1. Здравейте, бихте ли се представили накратко за колегите си гълъбовъди – как се казвате, от къде сте, на колко години сте и с какво се занимавате и какво ви е потребителското име в сайта?



Дата27.10.2018
Размер35 Kb.
#102015

1. Здравейте, бихте ли се представили накратко за колегите си гълъбовъди – как се казвате, от къде сте, на колко години сте и с какво се занимавате и какво ви е потребителското име в сайта?

Казвам се Адем Гюнел, от гр. Исперих съм, а гълъбите си ги отглеждам в село Китанчево, на 16 години съм и в момента уча в гимназия “Васил Левски” в гр. Исперих, в 10 клас.

Потребителското ми име е:

- в сайта: Highflyer2202

- във форума: Desert_Eagle



2. От кога се появи у вас тази страст към гълъбите?
Първите ми гълъби ми подари многогодишен гълъбар от селото когато бях на 9 години, спомням си че бяха разградски герданлии и бяха много добри. След около 2-3 месеца ги улови сокола и се отказах от гълъбарството. Когато бях на 14 години се запалих отново по гълъбите, първия си чифт взех от един съсед пак от селото и те бяха фенерлии. И така почнах да отглеждам какви ли не разни декорации и преметачи – фенерлии, ростовски, сатинети, кабаци, мардини, пощи и т.н. И така преди около 6 месеца си махнах всичките декорации и реших да гледам само 1 порода гълъби, исках да летят много и да са красиви – и така почнах с УНГАРЦИТЕ.

3. Към момента какви породи гълъби отглеждате и с колко чифта работите?
В момента отглеждам само една порода – унгарски (будапещенски) високолетачи, или както ги наричат още “Бързаци”. Притежавам около 10 чифта работещи унгарци и около 10 токущо пролитнали млади гълъбчета.

4. Бихте ли описали гълъбарника си, или ако са няколко - от какъв тип са, с или без волиери, изложение и прoчие?
Гълъбарника ми е с южно изложение, без волиера, на юг е заградена с мрежа и е доста стабилна. Около 7 квадрата е и е висока 2 метра.

5. Какво мислите за организираните в България от дружествата на гълъбовъдите по райони изложби/пазари, посещавате ли ги редовно, доволен ли сте от организацията им, продавали/купували ли сте гълъби на такива изложби?
В последно време взеха наистина да се провеждат много изложби и базари. Стремя се да ги посетя, но не винаги това е възможно. До сега съм посещавал много базари и изложби от района – главно в градовете Шумен, Русе, Варна, Разград, В. Търново. От организирането на изложбите и базарите съм доволен, но има и още какво да се очаква от организаторите. По принцип купувам гълъби от всякъде – интернет, приятели, базари - няма значение, но най–важното е продавачът да ми вдъхва доверие, и винаги държа гълъбите които съм взел от такива места в карантина – минимум 2 седмици. Не се знае каква болест ще ти доведат… А до сега никога не съм изкарвал гълъби да продавам на такива места, без това не съм търговец и продавам гълъби само на приятели или колеги, които идват да гледат гълъбите на място – с демонстрация разбира се.

6. Замисляли ли сте се, приблизително колко ви струва отглеждането на вашите гълъби месечно, в това число почистващи препарати, храни, медикаменти?
И така дойдохме на парите. На месец около 30-40 лева. Като включваме главно храните и лекарствата, освен тях може да има разходи и за купуване на нови гълъби (нали малко и кръв трябва да вкарваме).

7. В населеното място, в което живеете колко колеги гълъбовъди имате, поддържате ли контакти с тях, помагате ли си, колегиални ли сте един към друг?
В моето село гълъбарите вече са рядкост, но има и нови надежди. От района познавам лично около 50 колеги и постоянно си поддържаме връзка, било то за изложби, за гълъби и за други неща. Аз се стремя да съм добър към всички, но отсрещния не винаги се отнасят така с теб, както ти се отнасяш с тях.

8. От къде основно купувате и къде продавате гълъбите си?
Когато търся гълъби, винаги първо се обаждам на приятели или търся в интернет, главно в интернет намирам много хубава стока и досега не са ме изнудвали (и така да е – здраве да е, какво да се каже). Освен това съм купувал доста качествени гълъби и от изложби. Не пращам гълъби по куриер, по причината че в града няма куриерска фирма която се съгласява да носи жива стока. Продавам гълъби само на място с демонстрация както споменах и по-горе.

9. Четете ли литература, интересувате ли се живо от въпросите свързани с гълъбовъдството?
Почти съм прочел цялата библотека на galabite.com, която е много богата на информация, винаги намирам там отговора, който търся. Освен това когато съм имал проблеми са ми помагали и много колеги във форума на galabite.com. Доста по-богата гълъбарска литература от българската открих в турските сайтове за гълъби, там всичко е обястнено по–подробно и със схеми. Но защо и ние да не ги достигнем. Това ще стане с помощта на всички колеги и с малко повече труд.

10. Какво мислите за информацията, която можете да намерите за гълъби в интернет?
Има толкова много информация, че не може да ти побере главата, но за да научиш и нови неща свързани с гълъбарството трябва да знаеш и чужди езици.

11. Какво е мнението ви за българския специализиран портал за гълъби GALABITE.com, с какво ви помогна, кое ви харесва и кое не в него?
Това е най-добрият български сайт за гълъби, ако търсите: новини, информация, гълъби, гълъбари, ако продавате гълъби или ако търсите информация отностно изложби и базари. Общо взето, в този сайт може да се намери всичко, което е необходимо на един гълъбар.

12. От кои медикаменти и дезинфектанти сте доволни най-много?
В момента от време на време им давам бирена мая и рибено масло, през зимата и чесново олио. От лекарстава досега не съм имал проблеми с големи болести и относто лекуването още съм начинаещ. Имах случай с Хронична Респираторна болест(ХРБ), от което успешно излекувах гълъбите ми с Рототиум – евтино и ефикасно средство. През 6 месеца им давам леваколумбин – за глисти. От време на време във водата разни витаминчета, но не им помня имената.

13. Какво е за вас гълъбовъдството описано с три думи?
Хоби, Предизвикателство, Любов!!!


14. Какъв е вашият съвет към колегите гълъбовъди?
Винаги да се стремят да запазят породите чисти и никога да не се отказват, въпреки препядствията и трудностите, аз им препоръчвам да продължат по пътя си напред и да не се заглеждат в другите, а да вземат решенията си, дори без да се замислят. Така е най-добре!

15. Коя тема свързана с гълъбовъдството ви вълнува най-много – болести, развъждане, селекция и подбор, продажби, разкажете свободно за тънкости в отглеждането на гълъби, които сте разкрили?
Най-много ме интересува темата за развъждането и селекцията. Винаги се стремя да запазя породите чисти, да не съешавам гълъби с различни цветове, въпреки че са унгарци. Гледам колкото е възможно да са по-ясно очертани цветовете по врата и главата. Доста хора използват унгарските високолетачи като храначи, но според мен това е грешно, да наистина хранят много добре, но моят принцип е че гълъбът трябва да е в небето, а не затворен в един прашен гълъбарник, ”осъден” да люпи малки и да храни малките гълъбчета цял живот.

ОТ МЕН ТОЛКОВА. ЗДРАВЕ ЖЕЛАЯ НА ВСИЧКИ…
Каталог: interviews
interviews -> 1. Интервю публикувано във вестник „Всичко за жената” в броя от 05. 2004 година
interviews -> 1. Здравейте, бихте ли се представили накратко за колегите си гълъбовъди – как се казвате, от къде сте, на колко години сте и с какво се занимавате и какво ви е потребителското име в сайта?
interviews -> 1. Здравейте, бихте ли се представили накратко за колегите си гълъбовъди – как се казвате, от къде сте, на колко години сте и с какво се занимавате и какво ви е потребителското име в сайта?
interviews -> 1. Здравейте, бихте ли се представили накратко за колегите си гълъбовъди – как се казвате, от къде сте, на колко години сте и с какво се занимавате и какво ви е потребителското име в сайта?
interviews -> 2. От кога се появи у вас тази страст към гълъбите?
interviews -> 2. От кога се появи у вас тази страст към гълъбите?


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница