04 септември 2010 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата11.01.2018
Размер0.49 Mb.
#43385
  1   2   3
04 септември 2010 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Здравеопазването ще се лекува и с европари
„Здравната система у нас е недофинансирана през годините”. Това заяви пред БНР и БНТ вчера здравната министърка проф. Анна-Мария Борисова. Според нея някой имал финансов интерес това да се случва. Реформата не можела да стане бързо. Тя можела да се подпомогне с евросредства.

Доброволните здравни фондове били необходими, като ще бъдат предвидени наказания за неплащащите. Задължителнтие вноски можели да обезпечават 60-70% от средствата, а останалите да дойдат от доброволните вноски.

По-късно парламентарната група на „Коалиция за България” излезе с декларация за здравната система. „Управляващите доведоха здравеопазването до колапс. Част от болниците в резултат на драстично недофинансиране са в ликвидация, а останалите са пред фалит”, обяви депутатката Мая Манолова. От 2008 г. резервът на здравната каса нараснал от 375 млн. лв. на 1 234 700 000 лв. „Но за да гарантират фиска, а не здравето на хората. Това е цинично”, пише в декларацията. Не било ясно откъде ще се осигурят обещаните от премиера 205 млн. лв. за болниците – от образование, правосъдие или бизнеса.

Червените настояват парите на българите за здраве незабавно да бъдат насочени директно към здравната система. И да се разследва кой и на какво основание е разпоредил 455 млн. лв. за здраве, събрани през 2009 г., да не отидат до болниците, а по сметки в БНБ.




Русенската болница върна “здрав” пациент, той умря
Пациент с болки в корема издъхнал часове след като бил изпратен да си ходи от спешното приемно отделение на болницата в Русе. Това съобщи вчера директорът на заведението д-р Минчо Вичев, който дори бе спряган и за здравен министър.

46-годишният безработен Валентин Генчев от с. Юделник бил докаран с температура и оплаквания за разстройство и кръвотечение в 1 ч в четвъртък от линейка. Дежурният хирург го прегледал и след 2 часа престой в отделението го пуснал да си ходи.

Отчаяният мъж тръгнал по русенските улици. В 8 сутринта го открили припаднал в тоалетната на заведение до Кооперативния пазар. Генчев бил откаран с линейка, но издъхнал в шоковата зала, докато чакал консултация с гастроентеролог. “Според аутопсията е починал от язва с тежка кръвозагуба”, уточни д-р Вичев. Той разпоредил вътрешна проверка. Според писмените показания от дежурния екип оплакванията на Валентин Генчев не били достатъчни за приемането му в болница.


Медсестрата, отрязала детски пръст, се скри
Людмила СТАНКОВА

„Изпратих детето сив болница с десет пръста, върнаха ми го с девет. Искам виновната медицинска сестра да си понесе наказанието по закон", отсича 23-го-дишният ром Калин Асенов от Белоградчик.

На 10 август едногодишният му син Любомир е осакатен за цял живот, при това в болница. При сваляне на дебела превръзка дежурната в детското отделение Илка Кирова (60 г.) отрязва и първата фаланга от палеца на лявата ръка на момченцето. Според родителите медицинската сестра била пияна. При това не за първи път.

Кирова вече е уволнена дисциплинарно по решение на медицинския съвет.

Приготвеният за изписване след вирусен гастроентероколит Любчо е осакатен пред очите на 28-годишната му майка Миглена. Докато сестрата режела превръзката, в ръката й останала част от пръстчето на момченцето. Плиснала кръв като фонтан. Майката припаднала, а бебето било вкарано в операционната. За случая е уведомен и кметът на Белоградчик Емил Цанков. „Такива хора нямат място в здравно заведение", бе категоричен пред „Труд" Цанков.

„Не сме се опитвали да скрием случая. Веднага реагирахме. Свикани бяха два медицински съвета и единодушно бе взето решение за уволнението на Илка Кирова - за нанасяне на телесна повреда от медицинско лице, за уронване престижа на здравното заведение и т.н.", каза управителката на болницата д-р Петя Рускова. Тя поясни, че Кирова има 36 г. трудов стаж, оставали й 5 месеца до пенсия и до момента не е имала никакви провинения, наказания или сигнали за употреба с алкохол.

„Не я оправдавам. Напротив - потресена съм от случилото се", добави д-р Рускова и каза, че медицинската сестра цялата треперела и вдигнала кръвно 220/120. „Труд" опита да разговаря лично с уволнената Кирова, но домът й в ромската махала „Карловица" на Белоградчик бе заключен. Местни жители посочиха на екипа идващия насреща автомобил с Кирова, съпруга и сина й. При вида на чакащите журналисти колата направи обратен завой и изчезна,. Минути по-късно се върна, но вече без Кирова. Младият мъж зад волана троснато заяви, че медсестрата е на почивка във Вършец и ще се върне след 10 дни. Съпругът Киро Киров е бивш началник на местното РПУ.

По неофициална информация от своя страна Илка Кирова щяла да съди ромското семейство заради обвиненията в пиянство.

„Държавата и Господ нека да я съдят", контрира 45-годишната баба на осакатеното детенце Зоя Маринова слуховете, че фамилията й иска да извлече материална облага. „Аз за пари внучето си не продавам. Да имаш здраво дете и да ти върнат сакато. Полудели сме", занарежда бабата.

Бащата Калин е подал жалби в полицията, в болницата и в здравното министерство.




Сливенски доктори оперирали, но само на хартия
Обвинителен акт срещу лекари, които приемали в болница и оперирали пациенти само по документи, бе внесен на 3 септември от Районната прокуратура в Сливен.

Лекарите Веселин Василев и Николай Консулов и медицинските сестри Ангелина Христова и Елена Иванова чрез документна измама са ощетили здравната каса с 4 хиляди лева. Схемата е действала в специализираната хирургична болница „Амброаз Паре". Ползвани са данните на пациенти, които идвали за преглед.




Плащането в частни каси остава доброволно
Допълнителното осигуряване ще остане доброволно и здравната каса ще запази монопола си, съобщи вчера здравният министър проф. Анна-Мария Борисова. В първоначалния вариант на реформата бе предвидено допълнителното осигуряване да стане задължително. Частните здравни фондове щяха да поемат част от услугите, за които плаща НЗОК.

Според Борисова обаче трябва да се запази сегашното положение, при което здравната каса осигурява 70% от здравните услуги. Всеки ще се осигурява допълнително по желание, съобщи Борисова пред БНТ. Осигурените 100% няма да доплащат за лечение. Агенцията за социално подпомагане пък ще плаща терапията на социално слаби неосигурени. След това НАП ще си търси парите от тях.

Ново оборудване за онкозаболявания ще се купи за 10 областни болници, каза Борисова. Предвижда се и изграждане на три центъра за лъчелечение. Сега терапия провежда само столичната ракова болница. До края на годината ще се купят и четящи устройства за електронните здравни картони, които ще се въведат от 1 януари 2011 г.


Мъж издъхна след отказано лечение

Отпратили го при семейния доктор
46-годишен мъж от село Юделник издъхна в страшни мъки два часа след като лекарите от спешното отделение в Русе го отпратиха по живо-по здраво,

Валентин Генчев, който е от ромски произход, отишъл при тях с остри болки в корема, но дежурните медици не познали диагнозата и го върнали.

Кръв

Една от дъщерите му -Павлина, разказа, че баща й получил силни кризи у дома си на село малко след полунощ в четвъртък. Веднага повикала линейка от град Сливо поле, която го откарала а спешното отделение на русенската болница със съмнение за кръвоизлив в стомаха. В 1 часа мъжът вече бил пред кабинетите. Дъщерята е ужас разказала на лекарите, че баща й изхожда кръв. Дежурният медик само прегледал Валентин, не установил някаква сериозна причина за безпокойство и отпратил мъжа. Казал му да търси сутринта семейния лекар, който да му даде направление за изследвания.



Валентин не можел да се движи от болка и легнал на скамейка пред спешното отделение. Стоял там с дъщеря си до сутринта, но никой от медиците не им обърнал внимание. Към часа двамата хванали такси и отишли на кооперативния пазар. Дъщерята оставила за минути баща си сам в близко заведение. В този момент на Валентин пак му прилошало и той отишъл до тоалетната, Там го намерили припаднал, Веднага била повикана линейката» която го откарала за втори път в болницата. Лекарите направили всичко възможно, за да го реанимират, но той издъхнал към /.../ ч сутринта.

„Цялото село настръхна след смъртта на Валентин, Няма късмет този човек и това e Днес ще го погребваме", каза съкрушена кметицата на Юделник Мелекбер Ризова.

Тялото било докарано от Русе в селото в петък по

обед, Около къщата му вече се бил насъбрал народ, .Валентин имал неуспешен брак--жена му избягала в Тьрговище преди десетина години и оставила на него грижата за трите им дъщери. Мъжът работел каквото намери, за да издържа двете си близначки, които сега са на 22 г., и с 3 г, гюмалката им сестра. Хващал се като строител, общ работник, мазач, но много често оставал без работа. Наскоро се регистрирал в Бюрото по труда в гр. Сливо поле, но преди това с месеци не бил плащал здравни осигуровки.

„Оплакваше ми се близо от година, че е закъсал със здравето. Видът му не беше добър. Предполагам, че не се е лекувал, тъй като е нямал финансова възможност", допуска кметицата. Фелдшерът на Юделник Младен Илиев каза, че често лекувал Валентин без пари, защото знаел за затрудненото му положение.

В момента шефът на русенската болница д-р Минчо Вичев извършва проверка на трагичния случай.




Обрат в разследването на гинеколога в Разград
Разследване за склоняване към самоубийство във връзка със смъртта на д-р Емил Матеев, шеф на гинекологията в Разград, започва районната прокуратура в града, научи „Телеграф,, Първоначално се смяташе, че той се е самоубил. Матеев беше открит с прерязани със скалпел сънни артерии на работното си място и шокира колегите си. Въпреки че не е установено насилие, ще бъде разпитвана вдовицата на доктора учителката Галина Матеева. Според събрани по време на първото разследване показания от свидетели Матеева се държала лошо с мъжа си, гонела го от общия им дом и редовно вдигала семейни скандали.


Какво е оправданието този път?
НЕДОПУСТИМО е лекари да оставят тежки болки пред болница.

За пореден път медици доказаха колко сигурни можем да бъдем в българското здравеопазване - никак. Що за специалисти са тези, които връщат пациент, защото не могат да разпознаят диагнозата му? И то два пъти. Не е нужно да си лекар, за да прецениш, че състоянието на човек, превиващ се от болки и изхождащ кръв, е обезпокоително. За дежурните медици в Русе явно това не е толкова притеснително, че чак нямало нужда от допълнителни изследвания. Отпратили пациента при личния лекар.

Къде е логиката от спешното отделение на болницата да се препраща човек в такова състояние на личния лекар? С това нещата не свършват. Идва ред на най-голямото безхаберие и немарливост - лекари да оставят човек да се превива от болки на скамейката пред отделението. Цяла нощ. Накрая го приели, но вече нямало шанс за живота му. Какво е оправданието този път? Няма пари? Закрито отделение за неговата диагноза? Че на него такава не му е поставена.


Лекари връщат „здрав”, умира
Пациент с остро възпаление в корема почина в четвъртък сутринта в спешнотото отделение в Русе. Станало часове, след като бил върнат оттам. 46-годишният Валентин Генчев от Юделник бил закаран призори в хирургията, но нощният екип сметнал, че мъжът не е зле.

Около 8 часа обаче Генчев получил остра криза на пазара и припаднал в тоалетната. След повторното му откарване в болницата мъжът починал в шоковата зала, докато чакал консултация.

Болките на Валентин започнали в нощта срещу четвъртък. Линейка го откарала в спешното със съмнение за кръвоизлив в стомаха. Хирурзите го прегледали и го пратили да си ходи, тъй като нямало симптоми за “остър корем”. С думите "Ще ви съдя" Генчев напуснал болницата и останал в града до зазоряване. Сутринта отишъл на пазара да закуси, но получил криза и като влязъл в тоалетната на заведението, припаднал.

Веднага се обадихме на тел. 150, екип дойде и започна да реанимира човека, както бе в нужника, обясниха очевидци. Щом мъжът дошъл на себе си, реанимобилът го откарал в болницата с кървящ корем, а малко по-късно го застигнала и смъртта.

"Знам за случая и съм започнал проверка, за да установя причините, поради които пациентът не е бил приет в болницата. Ако има виновни за смъртта на мъжа в нощния екип, ще го накажа", заяви шефът на болницата д-р Минчо Вичев.

ДИМИТЪР ДРАГАНОВ


4-ма доктори в съда за смъртта на Никол
Окръжната прокуратура в Смолян внесе обвинителен акт срещу 4-ма лекари заради мъртвата четиригодишна Никол Сурчева.

Медиците са обвинени, че по непредпазливост и заради немарливо изпълнение на длъжността са причинила смъртта на детето. То почина миналата година в страшни мъки от сепсис, след като престоя 3 часа в болницата.

От адските мъки детето си счупило зъбчета, а като починало, от устата му потекла кръв, казват близките. Преди да издъхне, успяло само да каже: Мамо, не мога да говоря.

Обвинените лекари са началник на отделение, джипи и двама доктори от спешния център.




Излишно изследване или подценено оплакване
Животът се включи по трагичен начин в задочния спор на здравното министерство и докторите дали спешната медицина източва фонда за лечение с разходи за пациенти, които невинаги били спешни.

Може да има и такива случаи, но по-добре едно излишно изследване, отколкото едно подценено оплакване. Валентин Генчев от Юделник, българин в разцвета на силите, си отиде часове след като дежурни хирурзи го върнали като здрав.

Каквито и да са конкретните обстоятелства, те се разгръщат на фона на нападки и обвинения на чиновниците от кабинетите и белите престилки. Логично е да се допусне, че това дава отражение върху преценката къде точно между живота и смъртта се намира пациентът. Още по-естествено е подозрението, че заклеймяваните като лакоми доктори вече гледат да правят икономии, за да не си навличат гнева на началството.

Цената - както винаги, плащат най-беззащитните. Добре ще е здравното министерство да се тревожи повече от случаи като в Белоградчик, вместо дали спешните кабинети приемат неосигурени хора.




Болница на края на бюджета си
Или как текущите проблеми на българското здравеопазване забавят задължителната му реформа
Десислава НИКОЛОВА

Във Франция работодате­лите лежат шест месеца в затвора, ако пропуснат да платят здравни вноски на слу­жителите си.

В България онези, кои­то пропускат да си пла­щат осигуровките за ме­дицинска помощ, „няма нужда да ходят в затво­ра, нека да дойдат в бол­ниците и да изпълняват длъжността санитар три -шест месеца". Идеята е на здравния министър Анна-Мария Борисова. Логиче­ският извод е, че в Бълга­рия работата в болница е като престой в затвора. А е много вероятно положе­нието да стане и по-зле.

Последните седмици бяха пълни с новини за трагичното състояние, в което е здравната сис­тема, и в надприказване между управляващите и лекарите за това кой до­къде е крив и прав, кол­ко пари трябват, кой кол­ко пациенти да приема и каква заплата да полу­чава. А на този фон думи като „реформа" и „по-до­бро обслужване" стоят на­право нелепо.

Искрата, която запали пожара този път, беше нуждата от

Спешна помощ за „Спешна помощ"

С решение на здравното министерство болниците почти не получават от ве­домството парите, които им се полагат за преглед на пациенти по спешност. Реалната причина е лип­сата на пари в бюджета. За пред общественост­та обаче беше показана статистика, според коя­то голяма част (83%) от пациентите, дошли в от­деленията на болници­те, се самонасочили на­там, а само 17% били до­карани от линейки. Така лечебните заведения то­чели пари с обслужване­то на спешни случаи. Да­нните вероятно са коректни, но извън картинката остават два важни факта. Първо, според конститу­цията едно от правата на гражданите е да получа­ват спешна помощ. Без­платно. И второ - само в София например работят 13 екипа на „Спешна по­мощ", нуждите обаче са за два пъти повече лека­ри и шофьори на линейки, но никой не кандидатства за работа там заради ни­ските заплати.

В резултат на това орязване на парите шефът на „Спешна помощ" на столичната болница „Царица Йоанна" д-р Влади­мир Атанасов избухна в телевизионен репортаж и нарече чиновниците от здравното министер­ство олигофрени, докато разясняваше наредбата за ползването на спешна медицинска помощ и при­зоваваше служителите на Анна-Мария Борисова да се осведомят за текстове­те. След това беше увол­нен от поста за уронване престижа на болницата, но не и за невярност на твърдението му за ситуа­цията с парите. Наложи се премиерът Бойко Борисов да се застъпва за възста­новяването му на работа. Извън помощта за изпус­налия нервите си в ефир лекар премиерът беше за­сипан и от писма от ре­гионалните колегии, пре­дадени му от председате­ля на Българския лекар­ски съюз (БЛС) д-р Цве­тан Райчинов. Според тях в болницата в Дулово от четири месеца лекарите не са получавали запла­ти. В Кърджалийско част от лекарите са в принуди­телен отпуск. В Пловдив получават 80% от израбо­тените пари с два месеца закъснение. В Тутракан лекарите и сестрите са без право на лечение, защото четвърти месец не са по­лучавали заплати и не са били осигурявани. Ста­рата практика пациенти­те да си носят чаршафи и лекарства се възроди с пълна сила. Почти всич­ки болници са спрели пла­новите операции и прием­ат само спешни случаи, за които няма пари.

Всички факти обаче опират само до два, вече банални въпроса -

Къде са парите

и какво ще се прави. Още повече че премиерът Бой­ко Борисов обещал на ле­карите да получат същи­те пари, които са били дадени за здравеопазва­не и през миналата годи­на. Как ще стане това ще решава работна група с участие и на Министер­ството на финансите.

Всъщност въпросът е доста труден. През ми­налата година здравната каса нямаше достатъчно приходи от вноски и по­следните два месеца ле­чението беше платено от бюджета й за 2010 г. Така касата започна годината с пари за 10 месеца и вече поиска една актуализа­ция. В същото време въ­веде лимити и болници­те получават между 50 и 80% от парите си, и то с няколко месеца закъсне­ние и множество провер­ки. С това НЗОК изчерпа механизмите си да „пес­ти". Проблемът е, че при­ходите от здравни вноски са недостатъчни. За пър­вото полугодие работе­щите в частния сектор са внесли 688 млн. лв., а дър­жавата - само 105 млн. лв. за всички 4.9 млн. души, които осигурява - служи­тели, пенсионери, деца и др.

Така през следващите седмици финансовият ми­нистър просто трябва да открие как да плати, без да иска от парламента да отваря т.нар. голям резерв на здравната каса, който е част от фискалния резерв. Причината е, че така ще генерира дефицит, който да разклати стабилност­та на валутния борд. От другата страна обаче са исканията на лекарите за 205 млн. лв. допълнително за здраве, обещанието на премиера Борисов и ре­пликата на директора на здравната каса Нели Не-шева, че много от рабо­тещите болници ще имат коригиращи коефициен­ти на месечните си лимити средства.

Само обещания

Премиерът обеща раз­търсващи разкрития за източването на здравна­та каса през следващите седмици. Здравният ми­нистър освен изявление­то от началото на текста обеща реформа и ясни правила от 2011 г. Лека­рите обещаха, че няма да стачкуват, ако си получат парите.

На този фон реформа на болниците и затваряне на онези от тях, които не от­говарят на стандартите за качество, вероятно пак ще останат само в сферата на добрите пожелания. А про­мяната става все по-задъл­жителна. И ако не стане най-късно през 2011 г., как­то обещава министерство­то, всички ще разберем по болезнен начин, че здраве­опазването не е безплатно. Здравният сектор и онези, които плащат осигуров­ки, се нуждаят от правила и от пълна яснота кое кол­ко струва, кой го плаща и колко може да плати. В противен случай източва­нето ще си продължава, а 460-те болници съвсем ще заприличат на затвори - и за лекари, и за сестри, и за пациенти.




Здрави сред болните

Фармацевтичният пазар бележи ръст от 10% за полугодието
Пазар, който расте непрестанно 13 годи­ни. Дори когато дру­гите сектори са бол­ни. Постижението е на бизнеса с лекарства, който само за първо­то полугодие отчете ръст от 10% спрямо същия период на мина­лата година.

Увеличават се покупки­те във всички сегменти - лекарства със и без ре­цепта и хранителни до­бавки. Според анализа за периода на световната

анализаторска компания за фармацевтичния биз­нес IMS Health до края на юни през аптеките и бол­ниците са продадени ле­карства за 954 млн. лв. Една от основните при­чини за ръста е новият списък на медикамен­ти, които се заплащат от здравната каса, здравно­то министерство и болни­ците, и възможността общопрактикуващите лека­ри сами да назначават ле­чение на болни пациенти без допълнителна консул­тация със специалист.

Оригинално разместване

За първите шест месе­ца има и драстичното разместване в топ 10 на фармацевтичните компа­нии по продажби. Лидер вече е производител на онкопродукти. Забележи­телното е, че за първи път през последните години компания за оригинални лекарства (собствено из­обретение) заема първо­то място по продажби на пазара, като измества тра­диционния първи по паза­рен дял в стойност в кла­сацията на десетте най-го­леми производители. Спо­ред доклада на IMS Health през първото полугодие на тази година първи по пазарен дял вече е швей­царският концерн Roche, а досегашният лидер - ис­ландската Actavis, коя­то произвежда генерични лекарства (точни копия на оригиналните след изти­чането на патента им), от­стъпва на второ място. Из­ненадващо в топ 10 на фармакомпаниите има и още един нов участник - в нея влиза вече и AstraZeneca, която досега беше на 11-о място, а от десетката из­лиза Menarini. Според доклада повечето от ком­паниите бележат солиден

ръст. Две от тях са с уве­личение с около 50% на продажбите в стойност в сравнение със същия пе­риод на 2009 г.

По думите на Виктория Кукова, мениджър „Кому­никации" на „Рош - Бъл­гария", резултатите им показват, че когато ком­панията предлага лекар­ства за тежки, социално значими заболявания и се фокусира върху нуждите на клиентите и партньо­рите си, неминуемо се бе­лежи ръст. Причината за първото място са продаж­бите на лекарства за лече­ние на рак, хепатит, ане­мия при бъбречни заболя­вания, грип и остеопороза, като почти всички от тях се плащат от общест­вени фондове. Лекарства­та за тежки заболявания съставляват почти 85% от общите продажби на ком­панията, коментира Вик­тория Кукова. Разместванията в кла­сацията на фирмите през първото полугодие се дължат на няколко про­мени и е въпрос на вре­ме да се разбере дали тен­денцията е трайна. „Пър­вата причина е, че в нови­те лекарствени списъци (за тях плащат здравната каса, болниците и ресор­ното министерство - бел. авт.) бяха допуснати нови, скъпи медикаменти, кои­то отдавна са познати на повечето европейски па­циенти", коментира д-р Кунчо Трифонов, регио­нален мениджър на IMS Health за България. Спо­ред него другото благо­приятно обстоятелство е, че пред пациентите е пад­нала една от бариерите за достъп до лечение - от ми­налата година здравната каса даде възможност на общопрактикуващите ле­кари да изписват лекар­ства за определени диаг­нози, без преди това паци­ентът да посещава специ­алист. Това съкрати пътя на пациента до медика­ментите и е причина за ръста в продажбите на ле­карства с рецепта - само в аптеките той е 15% в стой­ност и достигна 623 млн. лв. „След като има ръст при намалена покупател­на способност заради ико­номическата криза и въп­реки ограничения ресурс за здравеопазване, колко­то и да изглежда приятен на пръв поглед, той е сим­вол на това, че в България все още има много неудов­летворени лекарствени нужди и че сме страна­та в ЕС, в която се падат най-малко пари на глава от населението за лекар­ства - 98 евро годишно (за сравнение - всички оста­нали са от порядъка на 300-400 евро годишно), и в която държавата покри­ва едва около 35% от не­обходимите медикамен­ти вместо средноевропей­ските 85%", отбелязва д-р Трифонов.

Данните показват, че пациентите все повече ползват скъпи оригинал­ни медикаменти - ръстът в продажбите им като брой опаковки е 8.3%, а като стойност - 17.4%. В момента съотношение­то на потреблението на генерични и оригинални лекарства е 52:48 в пол­за на първите, но е твър­де близко до равновесна­та точка. В същото време генеричните компании са продали над 4 пъти пове­че опаковки, за да стиг­нат стойността на опаков­ките на оригиналните ме­дикаменти, които по пра­вило са по-скъпи.

Невероятно, но факт

Учудващо е, че в кри­за пазарът на лекарства без рецепта и на храни­телни добавки също бе­лежи ръст - средно око­ло 8.2% в стойност, но не и по опаковки. Очаква се на годишна база продаж­бите да достигнат общо 410 млн. лв. (ръст от 6% в стойност). Причината тук е по-скоро конюнктурна -през първата половина на

миналата година кризата удари първо сегмента на хранителните добавки, от които пациентите преце­ниха, че могат да се ли­шат. Продажбите на ме­дикаменти без рецепта също пострадаха до голя­ма степен, тъй като пре­дишната зима беше срав­нително мека и нямаше грипна епидемия. Така че тук нарастването тръгва да компенсира драстич­ни спадове и пазарът все още се връща към ста­рите си нива от 2007-2008 г. Най-продаваните ме­дикаменти продължа­ват да са срещу болка, а най-търсените добавки - мултивитамините.

Още по-малко аптеки

Въпреки че в здравно­то министерство са реги­стрирани общо 4032 апте­ки, част от тях не са про­дали нищо през тази го­дина. На практика броят на активно работещите обекти е около 3800 с тен­денция до края на година-

та да достигне 3700. „На практика и сред тях има аптеки, които при стрик­тен контрол би трябвало да бъдат затворени, за­щото не отговарят на ус­ловията за съхранение на лекарствата", коментира Трифонов. Част от обек­тите пък ще отпаднат от пазара по икономически причини - оборотите им са малки, не предлагат цялата гама медикамен­ти, не работят със здрав­ната каса и така клиенти­те им намаляват. От дру­га страна пък, всички ап­теки бяха изключително затруднени от забавени­те плащания от здравна­та каса през този пери­од от време и на практи­ка трудно успяваха да се снабдят с всички необхо­дими лекарства, защото кредитираха касата.

Преразпределение 6 дистрибуцията

Тази година се случи събитие, което целият бранш очакваше - про­дажбата на един от чети­рите най-големи дистри­бутора. Става въпрос за покупката на дистрибу­тора „Хигия" от частен инвеститор, а впослед­ствие препродажбата му на групата около вери­гата аптеки „Марешки". Концентрацията на дей­ност продължава да е та­кава, че първите пет ком­пании обслужват над 80% от пазара, но намаленият пазарен дял на „Хигия", който беше около 21-22% в стойност, а сега е 14.5%, просто се компенсира от увеличаване на поръчки­те на другите трима най-големи в сектора (виж таблицата).

IMS прогнозира, че през 2010 г. пациентите ще ку­пят от аптеките лекар­ства за 1.5 млрд. лв., като само една пета от тях ще бъдат платени от здрав­ната каса. Бюджетът й за тази година е 330 млн. лв. Проблем има и в болни­ците - очаква се те да из­ползват медикаменти за 298 млн. лв., но там проб­лемът е, че клиниките продължават да дължат на дистрибуторите око­ло 400 млн. лв. за лекар­ства и медицински кон­сумативи и все по-труд­но се издължават. Още повече че здравната каса намали плащанията към болниците и ги бави във времето и така допъл­нително затруднява въз­можността им да купуват медикаменти.

Към края на годината се очаква продажбите на медикаменти да бъдат за 1.85 млрд. лв. - впечатля­ваща сума, но далеч по-малка от пазара на цига­ри например, който е за 2.4 млрд. лв. ИК






Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница