1. в. Адм. Право в правната с-ма на рб предмет и с-ма отграничение от др. Правни отрасли



страница1/4
Дата05.11.2017
Размер0.54 Mb.
#33942
  1   2   3   4
АДМИНИСТРАТИВНО ПРАВО проф.Балабанова
Изпит - писмен и устен ( юни )

Учебници - Проф К.Лазаров - Адм.право обща част 2000 г.

Адм. Процес 2001 г.

Костов и Росанов


1. в. Адм. Право в правната с-ма на РБ предмет и с-ма отграничение от др. Правни отрасли.
Администрация - има латински произход и означава управлявам , нареждам разпореждам. Той с по стария термин в сравнение с термина управление за това е дал наименование на отрасъла – адм. Право , но адм.право се занимава с управление на д-вата . Родина на адм. Право - Западна Европа , Франция ,Прусия където най – силно е изразен централизма . Адм. Право опезепечава силна централна власт и функционирането й. Адм. Право е основополагащ правен отрасъл наред с гржд. Право ( в основата му лежи римското частно право ) От гл.точка на систематичното място на адм.право възниква въпроса дали то принадлежи към публичното или частното право . Ако в основата на делението на публичното и частното паво положим критерия империум ( д-вна власт ) то всички отрасли , които използват империума спадат към публичното право следователно , всички отрасли които предвиждат като субекти на д-вни органи се отнасят към публичното право

Като всеки правен отрасъл адм. Право се характеризира със своя собствен предмет и метод на правно регулиране .

ПРЕДМЕТ на ПРАВНО РЕГУЛИРАНЕ - съвкупност от специфични само за даден отрасъл обществени отношения които подлежат на правна регламентация със съответни норми . За адм. Право е характерно ,че в неговия предмет се вкл. обществени отношения свързани с разгръщане на д-вното управление в страната .
Д-ВНО УПРАВЛЕНИЕ - специфична дейност , която се различава от законодателна и съдебно управление . За законадателното е характерно нормотворчеството , а за съдебното - правораздаването . Д-вното управление е призвано да прилага правнитенорми в живота . Д-вното управление се определя като подзаконова д-вна юридиковласническа дейност под общо РЪКОВОДСТВО, ОРГАНИЦАЦИЯ и КОНТРОЛ на всички сфери на обществения живот .

ПОДЗАКОНОВА дейност - - защото при изпълняването й органите на изпл.власт вингаи действат въз основа на рамките на закона .

ЮРИДИКОВЛАСТНИЧЕСКА дейност - защото при упражняването й се издават властнически д-вни актове . В предмета на адм.право влизат обществените отношения .

МЕТОД : е властнически , на неравнопоставеноста на страните, императивен . - адм.правен метод . ЕДната страна властва над другата.

Въз основа на предмета а и метода адм. Право може да се определи като : САМОСТОЯТЕЛЕН правен отрасъл , съвкупност от адм.правни норми , които с властнически метод регулират обществените отношения , които възникват ,изменят се или се прекратяват в процеса на разгръщане на д-вното управление на страната.

С-ма на адм. Право вкл. в себе си 2 големи комплекса норми :

--Материлано адм. Право , което вкл. – Обща и специална част

-- Процесуално адм. Право и вкл.- обща ( субекти , страни доказателство )и спец част ( отделни адм. Производство )

Адм. Право може да бъде отграничено от др.правни отрасли по своя предмет и метод . Разлика с Конституционното право - предмета на К право е констуиране на властите и политечския режим в страната ; метода е властнически ;

Разлика с гражданското право - предмет регулира гражданско правни отношения на ФЛ и ЮЛ ,; метод - на равнопоставеността.


2в. Понятие за д-вно управлени във функционален смисъл

Д-вното управление подзаконова юридиковласническа дейност по общо ръководство – организация и контрол на всички сфери на обществения живот , синоним на това поняите е понятието е изпълнително разпоредителна дейност на д-вата . ( термин които се използва от Конституцията от 71 г.)

Изпълнително разпоредителна дейност съдържа 2 компонента - изпълнителен и разпоредителен , по всеки един компонент може да се съпостави дейноста на

изпълн. И законадателна

Изпълнителна и съдебва власт

Ако съспоставим дейноста на изпълн. И законодателната власт ще констатираче , че и двете власти развиват властническа дейност . Но за законодателната власт е характерно законотворчеството , а изпълнителната влас винаги развива подзаконова дейност , тя изпълнява и прилага закона не го създава. Прилагането на зкона най често сеизвършва с индивидуални актове , може и с нормативни . Изпълнителната власт е характерно така нареч. – пряка акция , като дейонсто която прилага закона е характерна - призумция за прилагане на закона.

Ако съпоставим дейноста на изпълн. И съдебната власт ще констатираме , че и двете власти изпълняват и прилагат закона . Съдебната власт е характерно юрисдикцию , тя казва какво гласи правото по даден спор. Съдията определя фактическия състав , след това присъжда - търси в закона онази правна норма , която има същия фактически състав. Съдията прилага закона по отношение на факти които са в миналото.

Администрацията прилага закона по отношение на факти които ще се прояват тепърва.

РАЗПОРЕДИТЕЛЕН елемент ни дава възможност да съпоставим изпъл. И законодателната власт . И двете власти разпореждат как да се регулират общестените отношения . Изъплнителната разпорежда с под законови актове , а съдебната със закон. Адм.власт разпорежда с подзаконови актове .

Освен във функционален смисъл д-воното управление може да се разглежда и

Д-вното управление във функционален аспект ,Д-вно управление в организационен ,Д-вно управление в широк смисъл .


Когато тази дейност д-вно управление само и едниствено от органи на изпълнителната власт в д-вата говорим , за д-вно управление във тесен смисъл на думата . Тази дейност е специфична само за тях , но на практика и др. Д-вни органи могат да развиват управлнеска дейност . (ПР . Съдията определя мярка – управленска дейност , Нардното събрание приема решение за квестори, -комисия – адмистр.дейност ) И другите д-вни органи също развиват изпълнителн разпоредителна дейностт и говорим за д-вно управление в широк смисъл .
Съпоставка на д-вно управлени със местно самоуправление . СТАНОВИЩА

1. Местното самоуправлене и д-вното управлене не се различават

2. Че съществено се различават , като Б-я е ратифицирала Хартата за местно самоуправление в чл. 17 изцяло възпроизвежда текста на Европ. Харта , съгласно което е Местното самоуправление е право на гражданите и избраните от тях органи сами да решават местите дела свързани с местни данъци и такси , общинки бюджест , общинска собстеност , здаравеопазване , а това означава ,че Местното самоуправление е субективно публично право на гражданите и избраните от тях органи уредени в гл. 7 от КОнституцията , но те са лични и уредини в гл. 2 от К . Харктерно за субективно публ. Права е че правно задължения субект , който трябва да й гарантира е д-вата . Нашата д-ва не гарантира правата ни по гл. 2 и 7 от К. Причината за това е че нито гражданите нито общините не притежавт така нар. Конституционна жалба с която да конституират ВКС. К – само прокламира правата на гражданите . Д-вното и местното самоуправлнеие са различни неща . За местно самоуправлние има когато има децентрализация.

3. Местното самоуправление позволява и в двата органа Кмет и Общински съвет имат д-вни функции. Разлика - Приема се че в Общинския съвет има д-вни функции.


3в. Д-вно управление в организационен смисъл .

ЕС иска не държавни структури с голямо участие на гражданите за предприсъединителни фондове.

Д-вно управление в организцаионнен аспект разбираме от 1 страна – всички органи от изпл.власт в д-вата и от друга страна – изградените в тяхна помощ администрации. ПОд орган на изпл.власт –разбираме еднолочино или колигиално звено от с-мата на апарата създадено с оглед постоянното и непрекъсваемо осъществяване на д-вното управлени в страната. Ораганите на изпъл. Власт у нас са : Министерски съвет, Министър председател, Вицепримиери , Министри , председатели на д-вни агенции, председатели на д-вни комисии, директори на изпълнителни агенции, областни управители, кметове , и специализирани органи към общини.

Към организационния аспект на д-вното управление отнасяме и изградените в тяхна помощ администрации. У нас е приет нов закон за администрацията като съгласно този закон белезите на всяка една администрация са : 1. Структура ( включва главни дирекции, дирекции, отдели, сектори , длъжностите в администрацията , въпросните дирекции оформят обща администрация – връзки с общесвеноста , правно - нормативен и т.н. , а в специализираната администрация - отдели свързани със спец . дейностт на съответния орган.

2. Персонален състав - държавните служители и лицата работещи по трудво правоотношение.

3. Материално - техническа база – когато въпросната админисрация е в помощ на д-вен орган говорим за д-вна администрация ( отнасяме адм. На президента , законодателната власт, изпълнителната , конституионен съд , областна ) .

Само администрацията на изпълн. Власт включва - администрацията на министерски съвет , министерства . Министерството е адм. За осъществяване и подпомагане на дейности ръководени от министър.( 21 министерства вБ-я)

ВСИЧКИ Д-ВНИ АДМИНИСРАЦИИ са ЮРИДИЧЕСКИ лица и имат БЮДЖЕТНА ИЗДЪРЖКА.

Д-вна агенция се създава с постановеление на Министерки съвет , тя е с бюджетна издръжка и юридлице . ТОва администрация за осъществяване на дейности които не се ръководят от Министри. Д-вната агенция е на едно и също структурно ниво с министерството . Председателя на д-вната агенция не е член на правителството.

Д-вна комисия – създава се с реш. На Министерски съвет , за контролна , регистрационни и разрешителна дейност . ( Комисия за финансов надзор , енергетика и т.н)

ИЗпълнителна агенция - адм. За осъществяване на адмистративно обслужване на населението . Биват 2 вида . Едните са на пряко подчинение на правителството ( Бежанците ) , а други към министъри ( Агенция за приходи, , контрол в-у хазарта ) . Характерно за тях е че са на смесена издръжка .

ОБЛАСТНА администрация - юрид.лице на бюджетна издръжка

Общинска админ.- няма д-вен характер , но е в помощ на кмета , юрид.лице на смесена издръжка
4в. Източници на адм. Право .

ИЗточници - Юридически форми в които е изразена волята на заонодателя и към източниците се отнасят нормативните актове .

Основни източници на адм. Право : 1.КОнституция , 2. ЗАП, ЗАН , ЗВАС , ЗДСЛ , ЗМСМА ЗУТ и др. 3. Постановления на Министерски съвет. 4. Правилници, наредби на минисрите и д-вните комисии и агенции.

Уставите на политическите партии , синдикати , заповеди , НЕ СА източници на адм. Право.


5в. Адм.правни норми , понятие , структури действие .

Адм. Правната норма е общо абстрактно прваило за поведение , регулатор на обществените отношения в сферата на д-вното управелние , чиито изпълнение е скрепено с д-вна принуда . Тя е вид правна норма , което означава ,че всичко което е характерно за правната норма се отнася и за адм. Правната норма . Адм. Правна норма притежава своя специфика която се наблюдава в различни насоки . 1. Това е приложното поле – тази норма действа в сферата на д-вното управление . Особеното е че тя трябва да е първоначално съставена , за да може да се развива д-вното управление . 2 Спецификата на нормата се проявява от гл.т. на нейното съдържание и тя има императивен характер. 3. Специфика на нормата е и нейната структура ( хипотеза , диспозиция , санкция ) , а адм. Правната норма като четвърти елемент се явява поощрението . 4. При евентуалното нарушение адм. Санкции се реализират от самата администрация - рядко от съда .

ВИДОВЕ АДМ.ПРАВНИ НОРМИ

І. НОРМИ които се отнасят до всички правни субекти ( Закон за гражданска администрация ,; отнасят се до група субекти - закона за МВР , д-вен служител ; норми отнасящи се до единични случей - ползватели на народна билиотека .

ІІ МАТЕРИАЛНО правни норми и ПРОЦЕСУАЛНО правни

Материално правната норма посочва какви са правилата и задълженията (ЗДСл,

Просецуалните посочват процедурата в която ще се защитят .. ( ЗАП , ЗАН


ІІІ Според диспозицията биват :

1.Отежняващи - налагат забрани, задължения , тежести ( Зак. За гражд. Регистрация - акт за раждане, забрана за носене на оръжие )

2.Оправомощаващи - Закона за висшето образование -
ІV ИМПЕРАТИВНИ и ДИСПОЗИТИВНИ

ИМперативна - само 1 вариант за поведение , друг не е възможен . Всички трябва да имаме ЕГН , .

Диспозитивни - има няколко варианта на поведение и всички са правомерни , субекта си избира .

ОТ гл.т. на САНКЦИЯТА - в адм. Право санкцията рядко е точно определена . Действието на Адм. Правните норми - валидни са правилата на правната норма въобще -действие за напред . ИЗкл. По отношение на процесуалните норми .

Действие по време - различава начален и краен момент . Началният момент е влизане в сила на съотвения нормативен акт . Крайния момент от действието е отмяната ( изрична със същия по сила акт ; постановелние се отменя със постановление; правилник с правилник )

Дейстие по място - действат на територията на цялата страна . , част от територията - указ за безмитните зони)

Дейтвие по отношение на лицата - адм. Норми се прилагат спрямо всички бълг. Граждани независимо къде сме в Б-я или чужбина. Прилагат се и спрямо чужденците ( Движение по пътищата , регистрация и т.н)
6в.АДМИНИСТРАТИВНО правни отношения . Понятия .
Теортията на адм. Правоотношение е централна за адм. Право . Адм. Правоотношени е типичен пример за това че притежава битието само на правно отношение , както и финансовото за разликата от гражд. Правоотношение може да е социална връзка която може да се развие. Адм. Правоотношение е взаимната връзка м-у субектите и представлява адм. Правната норма в действие , един разгърнат вид на модела на поведение на участниците. Адм. Правоотношение е възнкналата въз основа на адм. Правна норма правна връзка между субектите насочена към възникване изменение или прекратяване на адм. Правни последици . Адм. Правоотношене е ОБЩЕСТВЕНО ОТНОШЕНИЕ УРИГУЛИРАНО С АДМ. ПРАВНА НОРМА . ТОва право отношение има своя специфика също която се проявява в следните насоки :


  1. Приложното поле- отношения в сферата на д-вното управление

  2. Задължителен субект по правната връзка е д-вен орган който да е в изпълнителна власт )

  3. Да има адм. Правна норма , административен акт

  4. АКо бъде нарушено правоотношението адм. Сама реализира санкцията спрямо нарушителя ( адресата )

ПРАВООТНОШЕНИЯ

ВЕРТИКАЛНА - армия , полиция . Вертикалните правоотношения - Могат да бъдат изградени въз основа на различни принципи : 1. ОРганизационна подчиненост( субектите работят в една и съща служебна ерархия - администрация ) Пирамидалната с-ма на връзки идва от френското право и пренесено в останалите д-ви . ИЗпъл.власт има пирамидално управление .

Министерски съвет - областен управител – кмет - специализирани органи .

При това пирамидално свързване е ясно кой на кого е подчинен .

2. ВСички имат аналогични правовомощия, с различен обсег . Който е на върха на пирамидата - може най - много , а който е долу – най малко . В зависимост на кое стапало стои зависи и длъжностната му характеристика .
Вертикалните могат да бъдат изградени и по белега надведомствена власт . Не принадлежат към една и съща администрация .
ХОРИЗОНТАЛНИ адм. Отношения – рядко се срещат . И от двете страни стоят д-вни органи , които не са подчинение . Появяват се когат двата субекта упражняват едновременно координационна власт . Миниснтър на образованието и здравеопазването - спират учението поради грипна епидемия.

Адм. ОРГАНИЗАЦИОННИ правоотношения . - те са самостоятелен вид . Не са хоризонтални нито вертикални . При тях се структурира или субекта или обекта ( ЗАдминистрацията ) . чл.60 от Зак.за адм. Първо се създава структурата , определят се задачите


ІІ. Материално правни и процесуални правни правоотношения
ІІІ В зависимост м-у които субекти се развиват

Д-вен орган - физическо лице

Д-вен орган - ЮЛ ( мин. На икономиката наложи имуществени санкции

Д-вен орган - д-вен орган - отменяне акт на министър

Д-вен орган - д-вен служител - мин. На отбраната повишава в звание офицер.
7в. Обекти на а дм. Право понятие . Видове .

ПОд обект на адм. Право разбираме - лице или социална даденост , които по силата на адм.правната норма могат да бъдат носители на адм.права и задължения. Основно юридическо свойство на субектите на адм. Право е тяхната административна правосубектност. Адм. Правосубектност е проява на многоотрасловата правосубектност на личноста и се изразява в тяхната адм. Правоспособност , адм. Дееспособност и адм. Деликтоспособност .

Адм. Правоспособност е способността на лицата да бъдат носители на адм. Права и задължения . Началния момент е раждането на ФЛ , а за ЮЛ – е учредяването . Краен мом. - Смърта за ФЛ. , за ЮЛ- прекратяване на дружеството .

АДм. Дееспособност е способноста на лицата сами със свои дейсвия да осъществяват предоставените им адм. Права и задължения . ( 14 години настъпва адм. Дееспособност) ЮЛ - адм. Дееспособонсто настъпва с учредяването .

Адм. Деликтоспособност е способноста на лицата сами да отговарят за своите действия ( 18 г. настъпва в адм. Право , 16 по изключение )

На ЮЛ се налагат имуществени санкции.

Субекта който санкционираме е търговец и може да е по- голям .
Видове субекти :

Субекти : 1.ФЛ

2. Организации

3.Д-вния орган ( на изпълн. Власт и др. Д-вния органи изпълняващи адм. Функции.


Субекти 1. ФЛ ( бълг.граждани , чужденци , лица без гражданство или двойно гражданство , д-вен служител)

2. Организации

3. Д-вни органи
8.в Адм. Правен статут на ФЛ. И гражданско състояние .
Основния НА , който очертава статута на ФЛ е Закона за гражданската регистрация , Закон за бежанците , Закон за гражданство ( по меторождение , натурализация , по рождение – родителите )

Адм. Гражд-------------------- съвкупност от нормативно правни норми , които уреждат гражданството, ЕГН , постоянен адрес , гр. Състояние .

Гражданство- правно отношение между 1 лице и дадена д-ва . Зависи законите на коя д-ва ще прилагаме по отношене на лицето. Гражданството е уредено в Конституцията ( бълг. Граждани – по рождение, натурализация ) . Прекратяване на бълг. Гражданство К – не може да се лиши от бълг. Гражданство . По закона може . Малолетните деца автоматично сменят гражданство с родителите , а на малолетните се иска тяхното съгласие.

Право на име - Собственото се дава доброволно от двамата родители. Ако обаче дават различни имена , длъжностното лице избира едното . Ако името не е приемливо (усмиващо ) дл. Лице по гр.състояние избира името . Ако детето е оставен за осиновяване , намерено - 3 те му имена се избират от директора на дома за осиновяване. Трите части на името могат да се сменят . БАщино и Фамилно могат да се сменят по няколко начина .

Бащино – чрез припознаване , чрез осъждане за бащинство - иск до 1 год. От раждането на детето; чрез осиновяване - пълно ( издава се нов акт за раждане като се сменя място на раждане, имена ) непълно ( не се сменят имената ) Фамилно - прибавя или смени при брак.

ЕГН - ЕСГРАОН - около 70 г. , 2000 г. се въвежда като отличителен белег . Всички данни на гражданите влизат на национална с-ма население. Съхраняват се 150 год.

Постоянен и настоящ адрес

Постоянен адрес - Правно отношение между лицето и населеното място .Има право на 1 постоянен адрес . Следваме го от родителите . Непълнолетното дете автоматично следва адреса на родителите при смяната . Настоящия адрес - където се живее в момента .

Гражданско състояние - води се от службите в общините : 1. Актове за гр. Състояние( раждане , брак , смърт ) адм. Актове с определени от закона реквизити за оформяне . Регистрира определени събития . При раждане – въведени са следните фигури - баща да уведоми за факта раждане, майка - ако е самотна , директора на болнично заведение. Брак - встъпващите в брак , дл.лице по гр.състояне , свидетели - изразяват публичния характер на събитието. При смърт - лице , което съобщава , задължително лекар който регистрира смърта до 12 часа от настъпването , дл. Лице по гр. Състояние което издава акт за смърт. Акт за смърт не се издава ако лицето не е известно . С прокурорско постановление до 48 ч. Се погребва. 2 Регистри за населението .

ЧУЖДЕНЦИТЕ на територията на страната ни се регламентира по Закона за бежанците и Закона за пребиваване на чужденец в страната ( могат да бъдат като туристи – виза , работна , учи ли ,) Ограничения за чужденците : не могат да са в съдебната власт, законодателна . След изтичане на визата трябва да напуснат страната .

Бежанците -причина за напускане на страната си . Трябва да заявят желание да придобият статут - бежанец. До 24 часа да стигнат до столицата . Акта се издава от председателя на агенцията за бежанците .Статута на бежанец е срочен . Ако се откаже статута до 48 ч. Трябва да напусне страната . МОгат да искат удължаване на статута , а след това и бълг.гражданство.
9в. Административноправен статут на организациите на гражданите. Понятие,Видове организации на гажданите. Понятие. Видове организациии на сдружения и фондации, Адм.правен статус на политическите партии.

В основата на организациите на гражданите лежи конституционно установеното на сдружение на гражданите . Най много бройната група сдуржения имат статута на ЮЛ, признати за самостоятелен правен субект – партии, организации, 2 гр. Неформални организиции ана гражданите – нямат статут на ЮЛ, 3 та гр. – събиране на гр. Хора. С най – голям заначие имат самостоятелните правни субекти.

Всяка една организация , която е призната за ЮЛ я определяме като лице или социална даденост , която по силата на адм. Правна норма може да бъде носител на адм. Права и задължения и е признато за самостоятелен правен субект - ЮЛ. Белезите на тези субекти са : 1. Наименование 2. Имущество ., органи за управление на имуществото , седалище, носене на самостоятелна юридическа отговорност. В правото същестувва 3 основни способа за възникването на тези ЮЛ, а именно нормативен , разпоредителен, и разрешителен способ. В момента се прилага норамативния способ почти за всички , разрешителния - за кооперациите .

Видове ЮЛ

І. Корпоративно устроени – които имат членска маса - (политически партии и синдикални организации)

Фондации - няма членска маса , а има имущество насочено за постигане на определена цел. ( спец. Закон за организации с нестопанска цел )

ІІ. ЮЛ се делят на частно и публично право

ЮЛ на частно право освен сдруженията и фондации

ЮЛ на публичното право - Д-вата ( статута е империум власт и се представалява от президента , второто й качество на д-вата е фиск -имущество и се представлява от министара на финансиите ) и Общините

ЮЛ на публичното право притежават всички белези на ЮЛ на частното право , но притежават и още 2 белега - ЮЛ на публичното право възникват с д-вен акт , наличие на териториална власт на империум .

ІІІ. ЮЛ с идеална цел, търговска - всички видове дружества , командитно , АД , ООД

ІV . ЮЛ които изпълняват д-вни функции - Агенции, министерства

V.ЮЛ които не изпълняват д-вни функции – Бълг . червен кръст

Според начина на финансиране - на бюджетна , смесена , собствена издръжка .

Всички форма на сдружение притежават адм. Правосубектност . ЮЛ - адм. Правосубектност възниква от датата на регистрацията . Деликтоспособността им се изразява в понасяна на имуществена отгворност . В сферата на д-вно управление тези ЮЛ са адресати и са в подчинена позиция ( трябва да спазват задълженията си ) С най голямо значение в сферата на д-вно управление са политическите партии и синдикалните организации , те могат да влияят на д-вното управление. Партите имат най – големи възможности . Синдикатите по правилата на общата стачка могат да принудят изпълн.власт да направи отстъпки. Всички останали организации няма такива възможности да въздействат на д-вното управление.
10в. Органи на изпълнителната власт – понятие видове .


Каталог: referats
referats -> Специализирани микропроцесорни системи (курс лекции) Учебна година 2008/2009
referats -> Програмата Internet Explorer
referats -> Високоскоростни компютърни мрежи. Високоскоростни км-класификация
referats -> Бройни системи основни бройни системи
referats -> Морфология и расология съдържание
referats -> 1 Строеж на атомите – модели Ръдърфор, Бор, квантово механични представи основни принципи, атомни орбитали, квантови числа
referats -> Международно наказателно право понятие за международното наказателно право
referats -> Тема 11. Връзка на асемблер с езиците от високо ниво
referats -> Въведение в операционите системи
referats -> Тема първа


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница