17 май 2012 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/11
Дата23.07.2016
Размер1.66 Mb.
#2768
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11
17 май 2012 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Труд 2

В. Труд 10

В. Труд 13

В. Монитор 14

В. Сега 20

В. 24 часа 24

В. 24 часа 25

В. 24 часа 25

В. 24 часа 26

В. 24 часа 26

В. 24 часа 26

В. 24 часа 27

В. 24 часа 29

В. 24 часа 30

В. 24 часа 33

В. 24 часа 35

В. 24 часа 35

В. Дума 36

В. Дума 37

В. Дума 37

В. Дума 38

В. Дума 38

В. Дума 38

В. Дума 39

В. Преса 42

В. Преса 42

В. Преса 43

В. Преса 43

В. Преса 44

В. Преса 44

В. Преса 45

В. Преса 46

В. Преса 46

В. Преса 47

В. Преса 48

В. Преса 49

В. Преса 49

В. Преса 50

В. Преса 51

В. Новинар 51

В. Новинар 52

В. Новинар 52

В. Новинар 52

В. Новинар 52

В. Новинар 52

В. Новинар 53

В. Новинар 54

В. Телеграф 55

В. Телеграф 55

В. Телеграф 56

В. Телеграф 56

В. Телеграф 56

В. Телеграф 58

В. Телеграф 58

В. Телеграф 58

В. Телеграф 59

В. Телеграф 59

В. Телеграф 60

В. Телеграф 60

В. Телеграф 61

В. Класа 63

В. Класа 63

В. Класа 64

В. Класа 64

В. Класа 65

В. Класа 66

В. Класа 69

В. Капитал Daily 69

В. Капитал Daily 70

В. Капитал Daily/Регионален бизнес - Русе 73

В. Капитал Daily/Регионален бизнес - Русе 75

В. Капитал Daily/Регионален бизнес - Русе 76

В. Стандарт 78

В. Земя 83

В. Земя 84

В. Земя 85




17.05.2012 г., с. 2-3

Внимание!” на всеки километър


Денонощно - на косъм от пропаст
ВИЛДАН БАЙРЯМОВА

ЛЮДМИЛА СТАНКОВА

Всеки ден животът на хиляди българи е застрашен, но не от опасни вируси, животни или метеорити. А от недовършени или недомислени обекти и проекти до домовете им.

Във Видин всеки момент върху главите на пешеходци и шофьори може да се срути надлез.

В Кърджали, Ардино и Девин са принудени да се прибират с колите си в състояние на крайна концентрация и шофьорско майсторство.

В Русе и Сливен пък дори не могат да карат автомобилите си, защото

основните булеварди вече трета година стоят разбити.

Кореспондентите на „Труд"разказват за най-опасните и проблемни обекти, с които хората в цялата страна се сблъскват всеки ден.

Обединяващото между тях е наличието на дълготраен проблем и дълготрайната липса на средства или желание за решаването му.

За тези места скоро ще се чуе отново - покрай поредната предизборна кампания и обещанията.

Опасно свлачище по пътя Кърджали - Ардино поставя в риск денонощно живота на шофьори и пътници. „Процедурите на Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ) са много тромави. Общината няма компетенции да се ангажира с ремонта, тъй като пътят е част от републиканската мрежа", каза ардинският кмет Ресми Мурад. Проблемът се появил след поройните дъждове и снеготопенето през февруари.

Веднага бил внесен сигнал в областното пътно управление. Оттам препратили сигнала заедно със снимки на АПИ, но все още няма реакция от София. Исканата сума за аварийния ремонт е 150 000 лв.

В Кърджали пък наред със задоволството от предстоящото откриване на пътя за Гърция през Маказа, се засилват мрачните прогнози за бул. „Беломорски". Той започва на входа на града и е част от международния коридор, който ще свърже Северна Европа с Бяло море. От двете страни на булеварда има жилищни квартали, училища, детски градини, болница. Местните хора обаче се притесняват, че не е проектиран за толкова тежко натоварване. Това ще доведе до сериозни проблеми по настилката, а от вибрациите ще пострадат сградите, коментират специалисти. Не е планирано и изграждането на подлези или надлези, което ще усложни преминаването на пешеходците. Във Видин си имат надлез, но той е толкова опасен, че гражданите няколко пъти се вдигаха на протести. Четвърта година не се намират пари за съоръжението над бул. „Панония".

Както многократно писа „Труд", фирмата „Би Ес 80" дръпна авансово отпуснатите за ремонта 850 000 лв., но после изостави обекта. Впоследствие фирмата се оказа прехвърлена на безимотен ром от Лом. Парите не бяха върнати, а надлезът всеки момент може да се срути върху хора и коли.
Снимка на три колони - Стотици шофьори слаломират всеки ден по пътя Кърджали - Ардино, за да не паднат в пропастта. Пари за укрепване още не са намерени


17.05.2012 г., с. 2-3
Камъните падат по „златния" път
Новият път над язовир „Цанков камък" преполови трета година, откакто е построен, и още е незаконен. Той не е приет в републиканската пътна мрежа, тъй като е опасен. Затова пък е много използван от местните хора, туристите и транспортните фирми, защото съкращава значително маршрутите в Родопите.

Третокласният път, наречен от премиера Бойко Борисов „златен" заради цената от 6 мл н. евро на км, има само акт 15. Причината е, че е опасен заради свлачища. „Проблемът е, че трасето от самото начало е било неподходящо, затова по него все още има и ще има действащи срутища, въпросът е да се обезопасят големите", коментираха от община Девин. Но не се надяват някой скоро да инвестира още пари в и без това изключително скъпото шосе.

И сега по него стоят табели „Внимание! Строителен обект", „Внимание! Опасен наклон 8500 м", но най-много са знаците за ограничаване на скоростта и за опасност от падащи камъни.
Снимка на три колони - Цяло лято в Девин гледаха „Камъните падат" по „златния път".


17.05.2012 г., с. 2-3
Свлачища по морето гонят туристи
Години наред свлачище гони туристите и застрашава живота на летуващите на къмпинг „Ахелой".

Чак сега, след последните бури през февруари, на община Поморие бяха отпуснати пари за заличаване на щетите по плажовете. Свлачището съсипва вече няколко години сезоните на най-желания в миналото от летовниците къмпинг, недоволстват местните хора. Те се чудят как ще посрещнат чужденците тази година, защото ремонтните работи се проточват. И плажът изчезна след бурите. Временното решение е да се поставят бетонови диги, но едва ли ще се намери турист, който ще иска да се пече върху тях.

Лоша новина и за Варна - проектът за изграждане на естакада над свлачището в района на спирка „Трифон Зарезан" е замразен. „На този етап няма европейско финансиране, тъй като оперативните програми, по които това би могло да се случи, вече са изчерпани", заяви при последното си посещение в морската столица строителният министър Лиляна Попова.

Естакадата бе едно от предизборните обещания на ГЕРБ във Варна. За укрепването и възстановяването на панорамния път към курорта Златни пясъци обаче са необходими 60 млн. лв. В същото време земята избутва вилите и къщите към морето. Химера остава и проектът за скоростен път Варна - Дуранкулак.




17.05.2012 г., с. 2-3
Лоши шосета убиват бизнеса
Два от големите градове - Сливен и Русе, се оказаха с еднакъв проблем - основните им булеварди са в руини вече трета година. Това създава големи проблеми на жителите, стават и много катастрофи.

В Сливен централният булевард „Хаджи Димитър" беше разкопан заради новата канализация на града и досега си стои без асфалт. Хората дишат прах, трошат крайници, автомобилите редовно се повреждат, собственици на търговски обекти изгубиха клиентите си заради липсата на настилка и фалираха. Краят на сагата не се вижда, защото новото общинско ръководство от БСП се опитва да предого-вори цената за ремонта, но фирмата изпълнител, усвоила вече 870 000 лв., не е съгласна.

В подобна ситуация е и Русе. Там наричат „убиец""' булеварда с гордото име „България". Преди три години той беше тържествено открит от правителството на тройната коалиция в разгара на предизборната кампания. Само че без акт 15 и недовършен. В резултат асфалтът започна да се рони, отвориха се дупки, няма тротоари и отводнителни огради. Строителят „Холдинг Пътища" отказа

да отстрани дефектите. В момента се търси нов изпълнител и обещанието е ремонтът да започне през есента. По същия този булевард минава целият трафик към Дунав мост, както и 40% от транзитния товарен поток.

В Шумен пък четвърта година търсят безуспешно пари за ремонт на бул. „Велики Преслав", който води до кв. „Дивдядово". В асфалта на натовареното четирилентово шосе зейнаха процепи, дълбоки по 80 см. Около 400 м от пътя са особено рискови. Нужни са няколко милиона лева, за укрепване на свлачището под пътя, каза зам.-кметьт

Иван Йонков. Общината обаче няма възможност да ги извади от бюджета си и все търси пари. „Наблюдаваме свлачището всеки месец, движи се бавно, но това не ни успокоява", добави Йонков.


Снимка на две колони - Това е състоянието на най-големия булевард в Сливен вече трета година.


17.05.2012 г., с. 2-3
Асфалт стъкло троши коли
Поредна катастрофа стана преди дни при с. Цървеняно на пътя Кюстендил - София. Според кюстендилските шофьори участъкът от около километър е „най-гадното място" от републиканските пътища. Проблемът е в сбъркания асфалт, положен преди четири години -той не зацепва с гумите. И при най-малкия дъжд или скреж колите стават трудно управляеми, блъскат се в идващите насреща или се обръщат.

„Проклетото" място взе и жертви. „Там е ад - освен, че асфалтът се хлъзга, има и два леви 90-градусови завоя. Бог да ти е на помощ! Ако някой си е направил труда да ги брои, за тия четири години сигурно има вече към хиляда катастрофи", ядосва се тираджията Данчо Костадинов от Кюстендил, който пътува всекидневно по този участък.

И шефът на КАТ-Кюстендил главен инспектор Румен Точев признава, че при Цървеняно има проблем с асфалта, но според него вината е най-вече на невнимателните шофьори.

Така или иначе драмата за водачите не се решава вече години. Над 650 000 лв. са били предвидени за рехабилитация на участъка, но софийската фирма, спечелила конкурса, преустановила дейността си.

Докато не се прекрати договорът с нея, пътната агенция не може да започне ремонт.
Снимка на три колони - Катастрофите край Цървеняно са всекидневие, заради което пътят към Гърция често се затваря.


17.05.2012 г., с. 4
Меглена Кунева: Румъния ще ни спаси за Шенген
Бившата еврокомисарка ще разчита на младите
СВЕТЛАНА ВАСИЛЕВА

„В Брюксел говоря непрекъснато, че българските граждани трябва да бъдат окуражени, като Европейската комисия даде по-добра оценка за България. Не че ние живеем много сигурно или че престъпленията се разкриват повече, или че има повече осъдителни присъди, но трябва да влезем в Шенген. Румъния работи много активно в посока прилагането на критериите за влизането й в Шенген и в този случай северната ни съседка ще измъкне България." Това каза в Благоевград бившата еврокомисарка Меглена Кунева, лидер на сдружението „България на гражданите", на среща със студенти от Югозападния университет и граждани.

„Надявам се очакваният доклад на ЕК да бъде малко по-добър, защото предишният беше толкова лош, че е много трудно да има по-лош от него, така че напредък ще има", каза още Кунева. Тя обаче добави, че когато е в България й е по-любопитно да разбере защо шефът на комисията за отнемане на противозаконното имущество напуска, казвайки, че не може да се справи с работата си. За мен това е по-важно, отколкото просто приемането на един куп хартия.

На въпроса дали сдружението й не е опит за реанимация на царската партия, както и на кого разчита, Кунева каза. „Аз никога няма да хвърля камък върху

НДСВ, както няма да хвърля камък и върху симпатизантите на „Синята коалиция", това е нелогично и братоубийствено. Аз ще разчитам на младите, професионалистите, на активните, на енергията на гражданите

По време на визитата на Кунева в Благоевград до нея плътно вървеше и Прошко - Прошков, столичен общински съветник от „Синята коалиция", който напусна ДСБ заради несъгласие с политиката на ръководството.

Меглена Кунева обясни, че на срещите с нея идват хора, които й казват, че повече не искат да чакат някой да дойде да ги оправи, а искат сами да се заемат да оправят нещата в държавата С присъщия си дипломатичен тон тя обрисува днешната ситуация в страната като тревожна, с нарастваща безработица, която е над средната за Европа и най-висока сред младежта. Според нея парите за образование са намалени с 1 % от БВП и това означава, че инвестициите в знание просто не са приоритет за България

„Струва ми се, че стоим на едно място и тъжно констатираме, че 90 хиляди младежи са със стегнати куфари за чужбина", рече Кунева и добави, че срещу това

тя предлага предвидима политика, а не промяна на законите на всеки шест месеца. Според нея със стабилни закони ще се върнат инвеститорите у нас, ще се отворят работни места. „Не бих си и помислила да посегна върху Сребърния фонд", каза още Меглена Кунева.
Снимка на пет колони - Лидерката на сдружението „България на гражданите" Метена Кунева се среща със студенти от Югозападния университет в Благоевград. На срещата присъстваха и участниците в сдружението Прошко Прошков, Мария Дивизиева, Иглика Трифонова, Веселин Иванов, Калин Томов и Тома Биков (от ляво на дясно).


17.05.2012 г., с. 7
Метрото гони световен рекорд с дълги табели
Падат бариери пред посолства
ВАНГЕЛИНА МИХАЙЛОВА

Столичното метро е на път да счупи световния рекорд за най-дълго име на подземна гара. Съветниците от транспортната комисия в градския парламент решиха вчера да преименуват най-новата станция от „Цариградско шосе" на „Цариградско шосе - Интер експо център". Броят на буквите в названието е 31. Засега начело на нашенската класация е станцията „Софийски университет „Св. Климент Охридски", чието название е с 36 знака.

Първото място в световната класация държи метростанция „Улица „У/Паметник на Африканско-Американската гражданска война „Кардозо" в столицата на САЩ Вашингтон.

Освен че изписването им отнема много място, имената на метростанциите в София не могат да бъдат запомнени от чуждестранните туристи. Други имена, които пораждат трудности за гостите на столицата, са „Константин Величков" и „Национален стадион „Васил Левски".

За разлика от езиковите бариери пред туристите,

преградите пред четири посолства в София ще бъдат премахнати, решиха още общинарите. Прегражденията ще бъдат демонтирани пред сградата на САЩ на ул. „Велико Търново", пред мисията на Великобритания на ул. „Московска", пред турското посолство на бул. „Васил Левски" и пред това на Германия на ул. „Жолио Кюри".

Съветникът Ангел Джамбазки (ВМРО) предложи да се премахнат огражденията и на депутатския паркинг зад Партийния дом,но комисията не взе еднозначно решение.


17.05.2012 г., с. 7
Референдум за паркинг под площад „Македония"
Референдум „за" или „против" подземен паркинг под пл. „Македония" в София предложи главният архитект на града Петър Диков. Това стана по време на дискусия в транспортната комисия към градския парламент.

Срещу изграждането на паркинг за 730 коли са се обявили около 500 жители на района. Според тях строителството на съоръжението застрашава околните сгради. От паркинга нямало нужда, защото в района имало къде да се спре. „Непрофесионално е да се твърди, че се застрашават другите сгради", контрира Диков.




17.05.2012 г., с. 8
Потоп заля 20 къщи в Габрово
Приземните етажи на около 20 къщи в района на габровската ул. „Бодрост" са наводнени от проливните дъждове, които валяха цяла нощ срещу 16 май в града. Залято е пътното платно на част от бул. „Трети март", като водата на места е достигала около един метър.

Отводнителните дейности са продължили цяла нощ. Акцията бе ръководена от кметицата Таня Христова (ГЕРБ) и директора на полицията комисар Денислав Донков. Причината за наводнението е прелялото дере Присовски дол. На самоделно направен над него мост бил паркиран неправилно автомобил. Колата е образувала своеобразен бент и е отклонила водата към близките къщи. Местното население и пожарникари самоотвержено отводнявали цяла нощ.

В града валежът е бил 28 литра на кв. м, а в района на язовира за питейна вода „Христо Смирненски" - 63 литра на кв. м. Затова вчера е направено контролирано изпускане на водоема. Няма никаква опасност от преливане. Обемът на язовира е 27 700 000 куб. м вода, сега водата е до кота, отговаряща на 20 661 000 куб. м, обясни кметицата Таня Христова.

На 16 сигнала за опасност от наводнения, залети къщи и мазета, както и за излезли от коритата си реки са се отзовали екипи на Пожарна безопасност и защита на населението. Спасителите са успели да

изтеглят залят от придошлата река в района на Дряновския манастир автомобил. Те са помогнали и на трима туристи, които са се оказали в капана на водната стихия.

Още не са напълно отстранени щети в селата Жълтеш, Драганчета и Боженци, обясниха от Пожарна безопасност и защита на населението.




17.05.2012 г., с. 9
Турци идват за БДЖ
Делегация на Асоциацията на турските жп превозвачи идва у нас заедно с турския премиер Реджеп Тайип Ердоган. Експертите от южната съседка са водени от шефа на организацията Ибрахим Иоз, а целта е ясна -евентуалното участие на

турски железопътни компании в приватизацията на „БДЖ - Товарни превози".

Преди дни транспортният министър Ивайло Московски потвърди, че за родната жп компания има интерес от Турция, Русия и Китай.

Приватизационната процедура за „БДЖ - Товарни превози" се очаква да стартира в началото на юни и при благоприятно стечение на обстоятелствата да приключи към септември или октомври.

Потенциалните инвеститори могат да са или финансови компании, или жп превозвачи. Няма да се допускат консорциуми и фирми от офшорни зони. Всички кандидати за приватизацията на БДЖ ще трябва да преминат през проверка за допуск в Държавна агенция „Национална сигурност" .



17.05.2012 г., с. 9
Букет от субсидии за пчелите
Пищен букет от субсидии се предлага на пчеларите от вчера, фонд „Земеделие" стартира прием на документи за субсидиране - обновяване на кошерите, извършване на физико-химичен анализ на пчелния мед и борба с болестите по пчелите.

Ведомството приема и документи за застраховане на кошери до 31 октомври, а схемата е за общо 1 млн. лв.

Застраховката на кошер струва 14 лв., от които държавата ще поема до 80%, или 11,20 лв., т. е. в най-изгодния вариант фермерът ще плати само 2,80 лв. Срещу тази сума застрахователят ще покрие щети от природни бедствия до 200 лв. на кошер.

Помощта от държавата покрива до 80% от размера на застрахователната премия, ако фермерът направи застраховка срещу буря, ураган, проливен дъжд, наводнение, градушка, удар от мълния, свличане и срутване на земни пластове.

Ако пчеларят направи обща полица, която покрива както капризите на

времето, така и загуби от болести по пчелите, държавата ще поема 50% от застрахователната премия, т. е. 7 лв. Земеделските производители могат да подават заявление за подпомагане в териториалните структури на фонд „Земеделие".

Те могат да кандидатстват за застраховките само ако са платили данъците си към хазната.
Снимка на три колони - До 31 октомври пчеларите могат да направят евтини застраховки за кошерите си.


17.05.2012 г., с. 12
Ще доживеем отстъпка в цената на газа
Договорът, с който ще влезе в сила обещаната още преди два месеца отстъпка от 11,1 % в цената на руския газ за България, ще бъде подписан до края на тази седмица. За това са се разбрали вчера в Москва президентът на „Газпром" Алексей Милер и българският министър на икономиката и енергетиката Делян Добрев. Визитата на министъра не бе обявена предварително. От икономическото министерство съобщиха за нея едва след като „Газпром" пусна прессъобщение.

Намалението на цената бе обещано още по време на разговорите, които последваха отказа на България от изграждане на АЕЦ „Белене". По-късно се

разбра, че отстъпката не може да влезе в сила без договор, който не е подписан до момента. От икономическото министерство и вчера продължаваха да твърдят, че отстъпката ще влезе в сила със задна дата от 1 април. Междувременно от „Булгаргаз" заявиха, че това няма да повлияе съществено на цените на газа, тъй като отстъпката само ще компенсира загубите на компанията от твърде ниските цени.

До 15 юни ще бъдат сформирани работни групи за параметрите на новия газов договор за след 2013 г. Двете страни са отчели и напредък по подготвителните дейности за „Южен поток".




17.05.2012 г., с. 12
ГЕРБ държи да променя концесии
ХРИСТО НИКОЛОВ

Мнозинството в парламента държи да създаде възможност да се правят изменения със задна дата на концесионни договори. Това личи от преправения проект на закона за публично-частното партньорство (ПЧП), който бе разпространен в парламента вчера. От март 2012 г., когато проектът на финансовото министерство мина с много скандали през пленарната зала, в него са направени много уточнения и подобрения, но текстът, който позволява концесионните договори да се преправят със задна дата, остава.

Новият закон предвижда сключени вече концесионни договори да могат да се изменят или допълват, когато „поради непредвидени обстоятелства е станало необходимо възлагането на концесионера на допълнително строителство, което не е включено в концесионния договор". Уточнението е, че новото строителство не бива да надвишава с повече от 50% посоченото в първоначалния инвестиционен план. На практика това означава и узаконяване на случаите, в които концесионерът вече е надвишил обхвата на строителството и това беше основната причина опозицията да заподозре, че текстът урежда казуси като ски зоната в Банско. Проверка на екоми-нистерството през м. г. показа, че концесионерът на ски пистите „Юлен" е надхвърлил значително територията, на която му бе разрешено да строи писти. Бюджетната комисия на парламента е направила и значителни допълнения и поправки по текстове, които също бяха обект на критика през март. Новата редакция например предвижда изрична забрана за прехвърлителни сделки в полза на трети лица на обекти, с които се извършва дейност от публичен интерес.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница