11 септември 2013 г. Тема: здравеопазване



Дата30.11.2018
Размер208.5 Kb.
#106517
11 септември 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



И след актуализацията на бюджета кабинетът няма да се разплати с бизнеса
Основната част от парите отиват за покриване на зле планирани дейности на министерствата. 3.5 млн. лв. получава федерацията по мотокрос
ТАНЯ ПЕТРОВА, ДИНА ХРИСТОВА

Въпреки клетвите на кабинета и след актуализацията на бюджет 2013 бизнесът няма да получи в пълен обем просрочените си вземания от държавата. Правителството обяви как ще разпредели 163 млн. лв. от одобрени от парламента 200 млн. лв. за допълнителни харчове на министерствата. Едва 26.2 млн. лв. от тях обаче са предвидени за покриване на просрочени задължения към фирмите.

Основната част от парите ще отиде за зле планирани дейности с неосигурено финансиране и за извънредни скандални субсидии - например за федерацията по мотокрос.

Това става ясно от подготвения проект на постановление за разпределяне на извънредните 163 млн. лв. субсидии по бюджетите на министерствата и държавен фонд "Земеделие". След отпускането на тези пари свободният ресурс, с който кабинетът ще разполага, ще е едва 37.4 млн. лв.

Бързото разплащане с бизнеса бе един от основните аргументи за актуализацията на бюджет 2013. При внасянето на законопроекта от финансовото министерство съобщиха, че от общо 200 млн. лв. допълнителни разходи 160 млн. лв. ще отидат именно за това. Витиевато бе обяснено, че основната част от тези задължения са натрупани от министерство на отбраната, министерство на правосъдието и МВР. В рамките на тези 160 млн. лв. от МФ обещаха пари и за земеделските производители, както и за капиталови разходи на здравеопазването.

От предложеното постановление става ясно, че сумите за покриване на просрочени задължения са далеч по-скромни. Според разбивката МВР ще получи 10 млн. лв. за разплащане на задължения към доставчици, министерство на правосъдието взима 8.5 млн. лв. за задължения на затворите, 3.3 млн. лв. отиват за екоминистерството за просрочени задължения по проекти, съфинансирани от Кохезионния фонд. Министерство на външните работи ще плати 1.335 млн. лв. за данъчни задължения на посолството ни в Берлин, датиращи от 1998 г., а Министерският съвет ще приведе 3 млн. лв. по забатачен договор от 2008 г. за изграждане на оптичнокабелни трасета.

Основната част от извънредните средства отива за финансиране на зле планирани дейности на министерствата. Най-голям дял от парите - 30 млн. лв., ще получи военното министерство. Сумата е предвидена за освобождаване на радиочестотен спектър за наземното цифрово тв разпръскване, както и за изграждане на мобилни комуникации по проекта за електрификация на жп линията Пловдив - Свиленград. За нуждата от допълнителни средства за освобождаване на честоти се знае от години. Проектът за електрификация на жп линията Пловдив - Свиленград е с еврофинансиране и не е ясно защо трябва да се дават допълнителни пари на военното министерство.

Голяма извънредна субсидия взима и Министерският съвет. Кабинетът ще си самоотпусне 23.3 млн. за изпълнението на сключен през 2012 г. договор с "Майкрософт" за осигуровка на ползвания от администрацията софтуер. В изпълнението на този договор няма нищо извънредно. Необходимостта от плащания по него е била известна при приемането на бюджет 2013 и дори е включена в програмния бюджет на МС. В тази графа като разходи за 2013 г. са записани 29 млн. лв. и не е ясно защо те не са влезли в официалните разчети.

Министерството на вътрешните работи, което е с бюджет над 1 млрд., но парите не стигат за елементарно зареждане с гориво, ще получи извън сумите за стари дългове и 15 млн. лв. за нови доставки на горива и вещево продоволствие.

Най-скандалното е за какво получава извънредно пари спортното министерство. 3.6 млн. лв. ще отидат за покриването на такси за провеждане на световния и европейския шампионат по мотокрос и шампионатите по супермото. Този спорт години наред се радва на благоволението на властта благодарение на топлите връзки, които президентът на мотоциклетната федерация (БФМ) Богдан Николов поддържа с управляващите и най-вече с бившия вътрешен министър Румен Петков. При тройната коалиция например извън парите за издръжка през 2008 г. БФМ получи от бюджетния излишък 3.9 млн. лева за облагородяване на пистите за мотокрос у нас.

Само миналата година федерацията не получи от спортния министър Свилен Нейков желаните 2 млн. лева, поради което дълго се оплакваше, че този спорт ще бъде закрит в България. Николов и Румен Петков дори дадоха сърцераздирателна пресконференция, на която бившият мотоциклетист разказа как бил изтеглил кредит от 680 000 лв., като заложил цялото си имущество, за да спаси този спорт. "Аз съм Богдан Николов-Босия", изтъкна тогава шефът на БФМ. Всъщност федерацията не бе сключила договор със спортното министерство за исканите 2 млн. лева, но то й преведе 400 000 лв., за да си плати таксите в международната централа. Не е ясно защо при повсеместната криза и недостиг на пари, включително и за по-успешни спортове, и при тази актуализация се отпускат милиони на мотофедерацията.

Няма яснота дали и какви други просрочени задължения имат централните органи. Въпреки критиките по време на дебата за актуализацията на бюджета списък не се появи, а опасенията за липса на прозрачност бяха парирани с обяснението, че при разпределението на парите ще се види за какво отиват. Малко по-подробна информация за задълженията на централната администрация даде през февруари бившият финансов министър Симеон Дянков, който обяви, че към онзи момент министерствата имат просрочени задължения за 102 млн. лв. Основна част от тях - 66 млн. лв., бяха дългове на Военномедицинска академия. Тези задължения видно не се покриват с настоящото разпределение на субсидии. Не е ясно защо просрочените задължения не се отчитат периодично, още повече че по време на кабинета ГЕРБ бе въведен лимит за задълженията към доставчици. Към 31 декември 2013 г. те не бива да надхвърлят 320 млн. лв.
ПОЛИТИКИ

В пакета от 163 млн. лв. са включени и 40 млн. лв. за покриване на недостиг в областта на социалната сфера. За подпомагане на тютюнопроизводителите и производителите на плодове и зеленчуци са заделени съответно 11.5 и 3.5 млн. лв. Здравното министерство получава 8 млн. лв. за капиталови разходи. От ведомството обясниха, че има дълъг списък с болници, основно общински, които имат нужда от спешни ремонти и нова техника и тепърва ще се обсъжда разпределението на допълнителното финансиране. Най-вероятно 2 млн. лв. от него ще отидат за ремонт на детската клиника към Александровска болница, която не е реновирана от десетилетия. Здравният министър Таня Андреева обеща парите преди време на лечебното заведение.

В допълнителната субсидия не са предвидени исканите 4 млн. лв. за финансиране на фонда за лечение на деца, чийто бюджет вече е изчерпан, но днес кабинетът трябва да ги отпусне от други икономии. От МЗ ще дадат още 2 млн. лв., спестени от други разходи.


80 деца на лечение в чужбина
80 деца заминават на терапии в чужбина, решиха от фонда за лечение на деца. Едно е за присаждане на черен дроб, две ще бъдат оперирани за пръв път. Други 52 деца ще бъдат подпомогнати за лечение у нас.


Имплант спасява белодробно болни
Радина ВАСИЛЕВА

Специална помпа, която се имплантира в артерията на белия дроб, е в състояние да удължи живота на страдащите от пулмонална хипертония с повече от 20 г. Такава помпа в България няма и болните у нас живеят до 5 г., докато в Европа и Америка - 25 г. Това съобщиха специалисти по време на кръгла маса по проблемите на пациентите с това рядко заболяване. Те призоваха държавата да се намеси и да осигури адекватно и съвременно лечение на 70-те българи, страдащи от рядката болест. Животоспасяващата помпа е най-модерният начин за лечение, като през импланта всеки ден венозно се вкарва необходимата доза медикаменти. Този начин на терапия е единственият възможен при деца. Тъй като у нас не се прилага, в момента само едно българче с белодробна хипертония е живо. Другият основен проблем е късното диагностициране на болестта, за което са необходими около три години.




Председателят на съвета на ректорите проф. Ваньо МИТЕВ:Пари за наука? Подхвърлиха ни трохи
Теодора ЙОЛЧЕВА за липсата на пари за образование и как да Върнем лекарите В България

Проф. Митев, ще има ли оперативна програма „Образование и наука"? Какво се случва с нея? - Ще започна малко по-отдалеч. В периода 2007-2013 г. бяха предвидени почти 437 млн. евро за наука и за образование, които бяха заложени в Оперативната програма „Развитие на човешки ресурси". Това прави към 850 млн. лв. За този период от време не можахме да разберем къде отидоха тези пари. За 7 години единствено е проведен един конкурс за научно оборудване на стойност 35 млн. лв. Къде отидоха останалите пари, нямаме никаква представа. Това ни е най-голямото притеснение. Поради това настоявахме и водихме дълга борба да има отделна програма за наука и образование с принципал Министерството на образованието. По този начин ще можем да контролираме парите, ще знаем къде и за какво отиват. Като последен вариант ни е предложено 508 млн. евро за наука, за образование, за иновации, за всичко - за периода 2014 -2020 г. Това е нонсенс, няма да стигнат доникъде! Както казва акад. Воденичаров (председателят на БАН - бел. ред) - по-добре да се откажем от тези пари.

- При финансите все пак не е ли валиден принципът

„по-добре малко, отколкото нищо"?

- При положение че бюджетът за образование е 3 милиарда лв. на година, ако тези пари се разделят на 7 години и отделно се разбият на отделни пера за наука, за висше образование, за основно образование, за иновации, те наистина стават трохи. Въобще не съм съгласен със заявеното от вицепремиера Зинаида Златанова, че нямало откъде да се вземат пари. Ще ви дам само един пример. Има оперативна програма, която се нарича „Добро управление" и е приемник на бившата програма „Административен капацитет", както и „Техническо подпомагане". Миналия период тези програми имаха обща стойност 202 млн. евро. Тази година ЕС намали парите за тях, защото това не е приоритет на-Брюксел. У нас обаче парадоксално те се вдигат.

- Как коментира Златанова вашите аргументи?

- Не ги коментира. Каза, че имало други оперативни програми, които били много по-важни. Не казвам, че не са, но има приоритети на ЕС. И те са съвсем ясни - 2/5 от тях са свързани с наука, технологии, иновации и образование.

- Тогава защо у нас биха давали трохи, както вие се изразихте?

- Въпреки направените декларации, че науката и образованието са приоритет на държавата, излиза, че не са. Тогава нека да заявят, че те не са, за да си знаем мястото! Но не може едновременно да ни се казва, че сме важни, а в същото време парите, които се дават, да са на предпоследно място от всичките програми. Друга теза, която се развива, е, че има пари, които може да се усвояват от други министерства. Ето точно това ме изпълва с голямо съмнение и с голямо опасение. И на всички ректори, е които сме дискутирали, това им е основното притеснение. В миналия период не видяхме пари от другите ведомства. Сега има

392 милиона в Министерството на регионалното развитие, които са за образователна инфраструктура. Те ще разпределят тези пари без никакво участие на Министерството на образованието. Какво пречи тези средства да бъдат към нашата програма?

- Каква ще е реакцията на академичните среди срещу случващото се?

- Ние сме изказали всичките си аргументи. Еднолично не мога да взема решение, нито може да направи това и председателят на БАН. Ние твърдо отстояваме позициите си. Искахме да имаме 750 млн. евро за наука и за висше образование. Както споменах, дават ни 508 млн. евро!

- Възможно ли е да се премине към протест от страна на висшите училища?

- Напрежението е много голямо и при първа възможност ще направим събиране на управителния съвет на съвета на ректорите, за да решим какво да правим. Говорих и с профсъюзите, те също са на наша страна. Много е възможно да има протести, когато започне учебната година. Но не ми се иска да се стига дотам. Искаме като разумни хора и с аргументи да оправим нещата. А не със силови изпълнения. Когато ни извикаха в парламентарната комисия по образование, не ни бяха препратени предварително разчетите. А трябваше да се подготвим и ние.

- Как реагирахте с акад. Воденичаров?

- И двамата реагирахме остро. А акад. Воденичаров беше склонен да напусне заседанието. Защото цифрата 508 милиона евро е много обидна.

- Идва началото на академичната година, какво предстои?

Въпросът с турските студенти продължава да е куриозен, защото правителството прави всичко, за да възпрепятства идването на турски студенти тук. Сега във всички вузове удължиха завършването, така че турските студенти ще може към края на месеца или може би октомври да си подават документите. Ние ще ги изчакаме. Миналата година бяха към 160 души, а през 2011-а - към 300. Има тенденция на намаляване, но това не ни безпокои. Общият брой чуждестранни студенти, които се записват в последните години, е много висок - по 500 души. Ние работим на предела на възможностите си не толкова като кадри, а като площ. Единственият университет сме, който няма земя. А искаме да строим със собствени средства на място, което е наше.

- Планирахте да откривате клонове в чужбина?

- Нямаме право да изнасяме филиал навън според сегашното законодателство. Сега сме пуснали искане за две-три поправки в Закона за здравеопазването и в Закона за висшето образование, за да може този проблем да се реши. Те са много елементарни. И много разчитаме, че това ще стане максимално бързо. Защото с изнасяне на обучение в Швейцария, с изнесеното вече обучение в Кипър и с предложението да направим обучение в Германия ние правим иновация и изпреварваме европейската директива. Знаете - има такава за размяна на студенти, за обмяна на преподаватели, за мобилно обучение между университетите. Примерно - една година студентът учи тук, една година - там. Жалко е да изпуснем и финансови, и академични облаги от възможността да изнасяме филиали просто защото някой не иска да предприеме няколко поправки.

- Един от най-големите ни проблеми е липсата на лекари, как ще го решаваме?

- Тази година сме записали 180 български студенти по медицина. Много декларират, че са готови да заминат в чужбина. Стимулът е силен - когато отидат да специализират в Германия, им дават по 2-3 хиляди евро. В България е толкова трагична ситуацията, че не може да става сравнение. Но ние в Медицинския университет нямаме никакви проблеми с набирането на млади кадри. На конкурси винаги се явяват по няколко души за едно място, защото заплащането никак не е лошо. Една лекция на английски език е 140 лева за час и половина. Бедата е с липсата на млади лекари.

- Най-наболялата тема при тях, като че ли е за специализациите.

- Да, напоследък се стигна до куриоза за определени дисциплини да има повече места, отколкото желаещи да ги заемат.

- Например?

- По-неатрактивните дисциплини са известни. Те са педиатрия, патоанатомия, анестезиология. Към други дисциплини винаги е имало по-голям интерес - акушерство и гинекология, очни болести, много искат да станат хирурзи или дерматолози. Това може да се реши само с икономически лостове. Трябва да се плаща повече на неонатолози, на педиатри, на патоанатоми, на анестезиолози, на всичките тези специалисти, за които не се проявява такъв интерес. Не може един патоанатом да не получава висока заплата, при положение че той няма никакви възможности за странични доходи, каквито биха имали други лекари.

- Има ли шанс да останем без лекари след 15-20 години, ако продължаваме с такива темпове да губим млади специалисти?

- Видно е, че лекарското съсловие застарява заради многото млади колеги, които бягат. Винаги ще има теч на наши лекари към Западна Европа, при положение че има такава огромна разлика в стандартите. Но въпросът е това да бъде минимизирано. И то може да стане, като има повече такива центрове, които да дават възможности за развитието на младите. Не е толкова трагично, че наши лекари отиват и стават добри специалисти в Западна Европа, тъй като има и такива, които се връщат. Имаме хора, които са били 10 години в Харвард и се връщат в България. Но по-добре да си пръв в България, отколкото да си там, но един от многото. Имаме лекари, обиколили целия свят. И ако част от тях се върнат в България, ще дръпнат държавата напред. Имам един докторант, който е много интересен - „мелез" между биохимик и хирург. Докато стана главен асистент и защити докторат като биохимик, същевременно ходеше в „Пирогов" да оперира. Сега отиде в САЩ и в момента е лекар, който оперира. Хирург, на много добро ниво, към 40 годишен, вече с изключителен опит. И той ми каза, че след някоя и друга година би помислил да се върне. С радост, докато съм ректор, ще му помогна да се върне и да работи в някоя от нашите хирургии. Ето по такъв начин ще вдигнем нивото на нашето здравеопазване.

- Да, но докато тези специалисти се върнат, десетки села нямат достъп до личен лекар, до най-елементарна медицинска грижа.

- Това е много сериозен проблем. Селата западат. Когато бях в Гърция на остров, на който - като се изключи летният сезон - има 1000 жители, намерих млад доктор, завършил в България. Той каза, че кара практика на острова 1-2 г, след което държавата му дава право да специализира каквото пожелае. И той се жертва, така да се каже. Пак са намерили някакъв икономически лост. Сега не може като едно време, когато хората бяха задължавани да работят по разпределение. Но чрез финансови стимули този въпрос може да се реши.


Професор Ваньо Иванов Митев е роден на 26.03.1954 г. в гр. Русе. Завършва Медицинската академия в София през 1982 г. Носител е на множество награди в областта на медицината. Член-кореспондент на БАН. Носител на наградата „Учен на годината" през 2006 г. Ректор на Медицинския университет два мандата. Председател на съвета на ректорите.


Стъпки към Втора здравна каса
Проф. д-р Иван КОЗОВСКИ

Общественият интерес към дискусията да има ли още здравноосигурителни каси е оправдан, но тя не се води в правилна посока. Да, не може да има само една каса. Проблемът обаче е друг - как да се намерят необходимите парични средства, за да се разплащат извършените медицински дейности. И то не както е досега - частично по т.нар. пътеки. Първо, трябва да се намери начин за реално заплащане на здравните вноски от здравноосигурените въз основа на реално получавани, а не на прикривани и фалшиви доходи. Второ, тези, които не се осигуряват и имат доходи, е наложително да бъдат накарани да го направят. Обслужването на не-осигурени пациенти се отразява пагубно за болниците. С този проблем трябва да се занимават съответните управленски органи - правителство, съдебна и законодателна власт. В България има твърде много болници - около 400. Докато в Белгия и в Израел - страни с население като нашето, те са по около 50. В Румъния например частните здравни заведения се осигуряват сами. Тоест техните пациенти заплащат от джоба си. Защо поне частично това да не може да стане и в България. Трето и много важно: за здравеопазване трябва да се отделят 6% от БВП, а не както е досега, около 4,2 на сто. Между другото 6 на сто е най-ниският процент, отделян в европейски страни - така е в Албания и в Словакия. Като ин витро специалист ще вметна, че в никакъв случай заплащането и контролът на асистираните и репродуктивните дейности не трябва отново да се извършва от Министерството на здравеопазването. Те трябва да си останат както и сега - към НЗОК. Необходимо е средствата да вървят след пациента. Рекламираният австралийски модел не е подходящ за България. Както не стават и тези от САЩ, франция или Англия. Ние трябва да следваме германския модел, който е най-добър. Вярно е, че там има много здравни каси (по едно време бяха стигнали 250!), но те са по отделни здравни профили. Не са ни необходими много каси. Ние и сега имаме няколко частни здравни фонда, в които се осигуряват хора с материална възможност. За втора здравна каса, която да е конкурентна на сегашната, са необходими доста парични средства. Безработицата в страната обаче не работи за това. Защото здравно не-осигурените са повече от милион. Без решаване на стъпките, за които споменах, тя би била обречена на фалит. Както това се случи в Чехия и на други места. Но конкуренция е необходима, и то спешно. Един от факторите, които пречат на това, е непрекъснатото откриване на частни болници. Не съм против, но към тях не бива да бъдат насочвани големи държавни субсидии.




В Специализирана болница за рехабилитация „Здраве" Банкя работим със сърце и поглед в бъдещето
Продължение от вчерашния брой на интервюто с изпълнителния директор на СБР "Здраве" ЕАД Георги Василев
Г-н Василев, как минава един Ваш работен ден?

За разлика от администрацията, която има привилегията да си прави предварителни планове и графици, при нас непрекъснато се появяват моменти, които разстройват графика. Нашите лекари и останалият медицински персонал трудно спазват предварителните планове. Това се отнася и за мен самия. Днес делникът ми е различен. В първите години усилията бяха фокусирани върху изграждането на базата и работата ми с десетките фирми, които работеха тук. Удовлетворението от оня труд не може да се замени с нищо. В строителството всичко изградено се вижда още същия ден. Сега базата е готова, но трябва да започнем отново. Защото животът не стои на едно място. Сега трябва да постигнем ново ниво на обслужване. В стаите вече трябва да има климатици, безжичен интернет и още много удобства, отговарящи на съвременния комфорт за посетителите. Реновирането на стаите беше извършено преди 10 години и е време за осъвременяване, защото критерият днес е различен и много по-висок. Затова в близките 2-3 години ние задължително трябва да направим нов план за обновяване и модернизиране на болницата, за да удовлетворим основателните претенции на нашите посетители и да изравним условията с тези, които предлага Европа. Вече водим разговори с потенциални наши партньори. Сега годишно през СБР "Здраве" преминават 8000 човека, но за 40 години това са 320-350 000, които са потърсили нашата помощ. Като прибавим към тях и техните близки... колко хора са посетили болницата... За всички тях трябва да поддържаме нивото си.



Доволни ли са пациентите и хората, които идват тук за отдих и рехабилитация?

Имаме пациенти, които идват тук повече от 20 години. Те могат да кажат каква е разликата между това, което са видели преди 20 години и това, което виждат днес. За последните 12-13 години от тук са преминали над 100 000 души, а броят на жалбите се брои на пръстите на ръцете. Пациентите са най-добрият показател за работата ни. Те споделят помежду си къде е най-доброто място за рехабилитация. Така посетителите на нашия център с всяка година се увеличават. За да не ги разочароваме, ние обменяме опит с елитни болници и възстановителни центрове в чужбина.



Изглежда, че вече сте утъпкали пътя и проблемите Ви са по-малко...

Един постоянен проблем затормозява работата ни и той е свързан с Националната здравно-осигурителна каса. Бързам да кажа, че този проблем е от обективен характер и не зависи от самата каса. Според действащите правила има уравниловка сред болниците и ние получаваме толкова бюджетни средства колкото и болници, в които има по 8 легла в стая и санитарният възел е в дъното на коридора. Здравната каса е длъжна всяка година да разпредели парите по равно. Посетителите ни стават все повече и повече, а парите които получава болницата за тях са едни и същи. При нас няма практика да връщаме пациенти, а и не можем да им обясняваме, че здравната каса няма пари. И продължаваме да приемаме хората, които се нуждаят от лечение и рехабилитация. А потокът не секва. Днес най-добрите болници изписват пациенти с инсулт и инфаркт след 6-ия-7-ия ден и ги изпращат при нас, т.е. на първо място им препоръчват нашия комплекс.



Какво още предстои да направите?

Средната възраст на работещите при нас е над 50 години и вече имаме нужда от млади хора, които да продължат традициите на болницата и да ги обогатят. В този смисъл ние се готвим да се превърнем в база за обучение. В сътрудничество сме с медицински училища. Направили сме първите крачки. Трябва да направим още един модул към акредитация-та. Вече имаме хабилитирано лице при нас. Доц. Маринкев е сред изявените специалисти по физикална и рехабилитационна медицина. Ако успеем в това обучение, ще сме постигнали необходимото обновление и подмладяване.

Започнахме работа и по разширяване кръга на клиничните пътеки. Трябва да създадем още едно отделение, и то сега, до края на тази година, за да може през следващата година то да бъде включено в договора с НЗОК. Надявам се да извървим този път по-бързо, защото и Националната здравно-осигурителна каса, и Министерство на здравеопазването ни познават добре и работят с нас с необходимото доверие.

Какво ще пожелаете на Вашия екип във връзка с 40-годишнината на болницата?

На екипа, който е най-близо до мен - да продължава с още по-голяма упоритост да изгражда името на болницата. А в по-широк смисъл, на целия колектив, пожелавам да запазим добрите си отношения. Ако няма криза в отношенията помежду ни, няма да ни засегне толкова силно и кризата извън стените на болницата. В трудните моменти да не се поддаваме на обвинения и самообвинения, а да запазим духа на взаимното уважение.

Използвам случая да изкажа благодарност и на Централния кооперативен съюз - за разбирането, за ползотворното ни взаимодействие в името на общата цел, за прекрасните взаимоотношения, направили възможни добрите резултати на болницата и изграждането на нейния имидж.

Вие членувате в 2 кооперации. Какво ще пожелаете на член-кооператорите в България?

Пожелавам на кооператорите да съумеят да отделят истински важното от маловажното. Мисля, че член-кооператорите ни имат нужда от вяра. Честно казано, намирам много от тях за обезверени в тези трудни години. В малките трудноработещи кооперации е нужно да се извърши апостолска работа за тяхното преобразуване. Те трябва да се хванат за ръка с друга кооперация, за да не потънат. Пожелавам им да използват гръбнака, който имат в лицето на Централния кооперативен съюз и да успеят да се стабилизират и върнат вярата на хората в кооперативната идея и кооперативната сила.



Въпросите зададе Нели ДИНЕВА, отдел "Кооперативна политика", ЦКС
Роден на: 28 август 1953 г. и е 9-то поколение от Банкя

Образование: 3 магистратури: Стопанска академия, Свищов - специалност "Икономика и организация на вътрешната търговия"; Академия за обществени науки - "Мениджмънт по стопанско управление"; УНСС - специалност "Здравен мениджмънт".

Начало на кариерата: Започва трудовата си дейност в РПК "Наркооп" Банкя на 11 август 1977 г.

Мотивация: Да се запази постигнатото в СБР "Здраве" и да се направят още една-две стъпки напред, за да е по-лесно на младата смяна след тях.

Пречки в работата: Пречки много, но не може да си спомни за нито една голяма пречка, която да не е прескочил заедно с верния си екип.

Девиз: "До победата (или до върха) се стига не като се бърза, а като не се спира!"

Хоби: От напрегнатото ежедневие го разтоварват срещите с приятели. За тях с благодарност казва: "Дал Господ приятели, и то в трудни моменти, когато човек най-лесно може да ги открои".


СИРИЙЧЕ НА ПЕТНА ПАНИКЬОСА 3 БОЛНИЦИ
ЗАРАДИ ЛИПСА НА ПРЕВОДАЧИ
ГЕОРГИ ХРИСТОВ

Сирийче изправи на нокти лекари от три града заради съмнение, че е заразено с опасна треска. Първоначално 8-годишното дете на бежанци било настанено в свиленградската болница, където медиците установили, че цялата му кожа е на петна. Решили, че случаят не е за тях и спешно го изпратили в Хасково, въпреки отчаяните ръкомахания и опити на майката да го задържи, научи „Телеграф". Недоразумение Докторите в областния град се усъмнили, че става дума за някаква хеморагична треска и го препратили веднага в университетската болница "Св. Георги" в Пловдив. Там му направили тестове, от които станало ясно, че петната са от безобидни миникръвоизливчета по кожата, които са по рождение и въобще не застрашават здравето и живота на детето. Именно това е искала да обясни майката, но липсата на преводач довела до недоразумението, разказаха доктори. Ударно Иначе бежанците боледуват ударно. 170 души от центровете в Пъстрогор и Любимец са преминали през свиленградската общинска болница от началото на сирийската криза. 76 от тях са били трайно хоспитализирани, каза д-р Димитър Ермов - управител на лечебното заведение. Болните обаче скъсват нервите на лекарите. „Хоспитализираните с пневмония трябва да лежат поне седмица. След три дена обаче те се чувстват по-добре и бягат,,, недоволства Ермов. Освен че не са доизлекувани, пропада и клиничната пътека. Тя се счита за неизпълнена и не се плаща. Лечението на бежанците от Пъстрогор се поема от здравната каса, а това на бежанците от Любимец -от МВР. Плащанията са изрядни,призна Ермов. Отказ Друг чест проблем е, че настанените за лечение искали да бъдат придружавани от близките си. Мъж трябвало да бъде опериран от апендицит, но настоявал до него да е жена му. Сирийската бежанка Халя, която роди недоносеното си бебе в Хасково, първо била в Свиленград. Отказала да ражда там, понеже не пуснали мъжа й Аднан в родилното. Той пък бил с двете си невръстни деца близнаци. Не че в Хасково го пуснали, но състоянието на Халя вече било критично. 34-годишният Тарик пък отказал да бъде опериран от възпалена жлъчка. Лекарите го предупредили, че ако до 72 часа не се подложи на операцията, може да умре. Мъжът обаче искал в София. Подписал дори декларация, че се отказва от лечение в Свиленград.


Д-р Кадри е спасение за бежанците
Хасковският лекар уролог Али ел Кадри е единственото спасение за тежко болните бежанци, които се транспортират в областната болница. "Като манна небесна е. Хем е преводач, хем е доктор.., коментира изпълнителният директор на МБАЛ Хасково д-р Славчо Близнаков. Кадри е родом от сирийския град Напек, на 70 км северно от Дамаск, но се преселил в България преди 35 години. Женен е за българка, има деца и внуци. Услугите си представя абсолютно безплатно, иска само да му осигуряват транспорт до болниците в други градове. Оправя се перфектно със всички наречия в арабския език - говори свободно с пакистанци, иракчани и палестинци. „Всеки, който се е научил да чете, знае поне малко от литературния език и не ми е проблем, дори и да е от най-затънтеното село,,, твърди докторът.

През хасковската болница са минали само 10 бежанци, от които 6-ма са сирийци, но това са били тежки случаи, изискващи незабавни хирургически интервенции, или хора с остри инфекциозни заболявания. 4-ма от пациентите са били родилки. Бежанците обикновено нямат здравни картони, по които да се проследят съпътстващи заболявания, и не могат да бъдат адекватно разпитани. А случаите са налагали незабавна лекарска намеса.




Русенка роди четиризначета
Последното бебче и майката героиня носят едно и също име

ОЧАКВАЛИ ТРИ ДЕЦА, НО ПРОПЛАКАЛО ОЩЕ ЕДНО
ЖАНЕТА ЙОРДАНОВА

Млада жена от Русе се сдоби наведнъж с четири рожби. Семейството и лекарите очаквали раждането на три деца, затова всички останали изненадани, когато проплакало още едно. „Голямата радост да имат наведнъж две синчета и. две дъщерички споходи 31-годишните Севдие и Ерхан Ахмедови на 9 септември около 12,30 часа,,, каза началникът на акушеро-гинекологичния комплекс в Русе д-р Георги Хубчев, който е ръководил екипа при необичайното раждане. Въпреки съвременните методи за наблюдение при секциото се оказало, че има изненада - в утробата си майката носела още едно дете. Момиченцето се било „скрило,, зад братчетата и сестричето си и не се забелязвало при прегледите. Д-р Хубчев уточни, че това е първото раждане на майката, която е заченала чрез инсеминация. Заради многоплодната бременност жената била приета в отделението, където очаквала решението на лекарите кога е най-подходящият момент да роди. Имена „Приличат на куклички. Чувствам се добре и съм безкрайно щастлива. Не знам как се отглеждат четири деца наведнъж, сигурно е трудно, но ще се справим,,, сподели пред „Телеграф,, Севдие. Тя каза, че още преди раждането имената на трите деца вече са били избрани - за момченцата Енес и Ранес, а за момиченцето - Бенет. Когато обаче на бял свят се появило и четвъртото бебче, съпругът предложил то да носи името на майката - Севи. Севдие каза, че няма да й липсват помощници при отглеждането на децата, като за всяко бебче ще има поне по една баба или по един дядо. Тегло Според началника на неонатологичното отделение в Русе д-р Нина Радкова четирите деца са в много добро състояние. Те са в кувьози и за тях се грижи цял екип от специалисти. „Децата са недоносени, родени са в осмия месец, но са с добро тегло - тежат 1300 г, 1400 г, 1450 г, а най-едрото бебче е цели 1600 г. Ще останат тук, докато теглото на всяко от тях достигне 2 килограма, след което ще ги изпишем", каза д-р Радкова.


Село Батишница празнува

И русенското село Батишница, което всъщност е родното място на Севдие и Ерхан, празнува раждането на четиризнаците. „От вчера се черпим за голямата радост, която ни споходи. В селото има много двойки близнаци, но тризнаци и четиризнаци не сме имали. Всички ще помагаме с каквото можем,,, каза Ревзие Хасанова. В Батишница разказват, че Севдие и Ерхан напуснали селото още щом се събрали. Преместили се да живеят в апартамент в Русе и там започнали работа. Севдие работела като продавачка в магазин, а съпругът й се опитвал да завърти търговия. Родителите и на двамата обаче имали къщи в Батишница и хората се надяват често да виждат четиризнаците.


Екстраразходите в бюджета се разпределят непрозрачно
Част от средствата отиват за съвсем излишни дейности
Милиони, които ще се изхарчат или не по план, или пък за излишни и съвсем не чак толкова неотложни дейности. Така накратко може да се опише как държавата възнамерява да разпредели голяма част от допълнителните пари, които управляващите си осигуриха с актуализацията на бюджет 2013.

Увеличението на разходите беше записано в резерва за неотложни фискални мерки, който преди ремонта на бюджета беше 50 млн. лв., а след това набъбна с още 200 млн. лв. Сега с едно постановление правителството възнамерява да изхарчи 163 млн. от тях.

Проблемът е, че голяма част от парите ще отидат или за разходи, които веднъж вече са били бюджетирани, но парите са били похарчени за друго, или пък за, меко казано, ненужни дейности като мотокрос състезания. В същото време има институции, които не поучават нищо, въпреки че плащанията към тях бяха включени и в мотивите към актуализацията на бюджета и бяха определени като неотложни.

Обещанието на управляващите беше и държавата да се разплати с бизнеса, обаче повечето от допълнителните разходи сега са за други дейности.

Как стана възможно

Почти всички нови разходи бяха заложени в резерва за непредвидени и неотложни разходи и поради това харченето на средствата може да се направи с постановление на Министерския съвет. Т.е. без данъкоплатците предварително да знаят за какво ще се насочат средствата. Така например в периода на дебатите около актуализацията финансовият министър Петър Чобанов обясняваше че повече от 30 млн. лв. ще се предоставят на Военномедицинска академия (ВМА), за да покрие свои задължения. Те са възникнали от оказване на здравни услуги за лица, които не са военнослужещи. Сега става ясно, че за ВМА не се предвижда нито лев.

За сметка на това обаче Министерският съвет получава 23 млн. лв. за плащания по вече закупени лицензи и софтуерни продукти от Microsoft. Два независими източника твърдят, че такива средства са били предвидени още в неактуализирания вариант на бюджета и те не са били изхарчени, преди кабинетът на ГЕРБ да подаде оставка.

Без контрол

До голяма степен безконтролното харчене на публични средства е възможно и заради липсата на добра отчетност и контрол. Със закона за бюджета се фиксират само общите разходи на министерствата и останалите ведомства. Никой нормативен акт обаче не утвърждава разбивката на разходите им по отделни политики и програми. Те се публикуват на сайта на финансовото министерство, но спазването им не е задължително и е възможно да се правят "промени в движение".

За тях се иска само разрешение от финансовия министър и той невинаги се бърка в работата на своите колеги. Така се оказва, че някое ведомство може да е получило пари за даден свой разход, то да ги похарчи за друга цел и след това отново да иска пари за същото.

Частично решение на този проблем ще заработи през 2014 г., когато в сила влезе Законът за публичните финанси. Той ще забрани на финансовия министър да оторизира "промените в движение", като всеки министър ще трябва да защитава измененията в бюджета си пред своите колеги и те да се утвърждават с постановления на правителството, които няма да може да се скрият.

Но това е само една малка крачка, не и решение на проблема с прозрачността и отчетността на публичните разходи. От години е практика властта да съставя бюджет с резерви - или се залагат повече плащания за лихви, или пък за национално съфинансиране по еврофонодвете, които след това правителството харчи със свои постановления, т.е. отново без достатъчно публичност.

МВР отново с привилегии

Министерство на вътрешните работи също получава допълнителни пари, въпреки че това е ведомството с най-голямо увеличение на разходите през тази година – с 20% до близо 1.2 млрд. лв. В нито един момент през последните години обаче от МВР не са счели за нужно да обосноват как точно харчат бюджета си и да опитат да го реформират. Сега официалното обяснение за новия транш от 25 млн. лв. е, че те са за плащания към доставчици, включително за екипировка и за горива.

От министерството не дадоха повече информация за договорите, по които се налагат тези плащания. А само преди месец министър Цветлин Йовчев твърдеше, че неговото ведомство няма неразплатени задължения към бизнеса.

Мотоциклетизмът – партиен приоритет с парите на данъкоплатците
От 2002 г. насам федерацията по мотоциклетизъм и нейният ръководител Богдан Николов станаха любимци на правителствата, а само между 2007 и 2012 г. те получиха над 7 млн. лева. За този период се открояват два транша - 3.9 млн. лв. за два мотополигона в Плевен и Севлиево, отпуснати в края на 2007 г. от бюджетния излишък при кабинета на Станишев, както и 2.7 млн. лв., дадени от правителството на Бойко Борисов в началото на 2010 г.

Николов първи и най-добре въведе принципа да взима домакинства, след което да изнудва държавата за финансиране, за да "не се изложим", тъй като федерацията не може да покрие разходите със собствени приходи от спонсори и търговска дейност. Средствата обаче секнаха в мига, в който бившият премиер беше освиркан бурно в зала "Арена Армеец" по време на световното по фристайл Night of the Jumps. Тогава Николов и неговият близък приятел Румен Петков (той е и председател на организационния комитет на състезанията "Гран при България") обвиниха държавата, че "не се грижи за тях", a Николов дори обеща да протестира с домати пред парламента.

Топлите отношения на Николов с властта временно охладняха, но след смяната на правителството "градусите" отново се повишиха и федерацията по мотоциклетизъм отново е познатият любимец, а Румен Петков, който доскоро критикуваше правителството и ръководството на БСП, в последните седмици смекчи тона към кръга на Сергей Станишев.

Справка в сайта на федерацията по мотоциклетизъм показва, че спортът получава в пъти по-голямо финансиране в сравнение с федерациите по други спортове, които са също толкова популярни, но нямат лоби във властта.




Осиновителите ще вземат обезщетение за дете до 5 г.

Социалните партньори не се разбраха за единната данъчно-осигурителна сметка
Осиновителите на деца до 5 г. да имат право на отпуск за отглеждане и адаптация в семейна среда на малчугана за период от 365 дни, смятано от деня на предаването му, но не по-късно от навършване на 5 години. Това предвиждат промени в Кодекса на труда, които бяха подкрепени единодушно от участниците във вчерашното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество.

В момента правата на осиновителите са приравнени с биологичните родители, които вземат обезщетение за отглеждане на дете до 2 г. Това ограничение пречи на хората, които осиновяват по-големи деца, защото нямат достатъчно време да са с тях, и повечето предпочитат да осиновят бебе и дете до 2 г. Основният мотив на вносителите на проектозакона Жара Георгиева, Корнелия Нинова и Захари Георгиев от БСП е платеният отпуск за осиновител да се използва ефективно за социалното адаптиране на детето в новата семейна среда, поясни Жара Георгиева, която бе поздравена от синдикати и работодатели, че за първи път депутат представя законопроекта си пред социалните партньори. Социалните партньори смятат, че проектът е в унисон и със стратегията за извеждане на децата от домовете и преместване в семейна среда.

Дете в детски социален дом струва на държавата 500 лв., а с новата промяна разходът за държавата пада почти наполовина, уточни Георгиева. Според представителите на Българската стопанска камара обаче не е зле да се помисли за увеличаване на възрастовата граница над 5 г., тъй като осиновителите на по-големи деца също имат нужда от период на адаптация. Тристранният съвет не постигна консенсус по промените за единната данъчно-осигурителна сметка. С промените се урежда поредността при погасяването на задълженията, като първо ще се погасяват главниците, след това лихвите и разноските. Остава невъзможността лицето да избира кои задължения да погаси първо, обясни зам.-министърът на финансите Людмила Елкова. Тя представи становището на МФ, според което не е добре да бъде отменена единната сметка. Стана ясно, че МФ има готовност да я надгражда, като се създадат подпараграфи, за да се види кой какви задължения погасява. "Това е проблем и за бюджета на НЗОК, и за бюджета на ДОО, и за нас. Ние виждаме едно общо число, за което нямаме представа как се разпределя, въвеждането на декларации се бави", призна Елкова.

От КТ "Подкрепа" и от КНСБ обаче все още имат сериозни забележки към принципа на функциониране на единната сметка за плащане на данъци и задължителните осигурителни вноски. От "Подкрепа" са убедени, че от единната сметка трябва да се извадят осигурителните плащания, както бяха извадени плащанията за задължителното допълнително пенсионно осигуряване. От синдиката смятат, че трябва да има две отделни сметки - за осигурителните и за данъчните плащания.

Работодателите обаче подкрепиха единната сметка.
"Подкрепа" излиза от обществените съвети

"Диалогът, който ние водим тук, е регламентиран по закон", заяви на заседанието на НСТС д-р Константин Тренчев, президент на КТ "Подкрепа". Според него обществените съвети са спонтанно възникнала форма и синдикатът обмисля да не участва в тях. "Ние обмисляме изобщо да не участваме в обществените съвети, ако щете там да събирате хората по спирките. Ние сме сериозни хора и апелирам колегите изобщо да не участват в тези говорилни, наречени обществени съвети", заяви той. Тренчев подчерта, че не върви диалогът на ниво министерство. Правителството е решено да има в пълен обем социален диалог, увери Зинаида Златанова. Тя посочи, че в спешен порядък диалогът на ниво министерство ще бъде възстановен и още утре (днес - б.р.) на заседанието на МС ще обърне внимание на ведомствата, в които социалният диалог буксува.




Христо Монов:
Осъзнаването на живота като ценност е единствената профилактика срещу самоубийствата

Най-важното нещо е човек да бъде в хармония със себе си
Христо Монов е роден през 1958 г. Завършил е психология в СУ „Св. Климент Охридски”. Специализирал е в Руската академия за педагогически науки. От 1985 г. е преподавател в Алма матер. Той е заместник-председател на Държавната агенция за закрила на детето. Членува в редица световни асоциации по психология. Монов е народен представител в състава на 42-рото Народно събрание и председател на парламентарната комисия по въпросите на децата, младежта и спорта.
Интервю на Аделина Делийска

- Г-н Монов, как ще коментирате необходимостта да бъде номиниран световен ден за превенция със самоубийствата на 10 септември?

- Явно, че нещо се случва със съвременното общество, в което над 1 милион души годишно по света посягат на най-висшето благо – живота. Това е дар, който на всеки е даден като висше благоволение. Добре е, че има такъв ден, в който да се спрем и размислим за това какво точно означава да си жив, каква голяма отговорност е да участваш в живота, да можеш да се радваш на слънцето, да имаш възможността да общуваш с други хора, да се наслаждаваш на прелестите на природата и т.н. И сигурно като цивилизация сме в един критичен етап от развитието си, щом е необходимо да има специално нарочен ден за превенция на самоубийствата.

- Как българските общности на психолозите и психиатрите отбелязват този ден?

- За съжаление ние сме длъжници на всички наши съграждани. Би трябвало точно ние, които работим в тази област, да държим обществото будно и бдително за тези проблеми. Като човек, който се занимава с кризисно психологична интервенция, мога да кажа, че изоставаме критично по отношение на превенцията на самоубийствата. Ние като специалисти по проблемите на психичното здраве определено не сме направили достатъчно по тези въпроси. Има колеги, които много добре работят с този рисков контингент. Ще използвам случая да изкажа възхищението си към тях, които са малцина, но работят десетилетия наред по въпросите на самоубийствата всеки ден и имат безценен опит. Друг е въпросът, че техният труд не се използва ефективно и ползотворно като превенция. Вече като народен представител смятам, че ще положа усилия това да се промени така, щото този експертен опит и потенциал да бъде използван за спасяването на човешки животи. Това е смисълът на нашата работа.

- Според проучвания на Световната здравна организация (СЗО) мъжете извършвали повече самоубийства, докато същевременно жените пък правели повече опити за такива посегателства, как ще коментирате?

- Това е отдавна известен факт. Ние, мъжете, по принцип по-бързо реагираме във всякакви ситуации, особено в критични моменти. Под "по-бързо" имам предвид по-нерационално. Докато жените, може би поради факта, че създават и носят живота, са по-устойчиви. В чисто физиологичен аспект също е така, защото жените имат много повече гладка мускулатура, отколкото ние, мъжете (б.а.- въпреки че гладките мускули работят непрекъснато през целия живот, те не се уморяват и износват). Що се отнася до това, че дамите правят повече опити за посягане на живота си, то е друго. Все пак вие, жените, много повече обичате да сте център на вниманието и така да се каже на голямата сцена на живота вие сте по-добрите актьори.

- На какво се дължи според вас актуалната тенденция от близките години приблизително на всеки час по един младеж да посяга на живота си?

- Един англичанин беше изследвал такова явление още през 50-те години на миналия век и го беше нарекъл „Вертер ефектът” (б.а. - по аналогия с произведението на Гьоте „Страданията на младия Вертер”). За съжаление в суицидното поведение има допинг – ако някой извърши нещо и то бъде разпространено в публичното пространство с подробности, то много хора след това копират едно такова поведение, когато изпаднат в кризисна ситуация. Така че трябва да сме много внимателни, когато говорим за подобни явления, за това как точно го правим. Според мен акцентът на говоренето трябва да бъде върху уникалността и ценността на живота. Това е нещо, което се случва само веднъж и трябва да се радваме, че сме избрани да живеем, да се стремим непрекъснато да го правим пълноценно.

- Това ли е най-добрата профилактика срещу посягането на живота?

- Осъзнаването на живота като ценност според мен е единствената профилактика срещу насилственото му и преждевременното му прекъсване. Всеки трябва да разбере, че раждането и смъртта са двете страни на един процес. Точно в отрязъка от време, който ни е даден между живота и смъртта, е голямата възможност да направим нещо смислено.

- Моралната и икономическата криза в държавите през последните години не обуславят ли зачестилите самоубийства?

- Въпрос на избор е. Всеки трябва да разбере, че е тук и сега на този свят по силата на Божията воля, както вече казах. А не по друга причина. Затова всеки сам трябва да избере как да живее според това какъв смисъл намира в живота. Но, разбира се, за това няма универсална рецепта и аз не мога да давам съвети за подобни неща. Нека всеки да употреби живота си така, както сам той го разбира и иска. Най-важното нещо е човек да бъде в хармония със себе си. Ако тя не се постигне, то могат да се намерят безброй причини за това да посегнеш на живота си. В момента много хора се опитват да постигнат мир със себе си. Това е дълъг и труден път, но си заслужава да се измине.

- Защо нарасна толкова много агресията в обществото ни през последните години?

- Заради това, че мнозина не обичат себе си и няма как при това положение да обичат и другите. Една огромна част от нас, убеден съм, са скъсали връзката със себе си и затова имат проблем да изграждат връзки с другите. Що за лозунг може да е това: „Мразя ви безплатно”?! Това ли е голямата гордост – да мразиш. Че тези хора сигурно не обичат и себе си.

- Каква е ролята на семейството в превенцията срещу омразата?

- Мисля, че щом са стигнали дотам да мразят, тези хора са загубили най-ценното – любовта. И лек за това може би е да спрат, да седнат на тротоара и да се замислят за това какво са направили с живота си. Винаги съм давал за пример „Мислителят” на Огюст Роден – човек, приседнал и подпрял главата си с юмрука си. Нека да спрем за малко и да се смирим със себе си. А после това ще е по-лесно и с околните.


Ваксина отвращава пушачите от цигарите
Първата в света ваксина срещу тютюнопушенето се очаква да излезе на пазара през 2018 г. Ваксината представлява средство, стимулиращо изработването на антитела, които блокират никотина в кръвта. Провокира се имунен отговор срещу тютюна, В резултат човек спира да изпитва приятно усещане при пушенето, тоест никотинът не може да влияе на мозъка. По този начин се губи смисълът от пушенето и човек лесно се преборва с психологическата зависимост. Според статистически данни на Световната здравна организация всяка година тютюнопушенето причинява смъртта на около 4 милиона души. Същата група руски учени сега разработва ваксини срещу диабет, хепатит В и рак на кожата.


БСП иска повече пари за здраве и образование
ЗДРАВКА АНДОНОВА

БСП ще настоява кабинетът „Оре-шарски" да отдели повече пари за здравеопазване и образование през следващата година. Подготвянето на бюджета за 2014 г. е една от основните задачи за следващите 100 дни на правителството.

Според соцлидера Сергей Стани-шев е нужно увеличение на заплатите на заетите в здравния сектор, както и осигуряване на средства за нови линейки, тъй като сегашните били като „държавни таксита". Той обаче не се ангажира с конкретни числа.

Червените ще настояват и да се възстанови размерът на държавното финансиране за Българската академия на науките (БАН), което бе орязано при управлението на ГЕРБ.

Станишев оцени като основно постижение на правителството „освобождаването на обществото от оковите на страха". Той критикува министрите за слабо медийно присъствие и за забавяне при сменянето на „калинките" в администрацията.

Ръководството на БСП е взело решение да регистрира „основна партийна организация" в град Ухан, Китай. В нея ще членуват 5-има души. Още за Китай на стр. 28




Парите от вноските само за здраве

Събраните в повече суми от осигуровки няма да потъват във фискалния резерв
ДИАНА ТЕНЧЕВА

От догодина всички събрани пари от здравни осигуровки, включително и тези от преизпълнението на приходите, ще отиват за здраве, а не както досега да потъват във фискалния резерв. Това са решили здравните експерти на БСП и ДПС, научи „Труд".

През миналата година от здравни вноски бяха събрани близо 40 млн. лв. повече. Но заедно с други 40 млн. лв. (става дума за спрения от Конституционния съд трансфер, който здравната каса трябваше да преведе на министерството) и още 27 млн. лв. от предходни години, така и не стигнаха до болните българи.

„Идеята на здравното осигуряване е средствата от вноските да се харчат само за лечение! Не може да отиват за други нужди като инфраструктурни проекти и какво ли не. Нетърпимостта към подобни действия трябва да е голяма", коментира д-р Нигяр Джафер (ДПС), председател на здравната комисия. Тя съобщи, че в разглеждания проект на закона за бюджета на здравната каса за 2014 г. изрично ще се запише, че парите за здраве ще отиват само за здраве. „Това е и нашето искане и не може да бъде по друг начин", потвърдиха и от БСП. Те подчертаха, че няма да допуснат отклоняването на пари от здравни вноски за други сектори, защото е грубо нарушение. ,Да не говорим, че м.г. ГЕРБ оставиха разходи за лекарства от ноември и

декември да се покриват с пари от бюджета за 2013-а! А преди 2009 г. карахме лекарите да отчитат дейност и до 20 декември, за да може да плащаме и в последния работен ден на календарната година. Само и само да не остава преходен остатък", казаха от БСП.

Още не е решено дали новата мярка ще се запише и в закона за държавния бюджет за 2014 г. Според финансистите това е задължително условие.




Два екипа лекари са готови за Йордания

Бежанците в лагерите у нас са в добро състояние
Ген. Стоян Тонев шеф на ВМА

- Ген. Тонев, обявихте, че ако има политическо решение, специалисти от ВМА могат да заминат за Йордания, за да се грижат за сирийските бежанци там. Знае ли се вече дали ще замине екипът?

- Ние имаме готовност още отпреди 6 месеца с два екипа, които евентуално могат да заминат във военни болници, които са разположени в Йордания. На експертно ниво са водени разговори и е напълно осъществимо, стига разбира се да има такова решение. В момента нашите усилия са по-скоро насочени за подготовка за бежанска вълна, евентуално, не дай си Боже, в България. Днес се завърнаха първите екипи, които изпратихме в двата бежански лагера у нас. Заедно с местните медицински служби и МВР ние участваме активно в насъщното осигуряване на бежанските лагери.

- Каква ситуация са заварили в бежанските лагери?

- Общо взето, е позитивна информацията. Няма нещо, което да ни тревожи. Бежанците са млади, интелигентни хора, знаещи езици и се отнасят с безкрайно уважение към България, към българските власти и лекари. Но тук има един такъв момент, че няма само бежанци от Сирия. Има и от Сомалия, Мали, също така и от Афганистан. Тяхното ниво е по-различно и се касае за друг тип хора. С тях мисля, че ще има по-големи трудности. Специално сирийците, които влизат в България, няма да създават проблеми. Освен ако бройката надвиши 5 хиляди души и това налага специални мерки за тяхното осигуряване. Както медицинско осигуряване, така и чисто логистично. Иначе ние поддържаме много добра връзка с МВнР. Имаме пълно съвпадение както на методите, така и на възможностите, които трябва да се използват, за да се поеме тази бежанска вълна.

- А какво е здравословното състояние на тези хора, които идват от Сирия?

- Като цяло освен изтощението, обезводняването, хипертоничните кризи и дребни наранявания - добро. Ние им оказваме помощта, която е необходима. Тук по-скоро въпросът е за една превенция на епидемии от инфекциозни заболявания, но засега нямаме данни нито между възрастните, нито между децата за такъв проблем.

- Хората, които са оцелели от химическа атака, колко по-късно носят последиците от нея?

- Обикновено при пострадалите от химическата атака и най-вече тези, които са свързани с бойните отровни вещества, нарушенията са вече не толкова свързани с общото отравяне, а с конкретни органи - най-вече белият дроб и бъбреците.

- За колко време би могла да се организира една подобна мисия с екип от ВМА, в момента, в който бъде взето евентуално политическо решение?



- Тя е организирана. В същия момент, в който се каже, в рамките на 12 часа те заминават.

(Пред агенция Фокус)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница