1. Присъства ли грижата за околната среда в управленската Ви програма?



Дата23.10.2018
Размер104 Kb.
#94479

Кметски въпросник на Горичка


Георги Иванов

Хасково


Независим кандидат, подкрепен от над 30 граждански сдружения и партии,

сред които НДСВ, ВМРО, БСП и др.


1. Присъства ли грижата за околната среда в управленската Ви програма?

Опазнавето на околната среда и развитието на зелената система на Хасково не само присъстват в предизборната програма, с която се явявам пред своите съграждани за трети кметски мандат, но бе и един от водещите принципи в работата ми като кмет през последните 8 години. Само за обособяване на нови зелени площи и благоустрояване на междублокови пространства през последната година - /до 31. 08.2007 г./ от бюджета на община Хасково са разходвани 1 375 721 лв. За сравнение в първата година на моето управление /2000/ бюджетните разходи за зелени площи са едва 5200 лв.


Радвам се да Ви изпратя като прикачен файл програмата, с която се представям пред своите съграждани в тази предизборна кампания, защото конкретните дейности, свързани с опазване на околната среда там са конкретно фиксирани и са обвързани с цялостната концепция за устойчиво развитие на Община Хасково до 2013 г.
2. Кои са основните “зелени проблеми” във Вашата община и как смятате да се справите с тях?
Като цяло територията на община Хасково е с добра екологична характеристика, особено след преструктурирането на предприятията, които в миналото се явяваха основни замърсители на природата.
Замърсяването на въздуха се влияе основно от дейностите на големите промишлени обекти: асфалтови бази, парокотелни централи на мазут, “Вулкан” АД и ТЕЦ – Марица 3. След изпълнение на предвидените в програмите им за привеждане на дейностите на тези обекти в съответствие с нормативната уредба за опазване на околната среда, характеристиките на жизнената среда ще се подобрят значително.
По отношение на водоснабдяването сред най-сериозните проблеми е високата енергоемкост, която е свързана с големи загуби по водопроводната мрежа, неподходящи, морално остарели и амортизирани помпи. Все още 2 села в района на Хасково не са водоснабдени /Любеново и Маслиново/. Доколкото водоснабдителното дружество е държавна собственост, правомощията на кмета са значително ограничени.
При своите предизборни срещи нееднократно коментирам с граждани възможността за преминаване на водоснабдителните дружества от МРРБ към общинските администрации. Като бъдещ кмет на Община Хасково вече имам стратегия за развитието и управлението на ВиК дружеството. И към момента със собствени средства Общината извършва ремонти на водоснабдителната мрежа, поради възникващи неотложни нужди от ремонт и възстановяване. Част от инфраструктурните проекти, които Общината вече е депозирала в МРРБ за финансиране по Оперативна програма “Регионално развитие” и в МОСВ по оперативна програма “Околна среда” са свързани с изграждането на пречиствателни станции.
Както за повечето общини в страната и за Хасково приоритетна задача през следващите години е намирането на решение на проблема с третирането на отпадъците. В момента на територията на общината отпадъците се обезвреждат единствено след депониране.
3. Как ще гарантирате намаляването на замърсяването на въздуха?
През последните години Хасково се оформи като модерен европейски град.

Обновяването беше нашата най-важна задача, защото град с модерна визия, с добри комуникации, със съвременна инфраструктура вече не е незабележим за солидните инвеститори. Стратегическото положение на Хасково и близостта до националните и трансгранични транспортни коридори тепърва ще привличат все повече деловия интерес. Община Хасково вече има самочувствието да поставя своите условия, да защитава интересите на своите жители. Не инвестиции на всяка цена, не нископлатени работни места и рискове за околната среда. Община Хасково е създала необходимите условия за привличане на съвременни производства, щадящи природата технологии и отговорни компании, за които устойчивото развитие на региона е въпрос на корпоративна култура.


През последните 8 години не съм допуснал в Хасково ситуиране на замърсяващи производства или развиване на дейности, които използват нискоквалифицирана работна ръка и неспазване на Кодекса на труда, фирми, които работят в сектора на сивата икономика. Поощрявам развитието на местни компании. Някои от тях вече имат сериозни позиции в ЕС /”Делена”, “Даймънт” и добрата традиция на съвместната им дейност вече привлича европейските партньори за инвестиране в Хасково.
4. Какви мерки предвиждате за намаляване на парниковите емисии по време на Вашия

мандат?
До колкото аз съм информиран, от 1 януари 2008 г. до края на 2011 г. ще влезе в сила Националният план за разпределение на квотите парникови емисии, с които ще търгуват предприятия, енергийни дружества или общини. Подобен текст е записан в промените на Закона за опазване на околната среда. Приетите наскоро изменения са свързани с въвеждането на европейските директиви, които регламентират търговията с парникови газове. Смятам, че особена яснота относно ролята на общините в тази посока към момента няма. Убеден съм, че отговорилите Ви подробно на този въпрос, по-скоро теоретизират, отколкото предприемат реални стъпки по намаляване парниковите емисии.
Информиран съм, че търговията е регламентирана с Протокола от Киото, който определя държавите с по-малко замърсяване на околната среда да продават редуцирани емисии на страните с развити индустрии, "производители" на парникови газове.
До 2008 г. четири български министерства / МИЕ, МОСВ, МФ и МРРБ/ трябва да подготвят националния план за разпределението на квотите, а дотогава компаниите са длъжни да представят пълна информация за инсталациите, излъчващи вредни вещества.
5. Как ще подходите към проблема с пречистването на отпадните води?

Основни приоритети в сектора, залегнали в Общинския план за развитие до 2013 г.:



  • Изграждане на пречиствателни станции за питейни води.

  • Ремонт на съществуващата водопроводна мрежа.

  • Доизграждане и рехабилитация на съществуващата канална мрежа.

  • Търсене на други алтернативи, намаляващи енергоемкостта на водоснабдяването и цената на водата.

Най-големият замърсител с производствени отпадъчни води е Северна индустриална зона – Хасково. Голям брой производствени предприятия изпускат отпадните си води в градските канализационни системи и трябва да се контролират от ВиК дружествата. БПС на “Каменица” АД – гр. Пловдив /Пивоварен завод – гр. Хасково/, пречистваща отпадните води на Северна индустриална зона работи много добре и след реконструкцията й един от най-острите проблеми за района е вече решен.

Основен проблем за община Хасково е липсата на пречиствателна станция за битови отпадъчни води от населените места. Изпусканите без пречистване производствени и битови отпадъчни води особено от канализационните системи на градовете водят до чувствително замърсяване на повърхностните води. Съгласно Директива 91/271/ЕЕС относно пречиствателните станции за отпадъчни води от населени места, изменена с Директива 98/15/ЕЕС, чиито изисквания са залегнали в Наредба №6 от 2000г. за емисионни норми за допустимо съдържание на вредни и опасни вещества в отпадъчните води, зауствани във водните обекти, всички селища с повече от 10000 еквивалентни жители е необходимо да изградят ГПСОВ до 2010 г. Това ще доведе до значително подобряване на качеството на повърхностните води, особено в някои силно замърсени сега участъци. Засега за общината е осигурено финансиране по програма ИСПА и започва изграждане на ГПСОВ. Проектът включва изграждането на захранваща инфраструктура: канализационна мрежа, довеждащи и отводни колектори, първично механично третиране и дезинфекция на водите, механично третиране на утайката, както и пълно биологично пречистване на отпадните води.


6. Какво ще направите, за да заработи разделното събиране на отпадъците?

В приложението към Националната програма за управление на отпадъците е определено отпадъците от общините Хасково, Минерални бани и Димитровград да се депонират на депото за ТБО с. Гарваново.

На територията на община Хасково битовите отпадъци се обезвреждат единствено чрез депониране. Няма населени места с въведена система за разделно събиране на отпадъци.

Основен проблем при третирането на отпадъци се оказа липсата на технологии в региона, които да ползват като суровина сепарираните отпадъци.

Вече са проучени възможностите за разполагане на контейнери за разделно събиране. Регионалното сдружение на общините “Марица” разработва проект по ОП “Административен капацитет” в рамките на който да бъде проведено обучение за запознаване с добри практики в областта на устойчивото развитие и в това число решаване проблемите на сметосъбирането и оползотворяването на отпадъците. Общината ще продължи активно да работи и с бизнеса, тъй като именно фирмите са тези, които биха могли да бъдат бенефициенти на средства за въвеждане на технологии, които да позволяват преработката на отпадни суровини. Без подобни комплексни действия и усилия на всички, считам че е безмислено просто да разпределяме сметта в различни контейнери, а след това съдържанието на контейнерите да се изсипва на едно място, както се прави в много градове, които афишират разполагането на цветните контейнери за смет.

7. Предвиждате ли въвеждането на кофи за биоразградими отпадъци (компостиране)?

Програмата на Община Хасково предвижда разработване на програма за оползотворяване на биоразградими отпадъци. Предвиждат се средства и мероприятия за проектиране и изграждане на съоръжения и инсталации за биологично третиране на биоразградими отпадъци, както и мерки за привличане на производства, които включват и технологии за оползотворяване на биоразградимите отпадъци. В региона на Хасково предстои да бъде извършен анализ на отпадъците, който да даде яснота за необходимостта от технологии за преработка и унищожаване, както и яснота относно енергийната стойност на отпадъците в региона, т.к. по предварителни разчети, значителни количества биомаса не се оползотворяват. Подобен анализ ще насчи вниманието ни към привличане в региона именно на инвеститори, чиито производства ще имат и подобен силен социално значим компонент.



8. Как смятате да стимулирате изграждането на възобновяеми енергийни източници на територията на Вашата община?

Изграждането на ефективни системи за газификация и топлофикация ще изисква по-малко средства отколкото изграждането на електрическа мощност за задоволяване на същото потребление, а в същото време ще се постигне както социален, така и екологичен ефект. От една страна ще се намалят енергийните разходи на населението, а от друга страна ще се намалят вредните емисии от въглероден диоксид. Високата цена на електроенергията и ниските доходи на населението водят до повишената консумация на твърди горива, което е причина за замърсяване на въздуха.

В региона работи и една от най-авторитетните фирми, извършващи сертифициране по енергийна ефективност – “Неохим” АД.

В предизборната програма, с която се явявам пред гражданите на Хасково са залегнали и конкретни краткосрочни инициативи:



  • Изпълнение на проекти за енергийна ефективност в училищата и детските заведения, част от които вече се реализират.

  • Развитие на паропроводите успоредно с пускането на ТЕЦ-Хасково

  • Газификация на град Хасково

В програмата за развитие на Община Хасково за периода 2007 – 2013 година са набелязани мерки за оптимизиране на мрежата от детски заведения и за по-ефективно използване на финансовия ресурс. Вече е инициирана мащабна програма за разработване на проекти за въвеждане на енергоспестяващи технологии в детските заведения и училищата, които да бъдат финансирани със средства по европейски донорски програми. Планираните ремонти в учебните заведения вече се извършват с прилагане на съвременните системи за енергийна ефективност, което води до възвращаемост на инвестицията в ремонт и реконструкция за срок от 5 години. Средствата по програмите за енергийна ефективност и въвеждане на алтернативни еренгийни източници, както и финанси по фонд “АЕЦ – Козлодуй” вече са достъпни за инициативните администрации и през следващия ми кметски мандат община Хасково ще продължи да бъде един от най-активните бенефициенти. Още 2 хасковски училища вече са получили одобрение за разработени от тях проекти, които ще бъдат финансирани със средства на ЕС по различни програми. Те са свързани с ремонти на сградите с прилагане на системите за енергийна ефективност – 2-ро СОУ и Строителния техникум в Хасково.
9. Какво ще направите, за да наложите енергийната ефективност в бизнеса, в дома и в общинската администрация?
Плановете за общината предвиждат:

  • Частична подмяна на съществуващата електропреносна и разпределителна мрежа, която на места е силно амортизирана и е изградена с остарели кабели и съоръжения.

  • Доизграждане на съществуващото трансформаторно стопанство.

  • Доизграждане на подстанция “Хасково – център” и пуск в нормална експлоатация, както на средно, така и на високо напрежение.

  • Насърчаване на енергоспестяващо потребление в домакинствата, обществения сектор и производството.

  • Ремонт и реконструкция на електропровода 110 KV “Арда” от Хасково за Кърджали.

  • Прилагане на енергоспестяващи технологии и подмяна на уличното осветление в общинския център, чрез монтиране на енергоспестяващи осветителни тела.

  • Изграждане на възобновяеми енергийни източници.

  • Саниране на обществени и жилищни сгради.

  • Изграждане на ефективни системи за газификация.

  • Намаляване на технологичните разходи при доставката на електрическа енергия.

  • Въвеждане на повече обекти в системата на телемеханика.

В общинската администрация: навсякъде, където се извършват ремонти в сгради общинска собственост, се монтират енергоспестяващи системи / коридорно осветление на фотоклетки, магнитни карти за стартиране на захранването, енергоспестяващи осветителни тела/.

Вашата анкета ми дава интересни идеи. Ще помисля как бих могъл да стимулирам служителите в община Хасково и в общинските дружества, които са истински загрижени за намаляване разходите от електроенергия, познават и прилагат принципите за намаляване разходите на енергията от невъзобновими източници, пестят хартия и т.н. Със сигурност, когато в работата си те се чувстват ангажирани с тези проблеми, ще възпитават в този дух своите деца и ще прилагат придобитите навици и в дома си. По този начин бихме могли да разширим ефекта, от това, което постигнем сред нашите служители. Благодаря на “Горичка.БГ”. Ще обмисля тази идея и ще ви напиша специално.



10. Колко дървета ще засадите през всяка година от мандата Ви?
Много. Казвам го смело, защото в работата си като кмет вече съм доказал, че зеленината не е само декорацията на един град. Заповядайте в Хасково, за да видите как преобразяваме едни от най-разпространените язви на българските градове – деретата. Обикновено това са едни от най-«неприветливите» места за всяко населено място, в деретата се изхвърлят отпадъци, развъждат се паразити и вредители, сеят зарази и са опасност за живота и здравето на живеещите наоколо. В Хасково през последните няколко години е разработена програма, която вече успешно се реализира и тя предвижда насипване на градските дерета и превръщането им в паркови зони. По този начин вече е изграден парк «Куба», парковата зона в района на Езиковата гимназия. Успешната практика и подкрепата на гражданите ни дава кураж да продължим и с други проблемни райони на града. Новосъздадените паркови площи са естетично оформени, осветени, надяваме се с грижа от страна на всички ни, засадените храсти и дървета след години да създадат прекрасни кътове за отмора и в летните жеги.
11. Как смятате да подобрите ефективността на обществения транспорт?

Община Хасково има удобен градски транспорт, свързващ кварталите на града и индустриалните зони, където се намират по-големите фирми. Градският транспорт има 11 автобусни и 4 тролейбусни линии. Със средства от ЕС предстои да бъде разширена тролейбусната мрежа на града.

Надявам се, обаче, когато изпълним до 50% програмата си за развитие на зелените площи, повечето от жителите на града да предпочитат да се придвижват пеша, защото това ще бъде едно приятно преживяване.

12. Как ще стимулирате карането на колело във вашия град?
След приключване на реконструкцията на централната градска част, навсякъде са създадени условия за безпроблемно придвижване на хора с увреждания и на велосипедисти. Една от любимите зони за отдих на хасковлии е парк «Кенана», чийто първи етап от реконструкцията бе открит преди месец. В парка освен множество спортни съоръжения са изградени зони за атракции, детски кътове, алеите са съобразени с изискванията за безопасност на велосипедисти и скейтъри. За любителите на скейт-борд в близките месеци ще бъде изградена и специална рампа, а индивидуален подход към нея вече е изграден, така че разхождащите се и скейтъри да не си пречат взаимно.
Сега си давам сметка, че рампи за паркиране на велосипеди в централната градска част са една добра идея. Благодаря на «Горичка.БГ».
13. Как предвиждате да увеличите процента на земеделската продукция, произведена по биологичен начин?
Вече посочих, създадената инфраструктура и инвестиционна привлекателност на Хасково, близостта до граници и международни комуникационни коридори трябва разумно да бъдат използвани. Досега в района не са допуснати инвестиции в производства, застрашаващи околната среда или пренасящи в региона остаряли технологии. Надявам се тази политика да продължи и в бъдеще. Нашият район е с прекрасна природа, плодородна почва и ако се популяризират добри практики за развитие на биологично земеделие, мисля, че ще имаме доста успехи. Засега популярността на подобни технологии не е много голяма – и това е един от проблемите. Изкупуването на селскостопанска продукция е силно монополизирано и подобни «бутикови» производства не са ефективни.
Вече сме установили контакт с Фондация за биологично земеделие “Биоселена”,

с които ни предстои да разработим програма от мерки за популяризиране смисъла на биологичното земеделие, възможностите за преустройване на стопанствата /защото има гратисен преиод, през който площите следва да починат, преди да преминат към биологично земеделие/, възможности за финансиране и производство на продукти, към които има интерес.


14. Какво от Вашето ежедневие Ви прави човек, активно загрижен за опазване на околната среда?
Може би това, че самият аз обичам и се грижа за много растения, винаги си водя бележки на хартия втора-употреба, когато не е необходимо – не разпечатвам, въвел съм в администрацията мрежов принцип на работа /безхартиен офис/, не оставям светещи без нужда лампи, винаги си избирам електроуреди без фреон или с ниски енергийни характеристики. Освен това... категорично отказвам да купя на съпругата си кожено палто /давате ми добър мотив защо не го правя/.
15. Как си представяте вашата община през 2011 г.?
Надявам се да е посещавана от много туристи, заради уникалните културни забележителности, да предлага добра и сигурна работа, да е спокойно, удобно и красиво в градовете и селата. Тук хората са добри и трудолюбиви и смятам, че умеят сами да подредят живота, на който ще се наслаждават.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница