17 май – Световен ден за борба с хипертонията



Дата16.10.2018
Размер19.25 Kb.
#90036
17 май – Световен ден за борба с хипертонията
„От високо кръвно налягане страда 60% от българското население. По този показател страната ни се наражда на едно от челните места в Европа с най-много страдащи от хипертония. Статистиката на Българската лига по хипертония сочи, че 65 на всеки 1000 мъже умират заради високо кръвно налягане. Всяка година от усложнения в резултат на високо кръвно налягане умират 7,6 милиона души в света. 54% от мозъчните инсулти се дължат на хипертония.” /професор Светла Торбова от болница Токуда/

Хипертонията, популярна като високо кръвно налягане е болестно състояние, което уврежда кръвоносните съдове. Вследствие на хипертонията могат да настъпят сериозни усложнения, като инфаркт, инсулт, бъбречна недостатъчност, атеросклероза, зрителни увреждания, сърдечни заболявания. Коварността на хипертонията е, че най-често няма оплаквания. Това е причината, поради която периодично трябва да се следи кръвното налягане. Понякога хората с хипертония имат следните симптоми: главоболие, замаяност, замъглено зрение, гадене, които ги насочват към търсене на лекарска помощ.

В 90% от случаите, причината за появата на хипертонията не е известна (първична хипертония). Множество фактори са признати като предразполагащи към високо кръвно налягане, на първо място наследствеността, но има и други, от които най-важните са: тютюнопушенето, затлъстяването, завишената употреба на готварска сол, злоупотребата с алкохол, ниската двигателна активност и други.

При 10% от хората, високото кръвно налягане се предизвиква от друга болест (така наречената вторична хипертония).Такава друга болест може да бъде хронична бъбречна недостатъчност, онкологични заболявания, вродено стеснение на аортата, дисфункция на щитовидната жлеза, алкохолна зависимост, бременност и др.

Хипертонията е социално значимо заболяване и в значителна степен определя болестността, инвалидизирането и смъртността на населението.Профилактиката е от голямо значение за намаляване на заболеваемостта и усложненията от високото кръвно налягане.

Профилактиката е евтина и приложима от ранна възраст, дори и да има наследствена обремененост, при висока семейна здравна култура заболяването може да се прояви в много по-късна възраст.



Препоръките са:

  • подържане на нормално телесно тегло;

  • отказване от тютюнопушене;

  • намаляване приема на готварска сол;

  • здравословно хранене с повече зеленчуци и плодове, храни с ниско съдържание на общи и животински мазнини;

  • намаляване употребата на алкохол;

  • редовна физическа активност (разходка 30-40 мин., туризъм, колоездене, плуване);

  • справяне със стреса (масаж, йога, релаксираща терапия).

Така човекът на 21 век може да разгърне своя творчески потенциал и да удължи живота си, като намали болестните страдания.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница