19 март 2012 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/14
Дата24.07.2016
Размер2.25 Mb.
#3556
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14
19 март 2012 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Труд 3

В. Труд 3

В. Труд 4

В. Труд 4

В. Труд 5

В. Труд 5

В. Труд 6

В. Труд 7

В. Труд 9

В. Труд 9

В. Труд 10

В. Труд 10

В. Труд 10

В. Труд 11

В. Труд 11

В. Труд 12

В. Труд 12

В. Труд 13

В. Труд 13

В. Труд 14

В. Труд 14

В. Труд 17

В. Труд 19

В. Труд 19

В. Труд 21

В. Труд 22

В. Труд 22

В. Труд 23

В. Труд 23

В. Труд 24

В. Сега 24

В. Сега 25

В. Сега 25

В. Сега 26

В. Сега 27

В. Сега 28

В. Сега 30

В. Преса 71

В. Преса 72

В. Преса 72

В. Преса 72

В. Преса 73

В. Преса 73

В. Преса 74

В. Преса 74

В. Преса 75

В. Преса 75

В. Преса 75

В. Преса 76

В. Преса 76

В. Преса 77

В. Преса 78

В. Преса 79

В. Стандарт 79

В. Стандарт 79

В. Телеграф 80

В. Телеграф 80

В. Телеграф 80

В. Телеграф 81

В. Телеграф 82

В. Телеграф 82

В. Телеграф 82

В. Телеграф 83

В. Телеграф 83

В. Капитал Daily 84

В. Земя 84

В. Земя 84

В. Монитор 85

В. Монитор 86

В. Монитор 87

В. Монитор 87

В. Монитор 88

В. Монитор 88

В. Монитор 89

В. Монитор 89

В. Монитор 90

В. Новинар 92

В. Новинар 92

В. Новинар 92

В. 24 часа 94

В. 24 часа 94

В. 24 часа 94

В. 24 часа 95

В. 24 часа 96

В. 24 часа 97

В. 24 часа 98

В. 24 часа 98

В. 24 часа 101

В. 24 часа 103

В. 24 часа 105

В. Дума 106

В. Дума 107

В. Дума 107

В. Дума 108

В. Дума 111

В. Класа 111

В. Класа 112

В. Класа 112

В. Класа 112

В. Класа 114

В. Класа 114

В. Класа 114




18.03.2012 г., с. 1
Реакторът за Белене е готов
Реакторът за първи блок на втората атомна централа „Белене" е сглобен и ще е готов за транспортиране към България в средата на април. Новината за довършителните работи по оборудването дойде от руската компания „Атомстройекспорт", въпреки че все още няма официална позиция на България дали централата ще се строи. Съобщението за довършването на реактора беше публикувано само два дни след отстраняването на министъра на икономиката Трайчо Трайков и ден след като премиерът Борисов обясни, че вероятно правителството ще плати оборудването, за да направи с него нов блок на АЕЦ „Козлодуй".


18.03.2012 г., с. 2
Руснаците сглобиха реактор за “Белене”
Съоръжението може да потегли към България в средата на април
Корпусът на един от реакторите за втората атомна централа “Белене” вече е сглобен. Съоръжението ще е готово за изпращане в България в средата на април, въпреки че все още не е ясно дали правителството ще задвижи проекта. Съобщението за сглобяването на реактора дойде от руския изпълнител “Атомстройекспорт” само два дни, след като Трайчо Трайков бе отстранен от поста министър на енергетиката. Една от версиите за смяната му е натиск заради позицията му по големите енергийни проекти, сред които е и “Белене”. Контролното сглобяване на реактора е един от заключителните етапи в процеса на изготвяне на корпуса, преди той да бъде готов за доставка на поръчителя, пояснява “Атомстройекспорт”, част от “Росатом”. Компанията добавя, че операцията е наблюдавана от представители на българската Национална електрическа компания, която е поръчител на оборудването. “Така “Росатом” изпълнява всички поети ангажименти по реализацията на проекта “Белене”, пише още в съобщението. Преди ден премиерът Бойко Борисов обяви, че реакторът за “Белене” може да бъде използван за нов блок на АЕЦ “Козлодуй”. Борисов се аргументира, че до момента за оборудването са платени 1,38 млрд. лв. “Засега имаме 2/3 произведен реактор и в един момент ще ни го направят с панделка и ще кажат: “Или си го вземате, или го даваме на Турция”, обясни премиерът и добави: “Още повече, че електрониката по него е на “Сименс” и “Арева” - германска и френска компании”. Борисов подчерта, че идеята за размяната е негова, а не на Трайков, който обаче първи обяви за подобна възможност. България все още няма окончателно решение дали да продължи проекта “Белене”. В края на месеца изтича поредният краен срок за уточняване на условията по договора с руската страна. Вероятно ще се търси удължаване.
Снимка на една колона – Все още не е ясно дали площадката на “Белене” ще остане само гьол.
Втори опит за първи блок
Първият реактор за “Белене” беше произведен още през 80-те години на миналия век, когато е решено, че ще бъде построена втора атомна централа. Той е платен и доставен в България, но 16 години престоява в склад на брега на Дунав, без да се използва. Причината е, че през 1991 г. е решено, че страната се отказва от мегаенергийния проект. Преди пет години част от направеното старо оборудване за “Белене”, включително и реакторът, бяха изкупени обратно от руската “Атомстройекспорт” за 205 млн. евро. Старият реактор, който е от второ поколение, беше рехабилитиран. От миналата година той работи в Калининската атомна централа в Русия.


18.03.2012 г., с. 2
Набуко” може да се скъси двойно
Трасето на бъдещия газопровод “Набуко” може да се скъси почти двойно от първоначално предвидени 3900 км. Мнозинството от акционерите по проекта са одобрили нов маршрут за тръбата, пише британският вестник “Файненшъл таймс”. Обновеният проект, който минава и през нашата страна, наречен “Набуко-запад”, ще се простира от турско-българската граница до Австрия. Според анализатори причината за промяната в плановете са политическите противоречия между Европа и Иран. “Набуко” трябваше да се снабдява с каспийски газ от Иран и Туркменистан. Сега акционерите в проекта се опитват да договорят доставки от азербайджанското находище “Шах Дениз 2”, за което трябва да се преборят с конкуренцията на още няколко проекта за газопроводи. Според говорител на “Набуко” първоначалният маршрут на тръбата все още се смята за привлекателен, но се обсъждат различни планове и още не е взето окончателно решение. В същото време турският в. “Хюриет” съобщи, че при посещението на премиера Бойко Борисов в Анкара следващата седмица България и Турция ще обсъдят възможността за строителство на връзка между газовите мрежи на двете страни. Тя ще е дълга около 80 километра и ще е между пункт в турската Източна Тракия и Хасково. Целта е България да си осигури доставки на газ от Азербайджан като алтернатива на руското синьо гориво.


18.03.2012 г., с. 4
Чистим София за Великден
Традиционното пролетно почистване на София ще започне т. г. на 2 април, съобщи вчера кметицата Йорданка Фандъкова. “Надявам се отново да се включат много хора, за да може да облагородим града”, каза тя. До края на март ще се чистят от наноси основните булеварди. Тогава ще приключат и аварийните ремонти на улиците, а от април ще започне плановото кърпене на дупките. За целта, както и м. г., са осигурени около 26 млн. лв. Списъците на улиците за ремонт се изготвят по предложение на районните кметове. След като бъдат запълнени дупките по основните булеварди, ще дойде редът и на улиците вътре в кварталите. Фандъкова припомни, че в края на май метрото ще продължи от жк “Младост” до бул. “Цариградско шосе”. Там се намира и най-големият буферен паркинг за 1300 коли. Строежът на метрото върви в срок и вторият лъч ще е готов през септември, отчете кметицата.
Снимка на четири колони - Чистим София за Великден Кметицата на София Йорданка Фандъкова инспектира вчера ремонта на ул. “Филип Аврамов” и ул. “Самара” в жк “Младост”. Тя обяви, че ще иска 2000 лв. глоба от “Топлофикация - София”, тъй като дружеството не е възстановило асфалта, след като е правило ремонт на част от пътя.


18.03.2012 г., с. 5
Плевнелиев поема дните на Ботев
Петя Фуренска

Президентът Росен Плевнелиев е приел поканата да поеме патронажа над Ботевите дни за целия период, докато заема първия пост в държавата. Това съобщи кметът на Враца Николай Иванов на заседание на организационния комитет на тържествата. В близките дни ще се направи преглед на състоянието на Ботевия път и ще се прецени какво ще бъде необходимо, за да бъде подготвен за предстоящия туристически поход от Козлодуй до Околчица. Има и идея да се възстанови старият паметник на Христо Ботев.




18.03.2012 г., с. 7
Фаталните числа носят политическа полза
Милена Бойчева

Наблюдателната общественост установи съвпадение във възрастта на двамата новопредложени министри - Делян Добрев (на икономиката) и Десислава Атанасова (на здравеопазването). И двамата са на 33. Случаен ли е изборът на премиера? Паранауката излага убедителни доводи, че Борисов е следвал заръките на свръхразум. Защото подвластните на 33 са орисани да се жертват за благото на ближните. Числото ги задължава към добросъвестност, ред и законност, милосърдие към слаби, болни и онеправдани. Каква по-подходяща индикация за един министър на здравеопазването, юрист по специалност като Десислава. А за министъра на икономиката като Делян има ли по-надеждна от атестацията на 33 - непоносимост към ограниченията и спънките, съзидание в полза на другите - даже и насила! “Насила хубост!” - ето печелившата формула да се възземе българската икономика. Забравете миналото И никакво обръщане назад. Забравете Николай Василев, който също бе министър на икономиката на 33, но напук благотворните вибрации икономиката не прокопса. Премиерът Сакскобургготски му даде втори шанс - да оглави транспорта. И той продължи да се тътри към глухия коловоз, докато царският мандат приключи, а избирателят загуби доверие във вълшебната сила на 33. Електоратът лесно се деморализира, понеже не знае, че енергията на магическото число става експлозивна, ако остане неразбрана. А помните ли безметежната усмивка на Валентин Карабашев, министър на търговията през 1993 г.? И той беше на 33. Зорлем издържа 1 година, подаде си оставката и сега като чуел за политика, потръпвал. И то си има обяснение: господарското число 33 задължава да се прави разлика между желанията и възможностите за тяхното осъществяване. Възможностите на Карабашев се оказали под нивото на желанията му. Защо са тези злополучни примери? За да ги има наум Лиляна Павлова, станала министър на регионалното развитие и благоустройството на 33 години. Възхитена от стремителната кариера на Павлова, в “Уикипедия” анонимен автор я представя като “първата жена-министър в сферата на строителството, считано от 1878”. Справочникът не е прецизен. Тя е първата жена-министър на строителството от основаването на Първата българска държава, което я прави исторически уникат. Повелителното ЗЗ я товари с две непосилни тежести - благоустройството на една порутена страна и мисията на жена - пионер в държавното управление. Явление сравнимо с първата жена космонавт Валентина Терешкова. Сравнението не е произволно, нито пресилено - “33 пръска лъченията на космическия родител”. Тези лъчения превърнаха сам Господ Иисус в изкупител на човечеството, а 33-годишната му възраст се нарича “Христова”. Възрастта на великото изпитание. Навярно и това е имал предвид премиерът при избора си на 33-годишни министри. 33 плюс 13 = възход Онези, които проникват в струящата от числата мъдрост, не ще подминат и съдбовната даденост: Сегашното правителство е 13-о поред от началото на демокрацията. А премиерът Борисов е роден на 13 юни. Което според семплите възприятия е знак на проклятието Юдино. Бабини трънкини! В Древния Египет са знаели, че стълбата към висшето познание има 13 стъпала. Последното от тях водело до блажените задгробни висини. А 13-ото правителство е последно стъпало към демократичното просветление. Не към гибел и разрушения, както би го тълкувала опозицията. Пък за родените на 13-о число нумерологията указва, че то ги прави практични, изпълнителни, надеждни. Тях фаталното число ги закриля, и най-успешен им бил всеки 13-и ден от месеца. Как пък не се намери един свестен нумеролог да посъветва премиера да иска оставките на негодните министри на 13 март. Язък! Тогава магическата комбинация между 33 и 13 със сигурност би повела страната към бляскави бъднини.

МИЛЕНА БОЙЧЕВА



18.03.2012 г., с. 9
Реакторът - на плажа в Доха
Георги Шарабов

На какъв носител да си сложи оставката Трайчо Трайков - това явно е съдбовен въпрос за вицепремиера Цветан Цветанов. Най-удобно било на хартиен. А самият министър бе сложен на ядрен носител и изхвърча със съответната скорост. Докато това правителство 3 години не събра кураж да каже честно на руснаците “да” или “не” за АЕЦ “Белене”, ето че реакторът вече е готов и след месец ще ни го пратят. На какъв носител - още не е ясно. Но това е от значение само за Цветанов. А данъкоплатците питат: Къде ще го сложим този реактор? И дали съдбата му няма да е същата като на предишния - да ръждясва на парчета в някое хале, докато се обезцени съвсем? Има и по-екзотичен вариант - да го подарим на Катар с молба да го монтират на плажа в Доха като паметник на българската глупост.




18.03.2012 г., с. 10
Катар - големите надежди
Ако случайно поискаш да си направиш снимка с катарец на улицата, считай желанието си за неосъществимо. Разходките не са от най-популярните социални активности в Доха, столицата на емирството. Не че непрекъснато е твърде топло или пясъчните бури връхлитат неочаквано. Просто шестлентовите пътища някак не подтикват да се разходиш по малките тротоари. Напук на свръхизвестните архитекти, които строят в Доха и за които градът навярно е място за живеене, а не за разходки с климатизирани автомобили, Доха е точно това. Градът изниква неочаквано в пустинята, със скупчени небостъргачи в т.нар. даунтаун, които въпреки височината си не превръщат катарската столица в нещо необятно. Доха е построена на пясък, изглежда като изкуствен луксозен метрополис, който едва ли някога ще има душа и туптящо от живот сърце. Странен живот Половин милион жители, очевидно родени с усещането за неограничеността на залежите от природен газ, живеят странни дни и нощи. Ако си ученик, животът ти е странен. Сутрин закусваш у дома, веднага след това огромна “Тойота Ленд Круизър” те отвежда до училище. Когато ученикът пристигне в училище, няма как да устои на предизвикателството - чипс и безалкохолно. Малко по-късно идва ред на сериозния обяд, уви, не единствен. Веднъж прибрали се обратно, децата получават нов обяд, вече домашен. Няма как да го откажат - да върнеш храна в Катар се счита за драматична обида, не си причинявайте това. Вторият обяд е тежък и включва обилно количество ориз и агнешко. Следобед - още малко лакомства, бисквитки и чипс, за да дойде време за вечеря, когато модната fast food се развихря с пълна сила. Родителите често поръчват бърза вечеря у дома или излизат навън. Ако ученикът се разходи до свой съученик, пак ще му се наложи да седне на маса. Не би следвало да бъде изненада, че хранителният пазар в Катар е необятен. А жителите на страната с най-висок брутен вътрешен продукт в света на човек от населението страдат от затлъстяване. Не си мислете, че репликата “да биеш път с камили през пустинята” е меродавна днес. Физическото натоварване отдавна е забравено и нито жежките преходи, нито разходките в пустинята, са модерни занимания. Климатизираният комфорт, безбройните слуги и бързото хранене нанасят непоправими щети. Според световно изследване Катар се нарежда на шесто място по затлъстяване на децата. До няколко години 73% от жените в Катар и 69% от мъжете ще бъдат определени като затлъстели. Затова не е изненада, че търсенето на пилешко и агнешко месо, пресни плодове и зеленчуци, както и всякакви други блага на земеделската продукция, е във възход. На международната изложба Агритек,която приюти и български щанд, земеделският ни министър Мирослав Найденов оправдано си тръгна с големи очаквания. “Катарците ще инвестират в България в производството на агнешко и пилешко месо, в производството на зърнени култури”, смята той. Катарците се притесняват, че доставките им на хранителни продукти не са диверсифицирани и евентуална криза в основните им доставчици може да се отрази на вътрешния пазар. Необходимостта от прясно, а не замразено месо, може да насочи погледите към български компании. Според Найденов представителите на държавната компания Хасад Фууд, отговорна за прехраната на добре похапващия си катарски народ, са поискали не само пилета и агнета, но предоставяне на пасища и земи за фураж. Българската страна е предложила катарци да закупят бившето помощно стопанство на УБО. Строежите Заедно с непреодолимите социални срещи на пълни трапези по няколко пъти на ден катарците обичат и лукса, който върви ръка за ръка с ненадейно сполетялото ги богатство. Трудно ще бъде да се посочи известен архитект, който да не е работил в Доха. Строежът на новата Доха изисква не само шантавите проекти на т.нар. стархитекти - няколко известни архитектурни студия. Необходими са и квалифицирани строители. Работата на строителите в Катар е на практика безкрайна - в новия бюджет е заложено, че най-голямото перо се пада на инфраструктурните проекти. Премиерът на Катар шейх Хамад бин Джасим Ал-Тани, който е подложен на непрестанен натиск от свои колеги от много страни по света за инвестиции, обяви пред премиера Борисов, че във всеки един инфраструктурен проект има място за български фирми, стига да положат достатъчно усилия: “Всички търгове тук са открити и напълно прозрачни. Могат да участват всички компании. Търсим предложения в сферите на строежа на пътища, канализации и строежа на метрото в Доха.” Да правиш бизнес с Катар се оказа нелека задача. На бизнес форума в 10 сутринта нямаше катарски бизнесмени, а представители на 103 български фирми напълниха залата за скучна Power Point презентация на английски език. На закриването на форума премиерите на Катар и България, вече пред представители и на катарския бизнес, обявиха, че канят всички родни компании да участват в търговете, както и в изложение, където да покажат своите стоки и услуги. Залата ще бъде безплатна. Друг е въпросът дали участието в подобен тип изложения има ефект. Премиерът на Катар изрази готовност емирството да инвестира в луксозен хотел в София, който да се помещава в стара сграда. София е на практика единствената европейска столица, която няма истински качествен петзвезден хотел. Липсата на такъв хотел реално проваля доста събития. В Доха обаче има доста такива хотели, те са пълни. Пълни с чуждестранни делегации, които търсят бързи долари и внушителни инвестиции. Местните вестници ежедневно отразяват срещи на премиера и емира с представители на различни държави. Ресурсите на емирството нажежават интереса на мнозина. Температурите в Катар също са доста високи. Популярен местен сайт рекламира голямо проучване за температурните нагласи на жителите на Доха. “Коя е перфектната температура в Доха?” пита сайтът в анкета с четири възможности за отговор - до 20 градуса, между 20 и 29, между 30 и 39 или над 40 градуса. Когато пристигаме температурата е на ръба на 30 градуса. Едно нещо обаче превръща Катар в истински глобален играч и това не е природният газ, а “Ал Джазира”. Телевизията променя нагласите на хората така, както нито един небостъргач или културна забележителност не биха успели да направят. Тръгваме си от Катар с обещаните първоначални инвестиции в размер на 100 милиона евро. На летището се разминаваме с делегация на Латвия. По-рано емирът се е срещнал с официални делегации от Сингапур, Пакистан и Парагвай. И така е всеки ден. Колкото и горещ да е той.
Снимка на три колони - Небостъргачите се извисяват един до друг, досущ като исполини на благоденствието. Те визуално очертават новата Доха, която се различава от старата Доха.
Милиарди за изкуство
За миналата година емирството е най-големият купувач на съвременно изкуство в света. Официалното обяснение е, че така се привличат платежоспособни туристи и се създава определен имидж на емирството. Това обяснение е близко до реалността. Останалата част от арт пъзела се нарежда от доброто око и страст на дъщерята на емира към изкуството. Картините, които тя купува, често надминават по стойност годишния стокообмен на емирството с държави като България. Само през 2009 г. например за Доха заминават 11 картини на Март Ротко на стойност 310 млн. долара. Година по-късно платното “Мъжете в нейния живот” на Анди Уорхол отлита за Катар срещу 63,3 млн. долара, а 71 милиона се плащат за 9 произведения от колекцията на френския режисьор и продуцент Клод Бери. Само за последните 5 години Катар е изсипал почти половин милиард долара в Щатите за произведения на изкуството. Днес в емирството са “Белият център” на Марк Ротко (срещу 72,8 млн. долара) и “Играчи на карти” на Пол Сезан за 250 млн. долара. Пазарът на съвременно изкуство в Близкия изток е около 11 млрд. долара, а Катар държи една четвърт от него. Когато даваш 250 млн. за едно платно, било то и на Сезан, изглежда реалистично да дадеш и 100 млн. на България, кой знае.

ДОХА КОНСТАНТИН ВЪЛКОВ Дарик радио,специално за "Труд"


19.03.2012 г., с. 1
Герои на нашето време
Христо Кьосев

Санитар хвърля бебешки трупчета на боклука въпреки правилата в болницата. Така е по-лесно. Кмет знае, че язовирна стена е напукана, но се ослушва и се надява да му се размине. Защото така е по-лесно. Шафнер заключва вратите на спалния вагон въпреки противопожарната забрана. Така е по-лесно... България щеше да е много по-хубаво място, ако повечето не избираха лесното. Или мислеха малко за последиците от действията си. Иначе снимката на изхвърлените зародиши фокусира в себе си прехода на България. Детски трупчета редом с празни опаковки от газирани напитки, минерална вода, мляко и чипа Каква по-ясна илюстрация за болно общество, в което консуматорството и безхаберието вземат връх над човещината. Именно човещината, заради която не пускаме потресаващите снимки на тази страница.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница