№1 интерполация, апроксимация, числено диференциране и интегриране на функции, зададени таблично



страница1/3
Дата30.03.2023
Размер206 Kb.
#117132
  1   2   3
appl 1
Свързани:
Statika Uchebnik, 10 07 Механика 1 ПК1, 03 KZ s3 new, КР1 стр.1, Doc1, VelocityMeasurementTechniquesForLiquidMetalFlows

Приложение №1


ИНТЕРПОЛАЦИЯ, АПРОКСИМАЦИЯ, ЧИСЛЕНО ДИФЕРЕНЦИРАНЕ И ИНТЕГРИРАНЕ НА ФУНКЦИИ, ЗАДАДЕНИ ТАБЛИЧНО



Табличните данни, получени от експеримент, обикновено показват зависимостта между две или повече измервани величини. Нека функцията е зададена чрез точките , ,..., , , , т.е.
(A.1) , , ,











...











...





Аргументът , , обикновено се отчита през ра­вни интервали, но има и експерименти, при които точките , , не са равноотдалечени. Намирането на производни и инте­грали от така дефинираната функция е свър­зано със затруднения, причините за които се крият в самите измервания. Във всеки експеримент измер­ваната полезна информация е съпроводена от грешки, свързани с първични грешки на измервателните апарати, използваните методи и много други.
В цикъла лабораторни упражнения на това ръ­ководство често се налага да се борави с функция на положението на механизъм и неговата първа и вто­ра предавателна функция (виж упр.4 и упр.5). Експерименталното по­лучаване на функцията на поло­жението, във вид на таблица (А.1), налага числено диференциране на таблично зададената функция, с цел намиране на предавателните функции:
(А.2)
и обратно, при известна първа или втора предавателна функция се на­лага числено интегриране.
С цел да се избегнат затрудненията при работа с таблици, особено при числено диференциране, ще предложим няколко числени метода, подходящи за споменатите задачи [13].




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница