07 май 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата21.06.2018
Размер374.5 Kb.
#75244
  1   2   3   4
07 май 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Бременна с втори инсулт, докато чака държавата

Здравната министърка: Разпоредих мерки миналата седмица
Жена, бременна в петия месец, получи втори мозъчен кръвоизлив, докато чака здравната каса или министерството да й платят спасителните стентове. Всеки от тях струва 20 хил. лв., съобщи вчера Дарик радио.

В момента 27-годишната Станислава Христова е настанена в реанимацията на варненската болница „Св. Марина". Състоянието й е критично, затова след втория мозъчен инцидент лекарите се принуждават да я поставят в изкуствена кома.

Нещастието започва на 9 април. Тогава младата жена получила първия си инсулт и била приета в „Св. Марина". Кръвоизливът бил на възможно най-лошото място -зад лявото око. Но Станислава била контактна и се чувствала добре. Лекарите обаче обяснили на близките, че не могат да дадат никакви гаранции дали ще се излекува, защото, ако я оперират, може да се стигне до загуба на зрение и говор. Дори до пълна парализа и смърт.

Докторите изпратили писмо до Министерството на здравеопазването с искането да бъде командирован италиански професор, който да извърши сложна миниинвазивна интервенция по поставянето на животоспасяващи стентове във формата на спирали. Докато очаквали отговора, на 29 април Станислава получила втория мозъчен кръвоизлив.

„Знам за случая и още миналата седмица съм разпоредила Комисията за лечение в чужбина да реши как да помогнем на младата жена", заяви снощи пред „Труд" здравната министърка Десислава Атанасова. И продължи: „Към момента обаче само лекуващият екип може да каже дали има смисъл да се чака чужд професор, или да се предприемат други мерки." А шефката на Комисията за лечение в чужбина д-р Лучия Добрева заяви, че поставянето на спасителните спирали се прави от доста време във ВМА. Затова варненският екип трябва да се свърже с колегите от Военна болница.

Снощи към 19,30 ч приключи поредният консилиум в „Св. Марина". Участвалите в него специалисти са на мнение, че тъй като състоянието на Станислава е много тежко, има реална вероятност от трети кръвоизлив.

„А на този етап да се предприеме хирургична интервенция, означава висок риск за майката и плода. Всякакво преместване също е опасно, най-доброто за нея в момента е изкуствената кома", обясни пред екипа ни доц. Силва Андонова, началник на Втора неврологична клиника в „Св. Марина".

Лекарите отново търсят европейски специалисти, които да дойдат на място и да се погрижат за жената. Остава обаче проблемът кой ще плати скъпите „спирали". Този проблем стои от години и в същото положение наскоро бе и журналистът от БНР Виктор Ангелоев, който за двете от операциите си трябваше да събере над 40 000 лв. И го оперираха успешно във BMA.




Пак ще продават енергийни напитки на учениците
ДИАНА ТЕНЧЕВА

ГЕРБ се отказа от въвеждането на забрана за продажбата на енергийни напитки на деца. Както и няма да забранява рекламата им, насочена към тази възрастова група.

Това става ясно от промени в Закона за здравето с автор шефката на здравната комисия д-р Даниела Дариткова и нейни съпартийци. Тези поправки, заедно с „ембаргото" за пушене на закрити и открити обществени места, ще се разглеждат на второ четене в комисията идния четвъртък.

Идеята на ГЕРБ за ограничението за търговията с енергийните напитки е още отпреди година. Но депутатите на властта дадоха заден, защото противоречала на евродирективата за свободно движение на стоки. За да бъде приложена забраната, трябва да се извърши т.нар. нотификационна процедура в рамките на Европейския съюз. Тя предвижда 3-месечен период, през който държавите членки могат да правят коментари по темата. Липсата на такава нотификация се санкционира.

Здравната министърка Десислава Атанасова обясни пред „Труд", че при това положение пред властта има две възможности - да се прецизират текстовете в законопроекта, за да избегне наказание, т.е. депутати да предложат забраната да отпадне, а втората - да се гласува ограничението, но да има санкция за България. В крайна сметка се стигнало до отказ от идеята и защото в никоя друга евродържава не е забранена продажбата на енергийни напитки на деца.

В Закона за здравното осигуряване пък ще се впише, че потребителските такси при джипито, специалиста и за болничния престой вече ще се определят с постановление на Министерския съвет. А в него пък тарифите се фиксират на 2,70 лв. и съответно на 5,40 лв. за всеки ден в болница, т.е. няма да растат с минималната заплата.




Забраните не вършат работа
ГЕРБ не успя да забрани продажбата на енергийни напитки за децата. Не защото имаше съпротива, а защото някой чиновник не си е догледал работата.

Проблемът обаче не е в забраната. И сега законът не разрешава на малолетни и непълнолетни да пият и пушат. И сега близо до училищата не трябва да има заведения, които да изкушават децата с вредни за тях пороци и продукти. Ама ги има. И ни забрани, ни заплахи, ни глоби оправят положението.

Защото, как живеят децата ни, е избор на възрастните! На родителите, когато създават навиците за здравословен живот. На учителите, когато не пушат заедно с учениците в кафенето след часа! На търговците, които не продават стоката си само с мисълта, колко пари ще приберат!

Въпросът не е в отчитането на кухи законови текстове, а в свободата да дадеш най-доброто за децата си.




Десни партии ухажват бивш министър
Диана Тенчева

Десни и центристки партии ухажват бившия здравен министър д-р Стефан Константинов.

"Докторът има оферти за влизане в листи на избираеми места на предстоящите парламентарни избори догодина", съобщиха вчера пред "Труд" от обкръжението на акушер-гинеколога.

Екипът ни потърси д-р Константинов, който отрече да е получавал подобни предложения. Но заяви: "Винаги от 1989 г. досега съм гласувал за дясна партия, бил съм и член на ДСБ. Харесвам тези идеи, чета и дясна преса."

Бившият министър подчерта, че активно следи какво се случва в политиката на държавата. "Но трябва да мине време, за да предприема каквато и да е нова крачка", уклончиво заяви д-р Стефан Константинов.

В момента бившият министър работи по специалността си в столичната АГ болница "Майчин дом". А интересът към него наистина е голям. Не само от бивши пациентки от кюстендилската болница, но и от столицата.

"Не знам колко бебета съм изродил след връщането към професията, не ги броя, разбира се", каза д-р Константинов на въпрос дали вече има зад гърба си 20-30 раждания.

Докато бе на министерския пост, семейството му се премести в София. Съпругата му, която е рентгенов лаборант, започна работа в университетската болница "Лозенец", по-позната като правителствена. Синът му също бе записан да учи в столицата.




Наказват за картел лекарския съюз

Браншовата организация отнася 80 000 лв. глоба
ХРИСТО НИКОЛОВ

Едногодишният спор между Българския лекарски съюз (БЛС) и държавата за минималната такса за прегледите завърши с налагане на глоба от 80 000 лева на браншовата организация.

Миналата пролет БЛС реши лекарските прегледи извън тези, които са платени от здравната каса, да струват минимум 24 лв. и задължи своите членове да не продават тази услуга по-евтино. В съюза на практика влизат всички лекари в България, тъй като членството в съсловната организация е задължително за практикуващите медици.

Глобата е наложена от Комисията за защита на конкуренцията, която в продължение на една година води разследване за нарушение на конкурентното законодателство. Антимонополният орган публикува решението си по казуса с цената на лекарските прегледи късно в петък. По всяка вероятност лекарският съюз ще обжалва решението в съда, защото още в процеса на проверката организацията е възразила, че не е сдружение на търговски предприятия. Освен това КЗК не е направила анализ на пазара на медицински услуги, за да определи коя цена е адекватна.

Въпреки това антимонополистите решават, че лекарският преглед е услуга и затова към нея може да се приложи Законът за защита на конкуренцията. Той забранява да се определят минимални, средни или пределни цени, освен ако специален закон не предвижда това.

Забранено е и браншови организации да вземат подобни решения, защото това пречи на свободната конкуренция.

Глобата в такива случаи може да достигне до 10 процента от оборота на предприятията и организациите, които са участвали във вземането на решението.

По подобни казуси Комисията за защита на конкуренцията глоби преди няколко години браншовите организации на производителите на олио, птицевъди,хлебопроизводители и таксиметрови водачи, които също бяха определили минимални цени.




Спряха парите на мними пенсионери по болест
ЛЮБОМИР ИЛИЕВ

Парите на 266 пенсионери по болест от Разградско спря районното управление „Социално осигуряване" (РУСО). Съмненията са, че хората са здрави и получават пари от държавата чрез документни измами. Разпореждането е заради започнало в Районна прокуратура досъдебно производство. В хода на разследването ще бъдат проверени над 300 медицински досиета на пенсионери, за които има подозрения, че са с фалшиви диагнози.

Прокуратурата е проверила и трите болници в Разградска област и е установила, че има случаи „болни" да са лежали из отделенията само по документи. С книжата за хоспитализация те получили и пенсията за инвалидност.

Освен РУСО от прокуратурата са уведомили за разследването и НЕЛК. Очаква се комисията да започне свои проверки. Докато ситуацията се изясни, заподозрените няма да получават инвалидни пенсии.




Чужди доктори за бременна в кома
СТАНИСЛАВА ПЕНЕВА

Световнопризнати лекари в областта на съдовата медицина от Германия и Италия се очаква да пристигнат по спешност във варненската болница „Св. Марина", за да помогнат за спасяването на живота на бременната Станислава Христова (27).

Както „Труд" писа вчера, докато младата жена чакала помощ от държавата за плащането на скъпи спасителни стентове във формата на спирали, тя получила втори мозъчен кръвоизлив. Тъй като състоянието й е критично, имало голяма вероятност и от трети инсулт. Затова лекарите я поставили в изкуствена кома.

„Очакваме отговора на колегите от Европа за спешната намеса по случая до утре (б.р. -днес)", каза доц. Силва Андонова, началник на неврологична клиника в „Св. Марина". Тя увери, че са осигурили допълнителна техника за наблюдение на мозъчния кръвоток на пациентката. „А лично получихме нареждане от здравния министър Десислава Атанасова да прилагаме всички необходими действия, според добрата медицинска практика, независимо от цената", добави доц. Андонова.

Бременната Станислава получи двата инсулта само в рамките на двадесетина дни. Лекарите обясниха, че тя била с вродена аневризма (б.р. - патологично разширение на съда), която се е проявила по време на втората й бременност. Станислава вече е майка на 7-годишно момиченце. „За съжаление, никой не може да прогнозира кога заради аневризмата се стига до кръвоизливи", обясниха лекарите.


Нова болница с 450 легла
Нова модерна болница официално отваря врати в столицата в сряда, 9 май. Тя се казва „Софиямед" и е оборудвана със съвременна апаратура от последно поколение. В нея работи екип от водещи специалисти в различни медицински направления.

„Софиямед" е част от верига лечебни заведения и е петата вече функционираща болница. Собствениците заявиха, че „Софиямед" е най-голямата българска инвестиция, правена в здравеопазването досега. Болницата разполага с 13 операционни зали и 450 легла.

Болница „Софиямед" осигурява задължителния комфорт на всеки пациент -болничните стаи са с 1,2 и 3 легла. Всяка стая разполага със собствен санитарен възел и най-важното - с безплатен интернет за пациентите и телевизия. Има поставена и мека кожена мебел, която отговаря на всички санитарни изисквания.

„Софиямед" работи със здравната каса, а структурите й получиха трето, най-високото ниво на компетентност от Министерството на здравеопазването.

Болницата разполага и със собствен паркинг, който е безплатен за началото на престоя на всички пациенти. А тъй като се намира на централна и много достъпна локация - на бул. „Г. М. Димитров" № 16, до нея може да се стигне лесно от всяка точка на столицата.


Здравно осигуряване vs. застраховане, рунд N-ти
Поправки в закона за здравното осигуряване, написани от вицепремиера Симеон Дянков и здравната министьрка Десислава Атанасова, пак постави на дневен ред превръщането на доброволните здравноосигурителни дружества в застрахователни.

Както се вижда от имената на вносителите, този път промяната към здравно застраховане ще се случи. Още повече че сред мотивите за нея е вписана и заплаха за наказателна процедура от Съда на Европейския съюз.

Защо се стигна дотук?

Популярните като Първа и Трета директива на ЕС регулират дейността извън животозастраховането и предвиждат задължителното прелицензиране на здравните фондове в застрахователи. И двете са действащи до ден днешен.

Те обаче се отменят с приемането на т. нар. директива „Платежоспособност II" още през 2009 г. Само че срокът, в който националните законодателства трябва да се приведат към нея, е в края на октомври 2012 г. Т. е. ние се намираме в междинен период, докато влезе в сила „Платежоспособност II", която ни дава възможност да попаднем в изключения и да не трябва да налагаме прелицензиране на доброволните дружества. Но към този момент все още действат Първа и Трета директива и затова властта внася законопроекта според изискванията й.

Как други държави като Германия, Дания, Испания и Ирландия обаче се „спасиха" от промяната? Изпекли са си навреме „питката", използвайки вратички в евродирективите. Докато в същото време нашите управници не са се занимавали с проблема. А той е трябвало да се решава още през предприсъединителния период. Но тогавашните правителства дори не са уведомили Брюксел, че от 2001 г. у нас има такива лицензирани здравноосигурителни дружества, та да започне обсъждане на съдбата им.

И тук е мястото да припомним, че още преди години Германия, Дания, Испания и Ирландия си отвоюваха правото директивата, отнасяща се до превръщането на доброволните фондове в застрахователи, да не касае техните държави. А трикът става, като се дава възможност частни компании да предоставят медицински услуги по част от основния пакет, плащан с т. нар. задължителна вноска. Или им е делегирано правото заедно с обществените фондове да изпълняват целия пакет от здравни дейности. Разбира

се, те предоставят и други допълнителни услуги срещу доброволна вноска.

„Щом един фонд получава средства от натрупаните от задължителните здравни вноски, за него не важат евродирективите", заявиха от Асоциацията на лицензираните дружества за доброволното здравно осигуряване.

Разликата между осигуряване и застраховане обаче е огромна и затова се налага много добро премисляне на промяната в модела, за да не пострадат само след няколко месеца българските пациенти, философията на застраховането е да обезщетява след настъпило събитие. Докато при осигуряването се покриват реално извършени здравни услуги, включително и когато няма болест - като профилактика. В същото време допълнителните здравни фондове подпомагат пациента при ползването на медицинските услуги. Например в която и да е специализирана болница да отиде, осигуряват му достъп до съответния специалист или професор, за които човекът не плаща и лев. А тъй като здравните фондове превеждат парите на болницата, те също контролират и качеството на лечението.

Докато на настоящия етап застрахователят не се занимава с лечебната мрежа, нито дали предоставената услуга е качествена или не. Не на последно място няма гаранция, че парите, които се плащат на застрахования, ще покрият 100% разходите за терапиите...

Хубавото е, че властта има и план „В", научи „Труд" от високопоставени източници. Управляващите са готови да внесат бързи промени в закона, щом влезе в сила новата директива „Платежоспособност II", даваща ни правото да бъдем изключение. И да се върне старото положение.


Комисията по финансов надзор:

Така е в Европа

Комисията по финансов надзор (КФН) не е инициатор на промените в Закона за здравното осигуряване, но експерти от ведомството са участвали в подготвянето им, коментираха от надзорния орган пред „Труд". Но през последните години финансовият надзор много пъти е предупреждавал, че здравното осигуряване трябва да премине към застраховането, защото такава е европейската практика.

Според предварителните данни на КФН през 2011 г. дружествата по доброволно здравно осигуряване са реализирали брутен премиен приход от 40,332 млн. лв., като показателят отчита спад от 4,3% на годишна база.

Възникналите претенции по доброволно здравно осигуряване са в размер на 24, 692 млн. лв., като увеличението им на годишна база е с 1,4 %.

От дейността си дружествата по доброволно здравно осигуряване приключват 2011 г. на загуба с 32 хил. лв., но резултатът е доста по-добър от загубата им през 2010 г, която възлизаше на 1,326 млн. лева.

Размерът на здравноосигурителни-те резерви е нараснал със 7,1% на годишна база, като към края на 2011 г. достига 15,468 млн. лева.

Здравноосигурените лица по договори по доброволно здравно осигуряване към края на 2011 г. са 188 363, при 207 307 към края на предходната година, показват данните на КФН.
А социалните функции?

Д-р Мими Виткова, председател на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване:

Най-големият грях, че не се развива осигурителната система в България, е на тройната коалиция. Защото тя повиши здравната вноска от 6% на 8%, но вместо да включи доброволните фондове в предлагането на услуги от задължителния пакет, тя преведе парите от увеличението във фискалния резерв. А ГЕРБ на свой ред национализира събраните здравни осигуровки в размер на цели 1,5 млрд. лв.

Сега, след като станем застрахователи, как ще се развива осигурителният модел? Дали застрахователите ще изповядват класическата философия на бранша си -само да обезщетяват лицето, или ще изпълняват и социалните функции на досегашните дружества за доброволно осигуряване? Имам предвид дали ще продължат да се занимават с профилактика на болестите и дали ще извършват контрол върху лечението? Все въпроси, чиито отговори не може да се избягват, защото касаят здравето на нацията.
Нови пречки за осигурените

Д-р Валери Цеков, бивш директор на здравноосигурителната компания „Надежда", сега работещ по здравни проекти:

Точно тази промяна в Закона за здравното осигуряване ще хармонизира законодателството ни със сега действащите директиви за неживотозастраховането. Но промяната се извършва чисто формално. Без да се отразяват особеностите в здравната ни система. Без да се взима предвид, че народът ни е свикнал условия, преди да получи помощта, да възприема достъпа до здравеопазване като даденост. Промяната може да доведе до препятствия пред достъпа на осигурените до здравни услуги. Освен това познатите практики от застраховането в България са свързани с доста условности, когато осигуреният трябва да получи обезщетение при настъпилия риск. Просто казано: ако човек се разболее и има неотложна нужда от помощ и иска да се възползва от допълнителното осигуряване (вече застраховане), ще трябва да изпълнява допълнителни условия, преди да получи помощта.

А може и въобще да нея получи, ако не е покрил изисквания в застрахователния договор.


Проба, глоба
Минималните цени в различните гилдии
Минимални цени, които значително надвишават разходите за производство на стока или за услуга, са мечта на всеки предприемач. Щастието би било близко до това от монопола - каквото и да правиш, все си на печалба и няма шанс конкурент да предложи по-ниска оферта. При потребителите ситуацията е точно обратната - плащаш сума без значение какво получаваш.

Фиксирането на цени е абсолютно нарушение на принципите на пазарната икономика и, слава Богу, е забранено в Закона за защита на конкуренцията. Но пък не се спазва от всички. В България има поне няколко затворени професии, които са определили минимални цени за услугите си. Така работят нотариусите, адвокатите, архитектите... Сега Комисията за защита на конкуренцията излезе с решение по един такъв казус - за минималната сума при частен лекарски преглед. Съвсем логично регулаторът глобява съюза, който преди година е решил, че никой доктор не може да взима под 24 лева за частен преглед. Наистина лекарската професия е специфична, но гаранциите в нея трябва да са по линия на образование и практика, а не да идват чрез тарифи. Защото например наемът на кабинет в столицата и в малко градче са различни, а и трябва да се прави разлика дали прегледът отнема минута и минимални усилия или пък часове. Пък и нека пациентът сам да може да избира дали иска услугите на утвърден, но скъп специалист, или на млад и тепърва разработващ практиката си експерт. Все логични правила, които масово се прилагат на останалите пазари.

Освен това заради десетките изключения, където все пак има минимални цени, много други браншове надигат глас и при тях да се установят прагове. Само през последната седмица минимални изкупни цени си пожелаха производителите на мляко, предходната пък за това настояха гледащите картофи, за такава мярка често си мечтаят и хлебопроизводителите... Най-силната мярка за борба с всички тези непазарни желания е изключения просто да няма. А който приеме твърда тарифа, бързо да бъде глобяван.


КЗК: Фиксирането на минимална цена за частен преглед е незаконно

Антимонополната комисия глоби лекарския съюз с 80 хил. лв.
Десислава Николова

Българският лекарски съюз (БЛС) ще се раздели с 10% от приходите си, които са предимно от членски внос, или с 80 хил. лв. заради решението на събора от миналата година, с което докторите определиха минимална цена за частен преглед. Това стана ясно от решение на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), с което налага на съсловната организация на лекарите санкция за забранено решение на сдружение на предприятия, което има за цел предотвратяване, ограничаване или нарушаване на конкуренцията под формата на пряко определяне на цени. Освен това регулаторът постановява нарушението – събирането на минимална такса, да бъде преустановено и заличено от кодекса за професионална етика на докторите.

На 17 април 2011 г. извънредният събор на лекарския съюз определи минимална цена от 24 лв. за частен преглед, който не е платен от здравната каса. Сумата представлява 10% от тогавашната минимална работна заплата. Лекарите, които не искат от пациентите си минималната такса, подлежат на наказание, а етичните комисии от доктори следят дали колегите им спазват споразумението.

Кодексът по професионална етика е приет през 2000 г., но досега медиците не са се възползвали от възможността да въведат централизирано такса за преглед. В момента тарифите на отделните доктори се определят на напълно пазарен принцип, като в големите градове и при известните медици те са в пъти над посочената сума.

Те обаче правят това само в частните си кабинети. Съгласно Закона за лечебните заведения в случаите, когато медицинските услуги не се оказват по договор със здравната каса, лечебните заведения формират цена. Тя е право и задължение на лечебното заведение, а не на конкретния лекар – физическо лице, което работи в него. Така се оказва спорно доколко съсловната организация може да задължи някого да събира точно тази такса.

БЛС от своя страна се позовава на закона за съществуването си и професионалния си етичен кодекс, които до този момент не са били оспорвани, и посочва в мотивите си, че гласуваният минимален размер на хонорара има стимулиращо значение за неосигурените лица. В цената се включват разходите на лекарските практики по обучение, квалификацията, текущите разноски и консумативите, както и капиталовите разходи по оборудване и ремонт на техника. По-нататък в хода на делото обаче става ясно, че минималният праг няма икономическа обосновка.

Цената е донякъде копирана двойна цена за първичен и вторичен преглед, които здравната каса плаща за осигурените – тя е общо 24.50 лв. за двете посещения при доктор.

БЛС вероятно ще обжалва санкцията, като ще се позове освен на досегашните си мотиви и на това, че фактически минималният праг не е прилаган навсякъде.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница