10 начина, по които можете да мотивирате всеки служител



Дата25.08.2016
Размер43.07 Kb.
#7213
10 начина, по които можете да мотивирате всеки служител
Ако разберете уникалния начин, по който вашите служители мислят, можете по-добре да ги ангажирате в работата

Как да изградим екип от мотивирани и силно ангажирани с работата служители? Този въпрос вълнува всеки мениджър, а напоследък е особено актуален, тъй като компаниите трябва да постигат повече с по-малки екипи, да бъдат гъвкави, да реагират бързо на пазарните промени.

На този фон всяка организация се стреми да наема квалифицирани, енергични и иновативни служители, а след това да им предложи подходящи стимули – такива, които да осигурят максимална лична и емоционална ангажираност на сътрудниците към тяхната работа.
Напоследък, почти във всяка дискусия по темата “мотивация” се цитира нашумялата книга “Drive” (един възможен превод е “Двигател”) на Даниел Пинк (Daniel Pink).

Пинк твърди, че “това, което науката знае за мотивацията и това, което бизнесът прави са две напълно различни неща”. В лекцията си на конференцията TED той предизвика фурор, като представи редица аргументи в полза на тезата, че парите не са най-добрия мотиватор, особено когато става дума за решаване на творчески задачи. “В много случаи, когато се търси иновативно решение, традиционните подходи за мотивация, базирани на възнаграждение и бонуси, дори водят до по-лоши резултати”, твърди Пинк.


Различни изследвания, цитирани от Пинк потвърждават, че хората работят най-добре, когато им е предоставена свобода, възможност за постигане на висок професионализъм и когато вярват, че изпълняваните от тях задачи са значими. “Хората искат да бъдат играчи, а не пионки”, обобщава Даниел Пинк.

В потвърждение на своята теза, Пинк посочва, че около 50% от най-успешните продукти на Google, включително Gmail, Google News и AdSense са разработени в 20-те процента от време, което компанията разрешава на сътрудниците си да работят по собствени идеи.


“Няма съмнение, че вътрешната мотивация е от съществено значение. Но и методите за външна мотивация (повишения, бонуси, награди, титли и т.н.) имат своята роля. Компетентният ръководител мотивира своите сътрудници, както ползва комбинация от различни средства. Няма универсален подход. Това което вдъхновява един служител, може да оставя абсолютно равнодушен, колегата му от съседното бюро. Трябва да разбирате начина на мислене на своите служители, за да прилагате адекватни механизми за мотивация”, счита Гейл Браунинг, ,която е основател на консултантската компания за организационно развитие Emergenetics International, развиваща своята дейност в САЩ, Сингапур и Холандия.
Според Браунинг хората се разделят на 10 психологически типа, за които са валидни различни мотивиращи фактори.
1. Аналитичен тип

За служителите от този тип е важно да знаят, че проектът е ценен и, че тяхната работа е от значение за успеха. Те се нуждаят от лидер, който е всепризнат експерт в дадена област – увереността, че неговите знания облагодетелстват целия екип е важна за сътрудниците с аналитичен начин на мислене.

Наред с това, аналитичните сътрудници държат на това, възнаграждението да съответства на приноса. Ако някой от тях е свършил сам огромно количество работа, не очаквайте да бъде щастлив поради факта, че целия екип е подходящо възнаграден.
2. Структурен тип

Хората от този тип искат да знаят, че тяхната работа допринася за напредъка на компанията. Те предпочитат лидер, който е организиран, компетентен и уточнява всички детайли. Харесва им постиженията им да бъдат признати писмено, навреме, с уточнения за конкретния им принос. Много подходящо средство за целта е изпращане на e-mail до всички заинтересувани.


3. Социален тип

Социалните хора искат да чувстват, че са лично оценени, и че това, което правят, влияе на целия проект. Те биха работили извънредно за мениджър, който демонстрира, че вярва в техните способности. Предпочитат да бъдат наградени лично с някакъв жест “от сърце”. Ако мениджърът предпочита писмената комуникация, би тябвало да напише на ръка благодарствената бележка, предназначена за служител от социален тип.


4. Новатори

Това, което привлича този тип служители е каузата. За тях, голямата картина на крайния резултат, е по-важна от мениджърите, които ръководят стъпките към неговото постигане. Този тип хора оценяват високо награда, която е нетрадиционна и замислена с въображение – някакъв не материален знак за уважение би имал, голямо значение за тях.


5. Тихите служители

Този тип сътрудници не се нуждаят от фанфари, но е важно да ги насърчите в частен разговор на “четири очи”.


6. Експресивен тип

Тези хора се чувстват по-мотивирани ако работят в среда, където всичко се обсъжда открито, вратата на кабинета на мениджъра стои отворена, а той самият е на разположение за разговор. Експресивните служители обичат общественото признание, съпроводено с известна доза пищност и церемониалност.


7. Миротворци

Този тип служители се надяват, че всички ще се придвижват заедно в едно направление. Те няма и да се сетят да пожелаят награда или признание, така че от вас зависи дали да им предложите нещо, което да повиши техния ентусиазъм.


8. Висококвалифицирани и независими

Ако този тип служители са съгласни с вас, те ще бъдат високомотивирани. Освен това, те ще ви кажат какви награди очакват. Каквито и да са тези награди, независимите служители са склонни да ги искат веднага.


9. Колективните играчи

Хората, които “играят добре в екип” трябва да чувстват увереност в лидера и в проекта, иначе те губят мотивация. Те искат да знаят от самото начало, каква награда могат да очакват. Старайте се да им осигурите всичко, което сте им обещали.


10. Гъвкавите служители

Този тип сътрудници работят в хармония с целия екип, стига в работата по проекта да не възникне нещо, което противоречи на моралните им убеждения. Доволни са от всякакво признание, под каквато и форма да е направено.



В заключение


Отчитайте начина на мислене на всеки ваш сътрудник, когато става дума за неговата мотивация. Внимавайте за най-слабото звено сред служителите си. Ако във вашия екип има мързеливец, който постоянно върши по-малко работа от останалите, но не търпи последствия, това може да намали мотивацията на всички останали.
Няма съмнение, че вътрешната мотивация е от съществено значение. Но и методите за външна мотивация - повишения, бонуси, награди, титли и т.н. - имат своята роля. Компетентният ръководител мотивира своите сътрудници, както ползва комбинация от различни средства


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница