05 юли 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/2
Дата25.10.2017
Размер468.38 Kb.
#33125
  1   2
05 юли 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Кунева избра нови лица за заместници

Движение България на гражданите" обсъжда управленска програма наесен


Управленската програма на Движение България на гражданите" по сектори вероятно ще бъде готова за обсъждане до края на септември. Това стана ясно след първото заседание на Националния съвет (НС) на формацията на бившата еврокомисарка Метена Кунева вчера.

НС избра тримата секретари на партията. Лидерката ги представи като свои заместници. За координация на политиките ще отговаря финансистката Людмила Елкова. „Първо трябва да разберем какво е състоянието в България сега, да опишем проблемите", каза Елкова и постави три основни приоритета - здравеопазване, образование и администрация. Част от екипите по сектори са готови, а програмата по всяка тема ще е широко обсъждана.

За връзките с неправителствения сектор и партиите ще отговаря юристът Йонко Грозев. Той се занимава и със съдебната реформа.

Организационен секретар по структурите ще е Калин Томов. „За първи път се

дава възможност на поколението на прехода, което няма чувства към предишния режим, да се включи в политиката", каза той. Следващите срещи на партията са в Плевен и Ямбол.

И за тримата секретари .Движение България на гражданите" е първа партия. Кунева обеща съотношението между нови лица и политици с опит да бъде запазено в полза на новите, както е в НС - 7 „стари" от 25 души. В НС ще участват областните координатори и хора от сдружение „България на гражданите".

Кунева обяви, че на първото заседание НС е обсъдил неадекватната реакция на властта при пожара в „Бистришко бранище" във Витоша и неуредения статут на доброволците. Тя не коментира скандалния Закон за горите с мотив, че експертизата на партията се подготвя. Според нея обаче протестите са били не срещу закона, а срещу начина на приемането му. И заподозря опозицията и ГЕРБ в съглашателство по закона. Кунева не каза кои са олигарсите, остави преценката кой какъв бизнесмен е на журналистите, но отсече, че е против двойните стандарти за бизнесмени и обикновени хора. Елкова пък не обясни дали е напуснала .Движение 21" на бившата БСП-депутатка Татяна Дончева, в което бе, но отсече, че никога не е била с леви убеждения.


4000 жени смениха опасния си силикон

Френските протези се цепят като дини, не ги хваща ехограф
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Над 400 българки от всички около 1500 дами с опасен силикон са подменили им-плантите си. Това съобщи вчера за „Труд" доц. Димитър Евстатиев, председател на Българската асоциация по пластична, реконструктивна и естетична хирургия и национален консултант по пластична хирургия.

Става дума за гръдните импланти на френската, компания „Поли имплант протез" (ПИП). Те предизвикаха масова психоза сред изваяли се с тях жени от цял

свят, защото в края на миналата година френските медии съобщиха, че в тайната формула на силикона на ПИП е имало оцветител за горива и вещества, ползвани за направата на гумени тръби. ПИП фалира през 2010г., но дотогава е произвела около 400 000 гръдни протези, продадени в Европа и Латинска Америка. Откакто ПИП присъства на нашия пазар, са внесени около 3500 „чифта" изкуствени гърди. „Не се знае точната им бройка, но се предполага, че са имплантирани около 1500. Има и дадени на консигнация", заяви доц. Евстатиев. При 4 от жените, на които той е сменил изкуствения бюст, силиконът вече бил гръмнал. „Тревожното е, че ехографът и ултразвуковото изследване не дават категорични данни за евентуално спукване - виждаме го, чак когато отворим пациентките", обясни доцентът. И продлъжи: „Им-плантът се разцепва на цели парчета като диня. Категорично обаче това не може да доведе до предракови състояния (доказват го и направените хистологии) - най-тежкото усложнение е възпалението". Една от пациентките му споделила, че тъй като нейната приятелка нямала оплаквания, няма да подменя продуктите на ПИП. „Всички, които са прочели за проблема, обаче го правят", завърши доц. Евстатитев.




Дянков редактира здравен проект
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Органът, контролиращ цените на лекарствата, няма да е комисия, а национален съвет, и няма да е в София, а в Плевен. Това стана ясно след вчерашното заседание на Министерския съвет, на който вицепремиерът Симеон Дянков блокира на практика закона за лекарствата на здравната министърка Десислава Атанасова.

Той направи това в качеството си на шеф на съвета за административната реформа. Законопроектът предвиждаше комисията да е към здравния министър и да се състои от началник и шестима членове. Тя трябваше да има право да утвърждава, отказва или коригира цените на лекарствата, както и да се занимава с цените в позитивния списък на медикаментите, които се плащат от здравната каса. Министерският съвет прие законопроекта, но „на вносител", което означава, че законът трябва да бъде ремонтиран, но вече няма да минава през заседание на кабинета. Симеон Дянков е защитил тезата си, че съветът трябва да е в Плевен, защото там има добър медицински университет, а и Стопанската академия в Свищов също е близо. Според очевидци Десислава Атанасова не е защитила на заседанието проекта, чийто вносител е. Това ще е 37-ият подобен национален съвет у нас.

Атанасова уточни пред „Труд", че всички останали поправки в проектозакона ще останат, както ги е предложила.




Измислят и брокер за лекарства
Вече ще има и брокер в търговията с лекарства. Неговата задача ще е, ако производителят го задължи срещу определена комисиона, да намери купувач за дадено количество медикаменти. Това предвиждат промените в закона за лекарствата, приети от правителството.

„Брокерът ще се нарича посредник в областта на лекарствената политика, досега такъв нямаше нито в България, нито в ЕС, но нова евродиректива ни задължава да го въведем", обясниха от здравното министерство. Трябваше да синхронизираме закона тази година, за да не започне назакателна процедура срещу страната ни.

Промените предвиждат още производителите да подават задължително сигнал в европейска електронна система, ако медикаменти водят до нежелани реакции. Записано е още, че производителите трябва да започнат да поставят специален уникален код - т. нар. дейта метрикс, който да защитава всяко едно лекарство от фалшификации.


Митничари стават аптекари
Митничари, инженери, зеленчукопродавачи и други неправоспособни лица са продавали лекарства в аптеки.

Става дума за 18 такива случая от началото на годината до края на юни, хванати по сигнали и при рутинни проверки на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ). Това съобщи вчера директорът й Александър Янков. Той отказа да посочи къде митничари са слагали бялата престилка и в кои аптеки. Заловените митничари били и собстветници на аптеките. Преди години моряци бяха уловени да продават хапчета по Черноморието.

Сега било установено още как един от тези неправоспособни българи продал медикаменти, които не са отговаряли на диагнозата на застаналия пред щанда пациент.

„Тъй като някои собственици на аптеки не искат да плащат за нощна смяна на

магистър-фармацевтите, които единствени имат право да отпускат лекарства с рецепта, то в късните часове зад щанда хващаме помощниците им или студенти по фармация", съобщи още Янков.

От всички проверени аптеки от началото на година до края на юни в 67 на сто били открити нарушения.

Това е с 22% повече спрямо същия период на миналата година.

Всяко второ нарушение е за продаване на лекарство без рецепта - най-често на антибиотици и кардиологични медикаменти. Второто най-често погазване на правилата (при 30% от проверките) е, че препаратите не се съхраняват при нужната температура. Хванати са и 3 незаконни аптеки, за което глобата е 75 000 лв. За същия период на м. г. са били разкрити осем.

Написани са наказателни актове за 389 750 лв. срещу 290 000 лв. за първите шест месеца на м. г.

„За последните 2 г. у нас е имало само 2 случая на фалшиви лекарства - на български производител и на американски", добави шефът на ИАЛ. И обясни, че фалшивите медикаменти заливат страните, където се дават стотици милиарди за лекарства. А тъй като у нас разходите за медикаменти са малко, то не сме „атрактивни".




Даряваш орган, вземаш две заплати

Изисква го евродиректива, сега го прави само Лондон
Българите, които дарят единия си бъбрек или част от черния си дроб, ще получават па-рична компенсация от държавата. С нея ще се покриват транспортните разходи на донорите до болницата и обратно, както и загубените заплати, докато са лежали в лечебното заведение. Това обясниха вчера за „Труд" от Министерството на здравеопазването.

Нововъведението е залегнало в поправки в закона за трансплантациите, приети в сряда от правителството.

По принцип, влизайки в болница, на донора се пада обезщетение по болест. А то възлиза на 80% от брутното му възнаграждение. Останалите 20 процента българинът ще получава на касата на болницата, а на свой ред МЗ ще й възстановява направения разход. „Причината е, че ние нямаме право да превеждаме пари на физически лица", обясниха от ведомството защо се налага подобна финансова схема. И добавиха: „А за да разбере на колко възлизат 20% от заплатата на донора, болницата ще има право да изиска от НАП размера на брутното възнаграждение на пациента."

Компенсацията на доходите ще е не само за престоя в болницата, но и за 30 дни след изписването. Излиза, че донорът ще получи близо две заплати.

Нововъведението се прави заради европейска директива, чиито изисквания трябва да са транспонирани в нашето законодателство до края на следващия месец. В противен случай ни чака наказателна процедура. .Донорска компенсация" в момента в Европа се плаща само във Великобритания.

А ако примерно на дарилия органа му се наложи да остане в лечебното заведение повече време заради усложнения, той вече ще се лекува по клинични пътеки и ще разчита само на обезщетението за болест, добавиха от МЗ. Тласканите от кабинета промени предвиждат още оттук нататък да се поемат всички периодични изследвания на живия донор.

В България човек може да дари бъбрек или част от черния си дроб само на роднина по права или съребрена линия до четвърта степен. Този принцип се спазва и при родство, възникнало след осиновяване, но не по-рано от 3 години от самото осиновяване. Всички останали случаи се приемат като рискови за търговия с органи и не са разрешени от закона.

Изключения се правят единствено от Етичната комисия по трансплантации. Тя може да позволи живо донорство на двама българи, които съжителстват без граждански брак в продължение на 2 г. Както и да разреши на биологичен родител да стане донор на детето си, даже и да не го е припознал по законовия ред.



При трупните донори и присаждането на стволовите клетки тези ограничения не важат.


Протестите
Неколкодневни протести срещу Закона за горите изведоха хиляди млади хора в София в средата на юни и извадиха наяве младежка социална енергия. Президентът Плевнелиев наложи вето върху закона, прието от парламента с 84 „въздържали се". Предстои преразглеждане на спорните текстове. Подготвят се и нови протести. Мнозинството се постара едновременно да задоволи исканията на едриябизнеси да не настройва срещу себе си гражданите. Тези протести влязоха в центъра на вниманието на премиера и правителството, защото бяха неочаквани и като събитие, и като характер. Това не са протести, с които премиерът е свикнал -браншови, секторни, свързани със засегнати материални интереси и имащи ясен организационен изразител, с когото може да се договориш за повече или по-малко. Става дума за ново явление, намиращо различни проявления, засега предимно екологични, но не само, като ГМО, АКТА, шистовия газ, Закона за горите. Общото е възрастта (в огромната си част млади хора), социалното положение (далеч не хора под чертата на бедността), географската локализация (София и най-големите градове на страната), образователният статус (висок), начинът на мобилизация (хоризонтален, през социалните мрежи), партийната апатичност (хора, които странят от обичайните партии). фокус на протестите са конкретни проблеми, опиращи до срастването на властта с едрия капитал, но не и до капитализма изобщо. „Блокирай Орлов мост" не е българска реплика на „Окупирай Уолстрийт". Недоволството не е срещу богатството, а срещу непочтеността. Въпреки факта, че движението е все още слабо и малобройно, изпъква значението на социалните мрежи като информационен и мобилизационен канал, алтернативен на силно предпочитаната от премиера Борисов връзка „(традиционни) медии - общество". Проличава до каква степен Борисов не е подготвен за това явление. Той изгуби комуникационната битка с протестиращите, не успя да каже онова, което те искаха да чуят, не намери диалог. А това не се случва често на премиера. Бяха избрани два подхода за справяне със ситуацията. Лепнати бяха етикети - хората бяха еднозначно и последователно определяни като еколози, за да се постигне впечатлението за съсловен протест, за противопоставяне на една професионална общност на друга. Организирани бяха и контрапротести, които дадоха възможност Борисов да се открои като балансьор между спорещи групи. Видя се, че премиерът и протестиращите не говорят на един и същи език, и това се случва за втори път. През последното десетилетие имаше два случая на масово излизане на млади хора на улицата по съвсем различни поводи - Катуница (септември 2011) и Орлов мост (юни 2012). И двата пъти властта не можа да реагира адекватно, не успя да намери подход, остана в несвойствената си роля да разчита пасивно на постепенно намаляване на напрежението.


Агенцията по лекарствата е глобила аптеките с 400 000 лв.

Продажбата на медикаменти без рецепта е най-честото нарушение
Продажбата на медикаменти без рецепта остава най-честото нарушение, което Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) отчита при проверките си за първото полугодие на 2012-та.

Това съобщи на пресконференция директорът на звеното Александър Янков. По думите му тази година агенцията е зачестила проверките – те са 530 (с 90 повече от 2011-та). Отчетеният брой нарушения е също по-висок – 356 или с 167 повечето от тези за същия период миналата година.

Около 30% от нарушенията са свързани с неправилно съхранение на лекарствени продукти. Най-често медикаментите са намирани в помещения, които не отговарят на температурните изисквания. Имало и такива с изтекъл срок на годност.

Десет на сто от всички несъответствия с правилата са за неправомерно осъществяване на дейност в аптеките в отсъствието на магистър-фармацевт. По време на нощните смени там най-често работят студенти по фармация или помощник-фармацевти, уточни Янков.

Каза, че са констатирани три нарушения за търговия на дребно с лекарствени продукти без разрешение за дейността. Хванати са и 18 души без правоспособност за продажба на медикаменти.

Наложени са санкции в размер на общо 400 хил. лв.

По данни на агенцията в страната има 4010 работещи аптеки. Производителите на лекарствени продукти са 36,. търговците на едро 155 и притежават 190 склада.

Шефът на агенцията посочи още, че хората не бива да се притесняват от фалшиви лекарства. Според него България е твърде малък пазар, за да стане обект на интерес от страна на фалшификатори на лекарства. За последните две години имало само два фалшиви продукта в търговската мрежа.




Шефовете на лечебници "за", но искат и хора от НОИ
Всяка болница с Дянков

Финансисти ще наблюдават как се харчат парите за здраве
Здравният министър Десислава Атанасова избяга вчера от Министерски съвет. С помощта на гардовете от НСО тя успя да избегне журналистическите въпроси около промените в Закона за трансплантациите. "Имам работа, бързам", беше само краткият й коментар на въпросите около промените. Правителството реши донорите на органи да получават компенсации. Не стана обаче ясно колко пари ще взимат и за сметка на чий бюджет са.
Край на прахосването на пари в здравеопазването. Финансовият министър Симеон Дянков ще има очи и уши във всяка болница. Прощъпалникът бе направен с "Пирогов". В борда на института влязоха двама представители на Дянков, след като проверката на здравното министерство изкара редица нередности в провеждането на обществени поръчки и в трудовите договори на служителите."Това са одитори, чиято главна задача е да гледат всички сметки и да съветват ръководството задължително да обявява обществени поръчки", обясни вицепремиерът пред БНТ. По думите му е странно как в управителните съвети на болниците са влизали вътрешни хора, тъй като "идеята е да имаш по-външно мнение как се управлява тази болница". Затова моделът, приложен в "Пирогов", ще бъде използван и във всички държавни болници.Всяка година лечебниците трупат милиони дългове към доставчици заради неефективно управление, които после държавата трябва да погасява. Данните към април показват, че дълговете на болниците отново са нараснали и са достигнали 378 млн. лв. Около 70 млн. лв. са просрочените задължения. За сравнение към 30 юни миналата година дълговете на болниците бяха 303,2 млн. лева, като просрочените бяха в размер на 86,6 млн. лв.Действията на финансовия министър бяха приветствани от шефовете на болници. Проф. д-р Генчо Начев, шеф на болница "Св. Екатерина", посочи, че преди 6 г. е ангажирал финансиста Красимир Ангарски, благодарение на което в момента болницата няма нито една стотинка дълг. "Намерението на министър Дянков е добро, но би трябвало външните финансисти в държавните болници не само да бъдат като още едно звено за упражняване на контрол, но и да носят отговорност", заяви и шефът на ВМА ген. Стоян Тонев. Според шефа на болница "Св. Иван Рилски" д-р Дечо Дечев в бордовете на болниците трябва да има и представители на НОИ, тъй като проблемът със здравно неосигурените пациенти е огромен и той рефлектира негативно върху финансовите резултати. Началникът на болница "Св. Анна" - София д-р Димитър Димитров е на мнение, че от спешна корекция на бордовете се нуждаят лечебни заведения, които са натрупали огромни дългове. "Иначе повечето болници и сега имат финансисти и юристи в бордовете си. Тези, които си нямат, може да им назначават и отвън", заяви той.

Румяна МИЛЕВА


Цените на хапчетата ще идват от Плевен
Бъдещият национален съвет, който ще отговаря за ценообразуването на лекарствата и нивата им на реимбурсиране, ще е в Плевен. Това съобщи финансовият министър Симеон Дянков, след като правителството приеме промени в Закона за лекарствените продукти. С тях се създава новата структура. Националният съвет оптимизира досегашната комисия по лекарствата, която нямаше собствена администрация и не беше постоянно заседаващ орган. Решенията на бъдещия съвет ще са с кворум и мнозинство, за да няма злоупотреби с власт при определяне на цените на лекарствата. Засега не е ясно кои ще са членове на съвета. Неофициално сред управляващите се говори, че един от кандидатите е депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов. Той отрича.

В Плевен ще се пази и националният архив на здравната каса, съобщи управителят й Пламен Цеков. Заедно с областния управител Иван Новкиришки и кмета проф. Димитър Стойков той огледа 3 сгради в търсене на помещения за фонда.



Панайот АНГАРЕВ


600 стажанти с шанс за чиновници
Над 600 безработни висшисти до 29 г. ще бъдат назначени като стажанти в социалното и здравното министерство. Приемът на заявки ще започне в средата на юли в бюрата по труда, а наемането ще става поетапно. Младежите ще работят 9 месеца както в централните администрации на двете ведомства, така и в регионалните здравни каси, бюрата по труда и отделите за социално подпомагане в страната. Заплатата е 400 лв. Търсят се стажанти с различни специалности. Всяко бюро по труда ще обяви свободните позиции по места.


Лекуват тумор по японски метод
Съвременна процедура за удължаване на живота на болни от рак на черния дроб бе извършена в кардиологична клиника в Русе. Японският метод за лечение на тумори е познат от 30-ина години, но у нас не е сред често практикуваните. За първи път е бил използван от японец, откъдето идва и названието му. В тумора се влива коктейл от вещества с концентрация 100 пъти повече, отколкото при обикновената химиотерапия, обясниха специалистите. Вчера в Русе методът беше приложен при трима пациенти - две жени на 58 и 78 г., и мъж на 69 г. За целта в болницата пристигна полският професор Адам Запазник. При успех на процедурата тя може да удължи с около 4 години живота на болния, коментираха медици. Методът не предполага излекуване, а само подобряване на качеството на живот на пациента.

Ина Петрова


Издирват петото дете със СПИН в копторите край Лъвов мост
Приютът в “Надежда” по-охраняван от затвор

Залостиха дома с решетки и катинари, патрулки усмиряват гетото в "Орландовци"
Охраната на социалния дом "Асен Златаров" в столичния квартал "Надежда", където избухна СПИН скандалът с деца, е усилена двойно, установи екип на "Стандарт". В двора на дома не може и пиле да прехвръкне, всички врати са залостени с по няколко резета и катинари. Затворническата обстановка се допълва и от решетките по всички прозорци, дори и на най-горните етажи. Загражденията бяха поставени още преди няколко години, но без особена полза, тъй като децата продължават да бягат.
"Надежда" е променена. От няколко дни нещо липсва. Мургавите деца, които просят около големия хипермаркет до приюта "Асен Златаров". "От няколко дни не се мяркат изобщо. Преди това стояха пред вратата и просеха", обяснява клиент на магазина. Друг пък разказва, че преди месец е станал свидетел на това как невръстни хлапета си купуват скъпи шоколади, натурални сокове и цигари. Според местните децата от приюта разполагат с доста пари. Версиите как са ги изкарали са различни. "Те си им плащат социални помощи. Мисля, че им дават по 30 лева всеки месец. Щом ги вземат, става опашка. Обаче има и такива, които разполагат със значително повече. Дали са от проституция или от кражби, не може да се каже, но определено не са като бедни и изоставени, за каквито ги водят", коментира жител на "Надежда".

От седмица полицията в квартала е повече. Освен пазачите, които не смеят да подремнат в нощната си смяна, а стриктно обикалят двора на дома, край приюта периодично минава и патрул на полицията. Униформените са по петите на един възпитаник на дома - петото дете с ХИВ от "Асен Златаров", което още е в неизвестност. Полицията го търси под дърво и камък - из всички свърталища, където обичайно се крият питомците на дома. Хлапетата обикновено се навъртат около Сточна гара и жп завода, както и по строителни обекти и изоставени сгради в района на "Надежда" и Централна гара. Заразените деца от приюта са непълнолетни момичета и момчета на възраст между 12 и 17 г. Част от тях проституират. Лекарите обаче смятат, че са се заразили със спринцовка с хероин. Освен СПИН-а, са си лепнали и хепатит В и С. Хлапетата не са сираци, а са ромчета, чиито родители не се грижат за тях. Живеят в гетото "Градината" на кв. "Орландовци". От няколко дни и там се разхождат полицаи. Дебнат основно за родители побойници, които тласкат децата си към бягства, както и за пласьори на дрога. Присъствието на униформите дава резултат - във вторник вечер "Градината" е привидно спокойна. По тъмна доба няма никакво движение, не се чуват традиционните маанета и глъчка от пиянски купони. Няма ги и децата, които обикновено щъкат голи и боси по неасфалтира-ните улици

Но и гетото е сковано от страх. Местните разказват, че освен децата, има няколко възрастни, болни от СПИН. Какво ще стане с тези хора - засега не е ясно. Различни неправителствени организации, които работят в гетото, имат идея да им подсигурят лечение, включително в чужбина. Засега като временно решение се предвижда петте деца с ХИВ от дома в "Надежда" да се настанят в клиниката за наркомани в Суходол.

След скандалния случай в "Асен Златаров" почти в цялата страна социалните домове са със засилена охрана. Повечето имат освен пазачи, и видеонаблюдение, за да се следи по-стриктно какво се внася и изнася от сградите. Публична тайна е, че питомците на тези домове освен че бягат и извършват криминални деяния, проституират и просят, масово се внасят алкохол и наркотици. Специално за приюта в "Надежда" Столична община вече е взела решение - да го закрие до 2 г. В момента по европейски проект се строят 11 къщи от семеен тип, които трябва да са готови до 2014 г. И да дадат шанс на хлапетата да се измъкнат от Содом и Гомор.



Захари БЕЛЧЕВ


Митничар и инженер са продавали лекарства в аптеки
ДЕСИСЛАВА КОЛЕВА

Митничар, инженер, зеленчукопроизводител и други хора с разнообразни професии са продавали лекарства в аптеките. На 18 такива куриозни и опасни случаи се е натъкнала Изпълнителната агенция по лекарствата при проверката на търговците на едро и дребно на лекарства за първите шест месеца на годината. От агенцията отказаха да кажат в кои градове са установени нарушенията. Често се случва "фармацевтите" с нетрадиционно образование да си позволяват да подменят изписани по рецепта лекарства с медикаменти за други заболявания, алармираха още експертите.От 530 проверени дистрибутори, аптеки и дрогерии при 356 са открити нарушения. Най-често правилата престъпват аптеките в селата и малките градове. Половината от всички нарушения са за продаване на лекарства без рецепта. Следващото най-често нарушение е свързано с неправилното съхранение на медикаменти в складове и други помещения, които не отговарят на изискванията. Другото традиционно нарушение на бранша е, че в аптеките в нощните смени медикаменти продават студенти и помощник-фармацевти, което е забранено. ИАЛ е наложила наказателни постановления за 400 000 лв.Проверката е показала, че незаконните аптеки намаляват в сравнение с периода януари-юни на 2011 г., но експертите очакват броят им да се увеличи в летния сезон по курортите. За т.г. 3 незаконни аптеки са установени, а за м.г. са били 7. Санкцията за това е 75 000 лв. Всяка седмица се правят проверки и на битаците и други нерегламентирани места, като полянки, на които се продават лекарства. На тези хора им се съставят актове от по 1000 лв., но експертите признават, че те са несъбираеми. "Там се продават лекарства в такъв вид, че съм изумен как някой изобщо си помисля да ги продава, а друг - да ги купува. На битака продават лекарство, което се използва само в реанимация под наблюдение на анестезиолог, изключително сложно за употреба. Не знам защо му е на човек да си го има вкъщи", обясни Янков.




Кабинетът отвори широка врата за злоупотреби с донорството на органи
ТАНЯ ПЕТРОВА

Широка врата за злоупотреби в донорството на органи отваря одобреният вчера от кабинета проект за промени в закона за трансплантациите. Проектът се променя заради европейска директива и за пръв път допуска финансова компенсация на донорите. Според директивата донорите може да се обезщетяват само за разходи, извършени във връзка с трансплантацията и за пропуснати доходи покрай нея. Родният законопроект преписва този текст, но запазва пълно мълчание по въпроса как точно ще става контролът и кой ще установява достоверността на информацията за разходите.В момента законът за трансплантациите предвижда изрична забрана за предлагането и получаването на материална облага за донорство. Минималната глоба за нарушаване на тази забрана за физическите лица е 20 000 лв. И занапред забраната остава, но в същия член вече се допуска изключение за определен вид компенсации, ако те покриват свързаните с операцията разходи и пропуснати доходи. Други текстове по тази фундаментална промяна в законопроекта няма.В същото време директивата изисква държавите да гарантират, че обезщетенията няма да се изродят във финансов стимул или изгода за потенциалния донор.Със законопроекта се премахва изискването за изрично разрешение от здравния министър при искане за внос и износ на органи, като е предвидено това да става по решение на директора на изпълнителната агенция по трансплантация. Според мотивите изискването за разрешение от МЗ се премахва заради опасността от забавяне на процедурите, но не става ясно как ще се извършва контролът върху агенцията, като тук се препраща към наредба. Вчера здравният министър Десислава Атанасова буквално избяга от репортери в Министерския съвет и не допусна да й се задават никакви въпроси.




Дянков посвещава лятото на разселването на чиновници
След успешната сделка с еврооблигациите вицепремиерът Симеон Дянков се хвърля с пълни сили да разселва администрацията, стана ясно от негово интервю пред БНТ. Въпреки фалстарта с НАП, които след протести се отърваха от преместване във Велико Търново, Дянков е убеден, че планът му ще се осъществи. Който не е съгласен да замине за друг град, ще се раздели с държавната служба, стана ясно от думите му. За пореден път вицепремиерът прогнозира, че преместването няма да струва скъпо на бюджета, но не коментира всички странични разходи и детайли, свързани със семействата на тези служители.Решение за разполагане в друг град има даже за още несъществуващия съвет, който ще се занимава с ценообразуването на лекарствата. Той трябва да се установи в Плевен, защото според Дянков "в града има силен Медицински университет, близо е и Свищов, в който е Стопанската академия и обучени кадри от двете учебни заведения ще могат да работят там". В Плевен трябва да се премести и агенцията за виното. Туризмът е обещан на Пловдив, а агенцията за рибарство - на Бургас. Морска администрация заминава за Варна, а митниците - в Русе.


Правителството планира сурови санкции за волейбола
Ревизията във федерацията установи големи проблеми, съобщи финансовият министър Симеон Дянков
Спиране на държавното финансиране на волейболната федерация за няколко години застрашава централата с президент Данчо Лазаров, ако бъдат приети предложенията на финансовия министър Симеон Дянков за промени в механизма по отпускане на субсидии от бюджета за спорта. Това стана ясно от изказване на вицепремиера в предаването "Денят започва" по БНТ1. Дянков съобщи, че направената ревизия в БФВ е приключила, но официалните данни от нея ще бъдат разкрити пред обществеността след две седмици."
На председателя на БФВ са дадени актовете, които са доста на брой и големи като суми. Той има двуседмичен срок да отговори, след това стават публично достояние - заяви Дянков. - Това е третата федерация, в която се прави проверка, след мотокроса и ските. И в трите имаше големи проблеми, но от това, което виждам предварително, тук са най-големи. И са толкова големи, че смятам да предложа на Министерския съвет бюджетна процедура за следващия бюджет. Първо, явно да е разписано от самото начало какви са парите федерация по федерация, а не постоянно да наливаме. Ето, във волейбола вече сме дали допълнително над 3 милиона лева за Световна лига, олимпийска квалификация и т. н. Но ако не се управлява добре федерацията, защо наливаме тези пари? Да, спортът е важен, но финансите също са важни."Дянков допълни, че занапред всяка провинила се федерация трябва да търпи реални наказания за грешките и нередностите в управлението й. Финансовият министър дори сравни положението в спортните организации с това в института "Пирогов", където също тече проверка от държавна комисия."Ако не се управляват добре парите, аз искам в самия бюджет да се казва ясно: "За тези федерации има и наказание". Например федерацията, която не е изпълнявала добре плана и има лоши показатели в инспектората, въобще да не получава, да е отрязана от държавни пари за една, две или три години. Защото това са парите на всички нас. Както в "Пирогов" отиват държавни пари, така и в тези федерации. Ако те не могат да управляват добре пари, трябва да има и наказание. И ще предложа много резки наказания извън това, което предлага финансовият инспекторат."


Комисията по лекарствата се сведе до съвет в Плевен

Според Симеон Дянков там имало добри специалисти
ПАВЛИНА ТРИФОНОВА

Широко рекламираната от здравния министър Десислава Атанасова Държавна комисия по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, която трябваше да сложи ред на пазара за медикаменти, се сведе до съвет. Изненадващо при обсъждането на промените в закона за лекарствените продукти вчера от правителството Симеон Дянков предложи вместо комисия да се създаде национален съвет, който да работи в Плевен. „В града има силен Медицински университет, близо е и град Свищов, в който е Стопанската академия, и обучени кадри от двете учебни заведения ще могат да работят в него", обясни вицепремиерът. Както по време на заседанието, така и след това пред медиите Атанасова отказа коментар по предложението на Дянков, което на практика обезсмисля предлаганата от екипа й реформа. Според нея държавната комисия трябваше да се занимава с ценообразуване на лекарствата и нивата им на реимбурсиране. Предвидено бе дори тя да регистрира максимални цени на дребно на лекарствените продукти, които се отпускат без лекарско предписание, и да контролират дали се спазват. Ако бъде сведена до съвет, както иска Дянков, ще има само консултативни функции. Според Закона за администрацията единствено държавни комисии осъществяват контролни, регистрационни и разрешителни дейности. Заради намесата на вицепремиера предлаганите промени в закона за лекарствените продукти бяха приети по принцип от МС и никой не знае какъв ще е окончателният им вид.




ГЕРБ обеща справедливост и забогатяване. Първото остана на ниво скандали, второто - „добре че не е по-зле"
Какво написаха в програмата си и какво стана за 3 години*
Петър Ганев, Институт за пазарна икономика

Този месец бележи три години от управлението на ГЕРБ и -нормално - това дава повод за равносметки, анализи и оценки. Задачата е повече от благодатна, но и изпълнена с подводни камъни, тъй като традиционно в България отношението към управниците е от типа „или ги хвалиш, или ги плюеш" Тези крайности обаче съвсем не звучат адекватно на реалностите най-малкото защото всяко правителство в последните 15-ина години има както за какво да го похвалиш, така и за какво да го наплюеш... Програмата на ГЕРБ за европейско развитие на България (с дата 1 юни 2009 г.) категорично поставя два основни приоритета -" възстановяване и гарантиране на справедливостта в обществото" (разбирай правов ред, а не разпределение на доходи) и "постигане на благоденствие и просперитет за българите". Казано по-просто, справедливост/законност и забогатяване -приоритети, които всеки разумен българин би подкрепил. Нормално е икономистите да се фокусират върху забогатяването, но няколко думи за справедливостта (или усещането за справедливост) са повече от наложителни. В програмата на ГЕРБ е записано, че "липсата на справедливост разколебава гражданите в качеството на държавните институции, в политическата система и в демокрацията". - Много неща се случиха за три години, но резултатът е, че гражданите продължават да бъдат „разколебани" Общо взето, правораздаването в страната си остава на познатото ниво - много скандали и малко наказания/присъди. Макар, че става дума за независимата съдебна власт, за правосъдието в страната задължения имат и изпълнителната и законодателната власт. Например какво стана с бившите управници в категорията "абсолютни престъпници " - шумни скандали и оправдателни присъди. По отношение на корупцията гражданите също нямат много причини да бъдат по-малко "разколебани". Всъщност опитът от последните години просто потвърди тезата, че не някакво странно струпване на "лоши" хора е причина за корупцията, а правилата (тоест стимулите) и институциите. Хората на върха или в администрацията (частично) се смениха, но правилата и институциите си останаха калпави - резултатът е, че възприятието за корупция в страната си е все така високо и дори нараства. За ключова стъпка в борбата за "справедливост" на това правителство все по-често се сочи наскоро приетият закон за конфискацията. Аргументът звучи горе-долу по следния начин: "Има хора, за които знаем, че са престъпници, но не можем да го докажем... с този инструмент поне ще им вземем имуществото и ще го " върнем" на държавата." - Цялата риторика около този закон е по-близо до понятия като разплата или вендета (пък било то и срещу "лошите") и не толкова до установяването на някаква справедливост в обществото. Казано просто, за да се спазват законите в страната, трябва работещо и независимо правораздаване -такова все още няма и никаква комисия за конфискациите не е в състояние да го замести. На полето на икономиката ГЕРБ обеща благоденствие и просперитет, а се сблъска с криза, която още търпи своето разрешаване и заслужено място в учебната литература. Да се правят обобщения от сорта - "при предните имаше инвестиции и растеж, а сега няма, значи всичко е провал" -е несериозно. Да се завършва всяко изречение с "няма пари, криза е, не сме виновни", също би било нелепо Ясно е, че правителството само по себе си няма как да донесе благоденствие и просперитет, но неговата задача е да запази стабилността и да провежда политики, които провокират икономически растеж. Именно стабилността на държавните финанси бе водеща тема през първата година от управлението на ГЕРБ - голям дефицит за 2009 г. и спешна ревизия на бюджет 2010. - И през двете години правителството премина границата на прекомерния дефицит, което доведе до сериозно намаление на фискалния резерв. + Въпреки това на фона на всичко, което се случва в Европа и страните от региона, България се държи добре финансово, като дефицитът вече е в прилични рамки и дори имаме гласувани фискални правила. Само преди дни пласирахме и дълг на международните пазари при сравнително добри условия - т.е. по-добри от тези, на които продават дълг големите страни от Южна Европа. Това правителство многократно е декларирало, че усвоява по-добре европейски средства и харчи по-добре както европейски, така и национални средства, което всъщност била водещата политика за възстановяване на икономиката. + При усвояването на европейските пари наистина има раздвижване и в бюджет 2012 има заложени рекордни средства. - Но по отношение на по-доброто или ефективното разходване на публични средства трудно може да се приведат някакви ясни доказателства. Очевидно правителството умее да показва резултати при значими публични проекти (било то магистрала или спортна зала), но това не може веднага да бъде отнесено към всички публични разходи. Ако се съди по качеството на програмните бюджети или пък отчетите на различни ведомства, то за някаква голяма разлика трудно може да се говори - връзката между похарчен лев и постигнат резултат си остава неясна. - Голям проблем на това, както и на предходните правителства е изчерпването на политиката в ключови сфери с просто изразходване на средства. Харченето може да става по различни програми, да постига по-голям или по-малък резултат, но усилията са изцяло разходно ориентирани. Такъв пример е политиката за повече заетост -средства се разходват по най-различни програми за заетост, обучение, квалификация и т.н., но въпросът за трудовото законодателство и пречките в него не се отваря. Въпреки огромния спад на заетостта през последните години, администрацията не е заинтересувана от дебат по трудовото законодателство. Това е лесно обяснимо чиновникът е изправен пред непосредствената задача да похарчи някакви средства от бюджета по възможност успешно и съвсем чуждата нему задача да възбуди дебат и да тръгне да променя закони. - Подобна е и картината в икономическото министерство, където фокусът падна върху всичко друго, но не и върху условията за бизнес в страната. Безкрайни дебати за "Белене" и големи енергийни проекти, огромно лутане със зелената енергия, постоянно говорене за финансиране на иновации и стартиращи бизнеси (с европари), създаване на технологични паркове и т.н., но никога не се адресира въпросът как да свалим регулаторния и административния товар от плещите на предприемачите -като почнеш от производителите на коли и стигнеш до баничарниците. Тези проблеми съвсем не са за пренебрегване, при положение че ГЕРБ обеща да бъде по-лесно да се прави бизнес в страната и да се създават нови работни места. Е, от гледна точка на законите и администрацията не е станало по-лесно. Социално-осигурителните системи са друга голяма тема - и при здравето, и при пенсиите бяхме свидетели на поредица от трусове, дебати и скандали. - Здравната политика традиционно бе най-хаотична, там се смениха най-много хора, но това не даде резултати-парите са повече, резерва на здравната каса го няма, а качеството не се промени. + Пенсионната реформа първоначално тръгна бавно и отложено, но все пак придоби някаква форма през последната година. Покачването на пенсионната възраст бе трудна, но важна стъпка, макар и крайно достатъчна сама по себе си -допълнителни мерки в близките години са неизбежни. - ГЕРБ обеща да бъде реформаторско правителство, но с действията си трудно би спечелило та- кова прозвище - на думи наистина се чуха смели идеи, но структурните промени бяха по-скоро плахи. Не случайно Брюксел хвали правителството за финансовата стабилност, но критикува остро за реформите - там има много работа. Справедливост и забогатяване се оказаха трудна задача през тези три години. Справедливостта си остана на ниво скандали, а забогатяването се изразяваше в това, че не поискахме чужда помощ като други, по-богати страни от Европа. . Това едва ли радва българските граждани, но е факт, че можеше да бъде и много по-лошо. Парадоксално, но въпреки икономическата криза основите на забогатяването в дългосрочен план може да се окажат по-стабилни от тези на справедливостта.

* Днес стават 3 години, откакто ГЕРБ спечели парламентарните избори. По този повод помолихме авторитетна неправителствена организация -ИПИ, да направи оценка на изпълнението на обещанията на управляващите в края на третата година от мандата им. Заглавията на текста са на редакцията.


ДЕЛА И ДОКУМЕНТИ

Властта дава милиони на медиите
МИНИСТЕРСТВА дават милиони на радиа и телевизии, като сключват договори за популяризиране на европейски програми и различни кампании. Така бюджетът на някои медии набъбва с пари от ведомствата, става ясно от документи, изпратени до Народното събрание от самите министерства, с които БГНЕС разполага. Парите обикновено са европейски, въпреки това обаче остава открит въпросът доколко медия, която получава пари от дадено министерство, е безпристрастна спрямо него. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството на Лиляна Павлова, както и много от другите ведомства заявяват, че от 2010 г. до февруари 2012 г. не са сключвали договори с медии и агенции за популяризиране на работата им. Пари за такава дейност не са заложени и за тази година. Обикновено ведомствата дават пари на медии, за да се популяризира дадена дейност. Т.нар. комуникационен план за информация и публичност всъщност е задължителен документ за всяка оперативна програма. Така за популяризиране на Оперативна програма "Регионално развитие" МРРБ сключва и изпълнява "дейности по информация и публичност". За "осигуряване на достъпност, публичност и прозрачност на ОПРР чрез електронните медии" от декември 2010 до февруари 2011 г. от МРРБ са сключили договор с 3 радиа и 1 национална телевизия. С БНР договорът е за 99 650 лв. без ДЦС, с радио "Фокус"- 97 344 лв. без ДЦС, но с това радио е сключен и нов договор за 120 000 лв. без ДЦС, с Дарик радио - 99 992 лв. без ДДС. Националната телевизия, на която е платено, за да популяризира програмата, е TV 7. Стойност- та на договора е 120 000 лв. без ДДС. Всеки договор е с продължителност 1 година. От транспортното министерство заявяват, че за медийно отразяване и пиар обслужване от бюджета на ведомството от август 2009 г. до февруари тази година са похарчили 13 899,20 лв. 10 399,20 лв. са дадени за информационна кампания за безопасност на пътя. През 2010 г. министерството е платило 3500 лв., за да се направи анализ какви са обществените нагласи към дейността му. За популяризиране на дейността на Оперативна програма "Транспорт" "чрез сътрудничество с електронни медии" обаче са дадени 1 719 338 лв. Проектът, по който са сключвани и изпълнявани договорите, е с продължителност' 35 месеца, започнал е август 2010 г. и приключва юни следващата година. Така е сключен договор с БНР за 216174,72 лв.с ДДС.По два договора за 583 200 лв. с ДЦС са дадени за информационна рубрика от 15 минути и кратки спотове в Дарик радио. С БНТ има договор за 300 192 лв. С TV 7 е сключен договор за 200 064 лв. За 6 документални филма от по 20 мин, които трябва да излъчи до края на тази година, пък транспортното министерство е сключило договор за 419 707,36 лв. с "Нова броуд кастинг груп" АД. 10 250 375,04 лв. е изразходвало Министерството на земеделието и храните на Мирослав Найденов от юли 2009 г. до февруари тази година за медийни и пиар инициативи по мярката "Техническа помощ". Ведомството, управлявано от Мирослав Найденов, също посочва, че не са давали пари и не са подписвали договори за медийно отразяване и пиар дейност. Но и там имат договори по европрограма, за която отговарят - Програмата за развитие на селските райони. Парите се дават от "Техническа помощ" на ПРСР, като комуникационният план е 15% от целия бюджет или 18 477 193 евро, за периода 2007- 2013 г. МЗХ е сключило след юли 2009 г. 3 договора с електронни медии (радиа и телевизии) и е похарчило по тях 446 800 лв., през 2010 г. договорите са вече 8, а стойността им -756 999,84 лв. Двойно повече са тези договори през следващата година-16. Стойността им е близо 2 млн. лв. С пари по Оперативна програма "Околна среда" от Министерството на околната среда и водите пък са направили две кампании. По време на първата през 2010 г. са дадени 300 594 лв. , за да бъде направен тв клип и той да се излъчи по БНТ, Би Ти Ви и Нова телевизия. За втората кампания през 2011 г. са дадени 1 660 966 лв. за 3 клипа -звук и видео - и тяхното излъчване. Така те са пускани по 6 радиа - БНР, "Дарик", БГ радио, ФМ+, " Фреш", Би Ти Ви и телевизиите БНТ, Би Ти Ви, Нова тв. От ведомството на министър Нона Караджова заявяват, че самото министерство не е сключвало договори за медийно отразяване с пиар агенции. Социалното министерство също заявява, че тази година не е заделило пари за това, но по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" са сключени договори с 8 радиа и телевизии. На БНТ за договор от 2011 до 2013 г. са изплатени 182 300 лв., на Би Ти Ви за 2011 г. - 207 648,20 лв., на "Нова броуд-кастингГруп" АД-217000 лв.,на телевизия "Европа" -80990 лв.,на ТУ7-110080 лв., на БНР - 59 928 лв., на Царик радио - 214 450 лв., на "Фокус-Нунти" ООЦ -99 795 лв. Към 20 февруари тази година са подновени договорите с последните две и на "Дарик" са изплатени 4600 лв. Подопечното на Симеон Дянков министерство пък е дало малко над 400 000 лв., а здравното министерство - 6,5 млн. лв.


Санират болницата в Разград с кредит
ВИОЛЕТА МИНЧЕВА

МБАЛ в Разград започна саниране на 2 сгради и основен ремонт на парната инсталация. Топлоизолацията е по ЕСКО програма, като здравното заведение ще плаща дълга за Вложеното в продължение на 7 г.Стойността на ремонта надхвърля 2 млн. лв. Ще бъдат топлоизолирани основната сграда, в която се помещават „Бърза помощ", лабораторията, рентгенът и администрацията. Ще бъде ремонтирана и сградата на пневмо - фтизиатричното отделение.Предвижда се напълно да бъдат подменени котлите, тръбите и инсталациите на парното стопанство, градено през 70-те години. Основен ремонт ще претърпи и покривът. Ремонтните дейности трябва да завършат есента.„Не можем да кандидатстваме за нова апаратура, без да сме направили санирането на сградите. Няколко болници в страната вече го направиха, а ние ще сме готови до есента", обясни изпълнителният директор на МБАЛ „Св. Иван Рилски" д-р Иван Петров.




Следването няма да се признава за стаж
Справедливо ли е всички да плащаме осигуровките на армията, полицията и държавните служители, попита Хасан Адемов
Веселка Венкова

ГЕРБ не прие законопроекта на Драгомир Стойнев и Емилия Масларова, предвиждащ периодът за редовно обучение във ВУЗ да се признава за осигурителен стаж. Промените в Кодекса за социално осигуряване бяха подкрепени само от 22 депутати, 51 ги отхвърлиха, а 36 се въздържаха. Заплащането на осигуровките за фонд "Пенсии" да е върху минималната заплата към момента на пенсионирането и за сметка на републиканския бюджет предвиждаха неодобрените текстове, които трябваше да влязат в сила от 1 януари догодина. По този начин ще помогнем на знаещите и можещите млади хора да останат в България, а не да търсят възможности за трудова реализация извън страната, посочи председателят на социалната комисия Драгомир Стойнев и отбеляза, че в 17 европейски държави е приета практиката годините за висше образование да се смятат за осигурителен стаж. Това води до допълнителен разход за републиканския бюджет и поставя в неравностойно положение студентите, обучаващи се под друга форма, обяви становището на бюджетната комисия Менда Стоянова. Заместничката на Стойнев в социалната комисия Светлана Ангелова нарече законопроектът за промени в Кодекса за социално осигуряване "калабалък от противоречия" и "популистки законопроект на левицата". С него се решава проблемът на висшистите, на които предстои пенсиониране в близките години, а не в по-далечно бъдеще, каза Ангелова и натърти, че сегашният КСО дава възможност завършилите висше и полувисше образование да си купят осигурителен стаж за периода на обучение, като внесат месечни вноски върху минималната работна заплата. Иван Костов се възпротиви, защото с предложението се разделяли висшистите от незавършилите висше образование и поправката намалявала изискуемият трудов стаж на училите повече с 4-5 години. Човекът на студентската скамейка не произвежда добавена стойност, тогава откъде идва стойността, с която се задължава държавата да осигурява студентите, попита Костов и определи предложението като злоупотреба. "66 000 души вече са си платили, за да им бъде признат стажът. Който не е платил, държавата ще плати. Къде е социалната справедливост?", допълни той. Говорите за справедливост, но справедливо ли е всички за плащаме сто процента осигуровките на армията, на полицията, на държавните служители, опонира Хасан Адемов. Според него темата е дали държавният бюджет трябва да плаща осигурителните вноски на висшистите. Адемов предложи за времето на обучение да се заплаща не цялата осигурителна вноска, а само личната, т.е. без работодателската част, и то непоследствено преди пенсиониране.




Тренчев възмутен от уволнението на възпитатели от дома "Асен Златаров"
Като президент на КТ "Подкрепа" не мога да не се възмутя от антисиндикалното поведение на директора на дома за деца "Асен Златаров", който без никакви правни основания е уволнил петима възпитатели, членове на конфедерацията на труда. Това заявява в декларация Константин Тренчев. Той подчертава, че възпитателите имат добри оценки за изпълнение на служебните си задължения и не са уволнени заради нарушения в работата. "Считаме, че това безпардонно отношение към нашите членове се дължи на факта, че те са подали сигнали за допуснати нарушения в дома. Вместо да се разгледат причините за тях и те да бъдат отстранени, ръководството реши най-цинично да отстрани членовете на "Подкрепа", се казва в изявлението. Тренчев напомня, че последните разкрития за заразени със СПИН деца в дома нямат отношение към синдикалните членове, тъй като те не работят там от 3 месеца. Той настоява да се разследват стриктно действията на ръководството на дома "Асен Златаров", за да се разкрият множеството нарушения.


Патолози недоволни от "Спри и се прегледай"
Аида Ованес

Възраженията ни към програмата "Спри и се прегледай" са, че тя бе изготвена без участието на патолози, а всъщност те са сред основните изпълнители. Това каза за ДУМА д-р Хелия Божилова, зам.-председател на Българската асоциация по патология. От асоциацията подадоха сигнал до Върховната касационна прокуратура и до Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ за нарушения по програмата, която стартира по времето на министър Евгений Желев през май 2009 г. В момента тече проверка по случая и засега изчакваме резултатите от нея, допълни д-р Божилова. Сред основните аргументи на патолозите срещу програмата е обосновката й: според нея у нас няма скрининг за ранна диагностика на рака на маточната шийка. Патолозите припомнят, че от 2006 г. до януари 2009 г. НЗОК поемаше профилактично изследване за този вид тумор, но изследването е спряно преди предполагаемото влизане в сила на "Спри и се прегледай", убедени са лекарите патолози. Те възразяват и срещу идеята за създаване на скринингов регистър, защото такъв вече съществува и специалистите са категорични, че той лесно може да бъде развит и обогатен.




Мащеха
Деси Велева

Поредна черна точка за ръководството на дома за деца "Асен Златаров", за Столичната община, за социалното министерство, за здравното министерство и за всички отговорни държавни и общински ведомства по случая отбеляза вчера и президентът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев. Той изрази недоволството си от поведението на директорката на дома, която с благосклонното позволение и насърчение на общинската администрация си е позволила преди няколко месеца да съкрати дългогодишни и уважавани служители на дома. И то не за друго, а за това, че са решили да надигнат глас срещу очевидни нарушения. Така синдикалистът се нареди в редицата на гневните и възмутени българи, които искат да знаят каква е истината за състоянието на децата във въпросното социално заведение. И не е нужно тази редица да се разраства още, за да стане ясно дори и на (не)заинтересованите институции, че нарушения в дома има, те са потресаващи и трябва да бъдат разкрити и разследвани.Всъщност каквото и да се предприеме вече от държава и община, то ще бъде закъсняла стъпка. В дома нещата отдавна са изпуснати. Непълнолетни проституират със знанието на ръководството, момиче е бременно след връзката си с пълнолетен външен човек, деца се дрогират, едни са серопозитивни, други - бити и унижавани от възпитатели...Картината в дома "Асен Златаров" е ужасяващо изрисувана с цялата палитра възможни пороци вероятно не от вчера. Затова не беше нужно столичната администрация да стои равнодушно и да чака общински съветник от опозиционна партия да изкарва на бял свят фрапиращи нарушения, за да започне да замита следите от несвършената си работа. Вината на кметството всъщност е двойна. От една страна, то е допуснало да се превърне в нещо по-лошо от мащеха за деца, които съзнателно е взело под крилото си. Защото в дома основната част от непълнолетните имат родители, които не могат да им осигурят подходящи условия за развитие, възпитание и образование. Ролята на втората майка е поела именно общината/държавата и сега се оказва, че, вместо да влезе в нея, тя напълно е загърбила задълженията си.От друга страна, виновността на общината се изразява в дългото нежелание да се справи с преустановяването на вече допуснатите нередности в ущърб на децата. Така, вместо да изведе децата от рисковата им среда, общината парадоксално ги вкарва в още по-рискова, за да отчита формално социалната си дейност. И бърза да го закрие, за да избяга от проблемите. Но те остават.




Пациентски организации:

Промените за цените а лекарствата с правилни
Пациентски организации подкрепиха действията на здравния министър Десислава Атанасова за намаляването на цените на лекарствата. Председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев каза пред „Фокус,,, че законодателните промени, предложени от здравното министерство, ще имат доста позитивен ефект. Според него увеличаването на броя на държавите, с които България сравнява цените на медикаментите, е гаранция за това как ще се харчат парите на българските граждани. Председателят на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания Евгения Адърска пък каза, че всяко усилие в посока на оптимизиране на разходите в здравеопазването би трябвало априори да се приема като правилно и фармацевтите трябва да отстъпят. „Редно е, така както пациентите правят компромиси за много неща в качеството на здравната система, всеки от участниците в нея да направи своя компромис", каза тя.


Здравният ДКЕВР отива в Плевен
ПЛАМЕНАТОДОРОВА

Здравната комисия, която ще следи за нередности - така нареченият ДКЕВР, ще се намира в Плевен. За създаването на комисията съобщи след скандалите със скъпите медикаменти ресорният министър Десислава Атанасова. Това стана ясно вчера след редовното правителствено заседание. На него Атанасова внесла предложение за промени в закона за лекарствата, с които се създава Държавна комисия по цените и реимбурсирането на медикаментите. Описаните в проекта й функции на звеното са утвърждаване, изменяне или заличаване на цени на лекарства, контрол върху продажбата им, включване или изключване на медикаменти в позитивния списък и др. Атанасова предлага още комисията да се състои от председател и шестима членове, а решенията да се взимат с обикновено мнозинство. По време на заседанието обаче Дянков предложил структурата да не е държавна комисия, а национален съвет, който да се базира в Плевен и министрите приели. Но „на вносител", т.е. принципно до ремонта на някои текстове. Мотивите му са, че там има медицински вуз, а и свищовският бил близо.




Сайтовете на НАП и на съдебните изпълнители затрупани с обяви
Вадят на тезгяха плажове на промоция

Хотели, апартаменти и аптеки са най-търсените имоти
Наталия Финашкова

Два плажа на промоция – в Синеморец и Казанлък, са обявени за продажба от служители на НАП и Камарата на частните съдебни изпълнители. Имотите се оказали на тезгяха, след като собствениците не успели да се издължат към хазната и кредитори. Двата имота са сред най-атрактивните, които се продават в сайтовете на двете институции за последните 6 месеца, и въпреки това за тях все още няма появили се купувачи. Пръв за продан е обявен минерален плаж край с. Овощник – Казанлъшко. Началната цена, от която е стартира продажбата на аквапарка е 3 997 620 лева. Според експертите обявената цена представлява 75% от пазарната стойност на имота. Въпреки това атрактивният плаж е обявяван 4 пъти на търг, но досега не е продаден. Ако се появи купувач, готов да плати близо 4 млн. лева, срещу тях ще получи цял оборудван минерален плаж, който се състои от голям басейн с изкуствени вълни, втори голям басейн с воден бар и малък басейн с няколко пързалки. Към сделката влизат и сграда с изграден вход и съблекалня, пречиствателно съоръжение, навес с летен ресторант, външна тоалетна и нерегулиран парцел с площ от 5134.00 кв.м. От НАП – Велико Търново пък са пуснали на тезгяха малък плаж край Синеморец Парцелът е на промоция, тъй като за три търга за него е се е явил купувач. Затова служителите на приходната агенция са намалили цената му близо два пъти. Имотът се намира в местността Поляните и за него данъчните искат 77 500 лева. Първоначално обаче цената е била 155 000 лева. Парцелът, който е в регулация, е голям 945 кв. м и има разрешение за курортно-рекреационен обект. Според описанието на служителите на НАП имотът се намира вляво от централния път, водещ към плажа на селото, в североизточната му част. До парцела се стига по черен път, насипан с едра баластра, след отклонението вляво от асфалтовия път, водещ към плажа. Парцелът е частично ограден откъм източната страна - телена ограда с бетонни колове. Западната страна на парцела граничи с черен път, водещ до брега на морето, обясняват още от приходната агенция в съобщението си за продан. От началото на годината до днес на търг у нас са били пуснати над 16 000 имота Най-много сред тях са апартаментите и поземлените имоти. Данъчните пускат за продан всичко – от хотели до аптеки. Един от фармацевтичните обекти, намиращ се във врачанското село Три кладенци, е обявен за продан срещу сумата от 12 640 лева. Търговете, обявени от приходната агенция за цялата страна, в момента са над 200, а процедурите, стартирани от НАП София, са 107. Столичната данъчна служба продава над 200 недвижими имота, сред които апартаменти, гаражи, ниви, фабрики и офиси. На търг се предлагат още леки и товарни автомобили, машини, дървен материал и др. 1,5 млн. лева е началната тръжна цена за 31 576 квадрата земя и намиращите се в имота 7 постройки. Това е търгът на най-висока стойност в момента, съобщават от столичната НАП. Освен производствен корпус в имота има и две административни сгради, магазин, два навеса и компресорна станция. Данъчните са извадили на тезгяха и много атрактивни жилища.
Крадени вещи – хит на пазара
Данъчни разпродават на търг крадени телефони, лаптопи и електронни везни. Всички тези предмети са били доказателства по наказателни дела и са отнети в полза на държавата. Сега са пуснати за продажба чрез публична продан, а обявленията за търговете са качени в интернет. Малко известен факт е, че когато български съд постанови наказателна присъда, всички вещи, които са били събрани като улики по процесите и по-късно конфискувани в полза на държавата, се прибират и съхраняват от НАП. След като на 1 януари 2010 г. Агенцията за държавни вземания се сля с данъчната структура, НАП пое контрола върху съхранението и продажбата на всички вещи и имоти, конфискувани в полза на държавата. Така в момента на пазара срещу сумата от 76 лева човек може да си купи 2 пишещи машини, автомобилна гума, стар мобилен телефон и икона “Богородица с младенеца”. За участие в търга кандидатите трябва да заплатят 15,30 лева и да предложат най-висока цена за вещите. Засега обаче няма голям наплив от желаещи да си купуват улики по дела. Заради огромния брой от конфискувани предмети НАП поддържа голяма система от складове в цялата страна. Всеки предмет, попаднал там, получава инвентарен номер, който се вписва в регистъра на данъчните. След като преминат различни проверки за безопасност, повечето от вещите се обявяват за публична продан.
Данъчните с електронен магазин
Националната агенция за приходите (НАП) разработва електронен магазин, в който ще бъдат качени всички вещи, които ведомството е обявило на търг. Той най-вероятно ще започне работа през септември. В момента потребителите, търсещи стоки и имоти на търг, се ориентират трудно, защото продаваните вещи от цяла България просто са изброени в дълъг списък. Затова идеята на данъчните предвижда тези обявления да бъдат оформени на принципа на онлайн магазините – със снимки, цена, населено място и др. Цените на тези вещи са понякога доста ниски. Това е така, защото по закон ако първият търг за продажба на отнето имущество се провали, началната тръжна цена се намалява с 20%. В случай че няма интерес от страна на клиентите, цената може да падне и наполовина. Най-много по наддаванията се харчат златото и бижутата. От търгове на златни бижута в хазната са постъпили около 7 млн. лева, а до края на годината сумата вероятно ще достигне 10 млн. лева. Освен това данъчните подготвят законови промени, с които да се облекчи и съкрати процедурата при провеждане на търговете. Например едно от предложенията е да отпадне задължителното обявяване на търговете в един национален всекидневник. Според експертите на НАП достатъчно хора у нас ползват интернет. Освен това с въвеждането на новия електронен магазин информацията ще е достатъчно добре представена.
Търсят купувач за глава на император



Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница