03 септември 2010 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата04.01.2018
Размер0.59 Mb.
#41204
  1   2   3   4
03 септември 2010 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



ЕДИН МИЛИАРД И ДВЕСТА МИЛИОНА ЛЕВА СА НАЛИЧНОСТИТЕ по сметка на НЗОК в БНБ към 31 юли 2010 г. Това каза от парламентарната трибуна вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков. От наличностите по текущи бюджетни сметки са 885 млн. лв. и по депозитни сметки - 350 млн. лв. Точният размер на средствата, които касата може да изразходва всяка година се гласуват със Закона за бюджета на здравната каса, каза Дянков. Средствата от натрупания резерв, който се съхранява по сметки на БНБ може да се изразходват само когато касата е в планиран дефицит, подчерта министърът.


Въпросите за резерва на НЗОК получиха объркващ отговор
Бойко Борисов съобщи за проверки на службите за източване по клинични пътеки, но нито в касата, нито в министерството знаят
Безрезултатните досега питания на левицата и десни партии за размера на резерва на Националната здравноосигурителна каса, които продължават от месеци, най-накрая получиха отговор. Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков обяви, че резервът не е харчен, и съобщи сумите по сметките на касата. От отговора му обаче не стана ясно каква част от тях са към резерва.

Загубени в превода

Тъй като формално понятието „резерв" не съществува и не е определено от нито един нормативен документ, не стана ясно и какви точно са средствата на здравната каса, които според общественото разбиране се наричат „резерв". Те са част от фискалния резерв на държавата. Дянков обясни, че в момента по сметките на НЗОК има 1.234 млрд. лв. От тях 885 млн. лв. са по текущи бюджетни сметки и 350 млн. лв. по депозитни. На запитване на в. „Пари" по същата тема отпреди три месеца от здравната каса обясниха, че: „Депозитът по сметката на НЗОК е постоянен, а разплащателната сметка се променя в зависимост от постъпленията и плащанията всеки месец. Тя се променя в зависимост от разплащането с доставчиците на медицински услуги, както и за средствата, необходими за административната издръжка. По тази причина салдото на сметката за всеки ден е различно."

Кълна се...

Въпреки объркването с числата Симеон Дянков увери, че не е харчил т. нар. резерв на НЗОК и няма намерение да го харчи. Той обясни, че дори в годините, в които касата е била на дефицит, той е бил покриван от републиканския бюджет. Изразходването на средства от резерва на касата означава да се намали фискалният резерв и да се увеличи бюджетният дефицит над заложеното в бюджетната рамка. „Увеличаването на дефицита ще бъде в ущърб не само на лекарите и пациентите, но и на всички граждани. Това не би било отговорна политика и ние няма да го правим", каза Дянков.

Едни служби проверяват нещо някъде

Още един сюжет със здравната каса в четвъртък внесе объркване. Премиерът Бойко Борисов обяви пред bTV, че след десетина дни службите ще представят данни за източване на НЗОК по клиничните пътеки. Борисов не уточни кои са службите и какво точно проверяват. От Министерството на здравеопазването обясниха пред в. „Пари", че нямат информация за такива проверки. В НЗОК също не знаеха за какво става въпрос. В самата здравна каса проверка не се прави. В момента се правят единствено плановите одити на болниците. През септември предстоят и извънредни финансови проверки в 17 болници, съобщи изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Медицински одит" доц. Златица Петрова. По думите й те ще бъдат използвани и за допълнителна проверка на работата на спешните отделения в тези здравни заведения. Такива се правят от известно време и до три дни агенцията ще публикува анализ и предложенията си във връзка с предстоящата реформа.

Филипа Радионова


Болница търси лекари
Цветелина ГЕОРГИЕВА

Шуменската болница ще съкрати 90 души персонал, но търси да назначи 8 лекари по изискване на здравната каса. „Обяви сме пуснали от пролетта, но няма кандидати", обясни управителят д-р Виктор Минчев. Той не издаде какви заплати предлага - ще се договаря с явилите се кардиолози, анестезиолози, гастроентеролози и ендокринолози. От тази седмица плановият прием в болницата е възстановен, но както „Труд" писа, болницата спря храненето и не възнамерява да го връща.




Здравното ведомство поръча лубриканти
Здравното министерство е поръчало 272 хил. лубриканта, съобщиха пред „Труд" лекари, изненадани от специалната оферта на ведомството. От тях 163 000 са вагинални овлажнители и 109 000 са анални.

„Ще бъдат раздавани заедно с презерватив на най-уязвимите към заразяване с ХИВ вируса групи - венозни наркомани, проституиращи мъже и жени, роми, затворници и др., обясниха от здравното ведомство.

Презервативите и лубрикантите били закупени с пари на „Глобалния фонд", а поръчката е предварително одобрена от него.

През последното десетилетие било доказано , че предпазният ефект на презервативите се увеличава значително, когато те се използват в съчетание с водно разтворими лубриканти, мотивираха своята необичайна поръчка от здравното министерство.

И се позоваха на Световната здравна организация, която проповядва че. „Лубрикантите трябва да са задължителни при анален полов акт, както и при чести сексуални контакти, както е при проституиращите лица. Защото намаляват риска от охлузването на лигавиците, което се превръща във „входна врата" за микроорганизми и ХИВ".


Министърка живее в офис на фирма
Всяка вечер премиерът Бойко Борисов се прибира във ведомствената си вила на ул. "Секвоя", Симеон Дянков - в резиденция "Бояна", а останалите членове на кабинета - по домовете си. Но има един министър - който нощува в офис на фирма!

Става дума за здравната шефка проф. Анна-Мария Борисова. Тя живее на столичната ул. "Марагидик". На същия адрес е регистрирана фирмата "Център за клинични изследвания Ф. Олбрайт".

Компанията има интересни собственици, алармираха пред "Труд" източници от системата на здравеопазването.

Съпрузите на здравната министърка и на новата председателка на Комисията по позитивния лекарствен списък - доц. Русанка Ковачева-Георгиева (също ендокриноложка като Борисова) са съдружници във фирмата.

Става дума съответно за доц. Стефан Кривошиев, шеф на Клиниката по хемодиализа в столичната университетска болница "Царица Йоанна" - ИСУЛ, и Антони Георгиев, член на съвета на директорите на здравноосигурителното дружество "Всеотдайност" (65 % от него са собственост на фирмата за чистота "Волф" на бизнесмена Румен Гайтански).

Проф. Борисова и доц. Ковачева са съдружнички още от 2003 г., когато създават центъра заедно с Александър Шинков. Здравната министърка е в изпълнителната власт от 21 април т. г. Тогава тя положи клетва. А 5 дни по-късно е продала акциите в центъра на съпруга си.

По този начин тя е избегнала остър конфликт на интереси, защото на нейно пряко подчинение като министър е и Изпълнителната агенция по лекарствата. А това е органът, който дава разрешенията за употреба на медикаментите, които задължително преминават през клинични изследвания.

При встъпването си в длъжност проф. Анна-Мария Борисова попълва декларация за конфликт на интереси, в която посочва, че притежава 33,3% от "Център за клинични изследвания Ф. Олбрайт". И подава специална отделна декларация, че няма да участва в търгове за медикаменти и апаратура, по които кандидатства ръководената от мъжа клиника.

Доста по-мъгляв е случаят със съдружничката на министърката - Русанка Ковачева-Георгиева, твърдят юристи. Дамата сега председателства органа, който решава колко да плаща касата за всяко лекарство. А съпругът е в ръководството на частен здравен фонд.

Медици предполагат, че е малко вероятно тази професионална съпружеска обвързаност да бъде санкционирана. Все пак Ковачева е била шефка на министърката в болницата по ендокринология, а двете са имали и общ бизнес.

Борисова твърди, че компанията не работи

"Труд" потърси здравната министърка проф. Анна-Мария Борисова на мобилния телефон в сряда вечерта по повод някогашното съдружие в "Център за клинични изследвания Ф. Олбрайт". Професорката заяви:

Нямам конфликт на интереси. Излязла съм от фирмата. В момента тя не се занимава с нищо. Замразена е дейността . По този въпрос се говори, говори се толкова много, надявах се, че най-накрая се е спряло.

Фирмата не се занимава с клинични проучвания, това са клюки, вие защо се занимавате с клюки?

Дали трябва да закрия фирмата? Ами един ден ще се пенсионирам, ще се занимавам с такава дейност.

А вчера изпратихме допълнителни въпроси чрез пресцентъра на ведомството до проф.

Борисова.
Ето какво гласят въпросите ни и отговорите, препредадени от МЗ:

- Проф. Борисова, продала сте дяловете си от "Център за клинични изследвания Ф. Олбрайт" на съпруга си Стефан Кривошиев. Но адресът на фирмата остава същият, където живеете. По този начин не се ли запазва конфликтът на интереси?

- Да, проф. Борисова е продала дяловете от центъра на съпруга си и адресът на фирмата е същият.

- Тази фирма в момента работи ли? С какво се занимава?

- Проф. Борисова е подала декларация за всички факти и обстоятелства съгласно Закона за откриване и предотвратяване на конфликт на интереси пред компетентната комисия и няма да коментира факти, които вече е съобщила и са публични. По въпроса за конфликта на интереси - тази фирма не работи.

- Етично ли е да предложите бившата си съдружничка във фирмата г-жа Русанка Ковачева-Георгиева за шефка на Комисията по позитивния лекарствен списък?

- За председател Комисията по позитивния лекарствен списък е определила г-жа Ковачева-Георгиева, защото има доверие.

- Ще посъветвате ли съпруга на г-жа Ковачева-Георгиева - Антони Георгиев, да напусне борда на здравноосигурителното дружество "Всеотдайност", контролирано от Румен Гайтански?

- Не, за първи път научавам за това обстоятелство.


Ковачева: Има закони

- Вашият съпруг Антони Георгиев е член на съвета на директорите на здравноосигурителното дружество "Всеотдайност". Той използвал ли е вашето високо служебно положение, за да подпомага работата на частната структура, доц. Ковачева?

- Едното няма нищо с другото.

- Виждате ли конфликт на интереси?

- Има закони и това не става с репортерски интервюта. Съжалявам, но в момента шофирам и не мога повече да разговарям по телефона.

Връзката след това е прекъсната.


Румен Гайтански: Нямаме какво да ви кажем

"Нямаме какво да ви кажем", заяви вчера лаконично по мобилния си телефон бизнесменът Румен Гайтански и прекъсна разговора си с репортера на "Труд". Той дори не чу въпроса, който искахме да му зададем, а именно дали ще посъветва Антони Георгиев, мъжа на Русанка Ковачева, да напусне ръководството на "Всеотдайност" и да избегне намеците за "топла връзка" със здравното министерство.


Фонд "Всеотдайност" работи с над 120 болници

Здравноосигурително дружество "Всеотдайност", в чийто борд е Антони Георгиев, съпруг на шефката на позитивната комисия, предлага доброволно здравно осигуряване за корпоративни и индивидуални клиенти, пише на сайта му.

Екип на "Труд" се обади в офиса на компанията и неин служител обясни, че работят с над 120 болници, сред които и "Св. Екатерина".

А могат да осигурят консултация с почти всички водещи и познати специалисти у нас.




Прокурори по стъпките на разтакавания Данчо

Изписват до дни пациента, който едва не умря, докато 2 болници си го прехвърляха
ДИМА МАКСИМОВА, ЕВЕЛИНА ПЕНКОВА

Прокурорска проверка по скандалния случай на Йордан Величков от с. Ресен е разпоредил търновският окръжен прокурор Емил Денев.

Както "24 часа" писа, пациентът с тежък абсцес едва не умря, докато болниците в Търново и Горна Оряховица си го прехвърляха.

В крайна сметка 65-годишният мъж намери спасение в Габрово, където и досега продължава лечението му.

За срок от 30 дни ченгета и здравни експерти ще трябва да вземат обяснения от близките на Величков и от членове на медицинските екипи, които имат отношение към случая. Прокуратурата изисква още обстойна проверка на медицинската документация

Случаят е от 9 август, когато Йордан Величков е насочен от джипито си д-р Красимир Шишманов за хоспитализация в търновското отделение "Уши, нос, гърло".

То обаче не работи заради липса на лекари и мъжът бил препратен към Горна Оряховица, твърдят близките.

Оттам по телефона определили случая като много тежък и не се наели да лекуват пациента, като го върнали към областната болница.

Мъжът бе спасен от задушаване благодарение и на дряновски полицай, който спешно ескортирал автомобила на дъщеря му До болницата в Габрово.

Проверка на Регионалния център по здравеопазване в Търново показа, че Данчо

не фигурира в журналите нито на спешната помощ, нито на приемно-консултативните кабинети в двете болници.

Прослушани са записите от тел. 150 и 112, но няма сигнал от близките на Величков.

"Ако болният е отишъл в спешното отделение, има на разположение хирурзи, те щяха да му окажат помощ. От двете здравни заведения уверяват, че не биха върнали човек в такова застрашаващо живота състояние, но лекар не го е преглеждал. Така че нещата се размиват", каза вчера шефката на РЦЗ д-р Албена Ламбева.

Междувременно шефът на отделение "Уши, нос, гърло" в горнооряховската болница д-р Иван Гонгалов

хвърли оставка, въпреки че задушаващият се бай Данчо въобще не е преглеждан от

него. Лекарят с 28-годишна практика прогнозира, че реформата в здравеопазването скоро ще започне да убива. "Този мъж е имал късмет, но в най-скоро време някой ще умре, не дай Боже да е дете, и аз не искам да съм отговорен за това", каза тогава д-р Гонгалов.

„Нямах информация, че на практика е закрито отделението "Уши, нос, гърло" в търновската болница ." Това каза пък за "24 часа" д-р Красимир Шишманов, личен лекар на 65-годишния Йордан Величков.

Джипито не скри, че семейството е закъсняло с търсенето на медицинска помощ. "Те са бедни хора, разчитали са, че болките ще преминат, самолекували са се с обезболяващи, сваляли температурата с мокри кърпи, но проблемът се е задълбочил", защити ги лекарят.

Иначе Йордан бил отговорен към здравето си. Два месеца преди инцидента идвал на профилактичен преглед. Направили му изследвания, които не показали сериозни проблеми. Сега джипито стиска палци Йордан да се оправи след перипетиите, които преживя.

"Системата доведе до това. Как се определя кои пациенти да върнеш!? Трябва да се дискутира по т. нар. здравна карта, защото системата страда и положението ще се влошава", каза д-р Шишманов.

"Животът на Йордан Величков е вън от опасност, изчакваме раната от разреза в гърлото му да се затвори. Вече му правят превръзки без упойка. Дава му се само един антибиотик през устата. Храни се нормално, през цялото време до него е съпругата му."

Това каза вчера шефът на отделението "Уши, нос, гърло" в габровката болница д-р Слави Атанасов.

Вероятно следващата седмица пациентът ще бъде изписан. Тогава ще се изчисли колко е струвало лечението му. Но отсега се знае, че клинична пътека 120 ще покрие много малка част от него.


Не плащаш за здраве, работиш като санитар

Здравният министър даде на прокурор разхищения за 9 млн.
Хора, които не си внасят осигуровките за здраве, да работят като санитари в болниците.

Това ще предложи здравният министър проф. Анна-Мария Борисова, стана ясно вчера от нейно интервю пред Би Ти Ви: “Ще ви кажа какво предложение ще направя аз в парламента, за да се приеме евентуално в закон като наказание – няма нужда да ходят в затвора, нека да дойдат в болниците и да изпълняват длъжността санитар 3-6 месеца. Мисля, че това ще бъде много полезно за болниците и много полезно за хората.” Според проф. Борисова подобна практика може да превъзпита нарушителите, след като сами се убедят, че там се полага тежък труд.

Липсата на контрол в нашата страна води до този хаос, каза още министърът. Очевидната вина и липсата на подобаващо наказание действали деморализиращо върху всички. Борисова допълни, че не разбира как е възможно, когато на неосигурен му се наложи скъпо лечение, да внесе около 300 лв. и да ползва безплатна помощ веднага като осигурен.

За крайно бедните, които не могат да си плащат прегледите, можело да бъде създаден социален фонд. Подобно предложение вече направи кметът на Шумен. Идеята е той да е общински, а парите ще идват от различни такси.

Проф. Борисова съобщи още, че е дала на прокурор разхищения за около 9 млн. лв., установени в рехабилитационни болници, пряко подчинени на здравното министерство.

Тя разкритикува сегашната система на плащане по клинична пътека. Това невероятно ограничавало работата на лекарите и ги правело тесногръди.

“Ти не можеш да обхванеш цялостно своя пациент с всичките му възможни диагнози. Именно за това ние смятаме в бъдеще да обсъдим въпроса за смяна на системата, да отидем към диагностично свързаните групи”, каза проф. Борисова.

Подготовката за промяната отнема години. Тя изисква подготовка на препоръки за добри медицински практики във всяка клинична специалност, а и друга работа. Борисова призна, че клиничните пътеки изкривяват статистиката на медицината: “Ние днес не знаем всъщност колко са болните с тази, тази и тази диагноза”, допълни министърът. Пишело се това, което е зададено от касата, а не се вземала предвид индивидуалната съвкупност от диагнози на всеки болен. Проф. Борисова каза още, че липсата на пари е пречка за реформата. “Цялото здравеопазване в момента е за съжаление”, казва тя по повод случая с д-р Владимир Атанасов от ИСУЛ, който нарече хората в здравното ведомство олигофрени. Късно снощи от МЗ съобщиха, че с лекаря е проведен разговор и той се е извинил за думите си.


Съдят шефа на касата

Три съдебни дела заведе Центърът за защита правата в здравеопазването заради отказ на администрацията да предостави поискана информация.

Първото е срещу шефа на НЗОК д-р Нели Нешева, която над 2 месеца отказвала да назове какви пари са изплатени по всяка клинична пътека по области през последните години. За публичните средства се дължи отчет според адвокатите. Криенето на тази информация пораждало съмнения за нелицеприятни обстоятелства.

Второто дело е срещу министъра на финансите Симеон Дянков. То е свързано с остойностяването на медицинските дейности. Това се прави по закон от Агенцията за икономически анализи и прогнози, но през юни тя беше обявена в ликвидация от правителството.

Третото дело е срещу министъра на здравеопазването проф. Борисова. За 2010 г. от центъра подали над 30 сигнала за нарушени права на пациенти. По нито един от тях не е извършена проверка и не са предприети действия, съобщиха вчера от неправителствената организация.


Дянков: Резервът за здраве е в БНБ, няма да го пипаме
Правителството не е харчило от резерва на здравната каса за покриване на други разходи. Няма и да го направи, категоричен бе пред парламента вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков.

Ден след като депутатите отхвърлиха искането на БСП комисия да проучи парите по сметките на касата, вчера той взе изненадващо думата и прекъсна второто четене на закона за оръжията.

По предварителни данни към края на юли по сметки на НЗОК в БНБ има 1,234 млрд. лв. От тях на текущи бюджетни сметки са 884,7 млн. лв., а на депозит - 350 млн., отчете Дянков. Той обясни, че резервът на касата е част от фискалния и ако от първия се харчи, ще намалее и наличността по втория. Това щяло да увеличи дефицита и да е в “ущърб не само на лекарите, но и на всички граждани”, което пък не би било отговорна политика.

Дянков напомни, че досега резервът на касата не е пипан, а когато е имало недостиг, бюджетът го е покривал. В кулоарите обясни, че не е притеснен от намерението на БСП да сезира прокуратурата.

До края на мандата на ГЕРБ ще има повишение на заплатите в обществения сектор, увери Дянков. За вдигането на пенсиите ще има решение при приемането на бюджета за 2011 г. Тазгодишният със сигурност нямало да се актуализира втори път. Приходите се съвземали и след отчетения ръст за юли, такъв щяло да има и за август. Особено добри били резултатите на митниците.

Тази година не са ни необходими външни средства. Заем от МВФ няма да се взема нито тази, нито следващата, нито по-следващата година, каза още финансовият министър. Дянков напомни, че според “Муудис” страната ни единствена в ЕС е с положителна перспектива. Това било и най-важното и обективно мнение за икономиката ни, обясни той на въпрос за думите на лидера на ДСБ Иван Костов, че тя заспива.




Санитарят като плашило - достойно за съжаление
Професията санитар е на път да се превърне в плашилото на държавата. Още не е затихнал дебатът дали хулиганите от пътя да не карат там смени, за да видят какви болки и мъки докарват на жертвите на катастрофи, и - нова идея.

И ако в първата има някаква логика, макар да е неосъществима, то обявеното в ефир намерение на здравната министърка на такъв щат да бъдат въдворявани тези, които не плащат осигуровки е странно.

Първо, държавата също дава странен пример, като бави вноските за деца и бедни, за които тя има отговорност. И второ, неплащането на осигуровки наистина е голям проблем.

Но не трябва ли здравното министерство да се загрижи и за случаи като тези - българи, които вадят зъби, защото това е по-евтино от лечението им. Или за лишените от лекарства онкоболни. Или-100 000 други житейски примера.

Изобщо, както обича да казва д-р Борисова: случаят е достоен за съжаление.


Пловдивски лекар – надежда за деца с парализи

Д-р Янакиев е обявил лична война на детската церебрална парализа
ИРЕНА ЧЕРНИШЕВА

"Господ да даде на лека­рите здраве и сили, за да по­магат на още много деца." Тези пожелания отправи към екипа на пловдивската "Медлайн" Снежана Дермеднждиева, баба на 6-годишния Гошко, който се ле­кува в болницата.

Момчето е с детска цере­брална парализа. "Караме по схемата на д-р Янаки Янакиев - първо оперирах­ме лявото краче, а сега - дяс­ното - разказа жената. - От­както се е родил, все обика­ляме по болниците с надеж­да, че детето ни ще прохо­ди."

Разбрали за лекаря от ме­диите и го потърсили." Еки­път му е всеотдаен към де­цата", не спира с хвалбите бабата.

3-годишният Альоша на съседното легло в стаята приплаква, защото не му да­ват закуската. "Влизаме в операционната и не бива да яде", обяснява майка му Би­стра Михайлова. Малкият е с т.нар.

акушерска пареза на едната ръка от раждането

Лекували го, но без ус­пех. "Тук го оперираха два пъти и детето вече хваща топки, играчки, дори кара колело", грейва жената, докато разказва.

За последните 6 месеца, откакто ортопедът д-р Янакиев започна лечение­то на деца с различни пара­лизи, са минали 300 деца, 70% от тях са от региони извън Пловдивския, обяс­ни мениджърът на болни­цата д-р Невен Енчев.

" С лечение на детска це­ребрална парализа се зани­мавам от 1992-1993 г. Имам дълбоко лични причини да изпитвам омраза към бо­лестта и да се боря с всички сили с нея - признава д-р Янакиев.- Детската цере­брална парализа е коварен противник, който наред с другите увреждания засяга и мозъка. Всъщност бор­бата на екипа е пациентът да стигне до максимална физическа независимост и да доближи походката до тази на здравото дете. Ние знаем, че не можем да се преборим напълно със заболяването, защото не мо­жем да променим съзна­нието.

Той не смята, че твори чудеса, защото същите операции правели много лекари в България и в ред европейски страни и в САЩ.

"Успехите идват от моя голям опит, който ме е нау­чил, че за всяко дете трябва индивидуална терапия

А и просто съм наясно кога, какво и колко да опе­рирам", каза ортопедът.

"Насочихме вниманието си към тази дейност, защо­то това е неразработено поле в родната медицина", обяснява д-р Енчев. Нещата тръгнали, след като ус­пели да привлекат един от най-добрите специалисти в страната.

Идеята на екипа е да за­твори цикъла - диагности­ка, лечение, проследяване и рехабилитация при детс­ка церебрална парализа.

"Обаче намерението ни да създадем и център за долекуване на децата със съдействието на общината удари на камък - казва д-р Енчев. - Пловдив пропусна шанса да се сдобие с модер­но здравно заведение, кое­то щеше да разреши про­блема на 100 деца месечно. Само в нашата област бро­ят на болните от детска це­ребрална парализа е над 2500."

Зам.-кметът по общинс­ка собственост Алексан­дър Долев пък обясни, че подходящи помещения за рехабилитационен център ще се намерят. Дори и общинарите да се отметнат, център за долекуване все пак ще има - в сградата, къ­дето е базирана болницата, обясняват от там.

Пациентите на ортопедията, където децата се лекуват безплатно,

са изправени и пред друг проблем. Това отделение заедно с вътрешното и гастроентерологията могат да бъдат закрити. Причи­ната е единият от крите­риите - използваемост на леглата през 2009 г., а тези звена работят от 2010-а, споделя докторът.

"Тогава на практика ро­дителите няма да получат безплатно лечение по кли­ничните пътеки, а ще си плащат. И проблемът отива при тях, а не в болницата. Защото знаете, че майките са готови да продадат по­къщнината си, за да видят детето им да ходи нормално. Както казва д-р Яна­киев, най-тежката битка при тези пациенти е за физическа независимост", казва д-р Енчев.

Подобна съдба може да сполети и отделението по гастроентерология, което единствено в Южна Бълга­рия разполага с апарат за термоаблация на метастази в черния дроб, с който безкръвно се премахват туморни разсейки. Затова от болницата предлагат на здравното министерство критерият за използвае­мост на леглата да обхване периода от 1 януари 2010 г. досега.

"Медлайн" е създадена преди 3,5 години като спе­циализирана хирургична болница. "Много скоро обаче разбрахме, че само с тази дейност не можем да дадем цялостно лечение на пациентите си и започнах­ме да създаваме нови структури", каза д-р Енчев. Обзаведена е модерна апаратурас четириизмерен ехограф, последно поколение гастро- и колоноскоп, модер­на е и апаратурата на очни­те лекари.

До края на годината се надяваме да закупим и апа­рат за роботозирана хирур­гия " Да Винчи", чиято стойност е 1 млн. евро, из­тъква мениджърът. Той ще е първият в частна бол­ница и вторият в страната след плевенския. За се­риозната инвестиция здравното заведение ще получи помощ от съдруж­ници в Гърция. От самото начало искахме "Мед­лайн " да застане в сегмента на високотехнологичните болници на България и постепенно постигаме своята мечта, каза лекарят.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница