09 февруари 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата02.06.2018
Размер458.16 Kb.
#71078
  1   2   3
09 февруари 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Градовете до 25 000 без болници
Липсата на пари за плащане на стари борчове ще дoвeдe дo фалити на общински заведения
Диана ТЕНЧЕВА

Населените места, в които живеят до 25 000 българи, ще останат без болници, съобщи вчера д-р Иван Димитров, председател на сдружението на общинските здравни заведения. Причината за това били провежданата здравна политика, заложените изисквания за апаратура и специалисти, орязаните бюджети. Според експерти става дума за изчезването на около 15 общински болници.

Този тип заведения се намират в много тежко положение. „За разлика от държавните ние не разполагаме с ресурс за покриването на стари задължения, което ще доведе до фалити", каза още Димитров, управител на болницата в Попово.

В общинските болници, които са около сто, се лекуват над 1 милион българи. „Направихме изчисления сред 25 от тях на базата на данни от миналата година. Над 45% е спадът на получените от тях пари за извършено лечение", съобщиха от сдружението им.

„Връщането на бюджетното финансиране, съчетано с медицински необоснованите изисквания за апаратура и специалисти, няма да доведат до по-високо качество на медицинските услуги, а точно обратното! До влошаване", добави д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването. Според него трябва да се очакват все повече случаи като на разкарвана 10 часа жена от болница на болница не защото лекарите не могат да я излекуват. А защото новите правила им забранявали.

„Системните грешки трябва да бъдат отнасяни към българското правителство и здравната каса", добави д-р Кацаров. Той подчерта, че общинските болници са обречени. „Но заедно с тях и българските граждани. Още не е късно да се вземат мерки", казаха от сдружението.

То показа статистика за 2008-а на Световната здравна организация. Според нея с публичните средства за здравеопазване българите купуват 3 пъти по-малко здравни услуги, отколкото останалите граждани на Европейския съюз.


Лекарският съюз: Не убиваме пациенти!
Крайно непочтено е да се твърди, че лекар е убил пациент, за да се облагодетелства, независимо каква е сумата. Това заяви вчера д-р Цветан Райчинов, шеф на Българския лекарски съюз по повод зачестилите материали за лекарски грешки в медиите. „Не сме сърдити на нито един журналист, но сме засегнати от липсата но обективност в някои материали", заяви Райчинов. Той напомни, че през 1947 г. трябвало да се преследват алчните и некадърни лекари. „Това почвам да си мисля и сега! А след случая в Горна Оряховица се сещам и за Либия. Там също чувахме „лекари убийци", добави Райчинов. И продължи: „И какво се оказа, че лекарите от Горна Оряховица са невинни, но никой не им се извини, че ги е оклеветил."

Според БЛС над 60% от медиците ни са над 50 г. и скоро нови добри няма да се „произведат".




Проф. Милан Миланов, шеф на етичната комисия:
10 % от българските доктори се увълчиха
Диана ТЕНЧЕВА

Проф. Милан Миланов е председател на етичната комисия към Българския лекарски съюз и водещ наш специалист по реанимация и интензивни грижи в института „Пирогов".

- През последните 10 години на колко лекари са отнети правата заради грешки или небрежност, проф. Миланов?

- Не са повече от двама-трима за времето, през което аз съм председател на етичната комисия. А аз заемам поста от близо 2 г.

- Защо зачестяват грешките на доктори в последните месеци или просто преди години не са се разгласявали?

- Не ми харесва темата, защото комисия по лекарска етика не е нито съд, нито светата инквизиция. За да стигне до своите заключения, които трябва да са професионални и от медицинска, и от правна гледна точка, комисията се нуждае от доста повече време, отколкото смятат някои властващи (най-вече в момента), които сочат с пръст кой е виновният и за колко трябва да бъде осъден.

- Но обществото иска да разбере кои са виновните.

- Не, обществото не иска, а властващите, част от медиите и част от обществото. Ето един поразителен случай от Плевенско от онзи ден. При доктора влязъл човек, който имал висока температура и го боляло гърлото. Той искал да бъде приет като спешен пациент. На другия ден ваш колега го показва по телевизията - младо, набичено момче, който с яке седи и си говори нормално. Здраво. Това спешен случай ли е? Това са неща, които знаем от години.

- Защо не присъствахте на пресконференцията на БЛС точно по вашата тема - за лекарската етика и грешки, защо? Криете ли се?

- Не се крия и не използвам ситуацията за лични цели. Защото и на национален, и на управителен съвет на БЛС съм заявявал, че нямам никакви амбиции към ръководни постове. Пред колегите от съюза аз казах, че такава пресконференция и с това заглавие (б. р. - „Кой и защо определи лекарите като „убийци в бяло"?) не е нужна никому. Тя не е нужна на БЛС и на обществото. Моето предложение беше съюзът да премине към пряк контакт с обществото. Да престане да се занимава с управляващи, с политици...

А атаката срещу българските лекари е толкова очевидна, че няма нужда да се говори за нея.

Ние, лекарите, сме длъжни да обясним пред обществото, че сме толкова българи, колкото и всички останали. Че ние се радваме и страдаме. И живеем с надежда и омерзение колкото всеки друг български гражданин. Типичен пример за това е случаят „Горна Оряховица". Като развитие в почти 100% той наподобява случката в Либия. Лекарите тук не ги осъдиха на смърт, но това е един детайл. Както в Либия се появиха шефът на държавата, главният прокурор и един мустакат генерал, тук се появиха по същия начин хора, които посочиха лекарите и казаха: „Предумишлено убийство на новородено." Това бяха думите на Цветан Цветанов.

- Вижте, масово, като отиват в болница, хората чакат, молят се лекарите да ги приемат, дават пари, напрежението ескалира....

- Ще стигнем и дотам.

- Добре знаем,че гарван гарвану око не вади. Така е и с лекарите и затова толкова се очакваше развръзката по случая „Горна Оряховица".

- Цялото българско общество не повярва, че наши сестри са способни да убият деца в Либия. Искам някой да ми отговори защо българското общество повярва на тезата, че наши лекари могат да убият бебе?

- Роля изиграха думите между тях: „Мамка му, живо е". Т. е. бебето още не е умряло...

- А как да го кажат? И сега стигаме до лекарските грешки. В случая с починалата Гери след операция на сливици в ИСУЛ например става дума за лична грешка на лекаря и на системата.

- Защо не се коригират опасностите в системата? Наскоро признахте, че само през 2010-а е имало 6 идентични случая с деца като починалата заради операция на сливици Гери!

- По цял свят министерството на здравеопазването държи здравната система на държавата. Лекарският съюз по принцип отговаря за медицината, а касата осигурява финансирането. Тези три институции във всяка една нормална държава се стремят да премахнат т. нар. системни грешки до възможния минимум. А личните грешки - те се наказват. В България съществуват огромен брой случаи на системни грешки. Ето един пример: болна жена 150 км е била разкарвана с инсулт между болниците. И починала. Това е системна грешка. Защото същият този министър (здравният - б. p.), вместо да се вслушва в разумните гласове на хората, той не чува, когато му казват, че еди-кои си наредби няма да проработят, че унищожаването на болниците по отношение на основни специалности ще доведе до тежки проблеми. И резултатът от това е смъртта на тази жена. И трите институции, за които ви говорих, са длъжни да уловят грешките на системата.

- Защо обаче не я улавят? И какво направихте вие, лекарите, след като и през миналата година деца са починали заради лекарска небрежност?

- Министърът на здравеопазването трябва да преразгледа цялата детска здравеопазна система. Да се променят закони, правила, алгоритмите за поведение. И след 2 месеца да се поставят 2 огромни папки и да се каже - ето ги нужните документи. Така системните грешки ще бъдат сведени до минимум.

- Читателка сигнализира пред „Труд", че нямало да бъде приета в болница, ако не се била свързала с ръководството й. Защо болни трябва да звънят на този или онзи началник, за да ги лекуват колегите им? Това нормално ли е?

- На мен на ден ми се обаждат най-малко десет души.

- Защо?

- За да ги уредя.



- Защо?

- Върна се времето отпреди 30-35 г. - на „връзките" в болниците. Това говори само за едно - за грешнасистема. Ето, това е нещото, което настоящото ръководство на лекарския съюз не разбира. Затова не мога да се явявам с тях на пресконференции. И не може в тази ситуация съсловната организация да се гордее, че снабдява правителството с министри.

- Да ви върна към конкретния случай - защо редовият лекар, при когото е отишла първо читателката ни, не я е приел?

- Няма редови и нередови лекари. Има доктори и лекари, както има попове и свещеници, учители и даскали... И сега ще ви кажа - не повече от 5 до 10% от българските медици се увълчиха. И трябва да спрат вълчия си нагон. Защото другите 90-95% няма да носят на плещите си това увълчване. Но то няма нищо общо с обслужването на болните.

- Кога системата ще се промени? Май лекарите не го искат?

- А! Най-вече промени искат лекарите, защото те страдат от тях най-много. От тези системни грешки има война между лекари и пациенти.

- Кога все пак действителността в болниците ще се промени?

- Направо се обръщам към българското общество - отговорът е: когато то разбере, че лекарите са точно толкова българи, колкото и останалите. И да повярва, че българските лекари искат обществото да е по-здраво, да е по-добре и поточно лекувано.




Общинските болници очакват средствата за тях да намалеят с до 100%
Негативната тенденция ще се отрази най-силно на болниците в населените места с под 25 хил. души население
Общинските болници са "обречени". Това заяви членът на управителния съвет на Центъра за защита на правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров. Неговите думи се подкрепят от проучване на Сдружението па общинските болници, според което тази година ще наблюдаваме спад с от 45 до 100% спрямо 2010 г. на средствата към лечебните заведения в малките общини.

"Негативната тенденция ще се отрази най-силно на болниците, разположени в населени места с под 25 хил. души население", каза председателят на организацията д-р Иван Димитров. Причината за това е бъркотията в здравеопазването - несъответствието между медицинските стандарти и изискванията за подписване на договор за клинични пътеки на НЗОК с болниците.

Крайна цел -редуциране на броя на болниците

Неотдавна общинските болници предупредиха, че новите изисквания, които НЗОК определи за подписване на договор за клинични пътеки между нея и лечебните заведения, са неоснователно завишени. Според тях това значително ще намали потока от средства към малките общински болници, които не отговарят на условията, защото те ще имат възможност да сключат договор с касата за по-малък брой и по-евтини пътеки. Сред неоснователните изисквания попада и условието дадена болница да разполага с шестима специалисти, за да й бъде разрешено да лекува болестта ХОББ (Хронична обструктивна белодробна болест). "Това е най-разпространеното хронично заболяване, а с това изискване ограничаваме броя на лечебните заведения, в които то може да се лекува", коментира д-р Димитров. Голяма част от общинските болници няма да може да лекуват дори възпаление на горните дихателни пътища, диария и вирусни инфекции, каза още председателят на организацията. Пациентите с подобни оплаквания ще трябва да пътуват до областните градове.

Разминаване и хаос

Не само завишените изисквания за подписване на договор с НЗОК са проблем за малките лечебни заведения. Оказва се, че медицинските стандарти също значително затрудняват работата им, вместо да я правят по-качествена. В медицинските стандарти е записано, че отделенията в болниците трябва да се класифицират според три нива на компетентност. Най-високото ниво е трето. Според данни на здравното министерство в него попадат 29% от отделенията. В една болница обаче може да има пет отделения с различни нива на компетентност. "Това всява допълнителен хаос", казва още д-р Димитров.

Общинските болници основно разполагат с отделения от второ и първо ниво. Те обаче обслужват около 2 млн. души население и ползват само 14% от обществените ресурси за здравеопазване, показва проучване на Сдружението на общинските болници. Това означава, че медицинските услуги, които те предлагат, са доста по-евтини. Според изследването на организацията средният разход за болнична помощ на жител в София-област е бил 69 лв. през 2008 г., а в София-град - 269 лв. Това е показателно за териториалното различие в цените за лечение. "Данните са 2008 г., защото други не са налични в сайта на НЗОК", казва д-р Радко Велков. За последните две години касата не е изнасяла подобна статистическа информация.

Елена Петкова


Пишат дефиниция на лекарска грешка
Етичната комисия на Българския лекарски съюз ще определи дефиницията за лекарска грешка, като ще я раздели на лична и на системна. Определението ще залегне в новия етичен кодекс на лекаря, който ще бъде променен на извънреден събор в скоро време, съобщи председателят на съсловната организация д- Цветан Райчинов вчера.

По думите му разделянето на лекарската грешка на лична, допусната по немарливост от страна на лекаря, и системна – в резултат на тромави административни врътки, се налага, за да се прави разграничение кой е виновен и да не хвърля вина на фактически невинни хора.

В лекарския съюз знаем за още 6 случая като този с починалото 4-годишно дете в ИСУЛ. Издирени са специално. Оказва се, че е имало същия проблем на системна грешка, както е и с трагичния инцидент с Гергана, каза още д-р Цветан Райчинов. От документацията, с която разполагаме, установихме, че грешката е 60% системна и 40% лично на опериралия я д-р Маджунов, добави той.


15 болници фалират

Нямат техника и специалисти, но отказват да са клиники за долекуване
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Близо 15 болници ще фалират до месеци, защото не могат да сключат договор със здравната каса заради липса на техника и специалисти. Те са в общините с до 25 000 жители. Това съобщи д-р Иван Димитров, председател на Сдружението на общинските болници вчера.

Сред болниците, на които първо ще щракнат катинари, са тези в Мездра, Роман, Бяла Слатина, Павликени и Дулово, където населението е дори под 15 000 души, изчислиха лекари и припомниха, че в малките общини населението е предимно от пенсионери, безработни и хора с ниски доходи, които не могат да си позволят лечението в големия град. По думите на д-р Димитров, въпросните лечебници ще започнат да затварят след 20 февруари, когато е последният срок, в който здравните заведения могат да кандидатстват и да сключват договори с Националната здравноосигурителна каса.

Причината е, че те не могат да отговорят на завишените й изисквания за брой специалисти, подготовката им и апаратура, а общините нямат възможност да поемат издръжката им, обясни председателят на сдружението. За илюстрация той посочи изискването на касата общинските болници да имат реанимация, за да сключат договори с нея, но на практика тя не им плаща за поддръжката на леглата за интензивно лечение. Освен това в много от клиничните пътеки имало изисквания в лечебните заведения да има отделения по анестезиология, реанимация и интензивно лечение. Според твърденията на д-р Иван Димитров обаче Министерството на здравеопазването субсидира само тези от тях, към които в болниците има и спешни отделения с поне шестима лекари на щат. Към спешните отделения пък трябвало да има и звено по съдебна медицина.

Лечебните заведения в местата с под 25 000 души население масово не желаят да сключват договори със здравната каса за долекуване независимо че сега финансовата институция подготвя цени за такива клинични пътеки, установи репортерска проверка на „Монитор".
Ние сме лекари и не сме учили да долекуваме, а да лекуваме, категоричен бе председателят на сдружението на общинските болници д-р Иван Димитров и обвини, че здравната каса налага несправедливи изисквания, като води откровено лобистка политика.


Диагноза: Лекарска грешка
- Пено, знаеш ли, че Марчето умря?

- Умря, ама я лекуваха професори.


Като наблюдаваме зачестилите напоследък лекарски грешки, скоро май ще се утешаваме с факта, че все пак сме били лекувани от дипломирани доктори, понякога дори хабилитирани. Колкото до диагнозата, какво толкова да й придиряме. Напоследък нито Лекарският съюз признава гафовете на членовете си, нито вездесъщата му етична комисия се старае да прояви елементарна обективност дори при очевидни случаи на докторска немарливост.

Което прави напълно безсмислено цялото упражнение да се търси вина там, където всички се считат за безгрешни. Освен, разбира се, по съдебен ред. Комай това се оказва единственият начин да се вкарат в пътя някои твърде безотговорни и дори нахални представители на лекарското съсловие. Защото как иначе освен като безочие да се определи твърдението на ръководството на БЛС, че медиите преекспонирали случаите на лекарски грешки, за да уронят престижа на съсловието. За подобна наглост и уличаване на медиите в тенденциозност, когато иде реч за описани случаи на починали хора, включително и деца, в резултат на мърлячи в бели престилки, в която и да е друга страна не един, а вкупом всички от ръководството на съсловната организация биха си подали оставките. У нас, напротив, изживяват се като мъченици. Което някак си естествено провокира въпроса докога иначе добрите ни лекари като цяло ще търпят нефелото ръководство на БЛС да ги резили с нагли изказвания и неадекватни реакции, от които не печелят нито пациентите, нито самите лекари.




Населените места с под 25 хил. души могат да останат без болници
Между 45 и 100% се очаква да бъде намалено финансирането на общинските лечебни заведения за тази година
Соня Стамболийска

Населени места с под 25 хил. жители може да останат без болнични заведения. Това предупредиха вчера от Сдружението на общинските болници. Оттам обясниха, че провежданата в момента здравна политика обрича общинските болници на фалит. Сдружението е регистрирано декември миналата година и в него влизат 23 общински болници. „За населени места до 25 хил. души намалението на финансирането през 2011 г. е от 45 до 100%“, коментира д-р Иван Димитров, председател на сдружението и управител на многопрофилната болница в Попово. Той обясни, че Приложение 18 за клиничните пътеки в голяма част има разминаване с медицинските стандарти и се оказва, че 2/3 от болниците са с 1-во ниво на компетентност. Това означава, че през тази година те ще могат да изпълняват дейности по по-малък брой клинични пътеки, като ще бъде намалено финансирането им. Димитров припомни, че на общинските болници не се заплаща за извършения труд за консултации от специалист, за лабораторни и рентгенови изследвания за пациенти в центровете за спешна медицинска помощ, както и за интензивни легла. Управителите на общинските болници заявиха, че ще сезират общинските съвети, че подписването на договори с НЗОК при такива условия гарантира фалит на общинските болници. В декларацията на сдружението се заявява, че договорният процес с НЗОК е "пропит от лобизъм и прозира". Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването обяви, че връщането на бюджетно финансиране на болниците, както и необоснованите изисквания за апаратура и специалисти ще влошат качеството на медицинските услуги.




БЛС дефинира "лекарска грешка" в етичния кодекс
На следващия събор на Българския лекарски съюз (БЛС) в края на март или началото на април етичният кодекс на лекарите ще бъде променен, като в него ще бъде въведена дефиниция на понятието „лекарска грешка“. Това заяви вчера председателят на съюза д-р Цветан Райчинов по повод зачестилите негативни реакции към лекарското съсловие. Той обясни, че в определението ще бъде разграничена индивидуална и системна грешка. Първият тип се свързва с грешка, извършена от самия лекар, докато системната грешка ще се отнася за всичко, което не е определено от системата, т.е. негарантирането на пътя на пациента от едно лечебно заведение в друго, пътя му до лекаря и др. Райчинов коментира, че на следващия събор БЛС ще обсъди и идеята да води собствен регистър на допуснатите лекарски грешки. Той бе категоричен, че лекарският съюз няма да прикрива лекарски грешки, когато за тях има категорично становище за виновност, но се обърна към представителите на медиите с молбата да проверяват всеки конкретен случай. Райчинов обясни още, че е необходимо да се регламентира поведението на лекарите на всяко ниво в здравеопазването и да се изготвят правила за добра медицинска практика по всички специалности. Това изисквало обаче труда на много лекари и нямало как да стане за по-малко от година. „Не мога и няма да приема изказванията, че българският лекар е убиец, още по-малко, че бил убил, за да продаде трупа на дадена агенция за 500 лева“, допълни председателят на БЛС и обясни, че опитният лекар не е безгрешен, но когато сбърка, не трябва да бъде убиван като специалист, защото, за да се възпроизведе нов лекар, са необходими 15 години. По повод случая с четиримата лекари от болницата в Горна Оряховица, обвинени в убийството на бебе, той направи паралел със случая с медицинските ни сестри в Либия, където наши медици бяха обвинени в умишлено заразяване със СПИН на 400 либийски деца. Райчинов бе категоричен, че лекарите от Горна Оряховица нямат никаква вина и се очаква извинение от страна на институциите. Той обяви, че се води война срещу интелигенцията у нас – първо учените от БАН, след това университетите и лекарите, и не е ясно кой печели от цялата тази ситуация.


Ясни правила за лекарските грешки

От липсата им в момента страдат и пациенти, и лекари
От Българския лекарски съюз (БЛС) заявиха вчера, че подготвят промени в етичния си кодекс, които да доведат до точна дефиниция на понятието „лекарска грешка“. Така няма да стигаме повече до парадокса доктори да отказват да разследват грешките на свои колеги, за да не ги злепоставят. И след известен период от време ще получим точна статистика за това, колко са жертвите на лекарската немарливост у нас.

Само когато има точни определения за лекарска грешка и ясни правила за качествена медицинска работа, пациентите ще могат да отстояват реално своите права, а докторите да пазят професионалното си реноме. От неразборията в момента страдат и двете страни – пациентите често не могат да докажат, че са жертва, а добри лекари биват обвинявани заради чужди грехове. Това поражда голям проблем в цялата ни здравна система, защото в крайна сметка се губи доверието между лекар и пациент. Нещо, което признават и хората, и съсловните организации на медиците.

Важното сега е добрите намерения на БЛС по казуса „лекарска грешка“ да се осъществят и на практика, а не да си останат просто поредната добра идея. Почти няма семейство у нас, което по един или друг начин да не е пострадало заради допуснати грешки от медицински специалисти. Затова и с основание може да се каже, че проблемът е от обществено значение. Ето защо в промените, които готви БЛС в етичния си кодекс, трябва да бъдат отразени всички гледни точки.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница