15 май 2009 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/8
Дата24.07.2016
Размер1.18 Mb.
#3488
  1   2   3   4   5   6   7   8
15 май 2009 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. 168 часа 2

В. 168 часа 2

В. 168 часа 3

В. 168 часа 3

В. 168 часа 5

В. 168 часа 5

В. 168 часа 5

В. 168 часа 6

В. Монитор 7

В. Монитор 8

В. Монитор 9

В. Монитор 9

В. Монитор 10

В. Монитор 11

В. Монитор 11

В. Монитор 11

В. Монитор 12

В. Монитор 12

В. Труд 16

В. Труд 16

В. Труд 16

В. Труд 17

В. Труд 17

В. Стандарт 19

В. Стандарт 19

В. Стандарт 20

В. Стандарт 20

В. Стандарт 20

В. Стандарт 21

В. Стандарт 21

В. Стандарт 22

В. Телеграф 22

В. Телеграф 23

В. Телеграф 23

В. Телеграф 23

В. Телеграф 24

В. Пари 24

В. Пари 25

В. Пари 25

В. Пари 26

В. Пари 27

В. Пари 27

В. Пари 28

В. Пари 29

В. Пари 29

В. Сега 35

В. Сега 37

В. Сега 38

В. Сега 38

В. Сега 38

В. Сега 39

В. Сега 41

В. Сега 42

В. 24 часа 45

В. 24 часа 48

В. Политика 48

В. Българска армия 51

В. Дневник 53

В. Дневник 54

В. Дневник 55

В. Дневник 55

В. Дневник 56

В. Класа 57

В. Класа 58

В. Класа 59

В. Класа 60

В. Класа 60

В. Класа 61

В. Дума 63

В. Нощен труд 64

В. Нощен труд 64

В. Нощен труд 64




15-21.05.2009 г., с. 2
Жилищна зона без въздух
Софийският квар­тал „Витоша", чийто жител съм от 1939 г., от вилна зона след 1989 г. се превърна в голяма строителна площадка.

Строителството е въз основа на частни градоустройствени решения, а не на ге­нерален план. Така кварталът се изгражда като зона без въз­дух, с тесни улици, без детски градини, училища, поликлиника и т. н.

Условията за живот са ненормални: ули­ци без тротоари, с дупки, без осветление и канализация, без обозначения на сгради и имоти, остаряла водопроводна мрежа, трудна връзка с бул. „Симеоновско шосе" поради липса на светофар.

Живеем сякаш в някакъв резерват, заб­равени от Бога и от всякакви общински и държавни институции. Недопустимо е при тези първобитни условия да плаща­ме едни от най-високите данъци и такса смет.



Владимир Стоянов


15-21.05.2009 г., с. 6
Дарява централата си
ЦЕНТРАЛАТА на НДСВ на ул. „Врабча" 23 може да бъде подарена на ГЕРБ след изборите.

Тогава генералската фор­мация ще може да канди­датства като парламентарно представена за помещение на преференциален наем. В момента ГЕРБ ползва сграда на обикновен наем, защото не е участвала в избори за Народ­но събрание. Намерението на царя било гръмовното му обръ­щение за подкрепа на Бойко да бъде последвано от извън­реден конгрес на НДСВ след изборите, с който да се закрие партията. Тогава Симеон ще излезе с обяснението, че след евроизборите е станало ясно, че формацията няма повече капацитет да се развива и да участва във властта, което е амбицията на всички партии.

„В крайна сметка Сакскобургготски може без парти­ята, но тя без него не може. Той създаде НДСВ, той има правото да го закрие", обяс­няват негови симпатизанти.

Едно от условията на царя, за да помогне за коалиция между ДПС и ГЕРБ, било да има 5 до 7 свои депутати на избираеми места в листите на генералската партия. Тези хора може да не са изобщо от сегашното ръководство или министри и народни предста­вители. Възможно било да са от личното му обкръжение като Мартин Захариев, Илия Лингорски или монархисти, които досега са стояли на­страна от властта.


Снимка на две колони - ПРИДОБИВКА: ГЕРБ може да вземе централата на НДСЕ ако стане пазарлъкът.


15-21.05.2009 г., с. 25
Банките търпят огромни щети
ЕДНИ от най-голе­мите губещи от ситу­ацията в момента са търговските банки.

От една страна, стана ясно, че те много трудно могат да съберат вземанията си по просрочени кредити, необез­печени с ипотека. От друга, при ипотеките също е трудно да се събере цялото вземане. Основните пречки са две. Ако имотът се даде на публична продан, голям е рискът да се продаде на началната цена - 50 процента от пазарната стойност. Това е така, защото началната цена е определе­на със закон, а цяла мафия дебне за подобни публични търгове и печели жилища с по 100-200 лева отгоре при фиктивно наддаване.

Ако банката се опита да продаде недвижимото иму­щество на пазара без съдия-изпълнител, пак има проблем, защото при панелните жили­ща, които са масово ипотеки­рани, спадът в цената в мо­мента вече гони 40 процента, а ипотеките са обезпечени максимум с 25 процента гор­ница. Загубата от минимум 15 процента е почти сигурна.


15-21.05.2009 г., с. 26-31
Със 75% скочиха фалитите у нас за първите 4 месеца
Длъжници крият приходи чрез фалшиви кредитори
Бум на изпълнителните листа за събиране на дългове, извадени от началото на годината
ЛАВИНА от фалити заплаш­ва българския бизнес и икономика­та ни, твърдят юри­сти по търговско право, специалисти в междуфирмената задлъжня лост.

„Само от начало­то на годината в Со­фийски районен съд са извадени около 23 000 изпълнителни листа, колкото за почти ця­лата минала година, а много хора и фирми са превалили собстве­ността си, защото не могат да плащат", за­яви за „168 часа" един от водещите ни адвока­ти по търговско право, пожелал анонимност.

От Софийски районен съд потвърдиха неофициално, че изпълнителните искове са се увеличили, но офици­ални данни ще предоставят по-късно.

Според юристът проблемите с разплащанията през последните 8 месеца са на­карали много фирмаджии да крият приходите си и да не се разплащат с кредиторите си, даже и да са изпаднали в неплатежоспособност. Най-хитрият начин е да се крият постъпления във фирмата чрез фалшиви кредитори.

Схемата която описва юристът, е следната:

1 Ако например фирмаджия дължи по банков кредит 1 милион

лева, но не е в състояние да плаща, а във фирмата постъпят свежи средства в размер на 200 000 лева, то тези пари директно се укриват, като фиктивно се изплащат към фалшив кредитор, който трябва да е несвързано лице.

2 Това става чрез представяне на до­кументи като запис на заповед и договор за за­ем било към друга фирма или физическо лице. Те­зи документи могат да се разпишат по всяко време и със задна дата, защото

не се изисква нотариална заверка.

3 Фалшивият кредитор също си вадиш изпълнителен лист, подобно на банката, но фирмата плаща първо към него 200-те хиляди лева.



Този номер върви само за укриването на свежи пари, но при ипотеки банката

не може да бъде излъгана
Тези незаконни номер могат да бъдат хванати доказани много трудно, а българското законодателства не предвижда сериозни наказания, показа проверка в На­казателния кодекс. Същото важи и за хора, които умишлено тласкат компанията си към несъстоятелност. Според Наказателния кодекс в та­кива случаи се предвиждат текстовете от чл. 227, който разпорежда, че ако търговец, изпаднал в несъстоятелност, не обяви това в срок от 30 дни, подлежи на затвор от 3 г. или глоба до 2000 лв. Тъй като на­казанието е малко, то почти винаги се препраща към чл. 78, където хора с чисто съдеб­но минало само трябва да платят глобата

- твърдят специалисти. По този начин укриваш мили­они, но за това можеш да понесеш единствено наказание от няколко хиляди лева. Оказва се, че и у нас умиш­леният фалит не е инкрими­нирано деяние. Такъв е само умишленият банкрут, но от Софийската районна проку­ратура заявиха за „ 168 часа", че до момента няма заведено нито едно такова дело.

„Ясно е, че има все повече проблеми с увеличаващия се брой фирми, които изпадат в несъстоятелност. Все пак, освен много тромавата Защита по линия на Нака­зателния кодекс, има пред­видени текстове и в Търгов­ския закон, чрез които кре­дитори, които се чувстват измамени, могат да потърсят правата си

Това става по линия на отменителните искове. Чрез такива искове измамен кредитор може да поиска от съда да определи за нищожни определени договори. Например ако е подписан фиктивен запис на заповед, За да се скрият приходи от истинските кредитори. И тези процедури са тромави, минават през 3 инстанции и изходът никога не е си­гурен", заяви за „168 часа" зам. -председателят на Апела­тивния съд Стефан Гроздев.

„Проблемите идват от две места - данъчната ад­министрация и неспазване на сроковете от страна на съдебната система. Най-голям е проблемът със съ­диите и за тях трябва да има предвидени санкции, когато делата се мотаят с години. Затова разчитам на идващото младо поко­ление съдии, които тряб­ва всичко да променят, а иначе законите са си много добри", смята депутатът от БСП Георги Анастасов.

Това обяснява и сравни­телно малкия брой открити производства по несъсто­ятелност, като абсолютна стойност - 123 за тази годи­на. В сравнение с първите 4 месеца на миналата година, те са нараснали с над 70 процента

Същата е картинката и об­щият брой на решенията за обявяване в несъстоятел­ност. През януари - април 2008 г. решенията са 67, а през 2009 г. - 118, което е увеличение с над 75%.

Оказва се, че за промяна в законодателството и затягане на мерките срещу умишлено неплащане и укриване на до­ходи, подлежащи на връща­не към законни кредитори, в момента не се мисли. Няма Никакви идеи и законодател­ната комисия в НС.


Снимка на три колони – Факт: Най-лесно банките си прибират парите от ипотекирани нови жилища


15-21.05.2009 г., с. 31
Пазарът на имоти тръгна нагоре
ОЖИВЛЕНИЕТО, за което агенциите и инвеститорите говорят през последните седмици, се забелязва и на пазара на ипотечно креди­тиране, твърдят от „Кредит център". През април делът на новорегистрираните клиенти, които пристъпват към следващ етап на сключ­ване на сделка в рамките на месеца, е нараснал с 20% спрямо март. Търсенето е стимулирано от клиентите, които през есента на 2008 година, когато кризата за­почна, заеха изчаквателна позиция, а сега се завръщат. Това са основно млади хора на възраст между 25 и 35 го­дини, работят в международ­ни или успешни български компании и са планирали добре покупката на жилища. 8 общия случай тези кли­енти имат спестени между 40% и 50% от стойността на имота и вземат като кредит останалата част, което е съвсем постижимо дори при променените условия на кре­дитиране в момента.


15-21.05.2009 г., с. 32
Диляна Попова, манекенка:
Много нови сгради не се дострояват
Не съм чак толкова компетентна в та­зи област, но ми прави впечатление, че много от започнатите нови сгради не се дострояват. След строителния бум от последните години очевидно пазарът на недвижими имоти се свива и причината за това не можем да търсим в недостига на тухли и цимент, а по-скоро в намалелия брой на клиентите и затягането на кредитите, отпускани от банките. Смятам, че в момента в условията на криза е по-вероятно цените на новото строителство да падат или поне да се задържат на същото ниво. Все пак не очаквам някакви големи сътресения в това отношение.

Не зная как се движат цените на строител­ните материали, но е логично и при тях да има понижение. Аз лично живея в апарта­мент, който си взех и изплатих на „зелено".




15-21.05.2009 г., с. 32
Колапс на пазара на цимент
Задава се безпрецедентен спад в търговията със строителни материали
До 50% спад в обе­мите на търгови­ята със строителни материали през 2009 г. очакват произво­дители и търговци.

Основни пречки за развитието на секто­ра са влошаващата се конюнктура, високият кредитен риск, големи­ят дял на сивата ико­номика в индустрията, сравнително ниските инвестиции в модерни­зация и ефективност.

Спирането на средствата от еврофинансирането на инфраструктурни проек­ти у нас също е снижило с 30% очакваните продажби на строителни материали в България.

„Повече от 30% намаля­ха продажбите на цимент през първото тримесечие, което си е направо колапс на пазара", е мнението на Боряна Йотова, търговски директор на „Златна Панега цимент". „За съжаление факторите са макроико­номически и се обуславят отсветовнитетенденции, а те са неблагоприятни", каза Йотова. „Трудно е да се правят прогнози За Це­ните, защото пазарът е

много динамичен

но със сигурност мога да тика, че ако бъде отчетена дефлация, ще бъдем прину­дени да ги понижим, въпре­ки че нашите разходи не са намалели", посочи още тър­говският директор. Подобно е положението и с другите строителни материали. „От началото на пищи

година цените на строи­телните материали са паднали

средно с 10%

като при тухлите тази тенденция е още по-значи­телна - 15-20%", коменти­ра Тошко Тотев, управител на „Български строителни маркети" ООД. „Трябва да се има «предвид, че въ­преки рязкото свиване на пазара, някои от видовете продукция няма накъде да поевтиняват повече, защото през последните 5 години цената на крайния продукт, който в нашия бранш е завършеното ново строителство, скочи три пъти, докато материали­те се увеличаваха средно с 5-8% на година", смята То­тев. Според него търсенето в началото на строителния сезон през 2009 г. няма да бъде достатъчно да обърне тренда на цените нагоре, защото нивото на новото строителство към момента е едва 10-15% от това през по­следните няколко години.

Като цяло пазарът ще се свие с минимум 30-50% в резултат на спада на ново­то строителство и тепърва настъпващата финансова криза, която ще притисне и физическите лица като част от пазара, прогнозират строителни експерти.

Става дума за

отлагане на ремонтите

и извършване само на ава­рийни дейности,, така че па­зарът на дребно ще намалее с 20-30%. Най-силно са на­малели цените на топлоизо­лациите, вати - стъклени и каменни, полистиролите и

на тухлите. Въпреки че за­сега циментът успява да за­държи цените, в скоро време може да се очаква сериозно понижение и при него зара­ди огромните количества, натрупани на склад.

Рязко е паднала и цената на арматурното желязо, кое­то непрекъснато поевтинява през последните 4-5 месеца. Обикновено през март всич­ки производители увелича­ваха цените с 3 до 10%. Тази година почти никой не го направи. В момента има за­държане на едно ниво. При производителите на тухли има голяма регио­нална конкуренция, същото се отнася и при топлоизола­циите със съществуващите 25-30 фабрики за полистирол. При тях преобладава мнението, че цените няма накъде да намаляват по­вече през следващите две години. Те никога не са се променяли спекулативно, а само в рамките на 3-8% в резултат на инфлацията и промяна в цената на енер­гоносителите.

Спадът в продажбите на строителни материали се дължи и на рязкото отте­гляне не само на малките строители, но и на голяма част от големите. „На пазара останаха само най-големите, а останалите пазаруват изключително рядко. Това си има и до­брите страни, защото през последната година много строители бавеха плащанията с по 6 месе­ца", заяви голям търговец за „168 часа".



ИВАН БУТОВСКИ


15-21.05.2009 г., с. 32
Положително

През август 2008 г. топло­изолационните плоскости XPS вървяха средно по 210-220 лв./куб. м, а сега се продават на дребно за 200 лв. Заедно с по-евтиния стиропор - EPS, тези материали са продукт на петрола и затова се вли­яят директно от цената на тази суровина за производ­ство. EPS материалите сега се продават по 80 лв./куб. м при стара цена от 85-90 лв.

Същото се наблюдава и при стъклените и каменните вати, използвани за изола­ция на покриви. Стъклената вата, която е по-масовият продукт, вече върви по 1,90 лв./кв. м. За първи път от години насам тухлите чет­ворки също са поевтинели. Независимо от това дали са български, гръцки, македон­ски или турски, отбелязват спад в цената с 15 до 20%. Нашенските в момента се купуват на 75-80 ст. за брой.

Отрицателно

Надеждите на произво­дителите за повишение на цените оста­ват за по-активния строи­телен сезон в началото на лятото, когато ще стартират някои нови строителни обекти.

С около 10 на сто в срав­нение с началото на годи­ната са се повишили цените на тухлите „Итонг".

Поскъпване се наблюда­ва и при входните блиндирани врати, като цените се движат от 1400 до 2400 ле­ва в зависимост от екстрите и модела. Газобетонът също е променил цената си на­горе със 7-8% в сравнение с другите материали. До­грамите засега се продават на старите си цени. За да привлекат клиенти, по-мал­ките фирми обаче правят сериозни отстъпки. Запаз­ване на цените се наблюда­ва при санитарния фаянс и аксесоарите за баня.




15.05.2009 г., с. 2
Никой не купува жилищата, отнети от частните изпълнители
Качват имуществото на длъжниците в интернет
Сайтът ще има и търсачка, която открива оферти по посочени показатели
НАТАЛИЯ ФИНАШКОВА

Имуществото на некоректните длъжници ще бъде качвано в интернет. Това заяви за „Монитор" шефът на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев.


Сайтът ще стартира официално в началото на юни. В него ще има и търсачка, която ще открива най-подходящите оферти по посочени от бъдещия купувач показатели.
„Интернет страницата ще се намира на сегашния сайт на камарата. Тя ще прилича на всички добре познати страници за търсене на имоти", разказа още Георги Дичев.
Така например, ако човек иска да си купи тристаен апартамент, ще може да влезе в сайта на камарата, да посочи търсената квадратура, максимална цена и желан град, а търсачката ще му вади най-подходящите оферти.
Идеята е по този начин да се спести обикалянето на потенциалните клиенти из районните съдилища в страната, където до сега се закачваха списъците с имуществото за продан. „По закон тези списъци ще останат и след стартирането на сайта, но процедурата по търсене ще бъде максимално улеснена", обясни още Дичев.
Длъжниците са принудени да продават хотелите си по морето.
В новия сайт информацията за предстоящите търгове ще се пуска поне 5 седмици по-рано. Така заинтересованите ще имат възможност да отидат в районния съд и да подадат своята оферта. Първоначалната цена на имота, която се определя от частния съдебен изпълнител по закон, е 50% от пазарната цена. Спрямо нея всеки може да подаде своята оферта. При писменото предлагане на цената, всеки от кандидатите внася и задължителна такса за участие в търга. Тя е 10% от първоначално обявената цена и се възстановява на неспечелилите, когато търгът приключи. Тайното наддаване продължава един месец. След това в присъствието на съдебния изпълнител се отварят събраните през този месец оферти.
Избира се най-високата предложена цена и се пита има ли някой, който желае да даде 10% над тази цена. Така започва устното наддаване. Когато се определи окончателна цена, спечелилият търга има 7 дни да внесе останалите пари. Ако не успее да го направи, депозитът му се връща и имотът се предлага на класиралия се втори купувач.
В момента се наблюдава силен спад на продажбите на имоти в цялата страна, обясни още Георги Дичев. „Световната криза удари страната ни и пазарът на имоти се срина, нормално е сделките да намалеят многократно", допълни той.
Заради намалялата платежоспособност на длъжниците вече много апартаменти и терени са обявени за продажба, но никой не ги купува. От началото на 2009 година реализираните сделки с имоти рязко са спаднали
„За един атрактивен имот миналата година се явяваха 15-20 купувачи. Сега може и никой да не се яви", разказа Георги Дичев. За да се увеличат броят на бъдещите купувачи, камарата е решила да популяризира сред хората обявените за продан имоти на длъжници.
Освен имоти в интернет страницата на камарата ще има информация за движимо имущество. Там ще се качват всички данни за иззета и обявена за продан бяла и черна техника, коли и други. Подобно на пазара на имоти - интересът към движимото имущество е много слаб.
„Рядко някой се сеща да търси коли при съдебните изпълнители. Пазарът на коли у нас е много голям и единственият начин да се привлече вниманието на клиента е с атрактивно ниска цена", обяснява Дичев.
Идеята е, когато се съживи търсенето на движимо имущество да почнат да се провеждат аукциони с вещите на длъжниците, както е в европейските държави. „Аз съм бил на търг в Австрия. На аукциона там се предлагаха всякакви вещи. Бях искрено учуден, като видях как всичко се продаде. Вярно е, че на тези търгове цените на вещите са много ниски, но все пак целта е всичко да се продаде, за да се върне дългът към кредитора", разказа Георги Дичев.
Снимка на три колони - Апартаментите са обявени за продан, но няма желаещи да ги купят.


15.05.2009 г., с. 2
Хората търсят евтини и големи апартаменти
Големите жилища са най-търсени на пазара в момента.

Заради кризата в пазара на имоти хората търсят евтини големи жилища, заяви Георги Дичев. Спадът на търсенето на имоти предизвика и лавинообразното падане на цените им. Рязко е спаднало търсенето на големи инвестиционни обекти като незастроени терени, земеделски земи или хотели. Единственият сегмент от пазара, към който все още има интерес, са жилищата. Вече обаче не се търсят луксозни апартаменти, а големи панелни или тухлени жилища на много ниски цени, обясни Дичев. На търговете за имоти в районните съдилища пък вече се явяват предимно самите купувачи. Преди години на тези продажби масово наддаваха фирми посредници, които купуваха по-евтино имота и после го препродаваха с добра печалба.


В момента масово има и случаи, при които няма интерес към обявен за продан апартамент на длъжник. „Много често кредиторът иска висока цена и рядко пада под дължимата сума. Когато е било купено жилището обаче, цените на имотите бяха много високи и в момента никой не иска да плати толкова за тях", обясни Георги Дичев. Така тези имоти стават непродаваеми.
„Най-лошо е, когато се продаде имотът на длъжника, а дългът му остане непогасен", разказа Дичев. В тези случаи се пристъпва към разпродажба на вещите му.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница