1. Същност на мърчандайзинга Визуална презентация



Дата15.10.2018
Размер161.78 Kb.
#88678


Мърчандайзинг

Есе


Съдържание

1.Същност на мърчандайзинга

2.Визуална презентация:


  • Интериор

  • Екстериор

  • Композиция

  • Цветове

  • Осветление

3.Средства на търговията

  • Цветя

  • Манекени

  • Знаци

Мърчандайзинг

Мърчандайзингът идва от френската дума „marchand” и се превежда като търговец, от същия корен произлизат и “marchabder” – пазаря ,както и “ Marchandise” – стока.

Мърчандайзингът е онази дейност ,която ни подтиква да забележим дадена стока,влияе върху нашата психологическа нагласа и естетически вкус.

Има много подходи ,методи и принципи в мърчандайзинга ,благодарение на които ние забелязваме продукта, „влюбваме” се в него и решението за покупка идва моментално.

Всяка една фирма има нужда от професионален екип от мърчандайзери,който да се грижат,за атмосферата в магазина ,екстериора,интериора,осветлението,позиционирането на продуктите и др. Разработването на стратегии също допринася за реализирането на по голям брой продажби.



1.Визуален мърчандайзинг

За различните по големина магазини има разработени съответно различни визуални презентации.



  • Големите фирми имат нужда от отдел по Мърчандайзинг,тъй като търговската единица трябва да има стратегическо управление като цяло.В браншовите магазини с особено бърз растеж се въвежда визуалната презентация, която се планира първо за най- представителните от тях. Функцията на магазина е да бъде място за комуникация, за получаване на специфична, целенасочена информация, за визуални контакти между стока и купувач с посредничеството на продавача.

Персонала на всеки магазин има за отговорност,да представи вссяка промоция според презентацията,изготвена за нея:тематичен фон,определена музика и други елементи,включени в конкретната презентация.

  • Централизиран визуален мърчандайзинг- Този мърчандайзинг се прилага при магазините с асортимент от нас 1000 продукта.Големия асортимент не позволява отделното позициониране на стоки,там няма аранжори а и изяло централизирана програма ,според която всеки магазин от тази верига трябва да е напълно или полуидентичен с другия.



  • Визуална презентация на независимите магазини – Независимите магазини имат нужда специалист в областта на Мърчандайзинга,в последно време един мърчандайзер работи с няколко фирми. Всяка част от магазина,начело с витрината, която се явява най важен посредник межди стоките и потребителите ,трябва да са старателно подредени.

2.Дизайн на магазина:

интериор,екстериор,цветове,композиция,осветление



Интериор - проектирането на интериора е работа на архитекта и дизаинера, мърчандайзерът често е привлечен да дава предложения във връзка с това, как стоките в магазина да бъдат по-добре представени.Екипът съвместно трябва да създаде приятна обстановка, която да предизвика преживяване у клиентите, когато пазаруват и едновременно с това да бъде от полза.

Оборудването е много важна част от дизайна и използваните материали. То се избира заедно с целия имидж на магазина като се има предвид съотведствието му със стоките, които ще подслонява. Собственикът избира по каталог предложенията на различните фирми за търговско оборудване или дава свои специални поръчки за изработване. При този избор се оценяват различните стилове на широка поредица от съоръжения като стелажи, краистенни гондоли или шкафове, островни дисплеи и маси, стъклени витрини, витрини на пиадестали и много други.



Екстериор - В днешно време голямо внимание се обръща на екстериора на магазина,това включва входа на магазина,фасадата на обекта и не на последно място витрината.

Витрините са това,което поребителя вижда на пръв поглед,те трябва да съобразени с интериора на магазина,с неговата тематика.Има най разнообразни видове витрини: „паралелно на тротоара“, „ъглови витрини“, „витрини с отворен гръб“, „триъгълни витрини“, „аркади“, „островни витрини“, „витрини без прозорци“, „кръгли“, „елипсовидни“ и „стъклени“.



Композиция

1.Същност на композицията

Решенията за дизайна , според концепцията на визуалния мърчандайзинг, потвърждават специфичните продажбени техники и елементите на маркетинговата концепция, за да създадат пълна хармония между стоки, мърчандайзинга и решенията на витрината и дисплея.

Витрината с добър дизайн има за цел най- вече да спира вниманието и да отклонява движението на потенциалните клиенти. За да постигнат тази, никак не лека задача много дизайнери използват принцип и пропорция, измислена още от древните гърци и наречена „Златно сечение“, което разделя пространството 5на 8. Този метод помага на художниците да организират плана на дизайна да изглежда чудесно. Да се предизвика интерес, поставяйки продукта в оптичния център на дисплея, който удовлетворява окото и позволява на клиентите да се фокусират върху продукта. Оптичният център , е центърът на дисплея от ляво на дясно със средна видима височина на стоящ клиент около 150см. Бялото , празно пространство около дисплея го изолира.

ЗОНА: НАЙ-ВИСОКА КОНЦЕНТРАЦИЯ НА ВНИМАНИЕТО

Съществуват два основни метода за организиране на композицията на дизайна: маркетингов и общ. Първият метод, който трябва да спазва ВМ е маркетинговият. Независимо кога, къде и как е сътворен дисплеят, той трябва да се основава на маркетинговите принципи. Мястото на дисплея, вида и плътността на оборудването са базирани на очакванията на потребителите, на сезона, на навиците на пазаруването. Мърчандайзинговият асортимент трябва да бъде показан по такъв начин, че трябва да подчертава неговата ширина и дълбочина.

Вторият метод е основен и трябва да въплъщава всички базови идеи за дизайна. Планиране на мястото на оборудването и на стоките включва обсъждане на разполагаемия обем на търговската площ, тъй като дизайнът е три-дименсионален. Стените, подът и таванът създават ширината и дълбочината. Този процес сътворява естетичната атмосфера за купуване.

Манекените често изглеждат по – добре ако се разположат под ъгъл на ¾ , вместо обърнати изцяло напред. Представянето на нечетен брой стоки е препоръчително.

2.Принципи

Професионалното достойнство и качество на дизайна се оценява на основата на използването и спазването на принципи, които включват баланс, ударение, пропорционалност, ритмика и хармония.



  • Балансът, равномерното разпределението на тежестта на дизайна може да се осъществи със симетричен (формален) и асиметричен (неформален) план.

  • Понятието „ударение“ предполага, че има централна или фокусна точка на дисплея. Тя се получава чрез разнообразие на размер, повторение на форми, контраст или уникално поставяне на ключови елементи.

  • Пропорцията трябва да се избира грижливо, така че всички елементи на дизайна да си съответстват по размери.

  • За да се постигне ритмика и движение на очите на наблюдателите на дисплея трябва да се използва повторение, непрекъснати линии, прогресия,радиация или промяна.

  • Хармонията предлага единство на елементите и е необходима за ефективността на дисплея.

3.Цели

Дизайнерите имат шест важни цели.



  1. Да създадат дизайн, който обслужва определени нужди.

  2. Да направят мърчандайзинга по- атрактивен.

  3. Да грабнат вниманието на клиентите.

  4. Да организират материалите по – изчерпателно.

  5. Да създадат хармония между клиентите и дизайна

  6. Да създадат за клиентите нови изживявания.

Цветовете

1.Цветът

Използването на цветове е най – добрият начин визуалната презентация да се направи вълнуваща, без да се увеличат разходите по инсталирането. Цветът е първото нещо , което клиентът забелязва.Той е едно от най – важните средства за комуникация, създава настроение на дисплея и е важно съображение на клиента. Потребителите обикновено избират облекло или мебели според текущите модни цветове.

Цветовото решение допринася за специфичната атмосфера, характеризираща темата, идеята, възможно най – подходящата среда за изява на експонираните стоки. Илюзорната пластика – резултат от изкуственото осветление, цветът и графиката, са особено полезни похвати за създаване на визуални ефекти, чрез които се изгражда композицията и се постига обособяване на характерните групи от мърчандайзингови активности, ритъм и акценти. Цветовите ефекти спомагат за активизиране и спомагане за задържането на вниманието, за трайното запаметяване.

Използването обаче на твърде много цветове е равно на объркване на потребителите и отслабва презентацията. Ако построената тема навява на мисълта, че един цвят се повтаря, толкова по значима става тя.



2.Дименсии на цветовете

Освен основните цветове има много нюанси, които по – добре описват и представят мърчандайзинга.

Цветът се дискутира в три показателя: нюанс, име на цвета; светлосенки- светло и тъмно; интензивност – ситурация или чист цвят.

3.Цветова хармония

Системата от цветове, която често се препоръчва е известна още като „колело на цветовете“. С разбирането на съотношението на цветовете и прилагането им с локализиране върху колелото с цветовата схема, мърчандайзерът по – лесно ще постигне целта да привлече вниманието на клиентите.

Основното предназначение на колелото на цветовете е да помага при идентифициране на цветовете.

Има три основни цвята: червено, жълто и синьо, три вторични цвята: оранжево зелено и лилаво и неутрални цветове: бяло, черно и сиво.



Често използвани аранжировки от мърчандайзерите:

Моно хроматичната система използва един централен цвят, докато аналоговата или контрастната система използва два главни цвята.

Допълнителни цветове. Когато изборът на цветове се основава на два цвята, които са противополойни един на друг на колелото, резултат е вторична цветова схема.

Разделяне на допълнителните цветове. Интересен ефект се получавя при изпползвяне на един оснвен цвят с два цвата, които са от другата страна на това цветно допълнение.

Двойни, допълнителни цветове. Разширяването на допълнителните аранжиравки, които се характеризират от два цвата са директно противоположни позиции на колелото.

Триади. Тази хармония включва употребата на три цвята от колелото, които отстоят на еднакво разстояние едни от други.

4.Хармония на шестте цвята.

Неутрални съставки. С дискутирането на хармонията на цветовете се установи, че нюансите са първични и вторични цветове, получени от техни комбинации. Независимо как са изпълнени технически, неутралните цветове играят жизненомажна роля на дисплея на витрините, при презентация на интериора и цветовото оформяне на интериора.

  1. Петте цветни фамилии

  • Червената фамилия. Тя има две вариации: топла и хладна. Топлите цветове (размесени с жълто) могат да бъдат интензивни, горещи. Хладното червено е премесено със синьо. Виолетовото , синьо-червеното е перфектно когато червеното не трябва да е горещо.

Червеното е конспиративно, сигнален цвят, който става крехък и мек в своите пастелени форми (розово).

  • Жълта фамилия. Жълтото е топъл цвят от цветната фамилия, който е цвят на богатството, светлината и свежестта във всички вариации. Има две основни вариации топла- червено – жълта (пламък) и хладна – зелено – жълта (целина).

  • Зелена фамилия. Зеленото е основен студен цвят за цветовата фамилия. Топъл вариант – жълто – зелен (авокадо), докато синьо – зеленият (гора) е студен.

  • Синя цветова фамилия. Синият цвят е от студената цветова фамилия. Синьото е цветът на ледена вода и създава ефект на студ и мраз. Както другите студени цветове, синият има топла и стидена версия. Неговата студена разновидност е зелено – син (тюркоаз), атоплата разновидност е червено – син ( виолетово). Синият цвят е тъмен , поглъщащ цвят и абсорбира голямо количество светлина.

  • Неутрална цветова фамилия. Бежово, черно, сиво , бледожълто, бяло, с цвят на гъба и пясъчен цвят са все обикновени имена на цветове в неутралната цветова фамилия. Те не влияят силно, понеже изпращат слаби цветови сигнали.



  1. Планиране на цветовете в продажбеното пространство

Клиентите често купъват стоките, защото виждат цвета в магазинаи търсят подходящ цвят за друг аксесоар. Дизайнът на облеклата в първичният пазар и равнището на търговията на дребно започват с цвета. Цвета е първоро съображение на производителите , на дизайнерите и на мърчандайзерите.

Презентацията в търговската зала, организирана на базата на цветовите фамилии помага на клиентите да локализират стоковите класификации.



  • Аранжиране на мърчандайзинга по цветове

Дъгата на цветовете е система , която се прилага, когато се аранжира мърчандайза по цветове на оборъдванията. Независимо дали се поставя на овални или правоъгълни съоръжения, от ляво се поставят по – тъмните цветове, които изсветляват надясно до най – светлите тонове.

  • Цветова композиция на дисплеите

Цветовата схема на мърчандайзера е резултат от аранжименти, произведени от всяка стока на дисплея. Ако изборът на мърчандайзера се диктува от мърчандайза на дисплея, трябва да се избере основният цвт, като се има предвид и модният цвят за сезона.

Като се асамблират противоположни цветове, трябва да се променят техните нюанси, за да се получи хармония и съвместимост.



  • Цветовата тема

Цветът има капацитета да съгради тема на дисплея. Той може да произведе и проектира всякакви настроения. Освен това, той може да идентифицира цена, качество, стил, имидж. Темата може да се развива и на базата на цвят на дрехата.

3.Психологическо въздействие на цветовете

Ролята , която цветът играе на витрината или винтериора на магазина е много повече отколкото създаване на удоволствие при пазаруването. Цветът има значителен ефект върху нашите емоции и умелото използване на цвета на дисплеите може да мотивира покупките. Затова е много важно да се разбере как цветовете могат да бъдат използвани за създаване на най – добрата емоционална околна среда, за увеличаване на продажбите.

Научно погледнато цветовете не създават топлина или студенина. Те нямат физическата възможност да произжедат топлина или студ. Те само асоциират с определени температури, които са резултат от опита на хората. Синьито и зеленото , понякога и виолетовото са студени цветове, червеното , оранжевото и жълтото са топли .

Макар че цветовете не се движат, се създава чувството, че някой се усилват, а други избледняват. Когато наблюдавате от разстояние топлите цветове като червено и оранжево изглеждат по – близко отколкото техните контрастни студени.

Когато трябва да се постигне вълнуваща сценка, червеното е отличен цвят.

Оранжевото е топъл цвят, който създава асоциация с узрели жита и земя. Ако на клиента трябжа да му се напомни че идва есен няма по – добър цвят.

Синьото предполага свежест и спокойствие.

Зеленото е отличен избор за асоцииране с почивка.

Лилавото е символ на кралско величие и се използва при драматизации.

Осветление

Създаването и поддържането на добро осветление е много важна част от търговските обекти. То е фактор от мърчандайзинговата дейност, което дава възможност за по пълна презентация на стоките върху дисплеите.

Светлината подчертава стоките или скрива реквизитите, илюстрира работното пространство и произвежда видимост. Мърчандайзерите създават настроение чрез осветлението и подходяща среда за пазаруване като правят стоките желани.


  • Източници на осветлението:

Има два вида осветление: дневна светлина и изкуствено осветление.

  • Дневна светлина

Магазини, които разчитат изцяло на дневната светлина, изглеждат различно осветени в отдели части на деня. Сутрешната дневна светлина подчартава най – добре качествата на цветовете от студените фамилии. Късната дневна светлина е топла и романтична, подчертава цветовете от топлите фамилии.

  • Флуоресцентно осветление

То е избор на много търговци на дребно – икономично е и дава хладна светлина.

  • Осветление с лампи с нажежаеми жички

Много често осветлението в магазините е с такива електрически крушки. Има и нови видове известни като нисковолтови лампи.

  • Фиброво оптично осветление

Технически фибровото оптично осветление съдържа отдалечен светлинен източник от стъклени оптически нишки. Понеже излъчва хладна светлина е подходящо за осветяване на бижута.

  • Високо интензивно осветление

Тези лампи още са известни със съкращението си HID. Те са много малки, произвеждат повече светлина на ват от лампи с нажежаема жичка или флуоресцентните и са енерго спестяващи.

  • Неоново осветление

То се използва много повече за външно осветление, за да идентифицира името на магазина.

  • Халогенно осветление

  • В търсене на пътя за да се подобри осветлението на стоките, търговците на дребно се обръщат към халогенните лампи за драматично и интензивно осветяване.

  1. Светлинни съоръжения и системи

През последните десетилетия бяха направени драстични променина съоръженията и системите за осветяване, използвани от търговците. Разнообразието позволява решения за отличително осветление и декоративни съоръжения. Някои приложения на осветлението са толкова атрактивни, че стават фокусни точки на интериора.

Някои по – интересни осветителни решения:

Осветление от ниша

Релсово осветление

Декоративно осветление

Осветление с цвят



  1. Създаване на подходяща атмосфера чрез осветлението

Светли ни и сенки се комбинират и балансират за създаване на дълбочина и драматизация, за да се подчертаят качествата на мърчандайза.

  • Осветление на витрината

Дисплеите на витрината трябва да се осветяват интензивно, за да се елиминират нежелани слънчеви отблясъци или стъклени отражения.

Понеже витрините често са изолирани от интериора на магазина, за тях се създава специално осветление или от задната стена или от проектирана област, която е монтирана встрани от витрината. Затворените витрини трябва да се отделят от осветлението на целият магазин.

За създаване на пълна осветеност най- добре е да се използва техника „Отгоре“.

Странично осветяване: В природата, клиентите виждат светлината отстрани, идваща от много посоки. Страничното осветление обикновено се използва за вертикални или геометрични дизайни. На витрината тази светлина елиминира нежелани сенки и създава по – мека вторична светлина на всяка страна на дисплея.

Задно осветление : Задната стена може да се осветява, за да се наблегне върху цвета или контурите.

Осветление „отдолу“ : осветлението идващо от пода в предната част на витрината, може да се позиционира от ляво на дясно или в други групирания, които се скриват от погледа когато е възможно.

Осветяване на манекените: Има многобройни начини да се освети главата на манекена. Използват се преносими точкови осветления и движещи се прожекторни светлини.

Осветяване на специални събития: Специалните събития и модните шоута изискват допълнително внимание , когато се планира светлината. Това осветление е само временно и изисква специален монтаж или се използва преносимо.



Средства на търговията

Тематичният фон във всеки магазин оказва голямо влияние върху чувството ни за приятна атмосфера и уют.Съществуват много средства,чрез които едно помещение да се превърне в сигурно място за вълнуващи изживявания,галещи сетивата ти.Тези средства се наричат реквизити или помощните материали ,манекени.

Има някои правила и принципи,които трябва да се спазват при поставянето и подреждането на реквизитите: функционализъм, оригиналност, естетика, прецизност. Самите стоки също може да се използват като реквизит.

Когато се прави подбор на реквизитите ,винаги трябва да има връзка между декора,тематиката и модата,както и съответното събитие.

Подходящ декор могат да бъдат:антики,репродукции,художествени предмети,изкуствен сняг,трева,растения и много други.

Подходящ декор за пода (главно на витрините) е бъмбук,тръстика,цветя….

И отново ,внимание трябва да се обръща и на сезона.Могат да се поставят и :


  • Плодови покрития.саксии,големи и малки вази

  • Панделки

  • Пиедестали

  • Кошници

  • Декоративни панели и екрани

  • Знаменца и различни символи на държави

  • Платове ,най вече копринени

Манекени

1.Цел на манекените

Отдавна е известно, че клиентите научават повече за модата от витрините, отколкото от специализираните модни издания. От всички части на дисплея, тази, която най – често поема ударението на фокусната точка, е зоната с манекените.

В миналото те само възпроизвеждаха човешкото тяло и основната им работа бе бързото им обличане. Сега обаче се обръща повече внимание на тяхната изработка. Колкото по необикновено изглеждат, толкова по- добре. Мърчандайзерите избират така грижливо манекените както клиентите соките.

Освен цели манекени на пазара се предлагат още и други модели като ¾ торсове, крака, рамене, глави.Стилизираните хуманоидни форми създават усещане за изтънченост.Футористичните форми подчертават уникалността на избраните стоки.



2.Функции на манекените.

Манекените могат да бъдат от най различни материали, стилове и форми. Причините поради които манекените се изработват на отделни части са :



  • Дрехите се сменят по – лесно

  • Гъвкавост

  • Съхранение

  • Поддържане

Цветя

  1. Аранжиране на магазините с цветя

Цветята отдавна са съществена част от дисплеите и витрините. Поради тази причина е необходимо да се обърне малко повече внимание на работата с цветя в процеса на мърчандайзинга.Чудесно е чувството да се разхождаш из магазина и да гледаш току що откъснати свежи цветя и усмивки от целия персонал. Цветята помагат да се създаде настроение и подготвят клиентите емоционално за пазаруване.

Специалистите по аранжировки с цветя се наричат флористи. Но много мърчандайзери владеят изкуството за пидреждане на цветя.

Винаги се е смятало че цветята усилват въздействието на визуалната презентация.

Най – важната задача е цветята да останат свежи.

Самата аранжировка на цветята е изкуство. Флористите знаят как отделните цветове на цветята влияят на хората.


  1. Мотиви с цветя

Дизайнерски мотиви с цветя винаги са се появявали върху декоративни материали, домашни мебели, дрехи, текстил, и архитектура.Има най- разнообразни теми с цветя. Самите магазини често са тематични и тогава мърчандайзерите могат лесно да избират специфични групи цветя, които да усилват тези теми.

Много от темите с цветя са основани на сезоните.

Трябва да се получи съвършена хармония между аранжирането на цветята, съда, в който са поставени и мястото.

В много случаи се налага използването на изкуствени цветя. Те се правят от коприна, хартия и други материали.Предимството, е че не увяхват и не изискват толкова грижи. Те траят много по дълго, но също трябва да се сменят най – вече според сезоните. Цветята са отличителен знак за красота. Използването им утвърждава силата на магазина



Знаци

  1. Значение на знаците

В никое друго време знаците и всички други форми за сигнализация и невербална комуникация не са били по – важни за търговците на дребно. Например преди 20 – 30 години търговците и техните клиенти бяха доволни ако имаше написано името на магазина отпред на фасадата или на входа и това беше всичко. Независимо от вида на надписите, осветени или не, те казваха на клиента какъв е магазина и какво да очакват от него.

Днес обаче е друго. Един поглед в голям съвременен магазин ни убеждава, че има многообразие от знаци и послания, всяко от които се състезава за вниманието на клиентите. Те са не само информация но имат и маркетингово значение, когато са изпълнени с графично майсторство.

Признавайки силата на сигналите, много производители участват в поставянето на свои знаци в магазините.

Графиката като елемент на оформлението намира своето пълно оправдание. Освен като средство за комуникация и информация, тя е фактор за общата обменно просранствена организация.Формата на рекламния дизайн – пространствените елементи за привличане на вниманието на купувачите са с временен или относително постоянен характер, стационарни или мобилни.

Реализацията на един пространствен елемент може да се осъществи по сглобяем или монолитен начин.

Знаците често са първият контакт на клиента с магазина.



  1. Видове знаци

По своето съдържание сигналите биват за цена и за място на стоките.

В някой бутици за маркови стоки цената не е включена в мърчандайзинговия знак, защото името на моделиера е по – важно от цената.

Знаците могат да бъдат знаменца, знаци на стените, стъклени , неонови, на драперията, движещи се и т.н.

Голямата сила на сигнализацията е във възможностите , които предлага фотографията.

Понякога оборудването е комбинирано с постоянни знаци.

Някой визуални мърчандайзери изписват директно своите послания върху стъклата на витрините.

Най – съвременните знаци са движещите се електронни надписи.

В универсалните магазини и супермаркетите често от тавана се спускат табелки и други оказващи локацията на отделните стоки знаци.

На фасадата на магазина се поставят неонови знаци.

Лепенките се използват в някой магазини.



Декоративни графични знаци се използват в по специализираните магазини.


Каталог: 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Тест за проверка на математическите знания и умения на учениците в началото на четвърти клас
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Отчет за научноизследователската, учебната и финансовата дейност на националния природонаучен музей при бан през 2013 г
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница