11 октомври 2013 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата15.10.2018
Размер388 Kb.
#87676
  1   2   3
11 октомври 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



2% от здравната вноска ще отиват за втори стълб

С тези към 400 млн. лв. щели да плащат на болниците
От юни или най-късно от септември 2014 г. ще има промяна на здравноосигурителния модел. Предвижда се 2% от сегашните 8% здравна вноска да отиват при частните фондове, вече застрахователи.

Това обяви здравният министър д-р Таня Андреева вчера.

С тези пари бившите здравни фондове щели да плащат за болнична помощ, а касата трябвало да бъде в ролята на надзорник и да доплаща.

Това е абсурдно, не може за такива сериозни неща да се говори в движение, коментираха здравни застрахователи. От асоциацията на бившите доброволни здравни фондове поискали подробности и разяснения по намеренията за нов здравноосигурителен модел на среща в понеделник. В отсъствието на министъра им обяснили, че има политическо решение за промяна, но всичко е на етап дискусии.

Невъзможно е с 2% от вноската да се плаща болничната помощ, това са не повече от 400 млн. лв. годишно, изчислиха застрахователи. Бюджетът на здравната каса за тази година предвижда над 1,8 млрд. лв. за болниците. За последното 3-месечие касата може да плати 65% от дейността на болниците, ако не се намерят пари, обяви нейният шеф д-р Румяна Тодорова пред парламентарната здравна комисия. Платени са над 1,2 млрд. лв. и остават само 304 млн. лв. Очертава се дефицит от 137 млн. лв. Очаква се надзорният съвет на касата да поиска актуализация на бюджета.

Шефът на здравната комисия д-р Нигяр Джафер коментира, че обявеният нов модел е само един от вариантите, които се обсъждат. Д-р Тодорова също не знаеше подробности.




500 000 на опашки за лекарства с протокол
АННА БОТИНОВА

500 000 души получават лекарства с протокол от здравната каса. Процедурата е толкова сложна, че се губят по 3-4 работни дни на всеки 6 месеца за пътуване и чакане по опашки. Това съобщиха от пациентски организации вчера.

С протоколи се отпускат най-скъпите лекарства, които са безплатни за болните. Включени са диагнози като множествена склероза, хепатит В и С, паркинсон, ревматологични болести, обменни, редки болести и др. Терапията на някои струва по 2400 лв. на месец, а за двама пациенти с рядка болест сумата е 1 млн. лв.

Процедурата минава през 9 стъпки и докато болният се сдобие с медикамента, често минава повече от месец. Много болни остават без лекарства по 2 до 4 месеца и състоянието им се влошава.

На всеки 6 месеца болните минават изследвания и внасят документи в експертни лекарски комисии. Те не стигат, хората от малки селища пътуват до голям град, за да се явят. Само за комисия се чака по 1-2 седмици, а често след нея се оказва, че има грешки или пропуски и човек трябва да повтори процедурата, обясни Боряна Ботева от сдружението за ревматологични болести. Пациенти с множествена склероза се оплакват, че в някои от тези комисии им вземали такса по 30 до 50 лв.

"Ако не може да се премахне системата с протоколите, може поне да се облекчи. Готов съм да изработя и подаря софтуер на касата, за да минават документите по електронен път, а не да ги носим на ръка на всяка инстанция", каза Живко Янков от организацията на хората с болестта на Бехтерев.

"Докато няма интегрирана информационна система, протоколите са единственият начин за контрол на разходите. За някои болести ще могат да се издават за по-дълъг период", каза д-р Величка Стаменова, шеф на комисията по скъпоструващо лечение в касата. Тя се зае да прераде предложенията на пациентите за облекчаване на правилата в касата.


Лечение в чужбина за 1 млн. евро покрива здравна застраховка на „Алианц”
Нова здравна застраховка започва да предлага „Алианц България Живот". Allianz Best Doctors покрива лечение в чужбина на основни тежки заболявания като рак, различни видове трансплантации, мозъчни операции, байпас на коронарна артерия, смяна на сърдечна клапа.

Покритието по застраховката е 1 млн. евро в рамките на една календарна година.

За целия период, в който клиентът е застрахован, лимитът е 2 млн. евро. Allianz Best Doctors важи само за лечение в чужбина. То се осигурява от най-добрите специалисти в света. Партньор на „Алианц България" е световната медицинска организация Best Doctors, създадена през 1989 г. с присъствие в над 70 страни. Тя разполага с над 50 000 медицински експерти в различни области, подбрани чрез специално международно проучване сред техни колеги.

При диагностициране на тежко заболяване застрахованият трябва да се обади по телефона на застрахователната компания, която поема цялата организация. Незабавно се получава възможност за второ лекарско мнение по поставената диагноза от най-добрите световни специалисти в съответната област. Те дават предложения за най-подходящите методи за лечение. „Алианц България" поема цялостната организация и покрива разходите по препоръчаното лечение и оперативната намеса в чужбина.

На базата на потвърдената диагноза на клиента се препоръчват до 3 лечебни заведения в САЩ и Европа.

Освен разходите по лечението застраховката покрива транспорта и престоя не само на клиента, но и на един негов придружител. Включен е и лимит до 50 000 евро за покупка на лекарства след лечение на покрито по полицата заболяване.

Няма възрастови ограничения при сключване на застраховката - Allianz Best Doctors може да се ползва от раждането до 85-годишна възраст. За улеснение на клиентите е предвидена възможността застраховката да се заплаща на месечни вноски.

Премията за клиенти на възраст от 19 до 64 г. е в размер на 17,8 евро месечно, което е под 35 лв. Отстъпки се правят при предплащане на цялата премия за годината, както и за групови договори.

„Да бъдеш диагностициран с тежко заболяване, е една от най-трудните житейски ситуации. Затова предложихме застраховка, с която нашите клиенти ще бъдат сигурни, че ще получат най-добрите медицински грижи от световни специалисти", коментира Андрей Александров, изпълнителен директор на „Алианц България Живот". Той допълни, че компанията покрива всички разходи, поема цялата организация, а услугата е най-високо качество, но на достъпна цена.


Брюксел съгласен да не се вдига акцизът за метана

Изравяли отпадъци от тютюн и ги продавали за пушене
Брюксел е дал положителен отговор на искането на България акцизът за метана да не се вдига от догодина. Това съобщи вчера зам.-министърът на финансите Людмила Петкова при гласуването на първо четене на промените в закона от бюджетната комисия на парламента. В него е записано, че акцизът трябва да се вдигне за метана, използван като гориво, от 0,85 на 5,10 лв. за гигаджаул и от 0,10 на 0,60 лв. за този, който се използва за отопление.

На 1 октомври български експерти имали среща с представители на дирекция „Конкуренция", които се съгласили акцизът да не се пипа в следващите 6 г.

Отпадъци от производството на тютюневи изделия, които в момента се унищожават, като се заравят, се изкопават незаконно и се предлагат на пазара като тютюн за пушене. Това съобщи още пред депутатите от комисията по бюджет Петкова.

„Искаме този процес на унищожаване на отпадъците да премине под контрола на агенция „Митници", защото досега не е имало такъв контрол. Установяваме, че тези „трошляци" се изравят и се предлагат на пазара в опаковки като тютюн за

пушене", обясни Петкова. Тя подчерта, че проблемът не е толкова в ощетяване на бюджета откъм приходи, а в опасността за здравето на хората, които пушат - в него не се знаело какво има. Отпадъкът бил от тютюневата индустрия у нас.

Промените в закона бяха приети от депутатите. С цел намаляване на регулаторната тежест за бизнеса се намалява срокът, в които се издава разрешение за търговия с тютюневи изделия - той ще е 14 дни вместо сегашните 30.

С промените в закона се одобрява и схема за подпомагане на земеделските производители с ваучери за горивата.


22 млрд. лв. от ЕС влезли в икономиката на България

Ако няма реформи, Брюксел може да спре финансирането
ВИКТОР ИВАНОВ

22 млрд. лв. са влезли в българската икономика от еврофондовете в периода 2007-2013 г., стана ясно от презентация на вицепремиера Зинаида Златанова вчера в Европарламента в Брюксел. 10,7 млрд. лв. са напълно разплатени, другите проекти се изпълнявали в момента. Общо бюджетът на оперативните програми и Програмата за развитие на селските райони е 28 млрд. лв. 45,1% е усвояването на еврофондовете от България според данни на ЕК.

Плановете за следващия програмен период са с пари от еврофондовете да се изгради по-добра пътна мрежа в Северозападна България и да се ремонтира жп линията Русе-Варна, която не е модернизирана от 120 г., разказа зам.-министърът на транспорта Петър Киров. Предвидено е и изграждането на жп линия през Стара планина.

Съществува риск България да не може да ползва част от еврофондовете, ако не бъдат предприети навреме реформи в здравеопазването и образованието, предупреди Ширин Уилър, говорител на регионалния еврокомисар Йоханес Хаан.

Най-рисковата сфера е здравеопазването, обясни шефът на звеното за България в главна дирекция "Регионална политика" на ЕК Рейналдо Мамедс. Ако не бъде представена добра здравна стратегия, ще бъде одобрено принципно отпускането на пари, но те няма да могат да се ползват, обясни Мамедс. Дори и при налична стратегия за реформи може да се стигне до спиране на еврофондовете. Това ще стане, ако при преглед на програмите през 2016 г. се установи, че страната ни не изпълнява реформите.

България е първата страна, представила вариант на споразумение за партньорство, като то може да бъде напълно готово през ноември, похвали страната ни Мамедс. В подготовката на България за следващия програмен период обаче липсва стратегически подход или там, където има стратегии, те не са съобразени с икономическите реалности, обясни той. И даде пример с проектите, заявени за новата програма „Транспорт". Те надхвърляли 4 пъти възможния бюджет. Липсвало и интегрирано развитие на различните видове транспорт. Двата блокирани проекта за тунела под Шипка и Западната дъга на София са пример за ефектите от наддоговарянето - българското правителство не е намерило пари за съфинансирането, обясни Ширин Уилър. Ако бъдат показани българските пари, те ще бъдат пуснати.




Нова субстанция дава шанс за лечение на алцхаймер
Нова субстанция може да се окаже ключът към лечението на невро-дегенеративни заболявания като алцхаймер и паркинсон, съобщи Би Би Си вчера.

Учени от университета в Лечестър са открили вещество, което защитава мозъчната тъкан от смърт при тези заболявания. До разработването на лекарство, което да има резултати при хора, има още много работа, уточняват от екипа. Проучване при мишки доказва, че субстанцията може да защити мозъчните клетки при прионова болест. При такава зараза мишките развиват остри нарушения на паметта и двигателната активност и умират в рамките на 12 седмици. Тези, на които е приложен химикалът обаче, не развили увреждания на мозъчната тъкан. "Те бяха в много добро състояние и това бе наистина вълнуващо. Това не означава, че съставката може да се даде на хора, но означава, че е открит пътят за създаването на лекарство", обясни проф. Джована Малучи, ръководител на екипа. То трябва да е безопасно и да действа само на мозъка. На този етап веществото има странични ефекти върху панкреаса при мишките.

Увреждането при невродегенеративните болести започва с производството на дефектни протеини. Реакцията на имунната система е като при навлизане на вирус. В резултат се стига до изменения, които нарушават паметта и могат да доведат до смърт - зависи от заболяването.

"Това откритие ще бъде определено в историята като повратна точка в търсенето на лекарство за контрол и превенция на болестта на Алцхаймер", коментира проф. Роджър Морис от Кингс колидж в Лондон.




Онколози искаш 10% повече пари от касата за 2014 а.
ДАНИЕЛА ФАРХИ

10% повече пари от тазгодишните да отпусне здравната каса през 2014 г. за лечение на онкоболести, настояват лекари. „Разчетите ни се базират на повишените разходи заради увеличаването на болните и въвеждането на нови медикаменти", заяви проф. Галина Куртева, национален консултант по медицинска онкология при старта на IV конференция „МОРЕ 2013" в курорта Златни пясъци. На форума бяха представени два наръчника за превенция и лечение на рак -на гърдата и на белия дроб. Изданията са

подготвени от екип от хирурзи, патолози, генетици, химио- и лъчетерапевти, рентгенолози и други специалисти. В наръчниците влизат доказани практики за диагностика и лечение на тумори, разясни доц. Димитър Калев, шеф на клиниката по медицинска онкология в „Св. Марина". „Използването им ще позволи еднакво лечение на пациентите, независимо къде у нас са настанени", коментира радиологът от столичната болница „Токуда" проф. Галина Кирова. Тя и доц. Калев са част от 34-членният борд, подготвил наръчника за лечение на рака на гърдата.


40% от пристъпите на множествена може да се потиснат може да се потиснат

Специализиран рехабилитационен център ще се създаде в болница „Св. Наум”
ФЕОДОРИНА ЛЯСКОВА

Множествената склероза (МС) е многолика и може да се изяви по много различни начини. Първоначалните симптоми са краткотрайни, могат да изчезнат дори след 24 часа и докато пациентът се колебае дали да отиде на лекар, оплакванията изчезват. Затова при тези първи симптоми хората много рядко се консултират със специалист, обяснява проф. д-р Иван Миланов, д.м.н., изпълнителен директор на УБАЛНП "Св. Наум", София. След време идва вторият пристъп, при който симптомите се задържат малко по-дълго и едва тогава повечето хора осъзнават, че трябва да потърсят лекар.

Първите най-често срещани оплаквания може да са промени в зрението - стесняване на периметъра, тъмни петна, не е изключено да се стигне дори до ослепяване с едното око. Друг вид симптоми са изтръпване на крайниците, преходна слабост. С времето те могат да се променят. И понеже в началото има възстановяване, пациентите невинаги им обръщат внимание. Важно е да се знае, че тези симптоми не са безобидни и е добре да се консултират с невролог. Той трябва да назначи магнитно-резонансна томография, с която се поставя най-ранната диагноза дори при пациенти, отишли по друг повод.

Всеки пристъп оставя по нещо увредено - получават се плаки (петна) в мозъка, при които се нарушава миелиновата обвивка. Когато започне да се възстановява, на увредените места се получава нещо като склероза на неврологичната тъкан. И колкото повече са пристъпите, до толкова по-тежка инвалидност ще достигне пациентът в някой период от живота си, казва ученият. Като се изключи лечението, разликата в периодичността на пристъпите зависи от имунната система на болните. Има и по-тежки случаи - с първична или вторична прогресираща форма, при които и без пристъпи състоянието се влошава бавно и постепенно. Те са с най-лоша прогноза, въпреки че по принцип е трудно да се правят прогнози и те обикновено не са верни. Крайната цел е да се ограничат пристъпите и на това се базира цялото лечение.

МС е автоимунно заболяване, при което по неизвестни причини се нарушава

толерансът на имунната система към собствената нервна система - започва да възприема миелина в мозъка като чуждо тяло и го атакува с петънца на демиелинизация. Но какво отключва този процес, не е ясно. Има значение местоживеенето. Най-често боледуват северните нации, по-рядко - тези, които живеят в южните зони. Рядко боледуват и хората с много тъмна кожа, включително и ромите у нас, според изследване на проф. Миланов. Напоследък се лансира теория, свързана с недостиг на витамин D, но според невролога по-вероятно става дума за комплекс от фактори. Заболяването може да започне от детска възраст, но най-често се проявява около 20-30 години, макар че не са изключени и случаи на диагностирани 40-50-годишни пациенти. В България болните с МС са около 5000, като на година се регистрират по 80 нови.

"Постоянно се създават медикаменти, но за съжаление, медицината не разполага с лекарство, което 100% да решава проблема. Около 30-40% от пристъпите могат да бъдат потиснати, като към всеки пациент се подхожда индивидуално - категоричен е професорът. - От март т. г. за първи път у нас при някои пациенти се прилага и таблетна форма на лечение, която е облекчение за тях, тъй като хапчето се приема веднъж дневно. Все още е трудно да се говори за него, защото основният проблем при тези медикаменти, които "бъркат" в имунната система, са страничните ефекти, които понякога се виждат след 2-3 г. Преди време имаше лекарство, от което починаха пациенти. Причината беше, че то силно потискаше имунната система и хората се разболяха от други латентни инфекции. Когато се въздейства върху имунната система, за да се оправи едно нещо, се уврежда друго. Затова се въздържам да говоря за това лекарство, докато не се убедя, че то е напълно безопасно. Досега използваните медикаменти потискаха определени компоненти от имунната система, докато за таблетната форма още не е ясно какво потиска. Обикновено лечението на пациентите с МС продължава до края на живота им."

Кога ще се получи инвалидизацията, не може да се предскаже

За пациентите с МС е важно да избягват преохлаждане и презагряване, съветва неврологът. Не се препоръчват сауна, турска баня, прекалено излагане на слънце, планински преходи и зимни спортове заради риска да се простудят. За тях е препоръчително да поддържат живот в среден температурен диапазон. Препоръчва се и да не се преуморяват физически. Ида избягват животинските продукти.

"На територията на УБАЛНП "Св. Наум" се предвижда създаване на специализиран рехабилитационен център за пациенти с МС. Идеята за него е на Десислава Раянова, която е председател на управителния съвет на Асоциацията на хората с МС. Тя се бори със заболяването от 13 г. Ние разполагаме с рехабилитационен център, при нас има най-много пациенти с МС, но новият ще е с по-модерно оборудване ", подчертава изпълнителният директор на болницата. Освен рехабилитация, трябва да се облекчи животът на болните с МС, казва пък Десислава Раянова. Въпреки здравословните си проблеми, тя ходи на работа, завърши , второ висше образование , и упорито се бори за защита на правата на пациентите. Тя осъди здравната каса за дискриминация на пациентите с МС, създаде асоциация в тяхна подкрепа и излезе с инициатива да се промени остаряла наредба. "Отдавна съм с диагнозата и установявам, че пациентите нямат никаква информация за социални и правни въпроси, за защита на трудовите им права, за достъп до лечение или финансова помощ, както и за възможности за данъчни

облекчения и освобождаване от държавни такси в университетите - казва тя. - Хората не разполагат с важна и полезна за тях информация. След получаване на диагнозата се сблъскват с куп въпроси извън лечението и имат потребност от адекватни съвети как да постъпят и към коя институция да се обърнат, как да поискат помощ или да ползват социални придобивки. Необходимо е да имат достъп до психолог, до социален консултант, който да ги насочва как да постъпят във всяка конкретна ситуация. Проф. Миланов прие идеята на нашата асоциация на територията на "Св. Наум "да се създаде първият специализиран рехабилитационен център. Той е и в основата на въвеждането на скъпоструващото лечение и е един от създателите на националния консенсус за лечение на пациентите с МС."

Според Раянова роднините и близките на болните с МС също имат необходимост от обучение и информация. И ако резултатите от работата на центъра са добри, тя ще се включи в създаването на още такива структури в други болници. Нейната асоциация се е обърнала за помощ към големи фирми за съдействие. Планира се в началото на 2014 г. да се направи ремонт на съществуващ рехабилитационен център в "Св. Наум", да се дооборудва с техника и уреди. "Искаме да го направим по европейски стандарти - амбицирана е Деси. -В момента нещата се случват на парче, няма затворен цикъл -диагностика, достъп до лечение, рехабилитация и защита на трудовите и социалните права. С достъп до съвременно лечение и рехабилитация пациентите ще могат дългосрочно да са на пазара на труда, както и да живеят пълноценно. Центърът ще може да се ползва и от други .пациенти на болницата."




Данък здраве в частни фондове

Получават 2%, сключват договори наравно с касата
2% от данък здраве може да влизат в частни фондове. Така те ще плащат част от медицински дейности, които в момента покрива изцяло държавната здравна каса. Остатъкът ще се поеме от НЗОК. Това е вариантът, който засега най-много сме харесали с премиера Пламен Орешарски, имаме и други, съобщи министър Таня Андреева вчера. Проектът предвижда частична демонополизация на касата от юли догодина. Управляващите искат болниците да могат да сключват договор с всички фондове наравно с НЗОК. При този вариант касата ще има надзорна и дофинансираща функция, обясни д-р Андреева. Това е само един от вариантите, търсим най-добрия, коментира шефката на здравната комисия в НС Нигяр Джафер. Не съм запозната с идеята, за мен по-добре фондове да покриват неща, които в момента касата не плаща, като медицинските изделия и някои скъпи лекарства, заяви пък директорката на НЗОК Румяна Тодорова.


Андреева предлага 2% от данък "здраве" да отиват в конкуренти на касата
Пускат частни фондове в болниците

Идеята допадала на премиера, искат промяната от средата на 2014 г.
2% от сегашната здравна вноска да се даде на частните осигурителни фондове, предлага здравният министър д-р Таня Андреева. Това е вариантът, който сме обсъждали, и, който най-много сме харесали засега с премиера Пламен Орешарски, съобщи тя в "Пирогов", където бе на посещение вчера. Още преди няколко седмици управляващите дадоха заявки, че искат да направят сериозна промяна в здравноосигурителния модел. Те обаче заявиха, че все още не са се спрели на конкретен модел, по който да стане това. Според първоначалните анонси законодателните промени трябваше да се случат в края на следващата година и да станат факт най-вероятно през 2015 година. Сега обаче се оказа, че сроковете са доста скъсени. Идеята е да се направи частична демонополизация на касата и тя да влезе в сила още в средата на следващата година. Всички частни осигурителни фондове ще получат 2% от сегашната здравна вноска. С тях ще трябва да покриват определена част от медицинските дейности, които в момента плаща изцяло касата. Все още обаче не е ясно какъв точно ще бъде пакетът им. Идеята на управляващите обаче е болниците да могат да сключват договор с всички фондове наравно с НЗОК. Искаме здравната каса да има надзорна и дофинансираща функция, обясни д-р Андреева. Най-вероятно това означава, че с двата процента частните фондове ще плащат определен процент от дейността, а касата пропорционално ще дофинансира остатъка. Това бе идея, която се лансира и в началото на управлението на ГЕРБ, но се отхвърли като неудачна.

Мария ЧИПИЛЕВА


Този модел е възможен
Д-р Румяна Тодорова, директор на НЗОК

За първи път чувам този модел за промяна на здравноосигурителната система. Той не е невъзможен за реализация, но има много въпроси около него. Например дали няма да се появят райони в страната, където застрахователните дружества няма да искат да сключват договори с болниците, как ще се извършва свързаността между тях и касата, за да става разплащането и други. Хубавото е, че при този модел ще се осъществява двоен контрол върху финансирането на лечебните заведения. Според мен обаче най-добрият вариант за промяна е като на частните фондове се даде покриването на неща, които в момента касата не плаща като медицинските изделия и някои скъпи лекарства.




Търсим най-доброто решение
Д-р Нигяр Джафер, шеф на комисията по здравеопазване

Това е само един от вариантите за промяна на здравноосигурителния модел. В момента обсъждаме кой е най-добрият начин. Когато сме готови с конкретно предложение, ще го оповестим.




Няма да правим грешки
Д-р Емил Райнов, зам.-шеф на комисията по здравеопазване

В момента водещата тема е бюджетът за следващата година. Когато го приемем и имаме глътка спокойствие, ще обсъдим какви промени ще се правят. За 15 години видяхме грешките в системата.




Норвегия ни дава 15 млн. за фотоволтаици в болници
Норвегия ни дава 15 млн. евро за реализация на проекти за енергийна ефективност, използване на ВЕИ в общински сгради и разработване на водния потенциал на България. С парите ще се финансират 4 типа проекти - модернизация на напоителни и ВиК системи, мерки за енергийна ефективност и ВЕИ в общински и държавни сгради и локални топлофикационни инсталации, производство на горива от биомаса и повишаване на административния капацитет в пестенето на енергия. Безвъзмездната помощ ще варира между 30 хил. и 750 хил. евро, като ще покрива от 60% до 100% от необходимото финансиране. "Приоритет в програмите ще получават болници и сгради за социални и административни услуги", обясни зам.-министърът на икономиката Красин Димитров.

Кристиан КОСТУРКОВ


Пушенето като кауза
Лора Николова, webcafe.bg

Миналата зима, докато с група колеги пушехме пред входа на сградата, където работим, мина една бабичка и заинтригувано попита: "А вие срещу какво протестирате". Голямата група явно й беше заприличала на протестиращи. "Просто пушим", отговори й една колежка, но всъщност жената имаше право.

В България да си пушач се превърна в своеобразен протест след въвеждането на забраната за цигарен дим на закрито. Това ограничение вече не се възприема в буквалния смисъл - само като стъпка към по-здравословен начин на живот, а се превръща в символ - символ на поредното разделение "Ние, добрите" и "Те, лошите", на отдушник на събраното напрежение и злоба, на това да не приемаш другите такива, каквито са, а да ги поставиш в един калъп.

Забраната за пушене се оказа поредната стена, която ни разделя. Животът ни бездруго е пълен с толкова много противопоставяния: бедни срещу богати, протестиращи и контрапротестиращи, красиви и умни срещу грозни и лумпени, пациенти срещу лекари, млади срещу стари, избиратели срещу политици...

Като че ли това е единственият неразрешен проблем в държавата и запалването на цигара в заведение ще доведе до края на света.

Странното е, че такава дискусия не предизвикват далеч по-важни теми, свързани със здравето, като мръсния въздух и добавките в храните.

Странното е и че подобно вълнение не предизвиква и най-важното: отношенията между хората в България.

Толкова години не съм и подозирала, че всички непушачи около мен така ненавиждат тютюна.

Внезапно се оказа, че хора, с които неведнъж сме купонясвали до сутринта в задимена стая в Студентски град, всъщност не могат да си представят как може човек да прекара добре и да се забавлява сред цигарена смрад.

Разправиите между пушачи и непушачи са доста бурни и рядко минават без епитетите: "Гадни", "Мръсни", "Миризливи", "Прости" към пристрастените тютюнджии .

Пред тях бледнеят дори емблематични кавги като тези между сини и червени в началото на прехода или сблъсъците между привърженици на протеста срещу кабинета "Орешарски" и защитниците на правителството.

Като че ли тази стаена омраза изригна именно след предложението за въвеждането на забраната.

Преди това пушачи и непушачи имаха сравнително мирно съжителство, което постепенно беше разрушено, а пушенето - едва ли не приравнено към незаконна дейност.

В действителност няма нищо престъпно в това, цигарите се продават легално, рекламират се, тютюнопушенето не би трябвало да се третира като нещо по-различно от вреден навик, вредящ на здравето основно на ползващия го, като лакомията и пиенето, да речем.

И в определен по-безопасен за околните, между другото, от алкохола, защото няма случай препушил с тютюн да е предизвикал катастрофа или да е пребил някого под въздействието на никотин.

Този конфликт обаче извади наяве факта, че нещо отдавна куца именно в отношенията между нас, българите, че дребните битки в живота ни отдавна са изместили големите каузи. Забраната на цигарения дим изигра и още една негативна роля - направи пушенето кауза, придаде на пушачите ореол на гонени бунтари, които не обичат да спазват правилата, докато това в действителност си е просто вреден навик и не е привилегия на свободомислещите и различните.

Който иска да спре цигарите, може да го направи и без да му налагат ограничения.

А отказването на тютюна, освен ползи за физическото здраве, носи и един плюс в психологически аспект - всички бивши пушачи години наред сънуват, че пушат, а според тълкувателите на сънища това е сигурен знак, че всичко в живота ти се нарежда и те чакат дълги безгрижни дни.




Фен на Гетсби пое фонда за болни деца

Д-р Ива Станкова е педиатър с 33 години стаж
Лекар не се става без призвание, а по убеденост, с пълното съзнание, че искаш да помагаш на другите. Това казва д-р Ива Станкова, която тази седмица оглави Фонда за лечение на деца. Тя е човек, който с чисто сърце може да каже, че сбъдва мечтите си. Въпреки че е първият медик в рода си, д-р Станкова е искала да посвети живота си на тази професия от дете. Тогава играехме на лекарки и учителки, аз исках да бъда лекар и осъществих своята мечта, казва тя. А от дистанцията на 33 години професионален опит като педиатър категорично добавя: И не съжалявам за избора си, ако трябва да го направя отново, ще го повторя. Нейното схващане за медицината обаче е доста по-широко от това на повечето й колеги.

Изкуството да лекуваме е умелото съчетание да помагаме на болния и на здравия по всички начини, казва тя. Тази нейна философия напълно кореспондира и с другата й професионална страна - на общественик. През 2004 г. тя стана депутат от БСП в 40-ото Народно събрание.

Влезнах в политиката, защото не ми беше все едно какво се случва в страната, исках да помогна, казва д-р Станкова. Мандатът си като депутат определя като успешен.

Това беше много силен парламент, в който имаше много добри експерти, категорична е тя. Повод за удовлетвореността от работата през този период й носи и фактът, че отново е осъществила основната си цел. Успяхме да върнем училищните лекари, казва тя. Според нея сега е нужно тази идея да се доразвие.

Много от проблемите на децата могат да се поемат от тези училищни лекари или фелдшери, от сестрите, казва тя. Друга от идеите, които д-р Станкова отстояваше по време на мандата си като депутат, бе промяната на системата, така че да се въведе допълнителното здравно осигуряване, което да я дофинансира. С времето не е променила виждането си.

Тази промяна изисква една добре обмислена финансова политика, но смятам, че рано или късно допълнителните здравни фондове ще се появят, казва тя и сега. На уроците в парламента се дължи и решението й да приеме предложението на здравния министър д-р Таня Андреева да оглави фонда. Реших, че има какво да дам в това отношение, за да направим нещата още по-добри за децата, казва тя. Затова се е отказала от мениджърския пост в един от медицинските центрове, където е работила досега. Няколкото дни, които е прекарала във фонда, я карат да е оптимист за бъдещето и да не съжалява за решението си. Тенденцията за увеличаване на децата, които се финансират, показва, че фондът работи все по-добре, казва д-р Станкова и се надява парите и дарителите да се увеличават.

Освен професионалист, тя е и обикновен човек със своите семейство и интереси. Като всички хора обичам да чета - вечер не заспивам, без да прочета няколко страници, казва тя. Любимите й книги са "Великият Гетсби" и "Анна Каренина". У дома пък я чака съпругът й, с когото са изключително близки. Двамата им сина имат свои семейства и са поели по свой професионален път. Единият е икономист, а другият - кинорежисьор, казва тя. Най-голямата й радост обаче е 5-годишното й внуче, с което за първи път е изживяла и радостта да бъде баба.

Мария ЧИПИЛЕВА


ВМА плаши да спре приема на цивилни пациенти
Военномедицинската академия може да спре приема на цивилни пациенти заради големите дългове на болницата, заяви началникът й ген. Стоян Тонев вчера. Като спешна мярка за намаляване на дълговете от следващия месец ВМА ще въведе такса "избор на екип" за пациентите си. Това означава, че от 1 ноември за екип ще се плаща до 900 лева, ще се таксуват и екстри като самостоятелна стая. "Закриваме структурите за цивилни. Те ще се лекуват в другите болници, нашата държава пак ще даде тези пари, но за лечение при по-лоши условия", коментира Тонев. Той заяви, че най-елементарното е да спрат да вземат тежко болните от другите болници, и посочи, че има пациенти, които струват 200 000 лв. на месец.

Здравният министър Таня Андреева изрази надежда, че шефът на ВМА ще прояви мъдрост и няма да затвори болницата за цивилни пациенти. Основната причина за фалит на болницата, по думите й, са тежките дългове на лечебното заведение от порядъка на 1 млрд. лв. през последните години и липсата на контрол през последните 4 години.




Готвят нов модел на финансиране на болниците
Договорите с лечебните заведения от средата на следващата година ще бъдат сключвани не със Здравната каса, а с частните осигурителни фондове. Това е концепцията за въвеждането на втория стълб в здравното осигуряване, която най-вероятно ще бъде избрана, съобщи здравният министър Таня Андреева при посещението си в "Пирогов" вчера. Предвижда се частните фондове да получат 2% от бюджета на Здравната каса, а тя пък от своя страна вече няма да има ангажимента да доплаща на болниците, а ще доплаща на самите фондове. Така според Андреева ще се гарантира защитата на парите на здравноосигурените лица у нас.

Вторият стълб на здравно осигуряване ще бъде въведен до лятото или най-късно до есента на следващата година, поясни Андреева. "Различни варианти в момента обсъждаме, но като че ли към този ще се върви - Здравната каса да бъде в ролята на надзор и на доплащащ дейността, но основно договорите с лечебните заведения ще бъдат сключвани с осигурителните фондове", коментира Андреева. Според министъра това е начинът, по който, от една страна, ще се завишат критериите за това в кои лечебни заведения ще се сключват договори за работа, а от друга - ще се защитят правата на пациентите.

Здравната министърка допълни, че през следващата година се предвижда още заплатите на работещите в психиатричните болници да бъдат увеличени два пъти с по 10%. Така те ще бъдат изравнени със средните заплати на лекарите в страната.


ПАЦИЕНТИ ИСКАТ ПО-ЛЕКА ПРОЦЕДУРА ЗА СКЪПОСТРУВАЩО ЛЕЧЕНИЕ
От тежка административна процедура за достъп до скъпоструващо лечение се оплакаха представители на пациентски организации вчера. Късните срокове за обработка на документите водят до забавяне и прекъсване на лечението на болните, заяви Боряна Ботева от Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България. Процедурата, при която хронично болните се явяват на изследвания, ЕЛК, подават документи в различни институции и чакат техните решения, за да се сдобият с необходимите скъпи лекарства, може да бъде облекчена и съкратена, смятат пациентите.


Продажбата на цигари -на точно определени места
Намаляват сроковете за издаване на разрешително за търговия с тютюневи изделия от един месец на 14 дни
Цигари ще се продават само на точно определени места от догодина, обяви шефът на бюджетната комисия в парламента Йордан Цонев по време на обсъждането на данъчните закони вчера, предаде "Всеки ден". Европейската практика ще се въведе или в средата, или в края на 2014-та. Мярката ще бъде въведена не само от здравни съображения, но и за да има по-добър контрол и борба с контрабандата. С ограничението на продажбата на тютюн по-лесно ще се проследява пътят на цигарите след излизането им от митническите складове.

В същото време в пакета промени в закона за акцизите и данъчните складове се предвижда облекчение за бизнеса с намаляване на регулаторната тежест. Зам.-министърът на финансите Людмила Петкова информира, че се намаляват сроковете за издаване на разрешително за търговия с тютюневи изделия от един месец на 14 дни. Ще се постараем да направим график за повишаване на акцизите на цигарите до 2015 г., обеща Цонев.




Въпроси отдалеч
Ева Костова

Договорите с лечебните заведения от средата на следващата година ще бъдат сключвани не със Здравната каса, а с частни осигурителни фондове. Това е концепцията за въвеждането на втория стълб в здравното осигуряване, която най-вероятно ще бъде избрана, съобщи здравният министър д-р Таня Андреева.

Това е новината от вчера. Остават обаче много въпроси, които съвсем не са от вчера и днес. Защото новата идея може да доведе до разклащане и на без туй лесно поддаващата се на сътресения система на нашето здравеопазване. Частните фондове в пенсионното осигуряване засега не са най-добрия пример за спастряне на пари за старини. Било заради тях самите, било заради начина, по който функционират в родната среда на финансиране и законова защита. Вторият стълб на здравното осигуряване ще работи с поне 2% от ресурса на Здравната каса, уточни министър Андреева. Тоест едни пари ще напуснат сегашната каса, за да отидат незнайно под чия опека занапред. Или ако е знайно, тогава кой ще бъде гарант за даването им в името на общото здраве. Не казваме, че частните фондове непременно ще действат на принципа "Вземи парите и бягай", но все пак имаме едно наум. Защото сегашната "монополна" Здравна каса, добре или зле, все пак работи под надзора на държавата. Принципалът й има своите грехове и той. Иначе щеше ли да се стигне дотам да има близо 2 милиона здравно неосигурени, а от разджуркването на парите насам-натам да се види накрая, че около 2 милиарда лева ги няма и са заровени я в апаратура за подслушване, я по някоя магистрала на ГЕРБ. После - дори и кристално чисти да са хората в частните здравни фондове, остава недоверието у милиони за това как точно, аджеба, те ще финансират така болниците, че да го усетят всички пациенти. И осигурени, и неосигурени. Частникът все пак не винаги се ръководи от алтруистични намерения... "Никой няма да си позволи парите на хората да отидат по дяволите", прави уговорка министър Андреева. Сигурно, сигурно, но как точно ще се разминем с "дяволите", не става ясно. За да сме сигурни, че после няма да се питаме пак кой точно прибра парите за здраве. Касата ще надзирава частните фондове, гласи още идеята. А ще може ли тя да се самонадзирава срещу опити за източване от посредниците по веригата до пациентите и опасността от фалити на болници, каквато съществува в момента?

Това са само част от въпросите, които сигурно ще се задават и занапред, докато осъмнем с нови здравни фондове. Нищо против идеята като цяло иначе няма да имат сигурно много хора от бялата гилдия и от пациентите. Питането само ще подпомогне процеса, надяваме се. Защото "крайно време е нещо да се промени. Дано избраната посока е вярната, защото едно е ясно - да правим едно и също и да искаме различни резултати, е меко казано глупаво", писа някой във форума. Съгласни сме!




Държавата прехвърля на частни фондове грижата за здравето на българите
2% от вноската ще отиват за покриване на основния пакет от дейности в болниците, а 6% ще остават в НЗОК, която ще надзирава процеса
Дина Христова, Ванина Стоянова

Нови идеи за промяна на модела на финансиране в здравеопазването са на път да направят системата още по-нестабилна и зле обезпечена. Още от догодина - през лятото, а най-късно до септември, 2% от здравните вноски ще бъдат прехвърлени към частните здравни фондове и с тях ще се покрива основният пакет от дейности в болниците. По този начин ще се въведе втори стълб на здравното осигуряване. Здравната каса пък ще получава останалите 6% от вноските, но с тях само ще се изявява като надзорник и ще доплаща на фондовете за направени от тях допълнителни разходи. Болниците ще сключват договори само с частните фондове, не с държавния. Това съобщи здравният министър Таня Андреева вчера.

"Смятам, че това е начинът за по-добър контрол и по-добра защитеност на пациентите", обяви Андреева. Изявлението й е неочаквано, тъй като допреди дни управляващите твърдяха, че въвеждането на втори стълб в здравеопазването е на твърде ранен етап и повече яснота се очаква към средата на другата година.

По-голямото противоречие обаче е в разпределението на парите. Досега и премиерът Пламен Орешарски, и шефката на здравната комисия в парламента Нигяр Джафер обясняваха, че частните фондове ще са доплащащи, а основният пакет ще се поема от НЗОК, както и досега. Сега от думите на Андреева излиза, че с едва 2% от приходите частните фондове трябва да финансират основната част от медицинската помощ, а касата ще разполага с останалите 6% за доплащане и контролни функции. До редакционното приключване на броя от МЗ не дадоха уточнения по изявлението на министъра.

При новия модел частните фондове биха имали избор с коя болница да сключат договор, докато сега НЗОК е задължена да го прави с всички здравни заведения, които отговарят на определени условия. Това ще доведе до конкуренция и би редуцирало болниците, които се финансират с пари от осигуровки - от една страна, положителен процес, но от друга, в момента с твърде много неизвестни как ще се защити достъпът до медицинска помощ на гражданите.

Не е ясно как ще се определят здравните пакети, които ще покриват частните фондове, както и дали управляващите смятат да ги направят солидарни. При втори стълб на осигуряване осигуровките би трябвало да постъпват в индивидуални партиди, а не да се прехвърлят накуп за солидарно ползване. Така обаче натрупаните средства ще са твърде различни, за да осигуряват един и същ пакет услуги.

Голяма въпросителна има и за статута на самите здравни фондове. До 2012 г. те съществуваха у нас като допълнително доброволно осигуряване, което беше закрито заради евродиректива, и дружествата се превърнаха в застрахователни. А когато става въпрос за застраховка, в нея би трябвало да има определени индивидуални условия според внесените суми. Няма обяснение и как ще се финансира лечението на хората с некоректни работодатели, които не са внесли осигуровките им във втория стълб. Сега правата им са запазени, тъй като пропускът не е по тяхна вина.

Именно заради много неизяснени въпроси е странно убеждението на министъра, че моделът ще бъде заложен още от средата на 2014 г. Няма информация дали въвеждането му е предвидено в бюджета на НЗОК, който би трябвало да е готов всеки момент.


КРИЗА

Изявленията за промяна на модела на здравно осигуряване у нас съвпаднаха с поредната порция тревожни данни от НЗОК. Касата може да плати 65% от извършената дейност през последните 3 месеца на годината, каза шефката й Румяна Тодорова пред здравната комисия в парламента. Очертава се дефицит от 137 млн. лв. дори и след освобождаването на целия оперативен резерв. Тодорова припомни, че в бюджета са предвидени 1.189 млрд. лв. за болниците и 62 млн. за медицински изделия. Към 30 септември са похарчени 1.233 млрд. само за болниците. Има проблем с неосигурените родилки - броят им се увеличава, алармира Тодорова.


Откриха нарушения за 10 млн. лв. при търгове на "Софийска вода"

При плащанията за АЕЦ "Белене" били засечени три "индикатора за измама"
Румяна Гочева

"Софийска вода" е допуснала 18 нарушения на Закона за обществените поръчки (ЗОП) и не е провела или е провела неоснователно търгове за над 10 млн. лева. От това обаче не са настъпили вреди, с които да е ощетен бюджетът. Това е записано в отчета за третото тримесечие на годината на Агенцията за държавна финансова инспекция.

През този период са приключени 117 проверки, по-голяма част от които са били по подаден сигнал. Само 48 от ревизиите са били по утвърдения годишен план на ведомството. От планираните инспекции 46 са били в болници, където на прицел са били търговете за доставки и услуги през 2012 г. Проверени са били и общини, държавни фирми и др. Инспекторите са установили вреди за общо 1.1 млн. лв., а в 127 от проверените случаи ставало въпрос за непроведени или неоснователно проведени търгове за общо 69.5 млн. лв. Съставени са над 630 акта за административни нарушения.

Нарушения на процедурите по ЗОП са били установени и в работата на държавната ТЕЦ "Марица-изток" 2. Там нарушенията в последните три години са 83, а сумата по тях е 9.9 млн. лв. Проверени са били поръчките за строителство, услуги и доставки. Дружеството също не е причинило вреди за хазната, според финансовите инспектори. В община Бургас неоснователните или непроведени процедури са за 7.6 млн. лв. В няколко болници са съставени актове също за разминаване с правилата за поръчките. В пловдивската "Св. Мина" те са за 4.3 млн. лв., в Специализираната болница за активно лечение на хематологични заболявания - за 395 хил. лв., в болница "Света София" - над 875 хил. лв., а в дупнишката "Св. Иван Рилски 2003" - за над 866 хил. лв.


СЪМНЕНИЯ ЗА "БЕЛЕНЕ"

На фона на продължаващите скандали около проекта "Белене" финансовата инспекция засече още нарушения по него. Те са по договора на НЕК с руската "Атомстройекспорт". Проверявано е как са правени плащанията по споразумението за оборудване от 29 ноември 2006 г., както и по допълнителните договорни споразумения, сключени между 29 ноември 2006 г. и 31 март 2012 г. Инспекторите са засекли и три "индикатора на измама" по тези споразумения. Според закона това е белег, от който може да се направи обоснован извод за преднамерено невярно или неточно представяне на факти. Според информации в печата нарушението е свързано с отписване на активи за 72 млн. лв. от площадката на АЕЦ "Белене" в противоречие със Закона за счетоводството.


Спират средствата, ако няма реформи
България трябва да предприеме всички реформи в здравеопазването, образованието и водния сектор в срок. В противен случай Европа ще спре финансирането. Това заяви Ширин Уилър, говорителка на еврокомисаря по регионално развитие Йоханес Хаан. философията на новия програмен период (2014-2020) е пари срещу реформи, подчерта тя. „Заявени са 4 пъти повече инфраструктурни проекти, отколкото има възможност да бъдат финансирани", каза Реналдо Мадментс, който отговаря за България в Главната дирекция „Регионална политика" на ЕК. Бюджетът по Оперативна програма „Транспорт" например е около 1,3 млрд. евро, като само жп проектите се оценяват на толкова. Ширин Уилър препоръча страната ни да не поставя акцент върху инфраструктурата, а да се фокусира върху икономически мерки, които ще намалят безработицата. От Брюксел са загрижени основно за два сектора у нас - транспорт и здравеопазване. В първия има прекалено много проекти и те се размиват, а във втория липсва дългосрочна стратегия. По данни от края на август България е усвоила 45,41% от парите по седемте оперативни програми за настоящия програмен период, като изпреварваме Италия и Румъния, отчете Уилър. По данни на ЕК от края на миналата година първенци в класацията по усвояемост са Литва, Португалия и Ирландия.

Пи двата проекта за Западната дъга и обхода на Габрово експертите уточниха, че не са спирани и няма блокирани пари.




Инвалидно кранче за пари
Леонора ЛЕКОВА

Ако вярваме на статистиката, българинът не само обеднява бавно, неусетно дори, а става и все по-болнав. Този извод може да се направи от сухите числа - за тринайсет години хората с инвалидни пенсии са се увеличили два пъти. Че народът ни е болен, няма съмнение. Но каквото и да се случва, няма как броят на хората с увреждания да е скочил два пъти. Цялата работа намирисва на поредния канал за точене на обществени пари. Което означава две неща - да започне да се гледа под лупа работата на ТЕЛК-овете. И още по-важно - да се махнат част от привилегиите, които дават инвалидните пенсии. Иначе след някоя и друга година инвалидите ще се окажат повече от обикновените пенсионери.




Жена роди, докато оперират сърцето й
Щастливата майка кръсти бебето си Екатерина на болницата, в която и двете бяха спасени
Жулиета НЕДЯЛКОВА

Родилка и бебето й бяха спасени след истинско медицинско чудо, извършено в столичната болница „Св. Екатерина". 33-годишна жена роди със секцио, докато оперираха сърцето й. Проф. Генчо Начев ръководи екипа от кардиохирурзи и гинеколози. Интервенцията е извършена миналия четвъртък, но едва вчера майката излиза от реанимация и животът й вече е вън от опастност, разказа за „Преса" директорът на „Св. Екатерина" проф. Начев. Бременната в 8-ия месец била закарана преди седмица по спешност от АГ „Майчин дом" в изключително тежко състояние с инфекциозен ендокардит. „Животозастрашаващата инфекция, предизвикана от порок на аортната клапа и стеснение на лявата камера, беше поразила част от сърцето й. Жената имаше лошо кръвообращение, беше със сърдечна недостатъчност и буквално умираше", обясни кардиохирургът. Тъй като не можела да роди по естествен път, нито да бъде оперирана, докато е бременна, докторите решават едновременно да извадят бебето и да оправят сърцето й. Това бил единственият шанс двата живота да бъдат спасени. Докато акушер-гинеколозите правят секцио, проф. Начев сменя клапата и изрязва стеснението в лявата камера. Интервенцията, продължила над пет часа, е успешна. Майката ще е напълно възстановена до две седмици, а бебето вече си е вкъщи. „Роди се 2,700 кг, но много бързо започна да наддава и вчера за първи път баща му го доведе на свиждане при майката", разказа проф. Начев. Родителите са много развълнувани, жената обаче ще е под наблюдение поне още 15 дни, за да не се появи инфекция. От благодарност към лекарите, спасили нейния живот и на момиченцето й, тя решава да кръсти детето на болницата - Екатерина. „Вече си имаме наше бебе", бе горд от свършената работа и директорът на лечебното заведение проф. Генчо Начев.



Тъй като не можела да роди по естествен път, нито да бъде оперирана, докато е бременна, докторите решават едновременно да извадят бебето и да оправят сърцето на 33-годишната жена.


Частни каси ще плащат на болниците
Жулиета МИТКОВА

Частните фондове ще сключват договор с болниците, като за целта поне 2% от сегашната здравна вноска ще отива в тях. Това съобщи министър Таня Андреева по време на посещението си в „Пирогов" вчера. В момента се обсъждат няколко варианта за промяна в осигурителния модел, като Андреева и премиерът Пламен Орешарски най-много са харесали този, в който националната каса ще надзирава фондовете и ще доплаща за извършената дейност от лечебните заведения. Така според здравния министър ще се затегне контролът, ще има по-завишени критерии кои болници ще работят с обществен ресурс и пациентите ще са по-защитени. Вторият стълб на осигуряването ще влезе в сила от средата на следващата година или най-късно през септември, уточни Андреева. По думите й на този етап не се обсъжда увеличаване на здравната вноска. Тя не уточни какъв пакет от медицински услуги ще покриват частните фондове и какво ще дофинансира касата с 3-те млрд. лева, които се събират от вноски.




Двоен скок на хората с инвалидни пенсии
Мария КОСТОВА

Над два пъти са се увеличили хората с инвалидни пенсии за 13 г. През 2000 г. те са били 215 196 души, а в края на 2012 г. - 444 478 души, сочат данните на Националния осигурителен институт. Намаляват нашенците с пенсии за стаж и възраст. В края на 2000 г. те са 2 069 063 души. Към 31 декември 2012 г. са били 1 698 836. Експертите в Консултативния съвет към министъра на труда Хасан Адемов започват обсъждане на мерки за затягане на режима за отпускане на пенсии за инвалидност. Подобни намерения имаше и по времето на ГЕРБ, но стигнаха до задънена улица. Над 1,1 млрд. лв. годишно се дават за инвалидни пенсии, каза за „Преса" главният директор „Осигурителни отношения" в Българска стопанска камара Григор Димитров. „Трябва да се променят условията, да се премахнат деформациите, а не да се вземат козметични мерки. Докато системата дава толкова привилегии, злоупотребите няма да спрат", заяви той. Решението на ТЕЛК носело 35-40 привилегии. „Не става въпрос за отнемане на права, а за това в бъдеще да има по-големи ограничения за даването им", коментираха и други участници в съвета.







Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница