16 януари 2010 г. Тема: здравеопазване



страница1/6
Дата02.12.2017
Размер0.76 Mb.
#35923
  1   2   3   4   5   6
16 януари 2010 г.
ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


142 болници лекуват по 5-има на ден, гълтат 56 млн.

Илияна Ангелова
142 са били неефективните болници през 2009 г., защото са лекували едва по 5-има пациенти на ден, а са глътнали 56 млн. лв., съобщи здравният министър д-р Божидар Нанев. Във всяка една са лежали под 2000 болни за цялата година, като са използвали 12% от капацитета си. За да е ефективна една болница, легловата база трябвало да се използва поне на 70%.

Тези болници ще сключат по-малко договори с НЗОК за 2010 г., някои ще отпаднат напълно. В здравната каса досега са подадени заявления от 400 лечебници за сключване на договори, като документите на 32 са върнати, защото изцяло не отговарят на изискванията, каза Жени Начева от НЗОК. Крайният срок за договаряне с касата изтича на 20 януари.

Пациентите няма да загубят от закриване на малки болници, които и сега нямат специалисти и апаратура, смятат в министерството. Болницата в Трън например е имала 1 договор и е обслужила 94 пациенти за 2009 г. Около 100 000 пациенти ще бъдат пренасочени към областните и университетските болници, които имат 15-20% свободен капацитет.

30 млн. лв. са предвидени за укрепване на спешната помощ в малките общини. Те ще са за увеличаване на заплатите на лекарите, финансиране на денонощни дежурства и закупуване на оборудване.

За лечението през 2010 г. министерството започва информационна кампания, която струва 150 000 лв.


Проверяват визита на Нанев в САЩ
Не съм притеснен, че може да ми поискат оставката, защото няма конфликт на интереси при визитата ми в САЩ през ноември, каза министърът на здравеопазването д-р Божидар Нанев вчера.

Премиерът Борисов е дал на ДАНС да проверява документите за пътуването, но Нанев не смята, че ще открият нещо нередно. Твърди, че пътуването било по покана на Евроатлантически фонд и Федерация на американски граждани от български произход. Домакините са платили на българските гости самолетните билети и хотела. Шеф и на двете организации е Румен Хичев, директор на тъканната банка “Остеотех”. Нейна е фирмата “Остеоцентър България”, която работи с 13 държавни болници. Сред тях са “Света Екатерина”, ВМА, ИСУЛ и “Пирогов”. “Остеотех” е една от 5-те тъканни банки, които работят в България.

Командировката била съгласувана - през американския департамент, посолствата и външните министерства на страните. “Сметнах, че всичко е законно и редовно”, каза Нанев. В САЩ групата посетила “Остеотех”, но и обменила опит в областта на трансплантациите.

“Има писмо от Министерството на здравеопазването до председателя на парламента, който ме е командировал. Нямам притеснения, нека проверяват всичко”, каза друг участник - шефът на комисията по здравеопазване Лъчезар Иванов.

Слави Трифонов отказа коментар на репликите на Бойко Борисов по Канал 3, че водещият искал да подрежда правителството. “Ще кажем своята позиция във вторник, когато в студиото на “Шоуто на Слави” водещият е поканил редколегията”, каза сценаристът на предаването Иво Сиромахов. (24часа)


СКАНДАЛ ЗАСТИГНА ЗДРАВНИЯ МИНИСТЪР
Официалното посещение в Съединените щати на министъра на здравеопазването Божидар Нанев в края на ноември миналата година се превърна в скандал, след като в петък (15 януари) се разбра, че разходите за него са били поети от човек със сериозен бизнес в България. Поканата е била отправена от Евроатлантическия фонд и Федерацията на американските граждани от български произход, като в нея изрично се посочвало, че самолетните билети и престоят в хотел на българската делегация се поемат от организаторите. На пръв поглед в офертата няма нищо смущаващо и вероятно затова пътуването е одобрено не само от българското посолство, но и от Министерския съвет. Държавната администрация обаче е пропуснала да провери няколко дребни, но много съществени подробности, свързани с домакините на срещата.

В основата на скандала се оказа д-р Румен Хичев, който е представител на двете неправителствени организации в САЩ и е американски гражданин. Неотдавна бе избран и за президент на Европейската асоциация на тъканните банки, осигуряваща всички видове продукти, от които страната ни се нуждае за трансплантации. Но освен това е и вицепрезидент на американската частна компания за обработка на тъкани, кости и сухожилия „Остеотек", както и на нейния филиал в България. Името на фирмата и друг път е било замесено в разни истории, но за първи път се говори за конфликт на интереси, в който е замесено и правителството. „Няма такова нещо, след посещението ми бе направен юридически одит, който категорично отхвърли подозренията", защити се Божидар Нанев и дори представи доказателства, че в момента фирмата няма никакви договорни взаимоотношения с Министерството на здравеопазването.

Хронологията на събитията доказва твърдението, но за съжаление не разсейва подозренията за конфликт на интереси. Партньорството между държавата и „Остеотек" започва на 7 февруари 2002-ра, когато американската компания сключва договор с фирмата „Бултрансплант", създадена от правителството на Симеон Сакскобургготски, за да координира процеса на трансплантации у нас. Само че две години по-късно дружеството е закрито с решение на кабинета, защото на негово място се създава сегашната Изпълнителна агенция по трансплантации (ИАТ). Тъй като новият орган изпълнява само контролни функции и е второстепенен разпоредител с бюджетни средства, договорът с „Остеотек" е анулиран и обявен за невалиден. През 2006-а по въпроса дори се извършва прокурорска проверка, която потвърждава, че частната американска компания няма никакви взаимоотношения с държавата. Факт е обаче, че „Остеотек" работи с 13 лечебни заведения в страната, между които са и едни от най-големите държавни болници - „Света Екатерина", „Пирогов", „Александровска", „Царица Йоанна" (бившата ИСУЛ), „Света Анна", ВМА и други. „Те дават тъкани на „Остеотек", в замяна на което получават алографти (обработени тъкани) за трансплантации напълно безплатно", обясни директорът на ИАТ д-р Теодора Джалева. По думите й преработката на тъканите за получаването на един алог-рафт е изключително скъпа и варира от 7 хил. до 50 хил. долара. Не е за подминаване и обстоятелството, че България се сочи като един от най-големите донори на тъкани. Преди две години депутатите от ДСБ изнесоха данни, според които за шест години зад граница са изнесени 17 тона кости, сухожилия и тъкани. А по информация на здравното министерство от 2003 г. до средата на август 2009-а болниците у нас са получили едва 387 броя костни алографти, тъй като не са подали повече заявки.

Междувременно частната компания е инвестирала немалко средства в подкрепа на донорската мрежа в страната. През април 2010-а американски лекари, поканени от „Остеотек", напълно безвъзмездно ще оперират 12 български деца, като цената на една интервенция е 300 хил. долара. През годините компанията е вложила 3.75 млн. долара в обучението на 150 български специалисти, похарчила е над 90 хил. евро за оборудване в болницата „Св. Марина" във Варна и е изградила шест-седем зали за трансплантации r цялата страна. В тази ситуация предположението, че платената визита на министър Нанев е чисто и просто благодарност за дадената възможност „Остеотек" да печели от продуктите, предоставени от българските лечебни заведения, звучи повече от логично.



Слава Аначкова


ДОНОРИТЕ - С БЕЗПЛАТНО ПОГРЕБЕНИЕ
Държавата се ангажира да поеме разходите за погребение на хората, които са се съгласили приживе да дарят органите си за трансплантация, съобщи здравното ведомство. Близките на донора ще получават до 2000 лв., а средствата ще се отпускат от Изпълнителната агенция по трансплантации. Институцията ще превежда необходимата сума на избрана от семейството траурна агенция, за да покрие разходите за транспорт, погребална церемония и унифициран паметник за дарителя. „Целта е да се изрази благодарността към тази благородна постъпка, която спасява човешки живот", отбелязаха от ведомството. Друг е въпросът дали това не е начин държавата да си „купи" органите, които не й достигат, за да спаси живота на всички чакащи за трансплантация. През 2009-а у нас имаше 11 донори и бяха извършени 35 операции.


ЛЕКАРСКИЯТ СЪЮЗ СТАВА КАМАРА
До края на февруари ще бъде подготвено постепенното преминаване на Българския лекарски съюз в лекарска камара, обяви ръководството на организацията. В състава на новия орган ще влязат Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, Националната асоциация на специалистите от извънболничната помощ, Асоциацията на специализиращите лекари и Асоциацията на болничните структури - държавни, областни и общински. За целта от лекарския съюз ще изготвят предложения за промени в Закона за съсловните организации. През март или април тази година пък ще се проведе събор, на който ще бъдат разгледани измененията в устава и законовите промени.


Затягат кранчето на парите за лекарствата

Определиха надзора на здравната каса
Заместник-министърът на финансите Владислав Горанов става председател на надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса, реши правителството на 13 януари. Представители на държавата в ръководния орган на ведомството ще бъдат и заместник-министрите на здравеопазването Тодорка Костадинова и Валерий Митрев, главният секретар на Министерството на здравеопазването Нели Нешева и изпълнителният директор на Националната агенция по приходите Красимир Стефанов.

Промяната се налага заради влезлите в сила промени в Закона за здравното осигуряване, според които касата вече няма да се ръководи от управителен съвет и събрание на представителите, а от надзорен съвет. Той се състои от девет членове с петгодишен мандат, като Министерският съвет посочва петима представители на държавата и избира един от тях за председател. Останалите членове се излъчват от съсловните организации на лекарите и стоматолозите, както и от национално представителна пациентска организация.
Щедростта на управляващите е пословична, но само преди избори. Поемат ли властта, всички започват усилено да свиват разходи и да скътават „бели пари за черни дни". За съжаление всичко това винаги излиза през носа на данъкоплатеца.

От 1 април недофинансирането на здравната система отново ще се стовари върху плещите на пациентите, като ги принуди да плащат допълнително за лечението си. „Ще бъдат въведени лимити за изписваните медикаменти по всяка диагноза, плащани от Националната здравна каса", обяви в началото на седмицата заместник-директорът на институцията Албена Златарева. Мярката се налага заради изтънелия бюджет на ведомството през тази година. „Ще бъде определена средна стойност за всяко заболяване, която касата ще плаща. Например за заболяване X лимитът за лечение ще е 50 лв., ако лекарството струва обаче 52 лв., разликата ще се плаща от пациента", допълни Златарева.

Може да звучи като първоаприлска шега, но ръководството на касата твърдо е решило да затегне кранчето, през което изтичат милиони за лекарства, и да приучи медицинското съсловие да предписва поевтини препарати на болните. „Това не е някакъв вид геноцид. Това е единственият начин, по който ние можем да контролираме разхода на нашите средства през 2010-а, защото имаме точно определено количество пари", подчерта заместник-директорът на здравната каса.

В следенето на паричните потоци за здраве няма нищо лошо, но в случая се отнема едно от основните права на лекарите - да преценят кое лечение е най-подходящо за болния, недоволстват от Българския лекарски съюз. „Това означава лимитиране на медикаментите и като вид, и като количество, което ще е рисково и опасно за пациентите", коментира председателят на организацията д-р Цветан Райчинов. Касата обаче не възнамерява да прави компромиси и твърдо е решила да сложи юзди на докторите, които сега предписват все повече и по-скъпи препарати, за да се застраховат срещу усложнения по време на терапията. „Факт е, че лечението на хипертония в София е много по-скъпо, отколкото в Кърджали или във Враца. На пазара има различни медикаменти и лечението на една диагноза може да струва 20 или 200 лв., но това не означава, че касата трябва да плаща най-скъпите препарати", мотивира се Албена Златарева. По думите й, въпреки ограниченията качеството на лечение в страната ще се запази.

Много е възможно пред кабинетите на джипитата да се извият дълги опашки от чакащи, защото допълнителните правила налагат и попълването на нови документи за сметка на времето за преглед. На медиците ще им се наложи да опреснят и знанията си по математика, тъй като непрекъснато ще смятат дали цената на предписаното лекарство влиза в определения лимит. Съвсем друг е въпросът от къде на къде докторите ще трябва да помнят стойността на стотиците медикаменти, които предписват? „Нека да правим медицина, а не сметки", призова председателят общопрактикуващите лекари Любомир Киров и категорично се противопостави на лимитите. Без съмнение новите задължения ще доведат до грешки в медицинската документация, което ще е добре дошло за касата, предоставяйки й чудесна възможност да попълни дупките в бюджета си със солени глоби.

Другата идея на ведомството е да стимулира потреблението на генерични продукти, каквато е препоръката на Световната здравна организация. Упражнението е доста рисковано, защото ще принуди много доктори да сменят терапията на пациентите си. През декември 2009-а например Комисията за защита от дискриминация реши, че здравните институции у нас са нарушили правата на момиче с епилепсия, лекувано с генеричен медикамент. Здравословното състояние на пациентката се е влошило, след като оригиналният препарат, изписан от лекарите, бил заменен с негова генерична версия в позитивния лекарствен списък. Според комисията случаят е пример за „тормоз или дискриминация по признак увреждане" и решението й важи за всички останали пациенти с епилепсия, изпаднали в подобна ситуация.




ДОБРОВОЛНОТО ЗДРАВНО ОСИГУРЯВАНЕ
С бавни стъпки напред
Нова декларация за здравно осигуряване

От 1 януари всички трайно безработни, които не получават обезщетения от бюрата по труда и не са осигурени здравно от държавата, са длъжни да подават нова декларация за вноските си - образец 7, в териториалните структури на Националната агенция за приходите. Задължението не се отнася за лицата, регистрирани като самоосигуряващи се - т.е. едноличните търговци, собствениците или съдружниците в търговски дружества, упражняващите свободна професия или занаятчийска дейност, земеделците и тютюнопроизводителите.

Срокът за подаване на декларацията изтича в края на следващия месец, в който е възникнало обстоятелството за внасяне на осигуровки. С две думи, ако на дадено лице се налага от 1 януари лично да плаща вноските си, документът трябва да се подаде не по-късно от 28 февруари. Всички, които не подадат декларацията, а са задължени да го направят, ще бъдат глобени от 500 до 1000 лева.

Образец 7 може да се изтегли от ИНТЕРНЕТ страницата на НАП - www.nap.bg, както и да се изпрати по пощата с обратна разписка.
Частните здравни фондове в страната продължават да се увеличават, но дейността на някои от тях остава почти фиктивна. Това показват данните от специално изготвения анализ, приет от Комисията за защита на конкуренцията в средата на декември 2009-а и оповестен в четвъртък (14 януари). Изследването обхваща период от 30 месеца (от началото на 2007-а до средата на миналата година)и е установило, че от 21 компании на пазара реално действащи са само две-трети. Като цяло секторът отбелязва ръст

през отчетения период, но обемът му остава твърде малък спрямо общите разходи за здравеопазване. Основният извод на комисията е, че конкуренция в тази сфера почти няма, тъй като броят на потенциалните клиенти, които биха се осигурявали (и го правят) в доброволен фонд, е твърде ограничен. Дружествата у нас обслужват предимно корпоративни клиенти (като подписват договори с големи компании за здравно осигуряване на служителите им), и то за кратък период от време (обикновено една година).

„Това обстоятелство обуславя динамиката в пазарните позиции на участниците - през анализирания период няма дружество, което да е установило или запазило господстващо положение на пазара", посочва антимонополният орган в анализа си.

По данни на Комисията за финансов надзор през октомври 2009-а доброволните фондове са събрали 32.9 млн. лв. приходи (при 2.4 млрд. лв. в бюджета на здравната каса за цялата година), което е с 2.8 млн. лв. повече от предишния месец. На годишна база ръстът е 30.2 процента. Общият брой на осигурените в частните дружества е 338 893 души, като над една трета от тях (34.7%) ползват услугата „Други здравноосигурителни пакети", а 22.7 на сто предпочитат да внасят средства за безплатна извънболнична помощ. Тенденцията показва, че все повече хора се ориентират и към допълнително осигуряване за болнична помощ.

Сравнително малкият пазар и многото участници на него създават и друго неудобство. Частните фондове оперират с малко средства, което е непривлекателно за лечебните заведения. Пациентите пък предпочитат на място да заплатят за получените здравни услуги, вместо да влагат парите си предварително в избрано дружество и да ползват медицинска помощ безплатно. Негативните фактори ще се преодолеят, ако правителството редактира нормативната уредба и позволи на доброволните фондове да станат равностойни конкуренти на Националната здравна каса, смятат от Комисията за защита на конкуренцията. За целта обаче е необходимо ясно да се определи обхватът на задължителното здравно осигуряване, както и какъв пакет от дейности ще се покриват от доброволното. Нужен е и по-сериозен контрол върху цените на стоките и услугите, отстъпките и бонусите, предлагани от здравноосигурителните дружества на клиентите, както и върху ценообразуването на изпълнителите на медицинска помощ.


142 болници лекували по петима пациенти на ден
142 болници и диспансери в страната са лекували средно по петима пациенти дневно през миналата година. В същото време са усвоили общо около 56 млн. лева. А са предлагали изключително ниско качество на медицинските грижи.

Това съобщи вчера здравният министър д-р Божидар Нанев. От пациентски организации заявиха, че такива лечебни заведения са опасни за здравето на хората. Болницата в Трън например е лекувала само 94 пациенти през изминалата година. В тази в Любимец са минали 214 души, в Брезник - 290 и т. н. В тези лечебни заведения има 6-7 доктори.

За сравнение в университетската “Свети Георги” в Пловдив дневно лекарите са помагали на 191 българи (през цялата 2009 г. са преминали 70 000 души), във варненската “Света Марина” - по 120 души на ден (годишно - 44 000), в столичната Александровска - по 73 (27 хиляди за годината).

В същото време поради подготвяните реформи 100 хиляди души, в чиито градове и села лечебните заведения ще хлопнат кепенците, ще трябва да пътуват с километри до най-близката болница. Става дума за хора от Северозападна и Югоизточна България. Бургаска област, където живеят 420 000 души, се обслужва основно от бургаската болница, каза доц. Стоян Александров, шеф на дирекция “Медицински дейности” в здравното ведомств

До 20 януари болниците могат да сключат договор с НЗОК за т. г. Оказа се, че на 32 болници, които са подали документи, са им били върнати, защото не отговарят на изискванията. Предвижда се МЗ да дава 60-100 лв. на лекар за дежурство от 12 часа в новите спешни кабинети. Те ще се разкрият в градовете с филиали на “Бърза помощ” в 180 общини. На тези места ще се извършва неотложна помощ.


Задигнаха 2 сейфа от здравната каса
Апаши са задигнали 2 железни сейфа от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). За щастие в тях не е имало пари или важни документи, съобщиха вчера за “Труд” служители от институцията. Те добавиха, че до обед при тях е имало полиция, за да разследва случая.

Обирът станал в четвъртък вечерта. Касите били изнесени от сградата на НЗОК на ул. “Бигла” (успоредна на ул. “Кричим”, където е централата). В касите е имало неважни книжа, казаха от пресцентъра на НЗОК.




Нанев: Не съм получил облаги от US воаяжа
Премиерът Бойко Борисов даде в четвъртък вечерта ексклузивно интервю за Канал 3, в което съобщи, че ДАНС разследва фирмата, която е платила пътуването до САЩ на зам.-шефа на парламента д-р Лъчезар Иванов и здравния министър д-р Божидар Нанев. Министър-председателят се закани, че ако се открият нарушения, няма да има милост.

Скандалът вчера се обви с още емоции. Здравният министър отговаря близо 1 час на въпроси на журналисти, както и на програмния директор на Канал 3 Сашо Диков за визитата си отвъд океана.

“Няма никакъв конфликт на интереси с пътуването ми до САЩ. Конфликт на интереси означава аз да получа някаква облага. А аз нямам такава!”

Това заяви вчера здравният министър на емоционален брифинг в Министерството на здравеопазването (МЗ). Половината от времето беше посветено на интервюто на Сашо Диков по Канал 3 с премиера Бойко Борисов и подозренията срещу д-р Нанев.

Здравният министър започна отговора си така: “Искам да кажа на нашия разследващ журналист и будна съвест Сашо Диков, че пътуването ми в САЩ беше по покана на Евроатлантическия фонд и Федерацията “Американски граждани от български произход”. Но и (б. р., по покана) от американското Министерство на здравеопазването, US научни компании и тамошен бизнес, занимаващ се с медицина.”

Във факсимиле от поканата на двете неправителствени организации става ясно, че те поемат самолетните билети и хотелското настаняване на делегацията, която отива в САЩ. Ето какво още разказа д-р Нанев в 10-минутно изложение:

“След като разгледах поканата, отговорих, че тя трябва да бъде съгласувана по съответния ред. Процедурата премина през US департамент, през тяхното и нашето Външно министерство, през българското посолство в Америка. Всички тези звена я одобриха. Оттам нататък аз като министър сметнах, че всичко е законно и добре представено.

Осъществените срещи в САЩ наистина бяха за първи път в историята на двете страни. За първи път се срещнах с двама заместник-министри на здравеопазването. Защото министърката Катрин Сибелиус беше току-що оперирана от тежко заболяване и нямаше как да ни приеме. Бяхме приети и от научни, и от бизнес организации. Подготвили сме много подробна справка за свършеното, която е и на сайта ни, а също е предадена и на министър-председателя.

По отношение на това, че д-р Хичев (б. р., Румен Хичев - вицепрезидент на американския “Остеотех” и президент на българския филиал) е представител на двете поканили ме неправителствени организации, разбрах впоследствие, че дори и това е било проверено от US юридическа организация (която се занимава с такива процедури). Та, в анализ от 3 страници се посочва кой какъв е, каква длъжност заема и т. н. В анализа становището е категорично отрицателно, че не може да съществува конфликт на интереси при визитата ни.

Това, което ми направи впечатление за д-р Хичев, е, че 3 месеца преди тази среща той е бил избран за президент на Европейската организация на тъканните банки. Освен че е US гражданин и има участие (а е и представител) в българска организация, той става председател на цялата организация на тъканните банки в Европа. Т. е. този човек по някакъв начин е признат.

Направи ми впечатление, че “Остеоцентър” осигурява безплатно всички необходими за страната ни алографти. България не плаща за такова нещо. В същото време никой не е отразил широко и че миналия месец д-р Хичев доведе по програмата на Евроатлантическия фонд за пореден път US неврохирурзи. Те направиха 6 операции на тежки сколиози (гръбначни изкривявания) на малки деца, които иначе ги обричат на смърт. Т. е. шест българчета бяха спасени. А общо оперираните са 25. И пак повтарям: трансплантираните продукти са абсолютно безплатни, а стойността на една такава операция е между 200 000 и 300 000 долара.

Не искам да хваля никого, но това, което знам и се запознах, ми направи изключително високо впечатление. Затова и премиерът е казал - ако има конфликт на интереси, дал съм случая на ДАНС. Ако има такова престъпление, ще има и наказание.

Някои върши някаква работа и помага на някого. Може би някой печели нещо от това. Но защо търсим само конфликтът, а не посочим и позитивите”, каза министърът. Той беше прекъснат от въпрос на Сашо Диков, който поиска “министърът и екипът му да не се правят на гръмнати, а да кажат кой е д-р Хичев.” Д-р Нанев обясни, че Хичев е начело на организацията, която го е поканила. Но пак подчерта, че няма конфликт на интереси. Диков контрира, че Хичев е шеф на “Остеоцентър” - България (виж вляво). Нанев обаче отвърна: Това, че както вие казахте, “има някаква далавера”, трябва да бъде доказано. Не мога да разбера как можем да угодим? Ако сме пътували до САЩ и част от разноските са поети или ако бяхме пътували на разноски на държавата?, риторично запита Нанев. И даде пример от интервюто на Диков с премиера: Нали вчера вие сам казахте: “Спортният министър отива в най-луксозния швейцарски курорт и вие сте му подписали командировъчни”, което значи, че харчи пари за луксозен швейцарски курорт. Къде е угодията?”




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница