10 октомври 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/15
Дата09.09.2016
Размер2.42 Mb.
#8746
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15
10 октомври 2008 г.
ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:


В. 168 часа 2

В.168 часа 10

В.168 часа 11

В.168 часа 11

В.168 часа 12

В.168 часа 13

В.168 часа 14

В. Телеграф 18

В. Стандарт 24

В. Нощен труд 34

В. Пари 35

В. Сега 42

В. Новинар 44

В. Новинар 45

В. Новинар 45

В. Дневник 46

В. Дневник 46

В. 24 часа 58

В. Дума 65

В. Дума 66

В. Труд 66

В. Труд 73

В. Монитор 81

В.Политика 85

В. Земя 97

В. Земя 97

В. Земя 97

В. Кеш 102

В. Кеш 103

В. Кеш 103

В. Кеш 103

В. Кеш 103

В. Кеш 104

В. Кеш 104

В. Кеш 104

В. Кеш 105

В. Кеш 105

В. Кеш 106

В. Кеш 107

В. Кеш 109

В. Кеш 111

В. Кеш 113

В. Кеш 113

В. Кеш 114

В. Кеш 116

В. Кеш 117

В. Кеш 118

В. Кеш 119

В. Кеш 121

В. Кеш 122

В. Кеш 124

в. Кеш 125





10-16.10.2008 г., с. 6-7
292 000 лева за петима в „Булгаргаз”
Огромни пари си раздавали държавните чиновници на изпадналото в криза дружество
292 ХИЛЯДИ лева са си раздали като премии и за­плати петимата ше­фове на борда на губещото държавно предприятие „Бул­гаргаз".

В управлението на дружествата на сладки постове с огромни за­плати са назначени ак­тивисти на БСП, зам.-министър и премиерски съветник.

Те са си раздавали солид­ни заплати очевидно без да се притесняват, че държав­ното дружество върви все по-зле, установи проверка на „168 часа". Тези дни ше­фът на „Булгаргаз" Дими­тър Гогов официално обяви, че компанията е на загуба. Именно заради това и топлофикациите са на ръба на фалита, а хиляди семейства ще зъзнат цяла зима, защото им бе спряно парното. „Бул­гаргаз" е част от бившата

мегакомпания „Булгаргаз холдинг". От две седмици тя се вля в „Български енерги­ен холдинг".

2811 лв. средно на месец е получавал зам.-министърът на икономиката и енер­гетиката Валентин Иванов. Той бе председател на борда на директорите на „Булгар­газ холдинг". Самият Ива­нов бе назначен за зам.-министър и шеф на борда от бившия енергиен министър Румен Овчаров. На въпрос защо са си раздавали такива заплати, Иванов обяви, че са били много по-малки. Той отказа да посочи конкретна фирма с оправданието, че вече не е шеф на борда. В декларацията си за обявява­не на интереси от 28 март 2008 г. Иванов е посочил, че е получил от „Булгаргаз" 33 738 лв. Тоест по 2811 лв. ме­сечно.

Подобен апетитен доход от компанията е получавал и доскорошният премиерски съветник Валентин Радо­мирски - също член на борда. В кабинета на Сергей Станишев той отговаряше за външната политика. Преди няколко седмици стана ясно, че той напуска, за да стане посланик в Румъния.

От финансовия отчет на „Булгаргаз холдинг" за 2007 г. е видно, че „възнагражде­нията на съвета на директо­рите" са 283 хил. лв. Като" се прибавят и осигуровките, сумата набъбва до 292 хил. лв. Ако парите механично се разделят на пет, колкото са членовете на борда, се полу­чава, че всеки от тях средно е струвал на фирмата

по 4866 лева на месец Валентин Иванов каза, че не са получавали подобни суми, но отказа подробнос­ти, защото вече не е в борда. Близък до него каза, че най-вероятно в тези суми влизат и възнагражденията на ня­кои шефове на дирекции.

В управата на няколкото дружества на „Булгаргаз" има четирима активисти на столичната организация на БСП от общо 18 души ръко­воден състав. Всички те са на високи позиции в софийска­та структура.

Мичо Райковски, който влиза в борда на дъщерна­та фирма „Булгартрансгаз", е заместник-председател на градския съвет на БСП в София. Той е дясната ръка на Румен Овчаров. Освен това е шеф на район „Из­грев". Райковски притежава консултантска, и търговска фирма според информаци­онната система ДАКСИ и е съсобственик във фирми за търговия с горива.

Капиталът на „Булгар­трансгаз", където се подви­зава БСП лидерът, е 731312 990 лв. В борда на дирек­торите общата заплата на управниците е била 174 000 лв., което усреднено прави по около 2900 лв. на месец на човек. Мичо Райковски отрича да е получавал па­рите.

„Нямам спомен да съм вземал по толкова много пари. Не повече от 1000 лв. на месец. От време на време има премии, но не е всеки месец. Иначе нашето дружество

е на печалба, „Булгартранс­газ" е транспортно пред­приятие, което трансферира газ, и сме отделно от „Булгаргаз" ЕАД", коменти­ра Мичо Райковски. Според него съветът на директорите се събира всяка седмица, по­някога дори по-често, когато има важни въпроси.

Заплатите на членовете на борда били гласувани от дружеството майка „Булгар­газ холдинг". Райковски се гордее, че е дългогодишен член на БСП и има 40 г. пар­тиен стаж в столетницата.

Членовете на борда на „Булгаргаз" ЕАД са струва­ли по-малко. Във финансо­вия отчет на дружеството е посочено, че възнагражде­нията, социалните разходи и осигуровките на ключо­вия персонал са 152 хил. лв. Ключовият персонал е не само бордът на директорите, но и шефовете на отдели, главният счетоводител и ка­сиерите.

В „Булгаргаз" ЕАД са дру­ги двама активисти на БСП. Това са шефът на партий­ната организация в един от най-големите райони - „Лю­лин" - Венцислав Агайн и членът на столичния пленум на БСП Юлиан Генов. Той е в ръководството на район „Студентски" на столетни­цата.

„Това не е вярно. Запла­тите са поне два пъти по-малки", заяви Агайн пред „168 часа". Според него „Булгаргаз" е бил пред за­криване, ако цената на газа не е била вдигната. Причи­ната за загубата на друже­ството не била в начина на управление

Според Агайн комисията на Константин Шушулов забранила да се изравни це­ната през последното триме­сечие заради високите смет­ки, но „Булгаргаз" трябвало да плаща на „Газпром" и затова цената трябвало да се вдигне. Бордът на дирек­торите е написал изложение до министъра на икономи­ката и енергетиката Петър Димитров и обмисля дори среща със Сергей Стани-шев. Венцислав Агайн е назначен в борда на дирек­торите по време на тройната коалиция - преди две години и половина, но не смята това за партийно назначение.

„Специалността ми е външна търговия. Не виж­дам причина да не заемам тази длъжност", казва Агайн.

Според информацион­ната система ДАКСИ Вен­цислав Агайн е в управата и на Комбинат за обработка на цветни метали във Вра­ца, в което държавата има 19% собственост.

Юлиян Генов от градската организация на БСП заяви, че заплатите в „Булгаргаз" ЕАД са регламентирани от наредбата за дружествата с държавно участие.

„Става въпрос за 6 мини­мални работни заплати което без данъците и оси­гуровките отива към 1000 ле. на месец ", заяви Генов.

В дъщерната на „Булгар­газ холдинг" - „Булгартел", са скромни. Във финансо­вия отчет е посочено, че тримата в борда са си поделили 51 хил. лв. през цялата 2007 г. Ако су­мата се раздели на три, се получава, че средно всеки е струвал на компанията по 1416 лв. месечно. За сравнение предходната година бордът е струвал на компа­нията общо 34 хил. лв.

Според отчета главният изпълнителен директор е получил през 2007 г. 32 хил. лв. брутно възнаграждение. Или той е

струвал на фирмата си

средно по 2666 лв. месечно.

Член на борда на фирма­та е Бойко Маринков, шеф на БСП в район „Възраж­дане".

Дал съм си CV-mo, ми­нистърът е преценил, че имам необходимите про­фесионални, езикови и екс­пертни качества, за да ме назначи", обясни Марин­ков. Според него фирмата е успяла да създаде проспериращ бизнес. Има свърза­ност в Турция, Македония, Румъния.

„Можем само да се гор­деем с резултатите, фир­мата е на печалба", обясни Маринков. Шефът на ком­панията Димитър Бамбов отказа коментар. Страниците подготвиха ПЕТЯ МИНКОВА СИМА ВЛАДИМИРОВА
Фитнес и джакузи и компанията
За нас по-високи газ и парно

СГРАДАТА на „Булгаргаз" на призем­ния етаж има фитнес салон и джакузи. Фитнесът функционира, но не е ясно какво е станало с джакузито. Служителите отбягват въпроса, за да не се прави аналогия с лу­кса в „Топлофикация". И двете благинки са създадени през 1998 година.

Може би заради това тази година дружеството обявява конкурс за пране на хавлиени кърпи. Те трябва да са допълнител­но обработени с дезинфектант, омекотител и да са в индивидуална опа­ковка. Дружеството иска да открие фирма, която да пере и покривките му за маса. Тези, които ще спортуват, са се сдобили и с тениски с логото на компанията, фирмата е поръчала 30 броя тишърти с къс ръкав.

Изискванията на „Бул­гаргаз" са фирмата, ко­ято поеме поръчката за пране, да може два пъти седмично да взема упо­требяваното пране и два пъти седмично да доставя чистото. Освен това два пъти годишно трябва да взема щорите за пране.

Дружеството иска за „покривки, салфетки и карета - пране, деташиране, химическо чистене и гладене".

В края на 2007 г. друже­ството обявява обществе­на поръчка за „луксозен представителен авторски календар, 13-листов" -1200 броя. Също толкова луксозни хартиени плико­ве за календарите. Освен това „Булгаргаз" търси фирма, за да поръча още 3150 обикновени календа­ри и още толкова коледни картички.

Дружеството обявява поръчка и за рекламни материали с логото на дъ­щерните дружества -1350 „луксозни календар-бележници" и обикновени - 2450 бр. 1300 настолни календари, още толкова джобни тефтери, 4500 химикалки, 500 запалки с пиезокристал, както и 50 „луксозни маркови запал­ки" и още 100 комплекта луксозни маркови писал­ки и запалки.

В „Булгаргаз" очевид­но има култ към кожените изделия. През октомври фирмата е поръчала 40 бройки мъжки кожени портфейли и 20 женски кожени портфейли. Ес­тествено те си вървят с претенции за черен цвят и луксозна картонена опаковка. Компанията се е нуждаела от 40 бройки кожени визитници с лого­то на различните друже­ства, 40 бройки кожени ключодържатели, отново черни.

Доста по-скромна е бройката от мъжки коже­ни чанти - само 10 души са се сдобили с тях. За сметка на това 65 души са получили чадъри с логото на „Булгаргаз". Това не е всичко. 50 души са се сдобили с кожени визитници с метален ме­ханизъм със сменяеми прозрачни джобове и възможност за добавяне на нови. Афинитетът към кожата минава и в друга поръчка - за папки с блок листове - 50 на брой.

Булгаргаз" е обявила поръчка и за фирма, която да поддържа техниката на хранителния комплекс. От нея става ясно, че компа­нията притежава не само кафе машини, фритюрници и хладилници, но така съ­що охладител за напитки, конвектомат, скара, колбасорезачка, цитрус преса, ледогенератор, миксер.


Велко Вълканов няма да гласува за БСП________
КРАЙ с гласуването за БСП обя­ви дългогодишният коалиционен партньор на столетницата Велко Вълканов. Той е разочарован от управлението и политиката не само на соцпартията, но на всички досе­гашни правителства.

В бъдеще ще гласувам за някоя от комунистическите фор­мации. Нямам сърце да дам вот повече за БСП, която поддържа безчовечната система на капи­тализма", заяви Велко Вълканов. Според него не е прилично члено­вете на бордовете на директори да получават такива заплати, когато народът бедства. Дълг на управля­ващите било да бъдат съпричастни с хората. Депутатите и министрите нямали представа как се живее с 200 лв. на месец. Управниците взе­мали безбожно големи заплати.



Ограбват ни със собствените ни подписи, като сме гласували за тях, но повече няма да го правя", заключи Вълканов. Той призна, че за последно е гласувал за червен кандидат на президентските избо­ри - за Георги Първанов. Но само защото срещу него е бил Волен Сидеров. На местните избори вече се е отказал да даде вот за червен кандидат за кмет.
Павел Кърлев, шеф на федерацията за защита на потребителите:
Ще наблюдаваме сценария „Топлофикация"
- Г-н Кърлев, как ще коментирате високите заплати в „Булгаргаз"?

- Още в началото на кри­зата заявих, че проблемът с „Булгаргаз" се развива по съ­щата схема, по която станаха скандалите с източването на „Топлофикация". Опасявам се, че и тук ще излезе, че друже­ството се източва. Може да се окаже, че скандалният лукс

в „Топлофикация" е възпроиз­веден и тук. Имам данни, че е внесен сигнал в прокуратурата за източване на „Булгаргаз". Личната ми позиция е, че ще наблюдаваме същия сценарий като в „Топлофикация". През последните пет години намаля почти двойно вътрешният транзит, от който инкасираха такси, а се оказа, че средната заплата в дружеството се е увеличила двойно, както и личният състав се е увеличил. Ръководството получава за­плати за нищо.

- Нуждае ли се „Булгар­газ" от рекламни материа­ли?

- Категорично не. Ако се правят някакви подобни лук­созни атрибути, това е за да се посрещат определени гос­ти, но бройките не са за 10-20 гости, а в пъти повече.
Минчо Христов, зам.-шеф на парламентарната комисия за борба с корупцията
Неморално е в тази ситуация
- Г-н Христов, фирма като „Булгаргаз" има ли нужда от рекламни материали?

- Категорично няма никаква нужда.

- Как ще коментирате, че в бордовете са си давали заплати между 1400 и 2800 лв.?

- Внесъл съм законопроект, с който предлагам министри, зам.-министри и членове на полити­чески кабинети да не получават възнаграждения от бордове. Парламентът го отхвърля три години. В тази ситуация това е не­морално. Помня, че имаше един зам.-министър, получил над 100 хил. лв. от бордове. На фона на всеобщата бедност това е престъ­пление. Попитах премиера какво се прави по този въпрос, той ми каза, че се обмисля да бъде силно намалено възнаграждението. Не съм разбрал дали е направено, струва ми се, че не е. Това е въ­прос и на морал - не можеш да получаваш такива суми от губещо предприятие и да си зам.-минис­тър. Обикновено ръководството

е виновно за резултатите. Шефът на комисията „Кушлев" сам си бе определил заплата от 7000 лв. Първото, което трябва да напра­вят правителството и парламен­тът, е да ограничат заплащането в тези бордове, в тези държавни комисии, които източват огромни държавни средства. Недоумявам защо Народното събрание отхвър­ля моето предложение за огра­ничаване на това заплащане. Ще бъдете изключително изненадани, ако разберете заплатата на шефа на БНБ Иван Искров. Тя е в пъти над заплатите в тези бордове. Направих опит да разбера колко е тя, но не получих информация. Изглежда, това е най-секретният документ в държавата, което не е редно. Заплатите на една дър­жавна институция трябва да са публични.
Да се види личното им имущество
ДА СЕ ВИДИ личното богатство на шефовете на такива дружества като „Булгаргаз", топлофикациите, електроразпреде­лителните фирми, защото вземат от своите таргет групи. Това предложи на­пусналият преди 2 г. БСП Владимир Брезоев. Той е бивш партиен работник от „Позитано" 20. Според него столетницата не е по-раз­лична от останалите партии и би било неправилно да се изтъква като единствената праведна.

Мислят си, че могат да крадат само защото другите формации крадат повече. Най-добре е всеки от тях сам да докаже откъде има придобитото си богатство, а не да се чака от съда да се произнесе", заяви Брезоев.




10-16.10.2008 г., с. 9
Царят минава в сянка
Симеон се отдръпва от НДСВ, вече бил на възраст
ЦАРЯТ обмисля ва­риант да се от­дръпне назад в партийните дела на НДСВ, като си запази влиянието вътре във формацията, твърдят от жълтите редици.

Очаква се на предстоящ­ия след седмица трети ре­довен конгрес Симеон да прехвърли част от отговор­ностите си върху своите за­местници.

Засега монархът няма намерение да се отказва напълно от НДСВ, а само да бъде в сянка. Симеон бил отвратен от родната политика, в това число и от по-голямата част от подчинените си и искал да не се занимава повече с партийни дела. В същото вре­ме царят е принуден да стои във властта, ако не иска да има

проблеми с имотите си

в България. Възможно е Сакскобургготски да остане почетен ли­дер на жълтите. Проблемът е, че при този подход ще трябва да по­сочи някого за наследник и да го направи и.д. цар. Затова Симеон имал и втори ход - засега пазен в дълбока тайна.

„При всички положения ца­рят вероятно ще възложи по­вече права и отговорности на Заместниците си. За себе си ще остави да решава само най-ключовите въпроси на управлението на тройната коалиция. Всички партийни теми ще се коменти­рат на по-ниско ниво - в ръко­водството", разкриха запознати. Заместниците ще отговарят и за изборите, за да може те да понесат вината при провал.

Отдръпването си от политика­та Симеон щял да мотивира с фа­кта, че вече е на 72 г. и има нужда от намаляване на темпото.

„Не бих коментирал тази те­ма", отсече говорителят на НДСВ Станимир Илчев. Сакскобургготски ще постави за основна задача пред конгреса не само НДСВ да влезе в следващия парламент, но и да участва в бъдещото управле­ние. Според смет­ките на щаба тех­ният шанс се със­тои в това ГЕРБ да има равни бройки депутати с БСП и ДПС, за да не могат и двете страни да съставят самостоятелно правителство. За да си осигури контрол върху бъдещото ръководство на НДСВ, Сакскобургготски ще го увеличи и ще направи така, че лобитата да бъдат представени поравно в него. По този начин той ще бъде единственият арбитър между тях. Никое крило няма да има цялата власт в партията.

Очаква се на конгреса царят да въздигне нови лица. Милен Велчев вече не е номер едно пред Симеон след публичното му признание, че е изгубил пари на борсата. Новата силна фигура ще бъде Борислав Цеков, бивш нововремец. За заместници

се спрягат още досегашните Илия Лингорски и Марина Дикова, а за нови - бившият правосъден министър Антон Станков, зам.-шефката на парламента Камелия Касабо­ва, екссоциалната министърка Христина Хри­стова, шефката на предизборния щаб Мария Дивизиева и депутатът Олимпи Кътев.

„Не ми тряб­ват партийни постове, за да работя за каузата. Ангажиран съм с институцията на омбудсмана", заяви Борислав Цеков пред „168 часа".

Единственият останал в НДСВ влиятелен представител на юри­дическото лоби - Даниел Вълчев, все още има солиден гръб - твърдят царисти. По регионите министърът имал свои хора, из­брани за делегати на конгреса.

„Вълчев разчита особено мно­го на функционерите, които е уредил да работят в местните инспекторати на образовател­ното ведомство", заявиха запоз­нати. Според тях не е изключено те да се опитат да внедрят Дани­ел Вълчев в Политическия съвет на НДСВ. В ръководството едва ли има шансове, защото то се по­сочва лично от царя. Противни­ковите лобита са се подготвили срещу тази вероятност, като са заложили в устава на партията текст, според който министрите имат само съвещателен глас в По­литическия съвет. Т.е. не могат да гласуват за или против определе­ни решения, а само могат да се изказват на заседания.

Страницата подготви СИМА ВЛАДИМИРОВА
В НДСВ залагат дали Ахмед Доган ще дойде на конгреса им този път. Ако е последователен, ще пропус­не, както го направи мина­лата година, смятат депута­ти. Те са сигурни, че Сергей Станишев няма да пропусне да дръпне една реч.


10-16.10.2008 г., с. 9
Още 5 милиарда лева спира Брюксел
101 проекта по САПАРД със завишени цени
5 МИЛИАРДА ле­ва за селско­стопанските програми може да ни спре Брюксел.

Това е възможно да се случи, след като доклад на световно­известна одиторска компания установи, че има 101 проекта по програма САПАРД със съмнения за над­писвани или фалши­фицирани фактури.

Одиторите от „Гранд Торнтън" са направили про­верка на проекти за периода от юли 2001 г. до август 2008 г. Общата стойност на пла­тените инвестиции по тях е над 611 млн. лв., а на субси­диите - 266 млн. лв.

Докладът е изготвен по поръчка на Държавен фонд „Земеде­лие". В него е посочено, че ръководството на фонда ве­че е запознало с документа представители на Европей­ската служба за борба с из­мамите - ОЛАФ.

„Наистина проведохме среща с представители на ОЛАФ във връзка с докла­да", потвърди пред „168 часа" зам.-шефът на Дър­жавен фонд „Земеделие" Константин Паликарски. Той уточни, че 101-те съм­нителни проекта вече са предадени на ДАНС МВР и прокуратурата.

Одиторите са проверили над 35 хил. активи - маши­ни, сгради и

земеделски съоръжения

разпределени в 2943 доси­ета. От тях на одиторите са дадени 2905 досиета.

Според Паликарски въз основа на одиторския до­клад фонд „Земеделие" вече прави своя проверка. Причината е, че одиторите не гарантират, че съмни­телните проекти са реални злоупотреби. От „Гранд Торнтън" правят проуч­ването си чрез няколко подхода. Първо изпращат над 3270 писма до достав­чици и производители на активи, купени с пари по САПАРД. Питат ги дали са доставяли техниката и

на каква цена

Пишат и до доставчици, които не са представяли оферта, но могат да сви­детелстват какви са били цените на даден актив за даден период.

В резултат на това се установява цените на кои машини и съоръжения пре­вишават средните пазарни с цени с над 10 хил. лв. без ДДС. Установяват се и кои доставчици са предлагали различни цени за един и същи актив. Натъкват се и на нарушения в застрахо­вателните полици - липсват

имена, дати, подписи, адре­си и телефони на доставчи­ци, съвпадение на адресите на различни доставчици, засечени са случаи, когато не е избирана офертата с най-ниска стойност и др.

В хода на проверката 29 доставчици заявяват пред одиторите, че никога не са пращали оферти. За прове­ряващите това е сигнал, че фирмата е приложила дос­та съмнителни похвати при изработката на. проекта си. Има приложение и на фир­ми, ползвали

съмнителни

строително-монтажни ра­боти - с надути и нереални цени.

В доклада не е посочено каква е стойността на пла­щанията по тези проекти. Със сигурност има два на стойност над 1 млн. лв. всеки.

„По този доклад ще за­дам въпрос на министъра на земеделието. Ако Раз­плащателната агенция незабавно не бъде изваде­на от фонд „Земеделие" и обособена на пряко подчи­нение на Министерския съвет, може да бъде заразена от далаверите на САПАРД. Това ще при­нуди Брюксел да ни спре и 5-те млрд. лв. по програ­мата за селските райо­ни", обясни пред „168 ча­са" независимият депутат Яне Янев.

Зам.-шефът на фонд „Земеделие" Константин Паликарски е на по-раз­лично мнение.

„За нас това е плюс, Защото сами сме иници­ирали подобна проверка.

Сега най-важното е да докажем, че имаме капаци­тет да разкриваме измамите сами. В момента, в който го направим.

Гарантираме че няма да бъдат увредени финансовите интереси на България или на ЕС", обяс­ни Паликарски и допълни: „В ЕС знаят, че винаги ще има хора, които ще се мъчат да лъЖат. За тях това не е изненада. Въпро­сът е ние да ги хващаме, или поне да полагаме мак­симални усилия да ги хва­нем, а не да си затваряме очите."

От офиса на „Гранд Торнтън" отказаха комен­тар пред „168 часа". Фир­мата е сред най-големите одиторски компании с над 520 офиса в цял свят.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница