08 февруари 2014 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата11.01.2018
Размер392.02 Kb.
#44477
  1   2   3
08 февруари 2014 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Рейтингите информират студентите, за да избират
„Най-важното с рейтинговата система на университетите е да помогнем на кандидат-студентите да направят информиран избор", каза на дебата Георги Стойчев от „Отворено общество". „Сред най-търсените отговори е има ли връзка висшето образование с пазара на труда, работят ли висшистите като висшисти", уточни той. Рейтинговата система показва, че най-масовите професионални направления, които ще произведат най-много висшисти през следващите 5 години, са икономика, администрация и управление, право и педагогика. В тях обаче безработицата е над средната за страната. Най-ниска е в направленията, свързани със сектора на здравеопазването.


270 млн. лв. се инвестират в болници по европрограма
„Регионално развитие" за обновяването и модернизацията им, съобщи вчера министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева. Тя откри модернизираната болница в Гоце Делчев.


Бебето Павел не е починало от ваксина, а от тежка инфекция
ВАНЬО СТОИЛОВ

3-месечният Павел Стефанов от Стара Загора е починал на 24 януари от бързо и злокачествено протичане на тежка вирусна инфекция, сочи хистологично изследване.

„Няма данни за постваксинални усложнения", съобщи вчера шефът на университетската болница в града проф. Петрана Чакърова. Хистологичното изследване потвърди заключението на съдебните медици, че бебето е починало от скоротечна бронхопневмония. По-късно по желание на родителите тялото му бе кремирано.

„За да се разсеят съмненията на майки, които предстои да имунизират децата си, в референтна лаборатория в София ще бъдат извършени и високоспециализирани изследвания на кръв и друг запазен биологичен материал от бебето, които да докажат точно вида на вирусния причинител", обясни проф. Чакърова.




Чирков спасява родилка от белодробна емболия
Александра от САЩ носи името на професора
НИКОЛАЙ МОСКОВ

Българка, която от 20 години живее в САЩ, си е сложила на никнейма в интернет годината на една своя операция. Тя трябва да е много важна, защото я има и на скайпа й, и на личната й поща.

Това е уникалната за времето си хирургическа интервенция, с която спасяват родилка с белодробна емболия, без да увредят плода. Операцията е на проф. Александър Чирков. Тя е другото най-значимо дело на хирурга три години след първата му сърдечна трансплантация у нас през 1986 г. Новаторството в медицината на българския хирург не остава незабелязано от медицинското съсловие по света.

В Америка Чирков е поканен да опише лечението на масивния белодробен ембо-лизъм в The Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery - официално издание на Американската асоциация по гръдна хирургия, което представя оригинални статии на най-добрите хирурзи на сърце, бели дробове и кръвоносни съдове, като фокусира върху техники и тенденции.

Чирков е готов за такава операция още 10 години преди това. Като доцент във Франкфурт изнася лекции за белодробния емболизъм при родилка и израждане на детето пред най-големите светила още през 1978 г. Кани го да чете лекция в Сидни проф. Уайт и проф. Барет- Бой от Нова Зеландия, който пръв въвежда изкуствената клапа в сърцето, а Кристиян Барнард, който извършва първата в света трансплантация на човешко сърце през 1967 г. в Кейптаун, го вика да се видят в Кицбюел, Австрия.

За да се стигне до 1989 г., когато в създадената от него болница „Св. Екатерина" проф. Чирков спасява бременна в седмия месец жена с белодробна емболия. В екипа са днешите консултанти в „Токуда" по АГ проф. Илко Карагьозов и във ВМА проф. Венко Александров, който тогава завежда КАРИЛ (Клиниката по анестезия, реанимация и интензивно лечение).

Световната медицина го определя като уникален тогава пример. Оттогава професорът в България е правил около 25-30 комбинирани операции.Наскоро обаче вестник обяви, че току-що у нас е направена за първи път операция на родилка с порок на сърцето след успешно раждане. Глупава лъжа. Както казва по друг повод проф. Генчо Начев - някой открил топлата вода...

На проф. Чирков му става твърде терсене от подмяната на фактите. „Започнах такива операции преди 25 години. На Запад винаги се казва кой и кога първи е направил нещо. У нас нещата се подменят. Аз поздравявам колегите - мои ученици в „Св. Екатерина", че продължават успехите, но журналистите трябва да се научат да питат кой кога е направил първата подобна операция, трансплантация и т.н.", уточнява професорът. Той винаги е учил своите на екипност и етичност. Но докато едни ученици са му признателни, други го крадат. Най-точен е един коментар от форумите под материал за Чирков: „Велик! Но го ограбиха!" След уникалната за времето си операция през 1989 г. майката Весела, а като пораства, и дъщерята, не пропускат празник, на който да не поздравят проф. Чирков за това, че ги е дарил с живот. „Преди 6 години дъщерята дойде да благодари - беше вече студентка в Америка. По-старите гинеколози знаят, че тогава вземахме от АГ-то пациенти с тежки пороци при нас, в „Св. Екатерина", като първо те израждаха детето, а после веднага извършвахме корекцията на сърдечната малоформация. Заслуга имаха и гинеколозите, защото само при оптимална координация между гинеколози, анестезиолози и хирурзи се стига до такъв добър резултат", отново

подчертава заслугата на екипа проф. Чирков.

Според него вече такива операции не са новина. „Новина е това, което съобщиха преди месец-два - направена е успешна операция на дете със стеноза на аортата още като ембрион в матката на майката.

Представяте ли си накъде отива медицината. Но да се говори за уникална операция, след като такива се правят от над 20 години, е обида към пионерите в каквато и да е област."

„24 часа" успя да се свърже с някогашната родилка Весела Андреева, която от 20 години живее със семейството си в Чикаго.

„Разбира се, че ще разкажа за операцията - та и аз, и дъщеря ми дължим живота си на професор Чирков Стана така, че получих белодробна емболия при бременност. Преди това бях спортистка и не съм боледувала. Бях бременна в 7-ия месец, а операцията беше на 12 април 1989 година. Когато отидох в Медицинска академия, състоянието ми беше критично. Бях получила белодробна емболия 4 дни преди това, но лекарите не можеха да разберат какво се е случило - мислеха, че е просто неразположение от бременността и ме бяха изпратили вкъщи. В кардиологията на проф. Томов в Медицинска академия решили, че няма да оцелея, нямало смисъл да се прави нищо и дори питали майка ми дали има друго дете. Тя също е медицинско лице и бе присъствала на разговорите преди операцията. Проф. Чирков тогава е настоял да ме оперира въпреки несъгласието на проф.

Томов. Затова за мен проф. Чирков е изключителен човек и ненадминат кардиолог!

И сега, след близо 25 години, нямам думи да опиша професионализма, грижите, човешкото отношение на хирурга и екипа му. След операцията той многократно и дори нощем се обаждаше, когато не беше на работа, да провери как съм. Аз бях оперирана бременна, дъщеря ми остана в мен по време на операцията и беше родена 2 месеца по-късно. А моята операция е била толкова професионално направена, че аз нямам

никакви последствия на белите дробове и днес - карам ски, бягам, играя тенис.

Анестезията на проф. Венко Александров също е била уникална, за да няма последствия за дъщеря ми.

Дъщеря ми Александра кръстихме на проф. Чирков. Тя е на 24 години, завърши колеж и магистратура още на 22 години. Усилията на професорския екип са си стрували, защото Александра е изключително умна. Тя спечели награда за най-добър ученик по английски и обществени науки в гимназията, а не знаеше дума английски, когато започна първи клас. После завърши колеж Magna Cum Laude (със специална диплома за отличие -б.р.), взе две специалности за 3 години вместо за четири и бе сред първите по успех. Имаше и стипендия за академични постижения. След това завърши магистратура по финанси в университета в Единбург, Шотландия. Сега работи на финансовите пазари в Чикаго на много добра позиция", разказва Весела.

Семейството отива в Амери7 ка преди 20 години, след като съпругът завършва там магистратура и иска да работи в САЩ. Весела също завършва магистратура пя мениджър в голяма банка. В Америка ражда и второ дете.

„Както виждате, моят и на дъщеря ми живот е доста успешен. И не забравяме, че щастието на семейството ми дължим до голяма степен на проф. Александър Чирков! За мен той е най-добрият лекар, професионалист и изключителен човек. Нямам думи да опиша възхищението и благодарността си към тази изключителна личност", казва Весела. И за да напомня всеки ден за доброто, което хирургът е направил за нея и детето й, Весела след името в никнейма си е изписала 89 - годината, в която операцията на Чирков й дава втори живот и тя ражда Александра. През юли Весела планира за кратко да е в България и „много бих искала да се срещна с него", казва тя.




Пациенти се жалват в Европарламента от здравната реформа
Дина ХРИСТОВА

Националната пациентска организация и Българският пациентски форум пращат писмо до българските депутати в Европарламента и до еврокомисаря ни Кристалина Георгиева, в което описват "нетърпимата ситуация за пациентите в България". Според тях реформите у нас в сектора се ограничават единствено с контрол за намаляване на разходите, а не се прави нищо за ръст на приходите.

"В България не се вземат никакви мерки за подобряване събираемостта на здравните вноски. А липсата на истински реформи в здравната система и фактът, че както за лекарства, така и за здравни грижи пациентът плаща от джоба си 56% от разходите, води до 2 млн. здравно неосигурени граждани", пише в писмото. Докато за туризма данъкът добавена стойност е само 9%, за лекарствата е 20 на сто и също се плаща от пациентите, отбелязват от двете организации.

Към писмото са прикачени и истории на пациенти, излезли в медии като например как човек умира на улицата заради забавяне на линейка. Преди дни станало ясно и за пациент на 40 г., който си отишъл от глад в болница, след като се стопил до 30 кг. "Защото държавата нямаше разтвори за парентерално хранене (течно, б.а.) и в бюджета няма отделени средства за това", разказа Станимир Хасърджиев, шеф на Национална пациентска организация и член на Европейския пациентски форум.



Пациентите атакуват в съда промените в наредбата, с която се регламентира, че нови медикаменти, заплащани от здравната каса, ще се вписват само веднъж в годината вместо два пъти, както беше досега. "Тази промяна е обнародвана в Държавен вестник без никакво обществено обсъждане, тъй като не е била в проекта на наредбата. Затова я атакуваме в съда. А и защото ограничава достъпа на хората до навременна и качествена медицинска помощ", заяви Хасърджиев.
ПОЗИЦИЯ

Пациентските организации смятат, че има достатъчно механизми за намаляване на разходите, без да се ограничават правата на пациента. "Например гъвкави модели на договаряне, пакетни отстъпки. В някои държави се плаща само за излекуваните пациенти с даден медикамент", обясни Хасърджиев. Той признава, че засега единствената цел на писмото е да бъде информиран Европейският парламент какво наистина става у нас, защото е убеден, че управляващите ще заблудят евроинституциите, че всичко е наред, правят се реформи, има напредък в здравеопазването


Десет области влязоха в здравния клъстер
Лечебни заведения, неправителствени организации и фирми от здравния сектор от 10 области са се включили в Клъстера на здравните региони от създаването му преди година досега. Това съобщи пред фокус председателят на сдружението д-р Андрей Кехайов, клъстерът вече разполага със свой офис и екип, който да работи за реализацията на идеите им. Основната дейност на клъстера е насочена към подобряване на системата на здравеопазването у нас. През тази година сдружението ще проведе 6 регионални и 1 международна конференция за популяризирането си и проучване на възможностите за партньорство.


Хиляди са засегнатите от алтернативния начин на лечение
Хомеопатията може да доведе до обриви, проблеми с бъбреците, гърчове, алергични пристъпи и не рядко до смърт. Алтернативният начин на лечение, чиито последователи твърдят, че е панацея за всички видове заболявания, в това число рак и холера, по-скоро пречи, отколкото да помага, смятат лекари. След тестове с плацебо е доказано, че хомеопатичните средства нанасят повече вреди, отколкото ползи на болните. Всъщност хомеопатията може да навреди на пациентите както директно, така и по индиректни механизми според анализ на резултатите на 38 научни публикации в пет медицински електронни база данни, публикуван в списание International Journal of Clinical Practice, пише в своя материал за списание МД д-р Кремена Димитрова. Тя включва в публикацията си 38 научни изследвания, като 30 от тях отразяват директните нежелани реакции на хомеопатичните средства. Останалите осем пък описват нарушенията, възникнали в резултат на замяна на конвенционалното лечение с хомеопатия. Нежеланите ефекти на хомеопатичните средства често са леки, до умерени по тежест, но са регистрирани и четири смъртни случая. Факт, който никой не би трябвало да подценява. Наблюдавани са и чести отравяния на организма и силни алергични реакции. Причините за широкото разпространение на метода са комплексни, но една от водещите е твърдението, че хомеопатията е безопасна, смята д-р Кремена Димитрова. Въпреки че хомеопатичните средства са силно разредени субстанции, има описани директни нежелани ефекти, смята още специалистът. След сериозен анализ на десетки публикации тя заключава, че описаните нежелани ефекти от хомеопатията са, меко казано, стряскащи. Сред последствията от неконвенционалния метод на лечение са коремни болки, остър пан-креатит, тежки алергични реакции, атопичен дер-матит, гадене, повръщане, арсенова кератоза и рак, както и рак на пикочния мехур, сърдечни проблеми, когнитивно-поведен-чески отклонения, кома, смърт и др. В списъка със страшните последствия влизат и екстремна възбудимост, хипонатриемия и хипоалбуминемия, еритем, оток на крайниците, раздразнителност, албуминурия, меланоза и кератоза, кожни лезии, остър гас-троентерит, левкопения, тромбоцитопения, дифузна меланоза, метаболитна ацидоза, загуба на тегло, хронична диария, морби-лиформен сърбящ обрив алопеция с косопад, сърбеж, бъбречна недостатъчност, кървене, обриви и засягане на зениците. В част от случаите приложението на хомеопатичните средства е довело до сериозни усложнения като токсична полиневропатия, квадрипареза, бъбречна недостатъчност с необходимост от хемодиализа, карцином и летален изход, става ясно от публикацията. Според автора на анализа хомеопатията може да има неблагоприятни ефекти, част от които са сериозни. Наскоро публикуван доклад на Европейския съвет за класическа хомеопатия заключава, че тя е „безвредна за приложение". Този доклад обаче е непълен и включва едва една трета от публикациите, включени в анализа, който цитираме. Много често обаче не може да се направи точно разграничаване между директните и индиректните нежелани ефекти на хомеопатичните средства. Често липсва и информация дали даден продукт е предписан от квалифициран и официално регистриран хомеопат, както и други важни детайли, посочва д-р Кремена Димитрова. Повечето експерти приемат прилагането на неефективното хомеопа-тично лечение за сериозни заболявания като потенциално по-утежняващо случая от вредите, причинени от самите хомеопатични средства. Доказателствата за индиректните неблагоприятни ефекти подчертават необходимостта всички хомеопати да бъдат адекватно обучени, за да избягват подобни вреди в бъдеще. Оказва се, че въпреки многократните предупреждения на лекарите част от пациентите продължават да смятат, че поредният „много добър" хомеопат може да им помогне да се излекуват от рак, грип или депресия. Това схващане може да бъде толкова опасно, колкото и идеята в пластичната хирургия да се използва строителен, а не медицински силикон. И докато хиляди дами вече смениха имплантите си и си сложиха такива с доказан медицински произход, хиляди хора по света продължават да пият отвари, хомеопатични чудеса и лекуващи буквално всичко хапчета. Заб.: Материалът е съставен въз основа на тестове, проведени сред 1159 засегнати пациенти. При 1142 от тях са регистрирани директни нежелани ефекти, при 17 са установени индиректни усложнения. Оригиналните статии са от Австрия, Белгия, Бразилия, Дания, Франция, Германия, Холандия, Индия, Ирландия, Израел, Италия, Мексико, Испания, Швеция, Швейцария, Великобритания, САЩ и са публикувани между 1978 и 2010 година. Още на www.novinar.bg
Малко факти

Хомеопатията (от гръцки хомиос, означаващо подобен и патос, болест) е метод от алтернативната медицина, чиито основи са положени през 1796 г. от Самюел Ханеман, става ясно от справка в Уикипедия. В основата му е използването на силно разредена форма на вещество, причиняващо симптомите на съответната болест. Многобройни научни изследвания са

установили, че хомеопатичните препарати са неефикасни, а предложените механизми за тяхното действие - неправдоподобни. Научната общност разглежда хомеопатията като измама, Американската медицинска асоциация като шарлатанство, а предписването на хомеопатични препарати вместо лекарствени средства е критикувано като неетично.


Пациентите се жалват в Брюксел от министър
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Националната пациентска организация НПО) и Българският пациентски форум алармираха с писмо еврокомисаря Кристалина Георгиева и всички български евродепутати как с водената политика от здравния министър д-р Таня Андреева и приетите от правителството краткосрочни мерки за здравеопазването се погазват европейските директиви за подобряване на достъпа на болните до лечение. „Вместо да вървим напред, ние се връщаме назад, преди 10 ноември 1989 г. Хората умират, без да им се осигури лечение, и то в XXI век!", каза д-р Станимир Хасърджиев, председател на НПО. И започна да изброява - преди дни 40-годишен загива от бавна и мъчителна смърт от глад, тъй като държавата и здравната каса не покриват спасителното т.нар. парентерално хранене (чрез специални вливания). Петима българи с пулмонална хипертония умират в последните месеци, защото държавата не покрива лечението им. То може да се купи от болниците, но те пък нямат отпуснати целеви средства за него. Казусът е като с 160-те деца с остра лимфобластна левкемия. „Има пациенти с рак, които в даден момент стават резистентни към медикамент от комбинираната им терапия и трябва да минат на ново лекарство. Само че с приетите от правителството мерки нови медикаменти ще „влизат" в платения списък веднъж на 2 г. и на пациента му се казва: „Ти остани жив две години и после ще получиш лечение", допълни Иван Димитров, председател на Българския пациентски форум и представител на пациентите в надзора на НЗОК. Според него вършеното от министерството и от правителството чрез мерките му е геноцид. Пациентите посочиха, че нито едно от нововъведенията в сектора не е обсъдено с тях, всичко става „на тъмно", „непрозрачно", а властта се капсулира. Надеждата им била само в здравната комисия и в парламента. И тъй като България орязвала спасението на болните, организациите са подали жалби във ВАС за рестриктивните промени в Наредба №40 и №10, извършени от здравното министерство и по предложения от НЗОК. „Не може някаква министърка да казва, че след една, две или пет години ще се плаща лечение, съдът трябва да я спре", казаха организациите. До редакционното приключване на броя не получихме коментар от МЗ.




България сама ще решава за трансмазнините на етикета

Брюксел вероятно ще се откаже от идеята да се изписва произходът на месото
ДРАГОМИР НИКОЛОВ

Всяка страна от ЕС, включително България, сама ще реши дали да изисква от производителите на маргарин, майонеза или бисквити да изписват на етикетите съдържат ли опасните трансмазнини. Това обяви вчера евродепутатът Антония Първанова по време на дискусия „Знаете ли какво ядете?", организирана от информационното бюро на Европейския парламент в София. Наскоро Американската агенция по храните и лекарствата обяви, че тези мазнини не са безопасни за хората и водят до сърдечно-съдови заболявания. В момента САЩ готвят забрана за употребата им, която трябва да стане факт до 8 март т.г. V нас екосдружението „Зелени инициативи" вече настоя за забраната на тези мазнини с писма до Министерството на здравеопазването и до Българската агенция за безопасност на храните. Трансмастните киселини се получават, когато към растителното масло от соя, слънчоглед или рапица се добавя водород. Процесът се нарича хидрогенизация. „Регламентът трябва да влезе в сила до декември т.г. и до този срок страната ни вероятно трябва да е готова с позиция за трансмазнините", посочи пред „Труд" д-р Галя Костадинова, шеф на отдел „Безопасност на храните" в агроведомството. От думите на евродепутата Антония Първанова стана ясно, че най-вероятно ще бъде преработена тази част от регламента, която задължава производителите от 1 април 2015 г. да изписват на етикетите къде е отгледано животното и къде е заклано. „Вероятно тази норма ще подлежи на преоценка и най-вероятно с подобен контрол ще бъдат натоварени националните агенции по безопасност на храните", каза Първанова. След дълги дебати и дискусии е отпаднало т.нар. цветово кодиране, което трябваше да подсказва дали храната е полезна за здравето на потребителите. Идеята бе на принципа на светофара - ако грее зелено кръгче, то да гарантира, че се предлага продукт с нормално наличие на мазнини, сол, захар и др. Червеното щеше да посочва, че някоя от тези съставки е завишена. „Независимо, че на ниво ЕС тази регулация не влезе в сила, хипермаркетите във Великобритания сами я въведоха. Преди няколко дни обаче Италия атакува пред ЕК това решение на Острова. Със 17 гласа „за" и 11 „против" Италия успя да забрани тази практика. Голямото ни учудване бе, че сред страните, подкрепили Италия, се оказва и България", посочи Богомил Николов, изп. директор на Асоциация „Активни потребители". Евродепутатът Антония Първанова съжали, че от регламента е отпаднало да се слага предупреждение, когато храните съдържат аспартам, за който има научни изследвания, че може да доведе до прекратяване на бременност.




Лекари се жалват от отрязани стипендии
Остро писмо до американския посланик Марси Рийс изпрати Българският лекарски съюз. Повод за недоволството на медиците стана отхвърлянето на проект в последния момент от фондация "Америка за България". През миналата година лекарският съюз започна програма за раздаване на стипендии на млади медици. Съсловната организация е кандидатствала за финансирането на допълнителни стипендии за 30 специализанти във фондацията. Там приели проекта, но ден преди връчването на стипендиите без обяснения казали, че няма да участват. "Това ни затрудни особено много, тъй като кандидатите вече бяха класирани и в момента сме принудени да забавим своята програма до намиране на необходимите средства", се казва в писмото до г-жа Рийс. Преди дни стана ясно, че фондацията е дала повечето средства за финансиране на определени медии.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница