1. Библиотечно-информационни науки и културна политика Срок на обучение: 2 семестъра специалисти



Дата01.05.2018
Размер58.51 Kb.
#67500
1. Библиотечно-информационни науки и културна политика

Срок на обучение: 2 семестъра (специалисти)

Форма на обучение: задочна

Ръководител: проф.д.изк. Симеон Недков; тел.: 02 8704236; е-mail: nedkov@phls.uni-sofia.bg

В магистърска програма „Библиотечно-информационни науки и културна политика“ (БИНКП) се приемат студенти за обучение, които трябва да имат завършено висше образование в сферите на библиотечно-информационните науки.



Кандидатите трябва да се явят на събеседване по предварително обявен въпросник.

Класирането се извършва въз основа на средния успех от дипломата и оценката от събеседването.

Дата на събеседването: 10.09.2014 г. от 10.00 ч. в Катдера “Библиотекознание, научна информация и културна политика ( бул. „Цариградско шосе” 125, блок І, ет. 4, ауд. 423).

Основните цели на обучението са: познание за съвременните културно-информационни процеси; изграждане на практически маркетингови умения за работа на културния пазар; интегративна подготовка за осъществяване на дейности в основните културни институции – библиотеки, музеи, архиви; развитие на умения и навици за работа със съвременните информационни технологии; управленски умения за формиране на национална и регионална културна политика; подготовка на специалисти с компетентности за качествено информационно обслужване в различните области на науката, образованието и бизнеса.

Завършилите БИНКП получават професионални компетентности за: работа в библиотеки, информационни центрове, музеи, читалища и други научни и културни институции; ръководство и управление на културно-информационни институции на национално и регионално ниво; координиране на информационните връзки и мрежи между културните институти и звена на национално и регионално равнище; информационното осигуряване на науката, образованието и културата; информационното обслужване на бизнеса; експертни анализи и оценки на проекти, гарантиращи достъп до информационните ресурси в страната и чужбина и информационен обмен на България с други държави. Завършилите магистърската програма могат да кандидатстват за докторантура, а също да се занимават с научноизследователска и преподавателска дейност.
2. Библиотечно-информационни технологии

Срок на обучение: 2 семестъра (неспециалисти)

Форма на обучение: задочна и дистанционна

Ръководител: доц. д-р Милена Миланова; тел.: 02 8704236; е-mail: mmilanovam@phls.uni-sofia.bg

В магистърска програма „Библиотечно-информационни технологии“ (БИТ) се приемат студенти за обучение в задочна или дистанционна форма. Обучението е с продължителност два семестъра.



Кандидатите трябва да се явят на събеседване по предварително обявен въпросник.

Класирането се извършва въз основа на средния успех от дипломата и оценката от събеседването.

Дата на събеседването: 10.09.2014 г. от 10.00 ч. в катдера “Библиотекознание, научна информация и културна политика ( бул. „Цариградско шосе” 125, блок І, ет. 4, ауд. 423).

Обучението в магистърска програма „Библиотечно-информационни технологии“ (БИТ) се провежда съобразно съвременните национални и международни изисквания. Застъпени са няколко научни направления: библиотекознание, библиография, организация и управление на информацията, информационни и комуникационни технологии (ИКТ), история на средствата за комуникация, музеология, културна политика, организация и управление на културни институции. Обучението е изградено на модулен принцип, като се постига баланс между знанията и уменията в изброените направления.

Студентите придобиват професионални компетентности, свързани с: поддържане и развитие на библиотечни дейности, изграждане и поддържане на системи за оценка и анализ на бази от данни и информационни масиви, организация и управление на информационни ресурси, прилагане на съвременни технологии в информационното обслужване, планиране и създаване на информационни продукти, сътрудничество с различни културни институции. Наред с изброеното се усвояват управленски умения за организация на дейностите в т. нар. „интелигентни организации“, както и изследователски нагласи към явленията и процесите в информационния сектор.

Завършилите БИТ са подготвени за работа в: библиотеки – обществени, научни, училищни и университетски, специални; информационни центрове към различни институции и организации с изследователски, производствени, брокерски или дистрибуторски функции; документационни служби към издателства и редакции на средства за масова комуникация; центрове за информационно обслужване и международен информационен обмен; разпространение и търговия на информационни ресурси. Завършилите магистърската програма могат да кандидатстват за докторантура, а също да се занимават с научноизследователска и преподавателска дейност.
3. Управление на електронно съдържание

Срок на обучение: 2 семестъра (специалисти)

Форма на обучение: задочна и дистанционна

Ръководител: проф. дфн Оля Харизанова; тел.: 02 8704236; е-mail: oharizanova@phls.uni-sofia.bg

В магистърска програма „Управление на електронно съдържание“ (УЕС) се приемат студенти за обучение в задочна или дистанционна форма. Обучението е с продължителност два семестъра.

Кандидатите трябва да имат завършено висше образование (бакалавърска или магистърска степен) в професионални направления 3.5 Обществени комуникации и информационни науки или 4.6 Информатика и компютърни науки и да са завършили някоя от следните специалности:


  • Печатни комуникации,

  • Библиотекознание и библиография,

  • Библиотечен мениджмънт,

  • Библиотечно-информационни науки,

  • Библиотечно-информационни дейности,

  • Комуникации и информиране,

  • Архивистика и документалистика,

  • Информационни фондове на културно-историческото наследство,

  • Култура и медии,

  • Информационни ресурси на туризма,

  • Информационни технологии в съдебната администрация,

  • Медии и журналистика,

  • Информационни технологии,

  • Информационно брокерство,

  • Информатика и информационни технологии.

Кандидатите трябва да се явят на събеседване по предварително обявен въпросник.

Класирането се извършва въз основа на средния успех от дипломата и оценката от събеседването.

Дата на събеседването: 10.09.2014 г. от 10.00 ч. в катдера “Библиотекознание, научна информация и културна политика ( бул. „Цариградско шосе” 125, блок І, ет. 4, ауд. 423).

Обучението в магистърска програма „Управление на електронно съдържание“ (УЕС) се провежда съобразно съвременните национални и международни изисквания. Програмата се основана на интердисциплинарен подход и подготвя специалисти в нова и перспективна област – създаване, разпространение и анализ на електронни ресурси чрез компютърни мрежи и най-вече интернет. Застъпени са няколко научни направления: организация и управление на информацията, информационни и комуникационни технологии (ИКТ), история на средствата за комуникация, музеология, културна политика. Обучението е изградено на модулен принцип, като се постига баланс между знанията и уменията в изброените направления.

В съдържателен план програмата обхваща процеса на подготовка на електронни и онлайн издания, контент маркетинга и новите бизнес модели за разпространение на електронно съдържание, а също така тематиката, структурата на електронните информационни ресурси и начините на достъп до тях.



Студентите придобиват ключови умения за: работа с пълнотекстови информационни ресурси и извличане на информация, необходима за тяхната професионална реализация и/или образование; използване на различни формати за подготовка на текстове за електронно публикуване; оценка и анализ на моделите за подготовка и разпространение на електронно съдържание; организиране и участие в дискусии, делови срещи, презентации и други форми на делово общуване.

Завършилите УЕС могат да се реализират успешно и в: библиотеки – обществени, научни, училищни и университетски, специални; информационни центрове към различни институции и организации с изследователски, производствени, брокерски или дистрибуторски функции; издателства и редакции на средства за масова комуникация; центрове за информационно обслужване и международен информационен обмен; организации за разпространение и търговия на информационни ресурси. Завършилите магистърската програма могат да кандидатстват за докторантура, а също да се занимават с научноизследователска и преподавателска дейност.

Каталог: novini1 -> 2014
2014 -> Конкурс за наградата „Петър Увалиев, предназначена за български творци, живеещи и работещи в чужбина
novini1 -> Ифла световен библиотечен и информационен конгрес и 75-та конференция на тема „Библиотеките творят бъдещето създаване на културното наследство”, 23 27 август 2009 г., Милано
novini1 -> Програма 17-18 ноември 2009 г. Велико Търново 17 ноември (вторник) 12. 30 13ч. Регистрация на участниците
novini1 -> Програма „Култура на ес, 2007-2013 г. 10: 00 ч.,19 януари 2011 г., Национален дворец на културата, зала 6, вход А3
novini1 -> Столична библиотека
2014 -> Биографична справка за Петър Увалиев (Pierre Rouve)
2014 -> Конкурс за наградата „Петър Увалиев, предназначена за български творци, живеещи и работещи в чужбина


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница