10 февруари 2014 г. 09. 02. 2014 г., с. 4 На събора в Сопот: хирург от "Пирогов" с най-засукан мустак д-р Сопотенски не вярвал, че има такава награда



Дата25.07.2016
Размер328.68 Kb.
#6687
10 февруари 2014 г.


09.02.2014 г., с. 4
На събора в Сопот: хирург от "Пирогов" с най-засукан мустак
Д-р Сопотенски не вярвал, че има такава награда
Ели Крумова

Шефът на Спешна помощ в "Пирогов" д-р Стоян Сопотенски официално стана носител на приза "Вазовски мустак". Известният хирург бе отличен по време на старопланинския събор "Сопот - 2014", който и тази година премина под мотото "Да стоплим сърцата с вино и любов". В местността Манастирска поляна бяха раздадени и награди за заврян зет, за младо семейство, за най-добра сопотска анасонлийка и какво ли още не. Призът за мустака за първи път излиза от Сопот и отива в София. "Отначало помислих, че е някаква шега. Не знаех, че подобна награда за мустак тип вазовски съществува, но проверих в интернет и се убедих, че това е истина", казва д-р Сопотенски. Той разбрал, че именно неговият мустак е отличен от кмета на Сопот Веселин Личев. Минути по-късно му се обадила и секретарката на директора на "Пирогов", която потвърдила, че призът е действителен. Вчера на Манастирска поляна докторът бе дошъл със съпругата си Валентина и с по-малките си дъщери Искра на 8 г. и Цветана на 10 г. "Имам и по-голяма дъщеря - Ивайла на 24 г.", похвали се д-р Сопотенски. За интересната си фамилия обяснява, че идва от наименованието на село Сопот в Северна България. 'Намира по пътя за Варна. Дядото на моя дядо останал сирак. Майка му се оженила за мъж от село Сопот и заминали да живеят там. Но и вторият съпруг на моята прапрапра баба починал и тя с децата се върнала обратно в село Голяма Желязна, което се намира на около 30 км от Троян. Когато се върнали обратно, роднините им ги нарекли Сопотените и оттук идва и фамилията ми", обясни д-р Сопотенски. "Сега, след като получих наградата за мустака си, ще се заровя по-надълбоко в историята и ще разбера дали е вярно това, че преди столетия жители от град Сопот са се преселили в Северна България и там са създали едноименното село", казва хирургът.




09.02.2014 г., с. 6
Събират пари за 2-годишно с левкемия
126 000 евро са необходими за лечението на 2-годишната Бети от Кюстендил, която се бори с левкемия. За да бъде спасено момиченцето, трябват допълнително още 20 000 евро за лечението на така наречената микотична инфекция, които трябва да се съберат до две седмици. Мераклиите да помогнат могат да се свържат с Илиян, който е член на семейство, на телефон 0899 126 170. Кутии за дарения за Бети има в ДАИ, намиращ се на Гаров площад № 1,пицария „Роял”, кафе ABC, Дрийм Хаус, пицария „Наполи”, аптеки Захариева и Жени, Рамира, Дехнополис”, Майорска къща, Транжорна при пицария „Роял", Дарис, Зона Спорт, както и в магазина за алкохол и цигари Vintage.



09.02.2014 г., с. 7
С две нови оферти
Англия гушва 200 наши медсестри
Изкушават ги с 5200 лева заплата
Добромир Стоянов

Напук на антибългарската кампания на Острова, британски клиники се канят да гушнат 200 наши медсестри, акушерки и болногледачи. Предлагат им постоянни договори и заплати до 5200 лева, съобщиха от Агенцията по заетостта (A3). За сравнение - у нас медсестрите получават около 10 пъти по-малко. Свободните работни места са обявени в две оферти, които са ни изпратени чрез европейската мрежа за услуги EURES. Само за няколко дни над 3000 души са проявили интерес към тях в сайта на A3. Оферти За длъжността „обща медицинска сестра в болница" се търсят 100 нашенци. Те трябва да имат поне 6 месеца опит по специалността и да владеят свободно английски. Обещаното заплащане за тази позиция е 2200 британски лири. Още 100 българи ще могат да заминат на Острова като асистент-болногледачи. Те ще се грижат за болни хора в домашни условия. Изискванията са да имат квалификация на медсестри и акушерки, като опитът е препоръчителен, но не задължителен. За 37,5 работни часа на седмица ще получават месечна заплата от 1200 лири, или около 2830 лева. Крайната дата за кандидатстване е 31 март 2014 г. Подробности могат да се намерят на адрес eures.bg. Дефицит Всяка година у нас се дипломират 480 медсестри, а 500 напускат страната, за да търсят препитание в чужбина. Много от кадрите ни заминават за Австрия, Швейцария и Белгия и започват работа в домове за деца или възрастни, съобщават от Националната асоциация на професионалистите по здравни грижи. Средната възраст на медсестрите и акушерките у нас е 48-49 г. и продължава да расте. Заради недостига на кадри в системата работят над 3200 пенсионерки.




09.02.2014 г., с. 10
Спасете белите престилки
Напук на антибългарската кампания на Острова британски клиники се канят да гушнат 200 наши медсестри, акушерки и болногледачи. Може в Англия да върви черна кампания срещу българите, вестниците да маскарят нашите емигранти и да ги представят като паразити, които изсмукват социалната им система, но когато опрем до болници и здравна система, отношението е друго. Защото хората знаят, че специалистите са по-важни дори от ултрамодерните апарати и са наясно, че техните лекари бягат в САЩ, където търсят по-добра реализация. Затова предлагат заплата от 5200 лева на родните сестри, които в България вземат 500 лева за квалифицирания си труд. По-същия начин и Германия привлича и лекари, и медицински сестри от България. Вероятно след 10-20 години в България също ще се усетим, че хората в бели престилки са едни от най-важните, че са крайно недостатъчно, за да обслужват застаряващото и болно население. Но ще бъде твърде късно да си върнем обратно кадрите, разпръснати по света. Въпросът е откъде ще можем ние да си внесем доктори?


10.02.2014 г., с. 7
Бъдете нащрек за усложнения, съветват лекари
Опашката на грипа носи повече жертви
Удря сърцето, ушите и белите дробове
Полина Тодорова

Краят на грипната епидемия или т. нар. опашка може да се окаже много по-опасна от първоначалното заболяване. За това предупредиха специалисти и посъветваха да сме нащрек за усложнения. „Тази година епидемията е по-интензивна .в сравнение с миналата", коментира пред „Телеграф" професор д-р Мира Кожухарова, национален консултант по епидемиология. „Когато има повече заболели, съответно има и повече усложнения и за съжаление - смъртни случаи", посочи тя и допълни, че в момента навлизаме в период на оттегляне на грипната епидемия. Намаляват острите случаи на заболяването, но обикновено усложненията протичат по-дълго време. Симптоми Проф. Кожухарова посъветва хората, разболели се от грип, да следят състоянието си внимателно. „След като премине острата фаза, която е до 3-4 дни, човек трябва да усети сериозно подобрение. Ако обаче това не се случи и има умора, изпотяване, кашлица, повишаване отново на температурата, това са едни от първите видими симптоми, че има опасност от усложнение и задължително трябва да се потърси специалист", коментира тя. „Ако не се отиде при лекар, рискът от пневмония, което е най-честото усложнение от грипа тази година, е в пъти по-висок", посочи още д-р Кожухарова. В случай че пневмонията е предизвикана от грипните вируси, тя обикновено се развива много бързо и тогава се вземат антивирусни препарати. Ако пък се е развила около седмица след началото на заболяването, шансът да е бактериална е по-голям, и ако се докаже, че е бактериална, се пристъпва към лечение с антибиотици", обясни специалистът. Застрашени Най-внимателни трябва да бъдат хората в напреднала възраст -над 65 години, при които броят на усложненията и смъртните случаи е най-голям, както и семействата с малки деца и бебета. Инфекциите често засягат не само белите дробове, но удрят сърцето и ушите. „Всички хора със сърдечно-съдови заболявания и проблеми с обмяната на веществата трябва до полагат по-специални грижи", посъветва още проф. Кожухарова.




10.02.2014 г., с. 7
Линейка пламна в движение
Линейка се запали в движение на пловдивския булевард „Коматевско шосе” вчера. В колата, отиваща на адрес, е имало медицинска сестра и шофьор, коментира главен инспектор Петър Пасков от ресорната служба в Пловдив. За щастие и двамата са се разминали, без да пострадат. Колата на медиците пламнала в близост до старческия дом в кв. „Кючук Париж”. Все още няма официална информация какво е причинило пожара в линейката, тъй като полицията води разследване, но се предполага, че е имало техническа неизправност в колата. Една от версиите е, че е имало проблем с газовата бутилка. Заради инцидента движението в района е било блокирано за около половин час, коментират очевидци. Обгарялата кола е закарана в ремонтното депо на линейките на Бърза помощ в града, което се намира в непосредствена близост до мястото на инцидента.


10.02.2014 г., с. 9
51-годишни с шанс за бебе
Северина Иванова

51-годишните жени в Кюстендил ще имат възможността да се сдобият с бебе. За целта общинската администрация в града ще отпусне 3 хил. лв. на двойки, които имат минимум средно образование. Освен това те трябва да живеят на семейни начала не по-малко от две години от датата на кандидатстване на постоянен и настоящ адрес на територията на Община Кюстендил. Срокът за първото подаване на заявления за разглеждане на финансово подпомагане за извършване на процедури и дейности по асистира-на репродукция при двойки във фактическо съжителство и семейства с репродуктивни проблеми от Кюстендил е 30-и април за конкретната година. Това записаха от общината като предложение за изменения и допълнения в Правилника за финансово подпомагане на семейства и двойки с репродуктивни проблеми. Нарочна комисия ще разглежда документите на кандидатите и ще излиза с решение и протокол по всяка преписка. Членовете на комисията ще се аргументират за всеки отказ, отлагане или одобряване на заявителите.




10.02.2014 г., с. 8
Майки на протест срещу ваксините
Майки и граждани от Стара Загора протестираха пред общината срещу задължителното поставяне на ваксини. Те издигнаха плакати под надслов „Дайте ни право на избор”, „Кой ще поеме отговорност”, „Децата не са цифри от статистиката”. Майките настояват да имат правото сами да избират дали да ваксинират децата си, или не. Чрез протеста си гражданите изказаха подкрепа на майката на 3-месечния Павел, който издъхна в края на януари след ваксиниране. „На този етап нямам право да упреквам никого за смъртта на моя син. Искам да се боря докрай за справедливостта”, каза през сълзи майка Павлина Стефанова. В мирния протест се включи и отец Евгени от Сливен, който има 9 деца. „На всички са бити ваксини срещу различни болест, но след този случай, няма да позволя да бъдат ваксинирани повече”, заяви отец Евгени. Според него в последните няколко години имало 3 смъртни случая след ваксиниране, а други 27 деца имали сериозни усложнения. „Когато направиха на дъщеричката ми Паула петорна ваксина, тя я понесе много тежко, вдигна температура, не спа цяло нощ и ни изплаши сериозно”, обясни старозагорката Стефка Пеева.


10.02.2014 г., с. 8
По 400 нови болни на седмица по Черноморието
Грипът взе нова жертва в Русе

Пациентът починал от оток в мозъка и белия дроб
64-годишен русенец е новата жертва на грипа. Само за дни състоянието на Божидар Божанов се влошило. На 30 януари мъжът е приет в спешното отделение на русенската болница със затруднено дишане и диагноза грип тип „А”. „Сложиха го на командно дишане. Единият от дробовете му не функционирал”, обясни пред „Монитор” дъщерята на Божидар Милена. Един от медиците казал на роднините на Божидар, че това била една от най-тежките форми на грип която е виждал. На 7 февруари русенецът починал от белодробен и мозъчен отток. „Една от лекарките ми каза, че предишния ден 19-годишно момче починало, докато го местили от едно отделение в друго”, разказва Милена. Това е поредният случай на фатален изход след усложнение от вирусно заболяване. Миналата седмица 53-годишна жена от Перник почина от грип, след като 2 седмици прекарала болестта на крак. В Стара Загора мъж на 48 г. издъхна от хеморагична пневмония. 32-годишна родилка от Силистра също стана жертва на грипа. Още една смърт на родилка и две бебета също се свързват с прекаран свински грип. В Бургас няма смъртен случай, но болниците са пълни с болни от грип и пневмонии. Шефката на белодробния диспансер Евелина Трошанова призна, че леглата не достигат. Понякога дори се налагало да пренасочват пациенти към другите вътрешни отделения в МБАЛ. Пикът на пневмониите настъпи преди седмица. Тогава се наложи лекарите в белодробната болница да вадят от склада всички налични резервни легла До момента средно по 400 нови болни регистрират здравните власти на седмица край морето. Във Варна статистиката показва, че през изминалата седмица са регистрирани 408 заболели. В 11 от случаите става дума за грип, а останалите са остри респираторни заболявания. Грипната епидемия в морската столица е отменена, а от днес учениците се връщат в класните стаи. Броят на кихащите намалява и в Пловдив. От здравната инспекция в града не са регистрирали свински грип на територията на областта. Тримата починали мъже от Хисаря не са били болни от грип, уточниха експертите. Единият от тях е починал след падане от високо, вторият е бил алкохолик и не е бил осигурен, а третият, който също бил без здравни осигуровки, бил повален от пневмония. В момента у нас 189 души на 10 000 население са заразени. Най-много са болните във Враца, Ловеч, Видин, Русе, Стара Загора и София-област.


10.02.2014 г., с. 20-21
E-Health приложения и устройства се грижат за нашето здраве
Скоро ще пращаме данни за състоянието си директно на личния лекар
Васил Койнарев

E-Health е бързо развиваща се област, в която си взаимодействат медицинската информатика, общественото здравеопазване, предлагането на здравни услуги и



информация чрез използване на съвременни информационни и комуникационни технологии. То характеризира не само технологичното развитие, но и подхода към глобалното мислене за подобряване на здравните услуги на местно, регионално и глобално ниво. Терминът “електронно здравеопазване” (e-Health) влиза в употреба през 2000 г. В днешно време обаче, паралелно с навлизането на електронното здравеопазване, все по-развити и достъпни стават технологиите, които използваме в ежедневието си. От обичайни устройства като глюкомери, апарати за кръвно налягане, дрегери и други, до кантари и различни измерватели на здравето – всичко придобива възможността да бъде свързвано с нашата мобилна и електронна техника. Уредите, които доскоро ползвахме за всекидневните ни нужди, вече могат да се свързват с нашите смартфони и да синхронизират показанията ни с тях. Защо това се прави? В страните, където E-Health общността е доста по-развита, може да събираме данните за нашето здраве, да ги синхронизираме в нашия профил и да ги изпращаме директно на лекуващия ни специалист по мейла или по друг електронен път. Ако сме диабетици и трябва редовно да измерваме нашата кръвна захар, то има глюкомери, които могат да се свързват директно с телефоните и данните да се показват върху дисплея. Ако мерим често кръвното си, има апарати за кръвно налягане, които се задействат посредством командите от смартфона и записват данните директно на него. Същото се отнася и ако трябва да мерим пулса си, килограмите си, мазнините си и какво ли още не. Прекрасни приложения, дори и български, има за бременните жени. Тези приложения дават възможност да се описва в тях таблично и да се проследява без проблем почти целият етап от бременността. Отбелязват се оставащи дни, гестационни седмици, лунен календар, изследвания и резултати, дата на термина, килограми, тонове на плода и каквото може да потрябва изобщо на една бременна. В повечето от тези приложения има възможност за свързване с други бременни в момента посредством чат, възможност за сравнения на данните помежду им, въпроси, отговори и изобщо всичко, което вълнува една бъдеща майка, може да се намери в тях. Има хиляди приложения за фитнес и инструкции за видове спорт. Апликации, които позволяват отбелязването на напредъка, следене на физическите показатели, провеждането на правилна тренировка без инструктор. Много популярни са и йога програмите, които обучават потребителите на различни асани, как да ги изпълняват и следят, какви последователности да следват и по колко. Огромно е присъствието на апликациите, които следят нашето хранене или ни предлагат диети, съветвайки ни как да се храним правилно. След време и в България ще можем да получаваме здравни услуги и справки с нашия личен лекар посредством приложенията за мобилните телефони, но на този етап дори възможността да ползваме програмите за мониторинг на нашето здраве е достатъчна. Данните винаги могат да се импортират или разпечатат за улеснение на джипито, а ние се чувстваме по-спокойни от възможността никога да не изгубим информацията, която е в електронен вариант и може да се проследи по всяко време далеч назад.


10.02.2014 г., с. 1-3
Правителството бори бюрокрацията само на хартия
Въпреки обещанията министерствата отново не пожелаха да намалят таксите, които събират от гражданите и бизнеса, нито да отменят поне част от лицензионните режими
ТАНЯ ПЕТРОВА

Поетият от правителството ангажимент за намаляване на административната тежест за гражданите и бизнеса остава само на хартия. Огромна част от одобрените 139 мерки са неизпълнени, а министерствата отново не желаят да намаляват такси и да премахват лицензионни и разрешителни режими. Това не попречи вицепремиерът Даниела Бобева да обяви това обещание за изпълнено и да заяви, че занапред усилията ще се концентрират върху регулаторните режими на общините.

Проверка на "Сега" показва, че от август насам, когато бе приет първият пакет за намаляване на административната тежест, кабинетът може да се похвали с едно-единствено решение за намаляване на такси със значим ефект - орязването на голяма част от сумите, които се събираха за вписвания в Търговския регистър. Също толкова безрезултатно завърши и опитът за прилагане на обща методика за изчисляване на таксите на разходоориентиран принцип при предходния кабинет. Сред одобрените 139 мерки няма нито една за отмяна на лицензионен режим. В същото време като кандидат-премиер Пламен Орешарски се ангажира с отмяната на 100 лицензионни режима.

При поредно правителство администрацията отказва да извърши подробен преглед на действащите тарифи с такси за гражданите и бизнеса. Предложенията за намалението им се броят на пръсти, а освен това не се и изпълняват. Така например транспортното министерство пое ангажимент на 22 октомври да намали чувствително таксите, събирани от агенция "Автомобилна администрация". Таксата за издаване на лиценз за общността за пътнически и товарни превози трябва да бъде намалена от 2000 на 1000 лв., вписването в регистъра на водещите курсове за професионални водачи да се промени от 1000 на 400 лв., разрешителното на пунктове за технически прегледи 5-а категория трябва да падне от 3000 на 1500 лв. и т.н. За промяната на тарифата е нужно само постановление на МС, но такова няма вече четвърти месец. Непроменена остава и една от куриозните такси, събирани от Българската агенция по безопасност на храните. Там вземат по 16 лв. на час за всеки ангажиран служител при извършването на проверки по сигнали, завършили с установени нарушения. При липса на нарушение такса не се събира. Част от министерствата "забравят" и да координират законодателните промени. Така например още през август кабинетът реши, че в закона за местните данъци и такси ще бъде включена изрична забрана общините да събират пари за издаване на удостоверение за наличие или липса на задължения. В предложението се изтъкваше, че тези удостоверения обикновено служат за нуждите на друга администрация и най-често - на издалата ги община. В Благоевград например удостоверението струва 12 лв., изтъкнаха от кабинета. Предложението обаче не бе включено във внесения през октомври законопроект от МФ за промяна в закона и така общините ще продължат да си таксуват гражданите за тази "услуга".

Подобни "отсъствия" на вече одобрени мерки има и в други законопроекти. Така например във внесения от МС проект за промени в Закона за движение по пътищата липсва рекламираната от вицепремиера Даниела Бобева отмяна на нотариалната заверка при прехвърляне на регистрирани автомобили. Тогава Бобева обясни, че такава практика в Европа не съществува и много българи ще бъдат зарадвани от отпадането на таксите. Текстът, в който е регламентирана продажбата на автомобили, е дописан в проекта на МС, но нотариалната заверка остава. Тази заверка, противно на обещаното, не отпадна и при представянето на копия за документи в конкурсите за частни съдебни изпълнители. За отпадането на това изискване е нужна промяна само в наредба.

В момента в Народното събрание се гледат изменения на поне три закона по инициатива на депутати от БСП, в които можеше да се добавят и вече обещани мерки от кабинета, за да не се налага повторно прекрояване на законодателството. Така например правителството обеща да удължи срока на валидност на европейската здравноосигурителна карта, който в момента е една година. Депутати от БСП предлагат промени в този текст от закона за здравното осигуряване, но полза от корекцията за здравноосигурените лица няма да има - в закона се предлага само думата "управител" на НЗОК да се замени с "директор" на НЗОК. Липсва координация и при друг закон, обявен за приоритет - този за професионалното образование и обучение, който се изменя по инициатива на депутати от БСП. От закона най-малкото следва да отпадне противозаконното изискване за представяне на удостоверение за актуално състояние на кандидатите за лицензия за професионално обучение. Припокриване има и при закона за водите. Депутати от БСП искат промяна на текста за концесионирането на минерална вода, кабинетът предлага промяна в същия член, но в друг текст с цел концесионните възнаграждения да се дължат за реално използван воден ресурс.


ТЕМПО

Равносметката е скромна и за намаляването на броя на лицензионните и регулаторните режими. Разрешителните режими, които са предложени да отпаднат или да станат уведомителни, се броят на пръсти. Сред малкото изпълнени мерки е отпадането на категоризацията на самостоятелните заведения за хранене и развлечение. Голямата част от предложените промени в действащи режими пък всъщност не касаят облекчение, а премахване на закононарушение. Много от законите и наредбите продължават да противоречат на закона за търговския регистър, който категорично забранява при представен ЕИК да се изисква предоставянето на актове, които са публични в търговския регистър. Приемането на тази забрана без измененията на всички закони, които касае тя, налага сега частични промени на куп нормативни документи. Миналата седмица за обществено обсъждане бе пуснат проект с изменения в 23 наредби именно с тази цел.




09.02.2014 г., с. 4
Закъсала болница в Петрич ще получи 200 000 лв.
Мария БЛАГОЕВА

Общинската болница „Рокфелер” в Петрич ще получи помощ от 200 000 лв. Тя е в списъка на здравните заведения, за които е предвидено допълнително финансиране, след като управителният съвет на Националното сдружение на общините предложи на Министерството на здравеопазването да подкрепи лечебници в отдалечени и рискови райони. Болницата в южния град обслужва 57 717 жители и е втора по големина в Благоевградска област. В същото време натрупаните дългове са над 2 милиона лева и наскоро фирма за доставка на лекарства запорира сметките на здравното заведение. В края на миналия месец медиците от детското отделение и хемодиализата хвърлиха оставки заради забавени заплати, но впоследствие се отказаха и решиха да останат на работа. От ръководството признаха, че близо три години задълженията на болницата не са погасявани и тя спешно се нуждае от преструктуриране и оптимизиране на работата, за да се намалят разходите. Кметът на общината инж. Вельо Илиев е категоричен, че отпуснатите 200 000 лв. ще дадат глътка въздух на закъсалата финансово болница.




09.02.2014 г., с. 5
Аптеките остават без лек срещу грипа
Контактна група за липсващи медикаменти ще правят от фармацевтичния съюз
Жулиета НЕДЯЛКОВА

В разгара на грипната епидемия и предупрежденията на лекарите, че вирусът за часове се превръща в опасна „кървава" пневмония, противогрипното лекарство „Тамифлу” изчезна от аптеките. Препаратът е единственият ефикасен начин да се преборим с инфекцията, тъй като атакува директно грипния вирус и не му позволява да се размножава в тялото. Всички други популярни средства за справяне с болестта като прахчета с парацетамол, сиропи, таблетки за гърло и прочее само облекчават симптомите, без да се борят с вируса. Проверка на „Преса" установи, че в над 50 столични аптеки препаратът липсва. Само в две намерихме „Тамифлу”, но в опаковка от 30 милиграма, подходяща единствено за бебета. Според указанията в листовката и на лекарите, за да се пребори възрастен човек с инфекцията, трябва да пие поне по две таблетки от 75 милиграма дневно. Това на практика означава, че вместо лечението да ни излезе около 45 лева, трябва да се бръкнем с 95-100 лева. Същото е положението в Пловдив, Велико Търново, Шумен и Благоевград. Във Варна няма изобщо, а в Кърджали го доставят само по заявка след 24 часа. Лекарството обаче трябва да се пие до 24-ия час от първите симптоми, за да има ефект. В Плевен, Русе, както и във Враца, „Тамифлу" все още може да бъде открито в отделни аптеки. Другият вариант болен да се снабди с подходящия медикамент, и то без пари, е да бъде приет в болница.



От фирмата производител на лекарството съобщиха за „Преса", че не са спирали доставките за българския пазар. „В момента изпълняваме регулярно заявките на дистрибуторите и заради епидемията количествата, които те поръчват, са доста по-големи от тези през миналата година. Поради засиленото търсене количествата в нашия склад са на привършване и работим усилено, за да получим нова доставка преди следващата планирана. Надяваме се това да стане до дни", обясни Виктория Кукова, мениджър „Комуникации” на „Рош България”. „Сега това се случва с медикамент за.грип, утре може да няма онколекарство", коментира председателят на фармацевтичния съюз доц. Илко Гетов. Затова предлага да се създаде контактна група към здравното министерство, която да реагира в рамките на дни, когато някое лекарство липсва на пазара.
/Плюс, Минус

10.02.2014 г., с VI
Основният въпрос е за частична или пълна демонополизация на касата
Кой ще управлява парите ни за здраве
Всеки модел има плюсове и минуси, дебатите започват след евроизборите
Нов здравноосигурителен модел трябва да избере България до края на годината. Заявките за промени бяха дадени нееднократно от настоящата власт. Идеи не липсват. Очаква се те да се избистрят, след като минат изборите за Европейски парламент.

Две са основните посоки, между които управляващите трябва да избират как да променят здравноосигурителния модел у нас - пълна или частична демонополизация на здравната каса. Различни са и вижданията на двете управляващи партии. ДПС настояват за пълна демонополизация на НЗОК, докато БСП са по-предпазливи и залагат на по-голямата централизация във финансирането. Която и посока да се избере, начините, по които тя може да се реализира, са много. Всеки един от тях има своите плюсове и минуси. В момента у нас има задължително здравно осигуряване, при което 8-процентовата вноска се изразходва от НЗОК. С нея фондът покрива голяма част от медицинските услуги и лекарства, като е длъжен да сключва договор с всеки доставчик на здравни услуги, който поиска финансиране. Заради ограничените средства, с които разполага касата - малко над 3 млрд. лв. на година, тя не може да покрие на 100% нито реалните разходи на болниците за лечение, нито лекарствата за пациентите или медицинските консумативи. Така здравноосигурените са принудени да доплащат, обикновено под масата. Тези средства в публичния сектор потъват, без да се реинвестират в системата, а лекарите продължават да са недоволни от условията си на работа там. За да се промени положението, политиците предлагат да се развие този двустълбов, не добре работещ модел на здравно осигуряване у нас. Единият вариант за това е моделът на Холандия или т. нар. пълна демонополизация на НЗОК. При него се плаща фиксирана вноска, която е задължителна за всички хора и с нея се покрива определен минимален пакет от медицински услуги и лекарства. Той се доставя от множество частни фондове наред с НЗОК. Освен това обаче има и допълнителна премия, която всеки човек плаща във фонда, който е избрал и с който може да се покриват и други услуги. Първата вноска се акумулира в едно място, например НАП, и се преразпределя към всички останали фондове на базата на броя хора в тях, както и на здравния им риск - болести, възраст, професия и т.н. Всеки един от тези фондове може да реши с кои лечебни заведения да сключва договор, както и на какви цени. Също така дружествата могат да решат да инвестират в свои клиники, ако преценят, че в даден район имат клиенти, а няма кой да ги обслужва. Разновидност на този модел е създаването на касите да става на регионален принцип - отделен фонд във всяка област. Тогава обаче хората отново няма да имат възможност за избор. Някои от експертите обаче се притесняват, че при създаването на повече фондове може да се увеличат разходите за издръжката им, както и някои от тях да фалират заради недобро управление. Друг вариант за промени, при който има частична демонополизация, е заместващото осигуряване. Тук също има варианти. Единият е хора с приходи, близки до максималния осигурителен доход за страната - 2400 лв., да получат право да се осигуряват в частните фондове. Техните медицински услуги ще се покриват изцяло от дружеството, което изберат. Срещу това то ще получава част от задължителната им здравна вноска, както и премия, която то определи. Останалата част от вноската им обаче ще отива в НЗОК, където ще останат всички останали хора, сред които децата и пенсионерите, осигурявани от държавата. При този модел богатите хора ще могат да получат добри здравни услуги срещу по-висок разход за тях. Проблемът е, че в здравната каса ще останат всички хора, които са по-възрастни и по-болни. Рискът общественият ресурс за тях да намалее още и те да получават по-лоши услуги дори от сегашните не е малък. Разновидност на този тип модел е в НЗОК да останат задължително само децата и пенсионерите, а всички останали хора - и с по-ниски доходи от 2400 лв., да имат право да избират сред различни частни фондове. В случая обаче отново част от вноската ще се акумулира за НЗОК и срещу това те ще могат да се върнат там, когато поискат. Съществува и тристълбов модел на здравно осигуряване. При него един минимален основен пакет се покрива за всички от здравната каса срещу част от задължителната вноска. Срещу останалата част има втори пакет, за който се борят всички фондове наравно. Те могат да предлагат и трети пакет с услуги, които вече са срещу осигуряване по желание. Тук обикновено рисковете са, че на касата се оставят най-тежките за финансиране дейности, а останалите - по-привлекателните, се дават на частните фондове. Подобен вариант например е оставянето на болничната помощ в НЗОК и изваждането на извънболничната в частните фондове. Това обаче може да задълбочат финансовите проблеми на касата. Друг вариант, който се тиражираше и миналата година, беше част от една дейност да се плаща от касата, а друга част от частните фондове, пропорционално на разделянето на вноската. Този вариант обаче не е ясно дали изобщо може да проработи заради сложността в отношенията между касата, фондовете и лечебните заведения.

Мария Чипилева


09.02.2014 г., с. 5
Грипът повалил около милион българи досега
Следват 20-ина дни усложнения - опашка на епидемията
АННА БОТИНОВА_

Грипната епидемия обхвана около 1 млн. души у нас до момента и е поне 2 пъти по-интензивна в сравнение с миналата зима. Това каза главният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев за „24 часа" вчера. Пикът е прехвърлен, макар че има още области, през които преминава епидемията. Това означава, че като цяло болните бързо ще започнат да намаляват. По последни данни заболеваемостта е 189 на 10 000 души. Оттук нататък обаче следват 2-3 седмици „опашка на грипа", в която се очаква най-високият брой усложнения. Те не са повече, но протичат доста тежко и засягат най-много децата, младежите и бременните, каза д-р Кунчев. Това е много характерно за свинския грип, познат от 2009 г. У нас върлува основно вирусът „Калифорния", който е свързан със свинския грип. Поне 4 смъртни случая на деца, бременна и по-възрастни хора се свързват с грипа до момента. Най-сериозното усложнение е вирусната хеморагична пневмония, която се развива светкавично, в рамките на 24 часа. Засяга фатално всички органи и причинява дихателна недостатъчност. Съветваме хората да бъдат внимателни особено при боледуващи малки деца и младежи: веднага да търсят специалист, ако .нещата не вървят, каза д-р Кунчев. При грип помагат само антивирусните лекарства, а в тежки случаи се налага бързо включване на кислородна терапия. От 3-те антивирусни препарата у нас 2 действат срещу свинския грип.





10.02.2014 г., с. 4
Руснаци, британци и студенти от още 22 страни записаха медицина в Плевен
И руснаци ще учат за лекари на английски в Медицинския университет в Плевен. Те са сред 130-те чуждестранни студенти от 24 държави, записани в първи курс. Занятията започват днес. Най-много са първокурсниците от Великобритания - 61, има от Германия, Индия, САЩ, Канада, Япония, Италия, Гърция, Кипър, Нигерия, Кения, съобщиха от ректората. През 1997 г. университетът в Плевен първи сред сродните вузове въведе обучение на английски за чужденци. Досега са се дипломирали над 900 лекари от 45 държави.


10.02.2014 г., с. 7
Пращат лимитите за направление в комисията по дискриминация
МИЛА МИЛКОВА

Специалист и собственик на здравно заведение в Монтана е пуснал жалба в Комисията за защита от дискриминация срещу местната здравна каса заради наложения му лимит на направленията за консултации и медикодиагностични дейности, така му се отнемала възможността да работи нормално. 17 са сигналите до комисията от Монтанско, по 7 са образувани преписки.




10.02.2014 г., с. 12
По 600 лекари годишно заминават заради липса на развитие тук
В другите страни съществуват много работещи модели за справяне с тази криза
Д-р ЦВЕТАН РАИЧИНОВ

ЛЕКАРИТЕ масово напускат България и тенденцията се засилва. Годишно заминават по 500-600 медици, или колкото един випуск от медицински вуз. Нашите анкети сред ново-завършилите сочат 3 основни причини за това решение. На първо място не са ниските доходи, а липсата на възможност за кариерно развитие. Тя включва специализации и растеж в кариерата. Подготовка, обучение, специализации -всичко това е нерешен проблем у нас. За младите лекари е много трудно да се зачислят за специализация, да я проведат и да работят на добро място, което им гарантира качествено обучение. Това е и втората причина - условия на достатъчно напреднала в техническо обучение медицина и битови условия. На трето място класират заплащането. България е единствената страна в Европа, където младият лекар си плаща, за да работи. Става дума за безсмислени такси в процеса на специализация. Тези, които са по платено обучение пък, нямат и осигуровки. В най-добрия случай 4 години те трябва не само да се самоиздържат, но и да плащат, за да работят. При по-възрастните лекари, които вече имат специалност, водещи са други причини. Те посочват нивото на обезпеченост на лечебното заведение с техника и кадри, организацията и условията на работа. Водеща причина за тях е и заплащането. България е на челно място по ниски доходи на медицинските кадри в Европа. По данни на ЕС средното лекарско възнаграждение у нас е 368 евро, което е под чертата, под координатната система на графиката. Несравнимо и унизително! Отделно се наслагва и продължаващото недофинансиране на здравната система у нас. Колкото и да се говори, че като маса парите са нараснали, като част от БВП и съотношение между публични и частни средства положението продължава да се влошава. Тези дни в парламентарната здравна комисия бе представен годишният доклад за здравето на нацията. Този много обективен документ с обем около 1000 страници прави 3 прости извода: продължава да се влошава здравословното състояние на българите, нищо позитивно не е предприето в административен и организационен план и никакви стъпки не са направени за оптимизиране и реално остойностяване на дейностите. Всичко това показва защо страната остава без лекари. Това става на фона на увеличаващ се недостиг на медицински кадри в цяла Европа. Просто другите страни могат да си позволят да внасят, докато България няма такъв шанс. Оказва се, че никъде няма по-зле платени лекари. Затова и твърденията, че щели да дойдат медици от Индия и Виетнам, са несъстоятелни - няма за какво да дойдат. Ако някой си мисли, че техните лекари имат нисък стандарт и условията за работа са по-лоши, се заблуждава. Единствената причина да дойде някой е, ако сключи брак с българин или българка. Очаквахме с промените в наредбата за специализациите някои от проблемите да бъдат решени, но в току-що представения проект на здравното министерство няма такива стъпки. Таксата 180 лв. за нашите специализанти остава, докато в Германия например предлагат по 2500-3000 евро за наши лекари веднага щом си вземат дипломата. Отделно веднага започват специализация и езиков курс. Е, как младият лекар да остане тук, където някой трябва да го храни още 4 г., след като там веднага е оценен и започва работа и кариерно развитие?! Наредбата за специализациите трябва да въведе някои прости мерки веднага, за да се пресече тенденцията за изтичане на кадри. Първо, във всички държавни болници трябва да се открият работни места за специализанти. Младите трябва да започват с гарантиран доход и трудов договор и да стартират специализация веднага, без предварителни условия. В момента за зачисляване за специализация се провежда изпит, който като конспект е почти същият като този за вземане на специалност. Много по-добре е изпитът да отпадне, а за всеки специализант да има отговорник за обучението му. Можем да ги наречем супервайзъри, ментори или просто обучители, важното е наистина да обучават младите и да отговарят за тяхното развитие и обучение. На втората година примерно може да се проверява дали младият колега има данни за дадената специалност, развива ли се добре, или трябва да се насочи към друга специалност. За повечето специалности трябва да има места и в областните болници, а само върховите, изискващи специален курс и технически възможности, да бъдат във водещите лечебни заведения. Накрая изпитът трябва да се провежда от членове на съответното научно дружество по специалността, а отговорникът за обучението да присъства, за да се видят и неговите резултати. Острата криза за медицински кадри вече е настъпила в много региони. Тя просто продължава да се задълбочава и няма изгледи процесът да бъде ограничен скоро. В другите страни има много работещи модели за справяне с тази криза, но у нас всичко се прави отначало и по български. След няколко години провал и пак търсим изход. Когато поех поста в лекарския съюз през 2009 г., в регистъра имаше близо 35 000 лекари. Сега са 28 хил. За кого не е ясен изводът? Преди 10 г. в Русе например нямаше нито едно свободно място в болницата. В момента има 20 вакантни места и няма кандидати. Може би само в големите градове не се усеща липсата на лекари, но те не са в състояние да осигурят цялото здравеопазване, а за достъп на гражданите да не говорим. Още по-страшен е въпросът със застаряването на медицинските кадри. За мен най-голямата трагедия е, че само 5% са лекарите между 25 и 30 г. Нека всички да помислим какво означава това.

*Авторът е председател на Българския лекарски съюз


10.02.2014 г., с. 17
Конституционният съд отмени единната сметка заради осигуровките
Конституционният съд реши, че осигурителните вноски нямат характер на данък, защото срещу тях хората получават право на социално и здравно осигуряване, което е гарантирано от конституцията. Това гласи решението на магистратите от 5 февруари. Така съдът реално отмени принципа на работа на единната данъчноосигурителна сметка, въведена от ГЕРБ. Най-уязвимо се оказа въведеното с нея правило с вноските, които правят фирми и граждани към хазната, автоматично да се покрива най-старото поред задължение, независимо дали става въпрос за данъци, или осигуровки. Съдиите обаче постановиха, че тези две плащания „почиват на различно правно основание и пораждат различни правни последици". Магистратите постановиха още, че е противоконституционно НАП да прехвърля приходите от вноски в съответните сметки на НОИ и НЗОК до края на всеки работен ден. „Смесването на осигурителните вноски помежду им, както и с постъпленията от данъци създава определен риск практически да не бъдат използвани по предназначението, за което са внесени", се посочва в мотивите.
/ Твоят ден/ Варна, Добрич

10.02.2014 г., с. 21
Дефицит на лекари сви екипите на Бърза помощ
ДАНИЕЛА ФАРХИ

Варненската Бърза помощ работи със седем, вместо с разчетените по норматив девет екипа. За това алармира зам.-директорът на Центъра за спешна медицинска помощ в града д-р Антоанета Касабова. Причината е хроничният дефицит на лекари. От началото на тази година са напуснали трима медици, а през миналата -25. На камък удрят и опитите за привличане на прясно дипломирани лекари. От 14 назначени четирима вече са си отишли, а още неколцина усилено учат езици, за да заминат на гурбет, след като натрупат малко стаж. В същото време работата расте - за година повикванията на адрес в града и региона са се увеличили с 1120 до 45 831. „Кърпим положението с фелдшери, които имат право да работят на терен. Назначили сме на половин щат по втори трудов договор и 11 колеги от други здравни заведения", разясни директорът на ЦСМП д-р Мая Рашева. В центъра и филиалите му в региона през 2013 г. са постъпили на работа общо 38 лекари, сестри, фелдшери, акушерки и шофьори. Напусналите са 51. Водещ мотив не е толкова ниското заплащане, а стресът и рисковите условия на труд. „Всекидневие е медиците да бъдат ругани и заплашвани от близки на пациенти или от самите болни. Младите не издържат. Казват, че не са учили толкова, за да ги псуват и си хвърлят трудовите книжки", обясни д-р Рашева.

Тя призова варненци да не злоупотребяват с Бърза помощ. На фона на дефицита на екипи миналата година линейки са хвърчали без нужда или на фалшиви адреси 1211 пъти. Финансовата загуба от това е близо 105 000 лв. Статистиката сочи още, че само една четвърт от повикалите екип у дома са имали нужда от настаняване в болница.
/ Твоят ден/ Варна, Добрич

10.02.2014 г., с. 21
Уролог пое „Св. Анна” във Варна
ДАНИЕЛА ИВАНОВА

Подобряване на условията на труд, възнагражденията на персонала и отношението към пациентите си постави за цел д-р Десислав Тасков - новият изпълнителен директор на спешната болница на Варна МБАЛ „Св. Анна”. 42-годишният уролог бе избран след заседание на съвета на директорите и заема овакантения от заболелия д-р Веселин Николов пост. Против кандидатурата му гласува само пълномощникът на община Варна, която държи 34% от акциите на болницата. 49% е делът на държавата, а 17% са разпределени между останалите общини във Варненско. Д-р Тасков автоматично влезе и в борда на директорите, където бе направена още една промяна. Д-р Ангелина Ангелова, началник на отделението по диализа, зае мястото на шефа на клиниката по ортопедия и травматология проф. Дико Бошнаков.




09.02.2014 г., с. 1-4
2 034 000 българи не плащат за здраве
Нов рекорд и при дълговете на болниците - 402,4 млн. лева
ДИАНА ТЕНЧЕВА

По време на кабинета „Борисов" „върхът" на общите задължения на държавните и общинските болници бе от 378 млн. лв., при служебното правителство към 31 март м.г. се повишиха до 388 млн. лв. Към 30 юни 2013-а, когато министър вече е д-р Таня Андреева, те стигнаха 389,7 млн. лева, а за същия период на 2012-а са били с 38,4 млн. лева по-малко. Към 31 ноември м.г. е достигнат новият рекорд от 402,4 млн. лева.

Здравно неосигурените у нас станаха 2 034 000 души при население от 7,282 млн. българи. Докато в Германия, където живеят 81,2 млн. души, за здраве не плащат едва 50 000. Тревожната статистика за страната ни е към 31 ноември м.г. и е на Националната агенция за приходите. Това съобщава лично финансовият министър Петър Чобанов в отговор на питане на депутатката от ГЕРБ Десислава Атанасова, бивш здравен министър. Към 31 май 2010 г. според справка на тогавашния финансист №1 Симеон Дянков неизрядните платци са били 1 893 595 души.В средата на 2011 -а те са вече 1 931 662 и броят им продължава да се увеличава и до днес. Страховити данни изнесе и здравната министърка д-р Таня Андреева. Към 31 ноември м.г. общите задължения на държавните и общинските болници са набъбнали до 402,4 млн. лева. Това е абсолютен рекорд, откакто от 2006 г. до сега здравната каса плаща по 300 клинични пътеки и на тази база се правят сравнения. Министър Чобанов разяснява, че според ГРАО 1,190 млн. българи са трайно пребиваващи в чужбина и затова не внасят данък здраве у нас. Други 130 000 пък не познават здравното законодателство и какво трябва да плащат. За целта НАП провежда информационна кампания, за да им обясни колко важно е да имат пациентски права. В трета категория са 460 хил. българи, които са крайно бедни и трайно безработни и не могат да вадят от джоба си за осигуровки. А четвърти -254 000 души, плащат вноски само ако ги застигне тежък и скъпоструващ здравословен проблем. След оказаното лечение те пак „излизат” от системата и престават да дават пари за здраве. Подобна картина увеличи и неосигурените пациенти в болниците. През есента на м.г. от„Пирогов" съобщиха за „Труд", че ръстът на болните им без платен данък здраве е от близо 50%. През 2011 г. приетите без осигуровки са били 285 души, те са донесли загуба от 260 000 лв. През 2012-а са станали 426, за чието лечение са дадени 411 000 лв., а за първите шест месеца на миналата година са били 303-ма, или ръстът е от 42%, за които са били похарчени 267 000 лв. (т.е. колкото за цялата 2011-а). И заради неосигурените борчовете на болниците скачат. Но също така и заради недобрия мениджмънт, както и заради трусовете в системата и забавянията на плащанията. Така например 20% от отчетената дейност на лечебните заведения през октомври и ноември м.г. бе покрита едва през януари. „Да не забравяме и още нещо: по наше време задълженията на болниците бяха започнали да намаляват, защото наложихме плащанията от здравната каса да стават в рамките на 60 дни и шефовете им бяха изработили добри погасителни планове", коментира бившата здравна министърка от ГЕРБ Десислава Атанасова. Според нея здравеопазването не може да се управлява с опорни точки, нужна е адекватна политика, а смяната на директори на болници, доказали се като добри мениджъри, затруднява подобен процес.




09.02.2014 г., с. 4
Нови болници отварят врати в Смолянско
ПЕТЯ ГАЙДАРОВА

Три нови болници са подали заявления за клинични пътеки в здравната каса в Смолян, съобщи директорът на касата д-р Кузман Гелов. Две болници с два медицински центъра са регистрирани в Девин, където от повече от 2 г. няма лечебно заведение. Заявление е подало ръководството на общинската лечебница, която лекуваше пациенти от 3 общини - Девин, Бори-но и Доспат, но беше затворена заради 1.8 млн. лева дългове. Новата управа на МБАЛ-Девин разкрива и свое дъщерно дружество „Медицински център-Девин" ЕООД. Общинската болница в Девин е заявила в касата 56 клинични пътеки. На нейния адрес е регистрирана и „Болница Европа" ООД, която е заявила 27 клинични пътеки, сред които съдова хирургия. Специализирана болница за рехабилитация „Родопи" ЕООД е регистрирана в Рудозем, където също няма болница от над 2 г. Регистриран е и Медицински център „Зубеда” в Доспат, който е на индиеца д-р Васим Замаир.




09.02.2014 г., с. 7
Здравно уравнение
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Българите, които не плащат данък здраве, станаха 2 034 000 души. А борчовете на болниците скочиха до 402,4 млн. лева. За съжаление властта от години не може да убеди народа, че няма безплатно здравеопазване. И че трябва да погасява вноските си.

От години пък съсловните организации не могат да убедят държавата да осигурява децата реално, а не с половин вноска. Защото как с по 8 евро месечно ще им гарантира адекватни медицински грижи?! Пак от години до настоящия бюджет на здравната каса държавата внасяше неизменните 941 млн. лв. за групите, за които е отговорна - държавните служители, съдиите, полицаите, военните... Сякаш заплатите им не са мръднали и със стотинка. Тоест, ако и държавата бе изрядна като 1,5 млн. българи, носещи на гърба си всички останали, в здравната система щяха да влязат над 400 млн. лв. И болниците нямаше да тънат в дългове.


10.02.2014 г., с. 20-21
Държава и общини поръчват „на дребно” за над 1 млрд. лева
ЦВЕТЕЛИНА КАТАНСКА

Над 1,1 млрд. лева са спечелили малките фирми, които са успели да победят в конкурси за обществени поръчки през 2013 г. Това показват изчисления на „Труд" по данни на Агенцията по обществените поръчки. Според справка на ведомството от общо 23 084 сключени договора за възлагане 84%, или 19 512 броя, са за малки обществени поръчки. Най-големи възложители и през тази година традиционно остават общините с над 35 на сто от всички обявени търгове.



Какво се търси?

Държавата и общините търсят всичко - от месо и гранули за кучета през дограми, банкови заеми, охрана и консултации, та до изграждане на пътища и сгради. Въпреки че от 2012 г. не съществува отделна наредба за възлагане на малки поръчки, търгове под определени стойности се ползват с облекчени процедури. За малки поръчки в строителството се считат всички, които са на стойност под 2,64 млн. лева. При услугите и доставките прагът е 264 хил. лева. Без въобще да се събират задължителни оферти, се възлагат поръчки под 60 хил. лева при строителството, който най-често са за дребни ремонти, и под 20 хил. лева при услугите и доставките.

Три са основните изисквания, на които трябва да отговарят фирмите, за да могат да участват в малки обществени поръчки. През последните три години да не са работили на загуба, за същия период да имат определен оборот (избира се от възложителя и обикновено е до 30 на сто от поръчката), както и фирмата да не дължи данъци на държавата.

Новият праг - общи конкурси

От лятото на 2010 г. пред дребния бизнес има допълнително ограничение при участието в обществени поръчки. Тогава се създаде централизиран орган за възлагането на конкурси към Министерството на финансите. Оттогава ведомството трябва да обявява общи поръчки за всички министерства и за да могат да покрият критериите за обезпеченост, повечето от фирмите трябва или да са големи, или да имат повече персонал.



Енергетиката и болниците - най-големи възложители

Най-големите възложители както на малки, така и на големи поръчки остават енергийните компании и болниците. С най-много обявени търгове през миналата година е АЕЦ „Козлодуй" -210, следвана от ТЕЦ „Марица-изток 2"със 158 поръчки и „Мини Марица-изток" със 103. Въпреки че работата на трите държавни дружества е строго специализирана в сферата на енергетиката, те се нуждаят и от обикновени услуги и доставки като тези за минерална вода, хранителни продукти, консумативи за администрацията, както и строително-ремонтни дейности във и извън производствената част на централите.

Енергетиката, водният сектор и газът са трите области, в които и частните компании също са възложители по закона за обществените поръчки заради обществения интерес към тях. Най-големият енергиен възложител в частния сектор е доставчикът на ток в Западна България - ЧЕЗ. Само за миналата година компанията е обявила 90 поръчки. Следва я доставчикът на ток в Южна България - ЕВН, с 66 поръчки. През 2010 г. Агенцията за държавна финансова инспекция откри, че трите електроразпределителни дружества ЧЕЗ, ЕВН и „Енерго про" възлагат без конкурс голяма част от административните си дейности на свързани с компаниите си майки в чужбина. Заради това именно дружествата започнаха оттогава да възлагат все повече дейности през закона за обществените поръчки. Голяма част от тях могат да бъдат изпълнявани от малки и средно големи фирми, показва справка в регистъра за обществените поръчки.

Строителството – с най-голям растеж

Обратно на частния сектор, държавният обявява все повече обществени поръчки, свързани със строителството, показва справка в регистъра. Само за година оборотите на сключените в сектора договори са нараснали три пъти, докато в сектора на доставките растежът е два пъти. Услугите от своя страна растат слабо - с около 10 на сто. От Националното сдружение на общините обясняват последния факт с преминаването на европейските поръчки във фаза от търсене на консултанти и анализатори към фаза на доставка и строителство. Отделената през 2013 г. сума от държавните пари за ремонти и нови строежи за малки фирми е около 668 млн. лева от общо над 3 млрд. лв. изхарчени средства от властта в сектора.

Консултантските услуги също се очаква да останат актуални през тази година, когато влиза в сила новият програмен период на ЕС и започва харченето на втория транш от евросредства.


10.02.2014 г., с. 5
Износът не е причина за липса на лекарства
Според проучване причините за дефицит са регулаторни проблеми
Десислава Николова

Паралелният износ не е причина за липсата на медикаменти в България, показват данните от проучване на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства. Асоциацията обединява фирмите, които купуват лекарства на ниски цени в България и ги препродават на по-високи в западноевропейските страни, тъй като страната е с най-ниски цени в Европейския съюз (ЕС). Анкетата е направена в болниците, като извадката покрива 80% от пазара на продукти за клиниките.



Данните сочат, че при 67% от болниците въобще няма липса или недостиг на медикаменти, коментира в съобщение до медиите Лора Начкова от асоциацията за паралелна търговия. В клиниките, в които има недостиг на лекарства, става въпрос за единични медикаменти и причините са регулаторни проблеми по регистрацията на продукта и разрешението за продажба в България, а другата причина е липса на внос за България от съответната фармацевтична компания. Именно липсите на лекарства бяха причина управляващото мнозинство да приеме текст, според който нито един медикамент няма да се изнася от България, ако преди това Изпълнителната агенция по лекарствата не провери дали има достатъчно наличности и не издаде разрешение. Тъй като този текст нарушава договора за ЕС в частта му за свободно движение на стоки и конституционното право на стопанска инициатива, президентът Росен Плевнелиев му наложи вето. В същото време Европейската комисия прие жалба срещу текстовете на паралелните търговци и започна наказателна процедура срещу България.
Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница