1. Цел Error: Reference source not found



страница1/6
Дата25.10.2018
Размер401.86 Kb.
#98487
  1   2   3   4   5   6


СЪДЪРЖАНИЕ

1. Цел Error: Reference source not found

2. Какъв е интересът на ЕС в тази област? Error: Reference source not found

3. Връзката между инструментите за взаимно признаване и задържането Error: Reference source not found

3.1. Европейска заповед за арест Error: Reference source not found

3.2. Трансфер на затворници Error: Reference source not found

3.3. Пробация и алтернативни санкции Error: Reference source not found

3.4. Европейска заповед за надзор Error: Reference source not found

3.5. Прилагане Error: Reference source not found

4. Въпросът за предварителното задържане Error: Reference source not found

4.1. Продължителност на предварителното задържане Error: Reference source not found

4.2. Редовно преразглеждане на основанията за предварително задържане/законово определените максимални срокове Error: Reference source not found

5. Деца Error: Reference source not found

6. Условия на задържане Error: Reference source not found

6.1. Настоящи действия на равнище ЕС, свързани със задържането Error: Reference source not found

6.2. Надзор на условията на задържане от страна на държавите-членки Error: Reference source not found

6.3. Европейски правила за затворите Error: Reference source not found

7. Обществено допитване Error: Reference source not found

ПРИЛОЖЕНИЯ Error: Reference source not found

Таблица 1: Затворническо население в Европейския съюз за периода 2009—2010 г. Error: Reference source not found

Таблица 2: Настоящи действия за оказване на подкрепа на равнище ЕС Error: Reference source not found

1.Цел


Комисията желае да проучи до каква степен въпросите, свързани със задържането1, се отразяват на взаимното доверие, а оттам и на взаимното признаване и съдебното сътрудничество като цяло в Европейския съюз. Въпреки че за условията на задържане и управлението на местата за лишаване от свобода отговарят държавите-членки, Комисията се интересува от този въпрос поради това, че принципът на взаимното признаване на съдебни решения има основно значение за пространството на свобода, сигурност и правосъдие.

За да може взаимното признаване да се прилага ефективно, между съдебните органи трябва да съществува взаимно доверие. Държавите-членки трябва да познават по-добре системите си за наказателно правосъдие.

В резолюцията си относно пътна карта за укрепване на процесуалните права на заподозрени лица или на обвиняеми в рамките на наказателното производство2, Съветът посочва, че „Периодът, за който дадено лице може да бъде задържано, преди и по време на съдебното производство, варира значително в държавите-членки. Прекалено дългите периоди на предварително задържане се отразяват неблагоприятно на лицата, могат да засегнат съдебното сътрудничество между държавите-членки и не съответстват на ценностите, към които се придържа Европейският съюз.

Съветът прикани Комисията да представи Зелена книга относно предварителното задържане. В отговор на неговото искане Комисията представя настоящата зелена книга, която е част от пакета за процесуалните права.

Зелената книга се отнася до взаимодействието между условията на задържане и инструментите за взаимно признаване, като европейската заповед за арест и предварителното задържане, и поставя началото на обществено допитване на широка основа въз основа на десет въпроса, зададени в настоящата зелена книга.

В Стокхолмската програма3 Комисията се насърчава да обмисли задържането и свързаните с него въпроси: „Европейският съвет смята, че следва да се положат усилия за укрепване на взаимното доверие и за повишаване на ефикасността на принципа за взаимно признаване при задържане. Следва да се полагат усилия за насърчаване на обмена на най-добри практики и да се подкрепя прилагането на европейските правила за местата за лишаване от свобода, одобрени от Съвета на Европа. Биха могли да се разглеждат и въпроси като алтернативи на лишаването от свобода, пилотни проекти по отношение на задържането и най-добри практики в управлението на местата за лишаване от свобода. Комисията се приканва да обмисли по-нататък този въпрос в рамките на възможностите, предлагани от Договора от Лисабон.“

В продължение на няколко години Европейският парламент призоваваше Комисията да предприеме действия по различни въпроси, свързани със задържането. В резолюцията си относно Стокхолмската програма4 Европейският парламент призовава за изграждането на пространство на наказателно правосъдие на ЕС, което следва да бъде разработено, наред с другото, чрез минимални стандарти за условията в затворите и местата за задържане и общ набор от права на затворниците в ЕС. Това отново е потвърдено в Писмената декларация на Европейския парламент от февруари 2011 г. относно нарушаването на основните права на задържаните в Европейския съюз5.

2.Какъв е интересът на ЕС в тази област?


За въпросите на задържането, независимо от това дали се отнасят до предварително задържани или до осъдени лица, отговарят държавите-членки. Съществуват основания обаче Европейският съюз да се занимае по-отблизо с тези въпроси, независимо от принципа на субсидиарност.

Въпросите, свързани със задържането, са от компетентността на Европейския съюз, на първо място, тъй като те са аспект, имащ отношение към правата, които трябва да бъдат гарантирани, за да се насърчи взаимното доверие и да се осигури безпрепятственото функциониране на инструментите за взаимно признаване, и, на второ място, тъй като Европейският съюз трябва да отстоява определени ценности.

С цел насърчаване на взаимното доверие приоритетът на Комисията в областта на наказателното правосъдие е укрепване на процесуалните права чрез минимални норми за заподозрените лица или за обвиняемите в рамките на наказателното производство. Наличието на минимален стандарт за защита на индивидуалните права не само ще бъде от полза за хората в целия Съюз, но също така ще насърчи взаимното доверие, което е необходимият противовес на мерките за съдебно сътрудничество, предоставящи по-големи правомощия на прокурорите, съдилищата и разследващите органи.

За тази цел Комисията е разработила пакет от мерки относно процесуалните права на заподозрените лица и на обвиняемите6, които ще допринесат за постигане на необходимото взаимно доверие между работещите в съдебната сфера, като същевременно се отчитат разликите между правните традиции и системи на държавите-членки.

Комисията вече подчерта, че спазването на основните права на територията на ЕС е от жизненоважно значение за изграждането на взаимно доверие между държавите-членки. Липсата на увереност в ефективността на основните права у държавите-членки в процеса на прилагането от тяхна страна на правото на Съюза би попречило на действието и укрепването на инструментите за сътрудничество в пространството на свобода, сигурност и правосъдие7.

Хартата на основните права на Европейския съюз (Хартата на ЕС) задава стандарт, с който всички държави-членки на ЕС трябва да се съобразяват при прилагането на правото на ЕС. Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) постанови, че наличието на неприемливи условия на задържане може да представлява нарушение на член 3 от Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи (ЕКПЧ). Формулировката на член 4 от Хартата на ЕС е идентична с тази на член 3 от ЕКПЧ, като тези две разпоредби имат едно и също приложно поле и значение. В член 19, параграф 2 от Хартата на ЕС също така се посочва, че никой не може да бъде предаден на държава, в която съществува сериозен риск съответното лице да бъде подложено по-специално на нечовешко или унизително отношение.

Въпреки че правото и наказателните производства на всички държави-членки трябва да отговарят на стандартите на ЕКПЧ и да са съобразени с Хартата на ЕС при прилагането на правото на ЕС, все още съществуват съмнения относно начина, по който тези стандарти се отстояват в ЕС.


Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница