04 януари 2013 г. Тема: здравеопазване



страница1/5
Дата21.06.2018
Размер448.5 Kb.
#75241
  1   2   3   4   5
04 януари 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Е-досие? Ама де, де!
ИВАН ДИМОВ

Десислава Атанасова е сигурно десетият здравен министър, който обещава ей сега, до месеци, да внедри електронното здравеопазване.

Да се обзаложим, че до края на мандата все още ще ни изписват рецептите на хартия и ще разнасяме книжките за лекарства, омачкани като мазни баници, от аптека на аптека.

Ако здравната система искаше електронизация, да беше я направила отдавна. Това би отнело няколко месеца.

И лекарите, и чиновниците обаче са се вкопчили здраво в бумагите - те по-лесно се подправят и подменят. С електронно досие всеки пациент би разбрал за секунди с колко лева са източили здравната каса от негово име. Няма как да се отчитат пломби, направени на извадени зъби, фалшиви операции и леглодни в болници. Кой ли смелчага ще спре всичко това?


От август ще има е-здравно досие
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Електронното здравно досие на осигурения българин трябва да е готово през август т.г., стига фирми да не обжалват обявената на 21 декември м.г. обществена поръчка за изграждането му.

Това съобщи вчера за „Труд" здравната министърка Десислава Атанасова. Оказа се, че обявеният търг за е-здравни услуги през юли 2011 г. от тогавашния здравен министър д-р Стефан Константинов въобще не е започвал, защото фирми са обжалвали самите критерии на обществената поръчка. „Така че аз не спирам старата, а просто обявявам регулярен конкурс", обясни министър Атанасова.

С изработването на електронното здравно досие на българина се зае още през 2005 г. тогавашният здравен министър проф. Радослав Гайдарски. За краен срок бе заложена 2008 г., но после въвеждането му бе изтеглено за 2010 г. Константинов постави нов срок за 2014 г. А последният е до август тази година.

Според обществената поръчка на сайта на МЗ, който я спечели, ще трябва да изработи и внедри система за електронни рецепти и тя да е в синхрон с всички налични е-данни на здравната каса за контрол и плащане на лекарствата. Това означава, че в даден момент ще отпадне разнасянето на протоколите до аптеките за скъпо струващите лекарства, както и че няма да е нужно осигуреният да си носи рецептурната книжка, защото по електронен път в аптеката ще се проверява какъв медикамент е изписан на съответния пациент.

За да не се стигне до нови обжалвания, от здравното министерство отказаха да дадат подробности дали в аптеката пациентът ще носи електронната си карта, или примерно там ще казва ЕГН-то си, за да се влезе в електронното му здравно досие и да се види какви лекарства му е изписал докторът.




70% от семействата харчат парите заедно

Основният източник на доходи у нас - заплати, пенсии и помощи
Основният източник на доходи за българските домакинства продължава да бъде работната заплата, сочат данни на НСИ. Според статистиката на около 50% от хората доходите са от заплата, при 30% парите са от пенсии, на 9% - от самостоятелна заетост, а на 3,7% - от социални помощи. Данните са за третото тримесечие на 2012 г., съобщи вчера БТА.

За същия период средно на домакинство са се падали по 2632 лв., а около 40% от разходите са правени за храна, алкохол и цигари. Българинът харчи около 18% от парите си за дома, за транспорт - около 10%, за здраве - около 5%, за данъци - 5%.

Според анализ на Евростат за възприятията към семейния доход в домакинствата в ЕС около 70 на сто от европейците (в това число и българи), които живеят в 4-членно домакинство с две деца над 16 години, гледат на доходите в домакинството като на общи ресурси, независимо от това кой колко е внесъл в семейната каса. Други 30% гледат на общите ресурси като на лични приходи.

Убеждението, че е добре да се решава от всички в домакинството какво да се прави със семейния доход, е най-високо като процент в Малта (85,9%), Румъния (85%), Гърция (82%), следвани от Унгария и Испания (около 80%). А за България вземане на общи решения при разпределение на семейните доходи има при 70% от домакинствата. Във Финландия, Естония, Словакия и Словения едва 50% от членовете на домакинствата имат думата какво да се прави със семейните приходи.

Изследването отчита и факта, че за това как да се харчат пари за всекидневни нужди и за детето превес има женското мнение. Когато е за ремонти, обзавеждане или за даване на заем решаващата дума има мъжът.

Според експерти визуалната представа за разходите в семейния бюджет е много важна за неговото планиране. В някои държави от десетилетия ползват сайтове за планиране, където се въвеждат всекидневните разходи, данъци, такси, осигуровки и други разходи. Подобни сайтове, които показват в детайли парите, които сме изхарчили през месеца, има вече и на български.




9029 се жалват от болничната помощ
ДИАНА ТЕНЧЕВА

„Лекари и сестри ни ругаят, не ни дават храна, а хигиената е под всякаква критика." Такъв сигнал подали пациенти от русенския онкодиспансер на „Горещата линия" на Министерството на здравеопазването (МЗ). Веднага Регионалната здравна инспекция (РЗИ) била сезирана и започнала проверка по случая, чакат се резултатите.

През 2012 г. на телефона на ведомството с молба за помощ заради лошо отношение, искане на рушвети или отказано лечение, са позвънили 9029 българи. „Горещата линия" бе създадена в края на декември 2010 г. и оттогава са постъпили 18 269 запитвания, отчетоха от МЗ. „Бяхме алармирани също, че в Габрово има ортопед, който праща за операция всеки, който се появи на прага му. РЗИ светкавично бе сезирана", разказаха за „Труд" диспечерите от телефона. Друг сигнал от последните дни на м. г. е постъпил от пациент от Плевен. Той се нуждаел по спешност от травматолог. Отишъл в спешния център и зачакал. И така 5 часа. Накрая се обадил на „Горещата линия", за да пита какво да прави. Диспечерите се свързали с хора от болницата, те намерили лекар и той най-на-края приел човека.

Болници в София, Шумен и Бургас пък искали пари за избор на екип от спешни пациенти. „А такъв избор се прави при планово лечение?! Болниците какво ли не измислят, за да си докарват приходи", казаха от М3.




ГЕРБ+ киселина = сол и вода
Веселин Стойнев

Управляващите поеха курс към неутрализация. Точно като в химичната реакция неутрализация - смесване на основа и киселина, при която се получават сол и вода. Например: NaOH+HCI->NaCI+H20 На входа - натриева основа и солна киселина, на изхода - натриев хлорид и вода.Подобно е и в алхимията на политическата неутрализация. Основата е управлението, което с консумацията на власт неизбежно се разяжда от киселината на общественото недоверие. Задачата е от това да се получи една съвсем безвредна водица, а солчицата от властта да си остане при власт имащите.

Химическата неутрализация обикновено е екзотермична. При политическата неутрализация обаче отделяната топлина е много по-малка от горещината, която би се получила при неконтролиран срив на властта или загуба на избори. Затова опитите си струват.Ето как ги прави ГЕРБ. Първо, основата на властта трябва да изглежда много широка - толкова широка, че управляващите да го играят и опозиция

Демоверсията на този алхимичен опит беше с пушенето на закрито - премиерът даде свобода на своите депутати, ако искат, да отменят забраната, въпреки че той си оставал неин поддръжник. После, в типичния си стил „едно съм казал сутринта, ама друго - вечерта", ги заплаши с оставка,ако все пак го сторят. Важното тук бе, не че не можеха да го сторят, ако докрай им бе позволено, а че им бе позволено да се разделят на яростни противници на връщането на стария режим за пушене на закрито (здравната министърка и здравната комисия), и яростни поддръжници на ресторантьори и клиенти пушачи (икономическата комисия). Забраната остана, но общественото напрежение трябваше да се разтвори в самата партия. Тя да поеме конфликта в себе си - а не да излезе да се бие сама, единна, с голямото съсловие на пушачи и ресторантьори, от една страна, и с другата голяма група на поддържащи забраната непушачи. ГЕРБ застана едновременно и от двете страни.Същата е ситуацията и с гласуването на ядрения референдум в края на месеца,по който ГЕРБ няма да има единна позиция. Депутатите й щели да гласуват „по съвест". „За" развитието на ядрената енергетика чрез изграждане на нова ядрена мощност ще гласуват например председателката на парламента Цецка Цачева и лидерът на парламентарната група на партията Красимир Велчев. Така отново няма да има разделение между ГЕРБ и части от обществото (самият електорат на ГЕРБ е раздвоен по въпроса). А и ще се отнеме плацдарм от БСП и десните. Социалистите няма единствени да веят ядрения байряк -ГЕРБ ще си има и свой, ако и по-скромен, а десните няма единствени да са противници на „Белене" - от върховете до низините на ГЕРБ също има много такива.Втората задача на ГЕРБ е справянето с киселината на

гражданските протести и свиването на общественото доверие. Подходът е същият - излизаме максимално извън себе си. Цецка Цачева и Цветан Цветанов застават -само по съвест, само като граждани, в редиците на протестиращите за още лифтове и ски писти банскалии. Тук вече управляващите го играят и гражданска опозиция на самите себе си Председателят на парламента и вицепремиерът протестират срещу протестиращите срещу посегателствата над природата еколози!? Нищо че цялата власт е в ръцете им да поправят каквито искат закони и да осигурят колкото трябва километри лифтове и писти.Третата задача е премиерът и лидер на ГЕРБ да се разтовари колкото се може повече от отговорност. Тя е най-малко иновативна, защото се преследва от самото начало - лентите за мен, негативите за вас Бойко Борисов общува директно с народа и е винаги с него - затова и постоянно отстъпва пред всякакви протести. Но и тази задача е на път да достигне факирски висоти. Борисов заръчал на министрите си на Сирни Заговезни (17 март) да искат прошка директно от народа за обещанията, които не са изпълнили.Нищо че министрите нямат директно народностна легитимност - премиерът си ги посочва и сменя с гласуване от наистина избрания от народа парламент. Премиерът е демократично отговорният, не министрите, те са просто негова функция, особено пък при еднопартийно управление. Но не, Борисов тях нямало да сменя, а по-долни нива - шефове на агенции, които не осигурявали достатъчно приходи в бюджета.

Алхимията се цели в най-големите блага на тленния живот - златото и еликсира на безсмъртието. Политическата алхимия е по-скромна - търси запазване на добитото злато през мандата и още един мандат безсмъртие.Неутрализацията в политическата алхимия обаче е хем езотерично начинание, хем представление за най-широка публика. Успехът й не зависи от това дали публиката има представа от химия, а от това дали е останала химия между нея и управлението, и дали не се е уморила от представления. Ако е така, от политическата неутрализация ще излезе само гола вода и сол по гърба.




Старият договор с касата е голям проблем Проф. Генчо Начев, директор на столичната университетска кардиологична болница "Св. Екатерина".
С проф. ГЕНЧО НАЧЕВ, директор на столичната университетска болница "Света Екатерина", разговаря ДИАНА ТЕНЧЕВА

- Безпаричието, дълговете, неплатените кредити, съкращенията, с една дума кризата, как се отразяват на сърцето на българина, проф. Начев?

- Зле. На физиологично ниво първо се повишава артериалното налягане, стига се до спазъм на коронарните съдове и се отключват неблагоприятни явления за сърцето. Повишава се рискът от инфаркт, а ако човек е с индикации за сърдечна недостатъчност, те стават още по-отчетливи. Да не забравяме, че примерно забавянето на заплатите води до некачествено хранене, понякога и гладуване, стига се до невъзможност за изпълняване на всекидневните задължения и пак се отключват негативните емоции и последиците им.

- На кого сърцето в държавата е най-натоварено?

- На управляващите. Защото трябва да решат много и тежки проблеми за кратко време. Т.е. натоварено е сърцето на хората, чиито професии са с висок риск от стресови ситуации. Като летци, хирурзи... Независимо от автопилота, в кризисна ситуация летецът трябва да вземе решение за 5-10 секунди, от което ще зависи животът на 200 и повече души. Същото е и при хирурга. В рамките на минута той трябва да реши какво да прави, а това ще определи дали операцията ще е успешна, или обратното - ще се увеличат усложненията и ще настъпи смърт. Няма как това да не се отразява на сърцето. И да ви кажа честно, не се свиква. Тук каляване няма. Но и затова най-високоплатените професии са тези, при които за изключително кратко време се поема огромна отговорност.

- Сърцето на министър, под чиито прозорци протестират хора, същото напрежение ли "отнася" като на хирурга? Има ли такива проучвания?

- Не, министърът не е в същата ситуация. Ще ви дам един пример, който често цитирам: навремето питаха Роналд Рейгън не се ли чувства обиден, че той взема $ 200 000 годишно, а заплатата на пилота му на "Еър Форс 1" е $ 450 000. Тогава Рейгън отвърна: "Не, мисля си, че дори разликата ни е малка. Пилотът ми трябва да получава много повече, защото на мен никога не ми се е налагало да вземам решения в рамките на 1-2 мин. Аз разполагам с екипи, които ме подготвят, и чак след 2-3 дни се произнасям."

- Кои медицински дейности в кардиологията и кардиохирургията и тази година няма да са адекватно финансирани, заради което ще сте принудени да правите финансови "фокуси", само и само да не задлъжнявате?

- Започваме от теорията. Неподписването на Националния рамков договор от Българския лекарски съюз автоматично значи, че остава в сила старият, от 2012 г. Здравната каса и министерството инициираха написването на промени в Закона за здравното осигуряване, с които и без нов договор да може да се покриват плащаните досега грижи. Но има високоспециализирани дейности, които не са адекватно оценени и в стария договор. Например поставянето на аортни клапи чрез катетър, което е изключително модерно и спестява страдания и мъки на пациентите (б. р. - при тези болни вероятността от смърт при обикновена операция е над 50%), както и имплантирането на изкуствено сърце (удължават живота на болния, докато се намери донор). Изкуствено сърце струва 168 000 лв., а касата м.г. плащаше по 50 000 лв., което автоматично означава, че болница "Св. Екатерина" вече няма да ги поставя, защото няма кой да ги плаща. По същия начин е и с модерните аортни клапи - беше определено да се покриват до 4 броя годишно, а на нас ни трябват по 20. В проекта на рамковия договор за 2013-а бяха заложени както реалните цени на изкуствените сърца, така и на поставяните с катетър клапи (бе предвидено да се поставят и повече на брой). Силно се надявам, че с промените в закона тези спасителни дейности ще намерят реално заплащане. За съжаление ще остане недостатъчно финансирането на скъпото лечение на тежко болни (при тях се засягат много органи, не само сърцето). За тези пациенти здравната каса плаща по 14 500 лв., а средният им разход при нас е над 25 000-30 000 лв. Имали сме пациент и с лечение за 120 хил. лв. Затова предложихме в тези случаи да идват инспектори от НЗОК, да проверят направените разходи и ако са основателни, да се платят. Но след неподписването на рамковия договор ние ще продължим да търпим негативи. И най-силни те са при университетските болници, в частност в "Св. Екатерина", защото най-тежките пациенти идват при нас, след като останалите болници просто са си ги препращали една на друга.

- Колко ви излизат годишно тези болни?

- През 2011 г. - 1,860 млн. лв., а м.г. - 2,2 млн. лв. Но и т.г. положението няма да се промени, а в същото време сме богове на неефективното изразходване на наличния ресурс!

- Какво имате предвид?

- Ето един пример: бюджетът ни за болнична помощ е много по-малък от средния за ЕС. Непрекъснато говорим, че наши лекари бягат в чужбина, а в същото време нови болници нонстоп отварят врати. Само през миналата година те са 42... Т.е. няма и регулация. Още нещо: бюджетът за здравеопазване на Швейцария се равнява на целия брутен вътрешен продукт на България (данните са за 2010 г.). И тази богата страна (а тя е богата, защото си прави сметка на парите), изчисли, че болниците са много и започна окрупняване. За три години броят им се намали, намалиха се леглата за активно лечение и се увеличиха тези за долекуване. Просто си казаха: "Ето, толкова ще са болниците, които ще ползват публични средства. Останалите, ако искат, заедно със спа центрове и санаториуми, могат да работят на кешовия пазар". Така Швейцария привлече гражданите на емирства, шейхове и кого ли не, именно в тези структури от кешовия пазар. Но болниците за активно лечение бяха намалени!

- Какво предлагате?

- Крайно време е да има задължителна Национална здравна карта.

- Няма как в предизборно време тя да стане задължителна!

- Какво пречат изборите?! Напротив, така ще се покаже, че на управляващите им пука за болните. Тази здравна карта трябва да посочва каква медицинска помощ от различните специалности е нужна във всяка област. А това лесно може да се направи, защото е ясен здравният профил на българина. Знае се, че в област "Х" , че има 93 000 хипертоници, 23 000 диабетици и т.н. Точно това ще посочи от колко инвазивни лаборатории се нуждае съответният регион, ще трябва ли да се отварят нови отделения, или не, или пък е необходимо звено за долекуване. Ако държавата не може да се справи с тази задача, да позволи на частниците да го сторят. В същото време, ако държавата забележи, че в еди-коя си област има пренасищане с определени лечебни заведения, да се обяви конкурс с кого здравната каса да сключи договор. Примерно тя може да оповести 7 критерия като: обем на дейност, процент на рехоспитализация, смъртност, усложнения, с каква апаратура разполагат (толкова ли е стара, че няма части за нея, или напротив - последно поколение ли е), какви професионалисти има, с какъв стаж и специализации са. Ето тези изисквания са съвсем обективни. При това положение не може да кажеш, че шефът на касата ще стане феодален владетел, ще вземе пари под масата и еднолично ще решава коя болница ще получава пари от клинични пътеки и коя не.

- Всичко това е много добре казано. И за него се говори от 2005 г., но нито едно правителство досега не се реши да наложи картата като задължителна за договор с касата...



- Само че точно така нещата могат да се оправят. Ами вижте какво става в София - вече има 6 кардиохирургии... А в цяла Северозападна България няма! Защо някой не направи в Плевен примерно? Това е един регион без нищо. Направо забравен от Бога. Е, каква е тази държава?! Нали тя прави стратегията на здравеопазването?! Сега да погледнем и към още един проблем: разрешение за дейност на болница трябва да се дава не само при отговаряне на стандарта, но и когато има необходимост от нея. Не може примерно да имаш 100 млн. евро и просто ей така да отидеш в Париж и да направиш болница. Там няма кой да ти разреши, защото квотата на града отдавна е попълнена. Но могат да ти кажат: "В Лил обаче има нужда от детска болница, там я постройте." Как във Франция има регламент, а у нас не? За жалост в България, ако дадена болница не отговаря на изискванията, разрешителното за дейност не се отнема, а се отпускат 6 месеца, за да се поправи. Да, но цели 6 месеца тя подлага на риск здравето на хората?! Това трябва да се промени. Разрешителното веднага да се отнема и когато коригира недостатъците си, примерно през следващите 3 месеца, чак това пак да заработи. Защото здравеопазването е един от факторите на националната сигурност. И никой не говори за това... А сега, където и да се разкрие легло, то се заема. Знаете ли, че за да сключат договор за пътека, хора от дадена болница отиват в друга, вземат нужната им апаратура, минава проверката от касата, вижда, че те разполагат с медицинската техника и контрактът е подписан. След като инспекторите си тръгнат, апаратурата се връща на съседната болница... Значи нужен е и периодичен контрол, но никой да не знае кога ще е следващата "засечка".
Роден е на 9 ноември 1951 г. в Казанлък.

Завършва медицина в София през 1975 г. с отличен успех.

Придобива научна степен професор през 1998 г.

Бил е директор, зам.-директор и член на управителния съвет на Националната здравноосигурителна каса.

От 2000 г. е национален консултант по кардиохирургия.

От 2006 г. до днес е директор на столичната университетска болница "Св. Екатерина".


Следващият влак - в средата на 2014 г.
Следващата възможност за кандидатстване за европари за заетост и обучение едва ли ще е преди средата на 2014 г. Причината е, че парите от ЕС за пазара на труда ще започнат да се разпределят едва след като заработи бъдещата програма “Развитие на човешките ресурси”. Според експертите това трудно ще стане още от първия ден на новия програмен период (2014-2020 г.). Все още не е ясно на колко точно евросредства може да разчита България през следващите седем години. Знае се, че 25% от всички пари от еврофондовете ще са за пазара на труда. Според ЕК средствата трябва да се насочат основно към повишаване на заетостта и към предприемачеството. Брюксел препоръчва с парите да се стимулира създаването на нови работни места в ИТ сектора, зелената икономика, здравните и социалните услуги.


Разсипия за милиони
ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА

Може ли да притежаваш апартаменти на пъпа на София, имоти на морето, 150 златни наполеона, гаражи, кантори и да... фалираш?

Може, ако си великотърновската болница за белодробни заболявания „Д-р Трейман". Уникалната разсипия лъсна, когато легендарната лечебница обяви, че има 1 млн. лв. дългове и всичките й ценни притежания ще бъдат разпродадени.Болницата е легендарна още от създаването си през 40-те години на миналия век. Диспансерът, който се намира на хълма Света гора, е построен с дарение от белогвардейския генерал Фьодор Трейнман. Той бил началник на полевата болница на армията на Врангел. След разгрома на белогвардейците генералът пристигнал във Велико Търново и започнал да търси място за туберкулозна болница. Легендата разказва, че сложили по едно парче месо на хълмовете над Търново и там, където мръвката издържала най-много, без да се развали, т.е. въздухът бил най-чист, издигнали болницата. Това се случило

през 1937 г.През 70-те години на XX век лечебницата получава още едно огромно дарение, което правят семейство богати лекари - д-р Владимир Витанов и съпругата му Донка. Те имали две дъщери, но и двете починали много млади от туберкулоза. Покрусените родители решили да се разделят с всичко земно, което притежават, и го завещали на клиниката - за да може да се помага на болните и никой да не повтори съдбата на нещастната им фамилия.Чудесата и изненадите тепърва започват. Когато завещанието било отворено, станало ясно, че диспансерът притежава голям апартамент на ул. „Ангел Кънчев" в центъра на София, както и две кантори на друга централна улица - „Позитано". За болните от туберкулоза във Велико Търново била оставена цялата покъщнина на семейство Витанови.В апартамента в София години наред отсядали лекари. Посрещала ги стара семейна снимка на дарителите Витанови. Никой не й обръщал внимание. А на гърба й били написани указания къде са скрити 150 златни наполеона. В един момент апартаментът трябвало да се ремонтира. При разместването на стар сервиз в един прашасал шкаф открили марля, навита като колан. За малко да изхвърлят мръсния парцал, но от него се чуло дрънчене и 150 жълтици завалели по пода. Не че Витанови съвестно не били описали къде са скрили съкровището, просто никой не си дал зор да прочете внимателно завещанието им.

Свикали комисия, описали и предали наполеоните на БНБ. Със сумата, която банката изплатила, купили апарат за кислородотерапия. Така Витанови продължили да помагат много след смъртта си.И оттук започва „чудото” на уникалното прахосничество. Въпросният апартамент, както стана дума, бил използван от лекари, които идвали на специализация в София. „Плащаха по 10 лв. на вечер, а на други гости сме вземали по повече", обяснява неопределено бившият шеф на белодробната болница д-р Иванчо Драганчев. По едно време великотърновските лекари измислили много „хитър" начин да поддържат апартамента - дали го на наемателка срещу условието да го чисти и да сменя спалното бельо. Тя трябвало да плаща 400 лв. наем месечно за една стая ^диспансерът пък й плащал 240 лв. за услугите. Обаче наемателката се омела, оставяйки огромни сметки за ток, вода и парно. Те останали в пасивите на болницата.

Ръководството на белодробната клиника се е вихрено не само в София, но и във Велико Търново.Това стана ясно от ревизия, назначена от новия кмет на града Данаил Панов (ГЕРБ) през миналата година. При проверката, обхванала само периода януари 2009 г. - септември 2011 г., лъснаха драстични злоупотреби. Според ревизорите бившият директор Драганчев и счетоводителката Маргарита Атанасова си раздали над 50 000 лв. бонуси. Например финансистката получила хонорари от близо 7000 лв. като консултант при лечението на туберкулозно болни. Шефът Драганчев пък подписвал граждански договори със себе си.И така една от най-богатите болници в България се оказва с дългове за над 1 млн. лв. Общинският съвет в старата столица, който е принципал, се вижда в чудо и започва да разпродава имотите. По най-груби оценки, въпреки икономическата криза, от тях могат да бъдат спечелени поне 5 млн. лв. Защото в активите на диспансера освен апартаментът в София са вписани още жилище и гаражна клетка във Велико Търново и „черешката на тортата" - 7 декара и 6 бунгала в курортното селище Шкорпи-ловци. Лечебницата притежава общо 13 имота

Особено атрактивна е административната й сграда в центъра на Велико Търново, подходяща е за хотел и разполага с паркинг. За нея все още

няма изготвена оценка.Според общинари е по-добре недвижимостите да бъдат прибрани и продадени от общината, отколкото кредитори на болницата да сложат ръка върху тях. Още през декември миналата година директорът д-р Иванчо Драганчев бе уволнен. Резултатите от ревизията бяха предадени на прокуратурата.

„Разпоредени са проверки. Разследването по част от констатациите се води под наблюдението на Районната прокуратура, а за други нарушения е сезирана Окръжната прокуратура.Работата по случая продължава" - това е коментарът на обвинителите една година след гръмването на скандала.„Няма такива нарушения, за каквито се твърди. Наистина има пропуски при процедурите за обществените поръчки, но не сме присвоявали пари със счетоводителката. Вземал съм допълнителни възнаграждения по договор за профилактична дейност по инициативата „Седмица на отворените врати", но това е нормално. Дали сме писмени възражения по констатациите в одитния доклад. Досега никой не ни е викал за разпити и от вас научавам, че материалите от ревизията са дадени на прокуратурата", коментира пред „Труд" д-р Иванчо Драганчев.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница