05 октомври 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/5
Дата21.06.2018
Размер0.9 Mb.
#75214
  1   2   3   4   5
05 октомври 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Стоматоложка остави жена без зъби
ЛЮБОМИР ИЛИЕВ

Като в кошмар с жестоки медицински експерименти живее от две години Цветелина Терзиева от Разград.

Младата жена твърди, че местната стоматоложка д-р Маринела Симеонова отворила всичките й зъби, без да излекува докрай нито един. Стигнало се до тежки инфекции, които за малко не я погубили. Накрая се оказало, че е невъзможно да бъдат поправени тоталните поражения. Затова се наложило всичките зъби на Цветелина да бъдат извадени. Така едва 28-годишна тя сложила протези.

Кошмарът на Терзиева започнал през 2009 г. Заболял я зъб и тя отишла с доверие при д-р Симеонова, която я лекувала от дете. „Започна се едно безкрайно дупчене на зъбите ми. Отваря един, после друг, а мен все ме боли. В един момент имах 7-8 отворени и недовършени зъба, а тя започна да пробива други 7-8. Иначе ми се подиграваше, че едва ли не съм невротичка и си измислям", спомня си Терзиева. Хаотичните, според потърпевшата, манипулации били съпроводени с безкрайно протакане.

„Пломба на зъб без усложнения при нея се лекуваше с месеци. Стояла съм пред вратата на кабинета й с часове, за да може да си изгледа сериала или да си изпие кафето", разказва абсурдната история Цветелина. Тя се опитала да отиде при друг стоматолог, но колегите на д-р Симеонова й отказвали да я поемат.

Жената била принудена да се върне при зъболекарката с молба да довърши лечението й.

„Тя направи някакви промивки, а после, кой знае защо, започна да отваря нови зъби", кърши ръце Терзиева. Накрая трябвало да преживее и ужаса от изваждането на всичките й зъби, но при друг стоматолог. „Потънахме в заеми, а в крайна сметка останах осакатена за цял живот. Изкарах и една кошмарна бременност. Заради невъзможността да дъвча непрекъснато повръщах. Накрая детето ми се роди недонобено", добавя жената. Семейство Терзиеви подават жалба срещу д-р Симеонова в прокуратурата, но оттам отговарят, че няма основание да се образува досъдебно производство.

Видимо притеснена, д-р Маринела Симеонова коментира лаконично обвиненията.

„Лекувах кариесите й. Не е вярно, че съм оставяла отворени и нелекувани зъби. Отваряла съм ги, лекувала съм ги и съм ги затваряла." Стоматоложката заяви, че вече не помни почти нищо от случая.


Високите цени на лекарства – задържани
Комисията по цени е бавила с повече от една година решенията си за нови или променени цени на медикаментите, които след тази процедура се включват в платения списък на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). „Резултатът е необосновано удължаване на процедурата и времето на навлизането на българския пазар на нови съвременни лекарства."

Това е едно от заключенията от одита на Сметната палата за регулирането на цените на медикаментите, плащани от НЗОК през 2008-2011 г. вкл., с който „Труд" разполага. А според нормативната база комисията по цени трябва да се произнесе в 45-дневен срок. Одитът върху четирите години установява, че от 973 заявления точно 790 (или 81%) от тях са разгледани със закъснение. „А това води до забавяне и на включването им в

позитивния списък. Това са индикатори за недостатъчния капацитет на комисията за ефективно изпълнение на функциите й", пишат одиторите.

Поредното нарушение е, че производителите на медикаменти не са изпълнявали задължението да подават декларация при промяна в цената на продукта им в референтна държава. Т.е. така лекарството не поевтинява у нас, а НЗОК продължава по-дълго време да го плаща на по-висока цена.

С над 6 месеца се бави и влизането на медикаментите в платения списък на НЗОК, са открили още ревизорите. Те са направили анализ на 67 заявления за включване на медикаменти в списъка на НЗОК. Оказва се, че срокът за това е спазен при 13 препарата, за 31 - не е спазен, а при 17 не може да се установи какво точно се е случило, поради липсата на данни. По принцип комисията трябва да се произнася в срок до 90 дни от постъпването на заявленията от компаниите.

„Дейността на Комисията по позитивния лекарствен списък се контролира от Комисията по прозрачност само при наличие на жалби, т.е. не съществува текущ контрол", отбелязва още Сметната палата.

Одиторът е изчислил и годишния разход за лекарства на жител от населението. Според данните за 2010 г. класацията в Европа води Ирландия с 686,4 долара годишно на човек от населението, втора е Гърция със 676,5 долара, Германия - със 640 долара. У нас тази сума е 116 долара - най-ниското ниво от страните в ЕС. Обяснението на Сметната папата е: все по-голяма нужда от медикаменти заради застаряването на населението, „но и липса на политики за стимулиране на потреблението на генерични вместо оригинални продукти".


Мадан търси пари за болна
В Мадан обявиха кампания за събиране на средства за престоя на тежко болна жена в хосписа в миньорския град.

Причината е, че до къщата й в махала „Шеменци" на с. Галище няма път. 55-годишната Снежана Карамитева е с онкологично заболяване. Отскоро състоянието й се влошило и се нуждае от хемодиализа. Близките й, които са без работа, я носят с носилка и на ръце повече от 2 км, за да отиде на хемодиализа. Жената вече е настанена в хоспис, но издръжката там на месец е 500 лв. От кметството отпуснали помощ, но вече нямат средства.

Ако някой иска да помогне, може да се обърне към общината в Мадан, тъй като още няма открита сметка.


Някои министри - пак недоволни от бюджета
Някои от министрите са недоволни от бюджетите на секторите си. Сред разочарованите са здравната министьрка Десислава Атанасова и колегата й, отговарящ за отбраната, Аню Ангелов. Вицепремиерът Цветан Цветанов няма забележки, а най-доволен се оказа министърът на културата Вежди Рашидов.

„Ще поискам около 20 млн. лв. повече от министър Симеон Дянков", съобщи вчера здравната министърка Десислава Атанасова. Тя каза, че има възражения, защото се налага догодина да се отделят повече средства за фонда за лечение на деца. „Знаете, че откакто падна таванът за сумата за лечение, изпращаме всички одобрени деца. До този момент техният брой е 490 и осигурените средства са около 8 млн. лв. Те се гарантират чрез преразпределение, което ще се направи в бюджета на МЗ. Но за следващата година ще поискаме повече", обясни Атанасова. Тя ще настоява и за още средства за инвестиции и капиталови разходи. Трябвали още поне 5 млн. лв. Третата й битка ще е за допълнителни средства за общинските болници в труднодостъпните и отдалечени места.

Министерството на отбраната също е леко разочаровано от финансовия план за догодина, въпреки че реално бюджетът му е увеличен със 72 млн. лв.МО искаше да

постигне 1,5% от БВП, записани в Бялата книга за отбраната, приета от парламента м.г. В момента бюджетът на армията е 1,23% от БВП.

От Министерството на земеделието посочиха, че бюджетът на ведомството е намален минимално с 1,5% и министърът няма възражения към финансовия план за 2013 г. Средствата за изплащане на субсидии на фермерите остават на нивото от тази година. През 2013 г. в българското земеделие ще влязат около 2 млрд. лв. евросубсидии заедно с национално съфинансиране към тях.

„Бюджетът на МВР за 2013 г. остава същият, какъвто беше и за т.г.", съобщи вицепремиерът Цветан Цветанов. Според него всеки трябва да разчита на собствения си бюджет и да прави реформи, за да остане ресурс за финансиране на доходите на служителите.

Министърът на културата Вежди Рашидов благодари на премиера Бойко Борисов и на Дянков за осигурените средства за увеличение на заплатите в сферата на културата с 10%, което ще повиши доходите на 11 000 души. Рашидов все пак настоява за повече средства и за заплатите в театрите, а също и за повече пари за кино и археологически проучвания.


Три основни опори в бюджет 2013

Разчита се на потребление, свита контрабанда и дивиденти от държавни фирми
Повишено потребление, борба със сивия сектор и рекордни постъпления от дивиденти на държавните фирми са трите основни опори на бюджет 2013, сочат сметките. Догодина държавата разчита да събере с 1,8 млрд. лв. повече приходи от тази година, което според повечето анализатори е доста завишена цифра.

финансовото ведомство е разписало детайлно откъде смята да вземе допълнителните милиарди. Бюджет 2013 разчита най-вече на това българинът да започне да харчи повече и да внесе близо 800 млн. лв. повече ДДС и със 190 млн. лв. повече акцизи. От допълнителните постъпления от ДДС 320 млн. лв. трябва да влязат от сделки в страната и търговия с ЕС, а други 340 млн. лв. - от внос. Ведомството на Симеон Дянков очаква да се повиши и събираемостта на ДДС заради по-добра работа на данъчните и митниците. Така делът на постъпленията от данъка към потреблението ще се вдигне от 12,15% през т. г. на 12,59% догодина. Приходите от акциз върху горивата ще скочат с 80 млн. лв., а върху тютюна-с 50 млн. лв. заради свиване дела на контрабандата, изтъкват от Мф. При алкохола също се очаква ръст с 20 млн. лв., независимо че по последни данни през т. г. има спад по това перо.

И догодина държавата смята да продължи политиката си на обезкървяване на

държавните фирми чрез изсмукване на печалбите им, което спъва инвестиционните им програми. Планирани са рекордните 333 млн. лв. от дивиденти. Те са разчетени при 80% отчисления от печалбата на държавните предприятия. За сравнение до юни т. г. държавата прибра 278 млн. лв., което е значително над планираните 190 млн. лв. Част от увеличението обаче се дължи на решението на правителството да прибере и заделените във фонд „Резервен" на компаниите дивиденти от предишни години. Това допълнително внася съмнение дали ще се реализира прогнозата за догодина. През 2011 г. държавните фирми преведоха едва 174 млн. лв. И догодина сред най-големите вносители се очаква да бъдат БЕХ, Държавната консолидационна компания, РВД, летище София и др.

Догодина се очакват 105 млн. лв. от концесии и 135 млн. лв. от приватизация. Държавата смята да продаде дяловете си във фондовата борса, АДИС, „Военно издателство", „Овча купел" и ВМЗ.

От такси през 2013 г. трябва да се съберат 1,65 млрд. лв., а от глоби -158 млн. лв. БНБ ще преведе в хазната 120 млн. лв. От имуществените налози в общинските хазни ще влязат 675 млн. лв.

Прави впечатление, че данъкът върху онлайн хазарта не е отчетен в баланса.
Борисов - най-щедър в предизборна година

ЦВЕТЕЛИНА ЙОРДАНОВА

Кабинетът„Борисов" се оказва най-щедър към електората в предизборна година в сравнение с трите предишни правителства.

Това става ясно от сравнение на данните на Министерството на финансите за разпределението на разходите по функции от 1998 г. насам.

Разходите за социално осигуряване, подпомагане и грижи на кабинета „Борисов" догодина ще бъдат 13,4% от брутния вътрешен продукт (БВП) според проектобюджета за 2013 г. За сравнение левият кабинет „Станишев" е разпределил 13,3% от БВП за социални разходи през изборната 2009 г. -толкова, колкото и правителството на основния опонент на БСП Иван Костов в изборната 2001 година. Кабинетът на Симеон Сакскобургготски пък е похарчил през 2005 г. едва 12,4% от парите в хазната за социални цели, сочат данните. През четирите години мандат социалните харчове на ГЕРБ и НДСВ са средно към 13% от БВП, на тройната коалиция -11-12%, а на Костов - 12-13%. Правителството на БСП, ДПС и НДСВ, което се позиционираше по-скоро като ляво, се оказва едно от най-десните от гледна точка на политиката му по разходите.

То е харчило по 36-37% от БВП. За сметка на това определящите се като десни правителства са преразпределяли значително повече.

Най-големи спрямо брутния продукт са били разходите при кабинета „Костов" - средно около 39-40% през четирите години управление. При самостоятелния мандат на НДСВ процентът се е движил в рамките на 38-39%, а при управлението на ГЕРБ преразпределението на създаденото от икономиката е около 37%.

От 1998 г. досега брутният вътрешен продукт на страната се е увеличил почти четири пъти, сочат още данните.

От 23 млрд. лв. тогава догодина той се очаква да достигне близо 81,5 млрд. лв. Въпреки това разходите за образование са паднали от 3,8% на 3,5% от БВП за последните 15 години. За здравеопазване процентът се повишава от 3,5% на 4,1%, като най-много пари за здраве като дял от БВП са отпускани по времето на НДСВ.
Ханке: Дянков ще се справи с корупцията

Финансовият министър на България единствен има компетентността да оправи кашата с корупцията, категоричен е Стив Ханке, инициатор за въвеждането на валутния борд в България.

Борисов би трябвало да натовари Дянков със задачата да подобри значително позицията на България в тези класации и да му даде извънредна власт да я изпълни. Освен това Дянков трябва да получава заплата на принципа „първокласно заплащане за първокласно изпълнение", казва Ханке в статия за списание „Мениджър".


Политици и икономисти за финансовия план за 2013 година

Бюджетът за 2013 г. е балансиран, разумен, коректен, коментира вчера президентът Росен Плевнелиев. „Радвам се, че в този бюджет виждаме повече пари за армията, повече пари за образованието и в сектори, свързани с икономическото развитие на държавата и социалната сфера. Ако някой на¬прави анализ на цифрите, ще види, че от около 30 милиарда лева бюджет, над 10 млрд. лв. отиват за социални дейности, което е най-високата цифра, която досега е давана.

Залагането в бюджета на 1,8 млрд. лв. повече приходи е голям риск, защото кризата продължава, дори се задълбочава, коментира синият депутат Мартин Димитров. Разходната част също може да бъде издънена от гледна точка на идващите избори, защото покрай избори се правят големи глупости, добави той. В бюджета е заложен ви¬сок курс на долара и се очаква горивата да поскъпват, откъдето трябва да дойдат по¬вече постъпления от ДДС, подчерта Димитров.

Не съм съгласен с твърденията, че бюджетът ни е предизборен. Всеки бюджет е щедър доколкото може", каза зам.-шефът на парламентарната група на ГЕРБ Димитър Главчев.

Сега всичко е разчетено, дори в последните месеци бюджетът е на излишък. На базата на резултати, които сме постигнали, основният ни приоритет са доходите на хората", допълни той и подчерта, че макар и минимален, има растеж на БВП и затова повишаването на заплатите и пенсиите е оправдано.

Големият въпрос е дали планираните приходи, които се увеличават с 1,8 млрд. лв. спрямо 2012 г., ще бъдат събрани, защото има подводни камъни", посочи икономистът Петър Ганев. Когато вдигаш доходите в частния сектор с минимална заплата, с осигурителни прагове, това може да изиграе лоша шега на заетостта, което води до по-ниски приходи от осигуровки и ДОД, а възниква и проблем с потреблението, смята икономистът.

В закона се залага едно значително увеличение на разходите за пенсии с около 600 млн. лв. спрямо т.г. От друга страна, срещу този ангажимент са заложени доста несигурни приходи от увеличено потребление", каза Десислава Николова от Института за пазарна икономика. Относно дефицита има известно отмятане от 3-годишната прогноза, където се залагаше 1% дефицит, напомни тя и предупреди за опасност от ревизия на бюджета по тази причина.

В проекта за бюджет липсва „план Б , тоест няма заложени буфери в случай на неизпълнение на приходната част", каза икономистът Георги Ангелов. Това е един щедър бюджет, при който следващото правителство ще трябва да реализира несбъднатите прогнози.



Най-големите разходи са за социални плащания и повишаване на доходи, които вероятно ще окажат фискален ефект, но не и социален, смята икономистът.


Атанасова ще иска от Дянков още 20-25 милиона
Около 20 милиона лева повече ще поискам от финансовия министър Симеон Дянков. Това обяви вчера здравната министърка Десислава Атанасова, която добави, че има възражения срещу предложения бюджет за здравеопазване през 2013 г. Тя уточни, че повече средства са необходими за Фонда за лечение на деца. Откакто падна лимитът за лечение, изпращаме всички одобрени деца, похвали се министърката. "От началото на годината те са 490, изплатените средства за тяхното лечение са около 8 млн. лв. Тези средства са гарантирани чрез допълнителни пари, които ще се отделят от бюджета на МЗ за т.г., но за догодина ще искаме повече", каза тя.

Атанасова щяла да поиска и поне 5 млн. лв. над определените около 10 млн. за инвестиции и капиталови разходи. Повече пари трябвали и за общинските лечебни заведения в труднодостъпните населени места.



Сигнали в медиите, че пациенти се налага да доплащат разликата от намалените с 2% надценки на лекарствата в аптеките, министър Атанасова определи като "липса на всякаква отговорност от страна на аптеките". Според нея аптеките отдавна са знаели с колко процента ще бъде намалена надценката от търговците на едро и на дребно и това, което сега правят, "е просто безумие".


Фискална гимнастика "ала Дянков"
Валентин Георгиев

Без каквито и да са дискусии, съвети и предложения (те тепърва започват), но след серия от налучквания проектобюджетът за догодина най-сетне цъфна в сайта на Дянковото ведомство. "Правителството предвижда с 1,796 млрд. лв. повече приходи в хазната", "Дянков гарнира пицата с 1,8 млрд. лв.", "Проектобюджетът щедър към полицаи и пенсионери", "6,2 млрд. лв. за здраве и образование"... в хор припяха услужливи на властта медии, рецитирайки надутите обещания. А дали наистина сметките се "връзват", при положение че в самия документ се признава, макар и замаскирано, за очакван спад на производството, услугите и инвестициите? Което пък означава още по-голямо свиване на потреблението и растяща безработица. Съдете сами: залага се ръст на БВП от 1,9%, като в същото време производствените цени растат по-бързо, отколкото цените на дребно. Затова в бюджета има прогноза за свиване на сектора на производството и услугите. Още едно потвръждение - приходите от данъка върху дивидентите на фирмите също спада с почти 10%, което говори и за бягството на капитали извън страната. Планира се обаче ръст на приходите от ДДС с над 11% при свиващо се потребление. Е, как ще стане тази магия?! Чрез повече продажби?! Не, чрез надуване на инфлацията. С вдигане на цените. 70% от потреблението (генерирането на ДДС) са храни и консумативи (ток, вода, парно и т.н.), другото е несъществено. Глобите и санкциите също растат - с над 10%. Т.е. продължава политиката държавата спрямо едни бизнесмени да вади моркова, а спрямо други - тоягата. Но, което е по-тревожно и жалко - горко на тази държава, която разчита хазната да се пълни главно от данъци, такси и глоби! Няма я икономиката, напротив, изземването на още кредитен ресурс от нея съвсем ще я досъсипе, защото и парите от Европа се планира да бъдат по-малко, заради слабото им усвояване. Справка - с 5,55% спадат приходите на Националния фонд към Министерството на финансите. В тази сметка е отразено онова, което ще изрежат от Брюксел, защото го крадем или оползотворяваме от зле по-зле... Няма ги науката и иновациите. БАН например е оставена със същия бюджет като през тази година, със средна заплата 570 лв. заради месец-два принудително неплатени, и без лев за покриване на растящите разходи за ток, вода и парно. Колкото до "щедрото" развързване на кесията с 9.3% за пенсии, се оказва, че увеличението ще дойде с друга една фискална гимнастика - основно от ръста на осигурителните вноски за военни и полицаи и на максималния осигурителен праг. Едни виртуални пари, които виртуално ще "влязат" в НОИ. Апропо, ето откъде идва и големият скок от 12 на сто на парите за МВР. Да не говорим, че инфлацията вече изяде вдигането на пенсиите, а както се вижда, тя ще продължава ускорено да расте. Като капак на тези предизборни сметки не е изключено да прибегнем и до нов заем. Иначе в тежката кризисна ситуация хората на Дянков не планират и стотинка в повече за майчинските и помощите за безработни. Ето защо на фона на всеобщото поскъпване уж увеличените пари за образование, здравеопазване, обещания ръст на пенсиите и учителските заплати са вятър и мъгла - в реална покупателна способност те ще бъдат намалени. Сметките може и да се вържат на хартия, но на практика няма да издържат повече от няколко месеца. Но нали за това са изборите. Да му мислят следващите, които ще дойдат да оправят Дянковия батак.


Здравеопазване на абсурда
Аида Ованес

Един млад човек е емигрирал, за да се лекува. Намерил си е работа, за да може и здравно да се осигурява. Така младежът решава проблема си с хемодиализата, а по-късно - и с трансплантацията на бъбрек. Когато вече е напълно здрав и пълноценен, не само ще работи за подобряването на икономиката на онази - другата, държава, но и с кеф ще пълни хазната й с данъците си... И ако досега само лекари и сестри напускаха страната в търсене на препитание в чужбина, вече и пациентите ще ги следват, за да получат адекватно лечение. И то не защото си нямаме кадърни лекари, а защото чиновниците им връзват ръцете! Здравните власти у нас с всичките си големи и малки чиновници очевидно работят методично за емиграция на целокупния народ. Не е изключено онзи млад човек да бъде последван от повечето млади българи с диабет: онези, които имат добър контрол на болестта, нямат право на съвременен инсулин. Казано иначе, държавата и касата ги наказват за това, че са дисциплинирани пациенти, а за награда получават по-евтиното лечение. И това е много логично - у нас в здравеопазването всичко е на обратно на всякаква логика и на цивилизованите системи. Съвсем не е неочакван резултатът от акцията "Поевтиняване на лекарствата" на поредния здравен министър. Точно аптеките многократно предупреждаваха, че като им отреже надценката, не само че лекарствата няма да поевтинеят, а дори ще поскъпнат. И съвсем логично те си вземат отнетата надценка от клиентите. Само дето държавата не е на мястото си и, преди да се юрне да "поевтинява" лекарствата, не провери коя аптека какви количества има закупени със старите надценки и кога те ще се изчерпят. Все пак всичко това не попречи на министърката лицемерно да се възмути вчера от "безумието" на аптеките. И както е обичайно, до дни ще започне кръстоносна война на властта срещу аптеките, а успоредно с това и поредната пиар акция ала тежка пушилка. И стриктно изпълнение на премиерската заръка от пролетта: "Обяснявате, давате - цени, цени, публично на сайта, толкова, толкова, толкова". Иначе широко рекламираното поевтиняване на лекарствата очевидно е само във въображението на управляващите. Както бе казал един хуморист, "Говорете много, на висок глас и предимно хубаво за себе си. Източникът се забравя, но казаното остава". Защото и до момента дори нарочната комисия не успява да отговори защо за година някои лекарства изведнъж поскъпнаха с над 450-500%... И след като не успя, както се и очакваше, тежката артилерия да се пребори за намаляване на ДДС-то на лекарствата, сега вдига поредната пушилка с обещанието, че ще иска още пари за здравеопазването догодина. Ха, дано! Само че човек се пита дали в онези 14% българи, затръгнали убедено и неотклонно към терминал 2 на летището, са включени всички болни, които не намират адекватно лечение в родината?




Бюджет 2013


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница