10 май 2010 г. Тема: здравеопазване нарушили правата на 2706 пациенти



Дата29.11.2017
Размер324.61 Kb.
#35636
10 май 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Нарушили правата на 2706 пациенти

Ирена Колева


Точно 2706 оплаквания от лошо здравно обслужване са били подадени в Националната пациентска организация в рамките на два месеца. Това съобщи вчера председателят й д-р Станимир Хасърджиев.

428 от получените сигнали са за обидно и неуважително отношение от страна на лекуващите лекари, 130 пациенти са се оплакали от забавена лекарска помощ, а 86 - от липса на лекарства в аптеките. Десет процента от всички сигнали са за корупция, като общо 148 души твърдят, че са били изнудвани да изберат екип.

“560 болни ни попитаха къде и как да се лекуват, което значи, че лекарите не са ги информирали”, каза д-р Хасърджиев. Според статистиката на 64 души е била поставена грешна диагноза, а на 36 болни изобщо е било отказано лечение.

“Всички сигнали ще бъдат изпратени в институциите, отговорни за здравето”, категоричен бе пред “Труд” д-р Хасърджиев.




Проф. Генчо Начев, изпълнителен директор на УНСБАЛ „Св. Екатерина“: До месец очакваме да се възобнови редовното заплащане в болниците
- Проф. Начев, миналата седмица стана ясно, че бюджетът на НЗОК ще бъде актуализиран с 250 млн. лева. Ще бъде ли решен по този начин проблемът с плащанията на болниците?

- Това е въпрос на изчисления. Доколкото аз имам информация, наистина ще бъде отворен резервът на касата и ще бъде актуализиран бюджетът на НЗОК с 250 млн. лева. Това е един положителен акт, но трябва да се направят сметки дали ще са достатъчни. Според мен, ако болниците извършват тази дейност, която трябва да извършват, може и да не стигнат тези пари. Ако обаче се ограничат в извършване на дейността, то тогава трябва да обяснят на хората защо не могат всичко да обслужат, тогава биха могли да стигнат парите.


- За кой месец са забавени плащанията към момента и докога са обещали да ви платят?

- На мен никой нищо не ми е обещавал. Платено е за февруари, но не всички средства. Например за болница „Св. Екатерина“ по справка, която имаме от 4 май, очакваме за месец февруари и за март още 3,6 млн. лева от здравната каса.


- Как очаквате да работите с новия шеф на здравната каса д-р Нели Нешева?

- Познавам д-р Нешева като изключително дейна личност и човек с много опит. Тя е първо клиницист, работи в областта на акушерството и гинекологията. Второ, администратор, завеждащ дирекция „Здравеопазване“ на общината, и, трето, доскоро беше главен секретар на Министерството на здравеопазването. Надявам се, че тя ще въведе много ред в Националната здравноосигурителна каса и ще направи така, че коректно да се изпълняват договорите, които имаме. Заедно с това мисля, че д-р Нешева има достатъчни способности да лобира там, където трябва, за един реален бюджет на касата по отношение както на доболнична, така и на болнична помощ. Не на последно място, ще се опита да внесе и малко повече ред по отношение на лекарствата за извънболнично лечение, които касата реимбурсира.


- От НАП отчитат много добра събираемост на здравните вноски за месец март и въпреки това плащанията се бавят. Каква е причината според вас?

- Според мен причината е, че бюджетът за здравеопазването, от който е част и бюджетът на здравната каса, е част от финансовите взаимоотношения в страната. Най-вероятно причината идва от Министерството на финансите, където има още много дупки, които трябва да запушват, и може би още не е дошъл моментът да се регулират нещата в здравеопазването. Аз съм сигурен, че в рамките на 15 дни до 1 месец нещата трябва да се уталожат вече и да се тръгне към регулярно заплащане на услугите, които болниците са отчели.


- Проф. Борисова обяви, че нито една болница няма да бъде закрита, а ще има преструктуриране. Харесвате ли нейната идея и какво още трябва да се направи по отношение на реформата в болничната помощ?

- Толкова болници за активно лечение, колкото имаме в момента, са ненужни за страната, още повече че голяма част от тях не извършват активно лечение. Тук проф. Борисова е права, че болници за активно лечение трябва да са само тези, които отговарят на съответните изисквания. Другите трябва да се преструктурират. За тази цел обаче трябва да се изработят и пакети за долекуване, което е задача на здравната каса. Без тях не може да се извърши преструктурирането. Не казвам обаче, че не трябва да има закриване. Там, където няма нужда от никаква болница, тя ще отпадне от само себе си. Това, което трябва да се направи още по реформата, е да се актуализира цената на клиничните пътеки, защото тя е доста отдавна и определено са подценени всичките. Второто, което е, трябва да се създаде една инструкция за формиране на работните заплати, в която да се вземат предвид квалификацията, сложността на извършената дейност и др. Трябва да се има предвид също така, че в момента тече административна реформа и Министерството на здравеопазването е едно от пилотните ведомства. То трябва да съкрати финансовите си разходи с 15-20%. Това означава, че реформата ще трябва да се извършва и с по-малко персонал, но аз съм оптимист, че ще успеят да се свършат нещата.




US професори с летяща очна клиника лекуват нашенци

45 дни опашка за супердоктор

Пациентите готови да броят пачки, но се доверяват само на светила
Пациентите се записват в листа на чакащи, за да бъдат оперирани при избрано светило на хирургията
Супердокторите сменят суперболниците. Пациенти чакат на опашки повече от 45 дни за преглед при светило в медицината. Заради зачестилите лекарски грешки хората предпочитат да се доверят предимно на доказани експерти в дадена област. Затова те внимателно проучват кой е най-добрият специалист, който може да ги прегледа или оперира, и чакат няколко месеца, за да се доредят за час при него.

Част от най-добрите ни лекари гостуват по лечебници в страната и така повече хора се възползват от уменията им. Повече от 15 сърдечно болни чакат за операция при водещия кардиохирург проф. Генчо Начев. Правя по 4-5 операции на седмица, обясни пред "Стандарт" шефът на университетска болница "Св. Екатерина". Там се плаща между 500 и 2500 лв. за избор на екип. Голяма е и опашката пред кабинета на спеца по запушени вени проф. Тодор Захариев. За него чакат 10 пациенти от цялата страна. 600 лв. пък дават сърдечно болни, които искат да ги оперира само завеждащият Клиниката по инвазивна кардиология в столичната университетска болница "Св. Анна" доц. Божидар Финков. Други пък броят 900 лв., за да бъдат лекувани от д-р Иво Петров от болница "Токуда". Той завежда отделението по инвазивна кардиология и прави безкръвни операции не само при сърдечни проблеми, но и при запушвания на различни кръвоносни съдове.

Много пациенти с дискови хернии и тежки травми чакат за преглед при "доктора на проф. Марк Крамер". Така наричат проф. Стефан Габровски от "Пирогов", който преди 1,6 г. оперира счупено ребро на преподавателя от Харвардския университет. Три месеца по-рано пък се записват желаещите да ги прегледа д-р Антони Георгиев, шеф на Клиниката по артроскопска хирургия във ВМА. Миналото лято спецът оперира коляното на премиера Бойко Борисов, който бе скъсал менискус.

От два месеца известният кардиохирург проф. Александър Чирков прави операции в сливенската болница "Хаджи Димитър".

Родни и чужди супердоктори пък оперират в болниците във Варна. В морската столица преди 5 г. бе направен байпас на биещо сърце на Стефан Луков, на 68 г. В началото на годината край морето пък гостуваха германските кардиохирурзи д-р Валтер Айхингер и д-р Йону Золонике, които показаха при операции върху двама наши пациенти нов метод за премахване на аневризма на сърцето. Миналата година пък във Варна гостува проф. д-р Невил Хакер, шеф на Раковия център в Кралската болница в Сидни, Австралия. Чуждите експерти проф. Пако Санчес от Мадрид и Стивън Марджетко от САЩ прегледаха в края на м. г. 22 малчугани със сколиози.

Вече е традиция през няколко години Варна да е център и за летящата очна клиника "Орбис", в която US професори безплатно лекуват по 300 наши пациенти.

Румяна Милева


ИСУЛ взима един от петте нови апарати срещу рак в Европа

Бой за безкръвни операции

Немски експерт прави уникална демонстрация в "Шейново"
Преди здравният министър Анна-Мария Борисова да е направила ревизията на апаратурата по болниците, пациентите вече знаят къде каква техника има. Стотици напират да се прегледат или изцелят с помощта на най-модерните технологии. Най-голям интерес има към безкръвните операции, установи проверка на "Стандарт".

Единствено в Четвърта хирургия на "Пирогов" се правят лапароскопски операции на херния, апендицит, жлъчка, дебело черво, перфориран стомах и др. коремни органи, без панкреас. Щадящата операция става през един отвор. Пациентите не плащат за "дупченето", а броят левчета за укрепващи платна. Стягащите материали варират от 60 лв. до 2500 лв., обясни д-р Антони Филипов. Факирите по лапароскопска коремна хирургия премахват и кисти в яйчниците, помагат и при тежки травми на далака и черния дроб, както и при извънматочна бременност.

По 70 безкръвни гинекологични операции месечно пък правят във Втора АГ болница "Шейново" в София. Най-често специалистите отстраняват миоми по щадящия метод. Пациентките не плащат нищо, тъй като идват с направление от семейния си доктор или специалист. Тази сряда в болницата пристига проф. Кьолер с екипа си от водещата берлинска болница "Шарите". Светилото ще демонстрира премахване на тумори от лимфата по безкръвен начин. "Шейново" разполага със система за телемедицина и връзка с водещи европейски АГ центрове.

До края на месеца в ИСУЛ пък ще бъде инсталиран последна генерация линеен ускорител за лечение на онкоболни. Има само 5 такива апарата в Европа - в Белгия, Холандия, Дания, Швейцария и Франция, похвали се шефът на ИСУЛ доц. Бойко Коруков.

Уникален апарат за ДНК кръвни изследвания в Централната лаборатория на Александровска болница пък "надушва" диабета, преди да се появи. Апаратурата открива и предразположение към автоимунни заболявания, ревматоиден артрит и др. Диагностиката със специалната чип технология не се поема от Здравната каса и желаещите плащат между 100 и 500 лв. С тази техника се правят и изследванията за биологическа съвместимост при трансплантации, които се поемат от държавата, разказа проф. Елисавета Наумова.

Румяна Милева




Швейцарски ортопед оперира без пари
Известен швейцарски ортопед оперира без пари в болница "Св. Иван Рилски" в Стара Загора. Миналата година д-р Бруно Франиер от университетската болница в Лозана и шефът на ортопедичното отделение в лечебницата д-р Петьо Братоев направиха няколко уникални за България ортопедични операции на деца от дом за сирачета. Те извършиха последователно няколко корегиращи интервенции на деца с вродени аномалии на крачетата. Някои от сложните операции са продължавали по 6-7 часа. Досега са били оперирани общо 5 сирачета от сиропиталищата в Старозагорско. Д-р Франиер и д-р Братоев не получават нищо за труда си, те правят безплатно операциите по социалния проект на швейцарската фондация "Суисклиникал". Тя е основана от прославената ни в близкото минало тенис звезда Мануела Малеева. Но зад благородната кауза застават и общественият дарителски фонд в града на липите, и частната болница и проектът продължава.

Според специалистите в една швейцарска клиника биха поискали най-малко 7-8 хил. евро за всяка от операциите.


450 лв. за скенер, пише диагноза за 2 секунди
С уникален компютърен томограф не само за България, ни и за Балканите разполага столичната университетска болница "Св. Екатерина". Само за 2 секунди той дава прецизна информация за анатомията и функцията както на сърцето, така и на всички органи в тялото. Светкавичното сканиране става благодарение на 320-те детектора и 640-те среза, с минимално радиационно облъчване. Всички структури на сърцето се виждат като на длан - коронарните артерии, миокардът на лявата камера, предсърдията, перикардът, сърдечната тръбичка, аортата, белодробните артерии, обясняват специалистите. Те могат да разчетат дори следи от предишни инфаркти.

Ако пациентът дойде с направление по здравната каса, не плаща нищо за ползването на апаратурата освен 50 лв., ако се наложи да се сложи контрастното вещество. Тъй като за безплатните изследвания има лимит и листа на чакащи, мнозина предпочитат да си платят. Свободното изследване струва между 250 и 450 лв. С тези суми болницата си покрива загубите по безплатните изследвания, тъй като здравната каса превежда пари като за обикновен компютърен томограф, разходите при който са по-малки, обясни шефът на "Св. Екатерина" проф. Генчо Начев.


Италиански магьосник води баткото на “Да Винчи”
Италианският професор Анджело Маджони тази седмица ще бъде модератор на демонстрационна операция. Той ще се включи в международен семинар в Плевен от 10 до 12 май с практическа сесия по роботизирана хирургия в гинекологията и урологията. С високотехнологичната интервенция ще бъде отстранен тумор на шийката на матката на пациентка. Оператор на конзолата на робота "Да Винчи S" ще бъде ректорът на медицинския университет в града проф. Григор Горчев.

Освен плевенския робот на семинара ще бъде докаран още един "Да Винчи" от по-нова версия. С него пък за първи път у нас ще бъде направена урологична роботизирана операция от проф. Отавио де Кобели, който също ще пристигне от Италия. В телекомуникационния ендоскопски център на медицинския университет участниците в семинара ще имат възможност да се упражняват върху живи тъкани.

Американският топхирург д-р Арнолд Адвинкула направи миналата година в Плевен успешна операция на 50-годишна българка с онкологично заболяване в първи стадий. Д-р Адвинкула е от университета в Мичиган и е зам.-председател на международната асоциация по гинекологична роботизирана хирургия.



Бум на сигнали от джипита за насилвани хлапета

51 000 потърсили горещата линия за съвет

До 12 сигнала от джипита за насилвани деца получават на ден социалните работници, обяви шефката на Агенцията за закрила на детето Надя Шабани. След скандалните случаи, между които и този с малкия Сашко от Сандански, няколко доктори бяха наказани, задето не са предупреждавали за съмнения за насилвани хлапета. Затова сега семейните лекари са значително по-активни, твърди шефката на агенцията. Законът ги задължава да информират социалните или полицията, но доскоро това изискване почти не се спазваше.

Бум на жалби от училищно насилие отчитат и на специализираната гореща телефонна линия за деца. От началото на март, след като из българските училища започна информационна кампания за новия номер 116 111, сигналите са нараснали неимоверно много, обясни Донка Петрова от Агенцията за закрила на детето. Голям страх от отмъщение мъчи хлапетата, особено по-малките. Въпреки анонимността дори по телефона те се опасяват да съобщят името на школото си, но настояват за съвети и помощ. Заради безнаказаните побойници децата получават тежка тревожност и страх от училището

Понякога се налагало дори родителите да ги водят дотам, както са правили в първи клас. Психологическите последици може да се окажат доста сериозни, коментира Петрова. Социалните работници отчитат общо увеличаване на насилието както между отделните класове, между по-големите и по-малките ученици, така и вътре в самите класове - между връстниците.

Общо 50 955 деца са се обадили на специализираната гореща телефонна линия само за половин година, отчитат от агенцията. Доскорошният номер 080191000 от декември миналата година е приравнен с общоевропейския 116 111, като обажданията се пренасочват автоматично към новата линия. Според експертката близо 10% от сигналите са за домашно насилие и те обикновено отиват за разследване в отделите на Агенцията за социално подпомагане. В момента текат проверки по над 1500 случая, твърди зам.-шефката на АСП Янита Манолова.

Когато ситуацията е особено тревожна, се намесва и полицията, за да защити жертвите. Преди седмица на горещата линия дойде и сигналът за трите деца, които се гледаха сами заедно с кравите във ферма на 6 километра от Севлиево.

Освен деца все по-често звънят и възрастни - роднини или съседи, когато родителите пребиват редовно децата. В други случаи майки и бащи на тийнейджъри търсят консултация от психолог как да се държат с тях.

Като изключим любовните разочарования, които карат момичетата да се съветват със специалистите на денонощния телефон, най-често децата се обаждат и заради проблеми, свързани с развод в семейството.

Почти 74% от обажданията са от момичета, момчетата по-трудно се престрашават да споделят проблемите си. След консултации по телефона специалистите са насочили над 250 деца към училищния психолог.



Стъпка по стъпка

Веселин Марешки официално поиска да купи дистрибутора на лекарства "Хигия"
Напоследък в България разликата между консултант и собственик се разми. Параванът на съветник, а всъщност акционер, се ползва в медийния, енергийния и други сектори.

През март това се случи и във фармацевтичния бранш. Тогава Росица Великова, която няма участие в нито една фирма, купи дистрибутора на лекарства "Хигия", който е с оборот от над 330 млн. лева за миналата година. Към този момент целият сектор твърдеше, че зад сделката стои най-големият клиент на "Хигия" - варненският собственик на аптеки Веселин Марешки. Той казваше, че само помага и в бъдеще може да консултира компанията.


През официалния вход

Тази седмица обаче 100% неговата фирма "Фармахолд" поиска официално разрешение от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да придобие "Хигия". Всъщност антимонополното ведомство вече се зае с продажбата на дистрибутора и започна проверка защо Росица Великова не е поискала разрешение за първата сделка.

Цялата тази гимнастика доскоро имаше едно обяснение - лекарственият закон забранява дистрибутор да има аптеки. "Варнафарма холдинг", която е собственост на Марешки, съпругата му и майка му, има участие не в една, а в пет фирми, които имат такива обекти. Отделно той има участие в около 20 други фирми из цялата страна с такъв предмет на дейност. Това роене е заради ограничението един инвеститор да има максимум четири аптеки.

"Следих пазара и сделката с дистрибутора и смятам, че сега е удобният момент да купя "Хигия", коментира варненският бизнесмен. Запитан дали не вижда проблем, че ще има и дистрибутор, и аптеки, Марешки отговори, че "няма забрана по закон да си купя дружеството, ако има някаква - ще я спазя".

Проблемът е, че законът забранява, но никой не проверява собствеността. Министерството регистрира аптеките, а Изпълнителната агенция по лекарствата - търговците на едро. Засега санкция или разпореждане за разтрогване на такава сделка няма. Този път обаче със сделката се е заела и КЗК. Макар че не е нейно задължение, тя може да алармира министерството за свързаността и неизпълнението на закона.

А иначе още при първата покупка на "Хигия" от Росица Великова можеше да се намери връзка с Марешки, стига някой контролен орган да търси. Веднага след сделката през март в борда на "Хигия" освен новата собственичка влезе и 19-годишната Елис Вейсалова - дъщеря на Дилбер Вейсалова, която е много близка на Марешки. Освен че е съдружник на сестрата му в "Юникомс фарма", тя оглавява професионалната организация, в която членуват фармацевтите от аптеките на бизнесмена - Съюз на българските фармацевти, в управата на партията му е и води част от търговските преговори на "Варнафарма холдинг", което е основното дружество на Марешки.


Голяма промяна

Освен законовия казус сделката има пряк ефект и върху фармацевтичния сектор. Създава се силна група между един от най-големите дистрибутори с пазарен дял около 20% и един от най-едрите играчи на аптечния пазар - с около 130 обекта и оборот от около 150 млн. лв. за 2009 г. по данни на Марешки.

Съсловната организация на фармацевтите досега е подавала множество сигнали срещу бизнесмена за нелоялна конкуренция и неспазване на лекарствените закони и разпоредби, но без успех. В обвиненията на бранша към Марешки и досега беше намесена "Хигия" - ниските цени във веригата аптеки на варненеца били постигани чрез кредитиране от дистрибутора. Данните от отчета на тъговеца на едро за 2009 г. показват, че дружеството наистина има 116 млн. лв. несъбрани задължения от аптеки и болници, но няма информация колко са към дружества на варненската група.

"Марешки вече купи "Хигия" - тя се капсулира в себе си и клиенти са й предимно аптеките "Марешки" или аптеки, които имат дългосрочни договори. Така че нищо на пазара няма да се промени. Намаляването на клиентите е логичен отговор на пазара, защото Марешки е пряк конкурент на своите клиенти", коментира Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки.

Преразпределението на пазара на доставки на едро е драстично само в рамките на един месец – седмици след смяната на собствеността през март делът на "Хигия" на аптечния пазар се сви с около 10 процентни пункта и е бил 12% в края на март по данни на IMS Health, цитирани от дистрибуторите.

"Причината според мен е и че "Хигия" не дава отстъпки на аптеките извън аптеките "Марешки" и търси плащане в брой, което е неадекватно като пазарно поведение – няма как една аптека да работи без отстъпки и без отложено плащане, заради това част от клиентите се обръщат към останалите участници на пазара и клиентите й се разпределят между останалите дистрибутори", коментира Димитър Димитров, изпълнителен директор на "Софарма трейдинг".


Съдружници под прикритие

Делът на "Хигия" може и да пада, но веригата аптеки на варненската компания се увеличава. Според слуховете на пазара Марешки придобива собственост върху обекти срещу техните дългове към дистрибутора. Още преди месец стана ясно, че на една от най-големите вериги аптеки в Южна България – "Максфарма" в Пловдив (с 12 обекта), е предложена схема да стане част от групата на варненския бизнесмен.

"Няма сделка за продажба, водим преговори за съвместна дейност", уточнява една от съдружничките в пловдивската фирма Недялка Червенякова. "Периодът на пазара е такъв, че много компании срещат трудности", коментира Червенякова.

"Не купувам, нямаме франчайз на аптеки, нито други схеми – всичко развиваме под нашата марка аптеки "Марешки", ако някой има капацитет, може да работи при нас на трудов договор, казва Марешки. В случая с пловдивската фирма схемата е следната: част от аптеките вероятно ще бъдат прекръстени на "Марешки", ще продават на по-ниски цени, а Марешки ще получава нещо като такса (по думите му наем). Останалите може да продължат да работят под старата си марка, но пак като отделят суми към дистрибутора, за да покрият задълженията си. По думите на Червенякова са петцифрени. Пловдивската верига вече е разплатила една част от задълженията си към другия си дистрибутор – "Софарма трейдинг", и е обезпечила останалата сума. Според участник на пазара, пожелал анонимност, управителите на "Максфарма" вече се презентират като представители на "Хигия".

Схемата дълг срещу бизнес точно сега е напълно възможна заради ситуацията на пазара. През последните месеци основният платец на аптеките – здравната каса, закъснява с плащанията. Това ги лишава от оборотни средства и ги принуждава да кредитират здравната система. Маржът, който слагат върху стойността на лекарствата, е нисък и не стига да покрие разходите за работа. Показателно е, че само през последните две години броят на аптеките намаля с над 1100 и в момента работят 3170 обекта. Най-големите трудности имат собствениците на нови обекти, които се затрудняват да изплащат инвестицията заради стагнацията на пазара.
Една въображаема сделка

Говорейки, че нищо не купува, Марешки прави едно изключение - "освен дистрибуторската фирма"Стинг". Това е най-силният търговец на аптечния пазар през 2009 г.

Изявлението на варненския бизнесмен е поредното, в което той заявява, че дистрибуторът "Стинг" се продава. Представители на компанията неколкократно са заявявали, че дружеството не се продава, няма намерение да го прави и че става въпрос за кампания, която цели да руши доверието в тях, чрез сигнали за лошо финансово състояние.

"Присъствието ни на фармацевтичния пазар явно е силен дразнител за всички, които не приемат честното съревнование като път за утвърждаване и развитие. Извоюваното от нас признание във фармацевтичния бранш силно притеснява хората, които не познават, не могат и не искат да използват класическите средства на конкуренцията. Не работим с хора, които не спазват правилата, наложени от държавата, освен в случаите, когато тези правила не ни задължават да го правим", се казва в декларация на "Стинг", която те разпространиха сред клиентите и партньорите си. То дойде след поредица интервюта на Марешки, че компанията е в лошо финансово състояние и се продава.


В нова роля

Раздвижване има и на дистрибуционния фронт. Представители на аптеките "Марешки" заедно с екип на дистрибутора "Хигия" са предложили на Националната здравноосигурителна каса всички дистрибутори да предоставят 3% надценка над цената на производител (при до 9% в момента), а аптеките да получават парите си 60 дни след покупката, а не 30, както е сега. И докато това вероятно би намалило разходите на държавната каса, ефектът върху аптеките би бил опустошителен. По думите на дистрибутори и присъствалите на преговорите представители на здравната каса при надценка 3% и търговците на едро ще работят на загуба.

"Считаме, че тези предложения целят бързото елиминиране на останалите участници на пазара чрез фалити на аптеки и дистрибутори", коментира Мирослав Ненчев, председател на Българския фармацевтичен съюз.

Затова съюзът е събрал всички досегашни сигнали и дела от последните три години за нарушения в аптечния сектор и смята да ги внесе отново в прокуратурата, МВР и за сведение на премиера Бойко Борисов и парламентарната здравна комисия. Освен това съсловната организация е подала сигнал до Комисията за защита на конкуренцията и посолствата на страните - членки на ЕС, за проверка дали има наличие на вертикални структури, които с поведението си се опитват да си създадат господстващо положение. Такава група може да поддържа първоначално ниски цени, а след постигане на монополно положение да ги увеличава и освен това да предлага само точно определени лекарства, смятат от бранша. "Освен това бихме искали да знаем, ако има вертикални структури, чии са те и с какви капитали са създадени и купени фирмите, тъй като това до момента не е проверявано", допълни Мирослав Ненчев.

Дори и тези проверки да не доведат до резултат, то поне в този казус държавата може да покаже, че законът е важен. И ако нещо е забранено, като например връзката дистрибутор - аптеки, тя го следи.
Марешки и в политиката

Варненският бизнесмен всъщност е виден политик във Варна от поне 10 години.

Той се кандидатира като независим на парламентарните избори пред 2001 г., но не влезе в парламента. През 2003 г. бе избран за общински съветник като водач на листата на Българска социалдемократическа партия. На парламентарните избори през 2005 Марешки заедно с Дилбер Вейсалова, чиято дъщеря е в борда на "Хигия", водеше варненската листа с кандидати за депутати на Федерацията на свободния бизнес - Съюз България. През 2007 бизнесменът беше претендент за кметския пост във Варна от листата на "Ред, законност и справедливост" и събра най-много гласове след Кирил Йорданов. По време на местния вот той раздаваше социални помощи на стачкуващите учители, обещали да гласуват за него, и обещаваше на избирателите си да намали цените на лекарствата наполовина. През миналата година обаче лидерът на РЗС Яне Янев обвини Марешки в купуване на гласове, а бизнесменът отвърна, че Янев му е поискал пари, за да участва в листата за европарламента. В крайна сметка Марешки се кандидатира за Брюксел от партията на Александър Томов - Българска социалдемокрация.



Заради скъпи лекарства: Болни спират лечението си

Близо 1/3 от пациентите се жалват от бюрокрацията в здравеопазването

Около 7% от пациентите признават, че са принудени да спират лечението си заради увеличеното доплащане на медикаментите им. Това сочат част от данните на провелата се в продължение на близо 2 месеца информационна кампания за правата на пациента. Инициативата е на Националната пациентска организация.

Над 2706 души са потърсили съдействие от организацията. От тях 238 болни и техни роднини смятат, че са жертви на лекарска грешка. Точно тези сигнали ще бъдат препратени към агенцията "Медицински одит".

Резултатите от кампанията показват, че доверието на българина в здравната система, институциите и изпълнителите на медицинска помощ е изключително ниско. 30% от хората се оплакват от бюрокрация и липса на уважение към пациентите. Всяко пето обаждане на "горещия" телефон е било свързано с недостатъчна информация - какво означава поставената диагноза, защо се провежда дадена манипулация, защо пациентът е пратен за операция.

Резултатите от проучването ще бъдат представени на всяка от здравните институции в страната.



Всеки 10-и пациент се жалва от корупция

Аида Паникян

Ниско е доверието на българина в здравната система

Лекари и болници често търсят изход от недофинансираната система в нерегламентираните доплащания

Близо 10% от сигналите, подадени от пациенти и техни близки, са свързани с корупция или принудително заплащане на здравни услуги. За около 40 дни 10 души се оплакали, че в болниците ги карали да правят "дарение", за да бъдат приети на лечение. Други 141 пациенти се жалвали, че били принуждавани да "избират" екип, за което се доплаща, а ако не го сторят, отказвали да ги приемат в болница или ги бавели. Немалко се жалват от бюрокрацията, основно във фонда за лечение в чужбина.

Около 30% от българите са се оплакали от бюрокрацията в системата и липса на уважение към пациентите, 428 сигнала са за обидно отношение на лекар или медицинска сестра към пациенти. Това показва анализът на данните от информационната кампания за правата на пациента, проведена от Националната пациенска организация. Кампанията започна на 16 март. До началото на май дневно по 80-85 души са звънили на горещата телефонна линия 0700 10 515 всеки делничен ден от 10 до 17 ч.

Единствената сфера в здравеопазването, която не подлежи на нормативно регулиране, контрол или санкции, е именно отношението на медицинския персонал към пациентите, коментират от НПО. Налице е обаче и обратната ситуация - неоправдано грубо и враждебно отношение на пациенти и техни близки към медицински персонал.

От постъпилите 2706 сигнала най-много (878) са за ограничаване достъпа до лечение и медицинска помощ, поясни д-р Станимир Хасърджиев, председател на НПО.

Регистрирани са 16 сигнала за директна корупция, като единият е на представител на НПО, но в болничното заведение не са знаели, че човекът представлява пациентска организация. "Поискани са над 1000 лв. от съпругата му за предстоящото раждане. Нашият представител е с видимо увреждане и за лечението му държавата и самият той плащат сериозни суми. Въпреки тежкото заболяване този човек е решил да има дете, а в лечебното заведение се възползвали и са поискали неправомерно пари", коментира д-р Хасърджиев.

188 сигнала са свързани с високото ниво на доплащане на лекарствата от пациенти, поради което мнозина са заявили, че се отказват от лечение. 41% от обажданията са били за недостатъчния брой направления за специалист, за лабораторни изследвания или прием в болница.

Тези дни предстои откриване на пациентски центрове на НПО в Пловдив, Варна, Сливен и Ямбол.




Брат Галев избяга от дело на АТАКА в частна болница
Навръх Гергьовден единият от т.нар. братя Галеви - Ангел Христов - Геле, избяга от дело, заведено от АТАКА, като се тръшна болен, предаде в. "Струма". Това накара съдът в Дупница да отложи процеса срещу бившите барети за 4 юни. Галеви бяха изправени пред съда за клевета, като делото се води от общинарите на АТАКА Методи Стойнев и Милен Попов. Според медицинска бележка Геле бил на лечение в частната болница на д-р Ени Лефтеров, където бил включен на системи. Методи Стойнев бе категоричен, че след една година и половина делото ще отиде в Страсбург, тъй като българското правосъдие няма да може да си свърши работата. "Ангел Христов - Геле нарече мен и колегата ми Милен Попов идиоти, което беше потвърдено и от Пламен Галев", напомни общинарят на АТАКА.



Работодатели от ЕС търсят медици на кариерен форум в София
Работодатели от Великобритания, Германия, Швейцария, Франция, Швеция, Дания участват в специализирания кариерен форум за медицински работници и фармацевти MedPharm, съобщи електронното издание news.bg

Форумът, който има по две издания годишно в страните от Централна и Източна Европа, за първи път се провежда в България. На изложението, което ще продължи и утре, оферти за наемане на медицински персонал предлагат 19 изложители.Кандидатите могат на място да се срещнат с потенциалните работодатели, да подадат CV и да проведат интервю.

Някои от работодателите предлагат допълнителни езикови курсове, включително за членовете на семействата на медиците. Осигурено е и настаняването. "Това, което предлагаме, е възможност млади специалисти от страните-членки на ЕС да започнат своята първа работа, заяви Мандип Готора", изложител от Великобритания. Стартовата заплата е различна, зависи от специалността, както и от стажа, допълни той, цитиран в публикацията



Изнудват болен да даде 1000 лева за раждане на жена си

Ярослава Прохазкова

Над 1000 лв. са поискали в столична болница от жена за предстоящо раждане
Това обяви вчера д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация. Съпругът на бременната бил лидер на организация на пациенти с определено заболяване. Срамно е това, което се е случило, самият той плаща много пари за лечението си всеки месец, коментира д-р Хасърджиев.

От 16 март досега в централата постъпили 2706 сигнала от пациенти. 10 на сто от тях били за принудително доплащане на здравни услуги. 6 на сто пък били за директна корупция. На много места искали да се плаща за избор на лекарски екип.

Мъж с изкуствена става, който пътува често, пък бил подлаган на унижения по летищата. Властите го събличали, разглеждали белега му, защото у нас нямало кой да издаде документ за операцията.

Сред сигналите имало и много за лекарски грешки. 6 месеца размотавали млада жена без диагноза. Хора чакали по 2 години за решение на ТЕЛК, редовно се изчерпвали лимитите за направления и пациенти плащали сами за преглед.

130 са се оплакали от забавена медицинска помощ. Лекари лекували по телефона тийнейджър. Съветвали го да свали температурата с оцет и вода, на третия ден детето получило сепсис и умряло, разказа д-р Хасърджиев.


Аутопсията: аномалия е убила Дани

Вродена аномалия на червата е довела до смъртта на 2-годишния Дани. В корема му се е образувал участък с некроза и въпреки отстраняването му то е починало според аутопсията. С резултатите са запознати разследващите и роднините, казаха от болница "Св. Марина".

Данаил Донев издъхна, след като беше мотан между две варненски болници.


Касата трябва да плаща курс лечение, а не лекарства
Почувствах се отговорен към пациентите и бюджета на НЗОК, затова ще опонирам на моя приятел проф. Г. Начев за лекарствената и реимбурсна политика на НЗОК, публикувани в “24 часа” на 30 април.

Мнението му, че болничните опаковки лекарства са по-евтини, е вярно, но потреблението на лекарства в болниците е около 10% от общото, следователно употребата на лекарства в болниците не може да реши националния проблем.

Основният фокус върху преразходите и задълженията на болниците е свързан с разходи за консумативи, апаратура и капиталови инвестиции или ремонти - държавата не регулира тези цени, както при лекарствата. Често за тях се използват субсидии от МЗ или европейски фондове или заеми от Световната банка, а не заработени пари по клинични пътеки.

Цените на лекарствата у нас са по-високи въпреки наредбите за ценообразуване и позитивен лекарствен списък, които въвеждат контролния механизъм на референтните цени в 8 европейски държави.

Тези наредби са приети умишлено негодни да постигнат задачата и са осакатени от предходното правителство на Станишев под ръководството на небезизвестния Е. Райнов. За какво става въпрос?

Всеки лекарствен продукт се реферира спрямо самия себе си, а не спрямо аналогичните продукти на други производители. Реферирането е на ниво търговскамарка, а не за международно непатентно наименование. Системата издига в култ интересите на лекарствените концерни, а разходи за лекарствени продукти непрекъснато се увеличават.

Около употребата на генерични или “оригинални” лекарства има много неверни тези в обществото, които въвеждат и пациентите, и лекарите в заблуждение. Първо, терминът "оригинален продукт" се употребява неправилно. Съгласно международната анатомо-терапевтична класификация оригинален е този продукт, който има патентна защита. След изтичането й той преминава към генеричните продукти - терапевтични и химически еквиваленти. Генеричните лекарства са едни и същи лекарства, но с различни търговски марки. И е неправилно и погрешно да се твърди, че едни са по-добри от други, защото просто са аналогични.

Разбира се, ако някой лекар, както уважаваният от мен проф. Начев, има забележки по действието на едно лекарство, тогава той е длъжен, съгласно системата за проследяване на безопасността на лекарствените продукти, да уведоми контролните органи - Изпълнителната агенция по лекарствата. Манипулация е когато пациенти и лекари изискват от публичните фондове да реимбурсират генерични медикаменти със запазени търговски марки и по-високи цени, които наричат “оригинални”. Това е продукт на неетичния маркетинг на големите чуждестранни производители, които са поставили във финансова зависимост, както пациентските организации, така и водещите ни специалисти.

Предложените идеи на проф. Начев, относно това НЗОК да реимбурсира не процент от лекарствата, а определена стойност, не са иновативни. Сегашният реимбурсен списък е изграден точно по този начин. Това предложение обаче не сработва, защото производителите предпочитат вместо да намаляват цени да поддържат високи маркетингови бюджети. Така влияят върху лекарите и подпомагат пациентските организации, които застъпват в медиите теснокорпоративни интереси. Примери много - последният е с кампанията за вдигане реимбурсацията на неосновни препарати за паркинсон.

Едиственият изпробван вариант за противодействие и защита на пациентите и публичните фондове е реимбурсна политика, основана на терапевтична реимбурсация (заплащане на месечна сума за определена диагноза), вместо фармацевтична реимбурсация (заплащане на определена сума за лекарствен продукт).

Когато пациентът знае, че медикаментите му могат да бъдат напълно безплатни, ще изисква от лекаря такава терапия. Тогава лекарите ще насочат вниманието си към най-важните за тях взаимоотношения лекар-пациент, а връзката лекар-концерн ще иде на втори или по-заден план.
Доц. ТОНИ ВЕКОВ

*Авторът е председател на съвета на директорите на пет кардиологични болници





Такса рецепта ще важи за 300 лекарства

Пациентите имат достъп до здравните си досиета само срещу електронен подпис

Янина Здравкова



Таксата за обработка на рецепти ще бъде между 1 лв. и 2.40.

Предложената от пациентските организации такса за обработка на рецепта за безплатни лекарства касае 303 медикамента, отпускани от здравната каса, съобщиха от НЗОК. Толкова са препаратите, които касата заплаща напълно.

В момента касата плаща на аптеките по 1 лв. за обработка на 100% безплатните лекарства, а фармацевтите нямат право да начисляват надценки. Заради преразходите в бюджета за медикаменти пациентите предложиха те да поемат тази сума вместо касата, като така НЗОК ще пести по 450 000 лв. месечно. Освен това таксата ще спира пациентите да не се презапасяват с лекарства. Още не е ясно обаче дали сумата за тях ще е също 1 лв. Възможно е да бъде и 2.40 лв. Предложението още не е гласувано от надзорния съвет на НЗОК. Идеята е то да важи само до края на тази година.

За останалите 757 лекарства, които се поемат само частично от НЗОК, пациентите няма да плащат за обработка на рецептата.

100% поетите от касата лекарства са основно за диабет, астма, множествена склероза, хепатит, бъбречна недостатъчност. Най-масовите препарати - за сърдечно-съдови болести, се доплащат от пациентите и за тях аптеките имат надценки, затова и не се налага да се плаща за обработка.

От началото на годината преразходът за лекарства на касата е между 4 и 6 млн. лв. месечно. Това наложи и серия мерки, сред които е и прехвърлянето на такса рецепта към пациентите. Част от производителите пък са съгласни да дават 5% отстъпка на касата. Ако на това се съгласят всички фирми, с които работи НЗОК, касата ще пести по 1.2 млн. лв. на месец.

Паралелно с мерките обаче правителството внесе в парламента поправки в закона за лекарствата, според които касата вече няма да плаща медикаменти на най-ниските в ЕС цени. Вместо това производителите ще имат право да предлагат цена, средноаритметична на двете най-ниски стойности с ЕС, т.е. малко по-висока, отколкото в момента.
НАПРЕДЪК

От няколко седмици е активен новият портал на здравната каса. Той е на стария адрес на касата - nhif.bg. През него за пръв път пациентите могат да проверят собствените си здравни досиета, а лекарите - да се отчитат онлайн към касата. И двете услуги са достъпни само срещу електронен подпис, който повечето пациенти нямат. През портала може да се проверява и здравноосигурителният статус.

В здравното досие има данни на пациента - кога и на какви прегледи е ходил, лежал ли е в болница и за какво, какви лекарства са му изписани, кога е сменял личния си лекар, има ли европейска здравна карта. Засега данните са за 2 години назад, но постепенно в досието ще се вкарват и по-стари, уверяват от касата.

Въпреки че допреди година от НЗОК твърдяха, че достъпът до досието ще е с ЕГН и код, издаван от касата, впоследствие оттам са решили, че единствено електронният подпис е достатъчно сигурна защита срещу проникване в подобни лични данни. Когато някога осигурените имат електронни здравни карти, те ще могат да влизат в досиетата си с тях.

Обществената поръчка за разработката на досиета е спечелена от "Технологика", а цената е 1.3 млн. лв. Порталът е дело на "Сиенсис" срещу 450 000 лв.



Министрите се изгубиха в превода на премиера

Фактът, че всички се втурват да изпълняват заповедите на Борисов, без да му противоречат, носи все повече негативи и елиминира всякакъв шанс да се разбие статуквото в държавата

ТАНЯ ПЕТРОВА

Министрите на Бойко Борисов се втурват да изпълняват заповедите му, дори когато знаят, че те са неизпълними.

Кабинетът "Борисов" все по-често дава на късо между харизматичната поза на премиера и бюрократичните процедури, през които се промушва управлението. Министрите редовно се губят в превода на нерядко хаотичните заповеди на Борисов, които обаче отривисто и безкритично се втурват да изпълняват. Така решенията, ако въобще се стигне до такива, се оказват неадекватни - нито са технически изпипани, нито постигат желания ефект.

Това пропукване между стремежа на Борисов да създава нови правила и нов свят и неспособността на министри и чиновници да го облекат в процедура започна да личи съвсем ясно. Самият Борисов наскоро се възмути, че върши цялата работа на министрите по проверки на злоупотреби, и това доведе до светкавична реакция на земеделския министър - той прати в прокуратурата списък с всички 5000 заменки на ниви, без да си направи труда да отсее съмнителните. Борисов разпореди проверка на необезпечените финансово договори и министерствата побързаха да размахат бомбастични числа. После се оказа, че никой не разбира какво точно означават те, и разпилените милиарди постепенно се стопиха. Борисов разпореди заплатите навсякъде да са по-ниски от неговата и забрани на тогавашния здравен министър Божидар Нанев да философства по темата, а после се оказа, че възнагражденията на лекарите и редовите служители в държавните фирми не могат да се пипат. Неясна, но категорична заповед получи и енергийният министър Трайчо Трайков - да се оправи с безумията около търговията на електроенергия, дори ако трябва да се национализират ЕРП-тата. После стана ясно, че национализация не може да има, освен ако управляващите не решат да прегазят всички закони и да изгонят и малкото потенциални чужди инвеститори.

Обясненията за това късо съединение могат да са поне две, и двете нелицеприятни. Голяма част от идеите на премиера - като например орязването на заплатите, наистина звучат абсурдно и влизат в разрез със съществуващи нормативни правила. Борисов ежедневно преоткрива неща от действителността - цената на тока, високите заплати на кардиолозите, и раздава заповеди бързо и категорично. Това "откривателство" успешно се осмива от противниците на премиера, но то е по-малкото зло. По-голямата беда е, че заради разваления телефон се изпуска шанс за действие. Защото част от подлежащите на уговорки заповеди на премиера могат да доведат ако не до реална промяна, то поне до изясняване на безумията. Заплатите на редовите служители в държавните фирми може да не подлежат на регламентация от държавата, но нищо не пречи да видим какво се случва в самите дружества - колко се разходва за възнаграждения, колко се разпределя за премии на бордовете, колко за инвестиции, и т.н. Разминаването на изкупната и крайната цена на електроенергията може да си има обяснение, но нищо не пречи да се ревизират отчитаните от разпределителните компании инвестиции, да се промени нормативната уредба, довела до абсурдите, и да се иска дивидент поне за тази година.

Крачката към подобен прочит на заръчаното от Борисов не е голяма, и фактът, че министрите не я правят или правят след спешаване и с цената на недоразумения, е, меко казано, притеснителен. Това означава, че имаме слаби или загубили самочувствие министри, чакащи еднолично разпореждане от страх да не сгрешат.

За този страх премиерът може да се сърди основно на себе си. Борисов е силова фигура, не обича изреченията, започващи с "не може", а раздразнението, че носи сам кръста пред обществото, съвсем отнема желанието му да слуша обяснения. Това в комбинация с една настръхнала и проветрива администрация, поставена в позицията на заподозряна по дефиниция, сведените до формалност заседания на кабинета (поне в официалната им стенографирана част) и слаб парламент не вдъхва оптимизъм.

На този фон няма как да помага и бързият отстрел на министри

От една страна, готовността на премиера да сменя министри дори само при подозрение за злоупотреби се харесва на обществото, защото предшествениците му държаха на инат компрометирани личности. От друга страна обаче, това създава хаос в министерствата и парализира инициативността на министрите и техните подчинени. Показателни са и законът за генномодифицираните организми, приет без нито един коментар в кабинета и дописван на крак в парламента под незнайно чия диктовка, и безкритично гласуваните нови правила за болниците, довели до фалшстарт на здравната реформа, и всеки един парламентарен скандал, опрял до отсъстващата заради апатия, страх или некомпетентност експертиза на всички управленски нива. При това кабинетът още не е почнал да реализира непопулярни, изискващи постоянно отстояване реформи. Жалко, ако това ще ни е ползата от харизмата.



Укрепват” бюджета на НЗОК с 220 млн. лв.

Бюджетът на здравната каса ще бъде укрепен с 220 млн. лв., обяви премиерът Бойко Борисов след края на днешното правителствено заседание. Това е част от предложението на Министерски съвет за допълнителни разходи в бюджета, което ще бъде внесено още днес в деловодството на Народното събрание. Според премиера Борисов, парите ще бъдат икономисани до края на годината от екипа на проф. Борисова.

Днес правителството одобри проект на закон за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет за 2010 г., който ще бъде внесен за разглеждане в Народното събрание. Предвижда се да се реализират 900 млн. лв. икономии от съкращаване разходите в администрацията с 20%. В здравното министерство ще се проведе административна реформа, свързана със сливане и намаляване на дирекции в размер на 40%, обясни здравният министър проф. Анна-Мария Борисова.

В същото време министър Борисова заяви, че никой лекар или сестра няма да остане на улицата. Здравният министър обяви петте стъпки, които здравното министерство ще предприеме до края на годината. „Изучавайки моментното състояние на болничната система у нас, ще се реши кои от болниците да бъдат преобразувани в болници за долекуване”, обясни проф. Борисова и добави, че след преобразуването здравната ни система ще копира тази в Европа. Тази година ще бъде изработена Националната здравна карта. Клиничните пътеки ще бъдат ревизирани като брой и цени, ще се въведат нови клинични пътеки за долекуване, ще се работи и за въвеждане на диагностично-свързаните групи от 2011 г. Освен това, ще бъде въведено диференцирано заплащане на базата на квалификация, сложност, труд и обем на работа. "След като ще пипаме болничната система, трябва да укрепим доболничната система. Преференциално ще заплащаме груповите практики на общопрактикуващите лекари”, заяви министър Борисова.

Промени се предвиждат и в областта на лекарствената политика. За медицинските изделия ще бъде изготвена позитивна листа, по подобие на тази за лекарствените продукти. „На второ място смятаме да централизираме договарянето на цените на лекарствените продукти и медицинските изделия за лечебните заведения с държавно участие, с което смятам, че ще постигнем немалко снижение в тях”, каза още проф. Борисова. Ще бъде въведен и механизъм за периодичен контрол на доставките и разходването на лекарствени продукти и медицински изделия. Ще се работи и по промени в нормативната уредба, които да позволят част от централните доставки да се прехвърлят към здравната каса, но по начин, който да позволи да се запазят постигнатите добри цени, обясни министърът. Като пета стъпка министър Борисова отбеляза, че ще спести пари от административна реформа и съкращаване на дирекции в министерството в размер на 40%.

Същевременно доклад на финансовия министър Симеон Дянков за изпълнението на държавния бюджет към края на март разкри, че приходите от социалноосигурителни и здравни вноски за първото тримесечие на 2010 г. са 1 195,6 млн. лв., което представлява 23,3% от разчетените за годината. Фискалният резерв към 31 март 2010 г. е 6.4 млрд. лв., съобщи правителствената информационна служба.
КФН и ИА „Медицински одит” ще проверяват съвместно здравните фондове
На днешното си заседание Комисията за финансов надзор е одобрила проект на споразумение с Изпълнителната агенция „Медицински одит” за сътрудничество и взаимодействие, съобщава пресцентърът на КФН. В документа се предвижда двете страни да извършват проверки на дружества за доброволно здравно осигуряване съвместно и поотделно, да обменят информация, свързана с осъществяваната от тях дейност, да разменят становища и мнения във връзка с тълкуването и прилагането на нормативните актове. Институциите ще си предоставят взаимно експертна и техническа помощ в рамките на своята компетентност, ще организират съвместни работни срещи и семинари за служителите си с образователна цел. Двата надзорни органа ще се информират взаимно за резултатите от извършени проучвания и анализи, както и за всички свои решения и констатации, свързани с осъществяваните от тях надзорни и контролни функции по отношение на здравноосигурителните дружества.

Споразумението ще позволи на КФН и Агенция „Медицински одит” да координират дейността си по всички въпроси при осъществяване на функциите си по отношение на дейностите, свързани с доброволното здравно осигуряване с цел по-голяма защита на интересите на здравноосигурените лица.


05.5.2010


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница