17 април 2013 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата25.07.2016
Размер372.52 Kb.
#5421
  1   2   3
17 април 2013 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



17.04.2013 г., с.6
Среден годишен доход - под 5000 лв.
Една трета от парите на домакинствата през 2012 г. са дошли от социални трансфери
Калина Чернева

Над една трета от доходите на домакинствата през миналата година идват от социални трансфери, т.е. от държавния бюджет. Такива са пенсиите, семейните добавки за деца, социалните помощи, стипендиите и обезщетенията при безработица. От тях най-голям е делът на пенсиите. Те са формирали 26.7% от общия доход на домакинствата през 2012 г. Данните са на Националния статистически институт (НСИ) и са за доходите, разходите и потреблението на домакинствата през миналата година.



С колко живеят домакинствата

Средният годишен доход на едно лице от домакинство през 2012 г. е бил 4541 лв. От тях хората са изразходвали по-голямата част - 4058 лв., което означава, че един човек в България спестява средно по 483 лв. на година. На годишна база доходите нарастват с 15.3%, а разходите - с 16.1%.

Добра новина е, че относителната тежест на разходите за храна в общите е намаляла през миналата година в сравнение с 2011 г. Ако тогава 36.2% от изразходваните средства са отивали за хранителни стоки, през 2012 г. делът им е спаднал до 33.4%. Понижението е относително постоянна тенденция от 2001 г. насам с изключение на двете години, когато кризата се усещаше най-силно в страната - 2010 и 2011 г. Увеличават се обаче разходите за жилища, вода, електроенергия и горива с 26% спрямо 2011 г. Ръст се наблюдава и при тези за здравеопазване (с 8.2%), за транспорт (с 24.4%) и съобщения (с 10.5%), съобщават от НСИ.

И откъде идват доходите

Работната заплата продължава да бъде основен източник на доходи и оттам идват над половината от приходите. Като добавим към тях и социалните трансфери, то почти 83% от доходите на българите са от тези два източника. Останалите малко над 15% са приходи от източници като предприемачество и продажба на имущество например. Това означава, че българските домакинства нямат или не търсят много алтернативи за изкарване на доход извън работната заплата и помощта от държавата.




17.04.2013 г., с.6
Махат допълнителни такси в болниците
С поправка в наредба няма да се взимат пари за придружител, зарядно и др.
Диана Тенчева

Експерти на Министерството на здравеопазването (МЗ) пишат поправки в наредбата за достъп до медицинска дейност, които ще сложат край на абсурдни доплащания в болниците. Такъв случай е например такса "придружител".

Миналата година "Труд" разкри, че в "Пирогов" всеки родител, пожелал да се грижи за болното си дете, като остане край леглото му, трябва да брои по 15 лв. на ден. С тарифата се покриват и разходите, които трупа на болницата, докато си зарежда например мобилния телефон с тока на лечебното заведение.

Досегашната наредба позволява подобни безумия, защото в параграф 1, точка 8 пише, че пари за допълнителни услуги може да се искат. А такива услуги са "подобрени битови условия и допълнително обслужване, свързани с престоя на пациента (...) като самостоятелна стая, телефон, телевизор, меню за хранене по избор, избор на лекар и др.".

"Именно в това "и други" е проблемът", посочиха от МЗ. Работна група от ведомството ще опише конкретно абсолютни всички допълнителни екстри, за които могат да се искат пари от болните, и вече няма да има графа "и други". "Така, колкото и находчиви да са директорите или шефовете на клиники, няма да имат законово основание да искат всевъзможни такси от болния, дори за по-големи прозорци или по-големи операционни зали", увериха от МЗ.

"Въз основа на сегашната наредба в частни болници, като "Токуда", на пациентите се предлагат допълнителни пакети, в които примерно се включва и консултация с шефа на отделението и разговор с акушерката как жената да третира гърдата си след раждане. Ами ако болният не си плати таксата, няма да го види началникът на звеното ли?!", алармираха от асоциацията на лицензираните доброволни здравноосигурителни фондове. Те изпратиха в редакцията документ, според който с пакет с цена от 600 лв. за няколко дейности жената плаща и за "обучение за грижи за гърди, кърмене и адаптация на майката след родилния период", провеждано от акушерка и АГ специалист.

"Не се доплаща за консултация с ръководителя на клиниката или отделението, нито с акушерка как жената да кърми", категорични бяха вчера от "Токуда". Те обясниха, че по принцип обучават преди и след раждането жените как да се справят с грижите около бебето.

От асоциацията на доброволните фондове допълниха, че в "Шейново" пък са искали пари за упойка от пациентка, родила със секцио. А че е станала майка по такъв път, потвърждавала и епикризата. "Жената започна да ражда нормално, за което си бе платила епидорално обезболяване. Раждането обаче спря и се наложи да преминем към секцио. Но тъй като вече в документите бе попаднало плащането за първата упойка, така е и останало. Освен това, доколкото си спомням, върнахме на пациентката парите за анестезията", разказа д-р Румен Велев, и.д. директор на "Шейново". От доброволния фонд, в който е осигурена жената, контрираха, че сумата е върната, след като са написали жалба до одиторите в МЗ и те са направили проверка по случая. В други държавни болници искали по 200 лв. за пакет, гарантиращ внимание от страна на акушерката. Все дейности, гарантирани с плащанията от здравната каса по клиничните пътеки.

Някои болници карат пациенти да плащат допълнителни пакети от услуги, осигуряващи примерно по-голяма операционна и много други подобни безумия, алармираха от асоциацията на лицензираните доброволни здравноосигурителни фондове.


17.04.2013 г., с.4
Разходите за дома са се увеличили с 26% за година
Дина Христова

Шоковите увеличения на електроенергията и горивата миналата година са вдигнали с 26% разходите на домакинствата за жилище, вода, ток и отопление, отчете вчера националната статистика. През м.г. за комунални услуги българите са плащали 621 лв. на човек при 493 лв. година по-рано, което е 15% от всички разходи. Преди година делът им е бил 14%. По-високите битови сметки на практика изяждат напълно сериозния ръст на доходите от 15.3%. За миналата година доходът на човек е бил 4541 лв. при 3937 лв. за 2011 т. Разходите отново са се увеличили с по-голям темп от доходите. Ръстът при тях е с 16.1% и стигат 4058 лв. Година по-рано те са били 3494 лв. на човек.

През 2012 г. домакинствата са плащали повече за всички основни пера. Изхранването на едно лице е струвало 1355 лв. при 1265 лв. година по-рано, при това - без съществено увеличение на потребителската кошница. Най-сериозно е намалението на изконсумираните хляб и хлебни изделия, които падат от 106.7 кг до 101.1 кг. Българите ядат по-малко зеленчуци (70.4 кг вместо 71 кг) и плодове (46 кг вместо 47.2 кг). В същото време се увеличава консумацията на безалкохолните напитки от 49.5 л до 56.9 л и на киселото мляко от 27.7 кг до 29 кг. Транспортът е струвал 255 лв. на човек на година при 205 лв. през 2011 г., или ръст с над 24%. Здравето на хората им е излизало по 212 лв., което е увеличение с над 8% от 196 лв.

За да си допълват доходите, семействата продължават да харчат спестяванията си, да теглят кредити, да продават или дават имущество под наем. По 154 лв. на човек от спестените за черни дни пари са изхарчени през 2012 г. домакинствата, при 113 лв. година по-рано. Хората са теглили по 58 лв. заеми, докато през 2011 г. парите за връщане са били 38 лв. на човек. При почти замръзналите приходи от собственост през последните години около 25-28 лв., през 2012 г. този доход скача рязко до 41 лв. на член. В същото време за погасяване на кредити са отивали по 170 лв. на член от общите разходи на семействата, а година по-рано - 132 лв.

Заплатата от 2281 лв. (1960 лв. през 2011 г.) си остава най-сериозният източник на доход за домакинствата, като делът й нараства до почти 53% при 52 на сто година по-рано. Замразяването на пенсиите обаче намалява дела им в общия доход от 30 до под 27%, тъй като приходите от тях са почти същите - 1153 лв. на човек при 1140 лв. година по-рано. Социалните трансфери продължават да имат незначително участие в общия доход на домакинствата - под 3%. Детските и помощите осигуряват символичните 115 лв. за цяла година на лице, а от обезщетенията за безработица приходите са едва 29 лв. Година по-рано доходите от тези пера са били съответно 107 лв. и 27 лв. Ръстът през 2012 г. е основно заради социалните помощи, тъй като имаше увеличение на целевата сума за отопление.
БЕЗ ЕФЕКТ

Драстично увеличение на изпушените цигари отчита статистиката, въпреки че половин година действа пълна забрана на тютюнопушенето. Според данните през м.г. българите са изпушили 601 бр. цигари на човек при 547 през 2011 г.

Сериозно увеличение има и при консумацията на алкохол до 26.3 л от 23.2 л.


17.04.2013 г., с.5
Бюрокрация бави безплатните лекарства
Пациенти страдат от опасни прекъсвания на лечението си заради тромавите процедури на НЗОК
Дина ХРИСТОВА

Пациенти с ревматологични заболявания и редки болести се оплакват, че се бави издаването на протоколите, с които им се отпускат лекарствата от здравната каса, и това води до вредни паузи в лечението им. Най-голямото забавяне е при пациентка с ревматоиден артрит от Пирдоп, която чакала документа си 3 месеца, съобщи "Медиапул". При други пациенти закъснението варира от пет седмици до няколко дни.

От НЗОК признаха пред "Сега", че имат конкретни сигнали за забавени протоколи, които се проверяват. Категорични са обаче, че сроковете за обработката им се спазват, и ако има забавяне, то не е по тяхна вина. При първоначалния протокол се чака до 2 месеца, а всеки следващ - до месец. Пациентите пък могат да задействат процедурата още при получаването на последната доза от медикамента, за да може да имат протокола, когато свърши приемът на лекарството, и веднага да се изпише ново.

Болните обаче са на мнение, че самата процедура е изключително тромава и неудобна и настояват за промени в нея. Според тях документите могат да се сканират в регионалните каси и да се пускат електронно до НЗОК. Да се подписват с електронен подпис от служителите на касата и от консултантите и да се връщат пак по електронен път в регионалните каси в рамките на ден-два. Сега районните каси трябва да пратят протоколите в София до 5 дни. Те се разглеждат от няколко отдела на НЗОК. В рамките на 30 дни се свиква комисия, която разглежда протоколите, т.е. консултантите трябва да търсят време да отидат на място, за да подпишат. После документите се връщат в регионалните каси. Пациентите смятат, че въвеждането на електронен обмен ще излезе около 400-500 лв. за закупуване на електронни сертификати на консултантите и служителите.

Процедурата се натоварва допълнително и заради други изисквания. Независимо от заболяването болните трябва да отидат при специалист за продължаване на протокола си на 6 месеца, дори да е ясно, че ефектът от лечението би се проявил след доста по-дълъг период. Налага се да се правят изследвания, които отнемат от 5 до 7 дни. После трябва да бъде издаден протокол от специализирана лекарска комисия, а за някои заболявания като артрити такива има само в София, Пловдив и Варна, твърдят недоволни пациенти. За повечето преминаването през комисия отнема до 7 дни. След като протоколите се върнат в регионалните каси, пък се чака 2-3 дни за уведомяване на болните, които трябва да минат да си ги вземат, после през личния лекар за рецепта и до аптеката за медикамента. Често се налага да чакат от 3 до 10 дни за доставка, тъй като тези медикаменти обикновено са скъпи и не се поддържат в наличност. Когато в документацията са допуснати пропуски заради лекар или администратор, процедурата се спира и така пациентите се оказват наказани с прекъсване на лечението, което според пациентските организации е несправедливо.
ИСКАНИЯ

Три пациентски организации - Организация на пациентите с ревматологични заболявания, Националният алианс на хората с редки болести и Сдружение на болните от болест на Бехтерев, настояват срокът за заверка на протоколите от НЗОК да бъде намален от 30 на 15 дни, а получаването на документите от пациента да бъде 3 дни. Освен това болните искат рецептите да се издават за 90 дни вместо за месец, каквато практика вече има за някои заболявания като диабет например.


17.04.2013 г., с.5
Потенциални донори на стволови клетки
стават 103-ма гвардейци, след като се включиха в акция за попълване на базата данни на Националната донорска публична банка. Това ще помогне на малки и големи пациенти с онкохематологични заболявания, тъй като разширява кръга на лицата, сред които може да се търси подходящ донор за тях. Инициативата да се изследват е на гвардейците, които искат да помогнат за лечението на техен колега с остра миелоидна левкемия. Със съгласието резултатите от изследванията им да станат част от банката те могат да станат донори и на други болни при съвместимост. Всеки, който е готов да дари стволови хемопоетични клетки, може да се обърне към лекарите от Клиниката по клинична имунология към УМБАЛ "Александровска" за изследвания, напомнят от МЗ.


17.04.2013 г., с.9
Обвиняват лекар за смъртта на мъж
Жулиета НЕДЯЛКОВА

Дело за лекарска грешка е завело семейството на 41-годишния Деян Туртов. Мъжът умира в края на 2010 г. от белодробна емболия в ортопедията в Горна баня след операция. Близките на починалия обвиняват д-р Петко Пейнишки за смъртта му.

„Става въпрос за много малка операция на доброкачествено образувание на лявото коляно", разказа за „Преса" адвокат Пламен Таушанов, председател на Българската асоциация за закрила на пациентите. По думите му поради немарливо извършен първоначален преглед и липса на наблюдение никой не забелязва, че Деян страда от дълбоки разширени вени. „След операция, особено в областта на коляното, дори без наличие на рискови фактори е задължително включването на противосъсирващи лекарства", обясни Таушанов. Д-р Пейнишки не е назначил нужните медикаменти, с което е спестил около 24 лв. от клиничната пътека. Това обаче коства живота на Деян, който в деня на изписването припада на паркинга пред болницата и умира от откъснал се голям тромб, запушил белодробната артерия.


17.04.2013 г., с. 15
Данъци-манъци... шменти-капели... ни живи, ни умрели?!
Панчо ТАНТРОВ

В развитите демокрации, към които се стремим, на хората им е все едно кой е ляв и кой десен, виги - тори, демократи - републиканци, таратанци! Гласуват за този, който им гарантира по-ниски данъци за хората и за бизнеса!

Как е у нас: 1. ГЕРБ - под сурдинка казват, че няма да пипат плоския данък, и бълнуват някаква данъчна ваканция. Ваканция значи ЛИПСА! Ще опростят данъци на някои, дето не са ги внесли, а тия, дето сме ги внесли... да го духаме, а? 2. БСП - която е чисто дясна партия на олигарсите, срамежливо пусна интифа за необлагаема мин. заплата, плосък данък до 4500 лв., а нагоре - прогресивно подоходен. Кого лъжете с този финт. Тези с над 4500 лв. не са на заплати...

3.ДПС мълчат, като... електората си. На тях и без това все им е вътре.

4. Волен за данъци не мисли! Мисли за гаджето Гаджева и за държавата и държавната субсидия.

5. На Кунева всичко й е такъв качамак, че не забелязва, че не е сложила сиренце в него.

Всички обаче мълчат за убийствените за народа неизбежни косвени данъци - акциз и ДДС. Всички мълчат за кожодерските данък сгради, пътен данък, винетки и такси смет! Мълчат за безобразните държавни такси! Мълчат за % на социалните и здравните такси, удръжки от заплатите и за това къде отиват парите ни.

Бенджамин Франклин беше казал: „Неизбежни са смъртта и данъците." Но у нас двете идват накуп!



Рубриката подготви отдел „Общество", очакваме вашите писма на presa@presa.bg


17.04.2013 г., с. 20
Русчуклии и „парашутисти” в сблъсък край Дунав
Росен МОЛЛОВ

За разлика от предишни години предизборната кампания в Русе стартира вяло, рехавите протести в града не се отразиха на политическото статукво. Край Дунав не се очертава и битка на известни имена, сред кандидат-депутатите липсват бивши премиери, кандидат-президенти, ексминистри. Тепърва обаче и тук предстои жесток сблъсък за осемте мандата между русчуклии, които водят местните листи, и „пришълците", както тук наричат спуснатите от централите парашутисти. „Чужденците" в Русе рядко ги обичат. Изключение е столичанката Меглена Кунева, която два пъти влезе в парламента като водач на русенската листа на НДСВ. Сега бившият еврокомисар ще предвожда своята партия „Движение България на гражданите". Първият скандал около нея избухна седмица преди началото на кампанията, когато Кунева се ядоса на публикация в местен вестник и обвини управляващите на дунавския град в полицейщина. Възможно е ДБГ да вземе мандат тук, който да зарадва втората в листата - просветната шефка Даниела Везиева, ако при успех Кунева предпочете да влезе от софийския си район в Народното събрание. И на този вот основните играчи ще бъдат ГЕРБ и БСП

Двете партии коренно се различават в подхода си към листите. Докато за втори пореден път хората на Бойко Борисов залагат на местни и познати лица, то Сергей Станишев изсипа цял кош „пришълци" на избираемите места. „Позитано" 20 предизвика и гнева на местната организация, която се слави с търпение. В БСП-Русе са обръгнали, че „парашутист" води листата им и приеха радушно Янаки Стоилов. „Стоилов бе и едно от имената, които предложихме на ръководството на БСП за лидер за Русе", твърди бившият червен депутат Добрин Данев и допълва: „Настояхме обаче представителите на гражданската квота да отстъпят на по-задно място. Е, лидерите на БСП си направиха оглушки и втори е олимпийският шампион в спортната стрелба от Сеул 1988 и Сидни 2000 Таню Киряков. „Няма смисъл да ви давам мобилен телефон, ще общуваме по имейла", успокои русенските журналисти стрелецът, който отдавна не живее в града. Данев е на трето място в листата, което през последните години не води в парламента. Едва на четвърто остана номинираната от общинското ръководство на БСП Екатерина Заякова. Няма начин натрапените водачи да не отблъснат част от местните социалисти и те да работят с по-малко ентусиазъм, коментират в Русе. Интересно е и друго. Още преди кампанията знакови местни лица на БСП отказаха да се кандидатират. Спряганият за водач общински лидер и бивш кмет Божидар Йотов повлече крак. „Ще се боря отново за кмет", обяви той. Изненадващо го последваха и бившите депутати от Коалиция на България Иван Иванов и Силвия Алексиева. Всички те се кълнат, че ще работят усилено за добър резултат на левицата, но дали ще е така, тепърва ще се види. През последните години БСП вкарва по един депутат от Русе, който после обикновено се издига на ръководен пост - вицепремиера Ивайло Калфин, Меглена Плугчиева. Даже първото депутатство на Сергей Станишев тръгна оттук. В същото време ГЕРБ ще се яви за втори вот с почти една и съща листа от „русчуклии". Вярно, водачът Пламен Нунев, досегашен депутат и областен лидер на ГЕРБ, е роден в Бяла, а бившият здравен министър Десислава Атанасова е проплакала за първи път в Дулово. Но те вече са натурализирани в Русе и хората ги познават. Промяната сред първите трима е, че след областния лидер на ГЕРБ Нунев втора ще бъде шефката на социалната комисия в предишния парламент Светлана Ангелова, която си разменя мястото с Атанасова.

Тежката артилерия на ГЕРБ ще бъде трета, но смята да завоюва отново „огневи позиции". Под №4 е заместник-кметът Свилен Иванов, пети е губернаторът Стефко Бурджиев. Двамата управници са в отпуск и трупат популярност на срещите на баскетболистките от „Дунав 8806", които са шампионки на България.



ГЕРБ-ерите имат амбицията да вземат отново поне четири мандата. През последните години Нунев дърпаше конците в Русенско. Бившият шеф на местната криминална полиция от времето, когато шеф на областната дирекция бе Ваньо Танов, няколко пъти успя да се пребори и да задържи в града служби и агенции, набелязани за преместване. Не всички го обичат, някои твърдят, че действа по полицейски и пречи на бизнеса им. Други го подкрепят. Но никой не може да отрече, че Нунев изгради структурите на ГЕРБ в региона и е сред отличниците на Бойко Борисов.Вероятно ДПС също ще вземе място в следващия парламент. Общинският лидер Ферихан Ахмедова замени отказалата се в последния момент от листите Емел Етем. Любомир Владимиров отново води листата на „Атака" и след последните протести има шанс да повтори мандата си. Иначе партията на Сидеров не показва особена активност в Русе.Така очакванията край Дунав са предишният вот да се повтори в основната си част, ала не са изключени изненади. Напористи местни политици са водачите на листите на Яне Янев и ВМРО - Пламен Цветков и Искрен Веселинов, партиите им обаче не са особено популярни в Русе напоследък. Човекът на русенеца Красимир Каракачанов е с едни гърди напред. Водач на „ГОРДА България" е Румен Гълъбинов. Самият той представя себе си като финансист, роден в Бургас и живеещ в София. Начело на листата на ЛИДЕР е бившият синдикалист №1 от „Подкрепа" в Русе Валентин Димитров. На последните местни избори той бе кандидатът на НДСВ за кмет на дунавския град.Общо 337 кандидат-депутати са регистрирани в ОИК-Русе. Сред тях е и Веска Марешка, майката на Веселин Марешки, която води листата на партията на сина си „Либерален алианс". Начело на кандидатите на ДСБ е д-р Петър Москов, който успя да пострада от „народната любов", замерян с яйце по време на телевизионно предаване. В последния момент заместник-председателят на СДС Румен Христов отстъпи водачеството на местния лидер Юлиян Гарелов. Дълги години Русе се славеше като синя крепост и СДС вкарваше най-малко един депутат в парламента. Сега „разбитите авари" са свалили гарда. За сметка на това бившият лидер на сините Пламен Юруков ще води „Демократическа партия".


17.04.2013 г., с. 8
Аденовирус докара очен грип
Стотици пациенти се оплакват от сълзене, дразнене и оток на клепача
Различни щамове на аденовируси докараха епидемичен вирусен кератоконюнктивит, или т.нар. очен грип. Това съобщи вчера акад. Петя Василева, ръководител на специализираната очна болница „Акад. Пашев". Зачестили са случаите на пациенти с оплаквания от остро настъпило зачервяване на очите със силно дразнене, чувство за чуждо тяло, обилно сълзене и изразен оток на клепачите и конюнктивата. Някои са с увеличени предушни лимфни възли, които са слабо болезнени при натиск. Стотици са засегнати от вируса, но някои мислят, че е прост конюнктивит. Инкубационният период на заболяването е 10-14 дни. Вирусът е много устойчив в околната среда и остава жизнеспособен до няколко дни върху различни повърхности.

Началото е остро и драматично, обясни акад. Василева. При попадане в окото на вируса 90% развиват болестта. Заразяването става чрез докосване на клепачите с пръсти или медицински инструменти, замърсени от сълзи или секрет от болни, при плуване, битови контакти. Често инфекцията се предава чрез очните кабинети и отделения - от лекари и медицински сестри при прегледи, манипулации и операции.

Най-податливи са децата и по-възрастните хора с отслабен имунитет. При младежите проявите са по-леки, но са съчетани с повишаване на температурата и болки в гърлото.

Най-важното е очите да не се докосват преди грижливо измиване на ръцете със сапун, предупреди офталмологът.

Епидемичните конюнктивити се проявяват предимно в пролетния и летния сезон. Първата епидемия у нас е през лятото на 1972 г., когато са преболедували стотици хиляди хора. Епидемичният кератоконюнктивит се нарича грип на окото заради бързото си разпространение и степента на заразност, обясни още акад. Петя Василева.


Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница