07 юли 2009 г. Тема: здравеопазване



Дата27.10.2018
Размер182 Kb.
#101430
07 юли 2009 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Мечо Пух, българската болница и 8 делви с мед

СИЛВИЯ НИКОЛОВА



Сондажите за съставяне на правителство започнаха.

"Един голям ум винаги може да измисли нещо, стига да се сети" - казва любимият на всички деца герой Мечо Пух.

Ако се водим по тази максима и си спомним какви неща говореха и най-вече обещаваха политиците ни преди току-що отминалия вот, ще се окаже, че в нашата страна наспорил Бог мераклии за управници все с големи умове. Защото само те могат да говорят така разгромяващо за управлявалите преди тях родната ни здравна система. Но и така елейно да ни заливат с обещания какво ще получим в повече към нашето лечение, ако гласуваме за партията, издигнала кандидатурата им, и в частност най-вече за самите тях. Което, погледнато емоционално, у някой събужда поредната надежда, че нещо в тези наши болници някога може и да се оправи. Но погледнато от практичната му страна, навява някои съмнения. Впрочем те са повече от надеждите. Няколко от тях дори са симптоматични за управляващите българското здравеопазване - като се започне от началото на прехода, та се стигне до днес. Като например „Достъпно и модерно здравеопазване за всички български граждани". Можете ли да познаете кой пръв го обеща? Не, не е Тодор Живков. Той такива работи не обещаваше. Направо ги записваше в конституцията.

„Достъпно и модерно здравеопазване за всички български граждани" за пръв път обеща в предизборната си кампания Блага Димитрова преди деветнадесет години. Обещаха го и Филип Димитров, и Костов. Но сякаш по ирония на съдбата по времето на тяхното управление се струпаха най-големите неблагополучия в сферата на родното здравеопазване.

Модерно и достъпно здравеопазване за всички български граждани обещаваха, понякога със същите думи, друг път с други, всички политици след тях. Което обаче не направи нацията ни по-здрава. Напротив. С всяка изминала година тя, освен застаряващата с най-бързи темпове в Европа, е и най-болната. Нелечимо. Поне докато действително не се появи управленец в тази така невралгична сфера, каквато е здравеопазването, който да разбие мита, че в България колкото повече непостижими неща обещаваш, толкова повече ти хващат вяра.

Такъв обаче едва ли сме избрали. Защото, ако се сравнят обещанията на хората от листите на всички участвали в изборите за 41-во НС партии и коалиции, се оказва, че в частта „Здравеопазване" те са писани като под индиго - популистки клишета и една малка новост. За разлика от друг път се набляга и на обещанията за осигурена медицинска помощ и лечение дори на хората без здравни осигуровки. Което, откъдето и да бъде погледнато, е нереалистично и меко казано нахално.

Всеки в тази държава е наясно, че безплатен обяд няма, независимо от мечтите му да намаже нещо на аванта, та било то и за сметка на собственото му дете. И гласува за този, който най-много медец обещава, независимо, че той може да се окаже горчив, дори отровен. Знаеш обаче, че разболееш ли се, голите обещания не лекуват, нито орязаните клинични пътеки в болниците. Но лекува доплащането, на ръка. За което се знае, че годишно надхвъря бюджета на цялата ни здравна система. Нерегламентираните плащания в сферата на медицината у нас са около 2,5 млрд. лева. Те се случват въпреки щедрите предизборни обещания. Защото медецът никога не стига, независимо колко усърдно са ни обещавали, че щом е за нашето здраве, ще има за всички толкова, колкото... Също като в историята, в която Мечо Пух казва на Прасчо:

- Прасчо, Прасчо! Кристофър Робин ни даде 10 делви с мед - по 8 за всеки!

- Мечо Пух, как така по осем? 8+8 е много повече от 10.

- А, не знам. Аз меда от моите 8 делви си го изядох.



Новият кабинет ще намалява рязко разходи и чиновници

Икономистът от Световната банка Симеон Дянков ще бъде номиниран за финансов министър, а Меглена Кунева няма да бъде предложена за еврокомисар

Екип на "Сега"

Веднага след като спечели изборите, ГЕРБ предупреди българите да не чакат чудеса и обеща да не прави данъчни експерименти. Три спешни приоритета начерта пред бъдещия кабинет неформалният лидер на партията и вероятен премиер на България Бойко Борисов - 100% размразяване на еврофондовете, актуализация на бюджета и ударно строителство на магистрали.

Владислав Горанов от финансовия екип на ГЕРБ предупреди вчера, че бюджетът е в много лошо състояние - 1/5 от планираните приходи, или 5.5 млрд. лв. няма да бъдат събрани и се очертава дефицит от 2 млрд. лв. в края на годината. Затова според него тази година политики не могат да се правят, могат само да се режат разходи, за да се запълни пробойната в бюджета. "Първо ще актуализираме бюджета, после ще коментираме ще търсим ли споразумение с МВФ", каза вчера Бойко Борисов при откриване на нов диспечерски център на столичното метро.

ГЕРБ ще закрие излишни ведомства като министерството на бедствията и постове като министър по европейските въпроси (в момента Гергана Паси) и вицепремиер по еврофондовете (Меглена Плугчиева). Ще се прекрати изобилието от зам.-министри. Лимитът ще е двама заместници, само за особено тежки ведомства ще се допускат до три "десни ръце". Злоупотребата с подгласници на областните управители също би трябвало да отиде в миналото, след като тройната коалиция ги разду до безобразие заради формулата 3:5:8.

Борисов обеща кадрови промени в министерства, загубили доверието на Брюксел. "Хората, заради които са спрени парите, да си търсят нова работа. Ще съкратя и бордовете на държавните фирми, в които сега приятелският кръг на Станишев взима по 10 000 лв. заплати", каза той. Още в сряда Борисов ще има среща с ръководството на прокуратурата, за да набележат съвместни мерки за осигуряване на 100% достъп на България до еврофондовете. "Уверен съм, че ДАНС вече ще работи много по-ефективно, защото няма да има политически чадъри", добави кметът.

Бъдещият премиер каза, че е готов с кабинета, но няма да го съобщи, докато не излязат изборните резултати и не се проведат преговорите за коалиционно управление. Все пак призна, че ще повери финансите на старши икономиста в Световната банка Симеон Дянков.

По-рано Дянков обяви, че ГЕРБ смята да привлече 3-4 хиляди млади икономисти, юристи, финансисти от страната и чужбина, които да заменят корумпираните и амортизирани чиновници в държавната администрация. Според него свалянето на осигуровките е стъпка №1 в спешните икономическите мерки, защото в кризата за България е най-важно да не допусне скок на безработицата. Той твърди, че намаляване на осигурителната тежест с 5 пункта спасява 100 000 работни места и ще струва само 300 млн. лв. Държавата ще плати много по-скъпо, ако същите хора отидат в бюрата по труда. Дянков смята, че в кризата мегапроекти като АЕЦ "Белене" трябва да отстъпят на по-семпли обекти с бърз ефект - строителство на детски градини и площадки, игрища, спортни зали.

Заради пробойните в бюджета не се планира сваляне на ДДС или въвеждане на ниски ставки за определи стоки и услуги. ГЕРБ обещава да ускори връщането на данъчния кредит, а ако хазната се бави над допустимите срокове, да плаща лихви за забавата. Според Дянков връщането на ДДС става все по-драматичен проблем. Преди месеци се говореше за забавени 560 млн. лева, а според Дянков в края на април бизнесът вече кредитира хазната с 620 млн. лева.

Борисов увери, че работата по магистралите "Тракия", "Марица" и "Люлин" ще започне 10-15 дни след сформирането на новия кабинет.

В нощта на изборите Бойко Борисов обеща специално да се погрижи за столицата, като възстанови практиката 50% от данъка върху доходите на софиянци да се връща в София, която да ги харчи, както намери за добре, вместо да зависи от симпатиите и антипатиите на централната власт.

Борисов се оплака от капаните, заложени от правителството на Сергей Станишев. "Дни преди изборите вдигнаха пенсиите, смениха шефовете на основни агенции, смъкнаха и парното, което вероятно през ноември ще трябва да се вдигне, за да кажат после: "Ето, дойде Бойко и вдигна парното", коментира още кметът.

Бойко Борисов даде ясно да се разбере, че няма да посочи досегашния български еврокомисар Меглена Кунева за нов мандат в Европейската комисия. "Г-жа Кунева избра своя пост и той е евродепутат", отсече лидерът на ГЕРБ.



Обвинен за подкуп кмет от ДПС се размина с глоба

5000 лева глоба наложи Русенският окръжен съд на обвинения за подкуп скандален кмет на Ветово Рейхан Хабил. Той бе задържан в русенско заведение в началото на февруари с белязани две хиляди лева. Според обвинението разградският бизнесмен Алдин Рупкин е дал парите за уреждане на търг за имот в землището на село Бъзън, община Ветово. В предварителен разговор кметът му подсказал, че срещу първоначална "вноска" от 2-3 хиляди лева може да се уреди сделката. За останалите суми щели да се разберат допълнително.

Рупкин, главният свидетел по делото, бе убит преди десет дни след скандал в заведение край Разград. Свидетелските му показания бяха признати, защото е разпитван пред съдия. Присъдата може бъде обжалвана пред Апелативния съд във Велико Търново. За търговия с влияние НК предвижда до 6 години затвор или глоба до 5000 лв.

Това е втора присъда за Хабил. Той, заместникът му, кметицата на село Писанец и още 7 чиновници бяха осъдени на пробация и по 10 процента удръжки от заплатите за срок от 6 до 10 месеца. Това стана след споразумение с прокуратурата. Всички се признаха виновни за документни престъпления, в резултат на които по неясен механизъм са похарчили 200 000 лева, отпуснати след наводненията през 2005 г.





Безплатни прегледи в "Св. Анна"

Безплатни прегледи и консултации правят медиците от МБАЛ "Св. Анна" в чест на 130-годишния юбилей на варненската болница, който е на 24 юли. Годишно 240-те лекари и 450 медсестри обслужват 23 000 пациенти. До датата на годишнината всички клиники и отделения ще имат дни на отворените врати, уточниха вчера от здравното заведение.

Най-дълго безплатни прегледи ще има в съдовата хирургия. Там акцията е започнала още на 1 юли и ще продължи до 20 юли. От утре в продължение на 3 дни детските хирурзи ще правят профилактика на малчугани в детска ясла "Приказен свят".

На 13, 20 и 21 юли безплатно ще консултират пациенти и гръдните хирурзи, а на 15 юли ще се отчетат и колегите им от ортопедията.

Първо и Второ хирургични отделения организират дни на отворените врати за болни - съответно на 13 и 17 юли. На втората дата прегледи без талон и такси ще правят и уролозите.

От 20 до 24 юли от 9 до 12 ч в сектора по хемодиализа помощ и съвет ще могат да потърсят всички варненци с нефрологични проблеми. В същия период от 10 до 12 ч ще преглеждат и неврохирурзите.

В акцията ще се включи и клиничната лаборатория. На 20 юли от 8 до 12 ч там ще се правят безплатни изследвания. 2 дни по-късно в УНГ ще има и гратис тестове на слуха. Същия ден в АГ-отделението гинеколозите ще консултират бъдещи татковци, а в общината ще бъде организиран форум в чест на юбилея на болницата.



Бойко Борисов: Кабинетът е готов

ГЕРБ са готови със състава на новото правителство. Това заяви вчера столичният кмет и лидер на партията Бойко Борисов.

Въпреки че вече са си определили министрите, герберите изчакваха окончателните резултати от изборите и отказваха да кажат официално имена. По тази причина консултациите за управленската коалиция не се състояха. Очаква се те да стартират от днес.

Вчера бъдещият премиер Бойко Борисов бе категоричен, че ще предприеме структурни промени, които предвиждат да бъдат закрити Министерството на извънредните ситуации, както и постовете на министър по европейските въпроси и на вицепремиер по еврофондовете. Приоритетите на следващия кабинет ще бъдат строежът на метродиаметри и магистрали.

За една нощ Борисов нареди кабинета

Една нощ след изборите беше достатъчна на столичния кмет Бойко Борисов, за да нареди кабинета си. ГЕРБ са готови със състава на новото правителство, обяви Генерала вчера при откриването на нов модерен мобилен координационен център на метрото в София.

По думите му обаче ще трябва да се изчакат окончателните резултати от изборите и да се чуе какво мислят представителите на другите партии. Консултации за съставянето на кабинет между ГЕРБ и “Синята коалиция” вчера нямаше.

“Колегите още почиват, техните пресконференции бяха много късно през нощта”, обясни Генерала. Сините и хората му вероятно ще се срещат днес, допускаха и от партийните централи на ГЕРБ, ДСБ и СДС.

“На крак” в нощта на вота и дните преди това тримата лидери - Бойко Борисов, Иван Костов и Мартин Димитров, и най-близкото им обкръжение набързо обменили мисли. Сред важните въпроси бил първо дали сините биха подкрепили евентуална кандидатура на гл. арх. на София Петър Диков, след като Генерала стане премиер.

И Димитров, и Костов вчера неколкократно повториха, че не държат на министерски кресла. По-скоро имало вариант формациите да си стиснат ръцете за това експерти на СДС и ДСБ да заемат места във втория ешелон на властта. Ставало въпрос за зам.-министри, шефове на държавни агенции, областни и зам. областни управители.

“Радвам се, че и ГЕРБ не иска да говори за квоти от типа 3-5-8. Това е точно това, което ние искаме, каза вчера пред БНР Костов. И отсече, че ще приветстват съкращаване на администрацията, особено по високите етажи, където са “свили гнездо корупцията и мафията”. Той се обяви и “за” намаляване на състава на политическите кабинети и съкращаване на “партизанските длъжности”, създадени от тройната коалиция в страната и в София. “Няма никаква амбиция да смущавам хода на изграждането на мнозинство с дори и нищожна лична претенция”, бе категоричен Командира.

Междувременно вчера из политическите централи се носеха имена на бъдещите министри на ГЕРБ.

За силов вицепремиер и шеф на МВР вероятно Борисов ще заложи на дясната си ръка и председател на партията му Цветан Цветанов. Трима души се борят за здравен министър. Става дума зад-р Нели Нешева, шеф на дирекция “Здравеопазване” в Столичната община (герберка), проф. Олег Хинков (бивш зам. здравен министър в кабинета “Сакскобургготски”, сега работи във Втора градска болница, където е и сестрата на Борисов - Красимира) и ген. Стоян Тонев, началник на ВМА. Д-р Лъчезар Ивановпък щял да е приемник на социалната министърка Емилия Масларова. За военното министерство слуховете спрягат Николай Младенов.

За МВнР се спряга младият Радослав Точев, а за просветен министър - зам-кметицата на София Йорданка Фандъкова. За земеделското ведомствоот ГЕРБ оглеждат шефа на столичната общинска фирма “Екоравновесие” Мирослав Найденов. Финансист № 1 почти 100 % ще стане Симеон Дянков. За икономическото министерствосе спряга Бисер Боев, бивш шеф на “Икономедиа”, а за МРРБ - Росен Плевнелиев.



Трима министри по-малко

Три министерски кресла ще бъдат закрити, след като новата управляваща коалиция, доминирана от ГЕРБ, официално влезе на “Дондуков” 1, стана ясно вчера от думите на Бойко Борисов. Той уточни, че става въпрос за Министерството на извънредните ситуации, което сега е на вицепремиерката Емел Етем, министерския пост на евроинтеграцията с титуляр Гергана Паси и вицепремиерското кресло, следящо еврофондовете, заемано в момента от Милена Плугчиева.

Вчера Борисов недвусмислено даде да се разбере, че ще има ГЕРБ-ерска метла и в държавната администрация. Тя обаче щяла да засегне само тези, които са провалили проектите, заради които са спрени парите от Евросъюза. “Те трябва да си търсят нова работа”, каза Борисов.

Генерала щял да подмени и приятелите на премиера Сергей Станишев, които са в бордовете на държавните предприятия. “Тези, които ще отидат на тяхно място, ще получават максимум една работна заплата”, зарече се Борисо.



Румяна Желева се стяга за еврокомисар

Най-голямата гордост на ГЕРБ и лично на лидера на партията Бойко Борисов - Румяна Желева, вероятно ще е следващият български комисар, научи “Труд”.

“Г-жа Меглена Кунева се кандидатира за евродепутат и мисля, че тя вече е направила своя избор да работи като такава.” Това каза вчера Генерала и даде да се разбере, че ГЕРБ няма да подкрепи Кунева за престижния пост, както дълбоко се надяваха от НДСВ.

Имало обаче вариант Кунева да запази поста си.

Приближени на Борисов го убеждавали да я задържи, защото щяла да остане с ресора “Защита на потребителите” или да получи още по-добри, а и шефът на Еврокомисията Жозе Барозу държи тя да му е заместник.

В същото време обаче амбициозната бургазлийка Румяна Желева, която бе едва на пето място като евродепутат на ГЕРБ в миналия Европарламент, успя постепенно да спечели симпатиите и доверието на шефовете си и те я посочиха за водачка сега. Само преди седмица Желева бе избрана за зам.-председател на групата на ЕНП.

Вчера Барозу поздрави бъдещия премиер Борисов “за ясната изборна победа”. Той благодари и на Сергей Станишев, който “винаги защитаваше европейската гледна точка”.



Кабинетът Б. Б. само дебютанти!

Всички вероятни министри на Бойко Борисов са дебютанти в изпълнителната власт (виж кои са те в галерията със снимки).

След като в 13 ч вчера новият премиер обяви, че вече е готов с екипа си, стана ясно, че ще спази принципа - нито един от министрите да не е бил в правителство. Нито на тройната коалиция, нито на Костов.

Поне по два варианта за министър има в ГЕРБ.

Кристалина Георгиева - вицепрезидентът на Световната банка, може би ще се включи на по-късен етап в кабинета. Тя може да стане вицепремиер.

Една от основните роли в кабинета “Борисов” е естествено за Цветан Цветанов, който се очаква да е силов вицепремиер и вътрешен министър.

Симеон Дянков - главният икономист на Световната банка, е и главният координатор на икономическия екип. 38-годишният топексперт най-вероятно ще съчетае поста на вицепремиер и финансов министър. Пред “Дау Джоунс” той потвърдил поканата.

Макар че Борисов отрече категорично в нощта на победата, че на масата до него седят министри, точно Цветанов и Дянков бяха отляво и отдясно.

Там бе и бъдещият министър на образованието Йорданка Фандъкова, и соченият за шеф на културата - проф. Божидар Димитров. Освен историка и Вежди Рашидов има шанс за същия пост - все пак той проби в Кърджали, което е било и едно от условията на генерала да даде на скулптора ключа за културното ведомство.

Отпред седеше и очакваният фаворит за земеделието Мирослав Найденов, който разкри заменките в горите и изнесе тежката битка на вота във Враца. Конкурентка можело да му е само шефката на ГЕРБ в Сливен Десислава Танова, която е сред шефовете на “Мелинвест” - компанията, която притежава много земеделска земя и търновската фабрика за бира “Болярка”.

Макар и не на масата отпред, според запознати шефът на бизнес парка в Младост Росен Плевнелиев е най-твърд за строителен министър. С шанс за Външно пък са Николай Младенов и Румяна Желева. По-вероятно било обаче тя да е еврокомисар.

От бюдещия проектокабинет засега липсва Бойко Димитрачков, изпълнителен директор на едно от енергоразпределителните дружества. Според експерти в ГЕРБ най-вероятно спорният имидж на монополистите е оставил извън правителството бившия шеф от БТК.

Все още не е ясно кой ще поеме здравното министерство. Има три варианта - най-малко възможен е д-р Лъчезар Иванов, но той може да поеме и здравната комисия в парламента. Друг вариант е Стоян Тонев, шеф на ВМА. Вчера “24 часа” попита един от най-добрите мениджъри в здравеопазването, но генералът обясни, че няма покана. Третият вариант е новият шеф на АГ “Шейново” д-р Иван Костов, който е човек на ГЕРБ. Преди този пост той бе в клиниката по гинекология на ВМА.

Странно, но без претенции за властта бил един от най-близките до Борисов - организационният секретар на ГЕРБ Красимир Велчев, който получи най-много гласове от всички мажоритарни кандидати.

Вчера Борисов огласи и приоритетите си като премиер. “Магистрали и метро”, амбициозно влиза в мандата си той. “На 10-ия - 15-ия ден по скоростните отсечки вече ще се работи много активно”, зарече се Борисов. За да форсира размразяването на средствата за пътища от Брюксел, още утре бъдещият премиер иска среща с обвинител №1 Борис Велчев.

Борисов е категоричен, че при него ДАНС ще работи много по-добре, защото досега на агентите им се пречело. В земеделското министерство например имало ведомост за заменки на горите с поне 70 празни места, оставени за вписване със стара дата. “Всичко това ще отиде в прокуратурата - те затова са толкова подплашени и нервни”, зарече се генералът.

МВР и ДАНС той ще пита и какво са направили в разследването за купуване на гласове. Поне 500 арестувани трябва да има, при това масово движение на автобуси в цялата страна, отсъди Борисов.

Преглед на бюджета, за да свият още разходи

Категорично ще трябва да се преработва бюджетът, смятат от икономическия екип на ГЕРБ. Притеснително било разминаването на параметрите с 8% от предварително заложеното. Специфичното при ремонта било, че актуализацията ще съвпадне с готвенето на бюджета за 2010 г. Със сигурност ще има орязване на разходи, но без тези за здравеопазване, образование и социални дейности.

От първия ден новите управляващи ще форсират размразяването на еврофондовете. Генералната цел на кабинета “Борисов” е да спрат течовете на държавни пари. За целта митниците се “връзват” в една система с данъчните.

“Не само ще подменя бордовете на държавните фирми. Нещо повече - където може, ще ги закрия. А в тези, които останат, ще вземат максимум по една заплата”, зарече се вчера Бойко Борисов.

Вероятността бюджетът да се актуализира през септември е реална, потвърждават и финансисти.

В края на миналата седмица финансовото министерство отчете, че приходите изостават с 6% спрямо миналата година, а разходите са с 24% повече.

Според старши икономиста от “Отворено общество” Георги Ангелов официалните данни показват, че бюджетът върви към дефицит още до седмици. Лекарството е драстичорязване на разходите, засега поне с 1,5 млрд. лв. Неясно било и какви договори са сключени от стария кабинет, които ще се наложи бюджетът да плаща, смята Ангелов.

Финансистът Андрей Пръмов пък е убеден, че новият парламент ще трябва едновременно да актуализира стария бюджет и да приема този за догодина.

Финансовият министър Пламен Орешарски вчера отговори на тези опасения по нетрадиционен начин: “Моят отговор на предупрежденията за скелети в гардероба е вицът за котарака-консултант и трите плика”, зададе гатанка на критиците си той.

Според Георги Кадиев от БСП правителството се движи в рамките на разходите, които са заложени в бюджета. Имало буфери, които са приблизително равни на 20%. “Ако нещата вървят по същия начин, в края на годината бюджетът ще е на нула или с лек дефицит”, смята Кадиев. (24часа)

Режат министерства и висши чиновници

Трябва да съкратим администрацията много, да се почне от министерствата, доказали, че не могат да работят, заяви Симеон Дянков преди дни в дебат за управлението, който “24 часа” организира.

Спокойно се закривали министерствата на администрацията и на извънредните ситуации. Военното ведомство можело да се съкрати наполовина, а това на екологията да се направи с много по-малко хора.

Във всички министерства трябвало да се махнат политическите кабинети, а зам.-министрите да се намалят. Бойко Борисов се зарече да има по двама, трима - само в мегаструктурите. “Министерствата на Гергана Паси и Плугчиева няма да ги има”, зарече се вчера Борисов. Така и не му станало ясно какъв е смисълът от тях.

Лидерът на ГЕРБ пък се зарече, че ще анулира всички назначения от последните дни на кабинета “Станишев”. Дни преди парламентът да приключи работа, бяха избрани шефове на НОИ, на здравната каса, на БНБ, финансовия надзор и КЗК.

“Ако се вземе политическо решение за ревизия на назначението ми, нищо друго не ми остава, освен да се съобразя. Но това би било ревизия на демокрацията в държавата, при моето назначение процедурата е спазена”, коментира шефът на НОИ Сотир Ушев.

“Нямам повод за притеснение. Ако някой в мое лице вижда експерт, с удоволствие ще работя с него. Ако вижда само враг, не бих искала да работя при такива условия”, коментира Румяна Тодорова, която бе преизбрана на поста си. (24часа)

Сините с постове само в парламента

“Не съм ги търсил. Може още да спят след пресконференциите.” Това каза вчера по обяд Бойко Борисов на въпрос поканил ли е на консултации Синята коалиция.

От брифингите според него идвали разнопосочни сигнали, но пък той очаквал, че без камери ГЕРБ и потенциалните партньори ще се разберат бързо.

“Няма да смутя хода на изграждане на мнозинство дори с нищожна лична претенция”, заяви Иван Костов вчера. Той и Мартин Димитров ( на снимката) виждат ролята на Синята коалиция като гарант за силно реформаторско мнозинство и партньор на ГЕРБ, който няма да води пазарлъци за министерски постове. “Ние искаме България да излезе бързо от кризата, мафията да бъде отстранена от властта, да се ликвидира корупцията в страната. Такива много сериозни и големи неща за собствената си родина”, заяви Костов.

Общото с ГЕРБ било, че новата власт нямало да има квоти от типа 3-5-8, а много опростена структура.

Според запознати със совалки отпреди вота сините дават шеф на парламента - Иван Костов, и силни експерти. Министри нямало да иска. (24часа)





Симеон подаде оставка и потопи своите в мълчание

Симеон Сакскобургготски даде оставка вчера, без да предупреди своите, които мълчаха изумено, чувайки думите му.

Лидерът пое отговорност за оставането на НДСВ извън парламента и обяви решението си лично, попитан от “24 часа” вчера.

Илия Лингорски, Марина Дикова, Милен Велчев и Минчо Спасов, шефката на щаба Мария Дивизиева и говорителят Станимир Илчев бяха видимо изумени. Те не последваха примера на лидера си и замълчаха как те ще понесат отговорност за загубата. Според запознати те питали царя преди брифинга дали да си ходят, но той отговорил, че сам ще прецени. Пред медиите обяви, че не се налага.

Логично е да дам оставка, няма специална драма, обобщи лидерът на НДСВ. Това щяло да бъде от полза за партията и жест към обществото. Симеон отказа да посочи свой наследник. Никой не е незаменим, нито вечен, има чудесни хора в НДСВ - мотивирани и подготвени, в политиката трябва да има нови физиономии, обяви Симеон.

Оставката му трябва да бъде приета или отхвърлена от жълт конгрес наесен. Минчо Спасов сподели, че тогава цялото ръководство ще даде оставка и ще бъде избрано ново. Запитан дали решението му е окончателно, или ще отстъпи пред настояване на конгреса да не напуска, Симеон натърти, че е казал ясно, че дава оставка.

Човек може да бъде полезен и да служи на родината под много форми и начини, коментира той и бе бурно аплодиран.

По повод коментарите, че ще напусне и България, Симеон обяви, че след 50 г. изгнание не му минава през ума да не остане в родината. Чувствам се все по-добре тук, семейството си съм оставил на второ място, най-важна е родината, обясни той.

Дълбоката опозиция не е неприемлива, ако има желание да се продължат идеите, коментира Симеон. Лидерът на НДСВ пожела успех на Борисов като премиер за доброто на страната. Запитан дали има договорка между НДСВ и ГЕРБ за експертно рамо на новия кабинет, Симеон отказа да влиза в “спекулации”. Пожела само приемственост в управлението и способните хора във ведомствата да продължат.

Кой ще е след него

Даниел Вълчев, Милен Велчев, Огнян Герджиков са най-вероятните имена, които ще бъдат лансирани за лидери на НДСВ на конгреса.

Жълтите се събират наесен, но залозите започнаха още вчера. Като ново име се спряга и бившият социален министър Христина Христова, която взема във Враца най-добрия изборен резултат за НДСВ. Тя е получила малко над 11 процента одобрение, а царската партия не успя да събере в страната и четири на сто. (24часа)



Властта си замита следите

Страх от ревизии тресе стария кабинет

Властта почна да си замита следите. Министри и зам.-министри на тройната коалиция още от неделя проверяват с юристи какво са разписвали за 4 години. Това довериха за "Стандарт" източници от кабинета. Уличаващи документи се прибират в кашони или направо минават под резачката. Под лупа се гледат всички ключови търгове и обществени поръчки. Шефовете са притеснени от ревизията на сделките, обещана от новата власт, каза секретарка на червен министър. Тя съобщи, че вчера началникът й поискал 17 папки. Една от тях била за конкурсите през последните месеци, а останалите - за назначенията и уволненията от началото на годината. Има централно разпореждане нови документи да не се разписват, казаха още от "Дондуков" 1.





Сините гласят свой човек за шеф на парламента

Дянков и Цветанов вицета на Бойко

Генерала поверява културата на Божидар Димитров или Вежди
Две вицета ще има Бойко Борисов в правителството си. Очаква се това да са Симеон Дянков и Цветан Цветанов, довериха от партията на Генерала. Вероятно икономистът от Световната банка ще поеме и финансовото министерство, а лидерът на ГЕРБ ще застане начело на МВР.

"Аз и сега имам съставен кабинет, но да изчакаме окончателните резултати от изборите", обяви лаконично Генерала при откриването на център за управление на метрото вчера. Той не спомена имена на бъдещи министри, но разказа какви структурни промени ще въведе в кабинета. Борисов планира да закрие министерството на извънредните ситуации. Той няма да има и министри по европейските въпроси и по еврофондовете, каквито в момента са Гергана Паси и Меглена Плугчиева. От ГЕРБ обаче обмислят да превърнат ДАМС в министерство, което вероятно ще се оглави от Свилен Нейков - треньор на шампионката Румяна Нейкова.

В партията на Борисов обаче всички са на тръни кой какъв пост ще получи в правителството.

"Кабинетът на Бойко е само в неговата глава и никой не знае кой ще бъде предложен за пост", коментираха видни ГЕРБери. Самият Борисов е поставил в шах своите с изказването си, че има по три варианта за всяко ведомство. "Нищо чудно, имената, които се въртят сега в общественото пространство, да не са истинските фаворити на Генерала", смятат в ГЕРБ.

Очаква се земеделието да отиде при досегашния началник на "Екоравновесие" Мирослав Найденов. Собственикът на фирма "Карат-С" Миролюб Столарски се готви да оглави транспортното министерство. За шеф на строителното ведомство се спряга управителят на "Бизнес парк София" Росен Плевнелиев. Към Министерството на икономиката и енергетиката пък се е насочил бившият шеф на "Икономедия" Бисер Боев, който е и в ръководството на КРИБ. Едно от най-спорните министерства е на здравеопазването, където д-р Лъчезар Иванов се бори с доц. Геновева Алексиева. Името на ген. Аньо Ангелов се спряга за армейски шеф. Вероятно Йорданка Фандъкова ще поеме образованието. ГЕРБерите все още не се наемат да кажат кой ще стане министър на културата - проф. Божидар Димитров или Вежди Рашидов.

Неяснота цари около правосъдното и социалното ведомство, които вероятно ГЕРБ ще даде на Синята коалиция. От партията очакват Борисов и Иван Костов да проведат днес среща на четири очи. Командира ще поиска Синята коалиция да посочи кой ще е шеф на парламента, научи "Стандарт". Десните са наясно, че Борисов няма да раздава министерства с широка ръка, затова засега се спотайват.

Заради пика на кризата и негативите от нея костовистите не напират особено да застанат начело на ведомства. На "Раковски" 134 обаче имената на Димо Гяуров и на Красен Станчев от Института по пазарна икономика се спрягат за бъдещи министри.

БНТ

Симеон Дянков: Все още не съм разговарял с Борисов

Интервю с Симеон Дянков, икономически експерт на ГЕРБ, пред БНТ в предаването „Денят започва":

Водещ: Добро утро. Следващият ни гост е Симеон Дянков. Сигурен сякаш финансов министър. Това и по световните агенции, мисля, че и „Дау Джоунс" са цитирани, и Бойко Борисов е цитиран, че за вас е признал, макар че има различни вариации за някои от останалите постове. Имахте ли точно такъв разговор, в който да кажете „да"?

Симеон Дянков: Не, още не сме имали този разговор. Кабинетът се оформя тази седмица и се надявам, че до края на тази седмица Бойко ще има добри идеи. Но не сме имали още този разговор конкретно.

Водещ: Явно ви смята за сигурен и говори първо с останалите, които не са. И вицепремиер се казва, че ще имаме по финансите, защото се очертава тази позиция да е една от най-важните в период на криза. Това ли е логиката - да бъде финансовият министър и вицепремиер в случая?

Симеон Дянков: В период на криза наистина, може би това е логиката и ще имаме поне още година - година и половина тежка част от кризата, така че може би в това го оправдавам.

Водещ: Няколко думи за вас. Гостували сте ни, но сега е моментът за тези, които все още не ви познават, широката аудитория, да кажем, че сте на 38 години, с две деца, жена ви е американка, завършил сте Ловешката езикова гимназия, били сте в УНСС, по-късно доктор по икономика от Мичиганския университет, работите за Световната банка от повече от 14 години, в момента главен икономист по финанси на Световната банка, директор на Научен център в Харвард. Казват, че сте класиран в Топ 100 на най-цитираните икономисти в света. Може би и това интервю ще добавим към цитатите при вас.

Симеон Дянков: Благодаря.

Водещ: Сега. Казвате че до края на седмицата ще бъде съставено правителството. Това ли е - четвъртък - петък - дедлайн има ли такъв, за да се действа бързо?

Симеон Дянков: Бойко знам, че работи денонощно и предполагам, че това е времето, в което той поне ще има един проекто-лист.

Водещ: Знаете ли за други имена или не искате да излизат от вас?

Симеон Дянков: Аз не съм част от този екип. Аз се занимавам само с финансите и икономическия екип.

Водещ: Добре. Тогава към финансите, към това, по което вие сте добър, поне такава ви е биографията. Очаквате ли наистина много сериозен проблем с, наричат я „дупка" в бюджета, да кажем, че това е много малка приходна част и много голяма разходна? Говорили сте в едно интервю за четири милиарда и сте изразили опасение, че може да се окажат шест милиарда. Дефицит ли е това?

Симеон Дянков: Това е дефицит, да. Преди два - три дни видяхме вече дефицита за май, който беше много по-голям, отколкото правителството говореше и общо взето до средата на юли вече на годишна основа правителството ще е дефицит. Което означава, че втората половина на годината ние ще вървим, или поне по сегашните предвиждания, ще вървим надолу. Следващото правителство, разбира се, много бързо може да направи някои неща и ние сме готови веднага да направим някои промени - и за увеличаване на някои приходи и за намаляване на някои разходи. Но това, което ни очаква, предполагам е доста по-лошо положение, отколкото в момента виждаме в цифрите и понеже голяма част от цифрите от април не се публикуват.

Водещ: Защо? Нарочно ли е това?

Симеон Дянков: Предполагам, за да се скрия някои от по-големите дупки в бюджета. Един пример ДДС, общо взето кредитирането от фирмите към правителството се е увеличило близо три пъти в последната година, и сега е около 700 милиона лева, което не се води като част от дефицит, а понеже един вид следващото правителство ще го плаща...

Водещ: Т.е. това е един разход, който в момента е скрит, така ли?

Симеон Дянков: Точно така.

Водещ: Това, което трябва да върне държавата на фирмите по ДДС, в момента си стои тази сума, а тя като се извади се оголва още повече, това ли искате да кажете?

Симеон Дянков: Се оголва с още 700 милиона дефицит. Ако правителството възнамерява, аз се надявам, че правителството възнамерява да плаща ДДС на фирмите.

Водещ: Добре. Това умишлено ли е направено като някакъв подводен камък или просто кризата е такава, или заради некадърност, или заради какво?

Симеон Дянков: Точно това, според мен, е направено нарочно, понеже до април...

Водещ: ... скриването на данните...

Симеон Дянков: ... Министерството на финансите това го публикуваше редовно в месечните си отчети. От април и май това не се публикува и само може да се хване като се сравняват данните на БНБ, на Министерство на финансите, но има и много други проблеми, така да се каже, които...

Водещ: Станишев каза, че не е вярно, че оставя лошо наследство.

Симеон Дянков: То зависи той какво се е готвил да оставя. Може би на фона на това, което си е мислил, че ще остави не е лошо, но определено от финансова гледна точка това е не само лошо, но и много трудно наследство в период на криза.

Водещ: Така или иначе обаче погледите са към вас и заради начина, по който се представи ГЕРБ към пети юли, така или иначе неудобните въпроси ще бъдат и към вас, ако има непопулярни мерки. Какви могат да бъдат те? Възможно ли е да се намаляват заплати, да се намаляват пенсии или пък просто ще се замразят заплатите? Въпросите ще бъдат към вас, сигурен съм, че няма да важи много дълго време това оправдание с наследството. Хората искат резултати веднага, такава е психологията.

Симеон Дянков: Определено и е хубаво да се дадат резултати веднага. Намалява на пенсии и на заплати не е добра идея икономически, защото това още повече ще свие икономиката, така че според мен това определено не помага и не трябва да става.

Водещ: А замразяване - това е, не намаляване?

Симеон Дянков: Може би замразяване. Пак казвам, понеже ние не знаем напълно бюджета, това няма да е едно от първите неща, за което от финансова гледна точка ще е интересно. Първо трябва да се види къде може административно да се намалят бюджети. Там имаме вече добри идеи.

Водещ: Къде може да се свият разходите? Може ли механично да се махне министерството на Емел Етем за извънредните ситуации, да се махне позицията и щатовете, ангажирани около Министерството по европейските въпроси и по еврофондовете също? Това много пари ли ще спести?

Симеон Дянков: Това може да се направи бързо и ще се направи. Няма да спестим много пари от бюджета, ще спести някъде около 150 до 200 милиона лева, точно тези, които вие говорихте. Има, разбира се, и някои други административни промени, които да се направят.

Водещ: Кои например?

Симеон Дянков: Например, според мен в Министерството на отбраната има възможност да се съкрати доста бюрокрацията, понеже ние имаме и щаб на армията, който реално ще се занимава и трябва да се занимава с армията. А и също министерствата, които по принцип трябва да се занимават с европейските фондове, но явно не са успели и са пропаднали - Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на екологията, Министерството на земеделието. За тези три министерства трябва да се попита каква им е главната задача и дали са успели или не са успели - не са успели.

Водещ: Но ще има такива министерства, нали?

Симеон Дянков: Такива министерства ще има, но въпросът е каква е главната задача и кой работи за тази задача. И тези хора, които не работят за тази задача въпросът е - или те трябва да се преорганизират и за тази задача да работят, или общо взето трябва да има някакво реорганизиране там, за да спестим средства. Но не е само от разходите. Има и някои приходи, които могат да се увеличат и всъщност най-бързата и най-лесната реформа, която технологически може да стане за месец - месец и половина това е връзката между митниците и данъците, което ни осигурява намаляване първо на контрабандата и второ, на годишна основа някъде около 800 милиона лева допълнително от акцизи и мита, които в момента ние не ги събираме, защо?

Водещ: А в партии ли отиват? Това витае постоянно, винаги, „митница" е едва ли не мръсна дума. Защо? Вие поставяте въпроса, но имате логично обяснение. Защото знаете потоците къде биха могли да бъдат, след като не са във фиска.

Симеон Дянков: Поставихме вече въпроса в последните няколко месеца и аз като пътувам из страната и се виждам с много бизнеси също поставям въпроса. И интересното за мен е, аз идвам все пак отвън и не познавам много добре някои от играчите, така да се каже, тук, едно име постоянно идва - Румен Петков. Като питаш за митницата и защо не са свързани с данъците и защо става тази какафония...

Водещ: Какъв е точно въпросът формулиран, за да се получи този отговор, който казвате с име и фамилия?

Симеон Дянков: Кой е направил така, че да не може да се свържат митниците с данъците? Защото технологически това е все едно да имаш два контакта и просто да ги свържеш с една жичка между тях, технологиите от двете страни са направени по аналогичен начин, така че те са напълно свързани.

Водещ: И като ви дадат този отговор, това на каква мисъл ви навява?

Симеон Дянков: Първият път, в който го чух, аз не знаех кой е Румен Петков и питах

кой е Румен Петков.

Водещ: Не знаехте?

Симеон Дянков: Не знаех, обясниха ми кой е Румен Петков и ме навява на мисълта, че това не е направено от гледна точка за доброто на България, а е направено от гледна точка на, предполагам, шепа българи, така да се каже.

Водещ: За каква сума говорите?

Симеон Дянков: Като добра година, например 2007 година, изчисленията са, че на годишна основа от акцизи и мита България е губила 1.2 милиарда. Вече не сме в такава добра година заради кризата, но един консервативен, едно консервативно изчисление - около 800 милиона лева на година от акцизи и мита, които не са влезли в Държавния бюджет, а просто - общо взето на мен така са ми го обяснили - на определени дни се вдигат бариерите и месо, зеленчуци, алкохол, цигари, просто минават безмитно. Това е, което не е само проблем за бюджета, в смисъл - това е нещо, което бързо може да стане, за да покрие една част от дупката в бюджета. Това е огромен проблем за реалната икономика. Защото си помислете кои са секторите, които се удрят - селското стопанство за зеленчуци и т.н.

Водещ: Това, което казвате и което ние по принцип си го знаем, че съществуват схеми и никога нищо не се е доказвало, не са ли прийом на абсолютно всички, които идват на власт и държат бариерата, за която говорите? И по какъв начин ще имате вие ресурса, ако има апетити, да не бъдат въвлечени именно в тази схема, така да се каже наследството е добро, ако използвам тази фраза, да унаследите и в този смисъл... как ще устоите на това? Има винаги заинтересовани, има хора с много добри идеи, разбират от тези детайли. Дали да сме сигурни, че няма да бъде същото? Това е големият въпрос.

Симеон Дянков: Аз последните 15 години съм работил в над 90 държави по света, в голяма част от тях съм работил и по бюджет и точно по митници. И от страна на Световната банка, примерно, съм работил в проекти в Турция, в Русия, в Украйна, във Виетнам, точно този тип проекти. И мога да кажа със сигурност, че една от огромната част от страните, в които аз съм работил, нямат този проблем, в смисъл не може да се каже, че в България някак си това става и просто всяко следващото правителство ще влезе в този капан и това ще го прави, защото знам много други държави, които не са толкова различни от България, които това не го правят и всъщност акцизите и митата наистина влизат в бюджета. Така че аз съм убеден, че това ще стане и това трябва да стане в следващите един - два месеца реално, за да може да вкараме тези пари в бюджета.



zdrave.net

Здравното министерство – едно от най-тежките, според Иван Костов

Синята коалиция няма да бърза да приема министерски кресла, ако й бъдат предложени такива. Това коментира в предаването „Здравей България” на Нова телевизия лидерът на ДСБ Иван Костов. „Ако ни бъде предложено нещо, ще разсъждаваме. Може да ни се предложат неща, за които нямаме сила да понесем отговорността. Примерно да ни се каже: хайде вземете Министерството на финансите, понеже там ще има големи и тежки ревизии на разходи. Но можем ли да понесем отговорността? Дайте да говорим реалистично. Ето защо е необходимо да изработим позицията си”.

Иван Костов добави, че има много сектори на държавата, където ситуацията е тежка, като даде пример със здравеопазването. „Изключително тежка е ситуацията в здравеопазването. Там НЗОК е на дефицит и вече бърка и използва резервите си. Очаква се касата да приключи годината с 350 млн. лв. дефицит. Тя в момента не може да финансира животоподдържащи лекарства на хроничноболни хора, които са длъжни да ги взимат. Т.е. тя е дезертирала от най-важните си функции. Каква е тази здравна система? Вижте докъде сме изпаднали. И сега може ли да се каже на Синята коалиция: „Хайде взимайте и оправете здравеопазването”. С какви сили? С каква тежест? Има неща, за които можем да помогнем, но има и такива, за които няма да имаме сила”, коментира Иван Костов. Той заяви че Синята коалиция ще помага на управляващите с опит и компетентност. Според него отговорността за бъдещето управление не бива да бъде на отделни министри, а на правителството като колективен орган. Костов добави, че Синята коалиция няма да настоява за министерски квоти.

Шестима медици влизат мажоритарно в парламента, Гайдарски и Баташки - не

Шестима от общо 31 мажоритарно избрани депутати в 41-то Народно събрание ще бъдат лекари, показа справка на Zdrave.net. Сред тях има както известни, така и напълно непознати за широката общественост лица.

В Благоевград червеният кандидат и директор на Александровска болница доц. Асен Златев си извоюва малко под 13% и остава четвърти след Любен Татарски от ГЕРБ, Ахмед Башев от ДПС и лидера на РЗС Яне Янев.

Хирургът д-р Красимир Петров печели мажоритарния вот във Варна с близо 38% от гласовете. Той остави след себе си шефката на варненския медицински университет Анелия Клисарова от Коалиция за България, Димитър Абаджиев от РЗС, Николай Василев от НДСВ, Димитър Камбуров от Синята коалиция и независимата Валерия Петрова.

Депутатът от 40-то Народно събрание Ваньо Шарков остана пети поред в мажоритарния вот във Велико Търново. Пред него се наредиха двама души с името Цветан Цветанов – съответно от ГЕРБ и РЗС, както и представителите на Коалиция за България Андрей Пантев и на „Атака” Румен Георгиев. Въпреки това синият кандидат вероятно отново ще прекрачи прага на Народното събрание в качеството си на водач на листа в Търново, с вота на 6,04 от гласувалите, даден за Синята коалиция. Въпреки слабия си резултат доскорошният депутат коментира, че е доволен че е победил Андрей Пантев в Свищов, както и че цялостният резултат позволява съставянето на силно дясноцентристко правителство.

Във Видин бившият здравен министър проф. Радослав Гайдарски, който бе мажоритарен кандидат на Коалиция за България, остана на 6% от кандидатката на ГЕРБ – 25-годишната фотографка Любомила Станиславова, която извоюва 38,27% от гласовете. Малко над 6% пък отидоха за кандидата на „Атака” д-р Емил Лилов, който е бил син депутат в 38-то Народно събрание.

Лекарят ортопед Анатолий Йорданов от ГЕРБ печели мажоритарния вот с 44% в Ловеч. Той е 53-годишен, завършил е медицина в Плевен, а след това и Обществено здраве и здравен мениджмънт в София.

Хирургът Пламен Цеков, също представител на ГЕРБ, си извоюва първото място в Монтана с 39.84% от гласовете. Той е 45-годишен, завършил е медицина със специалност хирургия в Плевен. Управител е на многопрофилната болница „Свети Николай Чудотворец” в Лом. В същия район трети по резултат е доскорошният депутат от БНД Борислав Великов, регистриран като кандидат на „Лидер”.

В Пловдив кандидатът на Коалиция за България – шефът на университетската болница „Свети Георги” Илия Баташки – остава втори с 20,95% след кандидатката на ГЕРБ Менда Стоянова. Малко преди изборите колоритният екс-депутат от БСП обяви, че за него ще гласуват поне 2000 медицински сестри, но това очевидно се оказа недостатъчно да павира пътя му към парламента.

В Разград категорична победа отбелязва досегашният депутат и председател на социалната комисия в парламента Хасан Адемов от ДПС с 55,58%. Сегашният зам.-министър на здравеопазването Валери Цеков от НДСВ е успял да постигне едва 1,32% в мажоритарния вот с гласовете на малко над 1000 разградчани.

Д-р Руденко Йорданов от Коалиция за България остава втори в Русе с малко над 15% от гласовете. Победи го бившият полицай Пламен Нунев от ГЕРБ.

Д-р Митхат Табаков, който тази година навършва 48 години, печели депутатско място като мажоритарен кандидат на ДПС в Силистра. Завършил е ВМИ във Варна, специалност „Акушерство и гинекология" и "Мениджмънт в здравеопазването". Работил е като завеждащ „Акушеро-гинекологично отделение" и като управител на многопрофилната болница в Дулово, а от 2003 г. е кмет на община Дулово.

В Смолян с 32,95% от гласовете мажоритарният вот е спечелен от д-р Даниела Анастасова Дариткова - Проданова – общопрактикуващ лекар и общински съветник от ГЕРБ. Тя е завършила медицина в Санкт Петербургски медицински педиатричен институт.

Стоматологът и бивш заместник-здравен министър от СДС Иван Антикаджиев, сега кандидат на РЗС, остана шести в 24-ти избирателен район в София с 3,81% от гласовете.



Относително силен резултат в София-област отбелязва Красимира Ковачка от „Лидер” с 5,70% от гласовете. Д-р Ковачка е шеф на болницата в Самоков. Първото място в района обаче е за Емил Димитров от ГЕРБ.

Извън мажоритарните кандидати, със сигурност място в следващия парламент си запази и сегашният здравен министър Евгений Желев, който водеше червената листа в Стара Загора. Там левицата спечели 21,11% в пропорционалния вот.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница