18 февруари 2010 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/8
Дата09.09.2016
Размер1.12 Mb.
#8745
  1   2   3   4   5   6   7   8
18 февруари 2010 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. 24 часа 2

В. 24 часа 2

В. 24 часа 3

В. 24 часа 3

В. Телеграф 10

В. Телеграф 10

В. Телеграф 10

В. Телеграф 11

В. Телеграф 11

В. Телеграф 12

В. Телеграф 12

В. Телеграф 14

В. Телеграф 14

В. Телеграф 15

В. Телеграф 15

В. Монитор 16

В. Монитор 17

В. Монитор 17

В. Монитор 18

В. Монитор 18

В. Монитор 19

В. Монитор 19

В. Монитор 19

В. Монитор 20

В. Монитор 20

В. Монитор 21

В. Класа 22

В. Класа 23

В. Класа 24

В. Класа 25

В. Класа 26

В. Класа 26

В. Класа 27

В. Класа 28

В.Класа 28

В.Класа 30

В.Класа 30

В.Класа 30

В.Класа 31

В. Земя 36

В. Земя 36

В. Земя 37

В. Земя 38

В. Сега 38

В. Сега 39

В. Сега 41

В. Сега 41

В. Сега 41

В. Сега 42

В. Сега 42

В. Сега 43

В. Труд 44

В. Труд 45

В. Труд 45

В. Пари 46

В. Пари 46

В. Пари 47

В. Пари 48

В. Пари 48

В. Пари 49

В. Пари 51

В. Пари 51

В. Пари 52

В. Стандарт 53

В. Дневник 54

В. Дневник 55

В. Дневник 55

В. Дневник 56

В. Дума 57

В. Атака 57

В. Новинар 60

В. Новинар 60


18.02.2010 г., с. 9


Още 10 дни проверяват офертата на „Трейс"

за строежа на участъка между Стара и Но­ва Загора на магистрала „Тракия", съоб­щи строителният министър Росен Плевнелиев. Предложението на фирмата бе да построи 32-та км магистрала за 137 млн. евро, 3 пъти по-ниско от останалите учас­тници в търга. (На снимката - началото на търга на Лот 2.)




18.02.2010 г., с. 9
Бавим кредита за АЕЦ “Белене”


Премиерът свика съвета по сигурност преди преговорите с руснаците утре
Павлина Трифонова

България няма да се съгласи бързо на офертата на Русия да отпусне заем от 2 млрд. евро за продължаване на строителството на АЕЦ "Белене".

Това стана ясно след вчерашното заседание на съвета по сигурността към премиера.

Бойко Борисов свика силовите министри, за да обсъдят новите условия, които поставят руските патньори преди посещението на генералния директор на "Россатом" Сергей Кириенко утре.

След съвета енергийнният министър Трайчо Трайков обясни, че формиране на конкретна българска позиция по предложението за кредит ще отнеме доста време и ресурси. "Това, което имаме до момента, са принципи на най-високо ниво на абстракция. Нямаме допълнителни условия. Предложението е само с две думи: срещу еди-какво си ще ви дадем еди-какво си", обясни Трайков.

По-късно и самият Борисов даде да се разбере, че няма бързо да приемат предложението за руско кредитиране на АЕЦ "Белене". Премиерът обаче отрече въпросът да се обвързва с българското искане да отпаднат фирмите - посредници при вноса на руски газ у нас, и да се повишат таксите ни за транзит към трети страни.

Това желание бе обсъдено от Борисов при изненадващата неколкочасова визита на президента на "Газпром" Александър Милер във вторник в София. След нея бе съобщено, че руската страна се е съгласила за директни договори с българската газова компания.

Междувременно Синята коалиция поиска утре Трайков да бъде изслушан в парламента за хода на преговорите. Според ДСБ и СДС сключването на заем за 2 млрд. евро за АЕЦ "Белене" ще доведе до невиждана и нечувана зависимост от Русия. Отделно можело да не останат пари за пенсии, а предвидената технология била стара. Сините призоваха Борисов да не се поддава на натиска за строителство на централата. Според лидера на СДС Мартин Димитров това може да струва на ГЕРБ управлението.

"Знам, че в този проект са налети вече милиарди, неустойките също са за милиарди и когато трябва да вземеш решение, се калкулира всичко. За съжаление предишните правителства са довели до това състояние - да избираме коя злина е по-малка. Така че ние продължаваме да работим върху този проект - да кажем дали той може да стане икономически изгоден", коментира искането на сините Борисов. Питан дали се поддава на натиск, той добави: "Всеки, който ме познава, може да каже дали това е възможно." По думите му АЕЦ "Белене" ще се строи, ако успеят с Трайков да направят проекта икономически рентабилен.


18.02.2010 г., с. 9
Петролопроводът вече мина към финансите
Виктор Иванов

Вицепремиерът Симеон Дянков поема изцяло контрола върху проекта за петролопровод Бургас-Александруполис. Това реши на оперативно заседание кабинетът, като официално решение ще се вземе след седмица, каза министър Росен Плевнелиев.

Финансовото министерство ще изкупи за 50 000 лв. българските акции в проектната компания от сегашния им държател "Техноекспортстрой", обясни той. След това ще се пристъпи и към плащане на 6 млн. евро неплатени вноски на страната ни към проекта. Без международна екооценка този проект няма да се прави, заяви премиерът Бойко Борисов. Той подчерта, че реализиращата го фирма дори не била подала искане за такава.


18.02.2010 г., с.16-17
Заможни съпрузи на 40 г. искат брачни договори
Често със споразумението делят имоти преди развода. Младоженците предпочитат общи апартаменти и коли
Ани Пармаксизян

Заможни съпрузи на средна възраст, женени от години, най-често сключват брачни договори. По-младите, решили да създадат семейство, предпочитат жилището, вилата и колите, които ще си купят, да са обща собственост.

"Младоженците, все още под въздействието на емоциите, възприемат договора като намек за недоверие към партньора. А и реално няма какво да делят. Докато двойките на средна възраст, които от личен опит знаят, че любовта е нещо хубаво, но за малко, са склонни да отделят време и усилия, за да предотвратят евентуален имуществен проблем", казва Златка Нанкова.

Софийската юристка е изготвила десетина от 118-те брачни договора, сключени в цялата страна през последните четири месеца. От 1 октомври м.г. действа новият Семеен кодекс, който разрешава двойките да уредят имуществените си отношения със споразумение.

Най-много брачни договори са парафирани в София - 42. Но това не означава, че в по-малките градове се сключват рядко. В Стара Загора има 7 - с два повече от Пловдив. По едно споразумение е сключено както в по-големите общини като Благоевград, Търново, Хасково и Пазарджик, така и в по-малките Априлци, Берковица, Долна Митрополия, Мездра, Момчилград и Троян. (Виж таблицата с данните на Агенцията по вписванията.)

"Голяма част от двойките, които искат изготвяне на брачен договор, са пред развод. Правилно са се ориентирали, че така по-бързо и по-лесно ще разделят общото си имущество. Ако оставят съдът да каже кой какво ще получи, ще отнеме повече време, а и не е сигурно, че решението ще удовлетвори и двамата", обясни Нанкова.

Семейство пред развод разрешило имуществените въпроси със споразумение. Бързали да прекратят брака, за да може жената, която е бременна, да се омъжи за истинския баща на детето, преди то да се роди.

Разделянето на общите жилище, вила и кола с договор преди развода невинаги е по-евтино. И в двата случая се дължи такса - за бракоразводното дело или за нотариалната заверка на споразумението. Освен това при контракта се плащат нотариална такса за прехвърлянето на имота и местен данък.

Да сключиш брачен договор, не е сложно. Най-важното и най-трудното е съпрузите да са наясно какво точно искат и двамата да са съгласни. Отиват при адвокат, който им обяснява подробно как да формулират всяка клауза, какви ще са последиците от нея.

Те трябва да представят на юриста копия от личните си карти и от удостоверението за брак, както и документи за собственост на вещите, за които се отнася договорът - нотариален акт и скици за апартамент, вила, парцел, документите на колата. Въз основа на тях подготвеното от адвоката споразумение се изповядва пред нотариус. Той го заверява, едно копие остава при него, всеки от съпрузите също получава по копие.

Нотариусът издава и удостоверение, за да се регистрира брачният договор в Агенцията по вписванията към правосъдното министерство. Отбелязва се, че двойката е сключила споразумение, но не и за какви точно имоти, защото това е лична информация.

Процедурата е същата и за бъдещо семейство. То трябва да представи нотариално заверения договор пред чиновника в общината при сключването на брака.

От този момент споразумението влиза в сила, дотогава няма никакво действие.

"Това е договор за хора в брак. Категорично няма как да го сключат двойки, които планират да живеят заедно и да имат деца, но без да станат семейство официално", подчерта Нанкова.

Друга особеност на брачните договори е, че те действат само занапред. Длъжник, чийто семеен имот е запориран от съдия-изпълнител, не може да го прехвърли на жена си със задна дата, за да го спаси. Дори да го направи, договорът ще бъде заличен като нищожен, т.е. като изобщо несъществуващ.

Запорираният имот няма да бъде спасени със законен брачен договор, т.е. действащ занапред. Само ще забави публичната му продан, докато кредиторът докаже, че става дума за привидна сделка, целта на която е той да не получи дължимите му пари. "Кредиторът има как да се защити, сложно е, но е постижимо", обясни Нанкова.

Брачниятдоговор не е за цял живот - двойката може да го промени изцяло или частично по всяко време. Просто трябва да отиде при нотариус, който да завери корекцията, за която и двамата са съгласни.
ПРЕДИМСТВА

Брачният договор определя ясно кой от съпрузите е собственик на конкретно жилище или кола, а това улеснява не само тях, а и евентуалния купувач, ако решат да го продадат.

Със сделката ще бъде ангажиран само единият от съпрузите - няма да се налага да се проверява дали апартаментът е тяхна обща собственост, нито да попълват декларации, че не е семейното им жилище.

От това предимство на брачния договор се възползваха съпрузи брокери от София - за да улеснят бизнеса си, разделиха със споразумение жилищата, които са купили с цел препродажба. Договорът се отнася не само за апартаментите, които вече са платили, но и за тези, които ще придобият в бъдеще - имотът ще е само на този, който го купи.

Двойката сключи споразумение, защото вече притежаваше жилища за препродажба, които бяха обща собственост. Ако нямаха общи имоти и искаха в бъдеще всеки да запази за себе си това, което е придобил, бе достатъчно да изберат режим на разделност, без да сключват договор.
Златка Нанкова, юрист: Дами питат за клаузи за изневяра и редовен секс

- Г-жо Нанкова, от какво се интересуват хората, които искат да сключат брачен договор?

- Най-често младите, особено жените, питат може ли да има клауза за последици от изневяра. Притесняват се още, че партньорите им няма да им отделят нужното внимание и обич - искат да си осигурят подаръци за Св. Валентин, рождени дни, екскурзии, почивки. Доста дами предпочитат да имат черно на бяло минимум колко пъти в седмицата ще правят любов със съпруга си.

За тяхно съжаление Семейният кодекс не позволява уговорки за лични отношения, а само за имуществени. Не може с договор да задължиш някого да те обича цял живот, да не ти изневерява, да проявява уважение и търпимост към родителите ти или други задължения, свързани с емоции и чувства. Дори да се включи подобна клауза, договорът ще е нищожен и няма да има никакви правни последици.

- За какво се договарят съпрузите?

- Най-често за имоти - жилища, включително и в чужбина, сгради, парцели, земя, строителни обекти, автомобили, влогове. Не се е случвало предмет на договора да са произведения на изкуството, семейни ценности, бижута, акции, въпреки че законът гопозволява.

- Колко дълги са договорите?

- Няма стандарт или ограничение. Зависи от въпросите, които семейството иска да уреди. Подготвяла съм договор от 3 страници, както и от 17 страници.

- Може ли договорът да е за имущество, което единият съпруг е купил 10 години преди брака?

- Разбира се. Може да се уговори например, че жилището, в което живеят и което е собственост само на единия съпруг, ще е общо, за да бъде сигурен другият, че има къде да отгледа децата.

Възниква въпросът обаче дали съпругът, който ще получи половината от жилището, трябва да подпише декларация, че е съгласен другият да се разпореди с апартамента, т.е. да му прехвърли половината от него. По закон такава декларация се изисква за продажба на семейното жилище, макар то да е собственост само на единия. Колкото и да е нелепо, колегите искат другият съпруг да подпише такава декларация, независимо че е съгласен да получи половината от жилището и че то остава в семейството, за да спазят закона и за да не възникне проблем, ако тя липсва.

- Има ли други случаи, за които Семейният кодекс не е съобразен със закони?

- Да, кодексът разрешава в брачния договор да има клауза за разпореждане с дялове от съпружеска имуществена общност по повод на смърт.

Може да се уговори, че когато единият съпруг почине, неговият дял от семейното жилище ще остане само за другия. Ако липсва такава клауза, по закон частта на починалия съпруг от апартамента се наследява от всички наследници - най-често преживелия съпруг и децата. Но те във всеки един момент могат да поискат делба и да предизвикат продан на жилището и така да поставят вече остарелия и овдовял съпруг в много тежка ситуация.

Брачният договор е възможността този съпруг да бъде защитен и да изживее спокойно старините си. Децата от брака не са ощетени - след смъртта на овдовелия си родител те ще наследят жилището. Но ако първият починал съпруг има дете от предишен брак и жилището е само едно, то няма да получи своята запазена част от наследството, т.е. ощетяват се правата му. В този случай има противоречие между Семейния кодекс и Закона за наследството, което трябва да се разреши нормативно.

- Какво препоръчвате на клиентите си?

- Предупреждаваме ги най-вече за три "злини" - финансови задължения, рисков бизнес, роднини.

Ако единият съпруг има финансови задължения и въпреки че плаща редовно вноските си, препоръчваме брачен договор, за да бъде защитен другият при евентуални трудности при изплащането на кредита. Същия съвет даваме и когато единият партньор има намерение да предприеме рисков бизнес.

Препоръчваме също да изяснят нещата напълно, за да не се окаже, че след смъртта на единия съпруг роднините му са съсобственици с другия на имуществото и бизнеса на починалия. Така ще спестят неизбежните в тези случаи спорове и делби.
Влоговете са лични, подновяват се

Паричните влогове, които до 1 октомври м.г. бяха общи на семейната двойка, вече не са съвместни.

Семейният кодекс обаче не казва изрично, че те са лични - на партньора, на чието име се водят, а просто ги изважда от съпружеската имуществена общност.

Затова не е ясно какви са влоговете, които двойката е направила преди 1 октомври 2009 г. - дали те остават общи, или автоматично стават собственост на титуляря.

За да се избегнат проблеми, юристи съветват съпрузите да подновят старите влогове. Ако искат средствата да са само на единия, той ще е титуляр на сметката. Предпочитат ли парите да са общи и заедно да се разпореждат с тях, влогът ще се води и на двамата.
Уговаря се издръжка, дори да живеят заедно

Hовият Семеен кодекс дава избор за имуществените отношения. Двойката може да реши, че всички имоти и коли, закупени по време на брака, ще са общи - това е режимът на съпружеска имуществена общност, задължителен за всички до 1 октомври м.г.

Семейството може да предпочете режим на разделност - каквото и да придобият по време на брака, остава лична собственост на този, на чието име е. Този вариант са избрали 148 семейства в страната. Най-много са в София - 51, Пловдив - 11, Благоевград и Петрич - 7, Видин и Сливен - 6.

Брачният договор позволява различен режим за различно имущество, а не само всичко общо или всичко разделно. Може например апартаментът да е на двамата съпрузи, но всеки от тях да е собственик на колата, която кара. Ако единият е зъболекар, може само той да притежава оборудването в кабинета си.

Освен това с брачния договор могат да се уредят имуществени отношения различни, от собствеността -издръжка по време на брака. При другите два режима подобна претенция не е възможна. В договора може да има и имуществени задължения към децата от брака - единият трябва да отделя от заплатата си за уроците по английски.

Проблемът е, че липсва санкция, ако клаузата не се спазва - Семейният кодекс не казва какво следва, ако задълженият съпруг не плати издръжката или чуждоезиковото обучение на детето. Другият съпруг може да заведе дело, което ще се проточи. И да го спечели, санкцията няма да е ефективна, защото в случая става дума за ежедневни дейности.


Снимка на пет колони - Брачен договор могат да подпишат както младоженци, така и двойка, сключила брак преди 20 г.
Снимка на две колони – без текст
Снимка на три колони - Брачните договори се отбелязват в специален регистър на Агенцията по вписванията


18.02.2010 г., с.18
Консултантка” завлече 180 000 лв. от бизнесмени
Измамничката обещавала да уреди европроекти
Ловката измамничка Мария Дойчева, която завлякла бизнесмени с над 180 хил. лв., бе задържана при операция на Криминална полиция. Това съобщиха от МВР вчера.

Хитрата дама, която е стара познайница на полицията, лъжела бизнесмени, че ще им уреди европроекти срещу "скромен " хонорар.

Мария Дойчева влиза в полезрението на полицията в средата на миналата година. Тогава в няколко районни полицейски управления започват да постъпват жалби от ужилени предприемачи. Те твърдят, че дама, представила се като консултантка на Европейската комисия, ги завлякла с пари.

Бройката на ужилените надхвърля 30. По-късно се оказва, че "консултантката " е Дойчева. (За каква се е представяла дамата четете в карето долу вляво).

Първата жалба е подадена от дама, която се оплака и пред "24 часа".

Оказва се, че измамничката Дойчева си има и съучастничка.

Бизнес дамата Д. Р. от София решава да кандидаства по няколко програми като "Селски туризъм", "Красива България", "Развитие на селските региони" и "Обучение и квалификация на персонала", всички финансирани от Европейския съюз.

През март т.г. тя получава примамлива оферта от фирма "Местер"-2002"ЕООД с управител Емилия Божанова.

Божанова урежда среща с Д.Р., като на нея присъства и друга дама - Мария Дойчева, представила се като сътрудник на същата фирма.

Дойчева и Божанова обясняват на бизнес дамата, че тяхната фирма е лицензирана и одобрена от министерствата, пред които тя има намерение да кандидатства за средства от европрограмите.

Двете дами надълго и нашироко обясняват как имат връзки не само в министерствата, но дори и в Еврокомисията в Брюксел и могат да уредят срещу скромна сума всички проекти и съответното финансиране.

"Предложиха да ми изготвят бизнес проект, те гарантират неговото одобрение и реализация от съответните министерства", обясни потърпевшата.

Двете "консултантки" дори играят театър пред Д. Р.

Звънят им телефоните и те надълго и нашироко обясняват пред дамата как са говорили с "министъра" и как всичко е уредено по еди - кой си проект.

Както разбира по-късно измамената, този "театър" е повтарян многократно и пред други бизнесмени.

"Неколкократно ми заявяваха, че тяхната фирма няма отказани проекти на този етап", спомня си бизнес дамата

Д. Р. подписва договор с фирмата на Божанова.Тя трябва да изпълни своята част от него, като заплати 50% аванс на двете консултантки.

Бизнес дамата дава 3500 лв. Предоставя им и документите - заверено нотариално съдебно решение на фирмата, учредителен акт, удостоверение от Националната агенция по приходите за липса на зъдължения, архитектурен проект за строеж на вилно селище - оригинал, заверен от архитекта на общината, където иска да строи семеен хотел. Дотук всичко е отлично.

В началото на май Дойчева се обажда на дамата по телефона и иска още 2 хил. лв. в брой.

Обяснява, че са почти готови с проекта и така или иначе след броени дни нещата ще се финализират и трябва да се доплащат останалите 50%, или още 3500 лв.

Но в момента "консултантките" имали нужда точно от 2 хил. лв в брой.

Дойчева отива в офиса на Д. Р. два дни по-късно и обяснява, че в архитектурните проекти липсвала "Подробна вертикална планировка" и това със сигурност щяло да попречи на придвижването им.

"Каза ми: Ако не възразяваш, планировката може да бъде изготвена от нас обаче срещу допълнително възнаграждение", спомня си бизнес дамата.

Няколко дни по-късно Дойчева донася нов договор, този път за изработване на сметна документация на стойност 2400 лв. с ДДС. Освен това измамничката представя и количествено-стойностна сметка за част от вертикалната планировка.

"Г-жата ми обясни, че всички тези документи са необходими за одобрението на проекта и в момента, в който ги платя, те ще ми дадат да подпиша бизнес проекта.

Обещаха ми, че след 10 дни той ще бъде одобрен от съответните комисии", разказва потърпевшата. На 22 май тя превежда 2400 лв. на фирмата на Емилия Божанова, а два дни по-късно изтича срокът за изпълнение от тяхна страна на договора.

Д. Р. се усеща, че нещо не е наред, и започва да обикаля министерствата. Там научава истината, че бизнеспроект за който е броила почти 8 хил. лв., въобще не същеиствува.

И реално никой нямал намерение да прави проект. А за въпросните "лицензирани" дами никой не бил и чувал.

Измамената започва да ги търси по телефоните, но те я увещават да изчака няколко дни и всичко ще е наред. Потърпевшата подава жалба до Софийската районна прокуратура.

"До момента за всички плащания от моя страна нямам издадени фактури съгласно Закона за счетоводството, не са ми представени бизнес проекти и други подобни, не съм уведомявана на какъв етап от изготвянето са същите", пише в жалбата си Д. Р.

Тя отива за последно в офиса на двойката на ул. "Позитано" и там попада на други нейни "събратя", също така ужилени от "консултантките".

По-късно, когато с аферата се заема столичното 4-о РПУ, става ясно, че измамените с "бизнес проекти" са над 30 души, а сумата прибрана от тандема Божанова-Дойчева стига над 100 хил. лв.

Справка във фирмените регистри показва, че фирмата "Мастер-2002"ЕООД няма никакви лицензи за изготвяне на проекти и усвояване на пари от еврофондовете.

Предмет на дейност на фирмата е търговско посредничество с дървен и строителен материал.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница