03 март 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/6
Дата02.06.2018
Размер0.87 Mb.
#71534
  1   2   3   4   5   6
03 март 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Зам.-министри върнаха премиите
Целият политически кабинет на Министерството на регионалното развитие е превел в петък по банковата сметка в БНБ получените бонуси към заплатите. Министърката Лиляна Павлова обяви още преди обед, че сутринта е дарила 1400 лв. по сметката в БНБ. Сумата получила като заместник на Росен Плевнелиев, който оглавяваше ведомството до началото на септември м. г. Павлова уточни, че останалите членове на кабинета й са получили по една заплата като допълнително възнаграждение. Тя обаче не съобщи точните суми. Служители в министерството са имали допълнително заплащане, което е записано в договорите им. Тези пари няма да се връщат. "Еднократните възнаграждения са между 600 и 1000 лв.", каза Павлова. Директорът на Агенция "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров добави, че за 2011 г. във ведомството за бонуси са дадени 77 000 лв. Размерът им не надвишавал средната заплата от 650 лв. Двамата действащи зам. здравни министри - Десислава Димитрова и д-р Кирил Добрев, както и целият политически кабинет на ведомството, върнаха вчера взетите премии. Здравният министър д-р Стефан Константинов не е получил бонуси досега. Политическият кабинет на образователното ведомство обяви, че ще дари бонусите (общо над 5000 лева) на деца с аутизъм. Министърът на икономиката Трайчо Трайков е дарил още през м.г. парите получени над заплатата си, рапортуваха от ведомството. Заместниците му - Иво Маринов и Делян Добрев също върнали премиите си - съответно 10 000 и 12 000 лв.


И областните се отчетоха
“Върнах бонуса си по сметката в БНБ. Същото ще направят и зам. областните управители”, отчете се вчера губернаторът на Монтана Ивайло Петров. Той обаче отказа да съобщи сумата, която е получил допълнително. С най-висока премия се раздели бургаският областен Константин Гребенаров - 3000 лв., но тя е за 2 г. Кюстендилската управителка Даниела Годинова дари 2874 лв. на болно дете. От 2421 лв. се отказа колегата им в Стара Загора Димитър Драчев, а този на Плевен - Иван Новкиришки, върна 1841 лв. Премиите си върнаха Иво Петров от Перник, пловдивският управник Здравко Димитров и бившият вече губернатор на Видин Пламен Стефанов - отказаха се от по 1300 лв. Хиляда лева ще връща Иванка Таушанова на Кърджали. Доц. Пенчо Пенчев на В. Търново преведе 940 лв., а Костадин Хаджигаев - на Благоевград, призна, че се е разделил с 526 лв. Ирена Узунова от Хасково връща 313 лв. В сметката на БНБ са и надбавките на зам. областните на Ямбол Нели Кадиева и Димитър Иванов - по 766 лева.


За 3 месеца комисия свали цените едва на 89 лекарства
За три месеца от началото на съществуването си (8 декември м. г.) комисията по цени и реимбурсиране на лекарствата е намалила цените едва на 89 медикамента. В същото време обаче тя наблюдава огромен списък от около 2800 лекарства, плащани от касата, здравното министерство и болниците. Комисията е един от лостовете на държавата, чрез който могат да поевтинеят медикаментите. Тя обаче не е работила достатъчно ефективно, показва справка, изготвена от Министерството на здравеопазването по искане на “Труд”. Макар да е сформирана в началото на декември, комисията се събира на първо заседание чак на 12 януари т. г. Оттогава заседава общо 7 пъти и успява да разгледа стойностите на 874 медикамента, от които са понижени цените само на осемдесет и девет. Другият механизъм, който ще позволи на касата да купува по-евтини лекарства, са отстъпките, давани от производителите на медикаменти. До две седмици здравната каса и министерството ще се срещнат с всяка от фармацевтичните компании - чужди и наши, които работят на българския пазар. На тях ще се договорят новите цени на медикаментите, които ще се плащат с публични средства. Още в сряда на среща между фармацевтичните компании, здравния министър и премиера Бойко Борисов стана ясно, че някои вносни препарати могат да поевтинеят с над 50%. Чуждите производители на лекарства обаче засега са склонни да дадат не повече от 5-10% отстъпка. Ден по-късно синдикатите пък алармираха, че касата е плащала 3-4 или 5 пъти по-скъпо за лекарства на чужди производители през 2011 г., отколкото Министерството на здравеопазването е давало чрез търгове през 2010-а. Д-р Евгени Душков от КТ “Подкрепа”, който е член на надзорния съвет на касата, посочи, че става дума за хормонални препарати срещу рак, чието плащане м. г. премина от министерството към касата. На практика процедурите са напълно законни. Здравното ведомство е купувало медикаменти през 2010 г. от мултинационалните компании на тръжни цени. А касата през 2011 г. - на референтни (на най-ниските стойности сред 8-те сравними с България държави). Така се е стигнало до разлики в цените в пъти. Според министерството НЗОК е платила над 6 млн. лв. повече спрямо 2010 г. само за хормоналните препарати срещу рак. Тъй като от здравната каса досега не са предоставили отчетите си за миналата година, министерството не може да изчисли колко пари повече са дадени и за лекарствата за редки болести или за трансплантирани. Депутатите от здравната комисия също отдавна се интересуват как касата харчи парите на българина. И настояват за повече прозрачност в работата на здравната каса. Директори на болници припомниха, че щом уволнената вече д-р Нели Нешева става шеф на касата, тя спира да публикува на сайта на институцията отчетите за дейността й.
Публичен отчет за медикаментите

Да се въведе практиката на сайта си здравната каса периодично да публикува отчет за изразходваните пари за лекарства по брой опаковки и стойности. За това настоява Българската генерична фармацевтична асоциация (БГ-ФармА) в писмо до здравния министър д-р Стефан Константинов. “Ние винаги сме подкрепяли принципите на прозрачност и отчетност в сектора. В съответствие с тях сме за засилването на публичния контрол върху дейността на касата и разходите за оригинални и генерични медикаменти”, пише още БГ-ФармА.


Жена почина след операция
Досъдебно производство за убийство по непредпазливост е образувано за починала след операция от апандисит 32-годишна пациентка в „Пирогов". Прокуратурата съобщи, че сигналът е подаден от съпруга на Галина Мигофосян на 29 февруари. Жената, която е снаха на зам.-шефа на Върховния касационен съд Гроздан Илиев, е приета със силни болки в корема в спешния институт. След извършване на лапароскопската интервенция тя починала. „Цялата документация на пациентката е иззета. Извършва се общоболнична проверка, нямаме какво повече да съобщим, има разследване", казаха от „Пирогов". Назначена е петорна медицинска експертиза.


3 г. затвор за Румен Рашев
ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА

Апелативният съд във Велико Търново постанови 3 години ефективен затвор при първоначален общ режим за бившия кмет на старата столица д-р Румен Рашев. Преди година той бе изправен на подсъдимата скамейка за престъпление по служба. Д-р Рашев бе обвинен, че превишавайки правата си, е нанесъл щети на общината в размер на 455 000 лева от отстъпено право на строеж на частен предприемач. За същото провинение трябваше да отговаря и бившият главен архитект на града Елена Абаджиева. На първа инстанция, Окръжният съд в старата столица призна бившия кмет за виновен и му наложи 2 г. условно, а Абаджиева бе оправдана. Двамата обжалваха решението пред по-висшата инстанция, която обаче се произнесе много по-сурово. Д-р Рашев получи ефективна присъда, а арх. Абаджиева - 3 г. условно с 5-годишен изпитателен срок. Двамата могат да обжалват.




Възкръсва стара идея за нова осигуровка
Мишел Гутсузян

Министърът на труда Тотю Младенов не се е отказал от идеята за въвеждане на нова задължителна осигуровка. Идеята е с приходите от нея да се покрива издръжката на болни и самотни възрастни хора. “Ще работим в тази посока. Синдикатите са съгласни. Предстоят разговори с бизнеса, защото става въпрос за допълнителни отчисления”, каза Младенов вчера. Въвеждането на осигуровка “Достойни старини” беше сред първоначалните предложения за пенсионна реформа от 2010 г. Предлагаше се тя да е 1% от заплатата. Парите трябваше да отиват в отделен фонд в Националния осигурителен институт (НОИ). Идеята срещна отпор от бизнеса заради повишаването на осигурителната тежест и не беше приета. Въпреки това, през 2011 г. въвеждането й беше записано в плана за действие за равнопоставеност между половете. Според Младенов до края на март въпросът ще се разгледа отново в съвета за тристранно сътрудничество. “Категорично сме против. Това е допълнителен данък върху заетите, ще натовари и бизнеса, а ГЕРБ обеща да не пипа данъците и осигуровките”, коментира изпълнителният директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Евгений Иванов пред “Труд”. В момента всички осигуровки са 30,3% от дохода и се поделят между работодателя и служителя. “Ако се въведе подобна осигуровка, тя трябва да бъде доброволна и да постъпва в частен фонд, а не в НОИ”, добави Иванов. На същото мнение е и икономистът Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии. “Немалко хора и сега се осигуряват допълнително, но доброволно”, добави той.




Съдийска снаха издъхна след операция на апендицит, крият с дни случая
Скандал със смърт в “Пирогов”

Прокурори подозират лекарска грешка
Пореден случай на смърт в болница разтърси държавата вчера. След няколкото издъхнали родилки и починали момичета след операция на сливиците вчера стана ясно, че в спешния институт "Пирогов" след изваждане на апендицит е починала млада майка. Пореден скандал със смърт на пациент избухна този път в "Пирогов". 32-годишната Галина Нигохосян-Николова почина след операция от апендицит, направена й преди пет дни. За смъртта й обаче от болницата признаха едва вчера, след като случаят бе огласен от медиите. На 27 февруари Галина била докарана в "Пирогов" с остри болки в корема. След прегледа било решено, че жената спешно трябва да бъде оперирана. Лекарите назначили безкръвен метод чрез лапароскопия. След интервенцията обаче пациентката издъхнала. Не е ясно обаче дали Галя е починала веднага след операцията или 48 часа по-късно - на 29 февруари. Тогава съпругът й Атанас Николов подал жалба за проверка на смъртта на жена си, но не в полицията, а в прокуратурата. Според лекари в "Пирогов" до фаталния край се стигнало заради емболия - поява на кръвен съсирек, който запушва артериите. Не е ясно обаче дали вина за това има екипът, направил операцията. В спешната болница настанала голяма суматоха, когато разбрали, че издъхналата Галина е снаха на зам.-председателя на Върховния касационен съд Гроздан Илиев. Според разкази на лекари часове след подаването на жалбата от съпруга в "Пирогов" се появил високопоставен прокурор, който поискал документацията по случая и съдействал на Съдебна медицина тялото на Галя да бъде прехвърлено незабавно там за аутопсия. Съмненията са, че така може да бъде потулена истинската причина за смъртта. При транспортирането медицинската документация за случая дори била скрита и дори дежурният полицай в "Пирогов" не е имал достъп до самоличността на починалата, разказаха още доктори. Според тях лекарката, която е извършила операцията, е близка на въпросния обвинител и това обяснява неговата намеса. От прокуратурата коментираха, че "не им е известно" техен колега да е посещавал болницата. От Съдебна медицина потвърдиха, че тялото на младата майка е там, но отказаха подробности за аутопсията. През целия ден вчера от "Пирогов" запазиха мълчание за скандала. Единствената официална информация бе, че тече вътрешна проверка. Телефонът на директора на болницата д-р Димитър Раденовски бе изключен. Всички потърсени за коментар други шефове в Спешния институт обясняваха, че не могат да говорят, защото се води досъдебно производство. То е било образувано още на 29 февруари, когато съпругът Николов е подал жалбата, потвърдиха от прокуратурата. Разследването е "срещу неизвестен извършител за причиняване на смърт по незнание и немарливост при изпълняването на служебни задължения". Според източници от МВР до вчера столичната полиция е знаела само първото име и възрастта на жената. Николов работи в администрацията на вътрешното ведомство, но в момента е в отпуск. В жалбата до прокуратурата той е посочил само първото й име и не е написал кога е починала жена му. Според колеги до Николов той се съмнявал, че нарочно не са му съобщили веднага за смъртта на Галя, защото са искали да заличат евентуални улики за лекарски грешки. До късно снощи нито екипът, извършил операцията, нито следователите, нито семейството на Николова бяха разпитани за случая. Паралелно с разследването на прокуратурата от здравното министерство също назначиха проверка.
РЕАКЦИИ
Отказвам информация

Стоян Узунов пресаташе на "Пирогов"

Има такъв случай. Назначена е вътрешнолекарска комисия, която да анализира случая. Отказвам повече информация по случая, защото е образувано досъдебно производство.
Чакам експертизата

Проф. Милан Миланов, шеф на етичната комисия на БЛС

Не виждате ли, че по всички сайтове пише, че отказвам да коментирам. Има петорна експертиза.
Не знаем колко доктори са оперирали

Румяна Арнаудоваговорител на Софийската градска прокуратура

Незабавно е образувано досъдебно производство срещу неизвестен извършител по член 123 от Наказателния кодекс за причиняване на смърт поради незнание или немарливо изпълнение на занятие. Назначена е петорна съдебномедицинска експертиза с участието и на хирург, тъй като смъртта е настъпила след извършена хирургическа интервенция. Прокуратурата не разполага с информация дали лекарите, които са оперирали жената, са отстранени от работа и колко са били те по време на операцията.
Не ме питайте, пожалете ме Гроздан Илиев свекър на Галина

Не ме питайте повече, моля ви, пожалете ме. Това заяви разстроен Гроздан Илиев, който е свекър на починалата Галина. Той потвърди, че наистина става дума за снаха му и че синът му Атанас работи в МВР. Илиев е заместник-председател на Върховния касационен съд, председател на наказателната му колегия и съдия във ВКС от 1998 г. Дни преди трагичния инцидент той също е бил в болница,тъй като са му поставили два байпаса на сърцето.
Проверка

Министърът поиска инспекция

Столичната районна здравна инспекция ще направи проверка на случая в "Пирогов", заявиха от здравното ведомство. Тя ще се извърши по заповед на министъра на здравеопазването д-р Стефан Константинов. Инспекторите ще проследят как точно са били извършени процедурите. Ще установят дали има някакви пропуски по време на лечението и операцията на 32-годишната Галина Нигохосян-Николова.
Два месеца преди сватбата ходели на уроци по валс
С Наско се харесали още като ученици

Излетели за Виена часове след като се венчали
14-годишна любов свързвала Галина и съпруга й Атанас Николов. Живели като деца в един и същи софийски квартал, посещавали едно и също кафене, библиотека, клуб, пише списание "Сватбен магазин". Разхождали се по едни и същи улици, хванати за ръце. Сядали по пейките на една и съща градинка. Пишели си писма, тъгували по време на ваканциите, когато някой от двамата отивал със семейството си на гости или на курорт. После той влязъл в казармата, а тя заминала да учи в Германия. На 14 февруари 2010 г. двамата си организират любовно пътуване до Благоевград и там, в хотела, след вечерята, Атанас й поднася красивия сребърен пръстен с предложение. Сватбата е насрочена на личен ден - 6 май, Гергьовден. Избират залата за гражданския ритуал да бъде "Красно село", а за религиозния - черквата "Св. София". За тържеството най-удобен им се струва ресторантът на парк-хотел "Москва". Сватбата е голяма и весела, затова канят 140 приятели и роднини. И двамата изпипват всички детайли по подготовката. Кумът им е гвоздеят на програмата - свири на гайда и играе народни танци с две професионални танцьорки по такъв вдъхновен начин, че пали сърцата на всички. Майката на Галина поднася в специален съд "огъня на домашното огнище". Два месеца преди сватбата ходят на уроци по красивия и тържествен английски валс. На гостите си подаряват колаж от свои снимки, а по-късно подаряват и видеокасетата. Сватбеният им автомобил е ретрокола, един много красив буик. Сватбата продължава до четири часа сутринта, а в десет часа младоженците вече са в самолета за Виена - пътуването е подарък от родителите им. Девизът на младата двойка бил "Вярвай в другия". И защото са се заклели: "Всичко ще правим заедно!"
Трагедията скара БНТ1 и болницата

Часове след като бе съобщено за смъртта на 32-годишната Галина Николова, избухна скандал между "Пирогов" и БНТ. "Във връзка с появилите се информации, визиращи мое изказване пред репортер на националната телевизия, държа да заявя, че по телефона във връзка с трагичния случай ми се обади репортер от БНТ. Разговорът, който проведох с него, беше в присъствието на външен човек и директора на "Пирогов". Сигурен съм, че и двамата ще потвърдят казаното от мен пред въпросния господин (след казаното от него не мога да го нарека колега). А то беше, че има такъв случай, че е назначена общоболнична ЛКК и че се води досъдебно производство. Не е имало други въпроси и други отговори. Тъй като вече съм разколебан в коректното отношение към поднасяната информация, пиша тези редове за тези, които ме познават - като колега и като човек, свързан от известно време с каузата "Пирогов"", написа гневно пресаташето на болницата Стоян Узунов. Писмото си до телевизията той завършва с думите: "Късно ми е да ставам за резил, но няма да позволя и на някакъв п......о да хвърля кал върху името ми". От БНТ1 коментираха, че не биха желали да влизат в конфликт с лечебницата и единствената цел на материала е била обективната истина за случая.
Още търсят виновен в ИСУЛ

В началото на февруари в столичната болница "Царица Йоана"-ИСУЛ започна вътрешно разследване за мистериозна смърт. 24-годишен мъж почина след остра сърдечна недостатъчност. Той постъпил в болницата, след като напипал бучка на гърдите си. Оказало се, че става дума за доброкачествено образувание. Лекарите го оперирали, всичко минало успешно. След операцията младежът дори станал да се разходи и поискал да си ходи. Часове по-късно обаче при рязко обръщане в леглото настрани той посинял, състоянието му се влошило и въпреки медицинската помощ - починал. Все още обаче няма резултати нито за причината за смъртта му, нито са посочени виновни.


Дупница дава по 1500 лв. за бебе
1500 лева ще получат 10 семейства в Дупница, за да си направят бебе. Парите ще се отпускат финансово от общината за процедури инвитро. Проектът на кмета Методи Чимев вече е внесен за гласуване в градския парламент. Всяко желаещо семейство или двойка, живееща на семейни начала, ще минава през сито за одобрение през специална комисия от гинеколози. След процедурите по изкуствено оплождане тя трябва да отчете разходите с фактури. В тях трябва да бъдат описани всички използвани лекарства, а бланките трябва да носят печата на съответната болница.

Анна ГЕОРГИЕВА


Вековните лутания на фармацията към точната рецепта
Повечето лекарства и болести съществуват откакто свят светува. Което е открито след това е плод на пробата, грешката и случайността

В началото на XX век в западния свят е било много популярно лекарство, наречено Вечното хапче. То било вечно в съвсем буквалния смисъл на дума­та. Правело сеещ от антимон - елемент, който не се разгражда от хра­носмилателната система. Основна­та му роля била да предизвика повръ­щане, с което да лекува стомашни проблеми. След поглъщане то оказвало благот­ворния си ефект, а след това пациен­тът го изхвърлял от организма си в първоначалния му вид. Почиствал го и го прибирал за следващия път, ко­гато ще потрябва на него, на друг член от семейст­вото или на след­ващото поколение. По това време за­падният човек вяр­вал в лечебната сила на прочиства­нето на организма с повръщане и след като открил, че това може да ста­ва и евтино - с едно-единствено хап­че, вечното лекар­ство било обявено за чудо. То можело да избави от бо­лестите цели фа­милии и поколения и било достъпно и за бедните. Вечно­то хапче се провалило тъй като чо­вечеството не ус­пяло да свикне с идеята, че трябва да пие нещо, изх­върлено от някого в тоалетната. А и все пак хората се усетили, че анти­монът е и отрова. Освен че предиз­виква повръщане, той се натрупва в щитовидната Жле­за и затруднява нейната функция. Ако попадне в кръвта, може да предизвика дори смърт.
ЯНИНА ЗДРАВКОВА

Изобщо части от XIX век са белязани от обсесията на западния свят да се прочиства с отрови. Американски­ят президент Линкълн е пиел живак за из­чистване на вътрешните органи, а учени се опитвали да лекуват холера с арсеник. Все още не е напълно сигурно, че когато на На­полеон е даван живак на о-в Елена, целта е била той да бъде убит. Напълно възможно е хората около него да са искали да го ле­куват. В други векове пък хората са търсе­ли изцеление с вяра, билки, а в по-нови времена - с всичко. Както цялото развитие на науката и човечеството, всяко откритие на фармацията и медицината се е основавало на пробата, грешката или чистата случайност и колкото и да си мислят хора­та от дадена епоха, че са най-напреднали и най-близо до съвършенството, основните принципи и решения всъщност са открити много-много по-отдавна. И ако не бяха толкова самонадеяни, доста експерименти щяха да бъдат спестени на пациенти и изс­ледователи. Хапчето като лекарствена форма, например, изобщо не е продукт на модерните времена. „То се е появило мно­го рано - още при първобитните хора, които

са правели хапчета от глина и листа и са ползвали растителни продукти за лечение", обяснява доц. Валентина Петкова, преподавател в катедра „Организация и икономика на фармацията" във фарма­цевтичния факултет на Медицинския уни­верситет в София. Шумерите са авторите на първата рецепта, датирана около тре­тото хилядолетие преди Христа. Плацебо ефектът също се използва от незапомнени времена. Преди много векове хората са лекували с мантри и медитация, целящи да накарат пациента да повярва, че ще се почувства по-добре.

Въпросният антимон е бил ползван още в древността от египтяни, араби и индий­ци като козметичен продукт - в моливи за гримиране, тъй като водел до по-голяма стабилност на графита, от който е напра­вен моливът. Няма данни обаче да им е хрумнало да го пият.

„Първата фармакопея, в която са описа­ни различни лекарства и техните свойства и въздействие, е създадена в Китай около 2000 г. пр.н.е.", обяснява Петкова. В нея има 365 лекарства от минерали, растения и животни. Неин автор е император Шен Нунг, който лично пробвал стотици бил­ки, включително и отровни. Нунг е и отк­ривателят на чая. Според легендата той имал навик всеки ден да медитира и искал от слугите да му дават задължително преварена вода, която смятал за по-хигиенич­на. Един ден той седнал под жасминово дърво, в чашата вода паднали листенца и така се появил чаят.

Още по това време китайците са използ­вали канабис като болкоуспокояващо, не­що, открито от западния свят едва напос­ледък. Останалата част от света пък дъл­ги векове е използвала за тази цел екст­ракт от кора на бяла върба, който обаче е много дразнещ за стомаха. Контрацепцията се появява още в дре­вен Египет под формата на презервативи. Те, естествено, не са били латексови, а от котешки черва. Освен това в Египет умеели да предсказват пола на бебето С урина на бременна жена напоявали пшенични и ечемични зърна. Ако първо покълне пшеничното - детето ще е моми­че, а ако е ечемичното - ще е момче. „В наши дни методът е тестван в Колумбийския университет и е доказан на 98%, но още не ясно какъв е механизмът му", раз казва преподавателят от фармацев­тичния факултет. Египтяните са първоначалници и на козметиката. Като паста за зъби ползвали готварска сол, за избелване - пепел.

Тежките болести, които смятаме за продукт на нашето време, всъщност съществуват от древността. Има дан­ни за болни от диабет в древен Еги­пет, като пациентът е бил диагности­цирай с опитване на урината му. Ако е сладка - значи има диабет. Все пак в този случай съвремието има с какво да се похвали - няма данни в Египет да са успявали да повлияят на болест­та. Това е възможно едва от 20-те го­дини на XX век, когато е открит инсу­линът - една от малкото наистина го­леми и важни открития на фармация­та и медицината в последните векове. В древността е имало дори ракови бо­лести. За тях обаче за разлика от диа­бета все още няма открито достатъч­но ефективно лечение.

Първата аптека се е появила в Баг­дад през 754 г. В нея е имало сиропи, екстракти, прахове, отпускани от спе­циалист с цел лечение. По това време Европа започва да приема тоталната власт на църквата, която спира разви­тието на науката за векове и ражда аб­сурдни обяснения и лечения на болес­тите. Затова в Европа аптеки има ед­ва от XIV век. Дотогава лекари и фар­мацевти са били едно и също - всеки медик е разработвал собствени лекарства. След това в Палермо двете професии са разделени с едикт и е написано какво могат да вършат едните и какво - другите. Към ранните аптеки е имало и лаборатории за разра­ботване на лекарства. „Например във фран­ция за пръв път успяват да извлекат кофе­ин и други алкалоиди, които днес се прила­гат в много лекарства. Когато се установява, че кофеинът има възбуждащо за нервната система действие, за­почва да се прилага при злоупотреба с алкохол. Още по времето, когато ка­фето като напитка не е било разпрос­транено в Европа", разказва доц. Пет­кова.

През XIV-XVI век започва елемент­ното обяснение, през XIX век се поя­вява Менделеевата таблица, което во­ди и до рязко развитие на фармация­та. „Имало е обаче доста смъртни слу­чаи при учените, които са експери­ментирали с вещества, тъй като са имали навика да ги пробват на вкус. Например когато изолират арсен или живак и решават да го пробват", обяснява фармацевтът. В търсене на философския камък - златото, са отк­ривани други елементи, например ся­ра. С нея след това са лекували проказа, което е било доста болезнено.

Аптеките продължават да приготвят сами лекарства чак до XX век и освен общоприети рецепти правят и собст­вени. Най-известната такава рецепта е тази на кока-кола, която е творение на фармацевт. „Не му вървяла аптека­та и решил да направи продукт, с кой­то да потръгне бизнесът. Първоначал­но и колата не вървяла, тъй като била горчива и неприятна на вкус. Било го­рещо, било лято и той решил да разре­ди със сода първоначалната смес и то­ва вече се харесало", разказва Петко­ва за раждането на най-популярната днес напитка. Идеята на кока-кола била да е ободряваща, затова и в пър­воначалната рецепта е имало екстракт от листа на кока, на които всъщ­ност се дължи и успехът й. Дъвката обаче не е измислена в САЩ, а много преди това. Още през неолита хората са дъвчели смола сре­щу възпаления в устната кухина, а в древна Гърция тя се е правела от смо­лата на мастиковото дърво, отново с тази цел. Майте също са дъвчели дъв­ка, направена от сока на саподилово дърво, и са предали този навик на ев­ропейските колонисти. Невежеството и твърде бавният нап­редък в Европа продължават и след

Средните векове. Във Франция, в ера­та на Краля Слънце, едно от основни­те задължения на придворните дами е било да приготвят кремове и мазила. Те масово са били на базата на живак, който е много ефективен за избелване на кожата. Така обаче той се абсорби­рал през кожата, попадал в кръвта и водел до смъртни случаи. „Тогава, ес­тествено, те не са били свързвани с кремовете, които жертвата е ползва­ла. Все пак това е било време, в което хигиената е била на твърде ниско ни­во - във Версай дори не е имало баня и на нейно място са се ползвали кре­мове, пудри, помади и перуки. Хране­нето също е било лошо - без зеленчу­ци, предимно месо, което е водело до скорбут. Затова и е било трудно да се установи, че някой е починал от натравяне с живак", обяснява Петкова.

Въпреки че операции се правят от дълбока древност, анестезията е отк­рита чак в XIX век. Преди това е има­ло състезания за бързи хирургически действия и най-добрите хирурзи са били всъщ­ност най-бързите. „Включително има данни за ампутация на крайник, про­дължаваща 15-на секунди", казва Петкова. Използван е бил и елемен­тарният вариант на анестезията - ал­кохолът, а арабските хирурзи откри­ват, че кървенето при операция може да се спира с нажежено желязо. През XIX век обаче войните принуждават военните лекари да открият анестези­ята, като за неин откривател се смята руснакът Николай Пирогов.

Допреди 100-150 години обаче ос­новният проблем на хората са били инфекциозните болести. И едва отк­риването на микроскопа през XIX век доказва на Европа, че те се причиня­ват от микроорганизми, въпреки че арабите са го знаели няколко века преди това. Преди това се е смятало, че има магически сили, които водят до съответното заболяване, а за лече­ние са предписвани амулети. Дълго време в Европа се е прилагала и тео­рията на противоположностите, заимствана от древноримския медик Га­лен. Приемало се е, че в организма има 4 течности - кръв, слуз, жълта и черна жлъчка. Ако дадено заболяване се характеризира с повишаване на температурата, пациентът трябва се изстуди. Или да се премахне натрупа­ното излишество от дадена течност - например с кръвопускане, т.е. със слагане на пиявици. Което често е водело до анемии.

Чумата е белязала Европа през Средните векове, но дълго време сре­щу нея не се правело нищо. Хигиена­та била много лоша, градовете няма­ли отходни канали. Единственото, ко­ето е правено, е да се горят труповете, но и за това са се сетили твърде къс­но. И въпреки че чумните епидемии продължават с десетилетия, така и не е станало ясно какво причинява чума­та и на никого не му е хрумнало, че тя е в пълзящите навсякъде плъхове. Единственото нещо, което се е случи­ло, е, че са се появили първите болни­ци. Идеята е била те да са изолатори, където да се отделят за няколко дни хората, които пристигат от други гра­дове, докато стане ясно, че не са носи­тели на заболяване. По-нататък там са прибирани и болни, но лечението се е изразявало в наблюдение, хране­не и поставяне на кръст на вратата, сочещ към Ватикана. Чаршафи не са се сменяли и новите болни са наста­нявани в бельото на вече починалите.

Ефективното лечение на инфекци­озните болести се появява чак през XX век с откриването на пеницилина, което, естествено, става по грешка. Откривателят - Александър Флеминг, забравил колба и установил, че в нея е имало плесен, която попречи­ла на появата на друга, нова плесен. Започва да изследва тези плесен и от­крива пеницилина - първият антиби­отик. Което е другото революционно откритие на съвременната фармация. Всички останали медикаменти за тежки и най-вече хронични състоя­ния, открити след това, не лекуват, а предимно поддържат живота на бол­ните. А сега човечеството е на път да загуби антибиотиците заради преко­мерната им употреба, водеща до резистентност на бактериите, срещу ко­ито са предназначени. И всичко да за­почне отначало.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница