07 декември 2013 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата11.07.2017
Размер364.66 Kb.
#25523
  1   2   3
07 декември 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Дават на съд надзора на здравната каса
АННА БОТИНОВА

Българският лекарски съюз ще заведе иск във Върховния административен съд срещу надзорния съвет на здравната каса заради системния му отказ да участва в преговорите за рамковия договор за 2014 г. Аргументът е, че така се нарушава Законът за здравното осигуряване. Това съобщиха от БЛС, след като се провали поредното заседание за договаряне на цените и обемите на медицинските дейности вчера.

„Касата може да пусне правила за работа през 2014 г., без да има нов рамков договор, но пък лекарите не са длъжни да ги изпълняват", коментира шефът на БЛС д-р Цветан Райчинов. Съюзът няма интерес да остане в сила старият договор, искаме промени за по-добри условия, особено в детското здравеопазване, допълни той по повод слуховете, че се разиграва театър, а всъщност всички страни искат запазване на старите правила.

БЛС излиза от всички форуми в здравеопазването. Управителните органи ще решават какво следва и ще има ли стачка.




Лекарите и касата се скараха за болниците
Лекарският съюз и здравната каса се скараха заради цените и броя на прегледите и лечението в болниците за догодина. Медиците се опасяват, че Надзорният съвет на НЗОК не желае да увеличи дори минимално цените на най-недофинансираните пътеки, както те предлагаха. Затова съсловната организация се оттегля от преговорите с касата.

Ябълката на раздора стана заседанието на Надзорния съвет. На него членовете на държавата, синдикатите, работодателите и пациентите взеха решение до 5% от резерва на касата да се дават на болниците при нужда всеки месец. От лекарския съюз обаче настояваха тези средства да се заложат във финансовите разчети на касата изначално. Заради отказа на Надзорния съвет медиците подозират, че няма да се увеличат и цените на педиатричните и белодробните пътеки, за които преговаряха с касата. Освен това лекарите са обидени, че за пореден път Надзорният съвет не е имал кворум, за да обсъдят цените за лечение. Само трима от седем души останаха, а ние разкарваме 15 човека от цялата страна, каза д-р Димитър Петров, който отговаря в БЛС за договарянето с касата. Представители на Надзорния съвет обаче обясниха, че няма нищо преднамерено.

Останахме трима, защото останалите шестима души имаха неотложни задачи, коментира Иван Димитров, представител на пациентите. Той добави, че те също са за увеличаване на цените на клиничните пътеки и че тепърва ще ги разгледат. Дали медиците ще се помирят с касата и дали ще има нов рамков договор, ще стане ясно до дни. Ако документът не бъде подписан, няма да влязат в сила нови дейности, които да плаща касата. Сред тях е пътека за лечението на муковисцидоза или лечението с имуносупресори на деца с кортикорезистентен и кортикозависим нефротичен синдром, както и профилактично изследване на урина за бъбречни заболявания.


Забраната за пушене остава за празниците

Повече от половината българи одобряват ограничението, сочи проучване на БАН
ВЕНЕЛИНА АНГЕЛОВА, ЛЮДМИЛ ИЛИЕВ

След месеци разгорещени дискусии и обещания за отмяна на забраната за тютюнопушене, БСП реши да забави топката и оставя ограничението за коледните и новогодишните празници, научи "Сега". Промените в Закона за здравето, с които забраната трябваше да отпадне, бяха одобрени от икономическата комисия в НС и отхвърлени от здравната, но няма да бъдат включени в дневния ред на парламента до ваканцията на депутатите, обясниха от ръководството на ПГ на левицата. Причината е разнопосочните мнения дори в групата на социалистите дали изобщо трябва да се пипат текстовете. От бизнеса говорят за загуби след въвеждането на ограничението от предишното правителство, а лидерът на БСП Сергей Станишев още преди изборите през май обеща въпросът да се преразгледа. Вчера "Атака", която също има идеи за отмяна на забраната, даде да се разбере, че оставя нещата в ръцете на левицата. "БСП е обсебила инициативата и от нея зависи дали и кога поправките ще влязат в пленарната зала", коментира националистът Станислав Станилов.

Повече от половината българи не желаят връщането на възможността да се пуши в заведенията, става ясно от проучване на БАН, представено вчера. Според него 57% от анкетираните не одобряват отмяната на строгата забрана. Резултатите сочат обаче, че гражданите са доста толерантни към нарушаването й. 20 на сто твърдят, че рядко са виждали нарушител, малко над 15% пък заявяват, че са се натъквали на неспазване на ограничението на закрито през последния месец, но едва 5.7 процента биха подали сигнал. А 60% са си признали, че няма да предприемат никакви действия. Освен това гражданите не знаят към кого да се обърнат в случай на нарушение - 65 на сто от запитаните, сочи проучването.

Малко след като БСП обяви намеренията си да отмени табуто, в заведенията започна масово погазване на забраната. Сондажът на БАН също е установил, че 24% от пушачите си признават, че палят цигара в заведения за хранене. Експерти и социолози смятат, че въпреки очакванията да се намали броят на пушачите с въвеждането на забраната, това не се е случило. Те са намалели със скромните 3 пункта спрямо 2012 г., когато бе въведено ограничението. Сега пушачите у нас са 45 процента. Те са склонни да се разделят с вредния навик по здравословни причини, а не толкова заради вдигане на цените на папиросите. Най-масово се пуши у дома, показват още данни - 92.2%. 55 на сто пушат на улицата, 37 процента - на работното място, в нощен клуб пепелират 17.3%. Почти половината от пушачите живеят в селата, като преобладават мъжете. Най-голям е делът на пушачите в двете крайни групи - безработните и тези с най-високи доходи (над 2000 лв. на домакинство), а близо една трета от анкетираните пушачи са запалили първата си цигара между 15- и 18-годишна възраст.




Здравното министерство, НСО и НРС получават повече пари от бюджет 2014
Общините и министерствата ще трябва да изчакат септември 2014 г., за да разберат дали ще получат бюджетите си на 100%
ТАНЯ ПЕТРОВА

Само четири структури получиха по-високи субсидии при второ четене на държавния бюджет за 2014 г. в пленарна зала. Повече пари от първоначално предложеното ще получат Министерството на здравеопазването, Националната служба за охрана, Националната разузнавателна служба и дирекция "Вероизповедания" към МС. И те, и останалите държавни органи обаче ще трябва да чакат до септември 2014 г., за да разберат дали ще получат планираните си бюджети на 100%, или ще останат с 95% от разходите. Народното събрание не успя да приеме бюджет 2014 и в четвъртия ден от разглеждането му, дебатите ще продължат на извънредно заседание в понеделник.

МЗ ще получи 29 млн. лв. повече спрямо първоначално заложените в законопроекта суми. Догодина ведомството на Таня Андреева ще харчи 388.082 млн. лв., като допълнителната субсидия идва за сметка на намаляване на планираните разходи за лихви с 22 млн. лв. и 7 млн. лв. орязване на бюджета за СРС на новата агенция "Технически операции". Първоначално предложеният бюджет на МЗ от 359 млн. лв. бе с 9 млн. по-нисък спрямо този за 2013 г. Дори с увеличението този минус не се компенсира, защото допълнителните 29 млн. лв. ще отидат за финансиране на ваксините, които се прехвърлят като нова дейност от НЗОК в МЗ. Депутати от ГЕРБ настояха за допълнително увеличение от 7 млн. лв., което да е за сметка на бюджета на ДАНС и да отиде за фонд "Ин витро". Този фонд ще разполага с наполовина по-нисък бюджет спрямо т.г. Предложението не бе прието, а фондът ще трябва да разчита на допълнителни пари през годината, какъвто ангажимент било поело финансовото министерство.

За НСО и НРС увеличението на бюджетите се оказа възможно и без последващо благоволение на МФ, като двете структури ще получат съответно 2 и 1 млн. лв. над планираното. Според вносителя на предложението Йордан Цонев това увеличение е било консенсусно договорено в Консултативния съвет по национална сигурност. С 500 хил. лв., отново по предложение на Цонев, ще бъде увеличена и субсидията на дирекция "Вероизповедания", като парите ще са резерв за покриване на възникнали през годината разходи. По настояване на ГЕРБ депутатите приеха 50 000 лв. от тази сума да бъдат заделени за картотекиране и картографиране на храмове и манастири. Вчера мнозинството изненадващо прие и друго предложение на ГЕРБ - за увеличаване на месечното обезщетение на съпруги на военни, останали без работа заради преместване в друго населено място. То се вдига от 270 на 340 лв., на нивото на минималната заплата.


СПОР

Залата отхвърли друго принципно настояване на депутати от ГЕРБ - за отпадане на планирания буфер от 5% за почти всички бюджетни разходи. Буферът няма да важи само за общинските разходи за образование, бюджетите на университетите и БАН, разходите за издръжка на социални и културни институции, парите за помощи и обезщетения по бюджета на социалното министерство. Всички останали институции ще получат одобрените разходи на 95%, а превеждането на останалите 5% ще е след обявяването на данните за изпълнението на бюджет 2014 през септември в зависимост от очертаващия се бюджетен дефицит. Според Владислав Горанов това задържане създава правна несигурност при планирането на бюджетите на независими институции като общините. Преди време от ГЕРБ намекнаха, че може да сезират Конституционния съд заради буфера. Пред журналисти депутати от БСП решиха да изтъкнат като добра новина факта, че буферът все пак не важи за голяма част от общините. "Оптимистка съм, че няма да има проблем и тези пари ще се получат", коментира депутатката от "Коалиция за България" Дора Янкова.


С дефицит от 237 млн. лв. е започнала годината НЗОК
Дина ХРИСТОВА

Националната здравноосигурителна каса е започнала годината с дефицит от 236.855 млн. лв. Толкова са били отчетените дейности за ноември и декември, за които не е платено към края на 2012 г., става ясно от одита на Сметната палата на бюджета на НЗОК за миналата година. За сравнение: към 1 януари с.г. останалите от 2011 г. плащания са били 171.393 млн. лв. В доклада се отбелязва, че според нормативно приетите правила на касата тези плащания от години се правят със следващия бюджет. Такива правила обаче няма, единствено медицинската дейност за декември се изплаща с бюджета за следващата година, защото тя се отчита през януари. Ако касата е дължала пари към края на декември, те са били за дейности от октомври и ноември, които би трябвало да са разплатени напълно. За т.г. от касата очакват да завършат с дефицит от около 150 млн. лв.

Докато болници и медици са си чакали парите за оказана медицинска помощ през 2012 г., бюджетът е прибрал точно 108.070 млн. лв. от осигуровките на българите. Толкова са били наличните средства по сметките на НЗОК в края на годината. От тях 25.434 млн. лв. са остатък от преходен период и 82.636 млн. лв. излишък по бюджета. Той се натрупа от преизпълнението на приходите от осигурителни вноски, от които НЗОК успя да изхарчи едва 10 млн. лв., останалите 41.665 млн. лв. са от спрения трансфер към здравното министерство, който Конституционният съд обяви за противоконституционен. Въпреки това тези пари не бяха разпределени в бюджета на касата за 2013 г.

Увеличените разходи на касата през 2012 г. спрямо 2011 г., а и спрямо бюджета се обясняват с включването на нови дейности и медикаменти, дори по време на годината, както и с увеличения брой сключени договори с изпълнители на болнична медицинска помощ. През 2012 г. договорите са били 471, което е с 96 повече от 2011 г.


ПРЕГОВОРИ

Вчера надзорът на НЗОК одобри прогнозните обеми и цени на медицинската помощ за 2014 г. Догодина до 5% от оперативния резерв ще могат да се отварят всеки месец, но дали това ще се прави и къде ще отиват парите надзорът ще решава месец за месец. След заседанието надзорниците трябваше да преговарят с БЛС за националния рамков договор. Явиха се обаче само трима души от надзора и това провали срещата. В отговор БЛС обяви, че повече няма да преговаря и ще съди касата за провалените преговори. От надзора атакуват лекарите, че искат необосновано увеличение на някои пътеки, без да предлагат намаление на други за компенсация. "Това не е наша работа. Те трябва да ни предложат, но от надзора взеха решение, че намаление на цени няма да има. А увеличението, което ние искаме е под 1% от общия бюджет на касата, около 20 млн. лв.", обясни шефът на БЛС Цветан Райчинов.


Лекари искат

Нова пътека за операция на черния дроб

Касата плаща 2600 вместо необходимите 10 000 лева
Жулиета НЕДЯЛКОВА

За отделна клинична пътека при изключително сложни операции на черния дроб и панкреаса настояват лекари. Това съобщи за „Преса" проф. Никола Владов, началник на Клиниката по чернодробно-панкреатична и трансплантационна хирургия във ВМА. „В момента касата плаща за тях 2600 лева, а за отстраняване на тумор от черния дроб например са необходими между 8000 и 10 000 лева. Затова ще водим разговори в новия рамков договор за догодина тези операции да бъдат в самостоятелна пътека с цени, каквито НЗОК плаща за кардиохирургия. Става дума за интервенции с много голям обем и сложност, които са рискови", обясни проф. Владов. Във франция подобна операция струва между 10 000 и 20 000 евро, а средната смъртност в Европа е около 2-3%.

„Във Военномедицинската академия, която е най-големият център по чернодробна и панкреатична хирургия в България, правим годишно около 100 такива интервенции, а смъртността е под 1 %", добави националният консултант по трансплантология.

Вчера екипът на проф. Владов спаси живота на 73-годишен мъж с рак на черния дроб. Хирурзите извадиха 10-сантиментровия тумор, отстранявайки дясната половина на органа. „Рискът от кръвоизлив беше изключително голям, но след три часа в операционната успяхме да се справим, без да се наложи кръвопреливане", разказа проф. Владов. До три месеца дробът на мъжа трябва да се възстанови напълно.




Джипита затварят кабинетите, пращат ни на дежурните
Оставаме без лекари по коледа

Поемат ни болниците, но ако си осигурим транспорта
Силвия Николова

Джипитата затварят кабинетите си по празниците от 24 декември до 3 януари, съобщиха от Сдружението на общопрактикуващите лекари.

Те обаче са задължени да сключат договор с медицински център, който да обслужва пациентите им в неработни дни и през нощта. Затова хората да се поинтересуват още преди празниците дали техният лекар има такъв договор и да научат адреса на съответния център, каза заместник-председателят на сдружението д-р Атанас Пелтеков.

В Пловдив личните лекари и тези в доболничната помощ излизат пък в отпуска още от 20 декември и се връщат през януари. Причината да затворят кабинетите по-рано е липсата на направления, обясни д-р Георги Кръстев от районната колегия на Българския лекарски съюз. Така без доктор на разположение ще останат над 300 000 човека, каза още д-р Кръстев.

Пациентите на лекарите, които не са сключили договори са обслужване с медицински център, могат да се лекуват по празниците единствено в неотложните отделения на болниците. Дотам обаче трябва да си осигурят сами транспорта, тъй като линейките са малко. В столицата например те са само 10. Другият вариант е хората да си плащат в частните болници, които се очаква да работят без прекъсвания по празниците, когато джипитата и лекарите от общинските и държавните болници ще са по-малко от необходимото.

Най-тежко е положението в малките населени места, където пациентите остават без джипита не само по празници, но и когато почине техният лекар, особено ако практиката е в по-отдалечен район. Така коментира проблема с недоститащите лични доктори директорът на Районната здравноосигурителна каса в Разград д-р Камелия Станева. Такъв е случаят към момента в селата Мортагоново, Самуил, Каменар и Студенец, поясни тя. Според нея и колегите й от касата джипитата в бедните региони нямат финансов стимул да отварят кабинети, тъй като там повечето хора не са здравноосигурени и те не получават пари за лечението им. 24 от всичките 74 практики в областта са вакантни по тази причина, каза д-р Станева.




БЛС завежда дело срещу Надзорния съвет на касата
Аида Ованес

Българският лекарски съюз (БЛС) ще заведе иск в Административния съд за неизпълнение на Закона за здравното осигуряване от страна на Надзорния съвет на НЗОК, съобщиха от съсловната организация. Мотивът на БЛС за това е, че "на поредното заседание, свикано за преговори по НРД-2014, отново от страна на Надзорния съвет на НЗОК присъстваха само 3-ма представители". Припомняме, че съгласно ЗЗО за водене на преговори и одобрение на НРД са необходими не по-малко от 7 члена на надзора. "На нито едно от досега провелите се заседания не са присъствали повече от 4 човека, което практически обезсмисля и поставя в невъзможност каквото и да е договаряне. Въпреки че УС на БЛС се явява винаги в пълен състав", пишат от БЪЛС.

В този контекст БЛС приема, че членовете на Надзорния съвет, въпреки доброволното си съгласие за участие в този управителен орган, практически умишлено и съзнателно саботират преговорния процес и поставят пред невъзможност подписването на НРД-2014.

За информация и с цел избягване на спекулации БЛС декларира, че предложените цени за завишаване заплащането на медицинската дейност са под 1% от бюджета на НЗОК и не биха го нарушили с нищо.

След проведените досега срещи и на практика отказ за преговаряне, БЛС не вижда смисъл в продължаването на преговорите, поради което прекратява своето участие на всички нива и институции, касаещи здравеопазването. Очевидно НЗОК, респективно държавата, не желаят да се стабилизира състоянието на здравеопазването като цяло, и в частност това на медицинския персонал, пише в съобщението на БЛС.

"Не е задължително на преговорите с БЛС за НРД да присъстват всички членове на Надзорния съвет на касата, коментира д-р Иван Кокалов, президент на Синдиката по здравеопазване в КНСБ и член на Надзорния съвет на НЗОК. Той напомни, че през 2012 г. само двама души от надзора са преговаряли със съсловната организация. "Тогава им стигаха двама души, а сега не", казва Кокалов. По думите му бюджетът за догодина е дефицитен и не предполага възможност за повишаване на цени, пътеки. "Предварително се разбрахме, че поне няма да намаляваме цени и обеми. Не знам какво толкова очакват от БЛС за цените и обемите, но чудо не може да се случи, при положение че няма пари", поясни д-р Кокалов. По думите му вероятно в началото на следващата седмица ще има нов кръг от преговори.




Има ли желание?
Аида Паникян

Има ли желание, има ли силна воля, нещата се случват. Така поне навремето твърдяха старите хора. Очевидно в прехода от едни ценности към други и тази сме загубили. И това най-много проличава в системите на образованието и на здравеопазването. Както изглежда, и тази година забуксуваха преговорите за рамков договор в здравеопазването. Както изглежда, и догодина няма да има рамков договор, независимо че до преди ден-два "сигналите" за раздвижване бяха положителни. И все пак изникна нова пречка пред този договор.

Ами сега, накъде? Комай най-точният отговор ще е онази стара поговорка "Със стария тас в старата баня". Защото парите на касата не са кой знае колко много повече от миналата година и кой знае какво увеличаване на цените на клинични пътеки не може да се очаква. Би могло да има раздвижване, ако има желание и воля за промени (не казвам реформа, защото тази дума вече е изпразнена от съдържание). Желание очевидно няма - при това не от една, а от повечето страни, да се излезе от колапса, в който е родното ни здравеопазване.

Както се оказа, само преди дни северните ни съседи ни дадоха модела на работеща спешна помощ. Какво ни коства творчески да я приспособим? И това е само единият от множеството проблеми в системата. Онези хиляди проблеми, с които всеки един от нас се сблъсква всеки път, когато по неволя опре до системата. Всеки път например, когато лекарят прецени, че пациентът има нужда от допълнителна консултация и не може да му я осигури. Нищо, че надлежно си е плащал здравните осигуровки. Липсата на национален рамков договор само ще остави нещата в системата на равнището от по-миналата година. Несъстоялите се преговори биха отнели и най-бледите надежди за стъпка напред към доброто на пациента. Защото доброто на пациента зависи и от доброто на лекаря. Макар че не всичко се свежда до пари! Особено в здравеопазването.




500 000 души остават без личен лекар

През юни догодина изтича срокът за специализацията по „Обща медицина"
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Около 500 000 българи ще останат без личен лекар догодина. Причината е, че през юни 2014-а изтича 15-годишният срок, в който семейните доктори трябваше да защитят специалност „Обща медицина". Ако не са го сторили, те нямат право да имат своя собствена практика и не могат да продължат да работят като джипита.

Близо 500 са общопрактикуващите лекари, които имат приблизително между 500 и 1500 пациенти и не са се записали да специализират или нямат една от посочените специалности, допуснати като изключения (това са „Вътрешни болести", „Педиатрия" и „Спешна медицина").

„Изходът за тези 500 доктори е да отидат да работят в практиката на лекар с придобита специалност", обясни пред „Труд" доц. Любомир Киров, председател на сдружението на общопрактикуващите лекари. Негови колеги допълниха, че отивайки

при колега с тапия, положението на този без нея е като на обучаващите се хирурзи.

Те имат право да участват в операции, но не и да ги извършват сами. .

Задаващата се липса на 500 джипита е доста тревожна на фона на незаетите над 500 места за джипита в страната, намиращи се в неактрактивни райони като Северозапада, пограничните или отдалечените региони. А живеещите там българи са принудени да пътуват с километри до доктори в по-големи населени места.

„Голямата драма в сектора е, че принципно лекарите и медсестрите намаляват, което ще се превърне в голяма драма и за пациента", каза още доц. Киров. Той съобщи, че дори съседна Македония, която не е в ЕС, вече е взела мерки. Тя е осигурила достойни парични стимули за семейните доктори с призната специалност, което вече е довело до наплив към нея.

„Лошото е, че последствията пак ще са на гърба на пациента. А лекарите ще намерят начин какво да правят", заяви д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация. Според него неравенствата в оказването на доболнична помощ ще се задълбочат. „Трябва да се намери изход, може би пак да се удължи срокът за специализация, както преди 3 години", каза Хасърджиев.
Има риск лекарският съюз да не подпише рамковия договор, защото Надзорният съвет не фиксира всеки месец 5% от оперативния резерв да отиват за болниците, а реши да са, до 5%". Идеята е в месеците, в които дейността е по-слаба, да се дават по-малко средства. Лекарите са против, защото така цените на някои пътеки няма да вдигнат.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница