„Пролетни цветя



Дата02.02.2023
Размер21.41 Kb.
#116483
ОС-Пролетни-цветя-2-група-2-1
Свързани:
Determinanti, 2014 EN regional group5

Педагогическа ситуация – II Б група
Учител: Лидия Петкова
Тема: „Пролетни цветя“


Образователно направление: Околен свят
Ядро: Светът на природата и неговото опознаване
Вид на ситуацията: Педагогическа ситуация за затвърждаване на знанията
Цел: Затвърждаване знанията за пролетните цветя и необходимостта от грижи за растенията. Затвърждава знанията и уменията за безопасно поведение на улицата.


Задачи:
1. Образователно - познавателни:
1.1 Разширяване на знанията на децата за пролетните цветя кокиче, теменужка, лале, зюмбюл, минзухар и нарцис.
2.1 Прилагане на знания и умения за безопасно поведение на улицата.
2. Възпитателно – развиващи:
1.1 Възпитаване на екологична култура и грижливо отношение към околната среда у децата.
Възможност за интегриране с други образователни направления: БЕЛ, Математика, Музкика, БДП, ИИ.


Предварителна подготовка: Приказка „Пролетни цветя“ на Асен Босев, Песен „Щъркел – дългокрак“, Подготовка на материали за украса и самостоятелна работа на децата.

Ход на ситуацията



Предситуационен момент: Прочит на приказка „Пролетни цветя“ от Асен Босев

  • Мили деца, вие много обичате да слушате приказки. За това днес съм ви подготила една много интересна, с която ще влезнем в света на цветята. Слушайте внимателно, защото после ще поговорим върху нея. /Минавам покрай тях, докато чета/


Пролетни цветя
Тих ветрец повя и рече:
Ясна пролет иде вече!
Чу го ранното кокиче — мило белокрило птиче, щом го чу — и кукуряка разцъфтя из храсталака. Чу го още минзухара и зашепна на овчаря:
Иде пролет разцъфтяла, посрещни я ти с кавала!
И по пъстрите баири старият овчар засвири.
Скача бистрото поточе, скача, пее и клокочи, а кавалът му приглася — кръшна песен се разнася.
Еква горската поляна от играта разлюляна…
Надойдоха китни дружки — тъмнооки теменужки, надойдоха минзухари, техни весели другари.
Радостна от веселбата пъпчици разви гората и от всеки клон надвесен се разнесе птича песен.
В тоя край така познат щърк пристигна като сват, а под родните стрехи лястовиците - снахи долетяха неусетно, зачирикаха приветно.



  • И така мили деца. Нека да видим кои цветя са герои в приказката. / кокиче, минзухар, теменужка, кукуряк/ - Докато децата изброяват, аз показвам нагледно цветята.

  • Днес ще си поговорим за пролетните цветя.

  • Защо ги наричаме така?

  • Точно така! Слънцето погалва с топлите си лъчи нежно земята, те се събуждат и показват главички над тревата. / Тук с хартиено слънце имитирам, как то погалва тревичката и от нея се показват пролетните цветя./

  • Вие познавате ли и други пролетни цветя? /лале, зюмбюл, нарцис, момина съза/

  • Вие знаете, че тези красиви цветя се нуждаят от грижи, които ние трябва да полагаме за тях, за да ни радват дълго време в градината. Някой знае ли какви грижи трябва да полагаме за тях?

  • Да! Чудесно деца! Но освен цветята, през пролетта, когато слънцето огрее със своите лъчи цялата страна и стане топло се завръща и един наш любим гост. Хайде да му изпеем една песен, за да го поканим по – бързо да си идва и да му се радваме! / Песен „Щъркел – дългокрак“/ - Леко раздвижване на децата.

  • Кой е този наш гост деца, който чакаме? /Щъркела/

  • А заедно с него кой друг пристига? / Лястовичката/

  • Чудесно мили мои! Разбрах, че вие знаете много за пролетните цветя, припомнихме си и за прелетните птички. За това ви предлагам една страхотна идея! Понеже времето навън е студено и не позволява да излезем, хайде да си представим, че ще отидем до близкия парк на разходка и да разгледаме какви цветя има там.

/ Строяваме се в колона по двама и тръгваме – стигаме до пешеходна пътека/

  • Какво е това деца?

  • А кой ще ни помогне да пресечем по нея безопасно? / светофара – свети червено/

  • Какво ни казва този цвят на светофара деца?

  • Какъв цвят трябва да светне, за да преминем безопасно?

  • Преди да пресечем по пешеходната пътека какво трябва да направим?

  • Ето успяхме да пресечем безопасно! А сега да разгледаме цветята без да влизаме в градинките, защото може да ги нараним.

  • Какви пролетни цветя са поникнали?

  • Какви цветове са?

  • Я да преброим колко зюмбюла има в градинката?

  • А колко са минзухарите?

/ В ръка държа естетсвено цвете/

  • Я разгледайте хубаво това цвете което държа и ми кажете какво има то? / стъбло, листа и цвят/ Давам да го помиришат/

  • Чудесна разходка си направихме деца! Много съм доволна от вас! Показахте колко много знаете за пролетните цветя, а и не само! Сега ви предлагам да се върнем обратно в нашата занималня, защото съм ви подговила една изненада. Да си направим букет от пролетни цветя. Надявам се запомнихте какви цветове са, защото ще трябва да ги оцветите.

  • Децата сядат по масичките, на които предварително съм подготвила материалите за работа. Пожелавам приятна работа.

Ако не остане време за самостоятелна работа, ще я дам на другия ден, следобед.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница