17 май 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата12.03.2018
Размер450.63 Kb.
#62657
  1   2   3
17 май 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Рекорд! 1000 лекари напускат България
До края на годината близо 1000 доктори ще напуснат България, за да лекуват чужди пациенти срещу многократно по-високи заплати и куп материални придобивки. Миналата година са емигрирали 500 души, съобщи Българският лекарски съюз. До стряскащия тазгодишен брой ще се стигне, след като на ден вече десетина, а не един-двама си вадят документи в съюза. Там се издава последното разрешително за работа в чужбина, което искат работодателите зад граница.

Най-често работа навън търсят анестезиолози, невролози, хирурзи, а вече и психиатри и патоанатоми. Последните в България са само 204.


Близо 1000 лекари напускат България до края на годината

В пъти пo-големи заплати, платени квартири и обучения подмамват нашите доктори
Очаква се до края на годината 1000 лекари да избягат от България, за да работят в чуждите клиники най-малко срещу 6000 евро. През миналата година броят на напусналите бе 500, а в предишните се движеше между 350 и 400.

Това съобщиха за „Труд" от Българския лекарски съюз (БЛС).

Вече по 10-ина лекари дневно си взимат документ за гурбет в чужбина, разказаха от съюза. Те са последната инстанция, която дава необходимите разрешения за работа зад граница на медиците. „На 9 май издадохме такива документи на 6-има лекари, на 10 -на 8, а на 11 май - на 9 души", отчетоха от БЛС. И добавиха: Статистиката, че всеки ден един лекар напуска България, вече е минало.

Според регистъра на съсловна-та организация до вчерашната дата 205 души са заявили, че отиват на гурбет. А до средата на май м. г. са били 145 души.

Страшно е, чет. г. 11 патоанатоми вече са зад граница, а техният брой у нас е едва 204 души според Националния център по здравна информация. Ако те се „стопят", няма да има кой да прави биопсии на българите с рак, да се правят експертизи и т. н.

Оказва се, че 80 % от заминаващите са току-що завършили доктори без специалност. Това означава, че като стъпят в чуждите болници и след като се устроят, те никога няма да се върнат. Защото зад граница получават платени квартири, ясли или детска градина за децата им и безплатни курсове по езика, казаха от БЛС. Докато по-възрастните специалисти отивали да спечелят пари и се връщали след 5-6 г.



Диана ТЕНЧЕВА


GSM-ите вредни за децата, но няма да ги забраняват
Мобилните телефони имат отражение върху здравето на децата. По тази причина в цял свят се провеждат много проучвания, но резултатите още не са изнесени. Това коментираха вчера от Министерството на здравеопазването (МЗ) по повод идеята на Съвета на Европа мобилните телефони и безжичният интернет в училище да се забранят.

В момента се изследва дали радиочестотните полета от джиесемите и безжичните устройства причиняват мозъчни тумори у децата. Но на този етап не било обсъждано да се забрани напълно използването на GSM-и от учениците. Експертите от МЗ обаче обмислят да се ограничи рекламата на този тип телефони, която е пряко насочена към децата до 18 години. Ще се подготви и информация за рисковете за здравето при децата, бременните жени и хората с импланти, които се влияят от електромагнитните полета.

Не можем да забраним на учениците да ползват GSM-и преди и след часовете или в междучасията, обясниха от образователното ведомство. Това бил един от начините за контрол на родителите. В часовете обаче и сега е забранено да се говори по телефон, защото пречат на работата, а не заради здравето на учениците.

От МЗ разказаха още, че проучвания сред възрастни, които ползват мобилни телефони, показват, че те не повишават риска от рак, ако по тях се говори по-малко от 10 г. Но за да се каже какво се случва след тази времева граница, е необходимо да се направят още изследвания. Търси се и защо някои хора се оплакват главоболие, умора и световъртеж, след като дълго са говорили по GSM-a.




Кръвната картина издава всяка болест
Диана ТЕНЧЕВА

За да се постави точна диагноза, резултатите от кръвната картина трябва да се разчитат комплексно. Това обясни д-р Зорка Рамшева от ВМА. Специалистката добави, че новите апарати следят 28 показателя , като сред основните са: хемоглобин, левкоцити, хематокрит, еритроцити, тромбоцити и др.

• Хемоглобинът е „пълнежът" на еритроцитите (червените кръвни телца), които „носят" кислорода в организма.

Хемоглобинът има значение за окислението на кръвта в мозъка, сърцето, белия дроб. Нивото му дава информация и за желязото в кръвта, затова трябва да е задължителен елемент на изследването.

Хемоглобинът е основен показател за появата на анемии и кръвоизливи.

Анемиите могат да бъдат остри и хронични. Първите настъпват при траен и ясен кръвоизлив.

• Еритроцитите (носителите на хемоглобина) се повлияват от пола, възрастта, надморската височина, храната и др. Болестното увеличаване на броя им първо издава заболяването еритремия, а като състояние се наблюдава при хронични белодробни болести, вродени сърдечни пороци, загуба на голямо количество течности и др.

• Левкоцитите, или белите кръвни телца, винаги се изследват при съмнения за някаква инфекция. Задължително се изследват на гладно, тъй като след хранене е възможно нивото им фалшиво да се е повишило, което да повлияе на диагностиката.

Това е показателят, който трябва да се следи в хирургичните кабинети, а издава апендицит, перитонит, гинекологичен проблем, жлъчна криза и др. Започнат ли да се понижават, то инфекцията отшумява.

• Хематокритът показва дали кръвта е разредена или е по-концентрирана.

Ако той е нисък, това говори за силното й разреждане, защото има много малко кръвни телца. Показателят е изключително важен за хирурзите и за терапевтите. По него се разбира дали се налага кръвопреливане или болният кърви, като по този начин се подпомага диагностиката. В доста случаи хематокритът се пренебрегва като показател, а за определени случаи е ключов.

• Тромбоцитите са друг формен елемент на кръвта. Те са от значение за кръвосъсирването. Броят им издава дали да се налагат противосъсирващи препарати, а високият им брой показва, че

има наличие на тромб.

„Новите хематологични апарати са с така заложени параметри, че се узнава се не само броят на формените елементи на кръвта, но и какъв е „пълнежът" им, функционалното им състояние и др.", коментира д-р Зорка Рамшева.

• Т. нар. утайка, или скоростта на утаяване на еритроцитите за един час, е сред показателите, които издават възпалителен процес. ^Напоследък много се говори за отпадането на този показател, защото има нови като С-реактивния протеин, който доста по-рано издава възпалителния процес. „Но тъй като утайката най-късно

се позитивира при такива условия, но и най-късно се нормализира, което означава отминаване на опасностите, клиницистите много държат на нея", категорична е д-р Рамшева. По-просто казано - утайката не може напълно да се измести от новия тип изследвания.

Д-р Рамшева посъветва, когато ще се правят биохимичните изследвания, както и на холестерола, хората да не ядат 12 часа. „А не да пиунат някоя и друга чашка с ядки и да си мислят, че не са яли. Напротив ядките влияят на мастната обмяна и могат да променят фалшиво резултатите", заяви докторката.
Д-р Зорка РАМШЕВА: Пробата се взема след 10-15 мин покой
Д-р Зорка Рамшева е началник на клиничната лаборатория във ВМА:

- Има ли специални изисквания към хипертони-ците, когато отиват на кръвни изследвания, д-р Рамшева?

- Не, да продължат да пият препаратите си по схема и сутрин спокойно да се подлагат на изследвания. Медикаментите им не оказва влияние върху кръвната картина.

- Някакви други препоръки?

- Има, но те не се спазват. Пациентът сутрин бърза да дойде при нас, качва етажи и дето се казва, не си е взел въздух, но сяда да му вземем кръв. Това не е редно. Тя трябва да се вземе поне след 10-15 минути покой! Даже идеалната поза е легнало положение, защото така се осигурява нормално кръвоснабдяване на органите. Моят съвет е пациентите поне да поседят за 10-15 минути, преди да влязат в кабинета.

- Психическото състояние оказва ли влияние върху резултатите - например налегнала пациента любовна мъка или уволнение?

- Подобни стресови моменти най-малкото могат да повишат нивото на кръвната захар. Най-малкото. Защото кръвоснабдяването, секрецията на различните клетки, всичко това е подчинено и се ръководи от мозъка. А ако той е в стрес, то няма как да се избегне влиянието му върху различните показатели. Тук искам да обърна внимание върху изследването на т. нар. простатно специфичен антиген. Това е показателят, който индиректно издава каква е функцията на простатата. Винаги интерпретацията на резултата трябва да бъде заедно с уролог. Задължително изследването да се направи преди туширането, защото при последното може да се стигне до фалшиви резултати. Затова да минат 2 седмици, за да има реални резултати.


Десислава Атанасова: Българинът доплаща най-много за здраве в сравнение с останалите граждани в ЕС
Не бива да се фиксират цените на лекарствата. Ако това се направи, цените им ще скочат с около 11 процента
Десислава Атанасова е първата жена, председател на парламентарната комисия по здравеопазване. Тя е юрист, на 32 години е, родена е в Дулово. Атанасова смени скандалния Лъчезар Иванов като председател на парламентарната здравна комисия. Той беше зорлем принуден да подаде оставка след скандала заради опита му уж да спре репортаж за негов приятел митничар. Мнозина смятат, че чрез тази медийна манипулация просто му беше скроена капата заради непремерените му изказвания и гафове. Наследничката му на този пост Десислава Атанасова е била юрисконсулт на русенската болница.

- Г-жо Атанасова, как ще коментирате думите на един от бившите министри на здравеопазването д-р Семерджиев, който преди дни обяви, че българинът плаща над 50 на сто от здравната услуга още докато му я прилагат?

- Данните от едно европейско изследване показаха, че българинът доплаща най-много за здраве в сравнение с останалите граждани в ЕС, а че получава най-некачествени услуги в сферата на здравеопазването. Въпросът за стойността на медицинската услуга, процента на здравните вноски и необходимо ли е доплащане от страна на пациента е поставян многократно.Той е свързан и с дебата за здравноосигурителния модел. В настоящия момент е видно, че въпреки задължителния характер на здравното осигуряване не се гарантира събираемостта на здравните вноски и в държавата има огромен брой неосигурени лица. По последни данни от НАП към 31 март 1 600 000 българи нямат осигуровки за здраве. Няма данни обаче дали тези наши сънародници живеят тук, или са напуснали страната и къде се лекуват.

- Това, че българинът не си плаща дължимото на бюджета, ли е причина за некачествената работа в болниците?

- Не бих сложила всички под един знаменател - "некачествена" работа. Има много професионалисти в системата. Има специалисти, които осигуряват безрезервно висококачествена помощ за своите пациенти. Не е за пренебрегване и факта доколко добре са платени усилията на здравните специалисти. Но това е въпрос, който не може да се разглежда изолирано, извън контекста на икономическото състояние на държавата. У нас всички съсловия не са платени така, както сродните им в добре развитите страни в Европа. В отговор на въпроса ви бих се спряла на друг проблем - недостатъчната ефективност на клиничните пътеки като начин на финансиране. Досега приходите от тях формираха финансовия резултат на болниците и съответното им разпределение осигуряваше всички разходи, както и заплатите за персонала. Смятаме, че най-удачно е да се въведе друг начин за финансиране на болниците - диагностично свързани групи. Това е много добър метод за управление и контрол на финансовите средства в системата, както и добър начин за събиране на възможно най-точната и ясна информация за това каква е заболеваемостта, какво е лечението. Така би се гарантирало справедливото разпределение на финансовите средства. Диагностично свързаните групи са добра основа, ако един лекар лекува пациента, да получава възстановяване на средствата за всяка диагноза в зависимост от нейната тежест, това означава по-добри условия в болницата и по-добро и пълно

лечение.


- Лидерът на ДСБ Иван Костов отправи остри критики към вас, от ГЕРБ заради буксуването на т. нар. здравна реформа, която наистина беше стартирана по време на неговото управление преди години и оттогава досега нищо не е направено, как ще коментирате?

- Думата "реформа" вече носи много негативен отзвук. Ще кажа, че ние имаме желание и ще положим усилия за промяна към по-добро. Няма как промяната обаче да се случи само с една стъпка, това не е еднократен акт. Трябва да се вземат и изпълнят серия от мерки, в които да се включат не само законодателната и изпълнителната власт, а и цялото ни общество. Само така ще можем да се надяваме системата да бъде променена. Ние работим активно - м.г. направихме промени в закона за лечебните заведения, в този за здравето, също така в норматива за здравното осигуряване. Продължаваме с амбициозната цел да въведем диагностично свързаните групи. Това не е кратък и лесен процес - нужни са няколко години и усилията на цялото общество.

- Кажете какво конкретно правите вие в парламента за старта на тази нова система?

- Заявили сме политическа воля и подкрепа за въвеждането й. Вече е приета концепцията на министъра от МС. Ние като народни представители ще предприемем конкретни действия по промяната на законодателството, когато имаме законопроекти за промяна на нормативните актове. Проучваме опита на други държави, въвели ДСГ- миналата седмица организирахме кръгла маса по темата с колеги от Швейцария.

- Има ли мераклии, които да запретнат ръкави по тази тема?

- Разбира се, че има. Ето го един от тях (сочи преминаващия по коридора в НС здравен министър д-р Константинов). Законопроектите трябва да се изготвят от ресорното министерство и Министерския съвет. Екипът на д-р Константинов е заявил готовност за това диагностично свързаните групи да бъдат въведени. Експертно се работи на това ниво, както и се разработват административно техническите аспекти на цялата тази дейност.

- Оптимист ли сте, че тази справедливост ще сложи край и на порочната практика да се дават рушвети на докторите, сестрите, санитарите?

- Тази порочна практика под най-разнообразни форми беше въведена в болниците през годините. Това бяха дарения, избори на екипи и т.н. Настоящият министър д-р Константинов направи стъпки да бъдат ограничени тези вредни явления. Вече има таван на заплащането на избор на екип - най-предпочитаните специалисти не могат да вземат за това повече от 950 лв. Досега никой не се беше осмелил да направи крачка напред. Пациентите като платци на своите здравни осигуровки имат права и те са им гарантирани по конституция и по закон. Те имат право да получават качествена и достъпна и навременна медицинска помощ. А не да доплащат за нея. Обществото не бива да толерира този вид плащания под масата. Ако хората демонстрират непоносимост към всички тези негативни явления и алармират за тях, може би по-лесно ще се справим и те ще бъдат ограничени. Не всички лекари искат и приемат пари под масата.

- Според вас трябва ли да бъдат осъждани тежко лекари заради допускани грешки, които вредят, а понякога и убиват хора? И не е ли парадоксално, че за "немарливо изпълнение на регламентирана дейност" (според НК) досега са осъждани само шофьори, но не и лекари?

- Не харесвам това определение "лекарска грешка". Това може да е небрежност, некомпетентност и т.н. Колкото до това, че няма присъди за лекари, извинете, ама това не е проблем на системата здравеопазването, а на правосъдието. В съдебния процес страните се състезават при събирането и представянето на доказателства, доказването на вина или невинност и, разбира се, съдебният състав преценява всички относими по делото обстоятелства и постановява решения, които не бива да бъдат коментирани от законодателя. Съдът и прокуратурата са институциите, които по компетентност преценят конкретните казуси и вземат своите решения. Наскоро участвахме в кръгла маса, организирана от лекарския съюз, заедно с представители на Върховната касационна прокуратура, Върховния касационен съд и Агенцията за медицински одит, за да обсъдим проблема с допускането на т.нар. лекарски грешки, които несъмнено много вълнуват и тревожат всеки гражданин. В момента се изготвят текстове за промяна на Наказателния кодекс. Ще бъдат и инкриминирани действията по проява на агресия и насилие към лекарски екипи. Знаете, че напоследък имаше и такива случаи. Надявам се скоро тези проблеми да бъдат решени строго регламентирано.

- Каква ще е политиката ви по повод продажбите на лекарствата у нас?

- Миналата седмица разгледахме на първо гласуване промените в закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.Няколко бяха спорните текстове в законопроекта. Обединихме се около позицията, че в аптеката дейността по отпускане на лекарствата трябва да става само от фармацевт и помощник-фармацевт. Уточнихме се, че извършването на всички спомагателни дейности за една аптека ще бъдат ясно и детайлно описани в наредбата по приложение на Закона за лекарствените продукти. Работим и по изясняване на спорната тема кой орган и по чие предложение ще издава разрешителните за дейността на аптеката. Моето лично мнение, а и на голяма част от колегите е, че е необходимо тази дейност да се извършва от Изпълнителната агенция по лекарствата, която е и контролиращият орган за спазването на изискванията на закона, а БФС да дава становище относно спазването на устава, кодекса за професионална етика на магистър-фармацевта и липсата на наложени наказания във връзка с упражняването на професията. Изключително важна е промяната по отношение създаването на комисия по цени и реимбурсиране. До момента дейността по ценообразуване и включване на продукти в Позитивния лекарствен списък се извършваше от два самостоятелни и независими един от друг органа: комисията по цени на лекарствените продукти и комисията по позитивния лекарствен списък. С предложението се цели процесът да бъде оптимизиран в рамките на един орган, да се съкратят по този начин сроковете за неговото произнасяне и да се облекчат заявителите от гледна точка на еднократното представяне на документация само към един орган. Това означава, че много по-скоро ще бъдат одобрявани лекарствените продукти и ще стигат по-бързо до пациентите. От БФС пък поставят въпроса за фиксирани цени на лекарствата. Личното ми мнение е, че по тази тема трябва да има дългосрочна концепция. И че не бива да се фиксират цените на лекарствата. Ако това се направи, цените им ще скочат с около 11%, сочат изготвени вече проучвания по въпроса.

- Има ли картелни сдружения в лекарствения бизнес?

- Не мога да кажа дали има или не. Друг е органът, който се произнася. Смятам, че единственият регулатор трябва да е пазарният принцип.




ЛЕКАРИТЕ ПРОТЕСТИРАТ
Труп лежи цял ден, няма кой да го извози

Джипито отказва да издаде акт, не знае причината за смъртта
ИЛКА КАТРЕВА

Украинка издъхна внезапно в цех за отглеждане на патици във варненското село Любен Каравелово и остана да лежи там. Нито един съдебен лекар не отиде да направи оглед, а шофьорът на трупната линейка отказа да извози тялото до Съдебна медицина във Варна. Причината за бойкота бе започналият вчера протест на съдебните лекари. Те спряха работа заради неплатени хонорари за експертизи, поръчани от МВР. Отказват да правят огледи, аутопсии, експертизи. Към варненските медици се присъединиха колегите им от още 6 областни града. Малко след смъртта на 31 -годишната жена полицаи заградиха мястото в селото. Те чакаха с часове напразно някой от съдебните лекари да направи оглед. Личният лекар на жената отказа да издаде смъртен акт - не знаел какво да напише в графата „причина за смъртта”. Тя може да стане ясна едва след аутопсия. Протестиращите лекари заявиха, че такава може да се направи само срещу заплащане — 300 лева е тарифата на болница „Света Марина". Блока* До блокирането на системата се стигна след поправка в закон, която разпореди разходите за съдебномедицински експертизи и свързаният с тях транспорт да се заплащат от бюджета на съдебната власт. В закона обаче не бе регламентиран начинът, по който да се плаща. В бюджета на съдебна-система за 2011 г. пък няма предвидени средства. Затова и съдебната власт е затруднена при осигуряването на пари за експертизи по делата, което може да доведе до блокиране на цялата система. Двете варненски болници, където са базирани катедрите по съдебна медицина, трупат само разходи, тъй като болничните бюджети поемат разходите за аутопсиите, твърдят от ръководствата им. Ако въпросът не бъде разрешен, те могат да се откажат от катедрите по съдебна медицина.




Първи сме по смъртност и инсулти в Европа
Менте апарати за кръвно ни вкарват в болница

Мъжете масово отказват хапчетата от страх да не станат импотентни
Силвия Николова

Електронни апарати менте за измерване на кръвно ни вкарват в болницата без време, алармираха кардиолози вчера. Те отчитат погрешни стойности, а хората взимат хапчета вместо за повишаване, за понижаване на кръвното и обратно, твърдят специалистите. По думите им така се влошавало състоянието на пациентите и дори се докарвали инсулти. Въпросните машинки са изключително евтини и се харчат като топъл хляб за 20-30 лева парчето по пазарите и в Интернет. Ако се вярва на обозначенията върху кутиите им, те са произведени в Китай и Тайланд, но марките са напълно измислени и нямат нищо общо с истинските китайски, които се продават напълно легално у нас, разясни за „Монитор” Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. По думите му въпросните машинки дават големи отклонения и с подвеждащите резултати могат да докарат човек до пълна инвалидност от мозъчен удар, за който той дори не подозира, че назрява. Като единственият начин за предпазване от фалшификатите Костов препоръча електронни апарати за измерване на кръвно да се купуват само от аптеките, санитарните дрогерии и фирмените магазини за електронна техника. Цената им също ориентира дали са оригинални или става дума за откровено менте. Не ми е известно някой да замерва точността на въпросните апарати, каза председателката на Българската лига по хипертония проф. Светла Торбова и обясни, че легално внасяните у нас се пускат на пазара едва след като получат удостоверение за стандартизация от Националния институт по метрология. От Асоциацията на собствениците на аптеки пък подчертаха, че колкото по-евтин е един такъв артикул, толкова повече не бива да му се хваща вяра Оттам обаче обясниха, че и у нас могат да се купят сравнително точни апарати на поносими цени, най-евтините от тях са 45-50 лева, а най-скъпите електронни за масова употреба са по 130 лева. Напоследък у нас се продават такива със софтуер, който се свързва с компютъра. Освен точността негово предимство е и възможността да съхранява продължително време данните от стойностите на кръвното на цялото семейство и така да се следят тенденциите за развитие на фамилна хипертония и при децата. Освен по инфаркти, България вече стана водеща в Европа и по смъртност от инсулти сред мъжете, показват последните данни на Световната здравна организация. Оказва се, че всеки втори след 50-годишна възраст е с високо кръвно и е заплашен от мозъчен удар. 30 на сто от тях обаче дори не подозират за заболяването. Повечето от българите обаче отказват да пият хапчета срещу хипертония от страх да не станат импотентни, каза още проф. Торбова. По думите й обаче новите лекарства запазват напълно мъжката сила в леглото.


Неврологът с неприличните прегледи глобен с 3 заплати
Пернишкият невролог д-р Петър Младенов, който опипваше пациентките с главоболие по половите органи, е наказан с глоба от три заплати. Това реши етичната комисия към Районната колегия на лекарския съюз в Перник, където той работи. Комисията обаче не отне разрешителното на доктора и той ще продължи да практикува професията си.Скандалният невролог дал обяснения за действията си пред колегията, но оттам категорично отказват да съобщят с какво точно се е оправдал той. В края на април скрита камера засне как д-р Петър Младенов, който е невролог от 40 години, блудства с пациентки, преглеждайки ги за неврологични смущения в областта на гениталиите. Той ги кара да се съблекат почти с влизането в лекарски кабинет, след което започва щателно да преглежда тялото им, концентрирайки интереса си най-вече в областта на интимните части на тялото. Сигнал за нестандартния преглед подало момиче, потърсило специалиста със съмнения за плексит.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница