03 юли 2013 г. Тема: здравеопазване



Дата21.01.2018
Размер328.74 Kb.
#50786
03 юли 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Касата платила 1,5 млн. лева на медии за 3 г.
От 2007 до 2009 г. Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е платила близо 1,5 млн. лв. за медийно отразяване. Това съобщи вчера управителят й д-р Пламен Цеков, атакувайки д-р Румяна Тодорова, която през посочения период бе шеф на касата. „Платената сума за медийно обслужване през 2007 г. е 621 324 лв., през 2008-492 164 лв., а през 2009-а-186 944 лв.", изброи д-р Цеков. И добави, че в следващите години, в които ГЕРБ управляваха НЗОК, сумите, давани на медии, са следните: 2010 г. - 16 856 лв., 2011 г.-20 856 лв., 2012 и 2013 г. - 18 465 лв. Управителят добави, че независимо от намалението на парите за медиите те постоянно са отразявали новините, свързани с институцията. Потърсихме д-р Тодорова за коментар. „Всички договори бяха проверени по няколко пъти, нарушения не бяха открити", заяви тя за -Труд". Потърсихме и д-р Емил Райнов, който бе председател на УС на НЗОК по това време, а в момента е началник на съвета по здравеопазване в БСП и зам.-шеф на парламентарната комисия по здравеопазване от червената квота. „Когато се запозная с информацията, тогава ще я коментирам", каза д-р Райнов.


Баркод сменя рецептата

Държавата се връща в плащането на онколекарства
ДИАНА ТЕНЧЕВА

От Нова година ще получаваме лекарствата, плащани от здравната каса, с електронна рецепта. Това ще става по следния начин: личният лекар ще вписва медикаментите на пациента в централната система на НЗОК и на хартия ще принтира само баркода. С него болният ще отива в аптека с договор с НЗОК. Там фармацевтът ще поставя баркода в специален четец, който ще „извади" изписаните медикаменти от базата данни на касата. Ако сме загубили баркода, те ще „излизат" в аптеката и по име, съобщиха вчера от НЗОК. С електронната рецепта, за която касата е отделила 200 000 лв., ще изчезне и рецептурната книжка. Модернизирането няма да струва и стотинка на джи-пита и фармацевти. Ще се въведе и единен код на лекарствата, който ще важи за целия болничен и аптечен пазар у нас. Така е в ЕС.

Първата електронна рецепта в България бе написана още на 3 октомври 2007 г. на 77-годишния Славчо Йорданов от Сливница. Но проектът, стартиран от червения министър проф. Радослав Гайдарски за 500 000 лв., така си и остана пилотен. Подобен риск има и за настоящия, защото лекарският съюз отказа да води преговори по новия рамков договор с управителя на НЗОК д-р Пламен Цеков, тъй като му иска оставката заради скандални методики. „Тогава в края на годината ще

си подам оставката и проблем за въвеждането на електронната рецепта няма да има", заяви вчера д-р Цеков. Той предложи още да се създаде нов фонд за онколечение примерно с 10-те най-скъпи медикамента, като финансирането да осигурява не само касата, а отново да се включи и държавата. Така НЗОК, която всяка година е в преразход по това перо, щяла да се разтовари, фондът се нуждаел от 30-40 млн. лв. Той щял да бъде като Комисията за лечение в чужбина, която е към здравното министерство, и щял да работи на нейния принцип с одобрение на молби. Не стана ясно как Цеков ще реализира идеята си за фонда, след като е на нож със здравната министърка д-р Таня Андреева.


Д-р Пламен Цеков съобщи още, че е упълномощен от надзорния съвет на НЗОК да попита финансовото министерство как може да изхарчи за лечение събраните 82 млн. лв. повече от здравни вноски през миналата година.

Цеков посочи, че за тяхс екипа си научил едва през първите месеци на т.г.

На 6 декември м.г. „Труд" съобщи, че преизпълнението на приходите е най-малко 51 млн. лв., което тогава потвърди и самото финансово ведомство.


Бизнесът иска промени за по-гъвкава заетост
МИШЕЛ ГУТСУЗЯН

Да се разширят възможностите за почасова заетост, работа на плаващо или непълно работно време, на срочен или граждански договор. Това е едно от предложенията на Българската стопанска камара (БСК), изпратени до комисията по социална политика в парламента. Според бизнес организацията по този начин ще се постигне по-голяма гъвкавост, което ще увеличи заетостта. БСК настоява периодът, в който една фирма може да намали работното време поради икономически причини, да се увеличи от 3 на 6 месеца. Сред другите предложения са да се премахне добавката за стаж и опит към заплатата, както и да се увеличи извънредният труд. Вчера социалната комисия прие на първо четене два законопроекта на БСП за насърчаване на заетостта сред младежите. Мерките в тях предвиждат фирми, наели работници до 29 г., да получават от държавата субсидии за техните заплати и осигуровки. Министърът на труда Ха-сан Адемов заяви, че след изтичането на субсидирания период, работодателите няма да имат ангажимент да оставят младежите на работа. Разчетите на социалното министерство показват, че с новите мерки до края на 2013 г. ще могат да бъдат наети около 2000 души до 29 години. Програмите за наемане на младежи няма да натоварят допълнително бюджета, каза зам.-министърът на финансите Людмила Елкова. Адемов добави, че в края на юни регистрираната безработица в България е 10,8% - с 0,2% по-малко отколкото през май.


До 5 г. затвор и глоба до 2000 лв. да е наказанието за длъжностно лице, което избегне РЧ установяване или плащане на задължителни социални или здравни осигуровки за над 3000 лв. Това предвижда проект на ГЕРБ за промени в Наказателния кодекс. Ако деянието е извършено с участието на орган по приходите или регистриран оди-тор, наказанието е от 1 до 6 г. затвор и глоба 5000 лв. Когато укритите осигуровки са за над 12 000 лв. санкцията е конфискация на част или цялото имущество на виновния и лишаване от свобода от 2 до 8 г. Ако до приключване на съдебното следствие на първа инстанция, работодателят плати осигуровките плюс дължимите лихви, наказанията се смекчават, пише в законопроекта.


Печелиш поръчка – черпиш военните
ДИЯН МОРКИН

Тясна връзка между командирите на армията и фирмите, които търгуват с Министерството на отбраната, откри „Труд". От години търговците на оръжие дават пари под формата на дарения на военните, за да си организират празненства.

Схемата е елементарна. Преди Гергьовден или друг голям армейски празник командирите звънят на шефовете на фирмите, които постоянно участват в конкурсите по обществени поръчки в армията. Обикновено ги молят за суми между 500 и 1000 лв., за да „се почерпят за празника". На дарителя се издава и договор за дарението.

Отбраната крие донорите си

От Министерството на отбраната се съгласиха да дадат само общата сума на даренията за миналата година, но категорично отказаха да назоват имената на фирмите, тъй като „не били питани дали са съгласни да бъдат оповестени".

„През 2012 г. по договори на второстепенните разпоредители с бюджетни кредити с юридически и физически лица са получени следните дарения:

• Сухопътни войски -

дарения в размер на 23 800 лв. за подготовката и организирането на мероприятия, свързани с празника на Сухопътните войски, както и с празниците на военните формирования, родовите и специалните войски в техния състав. Даренията са направени от общо четиринадесет фирми.

• Национален военноисторически музей -дарение в размер на 16 700 лв. за реставрация на експонат - самолет „Арадо" 196 А-3, намиращ се на територията на филиал „Музей на авиацията"-Крумово.

Гвардията с нови носии

• Национална гвардейска част - дарение в размер на 1000 лв. за закупуване на фолклорни костюми за нуждите на Представителния ансамбъл на въоръжените сили.

• Съвместно командване на силите - дарение в размер на 200 лв. за организиране и честване на 60 години от създаването на военно формирование 42610 в Козарево.

Военните формирования в състава на Военноморските и Военновъздушните сили са получавали финансови средства под формата на спонсорство през 2012 г., отговарят от МО. За сравнение през периода периода 1 януари -31 декември 2010 г. по договори са получени следните дарения: Военномедицинска академия -13 900 лв.; Национална гвардейска част - 4400 лв.; ВВС -1334 лв.; Сухопътни войски - дарения в размер на 21 856 лева.

Благодарности под формата на банкети

След отказа на МО да даде имената на фирмите, които даряват военните, „Труд" се свърза с десет от най-големите компании, които почти всяка година участват и печелят конкурси, организирани от Министерството на отбраната. Девет от тях признаха, че редовно дават по 500 или 1000 лв. за банкети на военните. (Имената на фирмите се пазят в редакцията. Не ги разкриваме, тъй като собствениците им се притесняват, че ще загубят бизнеса си с МО - бел.ред.)Само от една фирма, работеща в сферата на телекомуникациите, заявиха, че са получавали оферта да дарят пари, но твърдо са отказали.Сумите, които командирите получават, за да организират празненствата, не са големи и не са в разрез със Закона за отбраната и въоръжените сили. Там изрично има текст, в който се посочва, че средства могат да се набавят и от дарения.Въпросните дарения обаче могат да бъдат мотив военните да поискат да им бъдат закупени точно определено въоръжение и техника, тъй като това е най-подходящо за изпълнението на техните задачи.Командирите на армията задължително участват и в комисиите, които определят победителите от проведените конкурси. Те имат пълната информация и за писането на заданията и спецификите, преди да бъде обявена дадена обществена поръчка.

А етичният кодекс?

В началото на 2010 г. беше приет и Кодекс на етичното поведение на военнослужещите и цивилните служители от МО, структурите на пряко подчинение на министъра и

Българската армия. Основната му цел беше да се посочат принципите на етично поведение на военнослужещите и цивилните служители както по отношение на бизнес контактите, така и при взаимоотношенията на работното място, за предотвратяването на корупционни практики и пораждането на конфликт на интереси.

Кодексът дава определение на термина „бизнес контакт". Според дефиницията на МО това е „контакт между служител (военнослужещ или цивилен) с един или повече представители на бизнеса и/или частни лица в официален контекст или в контекст, свързан с ролята на служителя в качеството на представител на МО, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия като клиент на съществуващ или потенциален доставчик при закупуването на стоки и услуги, преговори за възлагане на договор, покани за участие в тръжни процедури".

Според кодекса конфликт на интереси възниква, когато служител има частен интерес или е свързано лице и това може да повлияе върху безпристрастното и обективно изпълнение на правомощията или задълженията му по служба. Под частен интерес се разбира всяка облага от материален или нематериален характер за лице, заемащо публична длъжност, или за свързани с него лица, включително всяко поето задължение.

Страх от медиите

В кодекса е записано, че ако има колебание дали поведението на дадено лице е неприемливо,съответният служител трябва да си зададе следните въпроси: Тези връзки или взаимоотношения могат ли да излязат на светло, да бъдат отразени в медиите или да представляват свободно достъпна информация в рамките на организацията?

Основателен ли е изборът на действие?

Оказва се обаче, че твърде малко висши военни са чели етичния кодекс и го спазват. Или по-скоро са се успокоили, след като са си задали контролните въпроси за теч към медиите.От няколко години работи и съвет по антикорупция към МО. Той непрекъснато отчита високи резултати.

Нали министерството крие дарителите си?

Важното е да има пари за банкети.




Ще връщат наесен училищния лекар

Парламентът ще промени закона, както „24 часа" пръв предложи
Предстоят законодателни промени, с които да се върнат училищните лекари, съобщи здравният министър д-р Таня Андреева вчера. Тя и министърът на образованието проф. Анелия Клисарова са разговаряли за това с депутати от парламентарната здравна комисия. Предстои да се създаде работна група за предприемане на конкретните стъпки. „Мисля, че всеки от нас е убеден, че нашите деца в училищата и в детските градини трябва да са защитени. Безспорен е фактът, че в момента няма кой да окаже първа помощ на децата в спешни случаи", каза д-р Таня Андреева. С това застава на една позиция с в. „24 часа", който първи настоя връщането на училищните лекари да е приоритет на новоизбрания парламент. Според депутати това можело да стане още през учебната 2013/2014. Министър Андреева обеща да назначи повторна проверка за смъртта на 11-годишния Теодор, който почина в час по физическо възпитание в 81-о СОУ в София. Тя се срещна с бащата на момчето - Златко Желев, който я е информирал, че в заключението на „Медицински одит" не са описани всички факти. Докъм 15 юли се очаква и резултатът от съдебномедицинската експертиза за смъртта на момчето. За да изляза със заключение има или няма вина, искам аз да направя проверката, тъй като това за мен е един наследен случай, обясни д-р Андреева. Тя ще изиска-от Центъра за спешна медицинска помощ подробна справка за всички действия, които са предприети по случая, и всички записи от тел. 112 и от спешния център. При спешни случаи е правилно да се звъни директно в медицинските спешни центрове, защото всяка минута е важна, е мнението на здравния министър. „Аз съм заинтересована като лекар да разберем дали има грешка, или е лошо стечение на обстоятелствата. Бъдете сигурни, че ако се докажат нарушения, нищо няма да спаси хората, които са ги извършили, защото тук става въпрос за живота на едно дете", обясни д-р Андреева.


Здравната каса дала 1,3 млн. лв. за рекламни кампании
БСП подкрепя искането на лекарския съюз и на здравния министър за смяна на шефа на здравната каса, заяви соцлидерът Сергей Станишев вчера. Той се надявал още тази седмица парламентът да вземе решение по въпроса. Има достатъчно информация за тежки проблеми в бюджета на НЗОК, както и опасения за не-планирани средства, които са необходими за здравната помощ на хората, коментира Станишев. Почти по същото време шефът на здравната каса д-р Пламен Цеков представи пред медиите справка за разходите на НЗОК за информационни кампании през последните 6 г. Общо за PR и реклама от 2007 до 2012 г. са били похарчени почти 1,3 млн. лева. Най-едра е сумата през 2007-а -малко над 621 хил. Миналата година е била приблизително 18,5 хил., толкова са заложени и в проектобюджета за тази година. Намалявали и разходите за издръжка на институцията, както и броят на заетите в администрацията, твърди Цеков. Той смята, че обвиненията към него са чисто политически.


Лекар в училище -има как още наесен
Още преди да започне работа новият парламент, „24 часа" призова депутатите да започнат работата си с поправка в закона за здравето, която да върне училищните лекари. Вчера и здравният министър, и министърът на образованието подкрепиха тази идея. Остава наистина депутатите от здравната комисия да внесат предложения за промяна в закона, така че още тази есен за децата в училище постоянно да има лекар.

Ако в парламента се затрудняват как точно да се реализира на практика лекарската грижа за учениците, да припомним идеята на „24 часа": училищните лекари трябва да се приравнят на джипита и да получават заплащането си от здравната каса, като децата посочват за личен лекар училищния им специалист. Общините пък трябва да осигурят кабинети за медиците в сградите на училищата и детските градини. Инцидентите в училище не са малко, а понякога за съжаление част от тях са фатални. Спор няма, че ако България иска да опази децата си, не бива да рискува и да оставя училищата без медицински специалисти. Дискусията не е дали да ги има училищните лекари, а как това да стане реалност. И колкото по-бързо, толкова по-добре за здравето на децата и за спокойствието на родителите им. Не сме нито богата страна, нито имаме толкова много деца, че да ги поставяме в риск.




Касата иска да се разтовари от онкоболни

Държавата трябва да създаде фонд за най-скъпите терапии
Галина ДИМОВА

За да се разтовари от разходи, здравната каса препоръча на държавата да създаде специален фонд за финансиране на най-скъпите онкомеди-каменти. Годишно те излизат между 30 и 40 млн. лв. Идеята бе обявена вчера от шефа на НЗОК д-р Пламен Цеков след консултации с онколози в надзорния съвет на касата. С нея ще бъдат запознати премиерът Пламен Орешарски и ресорната комисия в парламента. Бюджетът на касата за терапиите расте главоломно всеки месец. Заради очакван недостиг той вече бе актуализиран от 90 млн. на 107 млн. лева и въпреки това парите пак няма да стигнат. Вчера д-р Пламен Цеков, който е кадър на ГЕРБ, бе категоричен, че въпреки оказвания му натиск от страна на правителството „Орешарски" няма да подаде оставка. Единственият начин да бъде свален е законодателна поправка, смята той. За да се защити от атаките на здравната министърка Таня Андреева, която го обвини в нагласени медийни търгове, шефът на касата реши да извади справки, от които стана ясно, че в годините, когато на власт е тройната коалиция, за същите дейности са заделяни много повече средства. Вчера БСП подкрепи искането на Българския лекарски съюз и министъра на здравеопазването за смяна на управителя на НЗОК. Затова тази седмица Народното събрание ще се заеме с казуса с оставката на Цеков. От догодина рецептурните книжки ще отидат в историята, стана ясно още вчера. Те ще бъдат заменени от електронни рецепти, с които от средата на 2014 г. личните лекари ще изписват лекарства на пациентите. Новият метод ще бъде регламентиран в Националния рамков договор, но Българският лекарски съюз продължава да отказва преговори по него със сегашния управител на касата д-р Пламен Цеков. „Ако залогът е електронната рецепта, в края на годината ще си подам оставката, само тя да заработи", коментира вчера той. В бюджета на НЗОК за тази година са заложени 200 000 лева за реализирането на проекта за електронна рецепта. А за да заработи системата на електронните рецепти, ще бъде необходима допълнителна настройка на софтуерите на общопрактикуващите лекари и аптеките, но това няма да ги натовари допълнително финансово.




Здравният министър д-р Андреева: Звънете на спешната помощ, а не на 112
При спешен случай изобщо не трябва да ползваме телефон 112. Този изненадващ коментар направи вчера здравната министърка Таня Андреева след среща със Златко Желев - бащата на починалото през май в час по физическо 11-годишно момче в столичното 81 СОУ „Виктор Юго". Тогава заради обаждане на тел. 112 спешната помощ идва след 30 минути. „Телефон 112 може да бъде използван за всякакви други случаи, но не и при спешност. Аз заставам зад това при спешни случаи да се звъни директно в спешните центрове, защото всяка минута е важна", подчерта Андреева. Единният телефон 112 обаче е европейско изискване. Кабинетът ще работи за нова политика към спешната помощ, общинските болници, особено в малките населени места, както и създаването на по-облекчени условия за специализиране и започване на работа на младите лекари, увери министър Андреева.


Светила на медицината с безплатни консулти онлайн
Създадоха специален здравен портал

Спестяват излишни пари за път на пациентите от провинцията
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Водещи специалисти от най-добрите болници в страната започват да дават безплатни онлайн консултации за пациенти от цялата страна без ограничение дали те са здравно осигурени или не. Това става възможно с новия здравен портал „Мама, татко и аз” (www.mamatatkoiaz.bg), който стартира с подкрепата на Globul, съобщи Пенка Георгиева – председател на пациентската организация „Заедно с теб”. Към момента на пациентите ще отговарят 25 лекари, водещи имена в различни области на медицината. Сред тях са директорът на Университетската болница по кардиология и кардиохирургия „Св. Екатерина” проф. Генчо Начев и колегата му доц. Николай Димитров, директорът на Първа АГ болница „Св. София” д-р Иван Костов, националната консултантка по неонатология доц. Ралица Георгиева и проф. Добрин Свинаров - национален консултант по клинична лаборатория и клинична фармакология.

Основната цел на екипа и на лекарите е да генерираме информация, която е разпределена по отделни направления и е полезна за потребителите, обясни Ростислав Райчев, координатор на проекта.

Информацията за всеки един потребител в портала е защитена, тя може да се ползва само от него и от лекаря, който дава консултацията. За целта при запитване на пациента ще бъде изпращан индивидуален код с SMS

След това потребителят отговаря задължително на 10 въпроса, свързани с общото му здравословно състояние, за да има лекарят по-добра представа за него.

Чрез отговорите на компетентни специалисти в различни сфери на медицината ще бъде избегната неточна, а често пъти и злонамерена рекламна информация на самозвани лечители, подчерта директорът на болница „Св. Екатерина” проф. Генчо Начев. Така болните в провинцията, където няма достатъчно квалифицирани лекари, ще могат да осъществят връзка със специалист и дори да уговорят време за преглед и настаняване в болница без да трошат пари и губят време за идване по няколко пъти до София, посочи като предимство на портала още проф. Начев.

Организаторите на портала предвиждат и създаването на партньорска мрежа от медицински лаборатории в цялата страна.

Подкрепата на Globul за здравния портал „Мама, татко и аз” е част от дългосрочния ангажимент на оператора към подобряване на икономическото и обществено развитие в страната, подчертаха от компанията.




Е-рецептите пред провал
Фани Серафимова

Електронните рецепти, които трябва да влязат в сила от средата на 2014 г., ще бъдат провалени заради управителя на здравната каза Пламен Цеков, стана ясно вчера.

„Ако оставката ми е цената за подписването на Националния рамков договор и вкарването на електронните рецепти в сила, аз ще си тръгна”, подчерта той, но добави, че дотогава оставката му не е в личния му дневен ред.

Преговори категорично няма да бъдат водени, докато Цеков е управител на касата, обяви от своя страна председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов и добави, че съсловната организация няма да подпише рамковия договор.

За въвеждането на е-рецептите 4500 джипита трябва да пренастроят софтуерите си и да се свържат с централната каса. Така те няма да пишат на хартия лекарствата, а ще ги изпращат директно на файлове.

Управителят на НЗОК предложи вчера финансирането на скъпите лекарства да се отделя в нов фонд по подобие на този за лечение на деца в чужбина. Така щяло да се отдели финансирането на 10-те най-скъпи терапии за рак. Цеков ще предложи идеята си на Надзорния съвет на НЗОК.




Станишев поиска смяна на шефа на НЗОК
БСП подкрепя искането на Българския лекарски съюз и министъра на здравеопазването Таня Андреева за смяна на управителя на НЗОК. Това каза лидерът на БСП и ПЕС Сергей Станишев след заседание на Изпълнителното бюро на Националния съвет на партията вчера.

За 4 години персоналът в НЗОК е увеличен с 350 души, обяви вчера депутатът и член на здравната комисия д-р Емил Райнов след изслушването в парламента на Цеков. По време на изслушването не бяха дадени конкретни цифри за състоянието на осигурителната институция.

По думите на депутата Райнов няма комуникация между Надзорния съвет и управителя на НЗОК, както и със съсловните организации.

Оставката ми не стои пред мен като проблем, за който да се намери начин да се реши. Аз изпълнявам служебните си задължения съгласно договора за управление и законите, заяви пък от своя страна Пламен Цеков.




Здравеопазване без смях
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

“Смехът е здраве, здравеопазването ни - за смях!”, казва сатирикът Петър Краевски. И е абсолютно прав в поставената диагноза. Особено като се имат предвид хроничната обструктивна реформа във въпросния сектор, върху която се упражняваха не един и двама в последните няколко години. В стремежа си да преместят планината, постигнаха само едно – запълниха дупка в морето. От това българинът не само оголя, но и стана по-болен. По последни данни 75% от сънародниците ни доплащат лечението си. Най-много са пациентите, които вадят пари от джоба си при закупуването на лекарства, независимо че се осигуряват задължително в Здравната каса, а някои и в допълнителни частни фондове. Заради орязаните бройки за направления и яките глоби за джипитата от касата, ако превишат лимитите, стотици хиляди българи не успяват да си направят профилактичните прегледи. Ние сме страната с много добре подготвени специалисти по медицинска онкология и задоволеност откъм диагностична апаратура, но с най-късно диагностициране на рака - обикновено, когато вече е в напреднала фаза и лечението е рисково и скъпо.

В резултат на незавършената здравна реформа у нас децата нямат лекар в училище. Вече има смъртни случаи дори в класната стая. Колкото до промоция здраве, която трябва да се води сред тийнейджърите предвид ранното започване на полов живот, употребата на наркотици и др., е пределно ясно, че медицинската сестра в школото не може да се нагърби и с решението на тези проблеми. В резултат на същата тази реформа за около десет години детското и майчинско здравеопазване дръпнаха рязко назад, въпреки добрата национална програма.

Стигнахме дотам, че в XXI век гражданите на страна от Европейския съюз като България масово да търсят цяр при врачки, билкари, екстрасенси и всякакви шменти капели. Дори започнахме да си копираме рецепти на всякакви самозвани лечители и да търсим съвети в любителски форуми. От това обаче съвсем не оздравяваме.

Една твърде благородна инициатива обаче от скоро ни предоставя възможност да се избавим от шмекериите на неквалифицирани лечители. Новият портал за здраве „Мама, татко и аз” (www.mamatatkoiaz.bg) предоставя възможност за on-line консултации с авторитети в медицината от няколко болници. Така на обеднелия българин няма да се налага да бие път от другия край на България до столицата, да плаща за хотел и транспорт, за да си запише час и да се прегледа при специалист. Вече може да се консултира с доказан лекар по мрежата, да му изпрати изследванията си и да получи напътствия кое е най-подходящото лечебно заведение за него. Та дори и да си запише час за прием.

За някои тази инициатива може да звучи неприложима за нашите условия. Така обаче се работи в редица държави в ЕС. В САЩ дори има on-line клиники – операционни и болници, свързани помежду си с видеовръзка, по която се дават консултации, напътствия в реално време от специалисти по време на операция и във всеки един момент от лечението на болния. За нас такава клиника е все още мечта, но on-line консултациите са една стъпка по-близо до европейското здравеопазване, което и нашият многострадален български пациент заслужава.




ЕЛЕКТРОННИТЕ РЕЦЕПТИ БУТАТ ШЕФА НА КАСАТА

Парламентът да реагира още седмица, настоява БСП
ПОЛИ ПАНТЕВА

Електронните рецепти, които трябва да влязат в сила в средата на следващата година, може да вземат главата на шефа на здравната каса д-р Пламен Цеков. Това стана ясно при представянето им от НЗОК вчера. Е-регистърът трябва да се въведе с новия Национален рамков договор (НРД), но Българският лекарски съюз (БЛС) категорично отказва да преговаря за него с д-р Цеков. „В случай, че оставката ми е цената за подписването на НРД в края на годината и вкарването на електронните рецепти в сила, аз ще си тръгна,,, призна директорът на НЗОК. Той обаче допълни, че дотогава оттеглянето му не е на дневен ред. Проблем „Миналата година този човек ни изкара на улиците да протестираме заради лимити и методики. Оттогава ние имаме категорично становище, което бе изказано хиляди пъти на всички възможни форуми. Докато той оглавява НЗОК, място за преговори няма,, каза за „Телеграф,, д-р Цветан Райчинов. Призивът Цеков да подаде оставка бе подкрепен преди дни от здравния министър д-р Таня Андреева, а вчера зад него застана и ръководството на БСП. Червеният лидер Сергей Станишев посочи, че депутатите още тази седмица трябва да реагират по проблема в интерес на гражданите. Той обясни, че парламентът има право да променя ръководителя на касата, когато вижда, че не се справя. „За който съм проблем, той да намери начин как да го разреши. Аз изпълнявам своите задължения съвестно,,, каза от своя страна Цеков. Грешки Идеята на проекта за рецептите е лекарствата, които се заплащат напълно . или частично от " касата, да се предписват и из дават електронно Очаква се по този начин да се намалят опашките в аптеките, а работата на фармацевтите да бъде улеснена. Освен това ще се допускат и по-малко грешки. Ще се подобри и контролът от страна на Здравната каса, който ще се осъществява в реално време. Проектът ще бъде реализиран пилотно в София. Предвижда се рецептур-ните книжки да отпаднат. На пациентите ще бъде издаван уникален баркод, който ще дава директна връзка с рецептата. За тази цел обаче ще е необходимо всички 4500 джипита да пренастроят софтуерите си, за да се свържат с централата на касата.




Пещера плаща дългове на болница
Пещерата Дяволското гърло работи благотворително, за да събере нужните средства за погасяване на дълговете на болницата в Девин. В неделя бе първият ден от кампанията, отбеляза Владимир Солаков от Туристическо дружество „Орфей" в Девин. Все още не се знае колко точно е събраната сума, тъй като урната не е отворена, но в неделен ден преминават около 100 души, така че сумата трябва да бъде около 350-400 лв., допълни Солаков. Кампанията ще трае до края на юли.


Игра на оставка

И БСП поиска управителя на здравната каса, той отказва
Стремежът на управляващите да получат оставката на управителя на здравната каса е отявлен, но засега изглежда неосъществим освен чрез промени в Закона за здравното осигуряване или дълга процедура по доказване на неизпълнение на служебните му задължения.След като в петък здравният министър д-р Таня Андреева го помоли да се оттегли от поста, лидерът на БСП Сергей Станишев също се присъедини към искането й и декларацията на Българския лекарски съюз (БЛС). Според него оставката на Цеков била "крайно необходимо за взаимодействието между НЗОК и Министерството на здравеопазването". От своя страна управителят на здравната каса отвърна, че ще се оттегли до края на годината: "Оставката ми не стои пред мен като проблем, а за който е проблем, да намери начин как да го реши. Аз изпълнявам служебните си задължения така, както са регламентирани в договора за управление и съгласно законите, които регламентират дейността на здравната каса."

Почти несменяем

Дебатът за здравната каса беше сред първите, които парламентарното мнозинство започна. След промените в закона, които направиха ГЕРБ обаче, мандатът на управителя на касата може да бъде прекратен само при влязла в сила присъда за умишлено престъпление, системно неизпълнение на задълженията и разпорежданията на надзорния съвет и при лично подадена оставка. Въпреки че Цеков не е харесван от лекарското съсловие, управляващите явно не могат да открият нарушения - неодобряваните от БЛС мерки и действия на Цеков са одобрени от надзорния съвет, а разпределението на средствата от НЗОК към лекарите без сключен Национален рамков договор с БЛС е критикувано от съсловието, но се случваше и при тройната коалиция. Така новите управляващи призовават Цеков да се оттегли сам заради "нарушен диалог със здравното министерство".

Контраатака

"Понеже беше направен опит да се внуши, че аз съм давал обществени средства на близки фирми до ГЕРБ, извадих някои данни", каза Цеков. По думите му между 2007 и 2009 г НЗОК е дала близо 1.5 млн. лв. за медии, докато за годината, в която той е шеф касата, сумата е около 18 хил. лв. "Има и договор от 2007 г. със социологическа агенция "Афис" за 104 хил. лв. При това не видяхме възлагане чрез голяма обществена поръчка - всичко е правено чрез пряко договаряне и под прага за пряко договаряне", посочи Цеков. Който иска да разговаря с мен, да разговаря с факти.

По думите му тази година бележи връх за здравноосигурителните плащания, а разходът за административни услуги е най-нисък - 45 млн. лв.




Връщат лекарите в училище от есента

Работна група подготвя законодателни промени
Най-късно наесен ще бъдат внесени промени в законодателството, според които да бъдат върнати училищните лекари. Това съобщи д-р Таня Андреева - министър на здравеопазването. Вече са проведени разговори в тази посока между д-р Андреева, министъра на образованието проф. Анелия Клисарова и депутати от парламентарната здравна комисия. "Мисля, че всеки от нас е убеден, че нашите деца в училищата и в детските градини трябва да са защитени. Безспорен е фактът, че в момента няма кой да окаже първа помощ на децата в спешни случаи", коментира Андреева.

Министърът ще изиска повторна проверка на случилото се на 7 май, когато 11-годишният Теодор Желев припадна в столично училище и по-късно почина в Окръжна болница. Тя е категорична, че липсват подробности от всички записи между тел. 112 и Бърза помощ. Андреева заяви, че е против, когато става въпрос за спешен здравен случай, да се звъни на телефон 112. Според нея при такива случаи е необходимо да се звъни директно на спешните центрове, където има здравни специалисти и могат да преценят доколко даден казус е спешен.




БСП подкрепя призива за смяна на шефа на НЗОК
Александър Тихомиров

Изпълнителното бюро на БСП подкрепя призива на Българския лекарски съюз и на министъра на здравеопазването за смяна на управителя на НЗОК Пламен Цеков. Това съобщи вчера лидерът на БСП Сергей Станишев.

Той посочи, че е излязла достатъчно информация за тежки проблеми в бюджета на НЗОК, че не са планирани средства за здравна помощ, особено през есента. Лидерът на БСП припомни, че ГЕРБ са въвели избора на ръководител на НЗОК от парламента. Българският парламент е в правото си да променя ръководителя и има бойкот от страна на управителя на НЗОК на приоритети на правителството, нежелание за комуникация и сътрудничество, отбеляза Станишев. Той посочи, че БСП ще настоява още тази седмица парламентът да вземе решение по въпроса.

Левият депутат Емил Райнов съобщи, че за 4 години персоналът на НЗОК е нараснал с 350 души. Според него настоящият шеф на НЗОК не дава информация навреме, а липсата на информация поставя под въпрос устойчивостта на здравната система.




Връщат училищните лекари

Министърът на здравеопазването назначава нова проверка за починалото в училище дете
Аида Паникян

Най-късно наесен ще бъдат внесени поправки в законодателството, които да върнат лекарите в училище. Това съобщи министърът на здравеопазването д-р Таня Андреева след срещата си със Златко Желев - бащата на Теодор, който на 7 май припадна в столично училище, а по-късно почина в Окръжна болница. Министър Андреева вече е разговаряла с министъра на образованието проф. Анелия Клисарова, имала е и среща с представители на парламентарната комисия по здравеопазване. Макар че според проверката на медицинския одит не са установени нарушения в работата на медицинския екип, Андреева заяви, че ще назначи нова проверка, за да е сигурна дали наистина има или няма грешки.

Андреева заяви, че ще изиска повторна проверка на медицинския одит. "Не проявявам съмнения в работата им, но за да мога да изляза и да кажа има или няма грешка в този случай, трябва да съм сигурна, че всичко е направено по правилата", обясни Андреева. Тя бе категорична, че санкционирани ще има, ако се докажат нарушения. Бащата на починалото дете съобщи, че се очаква към 15 юли съдебно-медицинската експертиза по случая. Той поясни, че в събраните доказателства има данни, които го смущават: сигналът е предаден в "Спешна помощ", след което е на диспечер и едва тогава на "Бърза помощ", и са минали около 10 минути. В същото време от "Бърза помощ" съобщили, че линейката е напълно оборудвана, а при разпита лекарката, пътувала в нея, признала, че нямало дефибрилатор. Освен това тя била написала, че нещата са били обратими и е имало шанс Теди да остане жив. Затова Желев поискал среща с министър Андреева. Тя заяви, че е за това, при спешни случаи да се звъни директно в спешните центрове, "защото всяка минута е важна".


И от финансите ще проверяват онкологията
На въпрос, свързан с протестите в столичната онкология, д-р Андреева заяви, че още в понеделник е подписала заповедта за нова проверка. Освен това там влиза проверка и от Агенцията за държавна финансова инспекция. От думите й стана ясно, че няма промяна в позицията й по отношение на доц. Петранка Троянова, която беше назначена за член на борда на болницата и заради която за трети пореден ден работещите в лечебното заведение излизат на протест. "100% акционер в болницата е държавата в лицето на министерството", припомни министърката. Тя заяви, че не само финансовото състояние на дружеството говори за неговата дейност. Според д-р Андреева в този момент доц. Троянова би била много полезна, защото тя има опит и "знае какво да иска и какво да гледа. Тя не е директор на болницата и няма правомощия като такъв", каза министърката. Тя припомни ,че в крайна сметка в болницата директорът взима дадено решение и бордът каквото и да се опитва да наложи, ако директорът не е съгласен, то не може да бъде изпълнено. Няма правила за предотвратяване на изпирането на пари, няма правила за управление на финансите и на човешките ресурси, има безброй граждански договори, част от които са с дублиращи дейности, няма дотовор с дърщерното дружество - медицинския център, няма договор за регламентиране на финансовите взаимоотношения, поясни пред ДУМА д-р Андреева. Вече е обявен конкурс за нов директор на болницата, съобщи Андреева.


Шефът на касата предлага нова схема за онколекарствата
Най-скъпите медикаменти може да се плащат от отделен фонд, смята Пламен Цеков
Елена Несторова

Нова схема за плащане на онколекарствата ще предложи на премиера шефът на здравната каса, съобщи самият Пламен Цеков вчера. "При обсъждането на бюджета на НЗОК за 2014 г. ще предложа на премиера Пламен Орешарски и на парламента парите за онколекарства да са в отделен фонд", каза Цеков и даде за пример фонда за лечение в чужбина, който е към здравното министерство.

През 2012 г. ГЕРБ прехвърли онколекарствата от здравното министерство към касата. Промяната доведе до драстично поскъпване на някои медикаменти, защото преди това търговете се правеха централизирано от министерството и то успяваше да постига по-големи отстъпки. Касата пък е длъжна да продава на пределните цени от позитивния списък, които са по-високи. Невъзможността да се овладеят цените доведе дори до смяна на здравния министър.

Според Цеков новият фонд трябва да поема най-скъпоструващите лекарства, но от обясненията му не стана ясно с какво ще се подобри организацията по обявяването на търговете за доставка и разпределението до нуждаещите се. Въпреки периодичните протести на пациенти заради липсата на медикаменти вчера Цеков заяви, че пари за онколекарства има - до момента са похарчени 78 от предвидените в бюджета 107 млн. лв. В края на август се очаква още една актуализация на това перо. Има и други резерви, които може да бъдат насочени за онколекарствата, обясни Цеков, но отново не посочи в подробности какво има предвид.

Въпреки че здравният министър Таня Андреева официално му поиска оставката, и вчера Цеков заяви, че остава на поста си. Той на свой ред обвини министъра, че отменя насрочени срещи и отказва диалог с него.
ДЕЖАВЮ

От началото на 2014 г. трябва да влязат в употреба електронните рецепти. Стартирането на е-услугата се отлага многократно, като един от последните срокове изтече преди две години и половина. Причината тогава бе липсата на пари. Вчера Цеков заяви, че електронната рецепта струва на бюджета 200 000 лв. Целта на новата услуга е да се облекчи редът за изписване на лекарствата, които се плащат изцяло или частично от НЗОК. Е-рецептата ще има баркод. Лекарят ще я попълва и ще я разпечатва за пациента. В случай че болният не носи баркода, може да си вземе лекарствата от аптеката и с трите си имена и ЕГН. Пускането на електронната рецепта ще принуди лекарите и фармацевтите да минат през шестмесечно обучение, но не е ясно кой ще го плаща.


Лекари дават здравни съвети онлайн
Илина Режева

Интернет порталът "Мама, татко и аз" (www.mamatatkoiaz.bg ) дава възможност на потребителите да се консултират с утвърдени специалисти за своите здравни проблеми. Платформата е финансирана от GLOBUL и бе официално открита вчера. За да пратят своето запитване, пациентите трябва да имат регистрация в сайта. Нужно е и да се попълнят няколко въпроса, представляващи здравно досие, от което лекарите могат да добият цялостна информация за състоянието на човека.

Потребителите могат да избират между 25 лекари. Въпросите се задават в секция "Съвети на специалиста", а отговорът се връща в рамките на 24 часа. Цялата комуникация остава напълно конфиденциална, а пациентите могат да препращат на лекарите и свои изследвания. "В мрежата можем да открием изобилие от информация на здравна тематика, но източниците често са толкова много, че не знаем на кой от тях да се доверим", коментира Ясен Гуев, директор "Корпоративна политика" в GLOBUL.

В сайта са включени също авторски статии на лекарите, новини, полезни съвети и интервюта на здравни теми. Темите са от областите бременност и раждане, сърдечносъдови заболявания, онкология, репродуктивни проблеми, сексуално здраве, грижа за децата и др. Те са поставени в различни секции и всяка седмица една от темите ще бъде водеща. Информационният здравен портал си съдейства с Университетска АГ Болница "Майчин Дом", ВМА - София, ЦБАЛ "Св. Екатерина", МБАЛ "Токуда болница София", Втора САГБАЛ "Шейново" и др.




Избираме болница като джипи

Така няма да доплащаме за лечението
Да избираме болница както личен лекар. Това предлага на новото ръководство на здравното министерство д-р Дечо Дечев, директор на университетската клиника "Св. Иван Рилски". Всеки човек с редовни здравни вноски ще посочи болница, в която иска да се лекува. В нея здравната каса всеки месец ще дава част от вноските му без значение дали той е ползвал услугите на клиниката, обясни д-р Дечев в интервю пред "Стандарт". Така най-търсените болници ще получават по-голямо финансиране, а на хората няма да им се налага да доплащат за лечението си. По този начин ще спрат и ненужните хоспитализации, защото самите клиники няма да имат сметка от това, смята д-р Дечев.

"Интересна идея, може да се обсъди от лекарския съюз и касата по време на договарянето на Рамковия договор", коментира председателят на парламентарната здравна комисия д-р Нигяр Сахлим.




Скъпите лекарства в държавен фонд

Сменят шефа на здравната каса до дни
Създаването на нов фонд, който да финансира най-скъпите онкотерапии, предложи шефът на касата д-р Пламен Цеков. Той заяви, че идеята е обсъдена и с Надзорния съвет на институцията. С предложението се цели да се отдели финансирането на десетте най-скъпи медикамента за рак или така неречените таргетни терапии. Около 160 млн. лв. ще даде касата за онколекарствта през т. г. Това е със 70 млн. лв. над плануваното. Основният преразход се дължи точно на таргетните терапии, каза д-р Цеков. Затова той предлага финансирането им да се осъществява с пари от бюджета. Според него е възможно във фонда да се създадат и комисии, които да преценяват на кои пациенти са нужни подобни медикаменти. Не е ясно обаче дали пациентските организации ще приемат тази идея, тъй като тя може да ограничи достъпа им до иновативното лечение. Най-вероятно предложението няма да се посрещне радушно и от управляващите, защото те искат да сменят шефа на касата.

До края на седмицата в парламента ще бъде внесено искане за оставката на Пламен Цеков. На негово място най-вероятно ще бъде избрана д-р Румяна Тодорова. Тя беше шеф на касата при Тройната коалиция. Самият Цеков заяви, че има ред, по който да бъде сменен.



Мария Чипилева


Болниците се финансират по партиен, не по пазарен модел
Здравната каса стана скъп бутик

Най-много пари отиват за иновативни лекарства, казва д-р Дечо Дечев
Парализира ли и болниците хаосът в държавата? Къде се коренят скандалите, които тресат НЗОК, и как могат да се потушат? И с какви реформи вечно недофинансираните болници могат да си стъпят на краката? "Стандарт" разговаря с д-р Дечо Дечев, изп. директор на МБАЛ "Св. Иван Рилски" - София.
- Д-р Дечев, работи ли здравната система в момента, след като самата държава не работи?

- Не, тя е в състояние, което не се отличава от това в цялата държава. Последствията от тази ситуация ще се появят по-късно. Те ще се изразят в масово недоволство на гражданите от понижено качество на медицинските услуги и парализа на администрацията. Нужни са ясни и дълготрайни правила, които да гарантират спокойствие и прогнозируемост в системата.

- Получавате ли си парите от касата?

- До момента нямаме забавяния. След като се проверят надлимитните дейности, ни плащат парите почти в пълен размер. Но се самоограничаваме в обема на дейността. Поставили сме вътрешни лимити за всяка клиника, тъй като болницата има такъв и несъобразяването с него може да доведе до неплащане на определена дейност. Средно между 20 и 25% от пациентите, които идват, не се приемат. Пренасочват се за по-късни периоди или се пращат към други болници. Ограничаваме им правото на избор, но такава е ситуацията.

- Ще успее ли касата да върже бюджета за болници до края на годината?

- Мисля, че ще има преразход около 20% или около 220 млн. лв. Това означава, че около месец и половина няма да са покрити.

- Други години имало ли е подобни преразходи?

- Да, винаги е имало проблеми в болничната помощ. Обикновено преразходът е бил около 10% и затова се е стигало до прехвърлянето на един месец като плащане в следващата година. Най-вероятно и сега така ще стане.

- Защо тази година се очертава по-голям преразход, в онкомедикаментите ли е проблемът?

- При всички положения прехвърлянето на онкомедикаментите доведе до повишеното им потребление, но то беше очаквано от всички експерти. По-скоро изненадата идва от това, че влизат нови онкотерапии, които са значителни по-скъпи от традиционните и бюджетът не е подготвен точно за тях. Друг проблем, който повлия върху касата, е лошото управление. По времето на д-р Нели Нешева беше нанесен много сериозен удар върху нейната кадрова цялост и принципите на прозрачност. Това дава отражение и сега - все още невинаги има реално обяснение защо една болница има по-висок бюджет от друга.

- Шефът на касата лансира идеята да се отдели фонд за финансирането им с пари от републиканския бюджет, удачно ли е според вас?

- Мисля, че е напълно удачно да се отделят в специален фонд, защото касата се превръща в бутик. Огромният процент от средствата й отива за иновативни лекарства и социалната й насоченост се измества в тази посока. Това може да си позволи държава, която отделя много средства за здравеопазване, а не нашата.

- Прехвърлянето на интензивните грижи грешка ли беше?

- Това е случай, в който имаше определен корпоративен интерес. Преди това тези средства бяха за държавните болници, с прехвърлянето им се даде достъп до тях на ведомствените и частните. Резултатът е, че намаля финансирането за държавните болници, които носеха на гърба си тази дейност и резултатите са негативни. Спаднаха приходите на тези звена, което означава, че се намалиха заплатите, не си позволяваме и някои неща, до които имат достъп пациентите в белите държави.

- Кадровите промени в системата ли са панацеята - смяната на шефове на болници, на касата?

- Моделът "Нешева" доказа, че когато сложиш неподходящи хора на ръководни места, определено се отразява зле на системата. Министърът носи отговорността за системата и има право по закон да определи бордовете на държавните болници, не знам защо се чуват гласовете на толкова много опоненти. Явно са притеснени от проверките, които се извършват в болниците им.

- ГЕРБ и БСП са в задочен спор дали може да се махне шефът на касата, къде е истината?

- Решението директорът на касата да се избира от парламента не е добро. НЗОК не е самостоятелен играч, а част от провеждането на здравната политика. Ако няма синхрон между министър и шеф на каса, резултатът е плачевен. Затова управителят трябва да се избира поне по предложение на министъра.

- Липсата на нов рамков договор, която се очертава, проблем ли ще бъде за системата?

- Системата е в такова състояние на разпад, че една година без рамков договор едва ли ще й се отрази. В нея има нужда от драстични промени.

- Защо е в разпад?

- Защото през 2002 г. се промени целта, с която е създадена касата. Тя трябваше да договаря дейности с болниците, но доц. Атанас Щерев задължи касата да сключва договор с всички договорни партньори, без значение дали има нужда от тях. Моделът "Райнов" пък обезсмисли НЗОК като договорен партньор за лекарствата, като я задължи да спазва цените и асортимента на позитивния списък. Така тя се превърна в банкомат, в който като си подадеш заявката, се изпълнява, стига да не си надвишил лимита й. Има нужда от поправка на този модел.

- Как си представяте модел, в който касата ще договаря цени, фирмите твърдят, че те са ниски?

- Защо големите търговци на едро получават по 20% отстъпка от производителите, а касата - 0%. Защо в аптеката дават отстъпка 5 или 10 на сто на клиентите си, а на касата - 0%. В същото време тя прави най-големите обороти. Трябва да се въведе договаряне, но не като сегашното. Трябва да се договаря цена и количество, в момента те карат да си понижиш цената при неясен оборот. Има огромен резерв и в надценките. След влизането на печалния модел на "Райнов" всички губим по 100 млн. на година от надценки. Някой подари милиони на определени фирми.

- А как трябва да се промени моделът на финансиране на болниците?

- Трябва да се въведе ефективно договаряне. Ако касата в София е направила проучване за потребностите за броя клинични пътеки за даден вид заболяване, обявява договаряне за тях, като кандидатите предлагат цена за тази пътека и описват медицинската квалификация и апаратура на болницата. Този, който може да предостави най-добро качество, ще получи най-голям обем дейност. Такова договаряне по естествен път би довело до това на пазара да останат тези, които са с по-добро качество на услугите. А не да се толерира сегашният "партиен" модел, според който здравеопазването се развива там, откъдето е председателят на парламента или някой друг функционер. Откъдето са някои дами с тежест в парламента - там насочваме и средствата.

Освен това болниците с договор с касата трябва да покриват целия й пакет. Вижте, че всички нови болници се насочват към определени видове заболявания - добре финансираните. Досега не съм чул за частна детска болница, за вътрешни болести или нефрология. Не може аз да изям само черешката на тортата, а някой друг опаковката. Когато искаш финансиране от касата, ще покриващ целия пакет, който предлага, или поне голяма част от него.

- По времето на ГЕРБ имаше редица опити да се въведе селективно договаряне и регулация на броя болници, но бяха бламирани, дали сега ще има успех?

- Предложенията бяха бламирани, защото регулацията предполагаше и немедицински критерии. Пациентът трябва да избира къде да отиват парите му. Вижте модела на джипитата. Там няма напрежение, защото има свободен избор и капитация. Същото трябва да се въведе и за болниците. Касата трябва да сключва договор с болница или група от болници за целия пакет. Всеки пациент трябва да избира в коя болница от тях да отиват неговите средства от вноски на месец - те са средно около 15 лв. Това е един вид капитация за болниците. По този начин те няма да искат да лекуват пациентите без нужда, защото ще губят от това, а няма да печелят, както е в момента. Ако човек се разболее и влезе за лечение, касата няма да плаща допълнително за това, то ще се покрива точно от средствата от капитация. Така ще отпадне заплащането по клиничните пътеки и доплащането. Ако пациентът е недоволен от услугите, ще избира друга болница.

- Ако болницата няма капацитет сама да покрива всички диагнози?

- Болницата ще има ангажимент да покрива всички диагнози, това може да става и чрез сключването й на договори с други лечебни заведения. При този модел на финансиране ще се избегнат всички субективни и немедицински критерии, които определят кой да остане на пазара.

- Колко още може да кара системата, ако няма промени?

- Системата може да кара още много така, но не и пациентът. Продължавайки в тази посока, качеството на услугата ще пада, защото болниците ще са принудени да правят по-малко разходи, за да компенсират по-малките приходи. В същото време пациентите ще трябва да повишават доплащанията. Все повече ще се увеличават и разходите за медицински изделия, защото навлизат все по-нови технологии.

Но освен финансирането има и един друг проблем, който започна да се откроява - обемът работа. У нас обемът за един лекар е в пъти по-малък в сравнение с този, който извършват колегите му в ЕС.



Мария Чипилева


Онкоболницата в София прекратява протеста
Персоналът на Онкологичната болница в София прекратява протестните си действия. Персоналът на лечебното заведение негодува заради назначението на доц. Петранка Кънева - Троянова в Съвета на директорите на болницата, тъй като според тях тя е извършвала административни нарушения при предишния си мандат, както и това на Ласко Лазаров. Мощен отпор е предизвикало и отстраняването на доц. Лилянда Еленкова и проф. Страшимир Каранов, които до този момент са били част от ръководството на болницата. Междувременно здравният министър д-р Таня Андреева обяви, че още не е подписала заповедта за нова проверка в лечебното заведение, но не е променила позицията си по отношение на новите назначения. „В този момент доцент Троянова би била много полезна, защото тя има опит и знае какво да иска и какво да гледа. Тя не е директор на болницата и няма правомощия като такъв", обясни д-р Андреева и допълни, че последната дума е именно на шефа на онкологията. Здравният министър е назначил и втора проверка за случая с припадналото в столично училище момче, което почина в Окръжна болница на 7 май. Таня Андреева обеща най-късно наесен ще бъдат внесени поправки в законодателството, които да върнат лекарите в училище.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница