07 март 2013 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата07.05.2018
Размер0.49 Mb.
#67725
  1   2   3
07 март 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Само двама дарители на органи през миналата година
Лекарите с хонорари за осигурен донор

Стимулират ги да работят по-активно с близките на починали пациенти
МАРИАНА ТОДОРОВА

Лекарите координатори в 24-те лечебни бази в страната, които работят с Изпълнителната агенция по трансплантации, ще получават допълнително заплащане за всеки осигурен донор. Това стана ясно вчера след срещата на зам.-министъра на здравеопазването д-р Минчо Вичев и новата шефка на агенцията д-р Марияна Симеонова с колегите им от Хърватия д-р Мирела Бушич и проф. Франсис Делмонико. „Ние отдавна обмисляме как да стимулираме тези хора. Затова първото, което ще направим, е да увеличим парите за екипите от 30% на 50% от цената на клиничната пътека. В момента тя е 7000 лв., като занапред лекарите и сестрите, които са работили по откриването на донора, ще вземат общо 3500 лв.”, обясни д-р Вичев. Извън тези пари самите координатори, които са общо около 50 души, занапред ще получават месечни възнаграждения извън работните заплати Допълнителните доходи ще идват от ИАТ, която ще разполага с отделен бюджет за целта. До две седмици ще стане ясно в какъв размер ще са хонорарите. „Имаме добри клиники, отлични специалисти и изградена система, която обаче не функционира”, отчете д-р Симеонова. Според нея работата на координаторите е много важна и в същото време изключително натоварваща. Те са хората, които трябва да подадат информация към агенцията за наличието на потенциален донор в мозъчна смърт, както и да убедят роднините да дарят органите на починалия. „Ако човек не е вътрешно мотивиран, той трудно би издържал на ежедневното напрежение”, допълни д-р Симеонова, която доскоро бе анестезиолог във ВМА. Обществото не е достатъчно информирано и близките често отказват да мислят за това в скръбния за тях момент. „Донорството трябва да бъде популяризирано като най-висок акт на човечност. Инициативата за това трябва да бъде на лекарите”, каза още д-р Симеонова. По думите й хората не знаят каква е разликата между мозъчна смърт и кома. Тя уточни, че в немалко случаи близките на починал пациент отказват той да стане донор на органи. Само през февруари са докладвани в агенцията четири такива отказа Симеонова допълни, че най-голям е броят на чакащите за трансплантация на бъбрек – около 1000 души, на черен дроб – около 50, на сърце – 33, а за бял дроб чакат 6 души. Предстои изграждането на информационна система между агенцията, донорските бази и реанимационните отделения, чрез която във всеки момент ще се знае къде има пациент, изпаднал в мозъчна смърт, за да се осигури максимално бързо орган на нуждаещите се пациенти.В България миналата година е имало само двама донори, докато в Хърватия са били 130. Другата страна с добра практика в тази област е Испания.




Закриват част от ТЕЛК-овете
Специализираните ТЕЛК-ове за очни, белодробни и психични заболявания се закриват. Това реши правителството в оставка на заседанието си вчера, като прие промени в Закона за здравето. Причината е, че заради недостиг на лекари по тези специалности няма специализирани комисии във всяка област в страната, а съществуващите са претоварени. Затова пациентите чакат решенията на комисиите понякога с години. Със закриването на специализираните ТЕЛК пациентите ще бъдат обслужвани от общите и ще получават в срок решенията си, обещаха от здравното министерство. При нужда в комисиите щяло да има специалисти по очни, белодробни и психични заболявания. Промените в закона предвиждат още работещите в ТЕЛК да могат да практикуват като лекари. За да се избегне конфликт на интереси, в който техен пациент иска да бъде освидетелстван, медиците ще си правят отвод. Кабинетът в оставка промени и Закона за лечебните заведения. Ако в държавна или общинска болница се върши същата дейност например от частна, то здравният министър ще й взима разрешителното.


Хубава работа, ама българска
Хубава работа, ама българска. Оказва се, че този малко поизтъркан лаф е доста актуален за трансплантологията у нас. Родните експерти отчетоха, че имаме добра материална база, специалисти, финансиране, електронен регистър на донорите и изградена система за трансплантации, но резултатите не били добри. За миналата година сме имали само двама донори, а в Хърватска те били 130. За щастие или нещастие, това не се случва за пръв път и не само в областта на здравеопазването. Така например имаме изградено трасе за скоростен влак, но не и електрическа система, която да го захранва с ток. Имаме и хиляди декари обработваема земя, но от години внасяме плодове и зеленчуци от чужбина. Имаме висококвалифицирани специалисти, но не и механизъм, който да ги задържи в страната. Добрата новина е, че все пак новото ръководство на Агенцията по трансплантации има ясни идеи, как да накара тази система да заработи – по-добра информираност на обществото и по-добро заплащане на лекарите. Дано планът им сработи, защото от това зависи живота на много хора.


Авангарден метод казва кога ще дойде припадъкът

Лекуват трайно епилепсия с операция
Епилепсията се лекува успешно с операция. Хирургичният метод за борба с това заболяване се практикува успешно в повечето страни с развита медицина, от известно време се прилага и у нас. Това съобщиха от университетската болница „Свети Иван Рилски”. Целта на хирургията е да намали честотата на епилептичните пристъпи при минимален риск от неврохирургични или когнитивни странични ефекти. Операциите и следоперативния период се осъществяват от екип не само от неврохирурзи и анестезиолози, но и от неврофизиолози, неврорадиолози, невропсихолози, невропсихиатри и невропатолози.

Ефективността и безопасността на епилептичната хирургия е доказана през годините. След една година 64% от оперираните са без пристъпи, докато едва 8% от лекуваните с медикаменти не изпадат в гърчове. Усложненията от нея са твърде малко и най-често са свързани с възрастта. Заради положителния ефект от нея в Европа я практикуват не като средство на последно спасение, а като средство на избор и ранно лечение при много от рефрактерните пациенти с епилепсия. Между 30 и 40% от пациентите с епилепсия продължават да получават пристъпи, които не са адекватно контролирани от медикаментозното лечение. Много от тях подлежат на епилептична хирургия. Тя се извършва от втората половина на 19-и век, но през последните три десетилетия се отбелязва съществен напредък благодарение на прогреса в диагностичните процедури. От скоро тя се практикува и у нас дори се поема от здравната каса, но все още не е широко популярна.

Авангардна технология, наречена VNS метод за контролирана стимулация на вагусовия нерв, подпомага да се прогнозират пристъпите и припадъците и дори в някои случаи да бъдат отстранени преди да се проявят. Тя се прилага успешно в почти всички европейски страни, но у нас е относително слабо застъпена и не се поема от здравната каса.

За създаване на програма и Център за хирургия за епилепсия у нас ще настояват от Дружеството по неврохирургия в България.



Силвия Николова


Заболяването е наследствено
Епилепсията е хронично психично заболяване, което се придружава от редовни пристъпи. Някои видове епилепсия в много по-голяма степен, отколкото другите, са свързани с наследствеността. Заболяването може да бъде предизвикано от травма, от инфекция (менингит или енцефалит), от недостиг на кислород при инсулт или от аневризми или тумор в мозъка. Често причината за епилепсия изобщо не може да се установи.

Обикновено припадъкът се предшества от гадене, от чувство на страх или, обратното, от възторг. При големите припадъци се наблюдават конвулсивни движения на ръцете и краката и загуба на съзнание. При малкия припадък се получават конвулсии на отделни мускули, болният остава в съзнание и на крака, може дори да продължи да върви.

Ако станете свидетел на епилептичен припадък, поставете възглавница под главата на пациента и достатъчно голям предмет между зъбите му, за да не го глътне, но и да не прехапе езика си. След пристъпа обикновено настъпва сън. Не го будете, оставете го сам да се събуди, за да не се стресира.


Туморът бе отстранен за час
Седемдесетграмов тумор на простатната жлеза на 57-годишен мъж отстраниха за час лекари от пловдивска клиника без нито капка кръв, съобщиха от лечебното заведение. Това стана с тулиум лазер, наречен още червен лазер – най-новата медицинска технология в областта на безкръвните операции. Доброкачественото образувание с размери на голяма мандарина бе изрязано и след това буквално изпарено без капка кръв с лазерна фибра от д-р Рангел Старев, един от първите български уролози, сертифицирани да работят с тази техника.

Така България стана втората държава в Европа след Германия, в която пациентите могат да се лекуват с най-новата медицинска техника.

„Тулиум лазер се използва при доброкачествен тумор на простатата, стриктура на уретрата, рак на тестиса, злокачествени формации вътре в пикочния мехур при жените и мъжете, както и при лечение на кондиломи по кожата”, обясни д-р Старев.


Дете на година чака за черен дроб
3000 души на опашка за органи

Само двама донори за последната година, „ловците на органи” минават на заплата
Близо 3000 нашенци чакат на опашката за трансплантация на органи.

Най-малкият пациент е детенце на една годинка. То е от Панагюрище и се нуждае от черен дроб. Най-възрастният човек, който се надява на донор, пък е от Самоков, на 77 голини. В момента най-много са чакащите за бъбрек - цели А 935 души. Веднага след това се нарежда черният дроб, за който се молят 47 българи. Н По-малко са нуждаещите се от сърце - 33 човека, и от бял дроб - 6 човека.

Продължителност

Никой обаче не знае колко дълго ще се наложи да се надяват всички тези хора. „Продължителността на чакане за орган за трансплантация е много относителна, тъй като съществуват редица фактори, които се вземат под внимание за избор на най-подходящ реципиент. При наличие на трупен донор например трябва да се има предвид кръвногруповата съвместимост с нуждаещия се от орган. При бъбречни трансплантации пък особено важна е и имунологичната съвместимост,,, обясниха пред „Телеграф,, от Изпълнителната агенция по трансплантация (ИАЛ). Заради всички тези фактори един пациент може да чака няколко месеца, а друг - години.

Статистика

През миналата година донорите в България са били само двама, стана ясно на пресконференция вчера на зам.-министъра на здравеопазването д-р Минчо Вичев. За сравнение в Хърватия, която той даде за пример, тъй като ще ни помага за работата на Агенцията по трансплантации, донорите за 2012 г. са били 130. Там системата за донорство е развита най-добре в целия свят. Само през февруари 2013 г. близките на четирима пациенти у нас, изпаднали в мозъчна смърт, са отказали да дарят органите им за трансплантации. Затова здравното министерство обмисля да започне кампании сред обществото. Отделно ще бъдат въведени и промени в системата за заплащане на медицинските лица, занимаващи се с проблема. Така „ловците на органи" -координаторите, които следят за появата на донор в болниците и алармират агенцията, вече ще получават възнаграждение. Какво ще е то, обаче тепърва ще се изяснява, обяви д-р Х)Д Минчо Вичев. Идеята е координаторите по донорство и Агенцията по трансплантация да са наясно какво се случва в съответното интензивно отделение, т.е. да не се изпуска потенциален донор, разяснява още той. Броят на координаторите у нас е около 50. Лекарите, които се занимават с трансплантации, също ще получават повече пари.

Живот

От началото на 2013 г. у нас са извършени три трансплантации от един трупен донор. Става дума за пловдивчанка, която както „Телеграф,, вече писа, в началото на януари изпадна в клинична смърт. 36-годишната жена е имала аневризма на мозъка. След като почина, майка й и сестра й дадоха съгласие за донорство и така покойната жена спаси три човешки живота. Втори шанс получи Илиан Пондалов от Сливен, който легна под ножа за повторно присаждане на черен дроб. Лятото на миналата година по-големият му брат му дал орган, който обаче организмът на Илиан отхвърлил. Така 29-годишният мъж се озова в критично състояние и на косъм от смъртта. Поради тази причина екипът на проф. Никола Владов във ВМА-София пое огромния риск от повторната процедура и влезе в операционната за повече от 6 часа. В крайна сметка Илиан е жив и здрав и вече е добре. Същата е съдбата и на двама пациенти от Университетска болница „Лозенец", които преминаха през бъбречни трансплантации. Това са две от общо 29-те болници в страната, които имат разрешение да извършват дейност по трансплантация на органи.



Софтуер

Основният проблем с трансплантациите в България е именно липсата на донори. Най-често органи се даряват от трупни донори. Тенденцията през годините обаче е и те да намаляват. Така например, ако през 2010 г. е имало 21 трупни донора, то през следващите две години те са съответно само 4 и 2. Според специалисти една от причина за това е, че хората не са добре запознати с процедурите и даряването на органи. А другата, че много от потенциалните донори се „изпускат,,, защото изпадат в клинична смърт или не може да се намери за толкова кратко време подходящ реципиент. До няколко седмици обаче предстои да бъде създаден софтуер, чрез който пациентите в критично състояние, които са настанени в реанимация, но имат здрави органи, ще бъдат вписвани в Национален електронен регистър на потенциалните донори. Тази практика ще бъде въведена в болниците до края на годината. Благодарение на този регистър няма да бъдат изпускани потенциални дарители заради липсата на лоша координация между лечебните заведения, смятат експерти. Има идея софтуерът да бъде свързан с Изпълнителната агенция по трансплантация и по този начин ще се държи сметка на донорските бази.



ПОЛИ ПАНТЕВА


В България присаждат само 4 органа
В България се извършва присаждане само на четири органа. Това са сърце, черен и бял дроб и бъбреци. В чужбина обаче се правят и трансплантации на панкреас и черва. Ако някой нашенец се нуждае от такъв вид донорство, трябва да кандидатства за лечение в друга страна, като МЗ покрива разходите. Въпреки това обаче тези хора пак чакат дълго, тъй като проблемът с липсата на органи е повсеместен.


Повече пари за лекарските екипи
Пвече пари вече ще получават лекарите, които се занимават с трансплантации. Процентът на сумата, която ще вземат докторите за това, че са кондиционирали донор, т.е., че са поддържали жизнените му функции, се увеличава от 30 на 50%. Така екипът ще получи 3500 лева. обяви вчера д-р Минчо Вичев. Той се срещна със зам.-министъра на здравеопазването на Хърватия д-р Мирела Бушич и председателя на Международното дружество по трансплантация проф. Франсис Делмонико, които бяха на посещение у нас, за да помогнат в работата на Агенцията по трансплантации.


Кога ще стигнем Хърватия

Близо 3000 нашенци чакат на опашката за трансплантация на органи
Докато хиляди българи гаснат и чакат в списъците за трансплантации, у нас миналата година е имало само двама донори. За да се промени ситуацията, е нужна кампания сред обществото с години. Хората не са задължени да знаят разликата между клинична смърт и кома. Т.е. трябва да разберат, че когато човек изпадне в клинична смърт, за съжаление няма шанс да му се помогне, а доказването на тази клинична смърт се осъществява от лекарска комисия. Необходимо е да се правят кампании сред учениците, за да може новото поколение, което расте, след години да възприема донорството като един нужен акт на хуманност. Точно такъв е моделът в Хърватия, която е на първо място по брой донори и извършени трансплантации в света със 130 донори на година. Страната обаче се занимава активно с кампании за донорството от 10 години. Само тогава човек ще откликне и ще поиска да стане донор още приживе, за да може да спаси някого след смъртта си.

Спрялото сърце на близък човек може ла помогне на друг да оцелее и живее пълноценно.




Девин пак на бунт, иска си болницата
ПЕТЯ ГАЙДАРОВА

Пореден протест за закритата болница в Девин вдигнаха жители на общините Девин, Борино и Доспат в сряда. На митинга се събраха около 800 души. Апелът ни към правителството в оставка е да изпълни поетите ангажименти за отваряне на болницата в града, каза Валентина Павлова, председател на инициативния комитет. Тя припомни, че министър Симеон Дянков е обещал на девинчани, че ще преведе 1 млн. лв. за отваряне на болница в родопския град. Вече имаме учредено дружество и се надяваме да си спазят обещанието и да го изпълнят, каза Павлова. Протестиращите настояват и за приемственост по казуса с болницата от следващо правителство. Болницата в Девин затвори преди повече от година и половина заради дългове. Планът да се учреди дъщерно дружество към смолянската болница за ново здравно заведение в Девин бе изпълнен, но отварянето се бави, тъй като сградата се оказа запорирана от кредитори.




Лекуваме се в ЕС планово, но доплащаме

С един закон правителството направи поправки в други 6
Ще може да се лекуваме планово в която болница от ЕС поискаме, само че здравната каса ще плаща за извършената медицинска помощ по цените на клиничните пътеки у нас. Това предвижда една от промените в Закона за здравето с препратки към други 6 закона, които гласува вчера правителството. Т.е., ако осигурен българин се е подложил на операция на сливиците в Германия, нашата здравна каса ще преведе на чуждата клиника 319 лв. (защото точно толкова „носи" пътеката). Останалото болният ще трябва да доплати от джоба си. Поправката в закона е гласувана заради изискванията на Директива 2011/ 24/ЕС за упражняване на правата на пациентите при трансгранично здравно обслужване. Преди обаче да стигне до болницата зад граница, осигуреният ще трябва да получи разрешение от касата за плановото лечение. В противен случай тя няма да преведе и символичната сума (на фона на чуждите тарифи), която предвижда за лечението на даденото заболяване. Друг важен момент е, че според гласувания ред болният първо сам ще покрива цялото лечение, а след това ще му бъде възстановена сумата, покривана от касата. Правителството прие още в здравните кабинети в детските градини и училищата да се извършва не само профилактика, но и лечебни дейности на българчетата с хронични заболявания. Т.е. екипът от кабинета ще разполага с информация от джипито или лекуващия лекар за съответния пациент и ако примерно той е с диабет, в определени часове от деня ще се извършва назначената терапия. Друга приета поправка в Закона за здравето предвижда да се премахнат специализираните ТЕЛК. Те ще се влеят в състава на общите, за да се избяга от кадровия проблем и чакането с по 1 -2 години за медицинска експертиза. Така например очните ТЕЛК у нас са едва 4, затова хората се записват за освидетелстване чак за 2015 г. Белодробните и психичните ТЕ Л К пък са 8 за цялата страна. Сега тези комисии ще отидат в състава на общите ТЕЛК, там ще се викат съответните специалисти и ще се издават важните документи. С поправка в Закона за здравето, препращаща към този за лечебните заведения, се определя да се води регистър на клиниките, извършващи ин витро. Ще има и регистър на получилите акредитация болници със съответната оценка и период на валидност. А здравният министър ще отнема разрешението за дейност на структури, които на територията на държавна или общинска болница извършват конкурентна дейност.


Лекари заминаха за Мали
Екип от четирима военни лекари замина вчера на мисия в Мали. Те ще работят четири месеца в болница в град Бамако. Преди месец правителството прие решение да изпрати медицински екипвМали. Мисиятаще е 16 месеца. „Целта й е с помощта на специалистите от страните членки на ЕС да се подготвят и обучат националните сили за сигурност и армията на Мали", каза военният министър в оставка Аню Ангелов.


Болница с търг за 3,7 млн. лева
Областната болница ,Д-р Стефан Черкезов" във Велико Търново обяви обществена поръчка за 3,7 млн. лв. С парите ще бъдат купени лещи, импланти, стентове, шийни стабилизатори, хирургични платна за херниопластика и други консумативи. Част от парите ще бъдат платени от приходите на болницата, които се формират от различните отделения. „Това се налага, тъй като не за всички консумативи здравната каса или Министерството на здравеопазването отпускат пари", обясниха от ръководството на лечебницата. Сериозната сума пък ще подсигури болницата с нужните медицински консумативи за следващите 2 години. Бъдещите доставчици трябва да имат минимум година опит в областта на производството или продажбата на медицински изделия, както и всички необходими разрешителни от министерството. Трябва да са покрити и европейските стандарти за качество. Изисква се и справка за оборота. Всеки желаещ да участва в търга трябва да внесе гаранция от 37 500 лв.


ТОВА ОБРЪЩЕНИЕ БЕШЕ ПОДГОТВЕНО ЗА ПУБЛИКУВАНЕ на 7 НОЕМВРИ 2012 г.

След поредица от медийни изяви на г-н Павел Димитров.

Размислих и оттеглих текста от печат. За да съхраня достойнството на политика и човека. През последните дни, след дълго затишие, медийната активност на Димитров отново избуя.

Днес, ден след като подадох оставка, публикувам пълния текст на обръщението си към варненци, което оттеглих от печат през ноември миналата година. С малък послепис.

КИРИЛ ЙОРДАНОВ, кмет на Варна в оставка
ПРЕДИЗБОРНИ МИТОВЕ И ЛЕГЕНДИ Или ЗА ПОЛИТИЧЕСКОТО БЕЗСРАМИЕ ПРЕДИ ИЗБОРИ
Уважаеми съграждани,

Проявих управленско и човешко търпение и достатъчно дълго позволих на политически врачки и оплаквачки да сипят хули срещу града ни.

Искреното ми желание беше през този мандат да работя в разбирателство и в екипност, с необходимата лоялност и при отсъствието на тежки публични сблъсъци -важни условия, според мен, за всяко управление, което уважава и гражданите, за които работи, и собствените си усилия.

Но има граници, които не трябва да се прекрачват. И цени, които не е необходимо да се плащат. Налага се да наруша принципите си, заради бъдещето на Варна, и да съобщя публично какво е мнението ми за ситуацията в общината. Време е.

И зная, че мнозина няма да са доволни от това, което ще споделя.

Известно ви е, уважаеми съграждани, че през годините успяхме, защото - първо, работихме заедно, много и амбициозно за града си, и - второ, защото вашият кмет не изпълняваше партийни поръчки.

Името на моята партия винаги е било ВАРНА - същото, каквото беше и мотото на последната ми кметска кампания през 2011 г.

Моя е и отговорността за развитието на общината през всичките изминали 13 години.

Винаги съм разговарял с вас искрено, никога не съм обещавал повече, отколкото мога да извърша и нямам навика да отговарям за чужди обещания.

Помощ и подкрепа за Варна - да, партиен диктат - никога!

Така ще бъде до края и на четвъртия ми кметски мандат.

През последните месеци се чуват всякакви оценки за града ни. От всякакви люде. Преобладаващата част от тях - все варненци и все кандидати за околийска и за национална слава. И всеки от тях -активно организира или участва в групи и групички „по интереси". Тези хора отдавна не се интересуват от партийните олтари, пред които са се клели... Обединяват ги немного и не особено благородни цели: процъвтяването на личния им бизнес в обстановката на икономическа криза и персоналното им обогатяване на гърба на общината; обединява ги и общият им враг, който продължава да препятства изпълнението на заветната им цел, и който - по тази причина, е добре да бъде отстранен; създаването на напрегната, изнервена и фалшиво апокалиптична ситуация в града - задължително условие за постигането на първите им две цели. Това е, което ги сближава. Без оглед на партийна принадлежност, пол и възраст. Бих добавил - те съзнават, че личните им дела за Варна не могат да ги направят известни. Просто, защото подобни добри дела липсват. Надяват се да успеят чрез шумни хули, лицемерни подмятания, дюдюкащи платени лица и „удобни" медии, с които, дружно, да внушат за града тази обстановка, от която се нуждаят. Признавам, хвърлят всички сили за постигане на целта, защото, освен нелепите и несъстоятелните характеристики за града, които не им вършат много работа, те „оживиха" дори и изкуственото противопоставяне между Варна и Бургас - абсурден социалистически спомен от 70-те години на миналия век. В резултат на това политическо безсилие (защото между „багажа" на Варна и на Бургас стоят доста векове и сериозни тежести разлика) обаче, варненци започнаха да си задават логични въпроси: защо в Бургас, а и в други градове, средства от държавния бюджет се изливат щедро и демонстративно, а Варна получава несекващи обещания? Питат се още - кой иска да докара Варна до дереджето, което политическите врачки вече месеци наред представят за факт?

Цялата тази картина, уважаеми съграждани, недвусмислено показва - вярно, значително по-рано от друг път, че началото на Предизборните борби '2013 във Варна е поставен.

В очакване сме и на гастрольорите, които също ще подранят. Прочее, вече се вижда, че те загряват по-мощно (все още) дистанционно и по-плахо -на терен.

Един съобщава, че „ситуацията във Варна била революционна, а градът бил сив и безжизнен", друг продължава да чака „кметът да се поправел (?) и да се активизирал", изрича мнения за „неспособността на общината да се справи с един или с друг проект", трети се упражнява по темата за строителството на инфраструктура, четвърти тъжи за Морската градина...

Намериха се, бих казал! Все депутати и все партийни лидери.

Тази пъстра дружина от оплаквачки ме кара да направя - позволете ми, едно отклонение.

Ние във Варна сме посрещнали и сме изпратили много подобни ята, поели курс не на юг, а на запад. Към Народното събрание на Републиката. Едни шумно и лукаво си присвояваха успехите на Варна, към които нямаха никаква заслуга, други, още по-шумно - хулеха. В зависимост от партийната камбанария. Бройката им, от 1997г. до днес, е внушителна: 38 Народно събрание (НС) - общо 15 души (7 - ОДС, 2 - БСП, 2 - Евро-левица, 1 - ОНС, 1 - БББ); 39 НС - общо 15 души (8 - НДСВ, 4 - ОДС, 2 - Коалиция за България);

40 НС - общо 14 души (4 - НДСВ, 3 - Коалиция за България, 2 - Атака, 2 - ОДС, 1 - ДПС, 1 - БНС);

41 НС - общо 13 души (8 - ГЕРБ, 2 - БСП, 1 -ДПС, 2 -независими). Общо, 57 народни избраници. Най-добрите измежду нас, излъчени да ни представляват и да се трудят в полза на родината и на родната Варна. При това, един от тях е с пет депутатски мандата, двама - с три, а четирима - с два мандата. Да прибавим и седемте министри варненци в трите последни правителства... Разглеждам, уважаеми съграждани, само времето, през което вие ме избирахте за кмет на Варна, а нашата община, както си му е редът, разчиташе и очакваше от всичките тези петдесет и седмина усилна работа в подкрепа на нашите усилия и в полза на избирателния район, който ги е изпроводил в парламента.

Дочакахме ли резултатите от техния труд?

Тежък въпрос. Със срамен отговор. Изключение правят не повече от 2 - 3 имена от всичките 57, които, с променлив успех, се опитваха да лобират за града си! Това се случи на Варна и с последната партида народни представители. Един, двама правят плахи и спорадични опити да изпълняват предизборните си ангажименти. Останалите са дистанцирани, сърдити на ... варненци, които ги избраха^.?), изживяващи се като рефери и ментори, а не като работници народни, каквито всъщност са.

Шумни - когато идат, тихи - когато си отиват...

Традицията е спазена и този път. Нещо повече - и този път, вместо да се „рекламират" пред варненци с национални и регионални политики и програми - осъществени и предстоящи, както им отива, нашите хора пак възседнаха общината и кмета и зараздаваха оценки, изводи, квалификации... Грубо, коварно, лицемерно. Човек би си казал, че идат местни избори, а въпросните люде, поголовно и за първи път, са кандидати за кметове.

А какво сториха те за своя град през това време?

Звучи мълчание. Няма и какво друго да звучи.

Само че местните избори приключиха преди година, а през тези 365 денонощия след 23 октомври 2011 г. - както и през последните 12 години преди това, ние продължихме общинското строителство, изпълняваме социалната си програма и всичките си общински длъжности по закон.

Само за 12 месеца общината изгради и откри за ползване ново основно училище „Васил Левски" в кв. „Аспарухово" (колко са общините в България, които строят нови училища?); построихме нови детски градини с 11 групи за 275 деца; многофункционална спортна зала в Първа езикова гимназия (Министър-председателят я откри и пожела в страната да се построят още 10 такива по тертипа й, но не чухме какво стана с тази добра идея!); построихме мостовото съоръжение на ул. „Царевец"; влезе в експлоатация огромния инфраструктурен проект, който превърна ул. „Гзнерал Колев" в градски булевард с детски площадки, паркове и кътове за отдих в прилежащите му жилищни терени; подписахме нови проекти и усвояваме средства по тях за над 300 млн. лв. Още през тази година започва и строителството на нова спортна база в район „Младост"; на нов закрит басейн; на канализацията в село Тополи -пореден етап; на водопровода в кв. Галата; ще приключи и строителството на още 3 детски градини с 8 групи за 200 деца; на Южното платно на бул. „Христо Смирненски"... Извън всичко това, както обикновено във Варна, се извършват и ремонтни действия; организират се и се осъществяват социални, спортни и културни дейности и събития; регионални, национални и многобройни международни събития, на които градът ни е домакин.

И всичкото това - забележете, само със собствени средства и е усилия по спечелването на проекти по Европейски програми. С явен отказ за финансиране, т. е. - без държавна подкрепа от републиканския бюджет, който - освен че не ни е дал, има и да ни връща.

На фона на мащабната финансова криза, която не само, че не си е тръгнала, а - очевидно, ще се застои, ние не спряхме и финансовата си подкрепа за някои ДЪРЖАВНИ обекти, ведомства и институции, каквото сториха другите общини. Защото, уважаеми варненци, като кмет на Варна, никога не съм мислил, че, заради чужди грехове, трябва да отмъщавам на държавни структури като болници, училища, опера и театър, Куклен театър, Фестивален и конгресен център, Аквариум, ВВМУ „Н. Вапцаров", поделенията на ВМС... Та, нали всичките те са на територията на нашата община, а там работят варненци!?

Да, болната ни тема са дупките по улиците.

Нито за миг не сме преустановили да заделяме средства и да ремонтираме. Изчакваме процедурите по закона за обществените поръчки, след това чакаме и сроковете по обжалванията да приключат... По улиците на Варна, в различни райони, се работи постоянно.

Но! Няма българска община, която - без държавна подкрепа, да успее качествено и изцяло да се справи с този проблем. Многократно съм го казвал, твърдя го убедено и няма да спра да го повтарям.

А като израз на взаимност към „оплаквачките" на Варна

трябва да ви споделя, уважаеми съграждани, че голяма част от моята активност през последните 12 месеца отиде за преодоляването и за предотвратяването на опасностите от едни други активности. Става дума за един депутат от ГЕРБ, който, ведно с местния лидер на БСП, най-силно плаче за Варна и чака да поправя грешките си. Със сигурност се сещам за две негови активни мероприятия - за „Синята зона" и за сделката на „Градски транспорт". Първата трябваше да обложи варненци с допълнителен пътен данък, като заделените от хората средства нямаше да постъпват в общинския бюджет, а в специално създадено за целта командитно дружество. Втората активност изпращаше в небитието проект за 115 млн. лв. за решителна промяна на цялостната дейност на градския транспорт в морската столица. За щастие, това не се случи и варненци ще получат тези средства за осъществяването на проекта „Интегриран градски транспорт на Варна". Но, доколкото разбирам, фирмата „Градски транспорт" ще трябва да заплати неустойка от 3 млн. лв. - обстоятелство, което упорито се отричаше!

ПРЕДИЗБОРНИ МИТОВЕ И ЛЕГЕНДИ

Или ЗА ПОЛИТИЧЕСКОТО БЕЗСРАМИЕ ПРЕДИ ИЗБОРИ

И още нещо - за свлачището на „Трифон Зарезан". Общинската администрация свърши за отрицателно време своята част от работата и изготви идейния проект. Проблемът не е в неспособността на общината да се справи с този проект, а в това, че - де факто, получихме отказ от финансиране, което в началния етап беше шумно прокламирано и безпроблемно обещано. В този случай, признавам, отчитаме пълна липса на активност от страна на въпросния варненски народен представител.

И накрая - за още един пропаганден мит на местните оплаквани.

Варна била спряла развитието си.

Дори, била мъртъв град! От една страна, съгласен съм с тях - град, който не позволява да смъкнат няколко кожи от гърба му, наистина би трябвало да е мъртъв за лакомниците...

Сега - с факти. Ще ви представя, драги варненци, само официална статистическа информация, за да може всеки от вас да провери актуалността на данните и да няма никакви съмнения. Както беше в един виц - за една анкета на едно радио, което никой не слуша, но водещата му говори от името на слушателите...

Потърсих данните за София, Пловдив, Варна и Бургас. Ето я и картината:

По данни на ГД „ГРАО", www.arao.ba

1. ПО ТЕМПОВЕ НА ДВИЖЕНИЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО (2008 - 2012 г.) ВАРНА Е НА ВТОРО МЯСТО, СЛЕД СТОЛИЧНИЯ ГРАД. Пловдив и Бургас са, съответно, на трето и четвърто място. През посочения период, в нито един момент, Варна не е намалявала населението си! Каквото не може да се посочи за някои други наблюдавани градове.

2. По показателя НАСЕЛЕНИЕ ОТО ДО 18 ГОДИНИ. Тук класацията е следната: I място - София,

II място - Варна. Следват, съответно - Пловдив и Бургас. Като, специално в Бургас, населението от 0 до 18 години НАМАЛЯВА.

3. ПРОЦЕНТНА РАЗЛИКА - КЪМ 8.11. 2012 Г, РАЖДАЕМОСТ/СМЪРТНОСТ.

Данните по този показател сочат следния ред:

ВАРНА, ПЛОВДИВ, БУРГАС, СОФИЯ. Т. е. - родените във Варна са с 24,16% повече от починалите наши съграждани. За сведение, този процент за Бургас е 9,67.

По данни на НСИ, www.nsi.ba

РАВНИЩЕ НА БЕЗРАБОТИЦАТА.

При 11,5% - средна безработица за страната за III тримесечие на 2012 г., ВАРНА отбелязва 4,18% средна безработица за същия период!

МЕХАНИЧЕН ПРИРАСТ НА НАСЕЛЕНИЕТО В ПРОЦЕНТИ.

(Обобщените данни на НСИ са за 2011 г.)

КЛАСАЦИЯТА: ОБЩИНА ВАРНА (12.07%), ОБЩИНА ПЛОВДИВ (5.12%), ОБЩИНА СОФИЯ (-9.44%), ОБЩИНА БУРГАС (-12.63%)...

Всеки би могъл сам да си направи съответните изводи.

Моят извод е ясен и кратък.

ВАРНА Е НЕ САМО ГРАД ЖИВ И ЖИЗНЕН, НО И ПРОДЪЛЖАВА ДА СЕ РАЗВИВА.

ЗА РАЗЛИКА ОТ МНОГО ДРУГИ БЪЛГАРСКИ ГРАДОВЕ И ОБЩИНИ.

ПРАВИ ГО СЪС СОБСТВЕНИ СИЛИ, В УСЛОВИЯТА НА СВЕТОВНА ИКОНОМИЧЕСКА КРИЗА И - НА ПРАКТИКА, ПРИ ПЪЛНО ОТСЪСТВИЕ НА ПОДКРЕПА ОТ ДЪРЖАВАТА ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ 12 МЕСЕЦА.

СИЛНО СЕ НАДЯВАМ, УВАЖАЕМИ СЪГРАЖДАНИ, В СЛЕДВАЩОТО СИ ОБРЪЩЕНИЕ КЪМ ВАС, СКОРО, ДА МОГА ДА ВИ СЪОБЩЯ, ЧЕ СИТУАЦИЯТА Е ПРОМЕНЕНА.

НЕ Е КЪСНО!

НИКОГА НЕ Е КЪСНО, В ИМЕТО НА ПО-ГОЛЯМАТА ЦЕЛ - РАЗВИТИЕТО НА ВАРНА И ДОБРУВАНЕТО НА ГРАЖДАНИТЕ Й, ПАРТИИТЕ ДА СПРАТ БРАТОУБИЙСТВЕНИТЕ ВОЙНИ, А ПРЕДСТАВИТЕЛИТЕ ИМ ДА СЕ ЗАЛОВЯТ С ОСНОВНОТО СИ ЗАДЪЛЖЕНИЕ - ТРУД В ИМЕТО НА ХОРАТА, КОИТО СА И ТЕХНИ ИЗБИРАТЕЛИ!



ДОКАЗАЛ СЪМ, ЧЕ - В ИМЕТО НА ВАРНА, ВИНАГИ СЪМ ГОТОВ ДА ПОЕМА ПРОТЕГНАТА РЪКА.
ПОСЛЕПИС:

Г-н Димитров, обичате ли сладолед? Или, може би, обичате само схемата за разположение на сладоледопродавачите? Кафе и газирана вода от машина -обичате ли? Или ги ползвате само от машините, разположени в административни сгради и училища? А пуканки? Ах, тези пуканки и всякакви други занимавки за похапване по време на разходка в Морската градина! Или, може би, не обичате нито едно от тези сладости, а само приходите от тях?

Продължа ли в тази посока, ще става все по-трагикомично...

Що се отнася до моите изборни резултати през годините - те принадлежат на историята. Обичайно - между 55 и 70 хиляди гласа. В общи линии - колкото на всички партии, взети заедно, като участници в отделните кампании.

И още - през целия си съзнателен живот не съм членувал в политически партии. Безпартиен съм и до този час! Вярно е едно: да, партиите винаги са се въртяли около мен. Победите са общи, проблемите -лични.

7 март 2013 г.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница