07 декември 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата09.04.2018
Размер390.25 Kb.
#65514
  1   2   3
07 декември 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



ГЕРБ ЛИКВИДИРА БОЛНИЦАТА В ДЕВИН
Медиците масово напускат, три общини отиват без здравни грижи
Общинското здравеопазване се срива. Болниците в общините Трън, Елена, Полски Тръмбеш, Дряново, Кула (в ликвидация от 2010-а), Радомир, Бобов дол, Тервел и Брезник тази година окончателно изчезват от болничната карта. До края на 2012-а броят на затворилите ще нарасне двойно, прогнозират от БЛС.

Типичен пример за фалит на общинска болница е лечебницата в Девин. С месеци вече се точи решаването на проблема. Ако медицинското заведение затвори врати, без здравни грижи ще останат жителите на три общини: Девин, Доспат и Борино.

Първоначалната идея на министър Десислава Атанасова беше твърде ексцентрична: болницата в Девин да стане филиал на Военномедицинска академия в София, на правителствената болница "Лозенец" или на болница "Св. Георги" в Пловдив.

Директорът на ВМА ген. Стоян Тонев веднага отхвърли варианта. Действително академията е изпратила медици в Девин, но е било през лятото, като част от проект в помощ на възрастни хора, които нямат достъп до здравни грижи и това няма връзка с проблемите на общинската болница.

Нещо повече, и от нормативна гледна точка изпращане на екипи в Девин би било доста трудно за осъществяване, защото академията е принципал на Министерство на отбраната, а общинските болници - на Министерство на здравеопазването.

Най-доброто решение е в Девин да се открие филиал на държавната смолянска болница, заяви тогава Атанасова. Общинският съвет реши да се учреди дъщерно дружество на държавно ниво. "Най-добрият вариант е в Девин да бъде разкрит филиал на смолянската болница. Тя е финансово стабилна и от географска гледна точка е най-близо до Девин. Лекарите от смолянската болница могат да консултират на място пациентите. Трябва отново да се осмисли това решение", заяви министърът.

Впрочем такъв модел на консенсус между държавната и общинската власт е общинската болница в Оряхово, която е с 2 млн. лв. задължения. Там, с решение на ОбС и на Съвета на директорите на болницата във Враца, е разкрит филиал и вече две отделения работят.

Проблемите с болницата в Девин не спират до тук. Стана ясно още, че общинският ръководител на ГЕРБ в Девин Диана Чаушева е освободена от длъжност. Чаушева, която е и съветник в местния парламент, ръководеше контактната група за възстановяване на болницата. Тя заподозря, че я освобождават заради разногласия с Даниела Дариткова, шефката на здравната комисия в НС. Чаушева подчерта, че Дариткова е знаела за проблемите на общинската болница в Девин още от 2010 година, но до момента не са взети никакви мерки. Това за мен е изненада и подозирам някакви лични елементи, коментира още Чаушева по повод освобождаването си. За нея най-доброто решение е лечебницата в Девин да стане дъщерно дружество на някоя от областните болници. В Девин още чакат министър Атанасова да каже към коя болница ще се прикрепят. Колкото повече се отлага решаването на проблема, толкова по-сериозни ще са последиците. Един от тях ще е трудното намиране на медицински кадри, които да работят в областта.

Защо болницата в Смолян да вземе лечебницата в Девин? Защото там е най-голямата инвестиция за годината - 7,5 млн. лева. Лечебницата има капацитет, кадри и апаратура. Тя може да се погрижи за жителите на Девин, Доспат и Борино, ако част от специалистите й редовно посещават девинската болница.

Истината е, че общинската болница в Девин фалира. Тя е натрупала дългове за 2 млн. лева, които не може да обслужва. Решението да стане държавна и да заработи отново като филиал на смолянската болница се отлага. Докога? Може би докато и последният медик си намери работа другаде. Тогава и последният жител на трите общини ще остане без достъп до

медицински грижи и ще бъде принуден да пътува до най-близкия голям град, за да ги получи. Да пътува до Смолян. Решението е пред очите на управляващите. Странно защо те се мотаят още. Прецедент

има, 133-годишната болница в Оряхово миналата година беше принудена да затвори заради дългове за 2 млн. лева. Държавата тогава не се ослушва и прехвърли оряховската болница към МБАЛ Враца.




ЛЕЧЕБНИЦИТЕ МАСОВО ТРУПАТ ДЪЛГОВЕ
Задълженията на държавните и общинските болници са повече от 340 млн. лева. Тези дългове се трупат на фона на ежегодното увеличаване на бюджета за здравеопазване. През 2013 г. Националната здравно осигурителна каса ще разполага с 2,7 милиарда лева, а здравното министерство - с 368 млн. лв. За сравнение през 2005 г. бюджетът на касата е бил близо 3 пъти по-малък (950 млн. лева). Данните говорят за едно. Пари има, но те не отиват по предназначение. Болниците в България в голямата си част се управляват неефективно, публичните ресурси изтичат и се преразпределят по невидими пътища към нечии джобове? Кой печели от системата? Лекарите недоволстват заради ниското заплащане, пациентите недоволстват от лошото обслужване. Единствено мениджмънтът на болниците - този, който разпределя парите от бюджета и клиничните пътеки, е доволен.

Необходима е целенасочена политика за подобряване на управлението на болниците.

Инициативата на правителството да направи държавни отделни общински болници не решава проблемите със слабия мениджмънт. Това е преливане от пусто в празно. Всяка година все повече пари от националния бюджет отиват за здравеопазване, но качеството на здравните грижи не става по-добро. Решението е лекарите във всяка болница сами да избират ръководството си, а не то да се назначава от МЗ или от общините. Така те ще държат директорите отговорни за управленските решения и разходването на бюджета. Медиците ще знаят, че успехът или провалът на тяхната болница зависи от самите тях. Въвеждането на прозрачна процедура ще осигури конкуренция между потенциалните кандидати за директори, а с нея ще се повиши и качеството на мениджмънта.


541 доктори влязоха в Лекарската лига
541 софийски, пловдивски и варненски медици влизат в Лекарската лига на България. Тези доктори бяха отличени от своите колеги като най-добрите лекари в анкета на Дарик радио. Имената и координатите им може да бъдат открити в интернет, както и в приложението „Най-добрите лекари" за iPhone.

Най-много медици бяха отличени в София - 298, а Пловдив се отчете със 129 бели престилки. Последни в лигата се включиха номинираните 114 доктори от Варна, чиито имена и специалности бяха огласени на специална церемония в сряда вечерта.




600 лв. глоба за починал пациент
Жулиета МИТКОВА

Двама лекари от Националната кардиологична болница ще бъдат глобени между 100 и 600 лева. Това е наказанието за смъртта на пациент, който издъхна пред вратите на лечебното заведение. На 30 ноември 69-годишен мъж с тежък инсулт почина в линейка пред болницата, защото дежурният лекар отказал да го приеме. Проверката на медицинския одит показала организационни проблеми в спешния кабинет на бившата Трета градска, обясниха от пресцентъра на здравното министерство. Дежурният невролог е трябвало да приеме мъжа, въпреки че бил зает с друг пациент. Кардиологът не бил на работното си място, установила проверката. И двамата медици ще бъдат глобени. Лечебното заведение и директорът проф. Владимир Пилософ няма да бъдат санкционирани.




Проверяват шефа на болницата в Девин
Сийка СУРКОВА

Разследване срещу бившия шеф на фалиралата болница в Девин д-р Чавдар Маринов тръгна вчера. Съмненията са, че заради нарушени разпоредби, уреждащи провеждането на обществени поръчки, са нанесени щети на лечебното заведение в размер на 50 000 лв., съобщиха от полицията.

Изпълнителният директор на девинската болница е сключил неизгодна сделка с „Пълмед" АД - Пловдив на 10 февруари 2010 г. за извършване на ремонт на помещения за компютърен томограф и литотриптер. Според говорителя на окръжната прокуратура в Смолян прокурор Иван Спиров цените за строително-ремонтните дейности са били завишени, но с колко, ще установи разследването.

Д-р Чавдар Маринов е управлявал здравното заведение от 2008 до 2010 г. В този период дълговете на болницата са скочили от 806 000 лева на 1 529 000 лева според направения одит.

Повече от месец девненци периодично излизат на протест в защита на затворената си болница, като настояват до Нова година тя да отвори врати отново. Правителството предложи спасителен план, който предвижда тя да стане филиал на болницата в Смолян. Местните обаче искат да са част от ВМА, „Лозенец" или „Св. Георги".


КОМЕНТАР

Ценоразпис за убийство
Жулиета НЕДЯЛКОВА

Двама лекари са глобени между 100 и 600 лева, след като отказали помощ на мъж с инсулт, починал на 30 ноември току пред Националната кардиологична болница в София. Глобата за медик, причинил смърт поради бездействие, е сравнима със санкцията за продавача, ако пипа сирене без ръкавици - от 250 до 500 лева. И несравнима с тази за бракониерски отстрел на едър дивеч - до 10 000 лева, а за мечка стига й до 50 000 лева.

По случая в бившата Трета градска медицинският одит на здравното ведомство установи и „организационни проблеми" в спешния кабинет на болницата. Но и за това „наказани" са пак само обикновените доктори. Макар „наказани" да е в най-големите кавички на света. Защото глобата дори не е като за бракониери, а като за мърляви бакали.

А в нормална държава тези лекари щяха да влязат в затвора, а болницата - осъдена за милиони. У нас за убийство има само ценоразпис.




Бивш здравен министър е оправдан и на втора инстанция

Без Филчев по филчевски
на втората съдебна инстанция бившият здравен министър Божидар Нанев (първият в кабинета „Борисов") беше напълно оправдан по обвинението, че е ощетил държавата с 2.5 млн. лв. със спешната поръчка за доставка на антивирусния препарат „Тамифлу" преди три години. Тогава безпокойството в света от разпространението на т.нар. свински грип беше стигнало ръба на паниката. „По-важно от здравето и спокойствието на хората няма. 12 милиона даваме на Министерството на здравеопазването сега, веднага, днес да могат да пазаруват", нареди премиерът Борисов през декември 2009 г. „Единственият шанс да повярват и хората, и синдикати, и работодатели, да ни повярва и Европа е безкомпромисност към всеки. Абсолютно не ме интересува от коя партия е, дойде ли материалът от ДАНС или МВР, аз пиша отдолу „Да", са думите му няколко месеца по-късно, когато Софийската градска прокуратура започна разследване срещу министъра за доставката.

Още тогава, след като министърът обясни обстоятелствата около възложената му от

правителството спешна сделка, за всеки здравомислещ човек беше ясно, че разследването няма да доведе до нищо особено.

И когато все пак прокуратурата реши да внесе обвинителен акт, беше ясно, че е почти невъзможно въз основа на него министърът да бъде осъден. Така и стана, но докато на Нанев му се наложи да се превърне 6 необходимата жертва, за „да ни повярва и Европа", авторът на обвинителния лист беше награден с повишение до зам. градски прокурор на София. „Фрагментарно са изведени едни факти, чието действително съдържание се елиминира, значението му се подменя, други от съпътстващите процесиите събития факти и обстоятелства напълно се игнорират, а трети се преувеличават, изпълват се със съдържание, каквото доказателствата не показват, а и не подсказват", е „рецензията" на съда за (не)свършената работа на прокуратурата по случая. Повишението обаче подсказва, че е свършена друга работа, която явно не е свързана с върховенството на закона. А годината, 6 която това се е случило, показва, че и без Филчев начело прокуратурата е продължила да работи по филчевски.




Обвинението срещу Божидар Нанев -свободно прокурорско съчинение
Съвсем очаквано бившият здравен министър беше оправдан и на втора инстанция
Росен Босев

Софийският апелативен съд (САС) потвърди оправдателната присъда срещу първия здравен министър от кабинета на Бойко Борисов - Божидар Нанев, който според прокуратурата е ощетил държавния бюджет с 2.5 млн. лв.

В процеса пред първо-инстанционния съд заедно с Нанев подсъдим беше и бившият директор на дирекция „Бюджет и счетоводство" на здравното министерство Димитринка Николова, която също беше оправдана, а малко по-късно почина от тежко заболяване.

Прокуратурата беше повдигнала обвинение срещу тях, че умишлено са сключили договори за доставки на препарата „Та-мифлу", като по този начин са нанесли въпросната щета на държавата. Според тезата на държавното обвинение Божидар Нанев е сключил договор с „Рош" вместо с Националната здравна служба на Великобритания, която предлагала по-ниска цена.

Невинното правителство

Още в началото на разследването Божидар Нанев обясни: „Моето желание беше да се вземе и едното, и другото, а по възможност и трето, защото количествата и така не стигаха." В хода на делото стана ясно, че „Рош" е предлагала разсрочено плащане, а държавата въобще не е имало как да купи директно препаратите от здравната служба във Великобритания, защото тя не продавала на едро. Освен това е трябвало да се мине през специална процедура от Изпълнителната агенция по лекарствата в България, което е щяло да забави доставката, която правителството поръча да бъде осигурена във възможно най-краткия срок заради бързото разпространение на заразата с т.нар. свински грип преди няколко години.

Доставката е коментирана на заседание на Министерския съвет през ноември 2009 г. Тогава премиерът Борисов заявява, че „по-важно от здравето и спокойствието на хората няма" и кара Божидар Нанев да обяви грипна ваканция. Той настоява и доставката да стане веднага: „12 милиона даваме на Министерството на здравеопазването - сега, веднага, днес да могат да пазаруват."

Виновният министър

Няколко месеца по-късно, за да се покаже решителност в борбата срещу корупцията пред Брюксел, осъществената от здравното министерство доставка на „Тамифлу" е дадена на прокуратурата и срещу Нанев започва разследване. „Единственият шанс да повярват и хората, и синдикати, и работодатели, да ни повярва и Европа е безкомпромисност към всеки. Абсолютно не ме интересува от коя партия е, дойде ли материалът от ДАНС или МВР, аз пиша отдолу „Да", заявява премиерът Борисов.

Решението на Софийския апелативен съд, цитирано от сайта „Правен свят", съдържа остри критики за работата на прокуратурата по делото: „Това, че прокурорът е непоколебимо убеден в правилността на своите изводи и че те му изглеждат очевидни и абсолютно безспорни, не е достатъчно. Необходимо е тази негова нагласа да бъде основана на солидни и процесуално издържани аргументи. Такива обаче не са изтъкнати, включително и във въззивния протест. Вместо това фрагментарно са изведени едни факти, чието действително съдържание при това се елиминира, значението му се подменя, други от съпътстващите процесиите събития факти и обстоятелства напълно се игнорират, а трети се преувеличават, изпълват се със съдържание, каквото доказателствата не показват, а и не подсказват.

Всичко това вероятно стимулира поддържането на обвинителната версия, прави я да изглежда привидно съдържателна, но тази техника на преувеличаване, на изопачаване и неоправдано игнориране на доказателства е неприложима в правораздаването и ако първостепенният съд е отказал да я приложи, той не търпи упрек за това."

Колко ни струват игрите със закона

Делото срещу Божидар Нанев е поредният пример за това как прокуратурата може да се използва за уреждане на въпроси, несвързани с върховенството на закона. Освен като показна акция за пред Брюксел разследването срещу него беше претекст и за отстраняването му от министерския пост - заради зачестилите критики, свързани с непровеждането на здравната реформа.

Автор на обвинението срещу Нанев е бившият говорител на Софийската градска прокуратура (СГП) Маргарита Немска. Впоследствие тя се издигна в кариерата и стана зам. градски прокурор на София. В актива на Немска е и разследването срещу бившия директор на НАП Мария Мургина, което също е на път да завърши с фиаско - делото приключи на втора инстанция с оправдателна присъда.

Както винаги се е случвало досега, тези провали ще бъдат платени от българските граждани.

Цитирана от „Медиапул" статистика показва, че само за първите 10 месеца присъдите срещу прокуратурата в делата по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди са оформили „сметка" на обвинението за над 4 млн. лв. - над два пъти по-голяма спрямо цялата 2011 г. Според източници на „Капитал" сумата за тази година е дори по-голяма. По-голямата част от делата са за неправомерни действия по време на мандата (1999-2006 г.) на бившия главен прокурор Никола Филчев.




Дянков прибира 51 млн. лева за здраве
ДИАНА ТЕНЧЕВА

С 51 млн. лв. повече от предвиденото ще са събраните пари от здравните вноски на българите до края на годината. Това съобщиха вчера за „Труд" депутати от две опозиционни партии. За преизпълнението потвърди Бетина Жотева, шеф на пресцентъра на финансовото министерство. А говорителят на НАП Росен Бъчваров уточни конкретната сума.„Ние обаче не можем да похарчим тези пари. Всичко над приходите, заложени в бюджета ни, трябва да отиде във фискалния резерв", коментира управителят на здравната каса д-р Пламен Цеков. От опозицията контрираха, че законът за бюджета на касата за 2012-а позволява средствата да се харчат за здраве с решение на Надзорния й съвет, но просто Дянков нямало да го позволи. Така е, парите отиват във фиска, но от тях няма да бъде похарчена и стотинка, коментираха от финансовото ведомство.





Дянков прибира 51 млн. лв. за здраве

Има начин да не потънат във фиска, а да отидат за болни, казаха от опозицията
Диана Тенчева

С 51 млн. лв. повече от предвиденото ще са парите, събрани от здравни вноски през тази година. Те се равняват на 103% преизпълнение спрямо предварително заложените 1,673 млрд. лв. приходи от осигуровките ни, съобщиха за "Труд" от опозицията.

От НАП потвърдиха, че преизпълнението е точно 51 млн. лв., а от финансовото министерство насочиха за подробности към управителя на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) д-р Пламен Цеков."Не знам колко пари в повече има от вноски, чакаме разчетите от НАП, ние не събираме осигуровките", каза д-р Цеков. Той и депутати от ГЕРБ заявиха, че когато има преизпълнение на приходите, те потъват във фискалния резерв - т.е. не отиват за здраве, защото НЗОК няма право да харчи нито лев повече от заложените в бюджета за годината."Не е така", контрираха от опозицията. И припомниха, че в преходните и заключителните разпоредби от закона за бюджета на касата за 2012-а пише, че преизпълнението от здравноосигурителните приходи се разпределя за здравноосигурителни плащания по ред, определен от Надзорния съвет на НЗОК."Дянков обаче няма да позволи надзорът да го стори, защото в такъв случай тези 51 млн. лв. няма да отидат във фиска, където заедно със Сребърния фонд и фонд "Козлодуй" гарантират валутния борд у нас", обясниха опозиционерите. Според тях другото възможно развитие е държавата да преведе с 51 млн. лв. по-малко за осигуровките на групите, за които тя отговаря - деца, пенсионери, студенти и т. н. "Така е, тези милиони ще отидат във фиска, но от тях няма да бъде изхарчена и стотинка", уточниха от ведомството на Дянков.В същото време системата е на колене. Например в столичната онкология записват българи с рак за лъчелечение с модерния линеен ускорител чак за юни догодина, алармираха доктори. А за по-стария кобалтов апарат - за след 3 месеца. Така е и в другите държавни болници като ИСУЛ. "След малко повече от 2 години капацитетът на клиниката по лъчетерапия в онкологията ще се удвои", обеща здравната министърка Десислава Атанасова. Вчера тя даде старт на изграждането на разширение на лъчетерапевтичния комплекс там.


Проверяваме за данъци в Интернет
От 12 декември ще заработи онлайн системата, в която всички фирми и граждани ще могат да проверят дали имат задължения за данъци или социални вноски по своята лична сметка, съобщиха вчера от Националната агенция за приходите (НАП).

Справките ще се правят с електронен подпис или персонален идентификационен код, който се получава от данъчните служби.НАП призовава гражданите и фирмите да проверят дали им излизат задължения или неправилно преведени плащания и ако има такива, да се свържат с данъчните.От началото на 2013 г. всички данъчни и социални вноски ще се превеждат на една сметка. Отпада попълването на кодове, вид плащане и период, за който се дължат. Според НАП така бизнесът и гражданите ще спестят 50 млн. лв. годишно от банкови такси.Но преводите ще погасяват задълженията хронологично, - най-старите ще бъдат плащани първи. За да не загубят осигурителни права, самоосигуряващите се, които имат и други задължения, трябва да подават заявление,в което да посочат, че искат да платят точно здравните си вноски.

Лицата и фирмите с изтекли заради 5-годишна давност задължения през 2013 г. ще трябва да подадат възражение за тях в данъчните служби, припомниха от НАП. Иначе те пак ще бъдат събирани по хронологичния принцип.


Правителството развърза кесията
ГЕОРГИ АНГЕЛОВ

Над 13 млн. лв. извън одобрения бюджет за 2012 г. реши да раздаде правителството на неприсъствено заседание в четвъртък. Тази седмица кабинетът мина без събиране в сряда заради срещата на Бойко Борисов с президента на САЩ Барак Обама.

13,5 млн. лв. ще отидат за администрацията на МС до края на годината. С тях ще се разплатят задължения към доставчици и местни данъци и такси от областните администрации и правителствената болница „Лозенец". Последната надвишава традиционно бюджетния си лимит всяка година.Еднократно се увеличават парите за персонал за 2012 г. в Националния статистически институт с вътрешни промени по бюджета на института. Вдигане на заплати в НСИ обаче няма да има, а ще се платят възнаграждения за проекти с ЕВРОСТАТ. 200 000 лв. получава община Любимец за ремонт на училище.


Пациенти искат достъпна рехабилитация
ДАНИЕЛА ФАРХИ

Безплатната рехабилитация на страдащите от множествена склероза, осигурена от здравната каса, не може да се ползва от всички. Това бе мнението на пациенти от Варна, които участваха в организирана от фондация „МС общество България" среща с представители на касата, общината и лекари.

Причината е, че по клиничната пътека за рехабилитация се допуска лечебен курс два пъти годишно по 7 дни, но второто посещение се полага само на болните, които в рамките на периода са получили пристъпи. Не всички форми на заболяването обаче протичат с пристъпи, обясни Лъчезар Кудев, управител на варненския клон на фондацията. Според него на страдащите от множествена склероза са им нужни раздвижване и лечебни масажи 2-3 пъти седмично, които сами трябва да си плащат.

Около 200 са пациентите с тази диагноза в града. Тежкото автоимунно заболяване поразява хора в активна възраст - между 20 и 40 г., предимно жени. Касата плащаше медикаментите напълно само за хората с над 65% инвалидност, но преди дни съдът обяви тази практика за дискриминация.

Лъч надежда за пациентите бе и решението на здравното министерство да включи диагнозата в листата със заболявания, при които работодатели нямат право да уволняват служителите си. Това засяга над 60% от страдащите от множествена склероза, коментира Кудев.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница