11 декември 2013 г. Тема: здравеопазване



Дата10.02.2018
Размер243.99 Kb.
#57159
11 декември 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Илия Баташки в крайна сметка става шеф на МВР болница на третата седмица, след като напусна парламента, за да стане зам.-директор там. Тогава червеният депутат отричаше да има амбиции или договорка за началническия пост. Заповедта на вътрешния министър за назначаването му е прочетена вчера на персонала, съобщи „Медиапул".


Махнаха временно 2-ма шефове в „Пирогов", частна клиника дава работа на уролозите в оставка
Ръководството на „Пирогов" отстрани временно от длъжност шефа на урологичния комплекс проф. Славчо Кънчев и шефа на анестезиологията към него д-р Цветан Борисов. Мярката е предприета до изясняване на причините за конфликта, В понеделник всички уролози в болницата подадоха предизвестия за напускане заради конфликт с д-р Борисов. Те се оплакват от психически и физически тормоз. И днес се събират писмените обяснения от всички участници в скандала. Срокът е 3 дни, а след това със случая ще се заеме Етичната комисия на болницата. Зам. здравният министър проф. Чавдар Славов препоръча сезиране и на Централната комисия по етика на Българския лекарски съюз. С омерзение мога да кажа, че става въпрос за лични отношения, заяви пред БНР проф. Милан Миланов, шеф на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение, и обясни, че скандалът е тежко нарушение на етиката и от двете страни и срам за българските лекари". Той каза, че след тежък разговор с д-р Борисов решение било взето, но уролозите изведнъж решили да окажат натиск, подавайки оставка. Миланов бе категоричен, че д-р Борисов е безупречен в работата си. Имал обаче една черта, която не се харесвала много на всеки хирург -безкрайно силно защитавал интересите на анестезиолозите и сестрите от неговото отделение, понякога достигайки действително до тежки етични отношения. 20-те уролози междувременно получиха покана за работа в частна пловдивска болница. Ще им предложим атрактивни възнаграждения, поемаме им и разходите за квартира. Атмосферата за работа при нас е приятна и комфортна. Това заяви вчера мениджърът на пловдивската болница „Медлайн" д-р Невен Енчев.


Демоскоп

Всеки 3-и циганин осигуровка и джипи
60% нямат топла течаща вода в къщите си
Ескалиращата дискриминация и антиромско говорене са сред най-големите пречки пред интеграцията на ромите у нас, показва докладът от гражданското наблюдение на Националния план за изпълнение на Десетилетието на ромското включване 2005-2015 г. и Националната стратегия за интеграция на ромите в България през 2012 г. Той бе представен вчера на конференция, организирана от Институт „Отворено общество". Изследване на института от лятото на тази година показа, че в над 90% от случаите обект на езика на омразата са ромите. Други сондажи сред представителите на самите ромски общности показват, че в тях над 40 на сто са безработни. В тази група всеки 4-и не може да започне работа заради етническия си произход. 90% от респондентите заявяват, че в кварталите, в които живеят, няма бюро по труда. Към момента училищата, в които са записани 48,3% от учащите роми, се намират в квартали с преобладаващ брой ромско население. По думите на изследователите това е предпоставка за задълбочаване на сегрегацията на учениците от този етнос. Занемарена изглежда и здравната грижа към ромската общност у нас. Над 30% сред тях са без здравни осигуровки и без личен лекар. Само 2% от анкетираните сред тях твърдят, че през последната година в квартала им е изграден медицински пункт, а под 2% са онези, които казват, че в квартала им има изградена аптека. Сондажите показват още, че 75% от ромите живеят в къщи, а от тях 17 на сто са изградени от кирпичени тухли. Около 20% от анкетираните роми заявяват, че нямат никаква течаща вода в дома си, а още 60% - че нямат топла течаща вода в къщата си. 75% от интервюираните споделят, че улиците в района, в който живеят/не са асфалтирани, а такива са само 17 на сто. Думите „няма" и „липсват" се отнасят за наличието на детска градина, училище и полицейско управление - под 2% твърдят, че ги имат. В около 32% от ромските квартали няма достъп до интернет, 90% от респондентите заявяват, че няма детски площадки или градинки. 60% от запитаните споделят, че в техния квартал няма публичен транспорт.


Медици в тубдиспансера подават оставки
Пламен Енев

Всички служители на специализираната болница пневмофтизиатрични заболявания във Варна са депозирали оставките си при управителя на здравното заведение Станимир Киряков. В понеделник половината персонал на тубдиспансера заяви намерение да напусне от началото на 2014 г., а във вторник това са сторили и останалите медици. Причината е тежкото финансово състояние на общинската болница, чиито общи задължения са над 300 000 лв., а работещите не са вземал и заплати от август. Повод за оставките стана отказът на комисията по финанси към общинския съвет да гласува средства за оздравителния план на дружеството. Преди това здравната комисия бе одобрила програмата, която възлиза на общо 500 000 лв. и трябва да се изпълнява тази и следващата година. Планът предвижда клиничната лаборатория и отделението по образна диагностика да бъдат прехвърлени от медицинския център към болницата. Това се налага, защото сегашното положение на структурите не позволява от тяхната дейност да се реализират приходи от здравната каса. Част от оздравителния план е и разкриване на отделение с 15 легла за пациенти с неспецифични белодробни заболявания. Ако това не се случи, болницата ще изгуби правото на финансиране по клинични пътеки. Шефката на здравната комисия доц. Лидия Петкова (БСП) бе изненадана от отказа на колегите си от финансовата комисия да гласуват предложението. „Става въпрос за 150 000 лв. от бюджета за т.г., а останалите средства ще са заложени догодина", заяви доц. Петкова. Тя напомни, че ако общината не приеме този план и работещите напуснат от 2014 г., болницата ще бъде закрита, тъй като лицензът й ще бъде отнет. От своя страна шефът на бюджетната комисия Тодор Балабанов (ГЕРБ) заяви, че точката не е разглеждана на заседанието от понеделник, защото кметът Иван Портних е назначил одит на болницата заради съмнения за неефективно управление от предходния управител. За днес (сряда) е насрочена среща на новия шеф Станимир Киряков с кмета, на която най-вероятно ще стане ясно бъдещето на тубдиспансера.




Избират шефа на касата с конкурс
Шефът на НЗОК вече няма да бъде избиран от Народното събрание, а чрез конкурс от Управителния съвет на финансовата институция. Тази промяна бе приета на първо четене в Закона за здравното осигуряване вчера. Ако законът бъде приет и на второ четене, сегашният шеф на касата д-р Румяна Тодорова ще трябва да се яви на конкурс за поста. Предложението за изменението бе направено от народния представи- тел от Коалиция за България Емил Райнов. Депутатите гласуваха тристепенно управление на НЗОК, което включва Събрание на представителите, Контролен съвет, Управителен съвет и директор, а не както досега само Надзорен съвет и управител. Сегашният модел на управление на НЗОК е неефективен и води до липса на прозрачност при вземане на решенията за разходване на средствата във ведомството, смята Райнов.


Баташки оглави МВР болница
Бившият депутат от БСП Илия Баташки оглави МВР болница. Това стана само две седмици след като напусна парламента и стана зам.-шеф на ведомственото лечебно заведение. От МВР все още не са обявили мотивите за промяната в ръководството на болницата. Баташки е хирург. От 2005 г. до 2009 г. е ръководил университетската болница в Пловдив„Свети Георги". След това пое общинската болница в града „Св. Пантелеймон". Междувременно стана ясно, че 97 медици ще даде МВР на болница „Лозенец", по-известна като Правителствена болница. Служителите ще бъдат съкратени от щата на вътрешно- то ведомство и прехвърлени към лечебното заведение. Такова решение се очаква да вземе правителството на редовното си заседание като измени Правилника за прилагане на Закона за МВР. „Необходимостта от структурната промяна произтича от пускането в експлоатация на основно ремонтирания сектор за подготовка и съхранение на материали и инструменти, въвеждането в действие на новоизградения кръвен център, на няколко лаборатории,както и поради необходимостта от медицински специалисти", пише в мотивите на кабинета.


70 на сто от българите имат добра оценка за здравето си

Най-честата причина за смърт в ЕС е болест на сърцето
Общо 70 на сто от българите имат добра оценка за здравето си, 20 на сто - задоволителна, и 10 на сто - лоша или много лоша оценка, сочат последни данни на Евростат за самооценката на здравословното състояние на лицата над 16-годишна възраст през 2011 година. В България 72 на сто от мъжете и 63 на сто от жените имат добра оценка за здравето си, а недоволни от здравния си статус са 14 на сто от българките и 10 на сто от българите. Мъжете в ЕС оценяват като цяло здравето си по-добре, отколкото жените във всички страни на ЕС. Близо 70 на сто от анкетираните мъже в ЕС самооценяват здравето си като добро или много добро, докато подобна положителна оценка дават 65 на сто от дамите в ЕС. Най-значителен процент на доволните от здравето като цяло е отчетен в Ирландия -84 на сто, Швейцария и Швеция - по 80 на сто. Най-ниска самооценка на здравето си имат в Латвия - 47 на сто, и Литва - 46 на сто. Анализът отчита освен това и връзката между самооценката на здравето и образователния статус: у нас 40 на сто от оценяващите здравето си като добро са с ниска степен на образование, 60 на сто са с горна степен на средното образование и над 80 на сто - с висше образование. Подобно е и съотношението между нивото на доходите и здравната самооценка: у нас само 40 на сто от хората с ниски доходи оценяват здравето си като добро, 60 на сто от хората със средни доходи са доволни от здравето си и над 80 на сто от хората с високи доходи дават добра самооценка на здравето си. Според европейската статистика най-разпространената причина за смъртност сред мъжете и жените в ЕС са проблемите със сърцето: на 100 хиляди души население - средно 338 мъже и 188 жени в ЕС умират от болести на сърцето. У нас 413 мъже и 232 жени на 100 хиляди население умират от проблеми със сърцето.


Парламентът гласува одържавяването на здравната каса
Дина ХРИСТОВА

Законодателни промени, с които държавата на практика поема цялата власт в управлението на здравната каса, гласува парламентът вчера на първо четене. С предложенията, внесени от депутати от "Коалиция за България" и ДПС, се възстановява тристепенният модел на управление на НЗОК от Събрание на представителите, Контролен съвет и Управителен съвет. Квотите обаче са така разпределени, че държавата си осигурява пълно мнозинство в различните органи, за да си взема сама решения. Управителят пък става директор и ще се избира с конкурс, а не от парламента. Служителите отново ще преминат от служебни договори на трудови.




МЕДИЦИТЕ НЕ СА ВЗИМАЛИ ЗАПЛАТИ ОТ АВГУСТ

Лекарите от тубдиспансера във Варна напускат
ДОБРОМИР РАДУШЕВ

Десет от 13-те лекари във варненската болница по белодробни заболявания, които се грижат за туберкулозно болните в цяла Североизточна България, подадоха оставки. Те няма да работят от 1 януари и така лечебницата ще изгуби лизенза си. Останалите 3 медици пък смятат до дни да си подадат молбите за напускане.

Единствената такава лечебница в рeгиона е във финансов колапс. Дълговете й са за над 300 000 лева, а служителите й не са получавали заплати от август. Работят при мизерни условия, като отопление няма от 2 г. и температурата в сградата едва надвишава 10-11 градуса. Болницата е общинско дружество, но се финансира от държавата. Проблемите обаче започват преди 2 г., когато субсидията на преминал болен е намалена 4 пъти. Настоящият управител встъпва в длъжност наскоро, прави оздравителен план и съкращава щата до санитарния минимум. Средствата обаче пак не достигат. „За един лежащ пациент в стационара се плащат 30 лв. По изчисления, направени от дружеството по белодробни болести, издръжката на един такъв пациент струва около 80 лв.”, обясни управителят д-р Станимир Киряков. Болницата е без допълнителни приходи, тъй като не може да лекува по клинични пътеки. През миналите 2 г. част от недостига бе покрит от общинския бюджет, който е налял досега над 800 000 лева и повече не иска да го прави.

Днес д-р Киряков има среща с кмета Иван Портних. За да не затвори врати здравното заведение, общината трябва да даде за покриване на стари дългове тази година 150 000 лв. и още 150 000 лв. през следващата година. Нужни са още и 200 000 лв. за разкриване на отделение за неспецифични белодробни заболявания, което е единственият вариант болницата да продължи своята дейност.




Хирургът Баташки оглави МВР болница
Хирургът Илия Баташки е новият шеф на МВР болница, съобщиха от силовото министерство. Преди две седмици той беше назначен за заместник-директор и беше освободен като депутат от 42-рото народно събрание. От 2005 до 2009 г. д-р Илия Баташки беше шеф на университетската болница в Пловдив „Свети Георги”. След това оглави общинската болница под тепетата „Св. Пантелеймон”.

Депутатите промениха вчера Закона за НЗОК. Работещите в централата й, както и шефовете на районните й поделения вече ще бъдат назначавани по Кодекса на труда. Това решиха депутатите с промяна в Закона за НЗОК, която гласуваха вчера. Така занапред те няма да са с привилегии като повече дни платен отпуск, по-високи заплати и безплатни услуги, например безплатни карти за транспорт.

Управителят на НЗОК вече ще бъде директор, който ще се избира с конкурс, а не от парламента. Вместо двустепенната система от Надзорен съвет и управител касата ще се управлява от Събрание на представителите, Контролен съвет, Управителен съвет и директор.


Отстраниха двама шефове на отделения
ФАНИ СЕРАФИМОВА

Двама шефове на отделения в „Пирогов” бяха отстранени вчера временно заради скандала там. Това са ръководителят на клиниката по урология проф. д-р Славчо Кънчев и д-р Цветан Борисов – завеждащ отделението по анестезиология към клиниката, съобщиха от спешната болница. Санкцията ще продължи до изясняване на случая кой е виновен за скандалите, хоканията и шамарите между лекари там, обясниха от лечебното заведение.

Уролозите в „Пирогов” са тероризирани от анестезиолога д-р Цветан Борисов не от вчера, а от 6 г. Хоканията и грубостите са още от времето, когато директор беше проф. Димитър Раденовски. Това съобщи завеждащият клиниката по анестезиология проф. Милан Миланов вчера. Нарушенията са тежки, но те са и от двете страни, каза той.

15 водещи уролози, повечето от които хабилитирани лица, както и 5 медицински сестри депозираха в понеделник заявленията си за напускане с едномесечно предизвестие.

Директорът на „Пирогов” проф. Стоян Миланов вече е сезирал Столичната етична комисия на лекарския съюз по случая. До петък той трябва да представи подробен доклад в МЗ.

Междувременно пловдивска частна клиника покани уролозите от „Пирогов”, на работа в нея. Оттам дори им обещават жилища.




Илия Баташки оглави МВР-болницата
Бившият депутат от БСП Илия Баташки оглави болницата на МВР само две седмици, след като напусна парламента и стана неин зам.-шеф, съобщи Медиапул. Заповедта за назначаването му на ръководния пост, подписана от вътрешния министър Цветлин Йовчев, е била прочетена вчера пред персонала на лечебното заведение. Засега от МВР не са обявили мотивите за скоростната смяна в ръководството на ведомствената болница.

ДУМА припомня, че Баташки е хирург и от 2005 г. до 2009 г. ръководеше пловдивската болница "Свети Георги", преди да бъде уволнен от първия здравен министър в кабинета "Борисов" Божидар Нанев. За последно управленският екип на МВР-болница бе сменен от бившия вътрешен министър Цветан Цветанов в началото на август 2011 г., когато за директор бе назначена Даниела Монова, а за нейни заместници - Димитър Попов и Коста Костов. Монова оглавяваше от 2003 г. Клиниката по вътрешни болести и терапия в лечебното заведение.




13 лекари от варненския тубдиспансер напускат
Юлия Колева

13-те лекари от варненския тубдиспансер, който обслужва цяла Свероизточна България, са подали заявления за напускане, информира шефът на здравното заведение д-р Станимир Киряков вчера. По негови думи персоналът не е получавал заплати от август, условията, в които работи са много лоши. "Нямаме отопление от 2 години. Температурата в сградата в момента е около 11 градуса", твърди д-р Киряков.

Днес той ще се срещне с кмета на Варна, за да обсъди с него възможните действия, за да бъде спасен тубдиспансерът. За да продължи своята работа, лечебното заведение се нуждае от половин милион лева. "Общината трябва да даде по 150 хил. лв. за 2013 и 2014 г., като тази пари са за покриване на стари задължения, и още 200 хиляди за разкриване на отделение за неспецифични белодробни заболявания", обясни шефът. Той твърди, че предложението за оздравителния план на тубдиспансера е минало през общинската комисия по здравеопазване, но не е било разгледано от финансовата. Ако парите не бъдат осигурени, има опасност здравното заведение да бъде затворено, а до дни се очаква и останалите му служители да подадат заявления за напускане. В момента на лечение там са 28 туберкулозно болни.


Двама ръководители на отделения в „Пирогов” са отстранени
Ръководителят на комплекса по урология и на Клиниката по урология проф. д-р Славчо Кънчев и д-р Цветан Борисов, ръководител на Отделението по анестезиология към клиниката, са временно отстранени от работа, съобщиха от "Пирогов" вчера. Отстраняването им ще продължи до изясняване на случая, а в здравното заведение започва проверка.

ДУМА припомня, че на 9 декември всички лекари от отделението по урология от УМБАЛ "Пирогов" депозираха своите оставки. Става дума за около 30 души от I и II клиника, както и детската урология. Причината за недоволството е неспиращият вече четвърта година психически и физически тормоз от страна на завеждащия отделението по реанимация и анестезиология с операционен блок д-р Цветан Борисов.

Според медиците и медицинските сестри лекарят постоянно ги тормозел "чрез налагането на авторитарен стил на управление, интриги, фаворизиране на определени колеги, прилагане на двойни стандарти, закани за физическа разправа и реализацията им" и това принудило редица лекари и сестри да напуснат. Екипът на лечебното заведение е категоричен, че от години клиниката по урология е сцена на обидни квалификации, ругатни, ксенофобски изказвания, заплахи и физическа саморазправа.


Европейската здравна карта ще важи 2 години

Министърът ще отнема лиценз за дублиращи дейности на частни болници
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Европейската здравноосигурителна карта, която ни гарантира спешна и неотложна помощ в ЕС, ще важи не за една, а за две години.

Това предвижда промяна в Закона за здравното осигуряване, публикувана на сайта на Министерството на здравеопазването. Поправката е продиктувана от гласувания през октомври т.г. пакет от мерки на правителството за намаляване на административните тежести.

Нововъведението ще облекчи осигурените българи, тъй като над 150 000 души всяка година подновяват документа си или го изваждат за първи път. В момента с по-дълга валидност са картите за пенсионери, които важат доживот и за децата, които са за 5 г. Всеки здравноосигурен може да си извади европейската карта в почти всички клонове на банка ДСК и в офисите на спечелилия поръчката за набавянето им - т.е. в над 400 места в България. „Производството" на документа е напълно безплатно, става до 2 седмици, а ако осигуреният няма възможност да чака, може да отиде в регионалната здравна каса, където веднага ще му бъде дадено временно удостоверение. С него в продължение на 2 месеца българинът ще може да получава спешна помощ навсякъде в ЕС в случай на инцидент.

Друга важна промяна е в Закона за лечебните заведения. С нея се регламентира ново основание, с което здравният министър ще отнема разрешение за медицинска дейност. Това ще става, ако частни структури, които са под наем на територията на държавна или общинска болница, извършват същата медицинска дейност като тях. Просто казано, ако в държавна болница има инвазивна кардиология и наемателят (частната) предлага същото модерно лечение, то министърът ще има законовото основание да отнеме лиценза за дейността на частната. И сега в Закона за лечебните заведения има текст, който забранява дублиращите се дейности, но няма административен механизъм, по който министърът да отнеме разрешителното за съответната медицинска дейност на частното звено, обясниха от МЗ, потърсени от „Труд". Според депутати от здравната комисия при гласуването на новия текст той трябва да бъде прецизиран, защото понякога публично-частното партньорство само подпомага лечението на болните. А в други случаи наистина се стига до пренасочване на пациенти от държавните болници към частната, която примерно е в края на коридора в същата сграда. Точно тази практика иска да спре МЗ. Асоциацията на частните болници вече е реагирала с протестни писма.


Режат 97 щата от ведомството на Йовчев, дават ги на болница
ГЕОРГИ АНГЕЛОВ

Правителството ще намали щатната численост на Министерството на вътрешните работи с 97 бройки, става ясно от дневния ред на редовното заседание на кабинета. Освободените бройки ще се предоставят за увеличаване на персонала на болница „Лозенец", известна и като Правителствена. Рокадата се налага, тъй като броят на държавната администрация е постоянен, а болницата е към администрацията на Министерския съвет. Бюджетът на лечебното заведение редовно бива надхвърлян.

Болницата на властта се нуждае от по-голям щат, тъй като предстои да бъде отворени нов център за трансфузионна хематология (кръвен център). В него ще има лаборатории по молекулярна диагностика, микробиология, вирусология, имунология, паразитология и генетика.

Илия Баташки, който напусна парламента и стана зам.-шеф на МВР болница, е заел поста на директор. Заповедта му за назначаване, подписана от вътрешния министър Цветлин Йовчев, е била прочетена във вторник пред персонала на лечебното заведение. Баташки беше единственият кандидат за поста, а неговото място бе заето от БСП активиста от Пловдив Красимир Трифонов.

В МВР стартира 10-процентно съкращение на служителите.

Във ведомството работят около 54 хил. души, което означава, че оптимизацията ще засегне близо 5400 души. Очаква се това да бъдат служители от спомагателните дейности в МВР - огняри, работници в столови, диспечери,системни оператори. Униформените полицаи, които са около 27 000 души, не би трябвало да бъдат засегнати.




Искат клоуни в детските отделения
Жулиета МИТКОВА

Клоуни, които са специално обучени за работа с болни хлапета, да бъдат назначени във всички детски отделения в страната, предлагат от Българската педиатрична асоциация. „Смехотерапията съкращава престоя на малките пациенти в клиниките с около 3 дни", обясни за „Преса" проф. Владимир Пилософ. В момента единствено в Детската болница в София и в „Пирогов" има назначени на постоянен договор клоуни, като заплатите им са за сметка на лечебните заведения. „Ще водим разговори със здравното министерство да подкрепят финансово инициативата", добави проф. Пилософ.

„Когато попитах едно хлапе скоро ли ще го изпишат, а то поклати тъжно глава, сърцето ми се сви", сподели за „Преса" актьорът Димитър Рачков, който е едно от лицата на кампанията „Приказки без край".


Уникална операция спаси мъж с рак

Лекари om ВМА извадиха тумор от панкреас през дупки от 1 сантиметър
Жулиета НЕДЯЛКОВА

Уникална безкръвна операция, наречена „Уипъл", направи екипът на доц. Венцислав Мутафчийски във ВМА. Лекарите извадиха тумор от главата на панкреаса на 62-годишен мъж само през шест малки дупчици от по 1 сантиметър. „Това е най-сложната операция в коремната хирургия, защото се премахват 2/3 от стомаха - главата на панкреаса, жлъчните пътища извън черния дроб, червата и лимфните възли. След това всичко трябва да се възстанови и съедини. Тя е непосилна за 99% от медиците у нас", обясни за „Преса" доц. Мутафчийски, началник на отделението по лапароскопска и ендокринна хирургия и колопроктология. Безкръвната интервенция е още по-сложна от отворената и се прави едва за втори път у нас и на Балканския полуостров. Първата е дело пак на екипа на Военна болница.

След 6 часа и 15 минути в операционната доц. Мутафчийски успя да извади тумора

и да реконструира почти нов стомах на пациента, без мъжът да загуби и капка кръв. „Ракът се оказа в първи стадий, което прави прогнозата за мъжа отлична", добави медикът. Той е едва третият български лекар, който е дипломиран член на най-престижното американско дружество на хирурзите. Другите двама са доц. Александър Юлианов от Стара Загора и доц. Теодор Атанасов от „Софиямед".

„Годишно у нас от такъв тип операции се нуждаят между 70 и 80 пациенти, но проблемът не е само в сложността на манипулацията. Здравната каса покрива самата интервенция, но не и скъпите консумативи, които струват над 3000 лева", каза още доц. Мутафчийски. По думите му в цяла Европа лапароскопският метод все още се смята за новост, но в САЩ, Япония и Южна Корея е хит. Там различните застрахователни фондове поемат стойността на цялата операция и консумативите, защото са осъзнали ефективността й. „Пациентът се възстановява много бързо и само в рамките на три дни се връща отново на работа, без да се налага дълъг престой в болница, няма усложнения, не ползва отпуск и т.н.", подчерта доц. Мутафчийски. Ако НЗОК започне да плаща еднократните инструменти, неговият екип е готов да прави повече безкръвни операции.


Поканиха уролозите от „Пирогов" в Пловдив
Примамлива покана от частната болница „Медлайн" в Пловдив получиха вчера уролозите от „Пирогов". В понеделник двайсетте лекари подадоха оставки в знак на протест срещу управлението на арогантния си началник д-р Цветан Борисов. Управителят д-р Невен Енчев обеща на медиците високи заплати. „На софийските уролози ще бъдат осигурени и безплатни квартири. Средното възнаграждение на докторите при нас е 2500 лева", обясни за „Преса" д-р Енчев.

Междувременно директорът на „Пирогов" доц. Стоян Миланов временно отстрани от работа д-р Цветан Борисов и шефа на клиниката по урология проф. Славчо Кънчев.




Смехът е вълшебно лекарство
Николай НИКОЛАЕВ

Приветствам идеята за клоуни в педиатричните клиники, тъй като смехът е най-евтиното и най-вълшебното лекарство! Чудесно е да видиш как се ражда усмивката на едно болно дете. Но в нашата клиника по смехо- и психотерапия към „Пирогов" не правим само смешки. Клиниката се роди преди шест години, а аз и моят партньор д-р Роко сме единствените клоуни фокусници в Европа. В основата на моята патентована система за лечение е, че внушаваме на децата усещането за победители над болестта. Появяваме се като клоуни лекари, а аз се обръщам към някой от малките пациенти: „Ела, Гошко, какво те боли?" Той отвръща например: „Коремчето." После Гошко става мой асистент, давам му една кутия и от нея изваждам заек! С д-р Роко се удряме по главите и ахкаме: „Гоше, ти си вълшебник като нас. Страшното е минало, ти си победил болестта, оттук нататък трябва само да спазваш съветите на д-р Коко и д-р Роко." На всяко дете подаряваме книжка с десет рецепти какво да прави, за да не влиза в болница.

Прилагам и музикотерапия. В училището за незрящи деца „Луи Брайл" един голям български композитор, Георги Хулянов - също незрящ - направи група от момичета, които са пеещи ангели! Те също идват в „Пирогов", пеят, танцуват с децата. Магия!

Друга част от моя метод е водотерапията. Всяко дете трябва да пие задължително по 600 милилитра вода. Измислих хватка, която върши невероятни неща. На всяко дете освен всички други подаръци - книжка, ордена на усмивката, балони - се дава пластмасова чаша, на която пише: „Аз, водата, съм твой приятел. Помня, чувам и виждам, изпий ме." Убеждавам малките пациенти, че докато три пъти на ден пият вода от тази чаша и си мислят хубави неща, мечтите им ще се сбъднат. Вече имам четири писма, в които деца ми пишат, че желанията им са се осъществили. Истинските вълшебници са детските лекари на „Пирогов". Когато те свършат оперативната и медикаментозната намеса, ние се хвърляме и започваме психолечението. Престоят на детето в болницата намалява, разходите – също. С д-р Коко и д-р Роко гостува и трети „медик" - големият художник Иван Гонгалов, който учи децата да рисуват и им разкрива вълшебството на цветовете. Мечтата ми е да обуча 4-5 клинични клоуни, които да прилагат моята система. За жалост ограбеното здравно министерство няма пари. Радвам се обаче, че моята работа получава и международна популярност. Утре (б.р. - днес) имам извънредна визитация в „Пирогов" - ще дойдат 20 деца от Испания, Германия, Турция, Естония, тъй като са чули за нашата единствена в Европа клиника.


Авторът е актьор, известен на детската публика като Бате Николай. Заедно с колегата си Марин Неделчев правят смехотерапията на д-р Коко и д-р Роко пред болни деца в института „Пирогов".


Присаждат черен дроб и в “Токуда”
Черен дроб вече ще се присажда и в "Токуда". Това е първата частна клиника у нас с лиценз за трансплантации. Скоро от "Токуда" очакват да подпишат и договор за финансиране, обяви директорът д-р Явор Дренски. Така клиниките, в които се присажда черен дроб у нас, ще станат три - досега тези операции се правеха само във ВМА и болница "Лозенец". Начело на екипа в "Токуда" ще застане доц. Кирил Драганов, който е трупал опит във Франция.

Междувременно стана ясно, че трети донор от Сливен спасява човешки животи. Тази нощ от МБАЛ "Д-р Иван Селимински" в града 41-годишен мъж е получил мозъчен кръвоизлив, а близките му дали съгласие с органите му да се помогне на пациенти.



Мария Чипилева


Смяната на шефове тече с пълна пара, вчера д-р Баташки пое клиниката на МВР
Домино с болниците

Поканиха уролозите от "Пирогов" в Пловдив за 5 бона заплата
Най-малко 7 шефове на болници сдадоха постовете си за 7 месеца управление на БСП и ДПС. Простата сметка показва, че властта сменя средно по един директор месечно. Не всички рокади обаче минаха "без бой" - поне 3 рокади в различни болници в страната се провалиха заради острата реакция на доктори и пациенти. Смените обаче продължават - след скандала с уролозите в "Пирогов" в понеделник е почти сигурно, че столът на доц. Стоян Миланов се клати, който е назначение на ГЕРБ. След бунта на 20 уролози срещу анестезиологът д-р Цветан Борисов в болницата и министерството започнаха проверки. От "Пирогов" пък заявиха вчера, че са отстранили временно от работа шефа на уролозите им проф. д-р Славчо Кънчев и проблемния анестезиолог. Междувременно пък частна пловдивска болница покани на работа бунтарите. Лично шефът й д-р Невен Енчев обясни, че е готов веднага да назначи медиците, защото им предстои да открият урологично отделение на 1 февруари. Ако се съгласят да се премесят под тепетата, докторите ще получават между 2500 и 5000 лв., коментират запознати със заплатите в клиниката.

"Сериалът" със смяната на болнични шефове всъщност започна с фалстарт. Първият директор, който щеше да се сбогува с поста си, беше шефът на хасковската болница д-р Слави Близнаков, назначение на ГЕРБ. Заради острата обществена реакция обаче здравният министър д-р Таня Андреева се отказа от рокадата. Последваха промени в стразагорската болница. Там Петър Атанасов беше сменен с проф. Петрана Чакърова. Недоволството на лекарите и сестрите обаче не е намаляло, защото сливането на двете болници продължава. Заради това пък поне 300 души ще бъдат принудени да напуснат работа. По-голямата част от тях са медицински сестри и лекари, които няма да останат без препитание. Високо е напрежението и в Ямбол където чакат нов директор. Очаква се това да бъде д-р Любомир Маринов, който е невролог в лечебното заведение. Той е съпруг на д-р Антоанета Антонова, която пък е общински съветник от БСП. Общото събрание на болницата е насрочено за 10 часа на 11 декември, сряда. И ще бъде трето по ред за годината. "Болницата е в изключително стабилно състояние, имаме 2 млн. лв. налични пари и нямаме нито един просрочен разход", заяви пред "Стандарт" д-р Панайот Диманов, сегашният шеф на МБАЛ "Свети Панталеймон".

С нов борд на директорите скоро трябва да бъде и варненската "Св. Анна". Това обяви самата д-р Таня Андреева при посещението си в морската столица преди две седмици. В момента начело на клиниката е д-р Веселин Николов, а бившият депутат от ГЕРБ д-р Красимир Петров е негов заместник. Рокада се готви и в смолянската областна болница. Ръководството трябваше да бъде сменено на 24 октомври, но заради документални неуредици това не стана. Очаква се нов опит за рокада да има на 14 февруари 2014 г. Дотогава лечебното заведение ще се управлява от старото ръководство - директор е д-р Марин Даракчиев, Благовеста Янева е председател на борда, а д-р Стефан Райков е зам.-председател. Нов директор има и областната болница в Добрич. Там от десетина дни начело е д-р Красимир Николов. На мястото на д-р Димитър Мартинов в Съвета на директорите пък влезе д-р Найден Найденов.

Неуспешен засега обаче се оказа опитът за смяна на директора на пловдивската МБАЛ "Св. Георги" Карен Джамбазов. Фалстартът и тук беше заради силния обществен натиск. За неговия стол се гласеше д-р Илия Баташки, който и преди ръководеше клиниката. Вместо това червеният депутат стана зам.-шеф на МВР болница, а от вчера е и неин директор. Назначението му е по заповед на вътрешния министър Цветлин Йовчев. Според лекари обаче това няма да е окончателният му пост. Идеята е да се слее МВР болница с ВМА и да оглави "суперболницата под пагон" цялата структура. Междувременно начело на ВМА за 6 месеца беше сложен полк. Крум Кацаров, а ген. Стоян Тонев беше пенсиониран. Това не беше единствената смяна в София. Рокада имаше и в Националната онкологична болница. Там здравният министър искаше да сложи за директор Петранка Троянова, но след шумен скандал и отпор от страна на ДПС тя е в борда на директорите, а начело на болницата е д-р Валентин Ангелов. Опит за смяна имаше и в борда на директорите на "Александровска болница". Здравният министър искаше да извади представителя на МУ проф. Марин Маринов и да сложи човек от "Шейново", болницата, където д-р Андреева беше директор. И там имаше отпор. А в борда се оказаха и двамата. Начело на Националната кардилогична болница също има ново лице - проф. Марио Станкев. Очаква се нов директор и на ИСУЛ, където дори имаше назначен конкурс. А се говори още, че освен в "Пирогов", рокади на върха ще има и в "Св. Екатерина" и "Александровска болница".




Във варненския тубдиспансер:
Всички лекари хвърлиха оставки

Без заплати са от август, топлят се с нафта на вересия
Всички 13 лекари в единствения за Североизточна България тубдиспансер във Варна хвърлиха оставки вчера. От 2 януари те няма да бъдат на работа. "Търпението на медицинския екип се изчерпа, от август не са получавали заплати, а само аванс", каза за "Стандарт" шефът на тубдиспансера д-р Станимир Киряков. "От 3-4 г. няма пари за работно облекло", посочи пък един от доайените в екипа д-р Димчо Караянчев. Лекари и сестри работят при тежки условия и температури не по-високи от 10-11 градуса, видя репортер на "Стандарт". С нафта на вересия топлят само болните в стационара. Специализираната болница за лечение по пневмо-фтизиатрични заболявания е 100% общинско дружество, но се финансира от държавата. Изпада във финансов колапс през 2011 г., когато субсидията е намалена почти 4 пъти. Сега Министерство на здравеопазването (МЗ) отпуска по 30 лв. на леглоден, а според Дружеството за белодробни заболявания лечението на един болен за 24 часа "гълта" поне 80 лв. Само за хранене, което е важна част от терапията, са необходими по 7 лв. "Жълтата гостенка" е болест на бедните, които няма как да плащат за престоя си в стационар, а са и здравнонеосигурени, за да идват пари от НЗОК. "Ако затворят врати, става страшно за болните, а и за здравите на улицата", предупреди д-р Нина Русева, която от 40 г. лекува туберкулоза. В някои ромски фамилии вече има пламнали миниепидемии, като болестта е натръшкала поне 8-10 човека от семейството тях. "Туберкулозата става все по-опасна заради сирийските бежанци, а и Варна е морска врата към Грузия, Молдова и Украйна, в които заболяваемостта е 8 пъти по-голяма в сравнение с нашата", посочи пък д-р Киряков.

Днес шефът на тубдиспансера във Варна има среща с кмета на града Иван Портних за съдбата на здравното заведение. Причината е, че финансовата комисия към общинския съвет дори не е разгледала предложението на колегите си от комисията по здравеопазване за финансиране оздравителния план на болницата. Според него, за да не затвори врати тубдиспансерът, общината трябва да даде тази година 150 000 лева, а през 2014 г. - още толкова за покриване на стари дългове. Нужни са и 200 000 лева за разкриване на отделение за неспецифични белодробни заболявания. Това е единственият вариант болницата да продължи своята дейност. Натрупаните борчове от 2010 г. насам са над 300 000 лв. "Може да спасим положението временно, но не виждам полезен ход", смята зам.-кметът по здравеопазването д-р Лидия Маринова. Тя припомни, че общината на ръба на закона е наливала досега над 800 000 лева от 2011 г. насам и ще направи одит дали причината за колапса е само липса на достатъчно финансиране, или и лош мениджмънт до идването на сегашния шеф.



Кръстина Маринова


Депутатите одобриха одържавяване на здравната каса
Държавата ще има тотален превес в новата структура на управление на институцията
Десислава Николова

Въпреки че внася около 1/3 от вноските в здравната каса, държавата отново ще има превес в управлението й, а не частният сектор и самоосигуряващите се, които са основните платци на осигуровки. Това стана ясно след гласуването на първо четене в парламентарната зала на поправките в Закона за здравно осигуряване. C тях се връща първоначалният модел на управление на здравната каса - от общо събрание (т.нар. събрание на представителите) от 25 души, което избира управителен съвет от девет души. Управителният съвет от своя страна избира директор на институцията и оперативно взема решения за политиката на касата. В момента начело на здравната каса е управител, който се избира от парламента, и надзорен съвет, в който държавата, работодателите, синдикатите и пациентите посочват свои представители. Поправката на първоначалния модел беше приета при управлението на ГЕРБ и в момента



управляващото мнозинство връща този от времето на тройната коалиция. Проблемът обаче е, че за разлика от сегашния модел на управление на НЗОК държавата отново взема превес в събранието на представителите с 13 срещу 12 гласа за осигурените. Платците на здравни вноски се представляват от трима души от общините, трима представители на работодателски организации, четирима от синдикатите и по един от пациентските организации и сдруженията на хора с увреждания. В управителния съвет пък от девет души държавата има петима членове, като по право директорът на Националната агенция за приходите е един от тях. Осигурените ще се представляват от двама синдикалисти, един пациент и един представител на общините. В сегашния надзорен съвет на касата от девет души превес имат представителите на осигурените, като двама от тях са от работодателските организации, двама от синдикатите и един от пациентите. Ако този вариант на разпределение на гласовете бъде приет и на второ четене, основните платци на здравни вноски - работодателите и частният сектор, няма да участват във вземането на решения за политиката на управление на здравни вноски. Частният сектор внася годишно 1.8 млрд. лв. за 1.5 млн. осигурени, за останалите 4.5 млн. плаща държавата.

Рожден ден
Д-р Иван Кокалов, зам.-председател на Националния съвет по труд, вицепрезидент на КНСБ, член на НС на НЗОК, 60 г.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница