17 август 2009 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/10
Дата17.02.2017
Размер1.63 Mb.
#15135
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
17 август 2009 г.


ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Телеграф 1

В. Сега 6

В. Сега 7

В. Дневник 9

В. Дума 21

В. Дума 22

В. Труд 24

В. Труд 24

В. Труд 25

В. Класа 31

В. Класа 32

В. Класа 34

В. Стандарт 36

Изпепелиха сергия и РЕП 36



В. Стандарт 37

В. Пари 50

В.24 часа 58

В.Земя 77

В. Монитор 78





16.08.2009 г., с. 1-2
НА ПРАЗНИКА НА ГРАДА
БОЙКО СТРОИ ОКОЛОВРЪСТНОТО НА ВАРНА

Искаме 300 млн. лв. от Брюксел за АЕЦ "Козлодуй"
ИЛКА КАТРЕВА

20 млн. лв. ще бъдат отделени от държав­ния бюджет за доизг-раждане на новата високоскоростна пътна отсечка, която ще свързва центъра на Варна с крайните квартали и новото приста­нище на града.

Това стана ясно след посещението на преми­ера Бойко Борисов в морската столица навръх празника на града. Борисов, заедно с вар­ненския кмет Кирил Йорданов, участва в от­криването на кръгово кръстовище на ул. „Преслав" и бул. „При­морски", до жп гарата. То е част от мащабния инфраструктурен про­ект, който ще излиза на новия порт.

Пари


При разговора си с премиера Йорданов по­иска от правителството да даде нужните 20 млн. лв. за финансирането на целия проект, за кой­то общината,е осигури­ла 24 млн. лв., но струва общо 50 милиона. "Дайте ми разбивки на необходимите средства и поетапно ще финанси­раме започнатото", обе­ща министър-председателят.

Борисов поздрави събралите се да го зърнат варненци и се обърна специално към семействата на моряци­те. "Ако има някакъв проблем с вашите мъ­же, ще отида където и да са и ще ги прибера, както направих с моряка Панко Тодоров", успо­кои той моряшките съп­руги.

Антикризисно

Премиерът опроверга критиките, че неговото правителство няма антикризисен план. Той обясни, че израз на антикризисната програма на ГЕРБ е да се върнат на хората земите и гори­те, завладени от пре­дишните управляващи, да се засили контролът над митниците, да се спре контрабандата и да се намалят разходите. Премиерът подчерта, че също така трябва да се възстановят спрените пари от еврофондовете и да се осигури работа за бизнеса, което е свърза­но и със запазване на ра­ботните места на много хора.

Борисов даде за при­мер изграждането на метрото в София, в кое­то са вложени 1 млрд. евро. По думите му, за да се компенсира бюджет­ният дефицит до края на годината, освен чрез ог­раничаване на контра­бандата и спиране на кражбите на ДДС, могат да се търсят резерви и с договаряне на допълни­телни компенсации за спирането на АЕЦ „Коз­лодуй" в размер на поне 300 млн. евро.
Снимка на 3 колони -Премиерът посе­ти италиански военен ветроход "Америго Веспучи".

Снимка на 4 колони - Премиерът Бойко Борисов заедно с кмета на Варна Кирил Йорданов откри новото кръстовище, обслужващо трафика в района на жп гарата и пристанището. Борисов обеща, че от държавния бюджет ще бъдат отпуснати 20 млн, лв,, които не достигат за изграждането на нов високоскоростен околовръстен път на морската столица.




16.08.2009 г., с. 5
Варненската гимназия с нова награда
Варненската Пър­ва езикова гимназия от вчера има нова сграда. Инвестирани са 1,445 млн. лева, дадени от общината за ремонт и оборуд­ване на сградата, в която ще се настанят учениците. Гим­назията ще има многофункционална спортна зала, която още не е построена. Трябват 1,5 млн. лв., които ще бъдат тър­сени по линия на публично-частното пар­тньорство. Дотогава часовете по физи­ческо ще се вземат в подземни помеще­ния с пригодени зали за игри. Има събле­кални и тоалетни.


17.08.2009 г., с. 2
Почват "Тракия" до края на годината
"До края на годината да бъде обявен публичен недискриминационен европейски търг за трите лота" на магистра­ла "Тракия"."

Това е топприоритетът на Министерството на ре­гионалното развитие и благоустройството спо­ред неговия шеф Росен Плевнелиев. Друг осно­вен приоритет са рефор­мите в НАПИ. Относно за­бавянето при пускането на Хаинбоаз Плевнелиев заяви, че новият управи­телен съвет на НАПИ е застанал на принципна позиция - преди да се ре­жат лентите на който да е обект, да се види дали са изпълнени законовите изисквания за това нещо, добави той.


Портретна снимка на Росен Плевнелиев


17.08.2009 г., с. 2
КУШЛЕВ БИЛ УДАРНИК
Комисията за установя­ване на имущество, придо­бито от престъпна дей­ност, отчита за първите се­дем месеца на годината по­добри резултати, отколко­то за цялата 2008 г.

Това се похвали нейният председател Стоян Кушлев.

"Независимо от лятното време продьлжаваме да работим и има­ме да прик­лючваме

доста случаи", каза още той. По думите му само до август са образу­вани 101 производства сре­щу 126 за цялата минала го­дина. Наложени са 128 обезпечителни мерки на имущес­тво на обща стойност 58 млн. лева. Образувани са 56 дела за отнемане на имущество, придобито от престъпна дей­ност срещу 57 за миналата година. Като най-голям ус­пех на комисията проф. Куш­лев смята решението за от­немане на имуществото на Митьо Очите.




17.08.2009 г., с. 7
МЪЖЪТ ПОЧИНАЛ, ПРЕДИ ДА. РАЗБЕРЕ

Община пази 40 бона за клошар
Мечтаел си да купи градската баня в Казанлък
Община пази 40 хил. лева за клошар, който починал преди година, без дори да разбере.

Човекът е притежавал най-голямата вноска за жилище в Казанлък, ста­ва ясно от списъка на хо­рата с многогодишни жилищно-спестовни влого­ве, които се обезщетяват с лихвоточки и пари спо­ред закон от 1990 годи­на. Според него всеки с такъв влог до 1984 годи­на, който не е получил дом, се обезщетява с по 8 ст. на лихвоточка. Лихвоточките се изчисляват на базата на внесената сума и престоя й в банка.

Лихвоточки

Между 20 и 500 хил. лихвоточки средно при­тежават 4200 граждани от Казанлък. Близо поло­вината вече са били обезщетени. В момента в списъка на общинската администрация за полу­чаване на пари има 2800 души. Те ще получат па­рите си, след като предс­тавят нотариален акт за жилище, купено напри­мер с кредит.

Според закона за обез­щетяване на собствениците на жилищни влого­ве средно казанлъчани имат да получават меж­ду 2000 и 20 хил. лева. Най-малката изплатена до момента сума е 800 лева.

Рекордьор

Клошарят е рекордьо­рът в Казанлък по брой лихвоточки - имал е над 500 хил. Простата сметка показва, че за тях той е трябвало да получи 40 бона. Мъжът обаче така и не дочакал парите си. Докато бил жив, не се намерила банка или човек, които да заемат на клошаря сума, достатъчна за жилище, за да може да получи и парите си от жилищния влог.

Бездомникът дори не знаел, че има възмож­ност за обезщетение. Не познавал закона, не по­питал в общината. Прос­тил се с живота, без да разбере, че може някога да има покрив над глава­та си. Негови познати помнят, че приживе той мечтаел да купи градска­та баня в Казанлък и ми­нералните бани в Овощник.


Снимка на 2 колони - Стотици клошари живеят без покрив над главата си. Един от малкото с шанс за покрив над главата си - от Казанлък, си отишъл, без да разбере, че за него се пазят 40 хил. лева.


17.08.2009 г., с. 13
Шефката на правната комисия в НС Искра Фидосова:

240 ДЕПУТАТИ СА МНОГО
РАДОСЛАВ КИРОВ

- Г-жо Фидосова, какви ще са законодател­ните приоритети на но­вото Народно събрание?

- През последните дни инициирах срещи с коле­гите, които отговарят за законодателството по различните министерст­ва и институции. Може би в четвъртък следобед ще поканим тези предс­тавители тук, за да ви­дим какви са били проб­лемите до този момент при подготовка на раз­лични законопроекти. Ис­каме да променим досегашния начин на работа, така че да не се губи ни­какво време и в парла­мента да влизат качест­вени законопроекти. Трябва така да синхрони­зираме съвместната ни работа, че проектозаконите, които идват от раз­личните институции, да влизат максимално из­чистени в правната коми­сия. А не както досега да се изпращат някакви законопроекти, които то­тално се пренаписват между първо и второ че­тене. Така, освен че коми­сията губи време в прера­ботването им, често се допускат и противоре­чия.

- Все пак кои са първи­те закони, които ще гле­дате?

- Ами лично §з успях да се срещна вече с предс­тавители на няколко ми­нистерства. От това, кое­то предварително сме ко­ментирали, знам, че в Министерството на пра­восъдието работят по спешни промени в Наказателно-процесуалния кодекс. Усилено се под­готвят поправки в Закона за МВР. Подготвят се и поправки в съобщенията, здравеопазването и дру­ги, които тепърва ще ко­ментираме. Специално за Наказателния кодекс искам да припомня, че още в управленската програма на ГЕРБ сме за­писали, че ще работим по приемането на изцяло нов текст. Това обаче е тежка и трудоемка рабо­та и ще отнеме поне 2 го­дини, затова за момента ще се направят належа­щите поправки по стария текст, но обезателно ще се работи по нов. Не бива да забравяме и работата по нашия проект за нов Избирателен кодекс, ко­ято стартираме в близки­те дни.

- Вие поехте ангажи­мент да промените из­борното законодателс­тво до 6 месеца.

- Така е, но това е доста тежка материя. Както знаете, нашата идея е доста мащабна. Ще ини­циираме създаването на работна група от всички парламентарно представени партии, в която да се работи по но- щ вия Избирателен кодекс. А той ще включва не само избирането на народни представители, а също и местна власт, президент, евродепутати. А това освен чисто правна материя е обект и на много политически дебати. Затова смятаме да започнем първо с контакт­на група, в която да се об­съдят общите позиции на партиите. Принципно трябва да се уточним ще вървим ли към промяна на конституцията, как ще променяме закона за Ве­лико народно събрание. Дали след свикването на ВНС то да се саморазпусне завинаги, или да се ос­тави възможност за свик­ването му в бъдеще. Въоб­ще това е доста сложна и конфликтна материя, но нашата амбиция е в рам­ките на първата или най-късно на втората сесия на НС да сме приели Избира­телния кодекс поне на първо четене.

- Какви трябва да бъ­дат конкретните проме­ни според вас като екс­перт?

- Принципно позицията на ГЕРБ е, че трябва да се редуцира броят на депута­тите. Да се въведе реален мажоритарен елемент, но без преминаване към двукамарен парламент, а са­мо с реални реформи във формата на настоящия. И тук позицията - и моята, и на Борисов, и на Цветанов, е ясна. Запазване на про­порционалния елемент, но с реална мажоритарност, каквато е въвеждането на преференции. И това се отнася не само до народ­ните представители, а и за общинските съветници. Това ще породи много дискусии около запазване на минималния праг. Може би ще чуете много колеги да коментират, че прагът трябва да се премахне, но това е опасно. Аз съм на мнение, че прагът трябва да се промени в зависимост от редуцирането

на депута тите, но със сигурност трябва да го има. При липсата на праг парите отново ще играят основна роля в избиране­то на депутати.

- Каква е позицията ви за свикването на Велико народно събрание и на­писването на нова конс­титуция?

- Това е въпрос, който те­първа ще бъде дискутиран от всички партии. Дори в рамките на ГЕРБ трябва да обсъдим сериозно тази тема. Моето лично мнение като експерт обаче е, че нямаме нужда от цялост­ното написване на нова конституция. Наистина има доста промени, които са нужни, но стартирането на процеса по изработва­не на изцяло нов текст е тежко и тромаво, а освен това идеята това да е фи­нален вариант е доста рискована. Защото проек­тът за нова конституция предполага закриването на ВНС като възможност завинаги. Аз мисля, че трябва да се оставят вра­тички за по-нататъшни промени в основния закон на държавата, защото не можем да сме сигурни, че това няма да се наложи в бъдеще. А нужната ре­форма в политическата система може да се

постигне с промени в конс­титуцията, новия Избира­телен кодекс и реформи в самия правилник за дей­ността на НС, които вече изработихме. Част от тези реформи дори е новата електронна система за гласуване.

- А ще гласуват ли де­путатите само с пръстов отпечатък?

- В момента преговаряме по този въпрос. Вече ре­шихме да се въведе био-метричен елемент в карти­те на народните предста­вители, но не сме уточни­ли конкретната технология. Фирмата, която доста­вя тази система, предлага точно този принцип с пръстов отпечатък. Техният проект за надграждане на досега съществуващата система предвижда апа­ратите за гласуване да се задействат с пръст. Като на всеки Депутат да има въведени отпечатъците на три пръста, с които той да може да гласува. Това предложение е добро, но мен ме притеснява изклю­чително високата цена, която поискаха. При поло­жение че вече са дадени повече от половин милион

лева за тази система и те обясняват, че става дума само за елементарно надграждане, парите, за които говорят, изг­леждат пре­калено много. Става въпрос за над 300 хил. лв. Затова стартирахме преговори и с други фирми, чиито предложе­ния може да са по-различ­ни. Така че все още не зна­ем каква ще е конкретната технология. Разговаряхме и с МВР, тъй като там рабо­тят специалисти по тази материя във връзка с пас­портите. Така че и оттам чакам помощ, за да можем хем да въведем биометричните данни като начин на легитимиране, хем това да не е толкова скъпо.

- Като говорим за раз­ходи, колко струва ре­монтът на депутатските жилища?

- Както знаете, г-жа Цачева издаде заповед да бъдат спрени тези общес­твени поръчки за ремон­тите на ведомствените жилища, които са пусна­ти от нашите предшест­веници. В момента тече оглед на всички жилища и след него ще бъде из­готвена количествено-стойностна сметка за нужните ремонти, която естествено няма да има нищо общо с обявените сега. Защото в момента наистина имаме проблем с тези жилища. Видях лично над 30 жилища и мога да ги разделя на три групи. Една малка част от тях са в сравнително доб­ро състояние и с освежа­ване могат да станат год­ни за живеене. Втората група наистина имат нуж­да от ремонт. Там баните са в лошо състояние, има дупки в дограмата и про­чее. Третата група са апартаменти, които наис­тина са в окаяно състоя­ние. Там вече се налага основен ремонт, защото нещата са плачевни. Ос­новен е проблемът и с оборудването във ведомствените жилища. Мога да ви кажа, че получихме списък с 25-30 жи­лища, в които няма аб­солютно нищо. Нито ма­са, нито стол, нито лег­ло.

- А проблемът с наста­няването на новите де­путати наистина ли бе­ше в това, че предиш­ните не са се изнесли, или по-скоро в наруше­нията по обществените поръчки за ремонт?

- Проблемът с жили­щата беше комплексен. Първо ненапусналите депутати бяха около 30 човека. От друга страна, наистина, когато видях­ме тези обществени по­ръчки, се втрещихме. Например какво налага специална поръчка за боядисване и лакиране на под? Там е ясно каква е идеята, как се заобика­ля процедурата и се по­сочват само 3 фирми, но да не навлизам в под­робности, защото в мо­мента се води разслед­ване. Иначе, има и трета причина. Имахме съмне­ния, че част от тези жи­лища се ползват от ли­ца, които нямат такова право.И това е ставало със знанието на длъж­ностните лица, които имат правомощия по настаняването във ве­домствените жилища. Направи ни впечатле­ние, че когато се даде гласност на този проб­лем, изведнъж се освободиха доста жилища. Защото когато обикаляхме и ги търсехме, те бяха заети. Казват ми, че няма проблем с жилищата и ми носят 45 ключа. А на нас ни трябват 140 жилища за всички депутати. Някои наистина имаха проблем с ш изнасянето, но други се водеха свободни, а в същото време ключове не идваха.


Снимка на 4 колони – Искра Фидосова


17.08.2009 г., с. 1
Цените на апартаментите падат до себестойността си

Най-силно е поевтиняването на ваканционните имоти, в София жилищата са все още най-скъпи
Дарина Кахраманова

Цените на жилищата у нас се доближават до себестойността им, показва анализ на MKB Unionbank за имотния пазар у нас. Средната цена, при която се търгуват двустайните апартаменти в България към края на юли, е 487 евро на кв.м. За покупката на такова жилище вече стигат около 30 000 евро.

Заради голямото предлагане и слабото търсене дори в София вече има сделки по цени, близки до себестойността на имотите. В квартал "Банишора" апартамент в сграда без издаден акт 15 беше продаден за 390 евро на квадрат. Брокерите обясняват, че много хора бързат да се разделят с имотите, защото имат спешна нужда от пари. Проучване на "Адрес" показа, че 32% от продавачите в България са в ситуация да търсят сделка на всяка цена. От тази група 17% искат да се разделят с имот, защото не могат да си плащат вноските по ипотечни заеми.

Макар и падащи, цените в София остават най-високи - през юли сделките са се сключвали средно по 710 евро на квадрат. Това прави 45 500 евро за 2-стаен апартамент, показва анализът на банката. По данни на Националния статистически институт, но за второто тримесечие, средната цена е била 1745 лв. на квадрат (т.е. 870 евро).

В Пловдив средната пазарна цена през юли е 598 евро на кв.м, отчитат от MKB Unionbank. Във Варна и Бургас пък сделките са се движили между 600-700 евро на квадрат. В морската столица се срещат и цени от по 345 евро на кв.м, показва анализът. В Бургас има и имоти, паднали до 280 евро на кв.м. Рекордно ниските цени в морските градове засягат най-вече ваканционните имоти, припомнят експерти. При тях има близо 50% спад на цените, отчитат от MKB Unionbank.

Такава е ситуацията и в планинските ни курорти. В Банско например сделки се сключват на цени от 370-460 до към 600 евро на кв.м в зависимост от това дали жилището е обзаведено и къде се намира.

Преди да се ориентира към ипотечен кредит всеки трябва да прецени каква вноска може да плаща. Средният лихвен процент по този тип заеми през юни е бил 10.39% за кредити в левове. Отделно банката си начислява допълнителни такси. Добре е да се предвидят поне 4-5% върху заема за нотариални такси, комисионни и др.


17.08.2009 г., с. 2
Комисията "Кушлев" пожали наследството на трафиканти
Борис Митов

Комисията за отнемане на имущество, придобито по престъпен начин, не е включила в иска си срещу осъдените за трафик на хора, разпространение на наркотици и пране на пари варненски общинари Веселин и Христо Данови наследствените им имоти. Това обяви шефът й Стоян Кушлев пред БНР вчера. "Все пак това е една възрожденска фамилия и много съжалявам, че се стигна дотук с тези хора", коментира със съчувствие той.

Потомците на конституционалиста Христо Данов може да се разделят с имущество за над 7.7 млн. лв., след като през юни се признаха за виновни. Веселин Данов се споразумя и получи 3 години ефективно, а Христо - една година, въпреки заканите на прокуратурата, че ще им издейства по-сериозни присъди. Данови все пак ще запазят семейното си наследство, което включва и 4 апартамента в София.

Според Кушлев най-големият успех на подчинените му през т.г. е решението на Бургаския окръжен съд да конфискува единствения легален бизнес на несебърския наркобос Димитър Желязков-Очите. В края на юли той се раздели с градската пералня в Несебър, за която твърдеше, че му носи единствените доходи. Тази година комисията е завела 56 дела за отнемане на имущество, срещу 57 за цялата 2008 г. Сред по-известните й "клиенти" са бившият шеф на "Кремиковци" Александър Томов и осъденият за контрабанда в Германия Костадин Хаджииванов-Коце Маца.




17.08.2009 г., с. 10
Голямата криеница е със заплатите и осигуровките
Брюксел има право да спира съмнителни търгове и точно това се случи с магистрала "Тракия", твърди финансовият експерт Константин Пашев

Доц. д-р Константин Пашев е ръководител на Асоциацията за мониторинг на управлението. Преподава "Държавни финанси" в Софийския университет и "Икономика на публичния сектор" и "Данъци и данъчно облагане" в Нов български университет. Той е дългогодишен експерт на Центъра за изследване на демокрацията. Има докторска степен по икономика от Университета Мейджи в Токио. Като главен икономист на Световната банка в София е работил по проекти, свързани с реформите на прехода и присъединяването към ЕС.
- Г-н Пашев, дупката в бюджета става все по-голяма - очертава се над 2.5 млрд. лева дефицит. Доколко според вас сривът на приходите се дължи на свиването на икономиката и доколко е резултат от посивяване на фирмите - нали по време на криза бизнесът търси оцеляване откъм сенчестата страна?

- Този въпрос изисква много сериозно изследване и анализ, а не просто вадене на гигантски числа. Естествено, че като се свива вносът, приходите в бюджета намаляват. Ясно е, че като е по-евтин петролът, и приходите от ДДС падат. Има много обективни причини. А колко се е увеличила сенчестата икономика - това трудно се мери. Ръст има най-вече при разходите за труд - заплати и осигуровки, и не толкова при измамите с ДДС. Защото т.нар. карусели, или данъчни въртележки, изискват големи обороти, а при криза това е по-трудно. Обратно, когато икономиката цъфти, по-лесно се прави фиктивен износ и съответно тогава и измамите растат. За мен обаче остава големият въпрос дали данъчната администрация наистина е толкова корумпирана, колкото се говори.

- Не е ли странно според вас, че шефът на НАП Мария Мургина бе отстранена и вече е обвиняема, а всичките й "десни ръце" в агенцията останаха на ключови позиции? Излиза, че корупцията е започвала и свършвала с Мургина?

- Проблемът е, че ние все още не знаем каква е истината. А и Мургина в крайна сметка не я обвиниха за някакви гигантски злоупотреби, а за неверни данни за някакъв имот в декларация пред Сметната палата.

- Е, има още две обвинения - че е наредила да се разсрочат данъчни задължения на бизнесмена Валентин Захариев и че накарала своя подчинена да покрие ревизионен акт за нарушения.

- Но къде са крупните измами за ДДС, мрежите, за които се говореше, че е покровителствала? Все ми се струва, че ако наистина е имало чадъри и мрежи за източване и укриване на ДДС, не е толкова трудно да се докаже.

- Може би у нас е трудно. Ето че нашето правосъдие не може да разплете казуса с Марио Николов - не знаем дали е източвал САПАРД, или е набеден. Докато в Германия неговите партньори отдавна бяха осъдени.

- Ами явно в България има много добри адвокати. И с процесуални хватки измъкват клиентите си.

- Покрай спирането на евромилионите и докладите на ОЛАФ се заговори за черни и сиви списъци на некоректните участници в обществени поръчки...

- Да, това бяха предложения, които трябваше да влязат в последните промени на Закона за обществените поръчки, но впоследствие бяха окастрени. И се прие да има само черен списък - за фирми, срещу които има влязло в сила решение на съда за неизпълнение на договор. Но, както се сещате, няма осъдени за неизпълнен договор.

- А "сивият" списък, където трябваше да влизат фирми, които не са осъдени, но все пак са допуснали нарушения, май отпадна заради опасения, че те ще се разсърдят и ще съдят държавата за омаскаряване.

- Така се получи. Макар че всъщност е нормално, ако някои възложители са имали проблеми с някой изпълнител, да споделят това, никой не може да ги обвини. Например, ако една фирма даде нереално ниска цена, спечели поръчката и после започне да се бави и да рекетира възложителя за повече пари. Но това не се прие. А черният списък не е никаква бариера, той е празен. Въпреки че нарушения има, при това в изобилие. Работата на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) го показва - в половината от проверените процедури са открити нарушения. Отделно има много договори, сключени без изобщо да е провеждана задължителната процедура по Закона за обществените поръчки (ЗОП).

- А защо нашата Агенция за обществените поръчки (АОП) си остана един обикновен регистратор на обществени поръчки?

- Имаше опит да й се дадат повече функции, но не стана. Може би от самата АОП се дръпнаха. У нас всеки предпочита да дава методологическа помощ, не да ходи на проверки и да спира сделки. Вярно е, че те и сега имат доста работа, получават много запитвания, по цял ден обясняват на общини и на други възложители как да правят процедурите. Но съм убеден, че агенцията би трябвало да има поне по-активни контролни функции. Проектът за промени в ЗОП предвиждаше агенцията да има право да се намеси още на етап обявление, ако види нещо нередно - например ако в тръжната документация има дискриминационни условия, да спре процедурата и да върне документите за преработване. Но това отпадна. Сега агенцията може да реагира при търгове по оперативните програми със средства от ЕС, но не може да спира поръчки. Само пише доклади с препоръки, а управляващият орган решава.

Остана и възможността да реагира, когато министерства и общини заобикалят тръжните процедури и използват "договаряне без обявление". Това е масова практика досега, 1/3 от обществените поръчки са именно такива - директно възлагане, без да е имало основание да се прилага точно тази процедура. Но и сега възможностите на АОП са малки. Договорът се сключва, агенцията не може да го спре, може само да уведоми АДФИ, тя да направи проверка и да наложи санкции, ако неправилно е била избрана такава процедура.

- Но това е "след дъжд качулка" - най-скандалните договори остават, фирмите си взимат парите. Според вас нормално ли е бившият пътен шеф Веселин Георгиев да е обвиняем за уреждането на поръчки за "Биндер", а същата фирма да усвоява безпроблемно милиони по скандалните договори?

- За съжаление и евродирективата, и практиката у нас са такива - нарушението не води до нищожност на договора. Комисията за защита на конкуренцията може да прецени, че за обществения интерес е по-добре да не се спира изпълнението на поръчката.

- Значи има измама, има корупция, има подмяна на оферти, но понеже пътната отсечка е важна и трябва да се ремонтира спешно, няма да разваляме договора?

- Да, това е европейската практика. Последните промени в европейската директива обаче увеличиха правомощията на ЕК - тя може да дойде в София и да каже - виждаме нередности, спрете този търг.

- Както стана с търговете за магистрала "Тракия", пуснати миналата късна есен?

- Да, в Брюксел откриха дискриминационни условия, които правят предварително всички чуждестранни фирми аутсайдери, и както знаете, България анулира тези процедури. Някои казаха: откъде накъде Брюксел ще се бърка в наши вътрешни въпроси? Ето откъде - от директивата. Защото ние сме част от ЕС.

- Значи анулирането на опорочени търгове е мисия почти невъзможна?

- Според последните промени в евродирективата договорът може да бъде обявен за нищожен, ако не е бил спазен срокът за обжалване. Или ако КЗК е дала предписание за спиране, а изпълнението на договора е започнало. Или ако поръчката неправилно е възложена без търг. Това са все основания договорът да бъде обявен за нищожен. Но по този въпрос - за нищожността, може да се произнася само съдът. Затова е много по-добре да има превенция и да не се стига до нарушения изобщо.

- Каква оценка давате на мерките на новото правителство за спасяване на бюджета?

- То няма много мегдан за действие. Опитва се да съкращава разходи и това е естествено.

- А мерките за вдигане на приходите? Министър Дянков най-сетне свърза информационните мрежи на НАП и на митниците и очаква това да запуши бюджетна пробойна за 800 млн. лева годишно?

- Това е добра мярка. Не зная точно какъв ще е ефектът от нея, защото засяга търговията с трети страни, а нашата търговия е главно с ЕС. За акцизите може би ще помогне най-вече, за митата, за китайското карго може би. Ако Дянков залага толкова на тази мярка, значи смята, че основните проблеми с пълненето на бюджета идват от търговията ни с трети страни. Аз не мисля, че е така.

Лично аз смятам, че ако искат да ударят здраво сивата икономика, най-добре е да се насочат към заплати и осигуровки, там е голямата криеница. Аз от години говоря, че не плоският данък ще пребори сивата икономика, а намаляването на осигурителната тежест. Работодателите крият истинските заплати, защото осигуровките са високи, а не данъците.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница