10 април 2012 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/8
Дата26.01.2017
Размер1.17 Mb.
#13552
  1   2   3   4   5   6   7   8
10 април 2012 г.
ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. 24 часа 2

В. 24 часа 9

В. 24 часа 9

В. 24 часа 9

В. Класа 10

В. Преса 14

В. Телеграф 19

В. Телеграф 19

В. Телеграф 20

В. Телеграф 20

В. Телеграф 20

В. Телеграф 21

В. Телеграф 22

В. Стандарт 22

В. Стандарт 23

В. Стандарт 23

В. Стандарт 23

В. Земя 25

В. Труд 26

В. Труд 26

В. Труд 26

В. Труд 26

В. Труд 27

В. Труд 27

В. Монитор 28

В. Монитор 29

В. Монитор 29

В. Монитор 30

В. Монитор 31

В. Монитор 31

В. Капитал Daily 32

В. Капитал Daily 32

В. Капитал Daily 33

В. Капитал Daily 34

В. Капитал Daily 34

В. Капитал Daily 38

В. Капитал Daily 39

В. Капитал Daily 39

В. Новинар 40

В. Новинар 41

В. Новинар 42

В. Новинар 42

В. Дума 43

В. Дума 43

В. Дума 43

В. Дума 44

В. Дума 45

В. Дума 48

В. Дума 49

В. Сега 52

В. Сега 54

В. Сега 55

В. Сега 56

В. Сега 57

В. Сега 58

В. Сега 60





10.04.2012 г., с. 5
БСП: Синът на Андрей Иванов е взел срещу ниви 6 млн. лв. заем от Общинска банка
Ексшефът на СОС: Това е поредна атака срещу мен
ВИКТОРИЯ ИВАНОВА, ДАРИНКА ИЛИЕВА

фирма на сина на Андрей Иванов - Бранимир, е получила заем от близо 6 млн. лв. от Общинска банка през 2011 г., докато баща му все още е бил шеф на СОС. Кредитът за Бранимир Иванов е обезпечен с 12 дка ниви и пасища в Нова Загора, а оборотът на фирма „96-Агрогруп" ООД за 201 От. е бил едва 7000 лв. Това съобщиха вчера съветниците от БСП Жельо Бойчев и Георги Кадиев. Според тях това е безпрецедентно използване на служебно положение. Те са сезирали Комисията за конфликт на интереси и настояват кмета на София Йорданка Фандъкова и председателят на СОС Елен Герджиков да проверят случая.

„Заемът е отпуснат за 4 г. с лихва от 9,5%. За нивите и пасищата, които са обезпечение по кредита, няма оценка. Знаем за случая от служители на банката, които ни сигнализираха. СОС назначи извънреден одит на кредитната институция. Този заем обаче не е бил обект на проверката", подчерта Бойчев. От БСП се съмняват, че връщането на Общинска банка е забавено с няколко месеца от Иванов, за да бъде отпуснат заемът на сина му.

„Защо първоначално БНБ, която от 2008 г. е поставила под особен контрол банката и одобрява лично всеки заем от над 1 млн. лева, е била против отпускането на кредита на Бранимир Иванов и няколко седмици по-късно е променено?", попита пък Кадиев.

"Банковите кредити се одобряват от органите за управление на търговските банки съгласно техни вътрешни правила. Категорично възразяваме срещу всеки опит БНБ да бъде превръщана в обект на безотговорно партийно говорене", обясниха от централната банка.

Шефът на СОС Елен Герджиков обяви, че ще поиска информация от Общинска банка дали са спазени всички процедури при отпускането на кредита, какво е обезпечението му и дали се обслужва редовно. Той увери, че щом получи отговорите, ще ги предостави на медиите.

"Това е поредната политическа инсинуация, срещу мен и общинските съветници от ГЕРБ, чрез която БСП се стреми да реши тежките си вътрешнопартийни проблеми преди конгреса. Конфликт на интереси няма, но аз лично ще поискам комисията за конфликт на интереси към НС да провери случая." Това пише в позиция на Андрей Иванов, изпратена от ГЕРБ. Иванов подаде оставка като шеф на СОС, но остана шеф на ГЕРБ -София. Тогава той обясни, че му е омръзнало от атаките срещу него.

Иванов посочва, че миналия септември фирма "96-Афогруп" е получила инвестиционен кредит от Общинска банка за изграждане на производствено предприятие. Отпуснат е на пазарна лихва, при стандартни условия. Парите се давали на траншове. Предприятието в с. Караново за изкупуване на селскостопанска продукция и замразяване на плодове и зеленчуци вече било в тестови период. То щяло да даде работа на 60-70 души. Както повечето случаи то се строяло с 80% капитал от кредита и 20% собствени средства.

По повод съмненията, че Иванов умишлено е забавил връщането на Общинска банка, общинари припомниха, че проверка е установила, че той е подписал писмото за свикване на извънредно общо събрание на 29 юли и излязъл в отпуска. Изпращането на документа станало на 4 август и за забавянето има наказан общински чиновник. Близки до Иванов споделиха, че той няма намерение да подава оставка.
За лъжите на червените фирма „96-Агрогруп" ще си търси правата в съда

Сред обезпеченията по договора е имот от 660 кв. м в центъра на Ст. Загора с две сгради. Имотите са оценени на 1,8 млн. лв. и са ипотекирани в полза на банката. Освен това като залог по кредита са всички дълготрайни материални активи на фирмата, самата компания и бъдещото предприятие. Това са две пасища и една нива към момента на отпускане на средствата, каза за „24 часа" управителят на фирма "96-Агрогруп" Юри Велков. Той потвърди, че приходите на фирмата за 2010 г. са били 7000 лв., защото тогава тя е имала една черешова градина, направена от бившите собственици по САПАРД през същата година. ..Вече сме се обърнали към юристи за откровените неистини, изнесени от съветниците от БСП, и се консултираме дали може да си потърсим правата в съда", отсече Велков.


Снимка на две колони- Не съм бил в конфликт на интереси, категоричен е ексшефът на СОС Андрей Иванов.


10.04.2012 г., с. 6
Експертите: Зебрите да се боядисат в червено
Пешеходните пътеки да се пребоядисат с червена светлоотразителна боя.

Това е една от мерките, които трябва да се направят, след като експерти от Пътна полиция и специалисти от Министерството на регионалното развитие и благоустройствопровериха общо 2390 зебри в страната.

Още 129 нови пътеки трябва да бъдат изградени, за 89% от всички пък е необходимо сигнализирането да бъде с пътни знаци.

2/3 от пътеките трябва да се направят с изкуствени неравности, както и с допълнително двустранно насочено осветление, препоръчват още експертите. За повече от половина-

та от зебрите ще е нужно да се изградят конзолни светофари с по три секции, в едната, от които трябва да има графично изображение на пресичащ пешеходец.

Освен това зебрите трябва да се повдигнат, за да бъдат принудени шофьорите да намалят скоростта и така да запазят живота на пресичащите хора.

Проверките започнаха след заповед на министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов, който преди месец се срещна с родителите на прегазени деца на зебри. По-чернените близки поискаха от институциите спешни мерки за запазване на пешеходците и драконовски присъди за виновниците, отнели живот.


10.04.2012 г., с. 8
Без тирове в празнични и почивни дни до 30 септември
Забрана за движение на тирове в празнични и почивни дни влиза в сила от 12 април, съобщиха вчера от пътната агенция. Заповедта е във връзка с настъпването на активния почивен сезон и за .осигуряване на по-висока безопасност, обясниха оттам. Ограничението е до 30 септември и важи от 16 до 22 ч за последния работен или предпразничен ден от седмицата, както и за последния почивен или празничен. Това

означава, че около Великден забраната е за 12 и 16 април, а когато няма празнични дни, ще важи за всеки петък и неделя.

Ограничението е валидно освен за тирове, и за селскостопанска, земеделска и специализирана строителна техника. През тази година то ще е не само за магистрали и пътища първи клас, но и за няколко отсечки втори клас. Това са участъците между Дебелец и Гурково; Стара Загора - Сливен; Бургас - Царево; Оряхово - Мизия; Пловдив -Смолян; Симитли - Гоце Делчев; Околовръстен път-София; Добрич - границата с Румъния.

Забраната не се отнася за превозни средства, натоварени с бързо развалящи се хранителни продукти и живи животни, уточниха от пътната агенция. Областните пътни управления трябва да осигурят подходящи места за престой на тировете, фирмите за поддръжка пък трябва да монтират предупредителни табели за забраната. Те ще се покриват през дните, в които не важи.

Миналата година ограничението за тирове бе въведено през май.


10.04.2012 г., с. 9
Бизнесът без интерес към схемата за саниране
Нито една фирма не проявява интерес към енергийното обследване на сградите по евро-проекта за саниране за регионите Югоизточен и Северен централен. Това стана ясно вчера при отварянето на офертите в обявените от строителното министерство търгове.

За Северозападния регион пък няма кандидати за проектен мениджър.

Това поставя под въпрос стартирането на програмата в три от седемте региона (шест планови и София). За да започне, трябва да бъдат избрани проектен мениджър и фирма за енергийно обследване. Ето защо за трите региона срокът за оферти бе удължен с 30 дни.

За три от регионите има само по един кандидат. За обследване в София това е "Екоинженеринг" ЕООД, за Северозападния регион - "Партрейд". Проектен мениджър на Северен централен район ще е "ЕнЕфект Консулт - Русе". По два са кандидатите за енергийно обследване за Югозападния и за Южния централен район. За първия оферти подадоха "Божо-Дар Божидар Генов" и "Барчини". За Южния централен регион кандидати са консорциум "А-три - архитектура и изпълнение"и "Строй Контрол Корект" и обединение "Енергопроект - СМ Контрол". Класирането им ще е готово 'ДО 45 дни.




10.04.2012 г., с. 9
164 снимки на калпав път ще предаде депутат
на строителния министър Лиляна Павлова. Димчо Михалевски от БСП лично щракал по отсечката с. Соколовци - Средногорци (на снимката), която още на втората година след построяването й се руши. Пътят е част от бъдещия трансграничен път в посока Рудозем - Елидже.
Снимка на две колони- без текст


10.04.2012 г., с. 12
Браво, че спират тировете в събота и неделя!
Революционна заповед на пътната агенция някак тихо стана факт вчера. Под скромното съобщение, че забраняват движението на тировете преди всички празници и преди уикенда, се крият огромни усилия и скрити битки, водени в България от години.

Досега зададяха ли се няколко почивни дни, българинът попадаше по шосетата в редичка между два камиона или в сандвич с изпреварващи се един друг тирове. Десетки катастрофи бяха факт именно, защото шофьорите на тежките камиони през лятото караха като на рали у нас, за да стигнат навреме до други държави, където през уикенда не ги пускат.

Днес заповедта на пътната агенция е за аплодисменти и с друго - тя забранява тировете и по някои натоварени второкласни пътища.

Сега обаче България трябва да направи и втората крачка - да следи и глобява зверски тировете нарушители. Иначе революцията на пътната агенция ще остане само на книга.




10.04.2012 г., с. 12
Писмо
Нищо добро не следва от зелените протести!
Те водят до намаляване на инвестициите и отказ от проекти, от което следват ниски доходи, безработица, престъпност и обезлюдяване на цели райони
ПРИРОДАТА ЗА ХОРАТА И РЕГИОНИТЕ, НАЦИОНАЛНА ГРАЖДАНСКА КОАЛИЦИЯ*

НЕОБМИСЛЕНАТА игра с екологичните страхове на хората у нас започва да придобива застрашителни размери. Този подход е печеливш за хората, които са превърнали опазването на околната среда в доходоносен бизнес. Подмяната на истинските ценности, свързани с опазването на природата, не води до нищо добро за развитието на страната. Притиснати от протести на т.нар. екологични сдружения няколко български правителства вземат грешни управленски решения, което оказва негативно влияние върху икономическото развитие на страната.

В последните години те са следните:

Първо, в момента един от най-дискутираните проблеми в страната е за бездомните кучета. През 2008 г. под натиска на природозащитни организации се приема закон, даващ повече права на бездомните кучета, отколкото на изоставените деца в домовете за сираци.

Второ, няма голям инфраструктурен проект в България, който да не е "обгрижен" с няколко протеста, вследствие на което резултатът е безсмислено харчене на пари. Емблематичен пример е "тунелът за мечки" на ГКПП Илинденци между България и Гърция. Бяха похарчени 57 млн. лв. за съоръжение, по което не мечки, но и буболечки не минават. Натискът за безсмислени харчове продължава и по трасето на магистрала "Струма". Този път се наложи да бъдат изградени между Даскалово и Дупница надлези за мечки, вълци и костенурки за над 12 млн. лева. Справка в КАТ -Перник, и КАТ - Дупница, доказва, че по този път няма инциденти с диви животни.

Трето, отново под натиска на зелените се внедриха биогорива - в Европа, както и в България. Освен че оскъпяват крайната цена, се оказаха и по-сериозни замърсители от конвенционалното гориво. Негативният ефект не свършва дотук. По признание на ЕК производството на биогоривата рязко увеличи цената на зърното, следвана от фуражите, и оттам дойде и екстремното поскъпване на хранителните стоки. Сега това се отчита като една от глобалните причини за рецесията в еврозоната и се набелязват мерки за намаляване на това влияние.

Четвърто, природозащитниците се наложиха и се обяви такъв мораториум върху изследването на природните богатства на страната, че сега не можеш и кладенец за вода да си изкопаеш. Категоричният отказ за проучването на залежи от шистов газ ни обрича на плащане на все по-скъпа енергия.

Пето, капитулацията на държавните институции пред зелените ярко се изяви при предходното правителство, когато 34% от територията на страната бяха включени в „Натура". Така станахме европейски шампион по зони в „Натура", без да направим социално-икономическа преценка дали обявяването на такива големи защитени територии няма да влоши жизнения стандарт на хората, да доведе до обезценяване на земята и до по-голяма безработица. Както и се случи.

Шесто, преди дни зелените се противопоставиха и на изграждането на тунела под Шипка.

Седмо, запазена марка е и избирателно прогонване на инвеститори. Съгласно изискванията на Закона за опазване на околната среда всички инвестиционни проекти подлежат на ОВОС (оценка на въздействие върху околната среда) или екологична оценка. Дадена е възможност тези оценки да се обжалват пред административния съд. Срещу 10 лева такса за гражданските организации за обжалване процесът се шиканира, продължава над 2 години, като голяма част от проектите се обезсмислят и не се реализират. В момента се водят десетки такива дела.

Осмо, поредните протести и свързаните с тях манипулации са по повод промените в Закона за горите. Предстои на второ четене в пленарната зала да се гласуват текстове, които отстраняват наложените забрани и дават възможност блокирани проекти от години да могат да се реализират при спазване на екологично законодателство. Изграждането на 120 км нови писти, лифтове и съоръжения няма да наруши екологичното равновесие. Няма и да доведе и до "поголовно" изсичане на гори, още по-малко до природни катаклизми и замърсяване на водата, нито пък представлява нерегламентирана държавна помощ.

Резултатът от прекомерното съобразяване с акциите на екоорганизациите е намаляване на инвестициите, отказ от проектите, увеличаване на харчовете на държавата за нецелесъобразни екопрограми, от което следват ниски доходи, безработица, престъпност и обезлюдяване на цели райони.

Защо винаги трябва да сме единственият пример в цяла Европа на държава, която не си използва природните и климатичните дадености, подземните богатства и ресурсите на земята си? Как така поляци, чехи, унгарци, румънци, норвежци, финландци, шведи проучват земни недра, шелфови зони, добиват газ и петрол? Как гърци и турци прокарват газопроводи и нефтопроводи? Как италианци, французи, немци и австрийци развиват ски туризъм, строят хиляди километри писти и печелят милиарди, а при нас нищо такова не може да се случи? Защо от цяла Европа ние се оказваме най-бедните, но и най-големите природозащитници?

Отворено писмо до премиера от Националната гражданска коалиция

Природата за хората и регионите".




10.04.2012 г., с. 13
Диан Червенкондев:
Предсрочното връщане на ипотечен заем - без такса
С депутата от ГЕРБ и член на комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм Диан Червенкондев разговаря Вяра Иванова

- Г-н Червенкондев, докато бе депутат, зам.-министърът на икономиката Валентин Николов се ангажира с промени в Закона за енергетиката, свързани с парното. Твърди се, че ще го заместите на зам.-председателското място в икономическата комисия. Ще поемете ли щафетата и за тези предложения?

- Споделям предложенията на г-н Николов. За съжаление сега между първо и второ четене на закона не успяхме да дооформим тези текстове. Тъй като в момента сме в наказателна процедура за забава на транспонирането на третия либерализационен пакет на европейската директива в част електро и газ и с цел да не бавим този процес, внасяме закона без промените, които е поел колегата Николов.

Поемаме ангажимент до следващия отоплителен сезон да имаме нови, по-ясни взаимоотношения между потребителите, топлинните счетоводители и топлофикационните предприятия. Дори във вторник (днес-бел. ред.) има кръгла маса по тази тема, така че още веднъж да ги обсъдим и да видим докъде и как са защитени поравно всички интереси и да влязат коректни текстове в закона.

- Избистрихте ли идеите, има ли яснота как ще става например отчитането на парното всеки месец?

- Категорични сме, че искаме да въведем ежемесечно отчитане. По този начин ще има по-ясни сметки и възможност да бъдат разпределени през цялата година, така че да са по-поносими. И сега тази възможност я има в закона, но когато не се прилага добре, не се получава нужният ефект.

Ще стимулираме и ще насочим бъдещето на топлинното счетоводство в дистанционния начин на отчитане, който ще е най-обективен и коректен.

- Как ще го стимулирате?

- Това наистина подлежи на коментар - или с допълнителни бонуси, или ще помислим да задължим топлинните счетоводители и топлофикациите да инвестират в тези уреди. В сега действащия закон сме дали право всички уреди за разпределение да бъдат собственост не само на абонатите, но и на топлинния счетоводител или топлофикацията. Така че могат да се дадат под наем или да се изплащат. Това е вариант, който ще допринесе най-вече за спокойствието, че плащаме това, което наистина потребяваме.

Може топлинните счетоводители да бъдат задължени ежегодно да ги подменят на възловите места - кранове, топлинни уреди, така че да не бъдат манипулирани - със сваляне на радиатори или топломери. При тези случаи ще имаме отчитане на реално потребена енергия. Който хитрува, ще получава необходимите санкции.

- Имаше идея блокът сам да определя размера на сградната инсталация.

- Блокът не може сам да го направи, но може по ясна методика

топлинният счетоводител на общо събрание да определи и какви са реалните

общи площи. Могат да се измерят и собствениците да бъдат уверени, че това е така, а не да получат фактура, на която пише каква е общата част, а те да се съмняват дали е така. Според мен това е работа на топлинния счетоводител.

- Обсъждаше се предложение топлинните счетоводители да имат и термокамери като мярка срещу кражбите?

- Ще имат и не само те. Ще се появят и специализирани фирми със собствени термокамери, които ще предлагат такава услуга.

- Откъде ще се появят?

- Когато е заплатена тази услуга, всеки би я предложил. Ако искате да ви направят снимка на вашата кооперация, етажната собственост взема решение, плаща на тези фирми или на топлинния счетоводител, който е длъжен да има такава услуга, и съответно се вижда къде изтича енергията, къде не е ефективно уплътнено или има умишлени загуби. След като се направи такава термоснимка, ще се прилагат

необходимите санкции. А те ще бъдат преизчисляване на потребената енергия на база пълна мощност.

- Ще има ли такса електромер?

- Не. Отпада предложението да няма такъв текст в закона. Продължава настоящата ситуация.

- Защо се отказахте от идеята да се намалят и отпаднат таксите при предсрочно погасяване на ипотечните кредити. Преди година внесохте такова предложение и го оттеглихте?

- Не сме се отказали. Изтеглихме предложението, тъй като в него имаше текстове, които в известна степен противоречаха на конституцията. Втората причина бе, че ипотечната директива на ЕС е почти факт. Тя трябва да бъде догласувана в Европейския парламент, което се очаква да стане този месец. Имаме ангажимент, направихме разговори с БНБ, Министерството на финансите и на бюджетната комисия в парламента, България да е една от първите страни, които ще приложат директивата за ипотечните кредити.

Ние бяхме предложили промени в Закона за кредитните институции, а коректният правен подход би следвало да бъде един специален закон. Както има закон за потребителския кредит, така ще има и за ипотечния кредит. Поемаме ангажимент, че до края на годината ще е факт.

- Как гледате на идеите на министър Дянков за намаляване на лихвите по кредитите? Той инициира разговори с банките те да поемат част от таксите, заемите до 400 лв. също да се регламентират...

- В предложението за заемите до 400 лв. няма нищо лошо. Дали става въпрос за до или над 400 лв., трябва правилата да бъдат ясни и регламентирани. Едва ли обаче тези т.нар. малки кредити са най-големият проблем. Дори да бъдат регламентирани, те ще си останат скъпи. В закона за потребителския кредит не се регламентира каква е пазарната цена на който е да е кредит.

За да бъдат намалени лихвите, има два подхода. Първият, който е приет и е правилен, е намаляване на таксата за предсрочно погасяване за по-голямо отваряне на пазара,

както на потребителски, така и на ипотечни кредити.

Вторият подход е предприет със съдействието на европейските програми, по-конкретно "Конкурентоспособност". Чрез нея в българската икономика и в кредитирането на малки и средни предприятия ще влязат над 300 млн. евро. 150 млн. ще бъдат чрез ЕБВР за енергийна ефективност. Това ще е грантова схема - за намаляване на кредитите, които ще бъдат ползвани от предприятията, които инвестират в енергийна ефективност. Банките се ангажират да осигурят още толкова средства и така сумата става 300 млн. само по енергийна ефективност.

Още толкова ще влязат като нисколихвени кредити. Оперативната програма ще даде тези пари с нулева лихва на българските банки партньори. Те трябва да осигурят същия ресурс на вече пазарни цени. Така че за бизнеса лихвата ще бъде не повече от 5-7%. До края на април тези две програми ще бъдат факт. Това е един от приоритетите на новия министър на икономиката. Ще бъдат невероятен катализатор за развитието на българската икономика особено във все още кризисната ситуация, в която се намира Европа.

- Това е ресурс, насочен към бизнеса. Проблемът е за хората, които плащат кредитите си.

- При отварянето на пазара с по-ниска такса за предсрочно погасяване конкуренцията между банките ще намали и лихвите. Не виждам друг подход, по който лихвите могат непазарно да бъдат регулирани.

- Имате интересна фамилия. Откъде идва?

- Родът ми е сливенски и първоначално сме били Кондеви, но поради една или друга причина, при напрежение или притеснение леко почервеняваме и така сме станали Червенкондеви.


ВИЗИТКА

Роден на 8 юни 1971 г. в Сливен

Завършил е в Икономически университет във Варна. Магистър по финанси

От 2002 до 2009 г. е директор на ОББ АД, клон Сливен

Владее английски и руски език

Женен, с една дъщеря

Член е на парламентарните комисии по икономика, енергетика и туризъм и по бюджет и финанси
Снимка на три колони- без текст




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница