15 януари 2010 г. Тема: здравеопазване затварят 150 болници



Дата26.10.2018
Размер324.45 Kb.
#99223
15 януари 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Затварят 150 болници
Диана Тенчева

Не 100, а 150 болници от всичките над 350 ще бъдат затворени, съобщи вчера д-р Цветан Райчинов, шеф на лекарския съюз. Причината - нови изисквания на здравната каса към лечебните заведения, които искат да получават пари от нея. За да сключи договор с касата по клинична пътека, болницата трябва да има поне двама лекари със специалност и един специализиращ. Изискването досега бе за 1 специалист. Промяната се налага, защото финансираните от НЗОК заведения вече трябва да осигуряват 24-часов прием, т. е. за дежурствата са нужни поне по 3-ма лекари от специалност.

“Немалка част, дори от големите областните болници, не могат да отговорят на този критерий”, коментира д-р Райчинов. Според него обаче за безработица сред лекарите не може да се говори. Докторите щели да отидат в по-големите структури.

Проблем обаче ще имат пациентите. Защото ако в техния град лечебното заведение се закрие, и те не са спешен случай, то със собствен транспорт ще трябва да стигнат до доктор.

“Никой не казва какво ще стане със сестрите, санитарите и шофьорите в затворените болници. Ами с купената вече апаратура за милиони и консумативи? Болниците не са аптеки, за да могат да ги продадат!”, отбеляза д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването. Той добави, че изискването е пълен абсурд, не е записано в никакъв закон. “Представете си какво струпване ще има на дежурства, когато се съберат по един кардиолог, ендокринолог, вътрешни болести, уролог и кой ли не”, добави д-р Кацаров.

Според статистиката у нас има близо 250 държавни и общински здравни заведения. А частните са над 100.




Болни доплащат повече заради готвени лимити
Диана ТЕНЧЕВА

Слагането на лимит за лечение на пациенти с една диагноза ще принуди болните с тежки форми на заболяване да доплащат няколко пъти повече, отколкото сега. За това предупредиха вчера от асоциацията на чуждите производители на лекарства.

Преди 3 дни от здравната каса заявиха, че готвят списъци със средна стойност за лечение на болестите. Целта била да се направят икономии, защото месечно за медикаменти НЗОК може да дава по 26 млн. лв. В последните месеци обаче имало преразход - харчели се по 33 млн. лв.

От асоциацията дадоха следния пример за поскъпването: ако лечението на високо кръвно е 30 лв. месечно и сега касата плаща 20 лв., а се постави лимит от 10 лв., то болният ще вади от джоба си 2 пъти повече пари. А този, който пие хапчета примерно за 5 лв. на месец, може да поиска лекарят да му изпишат препарат за по 10 лв., ако касата е наложила такъв лимит.

„У хората се създава усещането, че тези пари им се полагат", мотивира се Деян Денев, шеф на асоциацията. „В много малко държави в Европа се прилага такава практика, а тя ще отключи и корупция в НЗОК", казаха от пациентски организации.


ДАНС проверява компанията за биологични транспланти “Остеотех”
В интервюто снощи Борисов съобщи, че е дал за проверка на ДАНС компанията за биологични транспланти “Остеотех”.
Поводът е пътуването на зам.-шефа на парламента Лъчезар Иванов и здравния министър д-р Божидар Нанев на 22 ноември м. г. до САЩ на разноски две неправителствени организации. Поканата била от шефа на федерацията “Американски граждани от български произход” и “Евроатлантическия фонд” Румен Хичев, който обаче е и шеф на “Остеотех”.
Нанев и Иванов казали на Борисов, че нямат конфликт на интереси. “Ако са ме излъгали и се докаже, ще си понесат, и то много сериозно, отговорност”, коментира снощи премиерът. Той ги питал кое налага да пътуват на чужди разноски, но не могли да му отговорят. “Поканата заедно с разноските са съгласувани през Държавния департамент на САЩ и Министерството на външните работи на България. Така че не съм си задавал въпроса дали въобще има конфликт”, коментира здравният министър д-р Нанев пред “Труд”. И бе категоричен: “Освен това впоследствие разбрах и че има юридически анализ, направен от правна институция в САЩ за конфликт на интереси по американското законодателство, който е абсолютно отрицателен.” Д-р Нанев показа и командировъчната си заповед, от която личи, че пътуването му е одобрено от премиера и че разходите са за сметка на домакините.
Компанията “Остеотех” е монополист при търговията с органи за още 4 години, каза снощи водещият Сашо Диков. Това са ми го спестили, отвърна Борисов. И добави: “Проверката си върви. Още като възникна този проблем, на ДАНС съм възложил проверка за цялостната дейност на тази фирма. В момента, в който за мен стане ясно или службите и прокурорите имат достатъчно сведения, че се генерира престъпление, към никого до днешна дата не съм проявил милост!” Проверката щяла да приключи до две седмици.


Трима доктори се грижат за 8000 души
Албена БОРИСОВА

Само 3-ма лекари работят в болницата в град Брезник, съобщиха от здравното заведение. Поради липса на средства специалистите бягат на работа в Перник или столицата. Затова болницата, която е специализирана за лечение на вътрешни болести, не може да сключи договор със здравната каса.

Около 250 хил. лв. е годишната издръжка на лечебното заведение. Тя обслужва 8000 души в Брезник и общината. Ежегодно през нея преминават по 400 пациенти. Председателят на общинския съвет Иван Ставрев обеща вчера да осигури пари за докторите за първите 3 месеца.


Играчите - много, ефектът – съмнителен
Двайсетина са играчите на здравноосигурителния пазар у нас. Интересът е огромен. В зависимост от варианта за демонополизация на здравната ни система, който ще изберат политиците, в сектора ще се завъртят между 600 млн. и 2 млрд. лв. годишно.

Заради неясни критерии кой и при какви условия ще може да управлява част от големите пари, ситуацията прилича повече на здравна рулетка, отколкото на реформа.

Бумът на лицензирането е през 2003-2004 г. Причината е промяна в закона през 2002 г. Тогава минималният изискуем капитал на доброволен здравен фонд пада 4 пъти - от 2 млн. лв. на 500 хил. лв. Това сваля бариерата за достъп до този пазар. За сравнение, при пенсионните фондове прагът е 5 млн. лв.

Повечето експерти са на мнение, че за здравните фондове трябва да се въведе много висок праг на брой осигурени, както и изискване за надграждащ пакет от услуги. Това все още не се е случило.

Няма дори регистър на осигурените в тези фондове. Пропускът е на Илко Семерджиев и днес той се възползва от него. Време е някой да го поправи. .


Граждани пропищяха от услугите на ДОМ “Здраве”
Златната пирамида на д-р Илко

Клиентите масово се оттеглят, собственикът също
Призовавам НЕ се застраховайте здравно при тези измамници. Няма да видите ползи, ще си скъсате нервите и ще бъдете измамени.

Цитатът е от интернет-форум, а "измамниците" са бившият здравен министър Илко Семерджиев и неговите приятели от Доброволната осигурителна мрежа /ДОМ/ "Здраве".

Възмутеният форумец не е единствен. Интернет буквално прелива от оплаквания на граждани, които се осигуряват допълнително в ДОМ "Здраве". Хората твърдят, че дружеството е абсолютна пирамида - само прибира вноските, без да плаща за направените разходи за лечение и медикаменти.

Срещу частния здравен фонд на д-р Илко има десетки жалби и в Комисията за финансов надзор /КФН/, показва справка в сайта на контролния орган. Само през февруари миналата година комисията е издала 55 акта за груби нарушения на правата и интересите на осигурените в ДОМ "Здраве" лица. Странно е, че лицензът на дружеството все още не е отнет.

Според фирмения регистър Доброволната осигурителна мрежа "Здраве" е учредена през 2004 г. с капитал от 2 350 000 лв., като 99,993% от акциите се държат от група физически лица, а останалите 0,007% от фондацията "Международен институт по здравеопазване и здравно осигуряване". Тя е създадена от Илко Семерджиев малко след като той се разделя с поста си на здравен министър и в нея няма никакво чуждо участие. Международно е само името й.

Към 2008 г. капиталът на ДОМ "Здраве" вече е близо 3,3 млн. лв., разпределен между 120 физически лица, фондацията и 3 фирми - груповата практика за специализирана медицинска помощ "Шейново 2005", фирмата за клинични изпитвания с лекарства "Милрей" и ДКЦ "Асцендент".

Сред управляващите на ДОМ "Здраве" са все хора със значителен принос в източването на Националната здравно-осигурителна каса /НЗОК/ и огромни заслуги за хаоса в здравеопазването. Освен д-р Илко, това са Бойко Пенков - шеф на НЗОК по времето, когато Семерджиев е здравен министър, Петър Календерски - бивш шеф на здравната каса в Благоевград.

Все специалисти по темата. Когато не са заети да прибират осигуровките на своите клиенти, всички въртят по няколко фирми с различен предмет на дейност - от търговия, хотелиерство и строителство до производство на пици.

Няма лошо, стига страничният бизнес да не се върти с парите от здравните осигуровки. А те никак не са малко.

Самият Илко се хвали, че през 2008 г. ДОМ "Здраве" е №1 в България с 21% пазарен дял и бизнес портфейл от над 250 корпоративни договора. Доста се е изхвърлил - Според официалната статистика на Комисията за финансов надзор към 31 октомври 2009 г. фондът на Семерджиев е на седмо място с едва 7,4 процента пазарен дял.

Едва ли и корпоративните договори са 250, но така или иначе точно в тях е голямата далавера. Ето как става това.

Илко Семерджиев сключва договор с шефа на голяма фирма и му връща комисионна. Всеки служител трябва да има документ за това, че работодателят го осигурява допълнително, но повечето не знаят. Според общите условия на ДОМ "Здраве" при фирми с над 100 души договорите могат да се сключват без персонални здравни декларации по преценка на осигурителя.

Така например, ако служителят се разболее и лечението му струва 1000 лв., 800 лв. се покриват от НЗОК, останалите 200 лв. би трябвало да даде д-р Илко. Служителят обаче не знае това и си плаща от джоба. И да знае, все тая - пак ще се бръкне, защото от ДОМ "Здраве" могат просто да откажат да възстановят сумата.

По официални данни за 10-те месеца на м. г. премийният приход на всичките 21 доброволни здравни фондове у нас възлиза общо на близо 33 милиона лева от работодатели. Изплатените обезщетения са за едва 300 000 лв.

Според експерти причината е, че няма регистър на осигурените в тези фондове. Случайно или не, но точно Илко Семерджиев е пропуснал да спомене това в закона за здравното осигуряване, чийто автор е той. И днес се възползва от този пропуск.

През 2008 г. в ДОМ "Здраве" са влезли 6,3 млн. лв., показва официалният финансов отчет на дружеството. От тях за претенции на осигурени лица са платени 3,6 млн. лв. Къде са останалите пари? Близо 1,2 млн. лв. са отишли за заплати, приблизително още толкова за "други разходи" и към половин милион за неясни инвестиции. Като краен финансов резултат е отчетена загуба в размер на 661 000 лв.

От тук до рухването на пирамидата има само една крачка. И тя изглежда вече е направена. През миналата година някои от корпоративните клиенти прекратиха договорите си с ДОМ "Здраве" заради недоволството на своите служители. А преди 4 месеца Илко Семерджиев и останалите от ръководството на фонда тихомълком се оттеглиха. Засега не е ясно дали някой друг ще продължи да прибира здравни вноски или се подготвя фалит на дружеството. При всички случаи май е време прокуратурата да се намеси и да сложи край на далаверата. Иначе сред ужилените от д-р Илко ще се окажат не само неговите клиенти, но и държавата, на която ще се наложи да плаща вместо него за лечението на стотици хора.


От мрежата

Пълни мошеници и пералня за пари


- Пази Боже, Семерджиев-голяма далавера си-в Сливен твоята маша Пенко Пенков е най-голямата язва в здравеопазването-с частната ви болница "Хаджи Димитър"-всичките ви пациенти се долекуват в държавната МБАЛ, а що "пътеки" сте изръчкали.
- Нека каже как функционира неговия фонд "ДОМ Здраве". Каква далавера е! Работи само с един център "Св. Врач", а взима парите на 30 000 осигурени само от БТК.
- Винаги търсят начин да откажат плащане, дават ЛЪЖЛИВИ обяснения защо не покриват една или друга сума, а при опит за възражение…забележете

ПРЕКРАТЯВАТ ДОГОВОРА ЕДНОСТРАННО! След това не вдигат телефони, не дават обяснение. Това е напълно незаконно, те разчитат на това, че на хората не им се занимава със съд, но за тяхно нещастие не е така.


- Нищо не поемат веднага ами си плащаш и след това подаваш документи за възстановяване на разходите и съответно винаги намират начин да откажат. Взимат всички оригинали на изследвания и т. н., държат ги много време без отговор. Съветвам никой да не се занимава с тях. Само разходи за телефон и изгубено време съм видяла засега от тях.
- И аз станах жертва на ДОМ "Здраве". Отказаха възстановяване за лечение, защото бланката на амбул. лист от лекарката ми трябвало да бъде друга.
- Не ги оставяйте! Щом сте прави трябва да търсите правда до дупка в нашата държава!
- Другия абсурд е за операция, която ми отказаха да изплатят с основание, че се поемала от здравната каса. Но нали за това съм осигурен там бе да е'а. Или аз съм тъп или тея ни взимат за канарчета!
- ДОМ "Здраве" са пълни мошеници и са пералня за пари, не случайно нито една себеуважаваща частна и голяма болница няма договор с тях.
-  Ние изгоряхме със 130 лв. Бяхме направили здравна застраховка на детето към фирмата, в която работи съпруга ми. Фирмата е прекратила договора с ДОМ "Здраве" поради системни нарушения и сега ядец… нито пари, нито услуга…
- При спешен случай мъжът ми се обажда да ни запази час, аз вече пътувам към болницата, защото децата и трите са с температура, възпалени уши. И след такива симптоми очакваме, че веднага ще са ми уредили час. Но не. Те ми записали час за следващия ден. А после пък изобщо бяха забравили.Когато се оплаках, ми казаха, че съм имала НЕГАТИВНА ЕНЕРГИЯ и това вероятно била причината да не са ми запазили час. 


Сложи автограф на 300 000 здравни книжки
Подписът на Илко Семерджиев грее от 300 000 здравни книжки. Сложил го е на видно място като шеф на здравната каса. За малко автографът щеше да го има върху 8,2 милиона екземпляра. Толкова бяха поръчани от него в печатницата на БНБ. Изглежда, на д-р Илко много му се е искало вечно да е на този пост. Тази негова мечта струва на данъкоплатците 168 000 лв. Ако не е унищожен, тиражът от 300 000 бройки би трябвало все още да е на отговорно пазене в трезора на БНБ. Книжките, които приличат по-скоро на партийни билети, така и не влязоха в употреба. Но пък и Илко не върна парите за тяхното отпечатване.


Аферата “Аремис софт”
15 Януари, 2010 Cлучаят със софтуера на НЗОК е емблематичен за българския преход. И за Илко Семерджиев. Като шеф на здравната каса в края на 1999 г. той сключва договор за информационно осигуряване на НЗОК с "Аремис софт". Без конкурс и в грубо нарушение на Закона за обществените поръчки. Затова пък - за страшно много пари. За които навремето научихме случайно от чужбина. Новината дойде от Уолстрийт и "Ню Йорк таймс". Така разбрахме, че стойността на сделката е $37,5 млн. Твърде висока цена само за един регистър на осигурените българи, докторите и аптеките, при това непълен. Много от обещаното - електронни досиета на пациентите до 2003 г. и всички болници с видеовръзка до 2006 г., и до днес не е изпълнено. Златната информационна система на НЗОК все още не е завършена, а отделните модули продължават да дават дефекти.

Заради тази далавера Илко Семерджиев беше обвинен в престъпление по служба. Делото се проточи 8 години и приключи с оправдателна присъда.




Взе си и диплома – менте
15 Януари, 2010 Илко Семерджиев е роден през 1950 г. в Гоце Делчев. Завършил е стоматология в София. През 1991-1992 г. е директор на столичната IV градска болница. Назначен е зам.-министър на здравеопазването в кабинета на Любен Беров, но подава оставка поради несъгласие със здравната политика. По-късно заема същата позиция в правителствата на Стефан Софиянски и Иван Костов. През март 1999 г. става шеф на НЗОК, а след това до 2001 г. е министър на здравеопазването. Година по-късно записва следдипломна квалификация по здравен мениджмънт в Бургаския свободен университет. И се дипломира като магистър само за 2,5 месеца. Краткият хорариум породи сериозни съмнения, че дипломата на Илко е менте, но те останаха без последствия. Обича да се представя като български стоматолог и политик. Всъщност е баща на сбърканата здравна реформа в България, от която сме потърпевши всички.


Куче-касичка

Източи милиони от НЗОК
15 Януари, 2010 Заради далаверите на Илко Семерджиев и компания здравната каса се сдоби с прякор. Хората започнаха да я наричат куче-касичка. И с право. По официални данни на здравното министерство към 20 април 2000 г. НЗОК разполага със суперлуксозни сгради в 26 града в страната. В тях са зазидани общо 52 367 310 лв. Само за двете сгради в София са похарчени над 11 млн. лв. Конкурсите се печелят от едни и същи фирми, все близки до тогавашното правителство на Иван Костов. Отделно са купени 40 луксозни автомобила и джипове. Извън сметката са парите за командировки в страната и чужбина, за заплати и консумативи. Целия масраф платиха и продължават да плащат осигурените българи.


КЗК: Монополът на касата спъва пазара на здравни услуги
Плащанията в брой също затрудняват развитието на доброволното осигуряване
От Лили Войнова
Монополът на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) пречи на реалната конкуренция на пазара на здравни услуги, затова въпреки ръста му през последните години неговият обем остава незначителен спрямо общите разходи за здравеопазване в страната. Това констатира секторен анализ на пазара при доброволното здравно осигуряване, изготвен от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Той обхваща периода от 2007 г. до края на първото полугодие на 2009 г.
Според комисията друго сериозно затруднение пред развитието на доброволното здравно осигуряване идва от наложената в България практика на кешови плащания за получаване на здравни услуги. Така на пазара реално действат около две трети от регистрираните 21 участника.
Докладът на КЗК отбелязва още, че конкуренцията се осъществява на един ограничен като брой потребители пазар, като клиентите се набират основно на корпоративен принцип. Тази особеност, както и краткосрочният характер на договорите - предимно едногодишни, обуславят динамиката в пазарните позиции на участниците. Затова през анализирания период няма участник, който да е установил или запазил господстващо положение на пазара за повече от 1-2 години.
Като цяло пазарът бележи положителна тенденция на развитие – от слабо конкурентен с високо ниво на концентрация в началото на периода (2007 г.) до сравнително конкурентен със средно ниво на концентрация през 2008 г. и първото полугодие на 2009 г. Ограниченият финансов ресурс, с който разполагат дружествата, обаче ги прави непривлекателни за изпълнителите на медицинска помощ, които предпочитат да работят със здравната каса, смятат експертите.
Според КЗК раздвижването на тази дейност ще стане от очакваните нормативни промени за статута на здравноосигурителните дружества и превръщането им в равностойни конкуренти на НЗОК при предоставяне на здравноосигурителни услуги. Това ще премахне негативните фактори, влияещи върху конкурентната среда, смятат от антимонополната комисия
Според КЗК точното определяне на ангажиментите на задължителното осигуряване, на доброволното осигуряване и на услугите, предлагани от общозастрахователните дружества, е важно както за участниците на пазара, така и за потребителите. Това трябва да се съчетае със засилен контрол върху цените на стоките и услугите, отстъпките и бонусите, предлагани от здравноосигурителните дружества на клиентите, както и върху ценообразуването на изпълнителите на медицинска помощ.
23.1 млн. лв. брутен премиен приход към 30 юни 2009 г. 
19.70 %  ръст на брутния приход през 2008 г. спрямо 2007 г. 
37.73 % ръст на изплатените претенции през 2008 г. спрямо 2007 г.
375 326 са здравноосигурените лица към 30 юни 2009 г. 
здравноосигурителни лица /ръст/ 2008 спрямо 2007 г. - 35%



Белодробната болница в Пловдив става държавна
Министерството на здравеопазването поема собствеността на Белодробната болница в Пловдив с всичките й пасиви, съобщи областният управител на Пловдив Иван Тотев.

Натрупаните задължения на болницата са над 2 000 000 лева. Прехвърлянето на собствеността на болницата може да се извърши чрез прехвърляне на 100 % от дяловете на дружеството, като се запази целостта на болницата и имота около нея след решение на Общинския съвет в Пловдив и след решение на МС. Лечебното заведение е с функции на областна болница, с 135 легла, оборудвано е със съвременна апаратура за диагностика и рехабилитация. След прехвърляне на собствеността и с оглед голямото значение на болницата за региона МЗ ще се ангажира да разплати всички натрупани задължения, да стабилизира финансовото състояние на болницата и да подобри условията, при които се обслужват пациентите, каза Тотев.




Докторът на Марко превежда “Кармен”

Мисията ми е да лекувам деца, казва проф. Огнян Бранков от "Пирогов"
Проф. Огнян Бранков получи вчера приза "Медик на годината" на сп. "Форум медикус"
Личен архив"Децата не са умалено копие на възрастния човек, органите им работят и боледуват по съвсем различен начин. За да лекуваш малки пациенти, трябва да имаш отлична подготовка и детска душа". Това разказва проф. Огнян Бранков, който завежда Сектора по детска хирургия в "Пирогов" и е главен национален консултант по тази специалност. Под негово ръководство екипи правят най-сложните коремни и гръдни операции. В момента в клиниката се намира и 5-годишният син на вицепремиера Симеон Дянков - Марко. В понеделник детето падна от 4 метра височина от вътрешен балкон в една от сградите в резиденция "Бояна". Марко бе докаран с линейка в безсъзнание със съчетана контузия и 9 пукнати ребра. Състоянието му вече е стабилно и с всеки изминал ден се подобрява.

В операционната трябва да се абстрахираш от емоцията, за да свършиш работата си по най-добрия начин, а след това отново да върнеш своята чувствителност и състрадание, разказва проф. Бранков. Той от дете мечтаел да стане лекар. Израснал е в семейството на Донка Гунчева, преподавател по френски език в Софийския университет, и д-р Георги Бранков - известен хирург, който за кратко завеждал Четвърта хирургия на столичната Медицинска академия. Проф. Бранков е горд, че е достигнал и даже е надминал своя баща.

Ненормираният работен ден и големите отговорности никога не са плашили хирурга. Вече 35 години той е "Доктор Оги" за малките пациенти на спешната болница. Израснах с "Пирогов" в буквален и преносен смисъл, казва водещият специалист по хирургия на хранопровода, стомаха и белия дроб. Професорът е усъвършенствал уменията си след студентската скамейка на специализации в Берлин, Лайпциг, Москва, Виена, Бостън и Ню Йорк.

Детството му преминава на столичния булевард "Скобелев". С приятелите си често играе около малките постройки до "Пирогов". В гимназията сътрудничи със статии, файлетони и карикатури на младежките издания "Средношколско знаме", "Родна реч", "Народна младеж" и др. Занимава се и с преводи на френски и немски автори. В негов превод от печат излизат "Кармен" на Проспер Мериме, романи на Б. Келерман, Ю. Бекер, сборници разкази. Фен е на литературни колоси като Хемингуей, Селинджър, Стайнбек, Рей Бредбъри, Жак Превер, Станислав Лем, Михаил Булгаков.

Учителите му в професионален план също не са за подценяване. Проф. Бранков не пропуска добри думи за българските светила в детската хирургия проф. Димитър Арнаудов и проф. Ангел Боянов, доц. Асен Димитров, както и за учителите си зад граница - проф. Едуард А. Степанов от Московския медицински универсисет, проф. Хералд Мау от болница "Шарите" в Берлин, проф. Уилям Х. Хендрен от Детската болница в Бостън. Като ръководител на Катедрата по детска хирургия към столичния Медицински университет проф. Бранков пък предава щафетата от медицински знания на своите студенти. Убеден е, че лекарят трябва да бъде пример не само с перфектната си работа, но и със своя здравословен начин на живот. Затова е намалил цигарите до три на ден, ходи на фитнес и редовно плува. След тежкия трудов ден пък най-добре отпуска с чаша вино в компанията на съпругата си Зоя, която е инженер по автоматизация на производството. Тя често го изненадва с вкусна вечеря. В свободните дни той пък приготвя за нея печен боб с бекон в глинено гювече. Двамата се радват на порасналите си синове Георги и Владимир, специалисти по електроника и компютри и тримата си внуци - Патрик, Майкъл и Огнян. През уикенда обожават да ходят на вилата си в Балкана, където вече са посадили три коледни елхи. Отглеждат и клен бонзай в саксия, донесен чак от Финландия.

Румяна Милева


За здравеопазването не беше потърсено мнението на общините
Николай Бояджиев, кмет на община Рудозем

Не беше потърсено мнението на общините при изготвянето на програмата за реформата в здравеопазването. Първата среща, която се провежда тези дни, е за да ни обяснят как ще ни отрежат главата.

В болниците пред всеки един кабинет стоят по 50-100 души. Може ли един лекар в рамките на осем часа, в които работи, да приеме 40–50–100 души и този прием да бъде качествен, да се обърне внимание на пациента и да му се предложи качествена медицинска помощ? Това е невъзможно. Ние се връщаме във времето на Африканския континент в средата на XX в. И това го правят наши сънародници!

Проблемът е, че 16 години все се реформираме и накрая – нищо. Има един подробен доклад на Световната банка, който излезе преди около три години. Явно икономическият екип на сегашното правителство е решил да въдвори показатели, които се препоръчват в този доклад. А това означава поголовна сеч.

Реформа се прави с пари и с концепция. Нито едното го има, нито другото. Министърът май вече е забравил откъде е дошъл, преди беше председател на лекарския съюз.

Мнението е пред агенция „Фокус“.




Реална е опасността болниците да бъдат закрити
Георги Гергинеков, кмет на община Панагюрище

Реална е опасността общинските болници в малките градове да бъдат закрити, тъй като в тях не остават лекари. На следващо място - финансирането им става все по-трудно. В по-голямата си част те се издържат с парите от клиничните пътеки, а общините помагат със средства за капиталови разходи и купуване на апаратура. Но с орязаните бюджети през тази година това едва ли ще бъде възможно. Приходите за болница като нашата по линия на НЗОК са около 2 млн. лв. 100 000 лв. заделяме ние - за ремонти и апаратура. Разчитаме и на дарения на големите фирми, които са ни дали около 500 000 лв. през последните години. И въпреки това неразплатените задължения на болницата ни са в размер на 300 000 лв. Ако бъдем оставени съвсем сами, едва ли ще се справим и трябва да се търси друг начин за финансиране. Но след като всички плащаме едни и същи осигуровки – редно е също да получаваме както другите.

Замисълът на правителството да се ситуира спешна помощ в подобни общини като нашата е хубаво като пожелание, но е почти неизпълнимо. А загубим ли болницата си, тогава ще трябва да разчитаме на медицинските центрове в Пазарджик и Пловдив. Пътят до там е 50-60 минути. Питам аз - при една сериозна авария в мината до нас, дано никога не се случва – каква трябва да е организацията? При всички случаи – много сложна. Това е сериозен проблем за градовете като нашия и ще бъде обсъждано – да, ние нямаме пари, но на нас хората са гласували специално доверие да ги защитим.


Уникални здравни дела тресат съдебната система
В открито съдебно заседание на Софийския градски съд ще се гледа дело на Центъра за защита правата в здравеопазването срещу Министерството на здравеопазването. Заседанието е насрочено за днес.

Специфичното е, че това е първото открито заседание по колективен иск, с който се защитават чужди права и интереси, обясни юристът по делото и член на УС на ЦЗПЗ Асен Георгиев. Искът е от името на нелекувани от онкологично заболяване пациенти, които ще имат възможност да се включат по делото. Те са над 500. От организацията, поставила въпроса пред съда, се надяват да бъде установено и да се постанови, че има нарушение от страна на здравното министерство, колко и кои са засегнатите от него и какви са последиците от това.

В момента истината за онколекарствата у нас се крие някъде между твърденията, че парите за тях в бюджета са само 30% от необходимите, и официалната позиция на МЗ, че няма проблеми и недостиг на лекарства. А нелекуваните пациенти означават повече разходи за държавата за лечение на метастази и инвалидизиране на работещи хора, както и превръщане на лечимо заболяване в нелечимо в чисто човешки план, коментират от ЦЗПЗ. Затова оттам подават иска срещу МЗ, но не "да се осъди", а т.нар. установителен иск. На базата на решението обаче впоследствие всеки засегнат може да си предяви индивидуален иск за обезщетение.

Това е първото открито заседание по такъв иск. Той е различен от тези за защита на потребителите, срещу монополно положение или срещу дискриминация. Не е провеждан в България и много малко такива са водени в европейските страни. Делото бе заведено на 13 юли 2009 г. До момента двама съдии са си направили самоотвод с аргумента, че са заинтересувани от изхода на делото. Такова съдебно поведение е абсурд, но не подлежи на съдебен контрол, при който да се установи, че съдията просто не иска да се занимава с тежки или сложни дела, коментира Асен Георгиев.

Тези дни в СГС се върна с указания за разглеждане и другият колективен иск, заведен от ЦЗПЗ - на болните от хепатит Б, по който бяха постановени пет противоречащи си определения и също два самоотвода на съдии. Последният съдия препрати делото на Административен съд - София. Това дело ще бъде тест за съдебната система, смятат юристите на Центъра за защита правата в здравеопазването.


Гражданите, които не ползват правата си, вече ще бъдат наказвани
Парламентът сътвори законов абсурд за задължителните здравни карти по предложение на депутата от ГЕРБ д-р Лъчезар Иванов
Янина Здравкова

Българският законодателен гений роди невиждан правен абсурд. Парламентът със закон накара гражданите да ползват право, дадено им със същия този закон. И така направи въпросното право задължение. И за капак прие напълно неработещ текст, така че правото-задължение да си остане основно на хартия.

По предложение на зам.-председателя на парламента и шеф на здравната комисия в НС Лъчезар Иванов депутатите задължиха всеки гражданин, който има здравни осигуровки, да ходи в ЕС с европейска здравна карта, която му дава право на безплатна спешна и неотложна медицинска помощ. Наличието на карта пък би трябвало да гарантира пред лекарите в страните от ЕС, че българинът има редовни здравни осигуровки и съответно българската здравна каса ще плати за лечението. Мотивът - понастоящем населението не се възползвало от това си право, не си вадело карти и съответно - невинаги можело да се лекува при нужда без пари в ЕС. Плюс това картата е безплатна за хората - защо пък да не си извадят? Затова е най-лесно да бъдат задължени да го правят.

Изумителна нелепост!

Първо - дали да си платиш, или не за лечение, си е твой избор. Ето например българските граждани и в България имат право на безплатно лечение, но - защо ли - твърде често избират да си плащат. В този дух следващата законодателна инициатива на д-р Иванов може да бъде да задължи хората да ползват само безплатни услуги. Или поне би могъл вместо да вменява задължения, просто да организира кампания за популяризиране на картите.

Второ - това е право на осигурените и само те ще бъдат задължени да се занимават с вадене на карта. Неосигурените са освободени от това право, т.е. задължение, и няма да се занимават с проверки по границата. Което значи, че на редовните платци все повече им убягва смисъла от плащане на здравни вноски.

Трето - когато се вменява задължение, то става такова само ако неизпълнението му води до санкции. В Закона за здравното осигуряване обаче пише единствено, че здравноосигурените са длъжни да имат европейска здравна карта при пътуване в ЕС. Логичното тълкуване на забраната е, че хората не могат да пътуват в ЕС, без да покажат картата си на границата и ако я нямат и са осигурени - трябва да бъдат върнати. А на границата пък трябва да се проверява освен за наличието на карта, така и за изрядността на вноските на пътуващия, защото ако той не е осигурен - не е нужно да показва карта.

На законотвореца нито му е хрумнало да напише откога влиза в сила това, нито да посочи кой следи за изпълнението на изискването, камо ли да обясни какво наистина следва, ако на границата се появи гражданин без заветната карта. Което означава единствено, че пътуването в ЕС с този документ е задължително от деня на влизане в сила на закона - 18 декември 2009 г., само дето нито гражданите, нито гранична полиция и митниците са разбрали за това. Денонощно стотици закононарушители напускат България необезпоявани, а органите на реда се пилеят по търсене на Нагли, Опасни и Маргини. От здравното министерство обясняват, че тепърва ще има инструкция на здравната каса, че задължението за здравна карта ще влезе в сила от 1 април. От "Гранична полиция", от която се очаква да следи за картите, пък твърдят, че това задължение може да им бъде вменено само със закон, а не с инструкция или наредба.

Пределно ясно е, че този текст няма да проработи. Единственият ефект ще бъде растяща истерия сред населението. Стотици хиляди ще се юрнат да си вадят европейски здравни карти, дори и да не възнамеряват да пътуват в обозримо бъдеще. А ако пътуват, ще установят, че никой не проверява дали имат карти, осигуровки или пък хронични болести. Пред офисите на фирмата, която ги печата, ще се извият опашки, а здравната каса, която плаща за издаването на този документ, ще даде стотици хиляди левове.

Което води до естествения въпрос - защо?

Дали защото, когато в парламента се предлагат и приемат закони, няма кой да мисли? Възможно е. Вносителят Иванов вече обяснява, че издаването на здравна карта било препоръчително и нямало да има хайки по границите. Или е забравил, че в закона изрично пише "задължително", или не прави разлика между двете.

Или пък това е хитроумен начин за осигуряване на медицинска помощ на гражданите - ако реформата в болниците се задълбочи и те се преструктурират твърде много, населението в определени региони да има възможност за бързо спасение в Гърция и Румъния с карта в ръка? Нищо чудно.

А може и да е най-прозаичното. За една карта НЗОК плаща на "производителя" - КИМ 2000, 1.43 лв. 200 000 карти - 286 000 лв. Не е кой знае какво, но пък сме в криза. Фирмата печата и медицинските документи на касата, а оборотът и там поспадна, след като лекарите вече задължително се отчитат по електронен път.

Кое от трите е отговорът, не е толкова важно - като нито една от възможностите не изключва останалите.

По-същественото е, че и глупостта, и лудостта, и лобизмът са еднакво вредни и не би трябвало да влизат в границите на Народното събрание. Уви, карти, гарантиращи, че депутатите нямат подобни отклонения, не са въведени.

И вместо да им вземат отпечатъци от пръстите, първо да им вземат отпечатъци от мозъка, пък после да се решава кой става за депутат.




Да има ли болница без лекари? Кметът да каже
Светлана Стоименова

“Лекар ли търсите? Няма. Всички напуснаха. На работа все още е директорът, но и той в момента не е тук. Работят само джипита и “Спешна помощ”. Ако ви трябва специалист, ходете в пернишката болница.” Така упътват екипа ни служители на МБАЛ-Радомир.

От началото на годината здравното заведение не работи. 8 от 9-те специалисти са подали оставки. В оставка е и управителят д-р Цветан Георгиев. Той поел ангажимента да изпълнява задълженията си до намиране на нов шеф. На заседание през декември общинският съвет избра за поста бившия депутат Симеон Василев. Той обаче се отказал.

“Не можем да направим нищо в момента. Поискахме от кмета Красимир Борисов до утре (днес - б.а.)да каже дали болницата ще продължи да съществува или не. В момента нищо не се знае. Болницата продължава да затъва”, обясни вчера председателят на общинарите Иван Владимиров.

Болницата, която е със стогодишна история, е общинска собственост. Тя обслужва освен жителите на община Радомир и тези от Земенско и Ковачевско.

Напълно оборудвана е, а последният ремонт бил направен преди месеци. Здравното заведение разполага с 38 легла. Проблемът обаче е лошото финансово сътояние. Заради недостига на пари от началото на тази година не работи нито едно отделение. Неколкократно в края на 2009 г. медиците се събираха на протести с искания проблемите да бъдат решени, но изход не бе намерен. “Правят се опити да бъде спасена поне лабораторията.

Интерес са проявили трима лекари, които искат да я вземат под наем. Това ще влее свежи пари. Проблемът е, че сега сме в патова ситуация. Правим всичко възможно, но нищо не става. Дълговете на болницата надхвърлят 700 хил. лв., сметките й са запорирани”, каза зам.-кметът Евдокия Асенова. Нещата станали трагични през миналия октомври. Заради дълговете служителите в болницата не са получавали заплати от 3 месеца. Поредният опит за спасяване бил предприет през декември. Тогава общинският съвет разрешил на кмета да изтегли кредит от 150 хил. лв. Банката обаче отказала.

Пациенти се редяха вчера пред кабинетите на личните си лекари.

“Трябва ми рентген, но тук няма. Сега ще ходя до Перник. Ако се наложи друго изследване, трябва да се върнем пак тук и после отново да ходим в Перник. Безумие”, оплака се пациентка.

“Писна ми от журналисти. Няма резултат от изявления”, категоричен бе управителят д-р Цветан Георгив.



Марко може да не помни травмата, но мозъкът я знае
У нас не сме свикнали родителите да стоят в реанимацията, но в Америка е практика
Ярослава Прохазкова
Проф. Огнян Бранков е роден на 15 септември 1946 г. в София. След Немската гимназия завършва медицина през 1973 г. В секцията по детска хирургия на “Пирогов” е от 1976 г. Специализирал е в Германия, Русия, Австрия, Белгия и САЩ. През 2006 г. получава почетния знак на Българския лекарски съюз. Носител е още на почетните знаци “Български лекар”, на “Пирогов”, на Габрово, на Крайова (Румъния), на Ротъри Интернешънъл и много други.
Екипът на проф. Огнян Бранков пое лечението на Марко - сина на вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков.

От понеделник, когато се случи инцидентът при игра и 5-годишното момченце падна от височина 4 метра и половина, шефът на детската секция в “Пирогов” заедно с родителите му е плътно до него.

Информира непрекъснато близките, правителството, медиите за състоянието на момчето. Защото в детската реанимация се правят пълни изследвания, следят се жизнените показатели на всеки 6 часа.

Проф. Бранков и д-р Пседерски, шефът на интензивното отделение, решават кога трябва да се дадат болкоуспокояващи и кога упойващи средства. Както и кога малкият трябва по медицински причини да спи и кога е точният момент да бъде събуден.

Професорът е на разположение постоянно, но не само защото живее близо до работното си място. Търсят го при всеки тежък случай, ако не за лично участие в лечението - за мнение. И в първите часове след инцидента с Марко е извикан за уточняване състоянието на детето.

34 години лекарят води битка за живота на деца с тежки контузии и аномалии. За приноса си вчера получи отличието "Медик на годината" от “Форум медикус”.
- Проф. Бранков, как е Марко Дянков?

- Видимо се възстановява. Казвам това на базата на всички изследвания, които направихме. Вчера прекъснахме т.нар. седиране, изведохме го от изкуствения сън, за да преценим неговите рефлекси. Установихме, че са добри. Имам предвид движенията на ръцете и краката, на очите, има хубави зеници. Дишането също е в норма. Тъй като е логично след събуждане да премине в свръхактивна фаза - което също е много добър признак, отново пристъпихме към повърхностно приспиване, за да не се изморява мозъкът. В момента правим съвсем постепенно изваждане от това леко приспиване. В такива състояния се случва следното - детето може и да не помни какво е станало, но мозъкът помни.

- Казал ли е нещо?

- Не. Все още не му позволяваме. Наблюдаваме само речеви сигнали, които доказват, че няма увреждания на централната нервна система.

- Ако не щадяхте възбудимостта на мозъка, какво можеше да се случи?

- Просто детето щеше да се уплаши. Психически нямаше да му се отрази добре.

- Как са родителите, майката продължава ли да е неотлъчно до леглото на сина си?

- Майката и бащата се редуват, непрекъснато има някой тук. Дават дежурства денонощно. Отделих им един от нашите кабинети - в Америка е така. Тук не сме свикнали с такава свобода на достъпа до болното дете, но понеже знам как е, позволявам без никакви проблеми.

Всъщност най-напред казах на съпругата на Симеон Дянков, че няма да я пусна да стои в реанимацията. Тогава видях, че тя направи една много тъжна физиономия и аз веднага включих. Казах: да, добре, спокойно,ще останете, ще го гледате, всичко ще бъде наред. И понеже лекарите в реанимацията й говорим на английски, тя се чувства по-спокойна. За всяка майка е по-добре да е наясно, да знае точно какво става с детето й.

- В момента кой от двамата дежури?

- Преди известно време беше бащата, но излизам от в операция и сега не знам кой от двамата е в реанимацията. Но няма голямо значение, и двамата правят всичко необходимо.

- Сега какво е настроението на семейството?

- Спокойно е, даже, бих казал, е весело.

- Ако днес американските ви колеги, с които държите връзка и заради Марко, ви попитат какво се прави във вашата клиника, какво ще им отговорите?

- Когато за първи път ми се обади американският професор от детската клиника във Вашингтон, той буквално ме подложи на разпит - правите ли това, правите ли онова. Зададе ми и такива въпроси, на които, ако бях отговорил положително, щеше да бъде грешка. Остана доволен и престана да ме подвежда. Разбра, че няма смисъл. И разговорът стана по-кротък. Обясних всичко, което сме предприели за Марко. Всъщност ние не правим нищо по-особено и нищо по-ново, правим това, което се прави по целия свят.

При травматични случаи в детската противошокова зала на “Пирогов” провеждаме т.нар. триаж. Това е английски термин, който означава “сортиране” - приемане на пациента и тотално оглеждане на неговото състояние. Оттам следва разпределението на консултацията със специалисти, редът на различните изследвания. Взема се решение какъв да е хирургичният подход според тежестта на увредата на различните системи. Ако има кръв в гръдния кош, трябва да се сложи дрен. Ако има кръв в корема, незабавно пристъпваме към оперативна намеса, защото това е най-застрашаващата ситуация. Разбира се, застрашаващо е, ако има проблем със сърцето. Аз съм шил сърце на дете - беше прободено. Преценяваме коя първа по важност да е оперативната намеса. Случвало се е да работим успоредно - неврохирурзите работят черепната травма, ние обработвамекоремната кухина.

- Имате ли модерни условия за работа?

- Противошоковата зала е построена с дарение от детската болница във Филаделфия. Тогава голяма група лекари и медицински сестри заминаха на специализация там, за да усвоят принципите на спешната помощ.

- А какви планови по-особени операции се правят при вас?

- Една от уникалните операции, които правим при необходимост, е изграждане на хранопровод с части от дебелото черво или стомаха. Оперираме различни вродени аномалиикато липса на анус. Ние сме основното място, където се правят. Извършват ги отчасти и в Пловдив. Само ние правим сложните операции на белия дроб. За вродени аномалии на белия дроб научаваме още преди раждането. Ехографски се установява увреждането. Тогава гинеколозите се свързват с нас и ние определяме кога да се оперира детето. Налагало ми се е да махна едната половина бял дроб на две бебета.

Сега децата растат нормално. При нас се прави и лапароскопска операция на белия дроб, без широко да се отваря гръдният кош. Това е операция, на която хората казват, че е безкръвна, въпреки че не е точно така. Влизаме през три отвора с камера и манипулатори и извършваме една съвсем щадяща операция. Големи тумори на белите дробове и коремните органи също се правят почти само при нас.

- Какво ново да чакаме в медицината у нас през второто десетилетие на XXI век?

- Това, което организирам при нас, е отделна операционна зала с възможности за всякакъв вид безкръвни операции. Това в Европа и света се прави отдавна. Там в момента се занимават с робохирургия - това, което проф. Горчев от Плевен въведе за големи хора. Може да стане и при нас. Робохирургията е бъдещето, но едва ли ще се случи в пълен обем в следващите 10 години.

- А какви са вашите лични амбиции?

- Да създам подходящите кадри, които да ме заместят. Има много ентусиазирани момчета и момичета. И целта си струва - да върнеш живота на дете.

- Какво точно е чувството да върнеш живота на дете?

- Как да го кажа, това е усещане на неземно щастие е! Не може да се опише.


Няма да връщаме хора на границата без европейска карта
С Д-р Божидар Нанев, министър на здравеопазването, разговаря Илияна Ангелова:
- Защо се налага да носят европейска здравна карта? Как ще ни санкционират, ако я нямаме?

- В преходните и заключителните разпоредби на закона за здравното осигуряване е записано, че тази карта трябва да се носи от всеки български гражданин, който пребивава временно в чужбина. Тя е едно право на всички граждани и нашият съвет е винаги да си я вадят, когато пътуват. Услугата е безплатна. Само това може да им гарантира безплатна медицинска помощ в Европа.

Засега не са разписани точно механизмите за санкция, ако човек няма европейска здравна карта, но предстои допълнително да ги уточним.

Това е и стимул за всички граждани и все пак контрол върху това дали са осигурени, дали ще имат право на безплатна медицинска помощ в чужбина.



- Към края на януари изтича и гратисният период за хората, които са с неуредени здравноосигурителни права. Ще ги спират ли и тях на границата?

- По принцип няма механизъм, който да спре гражданите хората да пътуват навън. Длъжни са по закон да бъдат здравно осигурени, това е само в тяхна полза. Кой ще им плати сметките в болницата навън, ако се наложи да ги лекуват? На практика не можем да спрем гражданите на граничния пункт, но те са длъжни по закон да имат такава здравна карта. Това не се отнася за българи, които постоянно живеят в чужбина.



- Имате ли сигнали, българи да са карани все пак да плащат за медицинска помощ в Европа? Например доста българи ходят на ски в Австрия. Ако счупят крак, ще трябва ли да плащат, за да ги прегледат и гипсират?

- Не би трябвало, това е спешна помощ. Освен това в туристическите пакети на хотелите също се включва някаква застраховка. Нямаме такива сигнали засега, че са карали някого да си плаща. Рискове има при всяко пътуване. Може да се случи катастрофа, травма, изпадане в безсъзнание. Европейската карта ще помогне в такъв момент. Нека хората да знаят, че е важно да я имат.



- Не са ли малко само две места в София, където човек може да си издаде такава карта?

- Всички районни здравноосигурителни каси имат право да ги издават. Въпрос на организация за всеки, който ще пътува, е да има такава карта. Капацитетът на фирмите, които ги издават, не е изчерпан.



- Става ли вече ясно колко и кои болници в страната ще спрат да обслужват пациенти?

- Проучванията ни са на база на документите, които са подадени за сключване на договор. Прави се анализ и става ясно, че голяма част от общинските и някои частни болници няма да могат да отговорят на изискванията.

Докато не приключи пълната оценка на документите няма да може да се каже с категоричност точния брой. Повечето от тези, които не могат да сключат договор и сега не работят и са започнали да се самозакриват. Мога да дам пример с болниците в Царево, Кула, Брезник, Трън, Рудозем, Годеч, Ивайловвград и Любимец.

В края на януари ще има яснота по сключените договори кой продължава да работи. Не всички болници ще затворят. Отделни отделения, структури ако отговарят на условията и имат лекари, пациенти, ще продължат да работят. Други няма как да продължат да извършват услугата. На някои места ще останат само вътрешни, детски, или АГ отделения. Някъде цели болници или части от тях ще отпаднат. Най-важното е, че областните болници ще бъдат стабилизирани, а също и поне 30 общински здравни заведения. Там ще се пренасочи и потокът от пациенти, и ресурс от касата.



- Няма ли да се получи пролука във времето между закриването на болници и укрепването на спешните центрове?

- Няма, защото мрежата на спешна помощ е добре изградена - има 200 центрове, териториално разпределени. Има екипи, има транспортно и медицинско оборудване. Това, което правим за укрепването им, е насочено от една страна към самите лекари - ще им дадем по-добро заплащане и възможност за специализация.

От друга страна - ще се изградят спешни кабинети към тези филиали, където всички правоспособни лекари ще дават дежурства - джипита, останали без работа специалисти от болнична помощ.

Спешната помощ ще продължи да си изпълнява повикванията по адреси, а тези кабинети ще приемат на място всички, които търсят на място помощ. За това сме предвидили и целево средства. Създаваме и механизмъм за заплащане на дежурствата в тези кабинети.



- Какво ще се случи с дълговете на болниците, които ще спрат работа тази година? Колко са те общо?

- Малко над 60 млн. лв. са просрочените задължения на болниците в цялата страна - държавни, общински, смесени и частни. Повечето дългове са на държавните болници и затова трябва да се осигури добър мениджмънт, за да не се увеличават дълговете. Съответният принсипал ще трябва да реши как ще бъдат покрити тези задължения. Те така или иначе остават и се прехвърлят към 2010 г.



- Тоест ще се решава поотделно според конкретния случай?

- Точно така, ще се търси изход според конкретния случай.



- Какво ще промени законът за здравното осигуряване за хората от тази година?

- Най-съществената промяна е, че се приравняват тази част от публичните вземания каквито са здравноосигурителните плащания с данъчните задължения. Трябва да се разбере от хората, че здравните вноски са отговорност към държавата като данъчите и не може да се бяга от това.

След като имаме претенции да ползваме услуги, когато имаме нужда от тях, трябва да сме наясно, че сме длъжни да си плащаме. Това задължение се отнася както за тези, които се осигуряват сами, така и за работодателите, а и за държавата, която покрива вноските на определени социални групи. Разбира се, има санкции, които са по-тежки.

Този, който прекъсне и не плати 3 вноски за 36 месеца, излиза от системата. Дължи глоби, но ще трябва и да си плаща за медицинските услуги през това време. Правата му се връщат, когато внесе всички неплатени вноски за 3-тепоследни години.

След 1 март самоосигуряващите се трябва да са изрядни с вноските, иначе са заплашени от глоби. Те са от 500 до 1000 лв. ако не плащат за здраве по-дълго от 3 месеца, а при второ нарушение - от 1000 до 3000 лв.

- Докъде стигнаха търговете с лекарствата?

- В момента вървят търгове, които са за медикаменти извън здравноосигурителните плащания.

Броят на позициите на лекарствата няма да бъде намален. Хората, които ще ги получат, ще са повече. Включват се и нови лекарства. На практика няма опасност да останат хора без медикаменти. Дори да се наложи смяна на един продукт с друг, който на практика е същата молекула, ще има осигуреност с медикаменти. След като едно лекарство е регистрирано за употреба и се използва в световен мащаб и се прилага, няма причина да не бъде прието при нас.

Затова вероятно ще влязат и нови лекарства генерици, но това не бива да тревожи пациентите, тъй като това са доказани медикаменти като качество и състав.

Ако за някоя от позициите след приключване на търга се окаже, че има някакви процедурни нарушения, ще се направи нов търг.

- Как ще се насърчават болниците за трансплантациите?

- Разширяваме донорските бази, искаме да станат поне 40 в страната. Като стимул за болниците ще увеличим парите за експлантация и трансплантация, за откриването на потенциалния донор, за установяване на мозъчната смърт, за самите видове трансплантации предлагаме увеличаване на средствата. Ще има допълнително финансиране и за поддържане на хората, които очакват трансплантация, в добро здравословно състояние.

Отделяме средства и за постморталните грижи на донорите. Надяваме се да получим и европейски средства за оборудване на болници по оперативни програми. Много е важна по-добрата координация между самите лечебни заведения. Трансплантационните центрове трябва да се рапределят и в страната.

Нужни са поне 2-3 такива добре оборудвани лечебни заведения, защото сроковете при трансплантацията са кратки. Но това е нелека задача, защото са необходими обучени кадри, но и подходяща база.









Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница