07 ноември 2011 г. Тема: здравеопазване babybook в “Шейново”



страница1/4
Дата28.10.2018
Размер392 Kb.
#102396
  1   2   3   4
07 ноември 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Babybook в “Шейново”
Докторите докладват на секундата всяко раждане в нета
Babybook ще бъде новият хит в нета. В него ще се събира информация от "а" до "я" за всички новородени. Пилотният проект тръгва в АГ болница "Шейново" до дни. В електронния регистър докторите ще вписват начаса първия вик на новороденото, теглото му, какво е здравословното му състояние, как е заченато - ин витро или по естествен път, и начина на израждане. Нашият Babybook е единствен по рода си в Източна Европа, каза за "Стандарт" шефът на "Шейново" д-р Иван Костов. Моделът е заимстван от Швейцария и Германия. Революционната система ще праща в здравното министерство актуална и пълна информация за качеството на всяко раждане. Шефът на медицинския екип ще слага електронен подпис под данните и така ще носи персонална отговорност. След "Шейново" поетапно и останалите АГ клиники в страната ще качват данните за всяко бебе в мрежата.


Докторите със звезди в нета

Класацията ще се прави според резултатите в интернет журнал
Докторите ще получават звезди в нета според качеството на работата си. Конкуренцията между лекарите ще бъде голяма, тъй като класацията ще бъде динамична и ще се обновява на нонстоп.

Всеки медик ще праща пълен отчет за операция в реално време, като ще слага под документа електронния си подпис. Данните ще влизат в централната информационна база на здравното министерство във всяка секунда. Експертите на Стефан Константинов ще следят работата на лекарите и ще се самосезират, ако забележат, че някой медик нарушава медицинските стандарти и правилата за работа. Така ще се прави оценка на работата на всеки медик, а пациентите ще имат възможност да избират да се лекуват при най-добрите лекари.

Пилотният проект стартира идната седмица в столичната АГ болница "Шейново". 70-те акушер-гинеколози, които в момента работят в общинското лечебно заведение, ще получат електронни подписи. С подобни регистри постепенно ще се сдобият всички родилни домове в страната. Идеята е данните от всички хирургически специалности да се качат в интернет, обясни шефът на столичната АГ болница "Шейново" д-р Иван Костов.

Проектът е разработен съвместно с националните консултанти по неонатология и по акушерство и гинекология доц. Ралица Георгиева и доц. Никола Василев.



Румяна Милева


Лекарите с по-високи заплати
Начинът, по който се формират заплатите на лекарите, е дълбоко сбъркан. Това обяви здравният министър Стефан Константинов в предаването на ТВ7 "Факторът Кошлуков". По думите му медиците получават унизително ниски основни заплати. Променяме всичко това, обеща министърът и увери, че от тази година ще се специализира по-лесно, за дефицитните специалности са предвидени значителни финансови стимули.

Притеснява ме, че лекарите и медицинските сестри напускат България. Те са трайно демотивирани, а големият проблем е, че трудно достигат до високото ниво на изява, призна още Константинов. По думите му лекарите учат 6 години, после специализират още четири, ако изобщо специализират, защото достъпът е труден. Д-р Константинов призна и за проблемите в спешната помощ - квалификацията на служителите и възнагражденията им. Можем да ги решим, като спешните центрове станат част от болниците, колегите да са част от един екип и да проследяват какво се случва с пациента, след като бъде свален от линейката. Това няма да намали заплатите, но ще премахне дублиращата администрация. Филиалите на спешните центрове ще продължат да си функционират, успокои той.




Исторически сведения доказват:

Откривателят на хомеопатията е българин
Откривателят на хомеопатията не е немският лекар Самуел Ханеман, а българският лечител, певец и духовник Василий Врач. Това твърди проф. Таня Василева, основател и дългогодишен диригент на хор "Йоан Кукузел". Тя се позовава на подробните записки за последните часове от живота на Врач, излезли изпод ръката на Анна Комнина, съпруга на византийския император Алексий I Комнин. В продължение на 4-5 часа Василий Врач споделил с Комнин своите лечебни методи. Един от тях е, че разклаща силно билковите разтвори с ръка и ги разрежда многократно. По този начин увеличава тяхната лечебна сила. Немският му "колега" Ханеман прилага същия метод чак през XVIII век.

Комнин скрил зад специални завеси верни хора и представители на официалната църква, които чули дума по дума разказа на Врач. Това им дало повод да обвинят в ерес един от най-ярките представители на богомилството. Василий Врач е изгорен на клада в Константинопол през 1111 г.

Той е първият учен в Европа, платил с живота си своите идеи. Няколко века по-късно Римската инквизиция започнала да вдига клади за откриватели, които правят на пух и прах догматичните схващания за устройството на света.



Лекарите няма да бягат, ако им даваме надница на час
Богатите да плащат 2 вноски за здраве

Не пестим от ракия и бензин, а ни се свиди за живота ни, казва д-р Димитър Димитров
Започна ли да се случва реформата в родното здравеопазване? Кога лекарите ни ще вземат достойни заплати и болниците ще станат европейски? Защо ни се свиди за здраве и кога ще станем по-отговорни като пациенти? Отговорите дава д-р Димитър Димитров, шеф на МБАЛ "Св. Анна" в София и председател на Асоциацията на работодателите в здравеопазването.

- Д-р Димитров, стартира е-здравеопазването. Първо кардиолозите, а сега и АГ специалистите в "Шейново" ще отчитат работата си и ще слагат електронния си подпис. Можем ли да очакваме по-качествени медицински услуги?

- Безспорно, защото лекарите, които извършват интервенциите, ще излязат от анонимност. Вече ще се знае на момента всяка диагноза, която докторът поставя, назначеното лечение, извършените медицински дейности. Бели престилки няма да могат да се крият зад гърба на колегите си и пропуските им да остават безнаказани.

- Добре ли е да има класация на лекарите, така че пациентите да могат да избират сред най-добрите?

- Абсолютно задължително е. Това ще става на базата на тяхната квалификация и работа. Според мен най-важната класация се прави от пациентите. Те безпогрешно разбират кой си върши добре работата и не пестят думите на благодарност.
- Специалистите в големите болници неведнъж са поставяли въпроса, че им се налага да лекуват пациенти с усложнения, които преди това са били лекувани в малка районна болница. Трябва ли да се оптимизира броят на лечебниците?

- Крайно време е да се направи оценка кои са добрите болници и как да се оптимизират. А тези, които не работят, да се закрият. И тук става въпрос не само за болниците в провинцията, но и в София. Пациентите от столицата и страната предпочитат големите университетски центрове, но каква е ефективността на градските болници например? На този въпрос трябва да си отговорим. Когато се оптимизират разходите за здраве, ще може да се повишат и възнагражденията на лекарите. Така повечето ще предпочетат да се реализират тук, а не в чужбина. Трябва да се правят усилия за задържането на младите лекари. Имам чувството, че половината от гилдията вече са в пенсионна възраст и дефицитът на квалифицирани кадри ще става все по-осезаем.

- Здравното министерство обмисля нова система за формиране на лекарските заплати, които да не са обвързани пряко с клиничните пътеки. Вие какво мислите?

- Трудът на медиците, било то лекари, медицински сестри или санитари, все още не е оценен. Според мен заплащането трябва да стъпи на часова ставка, както е в другите европейски страни.

- Колко получават лекарите в "Св. Анна"?

- Средната брутна заплата е 1724 лв. за лекарите и 894 лв. за сестрите.

- Министър Константинов изтъкна наскоро, че лекарите в Бърза помощ са по-зле платени. И обмисля да "зачисли" центровете за спешна помощ към областните болници. А със спестените пари да се вдигнат заплатите...

- Не е вярно, че лекарите в Спешна помощ взимат по-малки заплати от болничните доктори. В колективния трудов договор е залегнало началната основна заплата за всеки лекар без специалност да е 580 лв., с една специалност - 680 лв., с две - 800 лв. Парите отгоре, които взимат медиците в болниците, са правопропорционални на извършените от тях дейности и качеството им. Принципно идеята да се намали администрацията не е лоша, но все пак спешната помощ е твърде специфична. Там се налага да се правят обществени поръчки за гориво, ремонт на линейките и други дейности, които ще натоварят ангажиментите на болниците. Във всички страни на ЕС спешната помощ е към общините и финансирането идва от там. Държавата също дава рамо, например за хеликоптерите, които гълтат много средства. Друг е въпросът, че линейките в София трябва да са позиционирани към болниците и така ще стигат много по-бързо до пациентите. Ние имаме готово, напълно оборудвано звено за реаномобили, но засега стои празно.

- Имате ли готовност да бъдете сред първите болници, които ще работят по метода на диагностично-свързаните групи (ДСГ) и с какво той е по-добър като инструмент за плащане на медицинските дейности от клиничните пътеки?

- Да, надявам се "Св. Анна" да бъде сред първите, които ще работят по ДСГ. Хубавото е, че се плащат всички направени разходи по лечението, което е комплексно. Лекува се не само основното заболяване, но и придружаващите. Наскоро посетих германската "Клиникум Аугсбург" към университета "Лудвиг-Максимилян" в Мюнхен и се убедих в ефективността на метода. Там в сметката влизат не само операцията и консумативите, но и трудът на медиците, който у нас все още няма оценка. В Германия хирургът може да вземе до 54% от стойността на операцията, която е част от ДСГ. Документацията е солидна - описва се всяка манипулация до последното памуче. Всеки ден в 17,30 ч болничното ръководство знае какви разходи са направени и какви постъпления са постъпили в касата на болницата.


- Новият начин на заплащане ще позволи пациентите да се лекуват по-качествено, но ще гълта повече пари. Няма ли да забуксува НЗОК?

- Това е въпрос на разчети, но при нас здравната вноска е най-малка в ЕС - 8% от нисък БВП. В Германия "данък здраве" е 14,7%. В тази криза обаче увеличението на вноската едва ли е най-удачното решение...

- А откъде ще дойдат повече пари за системата?

- Ще дам за пример пак Германия. Там с доходи над 41 000 евро са задължени да се осигуряват освен в централната здравна каса, и във втори фонд. У нас частните фондове все още не са пуснати в играта. Ако се приложи немската система, допълнителните фондове биха могли да поемат скъпите консумативи и други разходи, които не са по силите на НЗОК. Пари могат да се спестят и като се премахнат дублиращите структури в болниците. Според мен е разумно тези, които работят на територията на бившата Медицинска академия - "Александровска", "Св. Екатерина", "Майчин дом", Инфекциозна болница, Белодробната болница, "Св. Иван Рилски" - да бъдат обслужвани от една администрация. Двете болници в Стара Загора са в една сграда и също би трябвало да имат обща администрация.

- Семейните лекари скочиха срещу намаленото финансиране, което се предвижда да получат догодина...

- Болничната и доболничната помощ са скачени съдове и реформата трябва да върви паралелно. Има резон да се дадат повече пари за профилактика, защото това ще спести средства за болнично лечение. Джипитата трябва да повишат квалификацията си. В ЕС те имат по 2-3 специалности и лекуват успешно сериозни диагнози.

- Продължават ли да идват във вашите клиники здравно неосигурени пациенти?

- Всеки пети пациент, който постъпва при нас, е с нередовни здравни вноски. Плащам на трима социални работници, които да разговарят с тях и да ги убеждават да си платят пропуснатите вноски. За щастие, повечето го правят. Неплащането на данък здраве трябва да се криминализира, какъвто е подходът при другите налози. Доколкото знам, около 1 млн. души са извън системата. Почти всеки може да си позволи да даде за здраве 12-15 лв. на месец. Има пациенти, които идват в болницата пияни, с колите си. Как може да имаш пари за кола, за алкохол, а за здраве да нямаш? Няма логика другите неща да се слагат на преден план, за сметка на здравето.

- Но има и бедни хора, които нямат пари за здравни вноски. С тях какво се случва?

- От началото на годината 134 пациенти са подали молби, че са бедни. Оказа се, че 130 от тях отговаряха на критериите. Различни общини от страната, където живеят, ни възстановиха разходите за тяхното лечение.

- Успявате ли да се справите като мениджър в условията на криза?

- Условията са трудни, но съм доволен, че завършихме първото деветмесечие с печалба 1 млн. и 70 000 лв. При това, успяхме да направим доста ремонти за сметка на болницата. Сменихме тръбите на парната централа. Спрените течове веднага дадоха бързо положителен резултат - за година сме спестили 200 000 лв. от сметките за вода. За следващата година сме подали в министерството 24 проекта както по линия на ЕС, така и вътрешни, и се надяваме да получат одобрение.



Румяна Милева


Лазер ни прави синеоки за 20 секунди
Учените са убедени, че пациентите, подложени на тази терапия, ще са по-малко

чувствителни към светлината от хората, родени със сини очи
Американски лекар е разработил лазерна терапия, която може да промени цвета на очите на пациента, съобщи Би Би Си.

Д-р Грег Хоумър твърди, че за 20 секунди лазерен лъч може да отстрани пигмента в кафявите очи и те постепенно да станат сини. Процесът включва компютризирана сканираща система, която заснема ириса и определя районите за третиране. След това се включва лазерът, който по специален метод започва третирането на ириса, което отнема само 20 секунди.

“Лазерът загрява и променя структурата на пигментните клетки. Тялото разбира, че те са увредени и изпраща специален протеин, които поглъща увредената тъкан на молекулярно ниво. Използваме две честоти, които се абсорбират напълно от тъмния пигмент, поради което няма никаква опасност от увреждане на останалата част от окото“, обясни д-р Хоумър.

През първата седмица след третирането цветът на очите потъмнява заради промените в тъканта. След това започва процесът по поглъщане на увредената тъкан, а след една до три седмици ирисите стават сини. Тъй като пигментът, наречен меланин, не се възстановява, процесът е необратим.

Други експерти обаче призовават за повече предпазливост, тъй като разрушаването на очния пигмент може да доведе до проблеми със зрението, ако твърде много светлина навлезе в зеницата. Според тях е възможно разрушаването на пигмента да попречи на контролирането на количеството светлина, която попада в окото. Д-р Хоумър обаче посочва, че неговата технология отстранява единствено пигмента на повърхността на окото. Той твърди, че пациентите, подложени на тази терапия, ще са по-малко чувствителни към светлината от хората, родени със сини очи. По думите му хората с кафяви очи имат повече пигмент в други части на окото и по-голяма част от него ще остане незасегнат от неговата терапия.

Д-р Хоумър започнал тестването на своя метод през 2001 г. В началото той финансирал експериментите със собствените си спестявания, след което успял да привлече инвестиции и да си осигури правителствен заем, за да събере 2,5 млн. долара. Досега са третирани 17 души, които страдат от силно късогледство, и в замяна на тяхното участие в проучването им е предложена трансплантация за лечение на техния проблем. Сега Хоумър търси инвестиции в размер на 750 000 долара, за да продължи клиничните си проучвания. Новите средства ще се използват за тестове за безопасност с още трима души. Според компанията Stroma Medical, която има амбицията да комерсиализира терапията, тестовете ще отнемат най-малко 18 месеца. След това компанията ще се опита да събере още 15 млн. долара, за да произведе лазери, с които да стартира терапията в чужбина. В САЩ това ще отнеме три години заради по-трудното получаване на одобрение.

От Stroma Medical са убедени, че терапията ще бъде популярна. Проучване на компанията сред 2500 американци показва, че 17% биха се възползвали от нея, ако са сигурни, че е напълно безопасна, а 35% сериозно ще обмислят дали да се подложат на терапията за корекция на цвета на очите.


Крие ли Дянков далавера на ГЕРБ с резерва?
Финансовият министър Симеон Дянков се вживя в ролята на парламент и Министерски съвет и отсече в петък, че закрива Агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" към кабинета, защото била излишна структура. Той мина като луда крава през бостан през главите на 117-те депутати от собствената си управляваща партия, които заедно с останалите свои колеги единствени в тази държава имат правото да решат дали България ще има държавен резерв и военновременни запаси или не.

Очевидно това не впечатлява много Дянков, защото съобщи новината си като нещо, за което той вече е взел решение и не подлежи на обсъждане. Той прояви пълно пренебрежение към българския парламент, от който може и да получи политически шамар. Но от Европейския съюз България може да получи санкция, която всички ние ще плащаме. Причината е, че най-скъпата част от резерва ни - горивата, поддържаме на основата на споразумение с ЕС. Нашата страна е задължена към 31 януари 2012 г. да притежава 90-дневни запаси от следните горива - автомобилни и авиационни бензин, газьол, реактивно и дизелово гориво, мазут и газ пропан-бутан. Такива обаче май няма, твърдят хора от системата. Държавата е платила за тях, но пазителите им - самият резерв и производителите, и вносителите, са ги разпродали. Къде са парите обаче, никой не знае.

Възниква въпросът: дали с решението си за закриване на Агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" Дянков не замита дирите на една от най-големите далавери на този кабинет? И дали, правейки това, той не се опитва да даде възможност на заинтересованите да унищожат документи, докато те пътуват от агенцията към министерства, в които финансист №1 обеща да изпрати отделните части от агенцията - на енергетиката, на отбраната и МВР?

Из страната броди слух - България не притежава посочения резерв, защото горивата са закупени, но след това разпродадени. А парите са прибрани в частни джобове. Къде обаче? Близко до ума е, че схемата може да бъде врътната от този, който пази запасите. Съгласно закона освен в своите си бази резервът възлага на производителите и вносителите да пазят платеното с пари от държавния бюджет гориво. В България производителят е само един - "Лукойл Нефтохим", а вносителите са около 350-380 фирми. Не е трудно да се провери.

За съжаление поради тайната, наложена над държавния резерв и военновременните запаси, дори и приблизително не може да се каже за какви количества става дума и каква е тяхната стойност. Според публикации в медиите държавата трябва да разполага с около 3000 тона дизелово гориво на ден. Целият задължителен 90-дневен запас е равен 270 000 тона. В момента литър дизелово гориво струва около 2,50 лв. Това означава, че за закупуването на цялото количество са необходими 675 млн. лв. Можем само да гадаем какви количества е резервът от другите видове горива - бензин, газьол, мазут, реактивно гориво, пропан-бутан. И най-вече какъв е размерът на общата сума, налята от държавата само в тази част от резерва. На половината, дори на четвъртината от посочената за дизеловото гориво да струват, пак става дума за 2-3 млрд. лв. Ако е вярно, че горивата са разпродадени и парите окрадени, то това означава, че с решението си вицепремиерът прикрива огромна далавера на собственото си правителство, сравнима само с разграбването на фискалния резерв, който от 8,3 млрд. лв. при приемането на властта падна на 4,6 млрд. лв. по данни от доклада към бюджета за 2012 г. на Дянков.

Всъщност какво представлява структурата, която пази запасите за черни дни? Агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" към кабинета е създадена със Закона за държавния резерв и военновременните запаси през 2005 г. В него се регулират купените и пазени от държавата химикали, хранителни стоки, черни и цветни метали, резервни части, дървен материал и хартия, лекарства, болнично и санитарно оборудване, апаратура и инструменти. Тук влизат и хиляди тонове пшеница, слънчоглед и царевица. Отделно от това със Закона за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти, приет през 2003 г., се изпълнява договорката с ЕС страната ни разполага с определени количества нефт и нефтопродукти. Освен всичко описано дотук, структурата притежава и още нещо апетитно - бази за съхраняване на резерва в София, Плевен, Велико Търново, Варна, Бургас, Пловдив, Шумен и Централната техническа база в село Соколово. Отделно от това от някога държавната фирма "Зърно" ЕООД на резерва се прехвърлят складовете бази за зърнени храни в Генерал Тошево и селата Дончево, Образцов чифлик, Морава и Козаревец. А от "Зърнени храни" ЕАД - базите в градовете Разград, Криводол и в селата Алтимир и Крушето. Преди приватизацията на "Петрол" АД на резерва са прехвърлени базите в градовете Сливен и Първомай и в селата Антон и Поликраище. Малко са хората, които знаят какви сгради има там и колко хиляди декара земя и всякакво оборудване притежават.

Историята с изчезналите горива - ако е вярна, разбира се, съвсем не е първата за резерва. Като магнит той привлича всички далавераджии в последните три правителства. По времето на царя например Мирчо Циганина и други близки до ДПС фирми и лица взеха заем, разпродадоха и нито платиха пшеницата, нито я върнаха след последното удължаване на срока, който бе почти две години. За това са заведени дела срещу бившия шеф на резерва Станислав Копъров, при чието управление изчезна житото. А Йовчо Йовчев бе подведен под отговорност за липсващи горива. Само за периода 2005-2006 г. те са продали стоки и прибрали парите от тях на стойност 200 млн. лв., заяви наследникът им ген. Димитър Димитров. Ако трябва да сме прецизни, за тази сума им бе предявено обвинение от прокуратурата и съда. А колко е действителната сума, само Аллах знае, защото и Копъров, и Йовчев управляваха структурата по време на ДПС - двойната коалиция на движението на Ахмед Доган и НДСВ и тройната коалиция, при която към тях се присъедини и БСП. По думите на синия земеделски министър Венцислав Върбанов грабенето е започнало още от приемника му Мехмед Дикме и заместничката му Филиз Хюсменова и е продължило при Нихат Кабил и Валери Цветанов, който пое аграрното ведомство като представител на ДПС от изхвърления Кабил, който, казват, не се отчитал на когото трябва. А знаем кой определя порциите в тази държава, както сполучливо се изрази Ахмед Доган.

Какво трябва да се направи ли? Първо, да се спре закриването на държавния резерв. Второ, да започне тотална ревизия на всичките му шефове поне три правителства назад. Ако има съмнения - а няма как да няма, да се провери и управлението на СДС. Трето, да се потърси отговорност на всички, но най-строго на ГЕРБ, защото се клеха в своята почтеност и прозрачност. Обаче можем ли да очакваме честни резултати от проверка на ГЕРБ от самия ГЕРБ?




За лекарите било “неетично” да убият човек, представяте ли си?!
Българските лекари смятат за "неетично и неморално" да убият човек. Всъщност така се оправдават за безхаберието си към пациентите. Д-р Радева, която стана известна с това, че заряза хипертоничка в линейка, за да отиде да си напазарува дрешки, е "много разсеяна напоследък". Тези думи са на шефката й, която в интервю каза, че лекуващата е постъпила "неморално"!

Голяма гавра с пациентите! Голяма наглост да го каже пред медиите! Как може хора, които са дали Хипократова клетва, да се държат по този безотговорен начин! ОК, д-р Радева за нищо не става и го е осъзнала, след като подаде документи за напускане, но главната, която я оправда по толкова нелеп начин... За нея не трябва да има милост! Вместо да каже, че такава постъпка от страна на лекар е недопустима, че такива лекари би трябвало да подлежат на огромни наказания и санкции за постъпките си, тя съвсем леко и равнодушно твърди, че всъщност да застрашиш нечий живот е малко неетично...





Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница