19 декември 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата18.12.2018
Размер0.61 Mb.
#107564
  1   2   3   4
19 декември 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Министри спорят време ли е за здравна реформа
Вниманието на властта се фокусира върху здравната реформа, стана ясно от думи на премиера Бойко Борисов, казано по радио „Дарик". Кабинетът „ще натисне повече и ще помогне" на здравния министър д-р Стефан Константинов, който по думите на Борисов през тази година е бил оставен да се справя сам. Така премиерът пое „ръкавицата", хвърлена от говорилия непосредствено преди него в предаването „Годината" новоизбран президент Росен Плевнелиев. Според новия държавен глава здравната реформа трябва да стартира през 2012 г. По същата тема, но преди Плевнелиев, се изказа и финансовият министър Симеон Дянков. Той изказа мнение, че времето за провеждане на здравната реформа е пропуснато и тя ще се осъществява в следващия мандат на ГЕРБ.

Премиерът Бойко Борисов говори последен от тримата и „сложи точка" по темата - реформата тръгва догодина. Борисов твърдо обеща и от 1 юни - Деня на детето, да станат факт ограниченията за пушене на закрити обществени места.

Премиерът обаче предложи на депутатите да решат дали да позволят цигарите в баровете. Соцдепутатката Корнелия Нинова пък, заклета пушачка, обеща от следващата година да не пуши.


Борисов: Без промени в кабинета през 2012 г.
Бойко Борисов не възнамерява да прави промени в кабинета, защото тези от министрите, които не са се справили добре, вече не са в правителството. Премиерът изказа тези позиции в предаването “Годината” на “Дарик” радио.

Новоизбраният президент Росен Плевнелиев стана “Политик на годината” в традиционната анкета на “Дарик”. За него дадоха вот 4069 души. Слушателите на “Дарик” оцениха като “Събитие на годината” кризата в Европа. Анкетата се провежда за 16-и път. Всеки един от гостите, прекрачил прага на радиото, бе питан от водещия Кирил Вълчев от какво се е лишил през изминалата година на криза.

Упреци от Плевнелиев към правителството

Росен Плевнелиев на практика упрекна правителството на премиера Бойко Борисов за две неща - че провежда пенсионна реформа без дебати в парламента и обществото, и че отлага здравната. “Важните реформи трябва да се дебатират”, бе категоричен Плевнелиев. Но той насърчи усилията на правителството, като уточни, че ако промените в пенсионната система не станат, след 2016 г. тя ще фалира. Новоизбраният държавен глава цитира данни, че сега 60% от парите за пенсии идват от други пера и ако се продължи без промяна, то през 2016 г. България ще стигне дотам, че да плаща пенсиите на кредит. А точно подобна политика довела Гърция до фалит.

“Това е най-тежката криза за 21 век, поне за първите 20 години, четвърта година сме в криза, която се задълбочава, очаква ни втора рецесия. В такива периоди се вземат некомфортни и тежки решения, полага се много труд, летвата е високо вдигната”, каза Плевнелиев.

Премиерът Бойко Борисов, който говори след Плевнелиев, реагира на забележката му и обясни вдигането на пенсионната възраст от 1 януари в противоречие с постигнатото през миналата година споразумение, с мащабите на икономическата криза в Европа. “Тогава нямаше такава криза, нямаше такъв ужас сред европейските лидери. Виждате сега всяка държава в Европа - Великобритания, Белгия вдигат пенсионната възраст над 65 години. Това е проблемът на кризата, това е кризисната ситуация, че във всеки миг се променя светът, във всеки миг става все по-лошо, това е криза. След една година може да се окаже, че е още по-лошо от сега. За какво съгласие говорим? Да, тогава имаше възможност и се разбрахме, че ще започнем от 2015 г. Сега обаче времето ни натиска и ние казваме: “ОК, постепенно”.

Холандия се правела на интересна

По други теми - за Шенген и фискалния пакт, той нападна Холандия и Великобритания. Великобритания, защото наложи вето върху решението за пакта, а Холандия, защото пак отказа да пусне България и Румъния в Шенген. “Ако всяка една държава започне да се прави на интересна, както холандците, както англичаните, то няма да има Европейски съюз. И те им го казаха и на Дейвид (британския премиер Дейвид Камерън): “Дейвид, след като вие нямате евра и няма да въвеждате евро, ами оставете другите да се разберем да стабилизираме своята валута. Защо си против? Ако ние легализираме проституцията, да е по витрините, както е в Амстердам, или ако легализираме дрогата - да можеш да си я пушиш на улицата, ами то всъщност няма да има организирана престъпност в България. Така им отговорих. А Бъсеску знаеш ли какво им каза? По статистика най-голямата контрабанда в света се прави в Ротердам. Той вика: “Господа, Ротердам не е пристанище в Румъния или България”, разказа премиерът.




Частично се облекчава достъпът до лекар специалист

Ще има безплатни изследвания за здравноосигурените и без талон от джипито
24 лева е минималната цена на платен преглед при специалист без направление от личен лекар. Максималната цена се определя от самия лекар.
Частично се облекчава достъпът на пациентите до специалист без направление от личен лекар. За прегледа пациентът ще плаща, както досега, по тарифата на специалиста. След това обаче, ако е здравноосигурен, ще може да си направи безплатни изследвания. Това предвижда новият Национален рамков договор за следващата година, обясни зам.-председателят на Българският лекарски съюз (БЛС) д-р Георги Ставракев. В събота съсловната организация обсъди документа.

„Това е пробив и улеснява пациентите", смята д-р Ставракев. Но ползването на този директен достъп ще бъде в рамките на 10% от бюджета на специалистите. „Ако здравната каса е отпуснала 1000 лв. на един гинеколог, за три месеца ще могат да се отпуснат изследвания до 100 лв. по това направление", даде пример той.

Самият специалист ще определя цената на прегледа. Минималният праг е 24 лв., а ако специалистът смята, че е много търсен от пациентите, може да го увеличи. „Няма горна граница засега до окончателното решение на Комисията за защита на конкуренцията", допълни шефът на БЛС д-р Цветан Райчинов. Той увери, че парите, предвидени в бюджета на здравната каса, са разпределени правилно и би трябвало да са достатъчно. В случай на недостиг ще се разблокират средства от резерва на здравната каса, добави той. Всяка година има 10% резерв, за непредвидени и неотложни разходи. За 2012 г. в бюджета на НЗОК за изследвания са заложени 71,5 млн. лв.

Изследванията, на които специалистите ще могат да изпращат пациентите, зависят от болестта на гражданина. Ако отидете на гинеколог, той може да ви прати на микробиологично изследване или на цитонамазка, а кардиологът може да поиска да ви направят стрес-тест или ехокардиография. Това са все изследвания, на които не може да ви изпрати джипито.

„Труд" попита здравната каса дали в бюджета са планирани средства за безплатните изследвания. От пресцентъра на НЗОК казаха, че няма как да отговорят в момента и че това може да стане най-рано в понеделник.

„Договорихме и промени в методиката на регулация. Целта е да се провежда контрол и на регионално ниво, където да се прави мониторинг на дейността. И ако се установи неизпълнение, информацията да се пренасочва на национално", допълни д-р Ставракев. По думите му това е най-важното нещо, за което са се разбрали на срещата, а целта е максимално гъвкаво усвояване на и без това оскъдните средства.

На събора на съсловната организация са се договорили и за дистанционно електронно отчитане пред НЗОК, съобщи той. Това е възможно, тъй като и касата има готовност за това. По този начин ще се улеснят и лекарите, и колегите от касата, обясни зам.-шефът на БЛС. Националният рамков договор трябва да бъде подписан между НЗОК и БЛС до последния работен ден на декември. Министърът на здравеопазването също трябва да го подпише.


Лекари се борят за умиращо от глад бебе

З-месечният Дани тежи само 2 килограма
Росица НИКОЛОВА

Момченце на 3 месеца с тегло едва два килограма бе прието за лечение в областната болница на Сливен. Когато майка му го занесла при лекарите, те установили, че бебето буквално е мумифицирано от глад. Медсестрите дори помислили,че е починало. Клетият Дани не давал признаци на живот, тялото му било изтощено до крайност.

„Детето бе изпратено от личния си лекар при нас с направление за пневмония. Прегледът не потвърди тази диагноза. Но състоянието му бе ужасно, с липсваща подкожна мастна тъкан", каза д-р Ранчева от детското отделение.

Дани се родил в същата болница в 7-ия месец от бременността с тегло около 1 кг. Два месеца докторите от микропедиатрията се борили за оцеляването му. Изписали го, след като момченцето достигнало тегло от 2,5 кг.

„За по-малко от месец бебето е изгубило половин килограм, което е нещо изключително сериозно, предвид възрастта му. Недоумяваме с какво е било

хранено и дали въобще му е давана храна. Майката не може да даде обяснение", коментирахалекари. Дани е трето дете на майката от ромския кв. „Надежда" в Сливен. Първото си дете тя родила, когато била едва 12-годи-шна. Всичките нейни деца периодично са постъпвали за продължително лечение в здравното заведение. Престоят на Дани също ще е дълъг, докато започне да се възстановява. За случая от лечебното заведение са информирали Агенцията за закрила на детето в Сливен.




Паленето на коли сложи край на управлението по пожарникарски
Евгений ДАЙНОВ

В началото на годината анализатори предупреждаваха Борисов, че да си премиер не е като да си пожарникар. Пожарникарят тича от пожар на пожар и гаси. Премиерът прави така, че да няма пожари.

В края на годината в София горят автомобили и Борисов не успява да ги угаси. С палежите не успява да се справи нито най-голямата полицейска армия в ЕС - българското МВР, нито най-скъпо платеният обвинителен апарат в Европа - българската прокуратура.

В историята с опожаряването на автомобили се вижда, като в капка вода цялата неуредица на българската държава. Никоя държавна служба не знае защо горят коли. От МВР се опитаха да лансират обичайната конспиративна теория - "някой клати правителството" - но доста бързо се отказаха в полза на по-простата теза, че палежите са работа на пиромани. Просто има хора, които обичат да палят разни неща. Няма мотив и следователно - не могат да бъдат проследени и хванати. По същата логика утре могат да ни съобщят, че кражбите по домовете също се извършват от хора, които не могат да бъдат хванати - от клептомани, например.

Защо изведнъж се палят коли, е въпрос, чийто отговор ще търсим дълго. В Германия преди време ставаше горе-долу същото и обяснение не се намери. Намери се решение. Полицаите изловиха извършителите, макар да не бяха наясно с техните мотиви. Но няма нужда за примери да ходим чак в сърцето на Европа. В Грузия, намираща се на най-източната граница на европейския континент, преди години е било невъзможно да си оставиш колата на улицата, защото ще ти я откраднат. Днес на практика няма престъпност.

Как стана това? Грузинската държава обяви политика на "нулева толерантност" и наказва, сурово и без всякакви изключения, всяко излизане извън законите. Полицаите правят това при средна заплата от 250-300 лева.

И така стигнахме до основната тема: нежеланието на институциите да си вършат работата - да правят онова, за което ние всички им плащаме заплати. Това е темата на 2011-а и затова опожаряването на автомобили в предколедните седмици е и логичен, и символен завършек на годината.

Това е годината, в която стана ясно, че колкото и пари да наливаш в дадена държавна система, ако тя не бъде реформирана - т.е. изведена от феодално-социалистическата си битност и модернизирана по европейски тертип – тя ще продължи да отказва да работи

Просто ще прави това срещу по-големи заплати.

Запалват се, един след друг, именно социалистическите феоди. Гори БАН, оказала се неспособна да произвежда полезен обществен продукт. Горят държавните университети, по същата причина. Гори администрацията, която, оказала се без собствен министър да й диша във врата, се върна към обичайните си практики. Да не работи нищо и да ръмжи на гражданите, които искат от нея да свърши нещо. Контролните органи, също отказващи да работят, се сдушиха с нарушителите и им помогнаха да формират монополите и картелите, задушаващи и бездруго едва дишащата икономика.

Гори БДЖ, където хиляди си клатеха краката и дори не ходеха на работа. По същите причини ще изгърмят и Българските пощи. Гори здравеопазването, където срещу над два пъти повече пари (в сравнение с 2005 г.) се върши 20 пъти по-малко работа.

Всичките тези сектори получаваха все повече пари, но вършеха все по-малко работа. В същата редица се подреждат и МВР, и прокуратурата, получаващи титанични средства, но произвеждащи нулев резултат.

Именно това отново пролича при палежа на автомобили.

Вместо да разчитат на онези, на които плащат за сигурност, гражданите се захванаха да се организират сами. Както над 60% от обраните вече не викат МВР (няма полза) така хората в кварталите с горящи автомобили си организират местни опълчения. Веднъж плащат на МВР да ги пази, втори път плащат с времето и нервите си, за да се пазят сами.

Поне опълченците губят само съня си. Другаде пак става дума за пари. Постоянно увеличаващият се бюджет на държавните университети например е само половината от парите, влизащи в тях. Другата половина е по линията на подкупите и изнудванията. Както стана ясно от скорошно изследване на здравеопазването, и тук положението е същото. Колкото пари влизат легално, още толкова се вземат под масата.

Увеличаването на парите не гаси пожарите а ги подклажда. Защото главатарите на дадената институция стават толкова богати (нали не мислите, че висши полицаи, прокурори, съдии и лекари живеят само със заплатите си?), че могат да раздават все по-сериозни пари надолу по веригата. За да продължават техните подчинени да не работят и така да не клатят лодката.

Ако обаче поставиш някого в условия да трябва да работи, той ще прави това и при малки заплати - както правят грузинските полицаи. Това означава едно: реформа. Да постигнеш положение, при което данъкоплатецът да получава услугата, за която плаща.

По един наистина чудесен начин реформата фокусира мисленето на институциите върху работата, която трябва да бъде вършена - а не върху намирането на все повече начини за присвояването на пари. Затова в реформираните сектори - училищното образование например или личните лекари - не горят пожари. Така ще бъде навсякъде, ако правителството удържи на думата си да направи реформите.

Паленето на коли сложи край на управлението на държавата по пожарникарски. Правителството заговори за реформи, което е показател, че вече разбира разликата между пожарогасене и управление. Ще им устиска ли да го направят? Сигналите не са от най-добрите: Дянков вече обяви, че здравна реформа няма да има преди "следващия мандат"; премиерът се уплаши от реформиране на МВР; пенсионната реформа отново влезе в режим на лежерно бълбукане; БАН изтръгна увеличение на бюджета си, а държавните университети успешно отблъснаха всички опити за реформи.

Кризисните състояния не са състезание за излъчване на най-добрия пожарникар. Кризата е буря, която (както казват англичаните) отсява момченцата от мъжете. Дали нашите носят дълги или къси гащи - отговорът е вече въпрос на седмици.




И лекарите отговарят пред Темида
На път сме да се прочуем с още една дивотия след решението на съда на съдилищата. Върховният касационен съд измъдрува тълкуване, че лекарите у нас не могли да бъдат подвеждани под наказателна отговорност за получаване на подкупи, тъй като медиците не били длъжностни лица и не осъществявали пряко публична или държавна дейност. И по тази причина не могли да бъдат санкционирани за вземане на подкуп. А болните и пациентите знаят, че за да легнеш човешки в болница, като правило е необходимо да платиш подкуп за лечението си именно на лекаря, а не на длъжностното лице - директора. Така за искане и получаване на нерегламентирана облага щели да бъдат разследвани само административните шефове на отделения в държавните и общинските болници. Дори и „нероден Петко" плаща, за да дадат на майка му чаршафи и да внимават при раждането му. Това не е ли достатъчен повод КС да се само-сезира и изрично да предвиди най-строги наказания за погазващите Хипократовата клетва.

Любомир ЦАНКОВ


Лекарите специалисти ще приемат без направление, но срещу такса

Пациентите ще имат право на безплатни изследвания
Пациентите ще имат достъп до специализирана медицинска помощ без направление от личен лекар, но срещу заплащане. Това предвижда новият Национален рамков договор за следващата година. Ако после се налага да правят изследвания или да бъдат приети в болница, това ще става по здравна каса. Председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов обясни, че сумата за преглед, която ще се плаща в тези случаи, ще се определя от самите специалисти. Има доста неща, които улесняват достъпа на пациента, както и неговото наблюдение, обясни още Райчинов. Улеснение е и когато даден човек има възможност да си го позволи и не желае да чака за направление, да може да отиде направо при специалист, но след това да продължи по пътя на здравно осигурения и да ползва касата, заяви той.

Ако пациентът плати директно прегледа си при специалист от извънболничната помощ, то той ще получи безплатни изследвания при нужда от тях, обясни още медикът. Според лекари от първичната извънболнична помощ обаче това не е нито в полза на пациента, нито в полза на медиците. Има промяна в цените на някои клинични пътеки, които в годините са останали крайно недофинансирани, каквито са тези в областта на урологията, гастроентерологията, пулмология, физиотерапията, уточни д-р Райчинов. На всяко тримесечие ще се прави мониторинг на изразходваните средства и обеми и заедно със здравната каса ще се правят корекции, където е нужно, каза още той. По думите му договорът за 2012 г. няма да бъде по-лош от този за тази година и трябва да бъде подписан до края на декември. Д-р Райчинов увери, че парите, предвидени в бюджета

на здравната каса, би трябвало да са достатъчно. В случай на недостиг ще се разлокират средства от резерва на здравната каса, прогнозира още той. Лекарите на събора приеха и „защитна'' декларация, в която категорично заявяват, че недоказани обидни квалификации по отношение на професионализма и етичността на лекарското съсловие в България следва да подлежат на санкции от съответните институции.


При специалист вече и без направление
От следващата година здравноосигурените пациенти ще могат да ходят на преглед при специалист и без направление. Това предвижда Националният рамков договор 2012, за който ръководството на Българския лекарски съюз получи мандат за подпис от съсловието на 53-ия извънреден събор на организацията.

Ако после се налага да правят изследвания или лечение в болница, това ще става с пари от здравната каса. Сумата за преглед, която ще се плаща в тези случаи, ще се определя от самите специалисти, обясни д-р Цветан Райчинов, председател на лекарския съюз. По думите му е облекчение, когато човек няма възможност или не желае да чака за направление, да може да отиде направо при специалист, но след това да ползва касата, изтъкна той. Това ще стимулира хората да си внасят здравите осигуровки, коментира д-р Георги Ставракев, зам.-шеф на съюза.

Цената на първичния преглед се вдига от 15,50 на 17 лв., а вторичният остава 9 лв. Всички профилактични и диспансерни прегледи вече ще струват 9 лв. Цената за преглед при ЛКК се качва от 2,50 на 5 лв.

Предвижда се и увеличение на някои клинични пътеки в урологията, гастроентерологията, пулмологията, физиотерапията и кардиологията. Според Райчинов в последните години те останали недофинансирани.

На всяко тримесечие ще се прави мониторинг на изразходваните средства и заедно с Националната здравноосигурителна каса ще се правят корекции, където е нужно, стана ясно още вчера. Ако парите за здраве не стигнат, ще се разблокират средства от резерва на касата, каза Райчинов.

Съборът прие специална декларация по повод нападките срещу лекарите. В последните месеци незаслужената атака срещу съсловието ескалира до необясними за нас размери, се казва в документа. Демонизацията на докторите ликвидирала доверието на пациентите, всяла сред тях страх и озлобление. Медиците на свой ред също станали страхливи и несигурни. Съборът призова обществото към толерантност и уважение.




Бойко предлага да се пуши в баровете – посетителите им вече са с прецакано здраве
След като преди 3 дни правителството одобри законови промени, с които се въвежда пълна забрана за пушене на обществени места от юни догодина, вчера премиерът изненадващо се обяви в баровете да продължи да се дими.

“Според мен в тях не бива да забраняваме пушенето. Който ходи на бар, и без това за деня си е прецакал здравето - няма да си легне навреме, ще пие алкохол и да пуши няма да му дойде в повече. А иначе за ресторанти, за обществени места, кабинети, зали, спортни мероприятия категорично трябва да се забрани”, обясни Бойко Борисов пред “Дарик”.

Премиерът разкри и интересни подробности с какви аргументи се е противопоставил на позицията на холандския си колега, след като страната му останала твърдо против приемането на България и Румъния в Шенген. “Ако ние легализираме проституцията да е по витрините, както е в Амстердам, или ако легализираме дрогата - да можеш да си я пушиш на улицата, ами то всъщност няма да има организирана престъпност в България. Така им отговорих. А Бъсеску (б.р. - президент на Румъния) знаеш ли какво им каза? По статистика най-голямата контрабанда в света се прави в Ротердам. Той вика: “Господа, Ротердам не е пристанище в Румъния или България”, разказа Борисов. Според него, ако всяка една държава започне да се прави на интересна както холандците и англичаните, то няма да има ЕС.

Премиерът смята, че МВР се е справило отлично с подготовката за членството ни в Шенген, но Холандия ни спъва заради вътрешнополитически причини. Борисов даде добра оценка и за работата на вътрешното ведомство по разкриването на палежите на автомобили в София. Според него няма доказателства те да са дело на организираната престъпност, тъй като задържаните до момента лица са посочили лични мотиви за извършването им.




Дянков: Здравната реформа май остава за другия мандат
СИМЕОН ДЯНКОВ

Вицепремиерът Симеон Дянков прогнозира пред “Дарик”, че реформите в здравния сектор вероятно ще останат за втория управленски мандат на ГЕРБ. До края на този няма да има време да се осъществят, смята той. Финансовият министър оцени като грешка и “огъване” под синдикалния натиск забавянето на промените в пенсионната система, в БДЖ и в здравеопазването.

Премиерът Борисов пък призна, че той и Дянков имат вина необходимите промени в здравеопазването да се бавят. По думите му здравният министър Стефан Константинов бил оставен сам да се оправя.

Догодина обаче кабинетът щял да натисне повече в тази област и да помогне. “Лесно е да кажеш: “Няма да стане”, напротив, трябва по-амбициозно да се подходи и доста неща да се свършат”, допълни Борисов. Подчерта, че след като досега са дали огромни пари за селското стопанство, инфраструктурата и културата, е време да се обърнат и към здравето на хората.

“Реформите трябва да се правят в началото на мандата или в средата му, след като си спечелил президентски и местни избори - мисля, че това е честно”, смята обаче Дянков. Той отбеляза като закъсняло пренасочването на бюджетни средства от силовите министерства към образованието, науката и социалната сфера. Искал това да стане още миналата година, но се заложи едва в бюджета за 2012 г.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница