17 януари 2014 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата16.05.2017
Размер482.96 Kb.
#21502
  1   2   3
17 януари 2014 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Весел" кекс прати жени в реанимация
ТОНИ МАСКРЪЧКА

Две жени от Благоевград са в реанимация, след като яли кекс с дрога. Състоянието на 50-годишната Анка Кирякова и Райна Илиева, на 30 г., е стабилно и няма опасност за живота им.

Двете работят в хотел - Анка е камериерка, а -Райна - рецепционистка. В сряда следобед синът на собственичката на хотела Силвия Левунлиева - Любомир, на 22 г., се събрал с приятели да се черпят. Донесъл кекс, нарязан на парчета. Покрай масата минали двете служителки и момчето ги почерпило. Те взели по едно парче. По-късно им станало лошо и били отведени в болница. Анка била със световъртеж, гадене, зачервена и превъзбудена, виждала звездички. Райна пък била в настроение, не спирала да се смее, имала халюцинации.

Заради това медиците им направили промивки с активен въглен и тест за наркотици, който отчел хашиш.

„Много съм притеснена, за първи път ми се случва такова нещо", коментира собственичката на хотела и допълни, че синът й Любомир е заминал за Петрич и още не се е върнал.

Полицията започна разследване на инцидента. До вчера следобед Любомир не бе пристигнал за разпит.




Болницата в Девин получи австрийски гарсониери
Затворената болница в Девин получи 16 гарсониери, построени от австрийци покрай изграждането на язовир „Цанков камък", за да привлича лекари от страната.

Жилищата от по 50 кв. м са в четири двуетажни сгради в центъра на града. Всички са с обзавеждането, ползвано от австрийските инженери - печки, телевизори, климатици, бойлери, душове, мивки, фурни, канапета, маси и столове.

След като приключи със строежа на язовира, „Алпине бау" ги дари на общината, която пък ги предостави на болницата. Здравното заведение вече получи от правителството 1,3 млн. лв.


Декларация заменя корупционни лицензи

От таксата за ВЕИ зависело оцеляването на НЕК
ВИКТОР ИВАНОВ

През тази година правителството ще предложи облекчаването на още поне 100 лицензионни и разрешителни режима за бизнеса, обеща вчера премиерът Пламен Орешарски пред фирмите от Американската търговска камара. Кабинетът вече работи по облекчаването на други 100 режима.

„Тежките лицензионни режими с елемент на корупционност могат да се заменят с декларация от страна на бизнеса, а впоследствие държавата да проверява истинността на декларираното", обясни Орешарски.

Правителството се е насочило към разширяване на електронните услуги, но засега не и към цялостно електронно правителство, стана ясно от думите на премиера пред бизнесмените. Причината е, че цялостното изграждане е скъп и дълъг процес. „В момента само в едно министерство експертите работят с 42 различни софтуера, виждате за какъв проблем говорим", обясни Орешарски.

Правителството се опитва да е максимално прозрачно и е свело секретните си решения до минимум, заяви още той. „По договора за „Южен поток" единственото тайно нещо е 5-часовият ми разговор с шефа на „Газпром" Алексей Милер, но той никога няма да стане явен", заяви Орешарски на въпрос от страна на бизнесмен.

Включването на страната в газопровода ТАП и нови ядрени мощности не по руска технология ще послужат за диверсификация на енергетиката ни, съобщи още той. На искане правителството да се откаже от 20% такса върху ВЕИ премиерът обясни, че такова облагане има в половин ЕС и от него зависи оцеляването на НЕК.

Връщането на страната на пътя на икономическия растеж е основен приоритет на правителството за 2014 г., подчерта Орешарски.

В здравеопазването няма подсектор, който да не се нуждае от реформи, каза премиерът на въпрос от страна на членовете на камарата. Целите за тази година били модернизация на спешната помощ и подготовка на болниците да работят с частни фондове.

България е една от страните в ЕС, която безрезервно подкрепя сключването на търговско споразумение на съюза със САЩ, каза Орешарски в отговор на питане от американския посланик Марси Рийс. Според него със споразумение страната ни ще печели от увеличен износ за САЩ и по-лесен внос на технологии у нас.


Инвазивни кардиолози показват умения на живо
Водещи европейски специалисти в инвазивната кардиология ще покажат уменията си в 7 случая на живо в третото издание на Българския бифуркационен курс. Той събира специализанти и доказани професионалисти от днес до неделя в София.

Тази година фокусът е върху училището за специализанти на основата на случаи на живо, уточни доц. Добрин Василев от Националната кардиологична болница, един от директорите на курса. Целта е да се покаже практика от целия спектър на интер-венционалното лечение, не само терапия при бифуркации - стеснения в местата на разклоняване на кръвоносните съдове. Включени са и оперирани пациенти и болни с оклузии.




Ще следят и за пишман аптекари
Депутатите спират липсите на животоспасяващи лекарства

Забраняват дискриминацията при смяна на пола
БОРИСЛАВА БИБИНОВСКА

Тежко болните вече няма да се притесняват, че могат да останат без необходимите си медикаменти. Парламентът спира изчезването на животоспасяващи лекарства. За целта бяха приети промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Измененията бяха окончателно приети от депутатите. Мерките ще ликвидират главната причина за липсите - паралелният износ на лекарства, когато илачите се закупуват на едро и после се изнасят за държави, в които цените са по-високи от нашите. Законопроектът е дело на депутатите от БСП и ДПС и е част от опитите на властта да контролира пазара, за да не се стигне до нерегламентираното увеличение на цените на лекарствата. Предвижда се създаването на експертен съвет към Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ), който да следи износа на животоспасяващите лекарства. В състава му ще бъдат включени представители на Българския фармацевтичен съюз, на фармацевтичните факултети на висшите медицински училища, като и представител на Комисията по професионална етика към Българския лекарски съюз и Българския зъболекарски съюз. Търговците и производителите се задължават да уведомяват първо шефа на ИАЛ за извършването на износ на медикаменти. Текстовете предвиждат при нарушаване на разпоредбите да се налагат санкции от 10 000 до 20 000 лв. Промените в закона целят и разкриването на повече аптеки в малките населени места. Освен това ще се осигури по-строг контрол, за да не се допуска в аптеките да работят неквалифицирани фармацевти. Един от вносителите на законопроекта - Нигяр Джафер от ДПС, обясни, че законопроектът има за цел да подобри достъпа на българските граждани до снабдяване с лекарства и да стимулира желанието на юридическите и физическите лица да разкриват аптеки в отдалечените региони. По време на дебатите в пленарна зала депутатите засегнаха и темата за картелните споразумения между търговците на лекарства, които водят до нерегламентираното увеличаване на цените. Освен закона за лекарствата депутатите приеха и промени в Закона за защита от дискриминацията. С тях се разписва равноправието между мъжете и жените. От друга страна, пък се гарантира защитата и правото при промяна на пола.




Д-р Ива Станкова

Лечение в чужбина до 30 дни след приемане на документите
СИЛВИЯ АНГЕЛОВА

Децата се изпращат на лечение в чужбина максимум месец след като са подадени документите им. През този период няколко консултанти и специалисти търсят подходящите клиники, лекари и уточняват подробности по терапията на малчуганите. Така директорът на Фонда за лечение на деца д-р Ива Станкова коментира пред „Монитор” обвиненията на Десислава Хурмузова и Мария Чернева от Обществения съвет на фонда, че след смяната на ръководството му 36 деца с тежки заболявания не могат да получат лечение заради забавени процедури.

Д-р Ива Станкова обаче е категорична, че структурата работи без пропуски и без забавяния, като посочи, че всеки един случай е специфичен и затова се изискват различни по брой консултации. Започваме да работим по даден казус от момента на подаване на заявлението от родителите. Ако са попълнени всички документи и няма пропуски, се дава входящ номер, поясни д-р Станкова.

През миналата година с помощта на фонда са лекувани 1220 деца, като са дадени 12 135 528 лева. През миналата година броят на пациентите е значително повече от 2012 г., когато на 715 българчета са отпуснати средства за лечение.




ПРОВЕРЯВАТ ДОРИ ХОРА С АМПУТИРАНИ КРАКА
Всеки 3-ти инвалид с жалба срещу ТЕЛК

Разкарват с месеци първокласник без бъбрек между два града
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Всеки трети инвалид е подал жалба срещу ТЕЛК в някоя от пациентските организации в страната, в Министерството на здравеопазването или в съда. Това установи репортерска проверка на „Монитор”. Хората масово се оплакват от излишно размотаване, чакане на преглед от комисия с месеци и бавене на решението за степен на инвалидност по 30 дори до 90 дни. Въпросните решения важат пред социалните за отпускане на пенсии или надбавки за инвалидност, безплатни лекарства, по-ниски такси за телефон, данъчни облекчения и места за паркиране.

Лекарските комисии привикват всяка година дори хората с ампутирани крайници или тези с липсващи органи в резултат на вродени аномалии за преглед. 58-годишната Мария Д. от София претърпява истинско унижение, след като заради съпътстващо заболяване й се налага да отиде на ТЕЛК. Вместо да видят изследванията й и да я прегледат, лекарите я карат да свали протезата си и да се придвижва на един крак в кабинета, за да се уверят, че е инвалид. Това разказа Пенка Георгиева от пациентската организация „Заедно с теб”, към която пациентката се е обърнала с жалба от грубото и подигравателно отношение на лекарите към нея.

Седемгодишният първокласник Иван И., който е роден без един бъбрек, а другият функционира с намален капацитет, е разкарван в продължение на няколко месеца с майка му между София и Сандански, където преди това е живял, докато ТЕЛК благоволи да издаде решение. Без него той не само че не може да получава социална помощ, но и не може да бъде записан на училище

75-годишният Димо Енчев от Добрич обаче бие рекордите по чакане на решение. Тегобите му започват от 2005 г., когато получава инфаркт. След лечението в болницата го насочват към ТЕЛК. Там той внася документите си на 5 октомври 2005 г. Пациентът получава дата за явяване пред комисията едва за 25 септември 2013 г., като го карат да направи още куп изследвания. Степен инвалидност от 71% му е присъдена едва на 2 октомври м.г.

От поделението на НОИ в Добрич му обясняват, че създадените преди няколко години лекарски комисии към ведомството имат право да обжалват решенията на ТЕЛК, ако имат съмнения за нередности. Ако обаче Националната експертна лекарска комисия потвърди решението на ТЕЛК, всички дължими суми ще бъдат платени със задна дата

от издаването му.

Инвалидите с ампутирани крайници, както и хората с вродени аномалии да не минават на година-две задължително на ТЕЛК, а на период от 3 - 5 г. в зависимост от състоянието им. За такова изменение в наредбата, отнасяща се до териториалните експертни лекарски комисии, ще настояват пред здравния министър от пациентската организация „Заедно с теб”. От там ще искат още направленията за ТЕЛК да не бъдат в общия кюп на тези за хора с акутни заболявания, а отделно, за да не си ги спестяват джипитата.




Криза за лекари в комисиите
Остра криза за лекари има в комисиите на ТЕЛК в страната, установи репортерска проверка на „Монитор”. Докторите масово бягат оттам заради ниско заплащане. Между 550 и 700 лева е месечната им заплата, като тя зависи от специалностите, които имат, и трудовия стаж.

Най-тежко е положението във Видин, Монтана, Хасково, Стара Загора и Бургас. Белодробната ТЕЛК в Бургас например е без специалисти и спря да работи през октомври. Близо 900 пациенти със заболявания като астма и туберкулоза останаха без наблюдение от експертната лекарска комисия. Най-младият постоянен лекар-специалист по белодробни болести в града е на 69 г. Повечето от докторите с тази специалност са възрастни и не желаят да дават експертни заключения. За да не остават хората без решения за инвалидност, здравният министър д-р Таня Андреева разреши към общата ТЕЛК да бъде назначен допълнителен специалист по белодробни заболявания. ТЕЛК-ове за тези болести няма нито в Сливенския, нито в Ямболския регион.

На някои места, за да не остават хората без решение от комисията, им се предлага да минават през ТЕЛК за всички болести, но с предварителна консултация с пневмолог.


Предлагат закриване на спецкомисиите

225 болни деца чакат половин година за освидетелстване
Георги Христов

Да се закрият специализираните ТЕЛК, предлагат специалисти. Законова промяна за това се очаква през февруари. Ако се закрият специализираните ТЕЛК, например белодробните случаи ще се гледат от обща комисия, а при нужда ще се вика специалист, който в конкретен ден да прегледа и освидетелства пациента.

Това е единият начин, по който могат да бъдат спасени 225 дечица от Хасковско. Причината е, че в Стара Загора вече няма детска комисия, защото я закриха заради корупция. Така повече от 6 месеца стотици деца с белодробни увреждания не могат да бъдат освидетелствани и да получават безплатни лекарства. Семействата им пък

губят по около 350 лв. социални помощи месечно

Много от родителите признаха, че изнемогват финансово, защото освен липсващата социална помощ се натоварват с извънредни 100 - 150 лв. за лекарства. Най-ужасното за потърпевшите е, че така и никой не им казва кога децата им ще могат да минат през комисия или защо не се пренасочат към други области.

Според д-р Соня Димитрова, шеф на РЗИ – Хасково, с направление малчуганите могат да преминат на преглед при детския пулмолог д-р Мария Апостолова, която е единствен такъв специалист в града. С нейното заключение те могат да се явят на общата ТЕЛК. От там обаче не са съгласни по две причини. Първо, че едно мнение не е достатъчно. По закон в специализираните комисии трябва да работят минимум 3-ма лекари - изискване, което би отпаднало, ако законово те бъдат премахнати.

Вторият вариант за решение на проблема с децата от Хасково, които имат нужда от ТЕЛК, е да се назначат лекари към детската ТЕЛК в града, която обаче не разглеждала случаите с белодробни заболявания. Този вариант е предложен на шефката на РЗИ – Хасково, д-р Соня Димитрова от здравното министерство. Оказва се, че намирането на пулмолог в града е мисия невъзможна. Единственият детски специалист е д-р Мария Апостолова. Тя обаче категорично е отказала да бъде назначена. Причината е, че в такъв случай й се забранява да работи в доболничната помощ и да издава рецепти по каса, а освен това работи и в областната болница в Хасково на щат. Заплатата на лекар в ТЕЛК е 600-700 лв. и за тези пари там отиват да работят само пенсионери.


Умуват за мобилни аптеки в селата
МИНА МАРИНОВА

Мобилни екипи от фармацевти да осигуряват необходимите лекарства в отдалечените населени места, в които няма нито една аптека. За това предложение на хора от бранша се застъпи вчера шефката на здравната комисия в парламента Нигяр Джафер. Тя настоя въпросът да бъде обсъден на широка обществена дискусия, за да бъде уреден законодателно. Тя подчерта, че тази практика действа и в момента, но без никаква регулация, а самата търговия с медикаменти ставала на всевъзможни места.

„Затова е редно този тип дейност да бъде регламентиран със закон. Да е ясно кой конкретен фармацевт носи отговорност за търговията и да се определи подходящо помещение в селото, в което фармацевтите ще предлагат медикаментите”, обясни Джафер.

Междувременно вчера депутатите приеха окончателни поправки в закона за лекарствените продукти с които се създава експертен съвет към Изпълнителната агенция по лекарствата, който ще пресича монополното положение в аптечния бранш.




Административните съдилища поемат делата срещу НЕЛК
Административните съдилища по места поемат от този месец жалбите на пациенти срещу Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК). Улеснението за гражданите е залегнало с изменение на Закона за здравето, съобщиха от Центъра за защита на правата в здравеопазването.

Досега жалбите можеха да се подават само в административния съд в София-град. Сега хората вече могат да ги обжалват пред съответния административен съд в зависимост от своя постоянен или настоящ адрес.

Изменението в голяма степен ще облекчи гражданите, защото няма да им се налага да пътуват до столицата, за да участват в съдебните заседания на АССГ и да плащат пътни на адвокатите, коментираха от Центъра за защита на правата в здравеопазването. Промяната в закона е изключение от общото правило делата да се гледат от съд по седалището на ответника, какъвто във всички случаи на жалби се явява НЕЛК.

От пациентските организации смятат, че подобно правило за улеснение трябва да се въведе и за жалбите и исковете на пациенти и техните близки срещу болници и лекари от конкретни лечебни заведения.




Новородено бере душа след домашно раждане
Бебе на три дни се бори за живота си, след като е родeно в домашни условия, съобщи вчера bTV. Пеленачето е докарано в „Шейново” от родителите му в много тежко състояние.

Детето е изродено от бащата. 31-годишната родилка и бебето й постъпили по спешност в неделя. То не може да диша самостоятелно. Също така е развило опасна инфекция, затова от първите си дни е на антибиотици. Родителите твърдят, че са искали да останат вкъщи до последния възможен момент. И затова раждането е протекло в дома им.

„Бяхме двамата със съпруга ми, детето се роди вкъщи. Той направи всичко възможно, за да ни помогне”, заяви майката на бебето. Пред лекарите тя обяснила, че бащата е участвал в раждането, като дори е осъществил оперативна намеса.

„Един разрез, който се прави на външните полови органи, за да се роди по-лесно бебето. Даже след това този разрез е зашит - пациентката казва, че за това е помагал съпругът й. Освен това пъпната връв беше пломбирана с клапа, която се използва в болниците. Затова ние предполагаме, че има намеса на трето лице, като най-често това са дулите”, обяснява лекар.

С този термин се нарича жена, която би трябвало да оказва само психологична подкрепа на родилката, но няма право да действа като лекар. Затова докторите подозират, че родителите прикриват точно нея. Здравното министерство вече е уведомено за случая.


Бурните първи седем години
Проф. Иван Черноземски е първият здравен министър след настъпилите на 10 ноември 1989 г. политически и икономически промени в България. Той е доказан във времето организатор. Поема поста от д-р Минчо Пейчев, когото историята ще запомни с първите лекарски протести под прозорците на здравното министерство и виковете „Оставка”.

Проф. Черноземски е начело на сектора по-малко от две години в общо 3 краткотрайни правителства – в двете на Андрей Луканов и в това на Димитър Попов. Ето защо той не разполага с много време за радикални действия в онези крайно тревожни и финансово нестабилни времена. Но все пак успява да отмени безумния указ на д-р Ангел Тодоров от 17 юли 1972 г. с който се забраняваше частната лекарска практика. Освен това има изключителни заслуги за организирането на съвременната онкологична мрежа у нас.

Негов приемник е доц. Никола Василев, който преди това e заместник на проф. Черноземски в министерството. Доц. Василев е прекрасен АГ специалист, но не оставя видима следа в историята на българското здравеопазване. Заема поста в две правителства - на Филип Димитров и на Ренета Инджова, като и в двата кабинета доц. Василев е бил не просто здравен министър, но и вицепремиер, т.е. разполагал е с достатъчно лостове за влияние и реформиране на сектора.

Между двата мандата на доц. Василев в креслото на здравния министър сяда друг незабележим и административно безличен лекар - д-р Танчо Гугалов е определян като плах, лишен от размах и желание за работа. Той е невролог, който до избирането му за здравен министър от тогавашния премиер Любен Беров е невзрачен чиновник в управление „Здравеопазване” на Столичната община. Времето от 30 декември 1992 г. до 17 октомври 1994 г. се оказва безвъзвратно изгубено за българското здравеопазване, защото той не желае да прави реформи.

Кардиоложката от Окръжната болница във Видин д-р Мими Виткова е първата жена здравен министър.

Тя става част от кабинета на Жан Виденов, който се проваля с трясък в края на втората си година. Д-р Виткова е много амбициозна, но се оказва част от безкрайно слабо правителство. И в Министерството на здравеопазването ситуацията не е по-розова - налага й се да влачи на гръб цялата работа, тъй като няма добър екип.

Силно политизираният по това време Български лекарски съвет, състоящ се предимно от привърженици на СДС, също не й помага много. Съсловието отрича и отхвърля всяко нейно решение, без да го обсъжда. В онези бурни времена, лишена от политическа подкрепа и яростно атакувана от съсловието, тя не успява да прокара и да защити нито една своя идея за реформа в сектора.


В очакване на панацеята здравна карта
Новоназначеният от Сергей Станишев здравен министър проф. Радослав Гайдарски (17 август 2005 - 24 април 2008 г.) трябваше да се справи не само с дълговете на болниците, но и с хаоса в търговете за лекарства, преструктурирането на Бърза помощ и въвеждането на електронна система за отчитане. Проблемите се оказаха много, а темповете, с които се решаваха - недостатъчно бързи.

Така се стигна до четвъртия вот на недоверие, посветен на здравеопазването. Протестите на медиците и пациентите станаха всекидневни, а различни проучвания твърдяха, че 92% от хората са недоволни от болничното обслужване.

Тройната коалиция е обвинена и в многобройни необмислени и непоследователни промени в основните здравни закони, които доведоха до правно-нормативен хаос. Въпреки това единственото, което истински вълнуваше проф. Гайдарски, беше да си разчисти сметките с бившия си състудент проф. Александър Чирков.

След него, макар и само за година, в министерството влиза ортопедът д-р Евгений Желев (24 април 2008 - 27 юли 2009 г.). Той беше първият министър, който сложи табло в кабинета си, на което бяха записани най-важните задачи.

Правителството на Бойко Борисов пък счупи всички рекорди по рокади в това министерство. За по-малко от 4 години бившият пожарникар и бодигард скоростно подмени четирима министри.

Пръв в министерското кресло седна наскоро избраният председател на БЛС - детският хирург д-р Божидар Нанев (27 юли 2009 - 21 април 2010 г.). Запознати твърдят, че Борисов искал от него да му гарантира, че поне две години няма да има никакви лекарски протести под прозорците на Министерския съвет.

За нещастие обаче възниква проблем с общинските болници. Обясненията и обещанията на д-р Нанев са безсмислени, затова в началото на 2010 г. избухват едни от най-големите лекарски протести в София. Няколко месеца по-късно премиерът го уволнява с аргумента, че е „твърде мек, за да проведе тежките реформи”.

Срещу него е образувано и съдебно дело за съмнително закупени ненужни лекарства на стойност 2 млн. лв. Обвиненията са скалъпени, а в основата им стои войната между две фармацевтични компании. След 3 години го оправдават, но бившата му шефка на дирекция „Финанси” Димитринка Николова развива остра левкемия от стреса, на който е подложена по време на следствието. По-късно тя умира.

След д-р Нанев здравното министерство е поето от проф. Ана-Мария Борисова с рекорд от едва 5 месеца на поста. Всички ще я запомнят с фразата „Усмихвам се, само се усмихвам”, с която отговаря на всички журналистически въпроси. Нищо че при назначаването й заяви, че „влиза с летящ старт в българското здравеопазване, за да го спаси от глупостите на предшествениците си”. Премиерът Бойко Борисов пък призна шеговито, че я намерил „случайно на едно кръстовище”.

Липсата на административен опит изигра лоша шега на проф. Борисова и тя също беше уволнена. Причина за това стана публикуваната на сайта на министерството „Концепция за развитие на здравеопазването 2010-2015 г.”, с която беше легализирано доплащането в болниците.

Обществото скочи срещу идеята копеймънтът за пациентите да е 20% от сумата за получените медицински услуги, а опозицията поиска вот на недоверие - петия поред в историята на българското здравеопазване.

След нея всички впериха поглед в д-р Стефан Константинов (7 октомври 2010 - 21 август 2012 г.). Той е гинеколог от Кюстендил, който по това време е зам.-председател на БЛС и един от най-активно протестиращите под прозорците на премиера Борисов. Д-р Константинов създаде новите изисквания за общинските болници, в които трябваше да има определен брой специалисти, за да функционират. По негово време парламентът гласува отпускането на няколко милиона за купуването на системата за диагностично-свързаните групи от Австралия.

Юристката Десислава Атанасова (21 август 2012 - 13 март 2013 г.) замени д-р Константинов. Дотогава тя беше председател на здравната комисия в 41-вото народно събрание. В историята тя ще остане с това, че е третата жена, сядала в това кресло, вторият министър, който не е лекар по образование, и най-младият шеф в сектора - едва 33-годишна. Преди да попадне в голямата политика, Атанасова е юрисконсулт на Областната болница в Русе.

„Тежката артилерия на ГЕРБ”, като я нарече Борисов, ще бъде запомнена и с идеята си да не се издават лични карти на хора, неплатили здравните си вноски. Обещанията й да се пребори с фармацевтичните олигарси и да намали цените на лекарствата очаквано за всички не се сбъднаха. Дори напротив, към днешна дата нито една фармацевтична компания не е доволна от опита й да „смачка пазара”. Сега всички страдат от т.нар. паралелен износ на лекарства.

Едно от добрите й решения обаче е да даде право на работещите в Спешна помощ да специализират по избор, въпреки че това се оказа трудно изпълнимо. В работата й липсват визия и принципи. Тя също действа „на парче” - ден за ден, като се старае да не влиза в конфликти с двамата вицепремиери Симеон Дянков и Цветан Цветанов. В крайна сметка хаосът става още по-голям.

Правителството на Борисов подаде предсрочно оставка под натиска на улицата. Така служебен здравен министър стана проф. Николай Петров - шеф на Клиниката по анестезиология, реанимация и интензивно лечение във ВМА. Той е третият служебен министър и третият офицер, заемал този пост в историята на здравеопазването ни. За 2-3 месеца той не успя да направи много, защото завари осакатен бюджет опустошена НЗОК, недоволни пациенти и гневни лекари. Оказва се, че дори системата да бъде интубирана, това пак няма да помогне.

Настоящото правителство на Пламен Орешарски също дойде с големи амбиции. Постът на здравен министър беше поверен на бившата шефка на АГ болница „Шейново” д-р Таня Андреева. Само времето обаче ще покаже с какво ще се разпише тя в историята на родното здравеопазване. Сега и съсловието, и пациентите са в очакване на здравната карта.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница