1. Сеизмичност на Балканите



Дата04.01.2018
Размер106.89 Kb.
#41522
1. Сеизмичност на Балканите
Балканският полуостров се издига с 4 до 6 мм годишно, защото Мизийската и Апулийската тектонски плочи, които са успоредни една на друга се приближават.

Балканите са сеизмично най-активният възел в Европа. Основната част от земетресенията на Балканите са плитки с огнища на дълбочина до 60км, което силно увеличава ефектите на въздействие върху земната повърхност. Междиннофокусни земетресения има само в отделни райони – Вранча, Румъния (100-200km) и Хеленската арка ( от западната част на Гърция през Кипър и Родос до Югозападна Турция ) с дълбочини до 200 km. Повторяемостта на земетресенията силно варира за отделните територии.

По земетръсна опасност Балканите са второразрядна зона. Първостепенни зони в света са Япония, Камчатка, Аляска, веригата на Алеутските острови, Западното крайбрежие на Северна и Южна Америка. В сравнение с тези райони на Балканския полуостров земетресенията са 3-4 пъти по-редки и 3-4 пъти по-слаби. Но не бива да забравяме, че на нашия полуостров са ставали земетресения с магнитуд 8.


  • Сеизмичност на Егейския район

Концентрацията на земетресенията около Средиземно море е многократно по-висока отколкото тази в орогенните области на Европа, Африка и Мала Азия.

Плейттектонските модели ясно описват процесите в тази част на света, като сложна колизия между движещата се на север Африканска плоча и противостоящата й Евразийската плоча.

Основната граница между литосферните плочи на Африка и Евразия преминава по оста на Средиземно море. Това е конвергентна граница от активен тип, т.е. процесите на субдукция са доста силно изразени. От друга страна, в Западното Средиземноморие тази граница има по-различен характер и даже още по-западно, по посока на Средноатлантическия хребет, тази граница се превръща в класически трансформен разлом (виж Фиг.6).

За Източното Средиземноморие колизията е усложнена от движението на Арабската плоча на СЗ. Особено силно процесът рефлектира в ротацията по посока обратна на часовниковата стрелка на Малоазийската плоча и възникването на катастрофалните земетресения по дължината на Анатолийския разлом.

Егейският регион е една от най-активните в геодинамично отношение, области на Средиземноморието. От геотектонска гледна точка Егейският регион показва редица черти на активна граница, според стандартите на Тектоника на плочите. Поради сближаването на Африка и Евразия в южните и западни части на Егейския регион компресията води до създаване на условия на съвременна субдукция.


Гърция
Заради планинския си релеф Гърция е втора след Италия по сеизмичност в Средиземноморието, като за първата половина на 20 век са регистрирани около 100 силни труса.

Гърция се намира в земетръсен район, като половината от сеизмичната активност в цяла Европа се пада на Гърция.

-Земетръсна зона ли е Гърция?

Югоизточното Средиземно море е регион на периодична сеизмична активност. Повечето земетресения са със слаба степен и почти не причиняват съществени щети далеч от епицентъра, но в близост до него стари каменни къщи могат да бъдат повредени - стената може да се пропука или да падне, покрива може да се сцепи или да се срути. Новите къщи са построени съгласно строги земетръсни стандарти (7,3 по Рихтер).




Фиг. 1 Главни граници на литосферните плочи в Средиземно море
Ксантийска сеизмична зона (Гърция)
Тази зона е част от областта между Солунската долина и река Марица. Тази област е класифицирана като район с геоложки белези, които обясняват известна нестабилност. В тази област е описаното историческо земетресение с изчислен магнитуд М=7.5 от 14.06.1864 г.
Румъния
Румъния е силно изложена на сеизмична активност, като много от зданията в градовете не могат да издържат на мощно земетресение.

Земетресения от междинен тип в Европа се наблюдават в района на

планината Вранча в Източните Карпати (Румъния).

Вранча е планински хребет в Румъния, в южната част на Източните Карпати. Той е дълъг около 60 километра, а най- високата му точка Гору е с височина 1 785 метра. Средната периодичност на силните земетресения в района на Вранча са едно на 30 години, а при слабите 100 за една година. Най-силните земетресения с епицентър във Вранча са станали на 10 ноември 1940 година (7,4 степен по скалата на Рихтер), 4 март 1977 година (М=7,2).

Вранчанска сеизмична зона (Румъния) има следните важни характеристики: относително дълбоки хипоцентри (80-120 км) на най-силните земетресения с магнитуди М>7.0; много широка област на макросеизмично въздействие; относително постоянен времеви интервал между силните последователни сеизмични събития; специфично разпределение по направления на плътността на сеизмичната енергия; преобладаване на относително дългопериодични честоти на сеизмичните вълни.

Земетресенията от Вранчанската сеизмична зона оказват силно влияние върху българската територия. Дълбоките събития с магнитуд М=7.0, способни да въздействат върху българска територия, могат да се очакват на всеки 60 години, а най-силните земетръсни изяви – приблизително на всеки 150-200 години. Земетръсните огнища под Карпатските планини в областта на Вранча (Румъния) често предизвикват дълбоки и силни земетресения. В последните сто години, в този район са регистрирани около десет земетресения, чиито огнища са на дълбочина 100-160км. Някой от тези земетресения са усетени в България

- 1790г.- усетено в цяла България;

- 1821г.- в Северна България; две силни земетресения през 1829г. и 1938г.

- две земетресения на 20 Октомври и 10 Ноември 1940г. с дълбочина на хипоцентъра около 130 км, усетени силно в Никопол, Свищов, Търново и в почти цяла Северна България.

- известно е разрушителното земетресение на 4.03.1977г., което се счита за

едно от най-разрушителните земетресения в Европа. То е почувствано в Москва, Петроград, Хелзинки, Рим, Атина и Истанбул. Земетресението причини жертви и материални щети не само в Румъния, но и в България.
Турция
Турция се намира в активен сеизмичен район. Тя разполага със 120 центъра за наблюдение и замервания на сеизмичните зони, като 40 от тях са включени в системата за ранно оповестяване. Данните, постъпващи от тях през сателитна връзка в Националния сеизмичен център се обработват и се изготвят земетръсни карти.
Мраморноморска сеизмична зона
Тази зона съвпада с Мраморноморския район. Два важни клона от Северо-Анатолийския разлом пресичат този район. Главните черти на този район могат да бъдат обяснени с пропадането на басейните, формиращи Мраморно море. Пропадането има преобладаващ характер.

Директното въздействие на силни сеизмични събития върху Сакар и Източните Родопи се демонстрира добре с изосеистната карта от земетресението от 09.08.1912 г с М=7.3. Интензивности от V и VI степен засягат Южна България. Интензивността върху същата територията от земетресението от 18.03.1953 в Yenice-Gonen (M=7.3) е било от IV до V степен в Източните Родопи и Сакар.

Районът на Балканския полуостров, Егейските острови, Мала Азия и областта на Югоизточните Карпати са характерни с много земетресения, някои от които са катастрофални. Според статистиката, нашата страна се характеризира като район с второстепенна сеизмична активност за разлика от Турция, Гърция и Югославия. Регистрираните в последното столетие земетресения с магнитуд по-голям от 6 са както следва: Турция - 48; Гърция и Егейските острови - 93; Югославия - 20; България -10;

Почти цялата територия на Турция може да се определи като район със

сравнително висока сеизмична активност. Разломът в Северна Анатолия е станал причина за не малко сеизмични катастрофи, много от които са катастрофални (земетресенията: 1268г. в Силиджия, където загиват 60000 души; 1822г. в Халеб - с 22000 загинали; 1939г. в Ерзинджан в Източна Мала Азия с 30000 разрушени постройки; 1953г. в Измир; 1975г. в град Луиджу).

Известно е катастрофалното земетресение в района на Измит (Турция) станало на17 август 1999г. с магнитуд 7,4. Измерванията и анализът на сеизмограмите показва, че е активизирана северната част на разломът в Северна Анталия.

Дълбочината на земетресението е 17 км, и предизвиква движение, съпроводено с десен-страничен удар и плъзгане в разломната зона. Земетресението предизвиква напукване на земната повърхност с дължина най-малко 60 км и дясно-странично разместване по-голямо от 2,7 м. В района на Егейските острови и вътрешността на Гърция са регистрирани някои силни земетресения (земетресението през 1926г. в южната част на Егейско море с дълбочина на хипоцентъра 100 км, усетено и в Южна Европа и причинило разрушения в Египет, Южна Гърция и о-в Крит); земетресенията през май и юни. Огнището на това земетресение определя и сеизмичната зона, която ще бъде изследвана в настоящата дипломна работа.

През 1978г. става серия от земетресения до Солун, причинили значителни разрушения и жертви в града и околностите, а така също

усетени в цяла Югозападна България включително и в София).

Югозападната ни съседка Македония е разположена върху северната част на Алпо-Хималайския сеизмичен пояс. Нейната столица гр.Скопие многократно е била подлагана на въздействие от земни трусове, от дълбока древност (през 518г. от н.е. силно земетресение е разрушило напълно римския град Скупи, днешен Скопие) до наши дни (земетресението на 26.Юли.1963г., с епицентър на няколко километра от центъра на града и с хипоцентър само на 5км под земната повърхност, причинило огромни разрушения и усетено в София).

Земетресението през 1979г. по адриатическото крайбрежие в Черна гора, близо до границата между Югославия и Албания, причинило също големи разрушения и човешки жертви. То бе усетено в голяма част от Югоизточна Европа, а така също и в България. Това земетресение бе характерно с обстоятелството, че преди главния трус на 15 Април (магнитуд 6.8 и максимална интензивност IX степен), то бе предшествано от няколко по-малки труса на 31 Май и 9 Април.
2. Сеизмичност на България
Територията на България спада към опасните земетръсни зони на Земята.

Въз основа на сеизмологични и тектонски критерии територията на България е разделена на няколко основни сеизмични района: Североизточен, Средногорски и Рило-Родопски. През изминалите столетия и в тях са генерирани силни (М*7) корови земетресения. С най-висока сеизмична активност се характеризира Рило-Родопския район.

През 1928г. по долината на река Марица се реализира поредица от три разрушителни земетресения, най-силното (второто) с магнитуд 7.0 и Io=9-10 МШК. Събитията предизвикват значителни разрушения в градовете Пловдив, Чирпан и Първомай. Напълно разрушени са 74 000 сгради, загиват около 150 човека и над 1000 са ранени. В резултат от земетресенията се образуват две повърхностни пукнатини, всяка с дължина от няколко десетки километра. Площите, на които са усетени земетресенията, са съответно 470 000 км², 500 000 км² и 195 000 км².

Територията на страната е силно засегната от земетресението от 04.03.1977г. в района на Вранча (Румъния) с огнище Вранча (Румъния), в което се генерират междиннофокусни земетресения с дълбочина над 60 км, става земетресение с М=7.2, Io=8-9 МШК и дълбочина 90-110 км.

В България основните активни сеизмични зони - Софийска, Пловдивска,

Горнооряховска, Варненска или по-точно – Шабленска се влияят от състоянието на процесите в недрата на Стара планина. Тя не е хомогенна като състав и играе ролята на екран, който спира земетръсните вълни. Предбалкана и Подбалканската долина са места, където земетресенията почти не се усещат. За сметка на това обаче Стара планина е свързана с Карпатите. Това прави България и особено северната й част особено чувствителна към земетресенията във Вранча. Това е локален сеизмичен център. В него земетресенията стават на голяма дълбочина - до 150 км. Затова се чувстват толкова надалеч в България.

Никой не може да предскаже кога точно ще се случи следващото земетресение. Всеки опит за някаква систематизация на честота на трусовете е много приблизителен. Сеизмолозите могат да следят огнището на вече станало земетресение и донякъде да предскажат силата на евентуално земетресение на базата на натрупаните вече исторически данни. Но не и да прогнозират деня и часа. Силните земетресения в района на Вранча, Румъния, оказват въздействие на териториите на България и Русия.
Описание на главните земетръсни райони в България
Всяка една от главните сеизмични зони с регионално значение ще бъде описана по- долу: тип сеизмичност, максимални магнитуди на генерираните земетресения, честота, дълбочина на огнището, въздействие.
А) Горнооряховска сеизмична зона

Разположена в Централна Северна България, тази зона може да бъде описана като линия от земетръсни епицентри по продължение на десния бряг на р. Янтра в изток-западна посока. Най-силното събитие от този век се е случило на 14.07.1913 г. с М=7 (по други източници – 6.75) и интензивност от X степен в епицентралната област. Разрушени са селищата Горна Оряховица - до 95%; Велико Търново, Лясковец и Долна Оряховица – до 80 %. Площта, на която е усетено земетресението, е оценена на около 400 000 км².



Затихването на реализираната сеизмична енергия е много бързо на юг-югоизток и север-северозапад. Най-силно влияние тази зона има върху територията на Централна Северна България.
Б) Шабленска сеизмична зона
Епицентрите на земетресенията са разположени по продължение на морския бряг. Най-силното земетресение за последните 100 години е било събитието от 31.03.1901 г. с М=7.2 и интензивност в епицентъра от X степен. Епицентърът е бил в Черно море, на около 10 km източно от нос Калиакра. Дълбочината му не е коректно определена и варира от 15 km до 30 km. Градиентът на затихване е много голям за бреговата област и намалява на запад. Този факт се обяснява с блоковата структура на горната част на земната кора близко до брега. Въздействието на земетресението е било по-значимо само за района на най-източните територии на страната, а за Южна България въздействието е било от IV-V степен (МШК-64). Тази зона е известна с не особено дълъг времеви период за силните земетресения. Изследвания показват, че на всеки 450-500 години земетресения с магнитуд около 7.0 поразяват тази област.

В) Провадийска сеизмична зона
Характеризира се с висока честота на слаби земетресения, чийто магнитуд рядко надминава 4.5. Тази концентрация на земетресения се дължи на солния щок, който се е внедрил в отслабената зона при пресичането на няколко разлома. Допълнителен фактор за нарастване на броя на земетресенията през последните 20-25 години е интензивната експлоатация на солта чрез излужване и формирането на огромни камери под земята пълни с разсол. Това ускорява тектонските процеси около солния щок, защото той става по-лек в горната си част. За по-доброто изследване на развиващите се процеси е създадена локална сеизмична мрежа в района около гр. Провадия.
Г) Софийска сеизмична зона
Тази сеизмична зона съвпада със Софийската котловина и обкръжаващите я планини. Епицентрите на известните силни земетресения са разположени между центъра на гр. София и югозападните околности. Хипоцентрите на земетресенията оконтурват активно разломяване на дълбочина от около 30 km. Максималната описана интензивност е X степен за епицентралната зона за земетресението от 30.09.1858 г. с оценен магнитуд от 6.6. Изчислено е, че земетресения с магнитуд М = 7.0 могат да се очакват на всеки 800 години.
Д) Струмска (Кресненска) сеизмична зона
Тази зона е известна с най-силното земетресение в Европа през последните 200 години – 04.04.1904 г. Магнитудът, според изчисленията в Пасадена (САЩ) е бил М=7.5 с епицентрална интензивност Io=10-11 МШК , но съществуват данни за възможни две последователни събития с магнитуди, съответно 7.2 и 7.8. Това е най-силното известно земетресение в България и най-силното плитко земетресение, станало през ХХ век на Балканите и континентална Европа. Земетресението е предшествано (25 минути преди него) от друго много силно събитие с магнитуд 7.1-7.3. Площта, на която е усетено земетресението, е оценена на около 1 400 000 км².

Земетресения с магнитуд М= 7.0 могат да се очакват на всеки 500 години.


Е) Маришка сеизмична зона
През последния век най-голямата катастрофа за тази част от територията на България е провокирана от две събития – земетресенията от 14.04.1928 г. (М=6.8) и 18.04.1928 г. (М=7.0). Интензивността в епицентралната зона е била X степен за първото събитие и XI за второто. Едно трето събитие следва в района на с.Гълъбово с магнитуд 5.7, но ефектите от него не са били катастрофални. Повърхностното разломяване от тези земетресения е имало обща дължина от около 100 km. Сеизмичните вълни са имали слабо затихване в посока изток-запад (по дължина на основната Маришка разломна зона).


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница