18 януари 2012 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/6
Дата24.07.2016
Размер0.86 Mb.
#3029
  1   2   3   4   5   6
18 януари 2012 г.


ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Труд 2

В. Труд 2

В. Труд 4

В. Стандарт 8

В. Стандарт 9

В. Стандарт 10

В. Стандарт 11

В. Стандарт 12

В. Дума 12

В. Телеграф 13

В. Преса 17

В. Монитор 26

В. Монитор 26

В. Монитор 26

В. Монитор 27

В. Монитор 27

В. Монитор 30

В. Монитор 31

В. Монитор 31

В. Монитор 32

В. Монитор 32

В. Монитор 32

В. Капитал Daily 33

В. Капитал Daily 33

В. Сега 34

В. Сега 34

В. Сега 36

В. 24 часа 38

В. 24 часа 38

В. 24 часа 39

В. 24 часа 39

В. 24 часа 39

В. Класа 41

В. Класа 41

В. Класа 42

В. Класа 42

В. Класа 42

В. Класа 45

В. Класа 46

В. Класа 46

В. Новинар 46




18.01.2012 г.,с. 1-8
Ровят 10 години назад за мръсно имане
Емилия Караабова

Конфискация само след повдигане на обвинение за извършено престъпление, и то само на собствениците на имане от поне 250 000 лева.

Това предвижда новият вариант на закона за отнемане на незаконното имущество, който днес беше внесен в парламента от ръководството на правосъдното министерство.

Комисията за установяване на престъпното богатство начело с Тодор Коларов ще рови за произхода на доходите и имотите 10 години назад. Предишният проектозакон, наречен “Попова”, предполагаше обвиняемият да пази книжата от материалните си придобивки 15 години.

Премиерът Бойко Борисов даде да се разбере, че държи проектозаконът да бъде приет незабавно.

“С патерици, без патерици, даже някой да е в болница, със системите го искам в залата, когато законът се гласува”, наредил министър-председателят на депутатите от ГЕРБ.

Новият закон за конфискация на имуществото, придобито по престъпен начин, е вече в парламента. Днес следобед той е бил внесен в деловодството на Народното събрание.

Основната промяна спрямо отхвърления през лятото проект на Министерството на правосъдието е, че за конфискация ще е необходимо повдигане на обвинение за престъпление. Няма да се отнемат имоти на извършилите обикновени нарушения. Другото важно условие е обвиняемият да има имоти на стойност поне 250 000 лв., а не 60 000 лв. “Този закон е насочен не към обикновените граждани, а към организираната престъпност”, обясни промяната новият министър на правосъдието Диана Ковачева.

Комисията за конфискация ще може да прави проверка на доходите и имуществото само за 10 години назад, а не за 15 години или 25 години, както предлагаше предишният екип на министерството. Новост е, че след налагането на запори на съмнителните имоти на комисията се дава срок от 3 месеца да поиска отнемането им от съда. В противен случай запорите ще падат.

“Новият закон трябва да бъде приет до Великден”, отсякъл премиерът Бойко Борисов пред депутатите от ГЕРБ. Изненадващо той отишъл на заседание на парламентарната група малко преди да замине за среща с германската канцлерка Ангела Меркел в Берлин.

“Поел съм ангажимент пред френския президент Никола Саркози, пред Меркел и пред шефа на ЕК Барозу, че този път засечки няма да има. С патерици, без патерици, даже някой да е в болница, със системите го искам в залата, когато законът се гласува”, отсякъл премиерът. И дал срок за приемането му до Великден.


18.01.2012 г.,с. 8
Оглеждат военни терени за затвор
ПАВЛИНА ЖЕЛЕВА

По изграждането на нови затвори в София, Варна и Плевен работи Министерството на правосъдието. За този в столицата се оглеждат военни терени край кв. „Суходол" и между селата Яна и Желява. Според зам.-министъра Пламен Георгиев затворът няма място в центъра на София и ако тези имоти се окажат подходящи, вече има договорка Министерството на отбраната да ги даде на правосъдното.

Новият софийски затвор ще струва около 100 млн. лв. „Търсим финансиране от ЕС, парите от бюджета няма как да стигнат', каза Георгиев. Новите места за лишаване от свобода край Варна и Плевен пък щели да струват по 70-80 млн. лв.

Правосъдната шефка Диана Ковачева представи екипа си. Тя е възложила на заместничката си Деница

Вълкова да отговаря за защитата на държавата в Европейския съд за правата на човека в Страсбург. Присъда, издадена от Вълкова срещу журналистка, обаче стана повод за осъждането на България в Страсбург. Зам.-министьрката обяви, че проблемът не е в нея, а в закона, и замисля промяна, която да не задължава съдиите да налагат толкова тежки глоби за клевета.

Ковачева обяви, че до края на годината ще внесе в парламента проект за изцяло нов Наказателен кодекс, който да замени действащия от 1968 г. Друг приоритет на новата министърка е комуникацията с Еврокомисията. Тя предупреди, че докладът, който се чака следващия месец, не е зависел от нея и екипа й. „Ние се фокусираме върху юлския доклад, който ще е за свършеното през последните 5 години", каза тя.




18.01.2012 г.,с. 8
Столичани с канализация чак след 8 г.
Всички квартали и села на София ще имат канализация чак през 2020 г.

„По-рано няма как, тъй като за отчуждаване на частни имоти са нужни стотици милиони левове", обясни зам.-кметицата ; Ирина Савина. Сега около 30% от София няма канализация, а мръсните води от домакинствата се оттичат в . септични ями.

Такова е положението в : .Драгалевци", „Симеоново", „Бистрица", „Горна баня", старата част на „Овча , купел", кв. „Суходол, Банкя, кв. „Орландовци", селищата от районите „Кремиковци" и „Нови Искър".

От кметството се надяват Еврокомисията да не започне наказателна процедура срещу България заради липсата на канализация. Според директива на ЕС до края на 2011 г. такава трябва да има в населените места с над 10 000 жители. „Все пак имаме проекти за 95% от териториите", каза Савина.

150 млн. л в. ще бъдат вложени от общината в изграждането на канали през 2013 г. Проектите само за „Горна баня" и „Овча купел" са за 46 млн. лв. Каналите в „Симеоново", „Бистрица" и .Драгалевци" ще струват 45 млн. лв. Но за отчуждаване на имоти там са нужни 105 млн. лв. В бюджета на общината за отчуждаване т. г. са заделени 15 млн. лв.1


18.01.2012 г.,с. 8
Софийски имоти" с нови шефове
ВАНГЕЛИНА МИХАЙЛОВА

Ръководството на скандално известната общинска фирма „Софийски имоти" ще бъде сменено. .Двама от членовете на съвета на директорите подадоха оставки преди Нова година", поясни мотивите за промяната зам.-шефът на Столичния общински съвет Николай Стойнев. Смяната в борда ще се гледа на следваща сесии на градския парламент. Постовете напускат Калин Манев и Георги Гегов, който е шеф на компанията по проекта „Южен поток" и член на борда на „Булгартрансгаз". Според община-

ри Манев е смятан за близък до бившия председател на градския парламент Андрей Иванов, но оставката му нямала връзка с неговото оттегляне.

В борда ще бъдат назначени Полина Витанова и Диян Цветков. Витанова е юристка. През 2010 г. е избрана да представлява общината в съвета на директорите на смесеното дружество „София крематориум". Цветков е бил шеф на дирекция .Държавна собственост и обществени поръчки" в Министерството на образованието по времето, когато кметицата Йорданка Фандъкова е министър.

Стойнев обясни, че причина за рокадата в „Софийски имоти" не е лоша работа на ръководството или нарушения. Единствената критика е, че не са внесли окончателен доклад как да се процедира със стотиците имоти на дружеството. Сега общинската агенция за приватизация ще прави нов правен анализ на имотите и ще търси консултант за приватизацията на дружеството или части от него.


18.01.2012 г.,с. 12
Арендатор „сключвал" договори с мъртъвци
Бизнесмен от Горна Оряховица сключил 34 договора за аренда на земи с починали стопани. След това представил „споразуменията" в службата по земеделие, за да докаже, че е арендатор. Първите 32 договора 42-годишният Антон Михайлов изфабрикувал през 2007 г. Естествено не давал аренда, защото наследниците не знаели,че бабите и дядовците им са се „подписвали" от оня свят.

През есента на 2008 г. арендаторът опитал да приложи същата схема с още двама мъртви жители на с. Стрелец. След като ги заверил в поземлената комисия обаче далаверата излязла наяве. За случая са уведомени полицията и прокуратурата в железничарския град. Срещу Михайлов било образувано досъдебно производство по чл. 309, ал. 1 от НК за документна измама.

Земеделецът се признал за виновен и приел споразумение с Районната прокуратура в Горна Оряховица. Обвинителите обаче първо му поставили условие да плати на близките арендата за срока, в който е ползвал нивите. Тъй като арендаторът се разплатил е наказан с 1 г. пробация и 100 часа безвъзмезден обществен труд.


18.01.2012 г.,с. 9
Снимка на четири колони- Със 100 000 лв., отпуснати от община Пловдив, в града под тепетата стартира запалването на новопоявили се дупки до големите булеварди. За последно същите дупки са запълвани предизборно от предишния кмет Славчо Атанасов. Аварийното кърпене със студена асфалтова смес трябва да приключи до крал на месеца.


18.01.2012 г.,с. 18
И процесът срещу Начеви е блокиран
Две години не стигнаха на Мариян Марков от СГС да напише мотивите за оправдателната присъда на бившия шеф на „Булгартабак" Христо Лачев и съпругата му. И това потвърдиха от съда след питане от „Труд".

Тъй като мотивите са неразделна част от присъдата, делото е блокирано и не може да се придвижи по инстанциите, въпреки че прокуратурата е атакувала присъдата, прочетена на 24 февруари 2010 г.

Съдия Марков е пословичен със забавянията на актовете си. През 2009 г. той бе наказан с намаляване на заплатата с 25% за 6 месеца по предложение на Инспектората към Висшия съдебен съвет. Наскоро шефката му Владимира Янева му обърна внимание заради скоростта

му и Марков не бе повишен в ранг.

Когато преди няколко месеца покрай скандала със затлаченото от самата

(Янева дело „Софийски имоти" бяха проверени всички наказателни съдии в СГС, Марков се появи в доклада на инспектора-

та: „Забавил е изготвянето на решенията, както и мотивите на постановени присъди по 23 дела, в нарушение на НПК. Също така е насрочил 46 дела за първо съдебно заседание извън предвидения тримесечен срок."

В електронното деловодство на СГС няма обявени и мотиви по друго

от знаковите дела, гледани от Марков - срещу Александър Томов за източването на „Кремиковци". На 26 януари 2011 г. той бе признат за виновен и получи 9 години затвор.

Според обвинението срещу сем. Лачеви те са укрили данъци в особено големи размери в периода 2005 -2007 г.

По закон за укриване на данъци в особено големи размери наказанието е от 3 до 8 години затвор и конфискация на имуществото. В съдебната зала обаче стана ясно, че Лачев се е разплатил с хазната и е внесъл в НАП търсените 128 679 лв. данъци. Така по закон възможното наказание пада на до 3 години затвор и глоба до 1000 лв. А понеже Лачеви са неосъждани, щяха само да бъдат глобени с от 500 до 5000 лева.


18.01.2012 г.,с. 20-21
Руснаците държат жив пазара на ваканционни имоти
Цените на имотите в големите ни курортни центрове загубиха до над 50% от стойността си в годините на кризата, а пазарът остава жив най-вече заради интереса от руски клиенти. Някогашният наплив към ваканционните имоти секна и сделки се сключват все по-трудно и на по-ниски нива.

Брокерите от Банско и Сандански например масово започнаха да учат руски език, за да бъдат по-успешни. Служители на посреднически фирми на недвижими имоти на над 40-годишна възраст отново залягат над речниците. В последно време руско говорещи клиенти са най-добрите купувачи на имоти.

През миналата година в Сандански апартаменти са търсели основно руснаци. Те са плащали от 800 до 1000 евро за кв. м за обзаведени нови домове. Такива продажби са направени най-вече в курортните затворени апарт-комплекси.

Раздвижване в момента има край Банско и Разлог, казват брокери. Запитванията са основно за апартаменти в двата курортни града и отново идват от руски клиенти. Украинци и гърци също проявявали интерес, но той е далеч по-слаб.

Брокерите признават, че вече трудно се стига до сделки, повече са огледите. Но при харесан и добър имот руснаците развързвали кесиите и били готови да платят и по 800 евро на квадратен метър.

Гърците също търсят жилища в нови сгради, но задължително условие е да има асансьор и жилището да бъде завършено, като има монтирана кухня. Такива жилища обаче почти не се предлагат в Сандански. Цената, която са готови да платят гърците, е 400-600 евро на квадрат.

По-малко е търсенето в Добринище или Разлог, но там и предлагането е по-малко.

В община Разлог, в местността Бетоновото, продължават да стоят огромни празни хотелски комплекси, но търсене няма.

Няма мераклии дори за „чорбаджийски" къщи

Замря и интересът към една от най-атрактивните доскоро зони - Смолянско. Чужденците не търсят вече имоти в Родопите, отчитат брокери от региона. Преди четири-пет години, по време на бума на строителството,

англичани купуваха поголовно къщи и апартаменти в апарткомплекси. Допреди две-три години имаше и голям интерес за имоти в района от руснаци. Те бяха заменили на пазара мераклиите англичани.

Сега предлагането е много голямо, но интересът на чужденците е много слаб. Тук-там руснаци проверяват за парцели около курортите, но за апартхотелите почти няма запитвания, казва Костадин Каневски от агенция за недвижими имоти в Смолян.

Луксозни „чорбаджийски" къщи чакат купувачи в смолянските села, обаче и там мераклии няма. Според оределите брокери в региона сделките и за къщи и за апартаменти в апарткомплекси в Пампорово и курортните ядра на Смолян - Райковски ливади и Смолянски езера, са инцидентни.

Доскоро имаше силен интерес и към старите къщи в региона. Те са два типа. Едните са отпреди 1900 г., а другите са целите каменни, без еркери,строени в следвоенното време -1950-1960 г. Цената им също беше различна. Заради местоположението най-високо се котираха къщите в селата в близост до Пампорово и около Смолян, припомнят смолянски брокери. Покрай новия лифт на Пампорово, който стига до Стойките, селото бе едно от най-апетитните за имоти. Така беше и в курортното Момчиловци. Сега и в тези атрактивни села пазарът на имоти е задрямал.

Като цяло преди около две-три години съборетини, които не могат да се възстановят, тръгваха от 50 евро/кв. м. За хубава къща, строена в шейсетте-седемдесетте години на миналия век, сделките варираха между 200 - 400 евро/ кв. м, а реставрираните в родопски стил стари къщи стигаха и до 600 евро/кв. м.

При бума на строителството и интереса от чужденци цели села се накиприха с хубави къщи, елитни стари чорбаджийски имоти светнаха за нов живот и сега са радост за очите. Най-видно е това в селата Чокманово и Полковник Серафимово.

Имаше вълна на възстановяване на стари къщи в автентичен вид, но всичко изведнъж замря. В селата има голямо предлагане, офертите в интернет са безчет, но публикуваните цени в сайтовете продължават да са нереални, а "извънземни", които да ги дадат, няма, коментират брокери. От началото на кризата до сега къщите в региона са поевтинели с до 50%. Сринали са се и цените на парцелите. За година цената им паднала с още 10%. Сега къщите в региона се предлагат за от 40 до 250 евро/кв. м - според екстрите и разположението, но мераклии няма. Няма и никакви желаещи да инвестират в строителство на нови апартхотели, категорични са в бранша. В последните месеци се вижда само леко раздвижване на пазара на жилища, казват от бранша. В кризата хората, които имат спестявания в банки, ги влагат в апартаменти за по голяма сигурност. Има и продажби на апартаменти при изчистване на съсобственост или на крайнонуждаещи се, чиито фамилии имат някакви спестявания. Но интересът е към средните жилища - от 60 до 70 квадрата в Смолян, Девин, Мадан, Златоград и останалите градове в Смолянска област. В областния град панелка в крайните квартали върви по 250 - 280 евро/кв. м, монолит - по 300 - 340 евро/ кв.м. Панелка в по-атрактивните квартали стига до 300 -340 евро/кв. м, а монолитните жилища в центъра се предлагат и за450 - 580 евро/ кв. м.

На пазара на ваканционни имоти по Северното Черноморие участват само купувачи от Русия и страните от бившата ОНД. Тази констатация прави собственикът на Агенция "Форос" Добромир Ганев. По негови думи тези сделки не са с инвестиционна цел, а за пребиваване. Не ставало дума за новобогаташи, а за хора от средната класа. Купувачите добре си правели сметката преди да стигнат до покупка. Понякога се стигало до над 10 огледа, преди да се спрат на имот. Големите сделки свършиха "Няма ги вече големите

сделки. Огромна част от покупките са за имоти в рамките на 50 000 - 60 000 евро", уточни Ганев. Почти липсвали сделки с парцели. Оказва се, че англичаните са също

активни, но от другата страна на пазара. Тази на продавачите. Купували преди време

с инвестиционна цел, сега гледали да се отърват от черноморските си собствености.

Почти всички сделки се осъществявали на загуба, като в някои от случаите тя достигала до 40% от цената на придобиване. Цените на предлаганите ваканционни жилища се движат в голям диапазон. Най-атрактивните, на първа линия, почти запазват цената си от около 1500 евро за кв. м. Най-ниската цена за апартамент на морето е 400 евро за квадрат. "Предполагам, че и през тази година ще има лек спад на ваканционните имоти, в рамките на 7-8%", прогнозира Ганев.

Рускоговорящи са основните клиенти и по Южното Черноморие. Цената на имотите е в широк диапазон. Парцел в Свети Влас например върви от 500 до 1500 евро за квадрат.Най евтиният апартамент в Слънчев бряг е студио за 13 000 лева. Обикновено гарсониерите и боксониерите в курорта се търгуват от 8 000 до 15 000 евро, в зависимост от близостта им до морето. Двустайните вървят по 16 000 евро.

По темата работиха

ПЕНЧО НЕДЕВ, ПЕТЯ ГАЙДАРОВА,

СВЕТЛАНА ВАСИЛЕВА, МАРИЯ КЕХАЙОВА,

ВИЛДАН БАЙРЯМОВА.


18.01.2012 г.,с. 20-21
Край южната ни граница жилища чакат стопани празни
Новите пътища през южната ни граница към Гърция се чакаха от местните хора с надежда, че не само ще улеснят пътуванията, но и ще раздвижат пазара на недвижими имоти, финансовата криза обаче набързо зачерта мечтите им.

Последният новооткрит граничен пункт в Пиринско е ГКПП Илинден - Ексохи край Гоце Делчев. Пускането на пътя за Драма донесе доста пари и подобри икономиката в района. Живна търговията, отвориха се работни места, почна се голямо строителство, и то от страна на гръцки строители и предприемачи.

Цената на имотите скочи и догони по-големите градове - до нива от 500 евро кв. м и дори отгоре.

Кризата в строителния бранш обаче не подмина и този район. Сега цели комплекси и входове в сгради ново строителство стоят празни и непродадени. Цените се сринаха до 250 евро за квадрат, но клиентела няма.

Земята и парцелите се продават на цени от 9 до 20 евро на кв. м, но сделки се сключват трудно.

В Златоград има засилен интерес от гърци от близките до границата населени места след отварянето на граничния пункт

на 15 януари 2010 г. Оттогава досега обаче цените на парцелите в района на новия път не са се променили, казва кметът на града Мирослав Янчев.

Офертите варират от 6 лв./кв. м в селата в общината до 100 лв./кв. м за по-атрактивни парцели на видно място. Реалните цени зависят от конкретното договаряне, посочи градоначалникът. В района има все по-засилено търсене от гърци за парцели, за развиване на бизнес, но предлагането на имоти

е слабо,хората не продават в кризата, коментират от бранша.Гърци вдигат складове на едро и търговски обекти в Златоград, тъй като след отварянето на границата най-върви търговията на дребно

И най-новият път, който се строи на юг - през Маказа, не носи особено оживление в района.

Никой не се интересува от имоти и парцели край трасето, въпреки предстоящото скорошно пускане на българо-гръцката връзка. Бумът беше

преди 2 години, тогава се продаваше, но кризата натисна всички - и у нас, и в Гърция, каза брокер от една от големите агенции за недвижими имоти в Кърджали.

Само две гръцки фирми са направили запитвания за по-големи площи, като едната искала да изгражда логистични центрове.

Единствената по-сериозна сделка е реализирана в края на юни м.г., когато парцел от 6 декара с лице към трасето в района на Кирково е продаден

за 80 000 евро, разкриха бизнесмени от източнородопската община, която дели граница с Гърция. Според тях най-добрите парцели по протежението на пътя за Маказа отдавна не са собственост на местни хора. Още преди десетина години, когато проектът за пътя Кърджали - Комотини беше утвърден, подставени лица са изкупили терените, подходящи за изграждане на мотели, заведения,бензиностанции и търговски комплекси. Подходящите парцели тогава са напазарувани на нищожни цени, но сега идва моментът за многократното връщане на инвестицията, коментираха предприемачи. Сега обаче повечето от действителните собственици на апетитните имоти не бързали да сключват сделки, тъй като били сигурни, че цените на земята ще скочат още нагоре, особено след отварянето на прохода.

Гръцки предприемачи също са започнали проучвания с идеята да прехвърлят бизнеса си у нас. През последните години декар земя в непосредствена близост до шосето вече надхвърля 10 000 лева. Така се предлагат и стръмните планински терени в близост до пътя.


Снимка на две колони- Почти готовия от наша страна път към прохода Маказа все още не води до засилено търсене на имоти.


18.01.2012 г.,с. 1
Фермери на Бахамите с милиони от Китай
Добруджански фермери продадоха нивите си на китайци и отпрашиха към Бахамите. Илко и Иван Павлови сключили сделка за малко над 60 млн. лв., като дали правото на строеж върху около 2 хил. дка от земите си. На тях ще се прави ветропарк. След сделката двамата братя изчезнали. Местните твърдят, че се пекат на Бахамите.


18.01.2012 г.,с. 4
Ковачева предложи закон за конфискацията, ще ровят за доходи 10 г. назад

Взимат на мушка имоти над 250 бона



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница