16 декември 2009 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/6
Дата24.07.2016
Размер0.87 Mb.
#3425
  1   2   3   4   5   6
16 декември 2009 г.
ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Труд 2

В. Труд 5

В. Труд 5

В. Труд 6

В. Труд 6

В. Труд 6

В. Труд 6

В. Труд 7

В. Труд 10

В. Труд 11

В. Труд 12

В. Труд 12

В. Труд 13

В. Труд 14

В. Труд 15

В. Труд 15

В. Монитор 18

В. Монитор 19

В. Монитор 20

В. Монитор 20

В. Монитор 21

В. Земя 22

В. Земя 22

В. 24 часа 22

В. 24 часа 23

В. 24 часа 25

В. Дневник 27

В. Дневник 27

В. Дневник 29

В. Дневник 29

В. Дневник 31

В. Дневник 32

В. Класа 32

В. Класа 33

В. Класа 34

В. Дума 34

В. Пари 35

В. Пари 36

В. Пари 36

В. Пари 37

В. Пари 37

В. Пари 40

В. Пари 40

В. Телеграф 42

В. Телеграф 43

В. Телеграф 44

В. Телеграф 45

В. Телеграф 45

В. Телеграф 45

В. Телеграф 45

В.Новинар 46

В.Новинар 46

В.Новинар 46




16.12.2009 г., с. 2-3
Етажната собственост – пълен батак
Домоуправителите в паника – не се оправят с новия закон

Кметовете не знаят кого да глобяват за пропуснати срокове

Последно! До февруари собствениците в блоковете трябва да свикват общи събрания
На 1 май т. г. влезе в сила новият Закон за управление на етажната собственост, а на 1 ноември т. г. изтече срокът, в който трябваше да се проведат общи събрания или да се учредят сдружения на собствениците.

Проверка на “Труд” в цялата страна обаче показва печални резултати по приложението на закона.

Хвалят се само в община Пловдив. “Ние сме горди, че сме сред първите в страната, където действа електронен публичен регистър на сградите в режима на етажна собственост”, заяви пред “Труд” зам.-кметът Руси Панчев.

В София нещата вървят тегаво - домоуправители подсказват, че нямат помощ от общините и се оправят, както могат. В някои общини кметовете подканват етажните собственици да правят общи събрания. В други са отделили хора, които да помагат на гражданите, но са категорични: “Пълно е с неясноти как да се определят дяловете на отделните собственици в общите части.” “Ако не право, то поне курс трябва да завърши човек, да напусне работа и да се занимава само с регистрацията на собствениците и с проблемите на кооперацията”, коментират приложението на новия закон в Ямбол. Там има регистър за етажната собственост, но малцина са регистрираните. Около 20 протокола от общи събрания са постъпили в община Стара Загора, но нито една жилищна кооперация не е регистрирала книга на собствениците. В Разград едва 10 жилищни блока са провели общи събрания, а в Габрово местната община е започнала изготвянето на публичния регистър, но няма кандидати за регистрация.

В Силистра предстоят и разяснителни беседи в кварталите, където много хора не са наясно какво трябва да предприемат. Очевидно инициативата е логична, защото и перничани не са наясно с новия закон. По прилагането му нямат готовност и в Благоевград, а в Шумен питат: “Колко ще ни плащате за регистрацията?” Новите правила едва прохождат и във Видин, Русе, Монтана, Пазарджик, Добрич. В община Търговище пък се чудят кого да глобяват, като няма избран управител.

Отговорността е стоварена върху домоуправителите - помощ отнийде не иде. “В общината ми казаха да съм прочетяла “Държавен вестник””, оплака се съвестна столичанка. Проблемът е, че гражданите и да си намерят вестника, хич не е сигурно, че ще разберат всичко. А над главите им тегнат срокове и глоби.


Снимка на две колони – без текст – 3 бр.
Домова книга
Ново задължение е във всяка сграда в режим на етажна собственост да се води книга на собствениците, в която се вписват имената на собственика, на членовете на домакинството му, както и на обитателите, данни за имота и откога се обитава. Вписването се прави не по-късно от 15 дни след придобиване правото на собственост (за обитателите - до 15 дни след началната дата на обитаването).

Даннитe от книгата се предоставят от УС (управителя) при подаване на уведомление или вписване в регистъра на сградите в режим на етажна собственост.


Два начина за управление
По новия закон управлението на етажната собственост се извършва по два начина - чрез общо събрание на собствениците или чрез сдружение на собствениците. Нито една от двете форми не е задължителна, но сдружението на собствениците е апетитна примамка - сдружения ще могат да получават финансиране от фонд “Енергийна ефективност”. А националната програма за обновяване на жилищните сгради обещава, че държавата ще се ангажира с пряка субсидия за саниране на жилищата по структурните фондове, но само ако собствениците се регистрират като ЮЛ, каквото е сдружението.

Сдружението се създава само единодушно от всички собственици в кооперацията - един да не е съгласен, то няма да се учреди.

Всеки собственик може да свика учредително събрание и да предложи сдружение. Събранието приема решение за учредяване и споразумение, може да определи и срок за съществуване на сдружението. Избира също управителен и контролен съвет.

Регистрация

Сдружението на собствениците подлежи на регистрация в публичния регистър на сградите в общинската или районната администрация. Заявлението за вписване се подава от управителя в 14-дневен срок от учредителното събрание. От момента на регистрацията сдружението става юридическо лице.

Новост е, че и при двете форми на управление- чрез сдружение или общо събрание само собствениците могат да бъдат избирани за управители и членове на управителния съвет и на контролните съвети. Наемателите вече не влизат.


Описваме и домашни любимци
Животните, отглеждани в етажната собственост, задължително се регистрират в книгата на собствениците, предвижда Законът за етажната собственост. За всяко животно, което се извежда на разходка, се плащат консумативни разходи като за един обитател.

При неизпълнение глобата е от 20 до 100 лв. за физическите лица и от 150 до 350 лв. за юридическите лица. Глобата за безпокойство на съседите е от 50 до 150 лв., за ЮЛ от 200 до 500 лв. Санкцията се налага от кмета.


Публичен регистър
Новост на закона е публичният рeгистър на сградите, който се води от общинската или районната администрация.

Смисълът е да е ясна както формата на управление на етажната собственост, така и лицата, които изпълняват управителни и представителни функции.

В регистъра се вписва и решението на общото събрание за обновяване на сградата. Което, предполага се, ще създаде сигурност при отпускане на средства от държавния бюджет или от европейските фондове за финансиране.
Формула определя прилежащите части
Собствениците трябва да подадат заявления до общината, за да се определи кои са прилежащите площи към блока им. Задължението е предизвикателство пред етажната собственост в очакване да станат по-спретнати и красиви пространствата между блоковете. Прилежащите части на всяка етажна собственост се определят от Наредба № 7 на МРРБ за правилата и нормите за устройство и застрояване от 2001 г. По формула, в която височината на сградата се дели на две, се определя размерът на прилежащата част. Например при 8-етажен жилищен блок, висок 24 м, прилежащи са зоните на 12 м пред и зад него, както и до 8 м от двете му по-тесни страни.

Специално в Столична община кметът възлага на районните кметове да изготвят скици на прилежащите части на всяка сграда. Живеещите в нея са длъжни да я почистват от отпадъци и сняг. Скиците могат да се получат в районното кметство от всеки домоуправител, обясни за “Труд” инж. Веска Георгиева, началник на Столичния инспекторат.


В Сливен завземат общите коридори
Обичайна гледка в жилищните комплекси “Сини камъни”, “Дружба”, “Българка” и “Младост” е завземането и преграждането на части от коридорите, обсебването на общи помещения. Сливенци се тревожат, че няма как да потърсят сметка от недобросъвестните съседи. “Общите ни събрания ще са незаконни - не можем да се съберем дори половината от собствениците”, обясняват в един от 8-етажните блокове на бул. “П. Хитов”.
Петко Дюлгеров, кмет на столичната община “Младост”: Как да ги глобявам без управители?
Новият закон задължава етажната собственост (ЕС) да създаде специален фонд “Ремонт и обновяване”. Когато възникне необходимост от неотложен ремонт, но етажните собственици нехаят, кметът на общината може да ги задължи да направят ремонта.

Ако това не стане, неотложният ремонт се извършва от кмета на общината или района за сметка на ЕС. В тези случаи в полза на общината (района) се издава изпълнителен лист срещу ЕС за възстановяване на платените средства.

“Това е доста нереалистично”, заяви пред “Труд” кметът на община “Младост” в София г-н Петко Дюлгеров. “По време на криза има други приоритети - детски градини, училища... Твърде екзотично е да правим ремонти на частна собственост и да пръскаме разноски по частни съдебни изпълнители” добавя той. Има и други забележки към закона.

“На Запад етажната собственост е уредена под формата само на юридически лица. Практика е собствениците да наемат определена фирма, на която плащат, за да се грижи за ремонтите на общи части. За мен това е най-чистият вариант - у нас не съм виждал двама души на едно мнение”, казва Дюлгеров.

И още: “Някои не могат да изберат и управител, а кметовете трябва да глобяват входовете. Кого да глобявам, след като нямат орган на управление - първия или третия етаж?! Абсурдно.” Кметът допуска, че ще има промени в закона.
Софиянци не бързат да се сдружават
Софиянци не бързат да се сдружават по закона за етажната собственост, сочи справка на общината.

В началото на ноември в район “Триадица” били подадени едва 6 заявления, в “Илинден” - 2, а “Красна поляна” - само 1. Към днешна дата положението не е по-добро, заяви вчера съветникът Вили Лилков (ДСБ). Според него подадените общо заявления били не повече от 1000, при над 40 000 сгради, или около 1%.

Район “Младост” е сред отличниците. Досега около 400 управители вече са подали заявления за регистрация на етажната собственост на входовете в публичния регистър. Това прави около 15 % от входовете. Кметът на “Младост” Петко Дюлгеров е възложил на двама служители да работят по регистрацията, но и хората явно били информирани - сами идвали.

“Домоуправителите в района са много активни и всеки ден идват по няколко да се впишат в регистъра”, заяви и кметът на район “Студентски” Димитър Дилчев. Регистрираните били десетки.

“Пуснали сме информация в интернет, отпечатали сме брошури, правим и срещи с домоуправителите”, отчете кметът на “Красно село” Пламен Църноречки. Около 100 етажни сдружения са се регистрирали в публичния регистър там.

И в 24-те районни кметства има организация за водене на списъците. В администрациите нямало специални звена за това, но дейността била възложена на отделни служители, работни групи от различни отдели или комисии. Регистрите се водели на хартиен или електронен носител. Засега нямало компютърна програма за обработка и работа със списъците на сдруженията.

Полагали се усилия и гражданите да бъдат инфирмирани за закона и наредбите към него. В някои от районите били поставени съобщения на информационните табла, а други имали съобщения на интернет страниците си.


16.12.2009 г., с. 5
Костов: Ще е огромна грешка, ако ГЕРБ се поддаде на ДПС
Ще е огромна грешка, ако ГЕРБ се поддаде на ДПС. Това каза вчера пред Би Ти Ви съпредседателят на “Синята коалиция” Иван Костов.

Преди ден партията му ДСБ заподозря, че със заявките си за оттегляне и липсата на оценка за властта на ГЕРБ Ахмед Доган се опитва да сключи сделка с властта, за да предотврати разследвания. “Доган се страхува, че ДПС ще понесе тежки удари, ако МВР, ДАНС и прокуратурата вършат работа”, обясни тъмносиният лидер. Той отново нарече Доган “говорител на “Мултигруп” и добави, че хората са избрали ГЕРБ, за да се бори с мафията. Лидерът на ДПС бе обвинен и че т. нар. сараи в “Бояна”, където живее, де факто бил откраднат от данъкоплатците, защото фирмата, която го е строила, имала огромни задължения към държавата.

Костов каза още, че хора от предния кабинет, подписал енергийните договори с Русия, са част от енергийната мафия у нас. Той отказа да коментира разпада на РЗС, но попита защо, когато Марио Тагарински напусна ОДС в миналия парламент и отиде при Яне Янев, не е бил наречен предател, а сега е.


16.12.2009 г., с. 4
Столичната община няма да вдига данък „кола"
Данъкът върху автомо­билите в София да не се повишава през 2010 г., предлага зам.-кме­тът Минко Герджиков. До­кладът за размера на нало­зите за догодина ще се гле­да на сесия на общинския съвет в четвъртък.

Миналата седмица стана ясно, че в кметството се об­мисля повишаване на да­нъка върху превозните средства. От сметките ста­нало ясно, че до 30 ноем­ври са постъпили 58,6 млн. лв., което е 101,48% изпълнение. През 2010 г. от нало­га се чакат 73 млн. лв.

Общината не планира увеличение и на останали­те данъци. Данък сгради остава 1,857 на хиляда от оценките на имотите, а то­зи за придобиване на иму­щество - 2,5%. Патентният данък също не се променя. „Метрополитен" да обяви конкурси за отдаване под наем за 3 г. на търговски ! обекти и площи за реклама на метростанции и трасета, предлага Герджиков. През 2008 г. постъпленията от на­еми са над 1,5 млн. лв.


16.12.2009 г., с. 6
ИЗВЪН ПРОТОКОЛА
Село Ябълково, Кюстендилско
Подслониха кметство в училищна стая
Кметството на Ябълко­во се настанило в една от класните стаи на закрито­то вече училище. Доскоро то обитавало бившето ТКЗС, но след реституцията на сградата, остана­ло за кратко на улицата. Сега съседи на кметицата са малчуганите от детска­та градина и местният по­лицейски инспектор.


16.12.2009 г., с. 8
Строителите на Дунав мост 2 съби­рат пари за децата

от социалния дом във Видин. Испанската фирма изпълнител ФСС ще достави хра­ни и медикаменти.




16.12.2009 г., с. 9
Инвеститори ще участват в наши публични проекти
Водещи инвеститори проявяват интерес да участват в публично-частни проекти в България. Това обяви Анна Ризова-Клег, управляващ партньор на международната правна организация “ДиЕлЕй Пайпър”.

Тя представи Европейски доклад за публично-частно партньорство (ПЧП) за 2009 г. В него се казва, че единственият сектор у нас, в който се наблюдава публично-частно партньорство, е строителството на пътища.

Като източници на финансиране на подобни проекти може да се използват пенсионни фондове или капиталовият пазар. Страната ни трябва да изработи подходяща законова рамка, която да урежда ПЧП. Трябва точно и ясно да се посочи какъв риск ще поемат представителите на частния сектор, се казва в доклада.


16.12.2009 г., с. 9
Снимка на три колони - С плодове u лакомства министърът на финансите Симеон Дянков влезе вчера в болницата 6 Монтана. Дянков откри ремонтираното детско отделение, за което осигури 150 000 лв.


16.12.2009 г., с. 16-17
2009 г.

Партийните върхове и премеждия
Таня Джоева

Годината на голямата политическа рокада стана 2009-а. ГЕРБ - партията, която се появи на сцената преди 3 г., за първи път участва и спечели парламентарни избори. Възходът й свали от власт тройната коалиция и разбърка сериозно политическия пасианс. В Народното събрание влязоха 115 чисто нови депутати от ГЕРБ. Старата десница - СДС и ДСБ, вдигна гарда като неофициален партньор на сродната ГЕРБ. БСП е в нокдаун, НДСВ се раздели с царя, а ДПС пое курс към приземяване. Ето какво още добавиха към досиетата си водещите сили.
ГЕРБ - на гребена на вълната

Три вота - три победи е завидната равносметка на ГЕРБ. Да победи на 5 юли бе важно и за партията. От 2006-а насам проектът на Бойко Борисов се изграждаше в опозиция. Сега е пред най-коварното политическо изпитание - изпитанието на властта.

ГЕРБ лъсна оръжията още през февруари. Получи благословията на Вилфред Мартенс, шеф на ЕНП. Обеща, че ще щурмува самостоятелно “Дондуков” 1 и няма да прави коалиция с БСП, НДСВ и ДПС. За разлика от царя преди 4 г. Борисов удържа на думата си. Вдигна летвата високо - за евроизборите на 7 юни се закани да спечели повече депутати от вота през 2007 г. А за парламентарните - да постигне резултати за стабилно управление. В първото засилване не успя. Преди 2 г. имаше петима представители в ЕП, сега - пак толкова. Но пък 5 юли бе триумфът на вълната ГЕРБ. Вярно, петима не достигат за парламентарно мнозинство. Но кандидати за поддържаща роля има. А и Бойко Борисов здраво пипа. Хваща дикиш и любимата му закана, че “ще ги пратя отново на избори”.

Другаде са рисковете пред ГЕРБ. Партията познава само вкуса на победата. А към управляващите одобрението по традиция намалява. ГЕРБ няма да понесе леко неизбежния спад в рейтинга. Премиерът вече призна, че не обича критиките. ГЕРБ е лидерска партия. Проблем № 2 е да произведе достатъчно добри свои кадри. № 3 е колко дълго ще издържи премиерът в солова игра. Или ще пусне на терена и други играчи от партията . Те засега се броят на пръсти: Цветанов, Желева, Фандъкова, Вълчев, Фидосова, Цачева. На 15 ноември ГЕРБ записа и третата знакова победа - от раз сломи противниците си на кметските избори в София. И Йорданка Фандъкова стана първата жена, кмет на столицата.


БСП - пукнатини в левицата

40 народни представители (с 42 по-малко) и четирима евродепутати (през 2007 г. бяха пет) е равносметката на БСП. Това са сухите числа. А около тях се навързаха дълго стаявани драми и стълкновения. Предвестник бе разривът на Татяна Дончева с партията. От кандидатдепутатските листи се отказа и друго знаково лице - Евгения Живкова. На избираеми места се оказаха министрите. Към предизборните търкания БСП прибави черен пиар срещу противниците си. Срещу Бойко Борисов тиражира зловещ клип с брадва.

Резултатите не закъсняха. За лявата партия, оцеляла единна в превратностите на времето, 5 юли бе 7-а степен по Рихтер. След първия си пълен мандат БСП понесе тежка загуба. А се канеше пак да управлява... Въпреки съкрушителния резултат Сергей Станишев не събра кураж за оставка. Решението му отприщи и справедливи упреци, и лични амбиции, и премълчавани думи. “Станахме партия на крадците, на корумпираните. Надянаха ни и дамски атрибут”, изпъна се Румен Овчаров. 47-ият извънреден конгрес обаче преизбра Станишев. Развръзката е временна. Говори се за нов ляв проект. Предполагаеми участници: Дончева, Бриго Аспарухов, Младен Червеняков и др.

БСП е в нокдаун. Търпи удар след удар - от разкрития за червени министридо червени прашки на бивш премиерски съветник. От 40 депутати двама са вече без имунитет: Станишев и Емилия Масларова. Ще има ли още?


ДПС - приземяване, приземяване

Герберски шут понесе ДПС след 8 г. във властта. Първо - до царя, после - в триадата. Никой не поиска оставката на Ахмед Доган. Формално няма и защо. Евродепутатите са с един по-малко. Но на 5 юли движението увеличи присъствието си в българския парламент. В 40-ото НС имаше 34 депутати, сега - 38. Има и друга причина за мълчанието в “третата политическа сила по времена целия преход” (по думи на лидера). В ДПС оставката на Доган може да поиска само Доган.

Е, на конгреса на 13 декември опитният политически играч направи малка крачка в тази посока. Каза,че “идва време на раздяла на родителя с рожбата си”. Зададе и нов курс: реформиране и приземяване. “Благодаря на избирателите и на Всевишния, че ни даде тази възможност да бъдем в опозиция, защото иначе бяхме свършили”, изтъкна в едночасово слово.

За възможността ДПС да бъде в опозиция освен Всевишният се погрижи и Доган: “Аз съм инструментът във властта, който разпределя порциите на фирмите в държавата”, заяви през юни насред предизборната надпревара. Отзвукът от признанието е сравним само с ехото от “обръчите от фирми”. И май то качи ГЕРБ на гребена на вълната.

ДПС не зави към Борисов. Брани кабинета “Станишев” като “най-успешния”. Но не е и яростна опозиция. Двама депутати вече са без имунитети с повдигнати обвинения. В дневния ред са и имотите на Доган. Финалът е отворен.
Синята коалиция - златното ключе

Отлюспвания, междуособици и скандали. За старата десница тези явления са запазена марка. Не бяха подминати и тази година. Годината, в която се навършиха 20 г. от създаването на СДС.

В СДС размяната на удари течеше без почивка. През май от сините редици бяха изключени екслидерът Пламен Юруков, главният секретар Пламен Радонов и още осем души. Имаше и защо: в ЦИК двамата Пламеновци регистрираха СДС за участие в евроизборите по своя инициатива.

Войните в СДС се водеха по две основни линии. Първата: легитимен ли е Мартин като лидер. Месеци наред Димитров се лашка от съд в съд, докато ВКС отсъди в негова полза. Втората: да я бъде ли “Синята коалиция” (СК) рамо до рамо с Командира. Неувяхващ спор от времето, когато “духът напусна тялото” (по скандалния израз на Костов).

Дертовете на “Раковски” 134 не се изчерпваха с вътрешните боричкания. Управляващите гласуваха високо препятствие - 8% за коалиции за влизане в НС. Край на драмите сложи КС. Бариерата остана 4%, а СК спечели 15 депутати. “Златното ключе” се самонарече коалицията в изборната нощ. Но ГЕРБ се лиши от подкрепата на 15-те, създавайки правителство на малцинството.

На синия конгрес през октомври скандалите набраха нова скорост. Чу се тежкото, че “нашата партия трябва да оздравее от раковото образувание Мартин Димитров”. Не стана. През ноември синият лидер отново спечели партийните избори.


"Атака" - от скандал на скандал

Скандали в лидерска партия? Възможно е, ако става дума за “Атака”.

В предишния парламент групата на Сидеров стартира с 21 депутати, а финишира с...12. Очаквано дойдоха и скандалите в кампанията. Около реденето на листите се разбунтуваха Бургас, Русе, Шумен, Пловдив. А тогавашният депутат от Сливен Митко Димитров заяви високо: “Сидеров е направил от “Атака” ЕООД.”

Предизборните бури не засегнаха партията съдбоносно. В Европарламента изпрати двама представители, в НС - двадесет. На частичните кметски избори в София също като “Синята коалиция” бе пас. Въздържането се изтълкува като жест към ГЕРБ. Имаше и други жестове. “Стоте дни на Борисов са сто дни свободна държава”, похвали Сидеров премиера на финала на традиционното изпитание от 100 дни. Реверансите са обясними: “Атака” е част от плаващото мнозинство, подкрепящо кабинета. Докога - ще видим.

Нова афера застигна Сидеров наскоро. Шефът на СКАТ Валери Симеонов отцепи 10 общинари от общо 13-те на “Атака” в Бургас. Отряза лидера и от трибуната на телевизията. Обвини го, че е карал кандидат-депутатите да подписват запис на заповед за 150 хиляди евро. Като застраховка срещу напускане на групата. Въпреки шума ПГ на Сидеров този път е цяла. Засега.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница