19 февруари 2010 г. Тема: здравеопазване протести от днес, за Деня на лекаря стачка



страница1/3
Дата01.01.2018
Размер437.02 Kb.
#38875
  1   2   3
19 февруари 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Протести от днес, за Деня на лекаря стачка
Елица Кандева

Символичен протест срещу закриването на малки болници започва днес, а на 7 април ще прекратят работа. Това решиха на среща в Първомай шефове на 26 лечебници от страната. Част от дебата мина на тъмно, тъй като в общината спря токът, а залата е без прозорци.

Директорите не приемат делегираните бюджети и искат равнопоставеност. “На всички държавни са платени 100% от парите за декември, а на общинските и частните - 50%. Има пациенти, а не ни се плаща”, обясни Павлина Мичева от Кубрат.

Директорът на болницата в Харманли Динчо Генев разказа, че анекси към договорите режат сумите от 30 до 60 на сто. "Всички сериозни болници и в момента осигуряват 24-часова помощ, но за тази цел няма нужда от двама гастроентеролози например", подчерта той.

Според шефа на болницата в Поморие Цветомир Цветков закриването на малки здравни заведения ще ореже леглата с 2/3 и ще паднем под стандарта на ЕС. А това означава чакане за приемане в болница или платено лечение.


Искат регистър за грешките на докторите
Незабавно да бъде изграден национален регистър, в който да се описват лекарските грешки, предлагат от Международния институт по здравеопазване и здравно осигуряване в София. 8,3% от българите се определят като жертва на подобни лоши практики през последните 5 г., но само 0,3% от тях са потърсили отговорност. Това са данни от проучване на института.

В 60% от случаите става дума за смърт, казват тези, които са потърсили компенсация. 40% от анкетираните смятат, че причина за фаталния изход е неправилна диагноза, 40% - че е при следоперативно възстановяване, а 20% - от грешните лекарства. Съдебни дела се водят трудно, защото магистратите зависят напълно от експертизата. Съществуващата система за професионална застраховка на лекарите пък е безсмислена. Дори в София таксата била едва 45 лв. на година. (24часа)




Спасете пушача!
Ако някой си е мислел, че в България има по­литика за борба с тютюнопушенето, вчера трябва да е разбрал, че това е илюзия. Такава политика просто няма.

Отстъпление

Вчерашната половинчата стъпка си е де факто отстъпление. Аргументът за страданията на pecторантьорите е просто комедиен. Та как може аме­риканецът, англичанинът, немецът и др. да изли­зат пред кръчмата да пушат, а българинът не мо­же. С какво нашият пушач е по-специален от техните? На всички е ясно, че никой собственик на заведение няма да сам да "избере" да загуби клиен­тите си и след 1 юли нищо няма да се промени. И защо? Защото държавата не може да си позволи да загуби постъпленията от акцизи от цигари в бюджета. Защото държавата не може да си позволи пушачите да изчезнат. А статистиката, ще ка­жете.. . А това, че сме на първо място по сърдечно- съдови заболявания в ЕС? А това. че водим по заболеваемост от рак? А това, че продължителност­та на живота ни е най-ниска?



Истината

Отговорът е прост. България няма нужда от уве­личаване продължителността на живота. Тя пенсионната ни система и сега си е издънена. Ами ако българинът вземе, че спре да пуши и изведнъж за- , живее по 83 вместо по 73 години? Кой ще издържа всички тези хора? Именно затова в България няма Политика по ограничаване на пушенето, а полити­ка по спасяването му. И сега тя е още по-наложителна, защото България не може да избяга от новите евроакцизи. Реалната (не номиналната) цена на цигарите яко ще расте и рязко ще изпревари ръста на доходите: Ето защо заб­раната пада,а политиката на дър­жавата накратко е следната: "Пуша­чите така или иначе намаляват, защо да засилваме проце­са."




Пирогов" и „Света Марина" най-модерните болници
„Пирогов" и варненската „Света Марина" са победи­телите в конкурса „Най-иновативна болница". Предстои ни проект с БАН за телемедицина в болницата, както и проект за мониторинг на пациентите с изграждане на база данни за състоянието им с възможност за онлайн консултации впоследствие за проследяване на състо­янието им, съобщи Илияна Вълчева, ръководител сек­тор „Информационни техно­логии" на УМБАЛСМ „Пиро­гов". Лечебното заведение победи в категория „Ефек­тивни мениджърски реше­ния за управление и осигу­ряване на достъп до меди­цински грижи", като подгласници станаха ВМА и СБАЛАГ „Света Марина", Плевен.

Няма дейност в болни­цата, която да не е обвър­зана с информационните технологии, отбеляза пък проф. д-р Красимир Ива­нов, изпълнителен дирек­тор на УМБАЛ „Света Ма­рина"- Варна. Като най-ключов предстоящ проект той посочи изграждането на високотехнологичен уни­верситетски онкологичен център. Варненският лече­бен комплекс спечели в ос­порвана надпревара в ка­тегория „Комплексно внед­ряване на информационни и комуникационни техноло­гии" с УНСБАЛ „Света Ека­терина", София и „Токуда" болница - София.




8,31 от българите жертва на лекарски грешки

Едва 0,3 на сто от тях обаче са потърсили отговорност от немарливите доктори
8,3 % от българите се самоопределят като жертва на лекарски грешки през последните 5 години, но едва 0,3 % от тях са потърсилите отговорност. Това показва доклад на тема „Ефективност на съдебната система при решаване на дела, свързани с лекарски грешки", съобщиха от Международния институт по здравеопазване и здравно осигуряване (МИЗЗО).

Проведено представително проучване показва, че средно годишно 1,66 % от хората стават жертва на лекарски грешки. Същевременно потърпевшите, потър­сили отговорност за допусната лекарска грешка през последните 5 години, се движат в диапазона 5-15 хиля­ди, като между 2 и 6 хиляди са тези, които са го напра­вили извън здравната система. Докладът е изготвен от МИЗЗОБГ с подкрепата на БЛС и Съюза на съдиите в България. Сред изводите в анализа се откроява констатаци­ята, че колкото е по-лошо здравословното състояние на човек, толкова по-рядко смята, че той или член на неговото семейство са станали жертва на лекарска грешка. Като жертви по-често се самоопределят мла­дите, образованите, живеещи в най-големите градо­ве, по-често жените. С най-голяма тежест обаче е факторът информираност.

Най-често хората търсят правата си, когато техен близък е починал - 60 %. Според 40 % от интервюи­раните причината за смъртта е неправилна диагно­за, също 40 % са на мнение, че грешката е настъпила при следоперативното възстановяване, а 20 % смя­тат, че лекарската грешка е в резултат на неправил­но медикаментозно лечение. Според запитани про­курори, съдии и ръководители на здравни институ­ции, най-видимите и социално най-неприемливи ме­дицински инциденти са свързани със смърт на ро­дилки и новородени. Следват инцидентите при хи­рургичните специалности, особено когато става дума за спешна интервенция.

В юридическата част на доклада се подчертава, че „информираното съгласие", в резултат на което се изис­ква подписването на документ, често е в неразбираем за пациента вид. Освен това редица дейности са не­вярно документирани, за да се получи финансиране по определена клинична пътека, се посочва още в документа.

Като препоръка авторите на доклада изтъкват не­обходимостта от разработване, съвместно със заст­рахователните компании, на ефективна система за застраховки от лекарски грешки, която да започне да изплаща реално компенсации на потърпевшите. Като препоръка се откроява и създаването на наци­онална система за статистическа регистрация на от­клоненията и инцидентите при лечение. Сред предло­женията е и създаване на гаранционен фонд за под­помагане, финансова компенсация и финансово обез­печаване продължаващото лечение на лица, постра­дали от лекарска грешка или небрежност.


Здравен фонд поема всички доплащания за диабетици
Здравноосигурителният фонд „ДаллБогг: Живот и Здраве“ ще възстановява всички суми, заплащани от осигурените към него лица, които трябва да се доплащат за лекарства на болните от диабет, съобщиха вчера от фонда. Преди около седмица от НЗОК обявиха, че близо 40 хиляди диабетици ще трябва да доплащат за инсулин по 5 лева месечно от началото на март. Причината за промяната бе, че търговците на едро продават медикаментите на аптеките на цена, по-висока от тази, която здравната каса реинбурсира.


Болници ще протестират на 7 април
Общинските и частните болници у нас ще проведат национален протест на 7 април. За това се договориха вчера в Първомай ръководители на 26 лечебни заведения в страната, съобщи „Дарик“. Директорът на МБАЛ-Първомай Иван Маджаров заяви, че от днес по места ще започнат символични стачни действия, които да поддържат нажежената обстановка. Той обясни, че намерението за национален протест няма да се реализира, ако правителството изпълни 6-те искания, посочени от болниците в декларация до премиера Бойко Борисов още на 8 февруари. Директорите на болници настояват за премахване на делегираните бюджети, за връщане на финансирането от миналата година, отпадане на изискването за двама специалисти по една клинична пътека.

Вчера здравният министър д-р Божидар Нанев обяви във Варна, че около 288 млн. лева са отпуснати по европейски програми за здравеопазване. Той обясни, че болниците могат да кандидатстват за тези пари до 31 март.

Лекари от 35 общински и частни болници ще проведат национален протест на 7 април, когато е професионалният им празник. Това стана ясно вчера на среща на ръководствата на лечебните заведения в Първомай.


Застраховките срещу лекарска грешка – само на хартия

8,3% от българите се чувствали жертва на докторска немарливост, но само 0,3% потърсили правата си
Трябва да се създаде система, която да ни защитава от лекарски грешки, защото досега действащите застраховки реално не са ефективни. Това се препоръчва в огласения вчера международен здравен доклад, който е поръчан от Министерството на здравеопазването и платен от държавния бюджет.
Така официално се потвърди нещо, което всички знаем - здравната система у нас не работи добре. Дори застраховките срещу лекарска грешка не гарантират сигурността и спокойствието на пациента. Т.е., въпреки че той си плаща, тези застраховки са само и единствено на хартия.
Показателен за това, как системата работи, е и фактът, че според същия доклад 8,3% от българите заявяват, че са били жертва на докторска немарливост, а в същото време едва 0,3 са потърсили правата си по законов път. Тази статистика за пореден път показва, че действително пациентът у нас не е защитен.
Управляващите, които демонстрират воля да извършат започнатите от тях реформи в здравния сектор, трябва да помислят и за това. Няма две мнения, че здравето е най-важно, и затова осигурените пациенти, особено пък тези, които са потърсили допълнителна гаранция за себе си и близките си чрез застраховка, трябва да получават истинска, а не фиктивна защита за себе си.


Обмислят се застраховки срещу лекарски грешки
Около 8.3% от българите се самоопределят като жертва на лекарски грешки, но само 0.3% от тях са потърсили отговорност за нанесените им щети. Още по-малко са тези, които са потърсили справедливост извън здравната система - в съда или прокуратурата. Това показват данните от проучване на Международния институт за здравеопазване и здравно осигуряване, направено с подкрепата на лекарския съюз и Съюза на съдиите. Проучването е финансирано от държавния бюджет.

Експертите предлагат да се разработи система за застраховки срещу лекарски грешки, чрез която да започнат реално да се изплащат компенсации на потърпевшите. Такива застраховки срещу професионални грешки имат нотариусите например. Според сегашната съдебна практика почти всички лекари, увредили неволно пациент или предизвикали смъртта му, получават условни или много ниски присъди, а обезщетенията за близките са минимални.

Другата препоръка е да се създаде бюро за извършване на съдебномедицински експертизи за нуждите на правораздаването, а също и гаранционен фонд за компенсиране и обезпечаване на продължаващото лечение на граждани, пострадали от лекарска грешка или небрежност.


Борисов: Пряко договаряне само при смъртен случай
Из “Първо послание на премиера до кметовете”
Тъй рече Бойко...
Премиерът Бойко Борисов отправи вчера 10 (11) заповеди към кметовете.

По проекти с европейско финансиране забранявам:

1.Пряко договаряне

2.Участия на ротационен принцип

3. Разпределение на пазари

4. Рушвети

5. Подкупи

6. Непълно ценообразуване

7. Фалшиви фактури

8. Завишени фактури

9. Дублирани фактури

10. Фиктивен доставчик на услуги

и

11. Други неща.



“Прякото договаряне само при смъртен случай. Защото това е схемата за измами, която някои кметове прилагат при сключването на обществените поръчки.”

Това заяви вчера премиерът Бойко Борисов в Пловдив, където се проведе общо събрание на националното сдружение на общините в България.Срещата, в която участваха 156 кметове, 144 председатели на общински съвети и 25 зам.-кметове от 264 общинибе в сградата на Международния панаир под тепетата.

В 11,30 ч премиерът влезе в конгресната зала. Петнадесет минути преди това той кацна с новия правителствен самолет “Ербъс” на летище Пловдив. На пистата почти час и половина по-рано чакаше, тръпнещ от нетърпение да посрещне високия гост, областният управител на града Иван Тотев.

В залата на панаира Борисов седна на президиума, заобиколен от цяла свита министри - на финансите Симеон Дянков, на транспорта Александър Цветков, на екологията Нона Караджова, на земеделието Мирослав Найденов, на труда и социалната дейност Тотю Младенов и на здравеопазването д-р Божидар Нанев. Министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев прати заместничката си Лиляна Павлова, тъй като той самият бил в чужбина.

Отделно няколко шефове на агенции допълваха мощната експертна агитка на изпълнителната власт.

Още в първите две минути на срещата Бойко Борисов точно, кратко и ясно формулира целта на дискусията: “Да ви кажа какво не трябва при никакво положение да правите, ако искате да получите пари по линия на еврофондовете.” Става дума за 13-те милиарда лева, които Брюксел отпусна на България по 7 програми, сред които - “Транспорт”, “Регионално развитие”, “Околна среда” и др. Те трябва да бъдат усвоени до 2013 г., като за целта премиерът бе подготвил за кметовете подробен наръчник с 16 точки и подточки на всички възможни порочни практики, прилагани при сключването на обществени поръчки. “Всеки текст от това тук, наречете го, ако щете, паметна записка, информационна бележка или указание, трябва стриктно да се спазва. Всеки от вас, който наруши и един ред от този текст, няма да получи пари от мен. И Дянков няма да плаща”,заяви заплашително Борисов, а финансовият министър усърдно поклати глава.

Премиерът дебело подчерта, че дори градоначалниците да нарушат само част от процедурата за обществена поръчка, при одит от Брюксел ще трябва да върнат 100% от получените средства. И пак повтори: “Отишъл ли си на пряко договаряне, значи си оцапал всичко!”

Ама то си има ЗОП (Закон за обществените поръчки), който го позволява при определени ситуации, опита се да го контрира зам.-кметът на Русе от “Атака” Атила Милев, но толкова тихо, че Борисов дори не го чу.

“Това, че ви говоря по-твърдо, е само заради една част от вас, които знам, че и сега си мислят, че могат да продължат по този начин. Казвам го ясно и точно - оттук насетне само с конкурс”, отсече премиерът.

И добави, че всеки от кметовете избира сам съдбата си - може да усвои пари по правилата, но ако краде и прави далавери, отива на прокурор. “Не забравяйте, че 8 милиона чакат и нямат какво да ядат, а 13 млрд. лв. чакат точно от тези, които сте в тази зала, да ги усвоят”, каза още Бойко.

И изпи на три глътки кафето, оставено пред него...

Емилия КАРААБОВА, Николай СПАСОВ


Министър и посланик благодариха на медиците
Награден знак “За участие в мисии” получиха вчера петимата военни медици, които се завърнаха от Хаити. Министърът на отбраната Аню Ангелов връчи отличията на подп. д-р Александър Парашкевов - командир на групата, подп. д-р Кольо Спасов - хирург-травматолог, подп. д-р Пламен Карагьозов - анестезиолог-реаниматор и на медсестрите старшина Надежда Новоселскаи сержант Даниела Иванова.

Военният министър обяви, че ще внесе предложение в правителството заради риска и опасностите командировъчните на медиците ни в Хаити да бъдат приравнени като на нашите рейнджъри в Афганистан, които получават от 72 до 76 евро в зависимост от званието. В съсипаната от земетресениито страна членовете на медицинския екип заминаха с по $30 командировъчни дневно. Френският посланик у нас Етиен дьо Понсен благодари на българския екип, като отбеляза, че трябва да се гордеем с професионализма и мъжеството на нашите военни.

“За последните 50 години ВМА е изпратила общо над 3000 медици в различни горещи точки на света. Само през Афганистан от 2004 г. досега са преминали 235 лекари и медицински сестри”, каза ген. Стоян Тонев, шеф на ВМА.


Болници излизат на стачка

От днес в страната ще има символични протестни действия
Национален протест на общинските и частните болници ще има на 7 април. За това се договориха след повече от 2 часа разговори в Първомай ръководителите на 26 лечебни заведения от страната. От днес по места започват символични стачни действия, съобщи директорът на болницата в Първомай Иван Маджаров.
За да не се реализира намерението за национален протест, правителството трябва да изпълни 6-те искания, посочени още на 8 февруари в декларация до Бойко Борисов. Шефовете на болници настояват за премахване на делегираните бюджети, връщане на финансирането от 2009 г., равнопоставеност с държавните болници, отпадане на изискването за наличието на двама специалисти по една клинична пътека и др.
С 11 гласа "против" и 4 "за" здравната комисия вчера отхвърли проекторешение на парламента, внесено от д-р Нигяр Джафер от ДПС. Проектът предвиждаше да се задължи МС да спре процеса на закриване на общински болници и в срок до два месеца да представи национална програма за преструктуриране на болничната помощ.
Председателят на здравната комисия Лъчезар Иванов се обърна към депутатите от ДПС с думите: "Знам вашата голяма мъка, че идеите ви не са се осъществили в предния парламент, защото БСП не са били готови за тази реформа. Ако ние бъркаме, ще си понесем отговорността."


Длъжник на всички
Велиана Христова

Нашият "Брад Пит с очила" вчера измисли нова трудова философия - колкото по-малко плащаш на един човек, толкова по-добре работи той. Мистър Дянков намалява заплатите и на чиновниците с 25%, икономисва още пари за своята Велика богиня - хазната. Но пък щял спастрените от заплати парици да им ги раздава като "плаващи бонуси" - на тези, които слушкат и се трудят повече . Всъщност най-висока е ефективността, когато служителят ти работи като вол, а ти нищо не му плащаш. Тая формула вече я опитаха и лекари, и учени, и леяри, и животновъди, и жепейци, и кой ли не. Един по един, та до един. Дорде не остане и едничък що годе нахранен българин.

Криза е. Всяка държава го знае и, за да се опази, насочва парите за спасяване на "икономиката и човешкия потенциал". Само в България обраното - рестрикции! Навскъде и във всичко! Режем от здравеопазване, от наука и просвета, от пенсии, от армия, от фирми, сега и заплатите под ножа. Накрая кацналият тук за временно пребиваване задморски гений ще остави след себе си едни мъртви балкански полета и над тях - облаци от неиздължени пари и хвърчащи бонуси. И ще си отлети, свободен като божия птичка, с един голяям рапорт под мишка: Затворих държавата на 100%.

Само е чудно кой ли му дава по 1000 лв. джобна пара, които той - както си казва, всеки ден носи у себе си?




Доктори гонят по заплати Бойко
Откъм заплати сме на един хал. Аз вземам над 3000 лева, каза вчера премиерът Бойко Борисов на среща с докторите от варненската университетска болница "Света Марина", като разбра колко получават те. Медицинският персонал в здравното заведение е със средна работна заплата 2242 лева, а средният медицински персонал - с 1044 лева. Да не стане така, че министърът да се върне при вас, пошегува се премиерът. Здравният министър Божидар Нанев беше хирург в университетската болница. Доведох вицепремиера Симеон Дянков, за да види как колегите на Нанев го посрещат - във всички канцеларии държат снимките му, продължи в същия тон министър-председателят. Той пристигна вчера във Варна, за да среже лентата на реновираната Втора неврологична клиника в здравното заведение. Тя ще обслужва цяла Североизточна България.

Има 288 милиона лева за здравеопазване по оперативните програми, които са под шапката на МРРБ, каза министър Нанев. Крайният срок за приемане на проектите е 31 март. Борисов предупреди и докторите, че ще спре парите, ако разбере, че някой краде.



Кръстина Маринова


Без забрана за цигара, знаем се българите
Бойко Борисов, премиер

Предходното правителство е приело закон, чрез който от 1 юни отпада възможността да се пуши на обществени места. Това обаче няма как да се случи - нито веднага, нито когато и да е. Познаваме се българите. Би трябвало днес в парламента народните представители да са казали, че ще помислим върху възможността в нощни барове, дискотеки и подобни такива, където няма как да се спрат пушачите, да се пуши. В много европейски държави нещата са така. Ще направим обществена дискусия и ще решим въпроса. Вчера говорих с много хора и една част ми казват "браво", а други: "Пушачите да излязат навън."




Пускат застраховки срещу лекарски гаф
Застраховка и изплащане на компенсации при лекарска грешка. Това препоръчва доклад на Международния институт по здравеопазване и здравно осигуряване, изготвен с подкрепата на Българския лекарски съюзи и Съюза на съдиите в България. Според анализа в решаването на проблема със застраховането от лекарски грешки трябва да участва и съдът. Експертите твърдят, че още първите присъди за изплащане на компенсации на потърпевши пациенти ще доведат до катализиране на процеса.

Проучване показало, че като жертви на лекарски грешки през последните 5 години се определят 8,3% от българите. Между 5 и 15 000 нашенци търсят отговорност от докторите след техен гаф. В 60% от случаите става въпрос за смърт на близък. Като жертви на лекарски грешки предимно се определят млади, образовани, живеещи в най-големи градове хора, по-често жени.

Докладът предлага да се създаде гаранционен фонд за подпомагане, финансова компенсация и финансово обезпечаване продължаващото лечение на пациенти, пострадали от лекарска грешка или небрежност. Другата идея е да се направи единен национален регистър на лошите практики.


Не може за цигарите да сме по-католици от папата




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница