19 септември 2013 г. Тема: здравеопазване



Дата08.05.2018
Размер240.88 Kb.
#67920
19 септември 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Властта прие идея на „Труд"
Една от мерките на кабинета за битка със забавянията на администрацията са тримесечните и шестмесечните протоколи за получаване на лекарства да станат едногодишни. За тази промяна в. „Труд" се бори от месеци, след като екипът ни бе алармиран от пациенти, подложени на ходене по мъките, докато се сдобият с важния документ. А в първите дни, след като бе избрана за управител на здравната каса, д-р Румяна Тодорова обеща да увеличи срока на валидност на една година.

В правителствения план пише, че промяната е предложена от Областната администрация на Кюстендил.




Продаваме кола без нотариус

Кабинетът представи мерки за борба с бюрокрацията
Таксата за нотариус при купуване на кола втора ръка да отпадне. Това е една от мерките за намаляване на административната тежест, които кабинетът е обсъдил на оперативно заседание вчера. Предложението е на Асоциацията на вносителите на автомобили.

Според сегашния режим гражданите и фирмите плащат на нотариус при покупка на старо на кола, която е регистрирана в България.

Посещение в кантората могат да си спестят само тези, които купуват от официален вносител или от автокъща. Таксата варира в зависимост от цената на автомобила. Например за кола, която струва 6000 лв., купувачът плаща на нотариуса 108,50 лева.

„В ЕС няма такива практика. Тази мярка е била наложена заради спецификата на българските условия и е време да отпадне", каза вицепремиерът Даниела Бобева. Според нея мярката ще „зарадва широк кръг граждани", въпреки че по-голяма част от хората купуват коли, внесени от чужбина, за които не е необходимо да плащат такса на нотариус.

Нотариус Димитър Танев, доскорошен шеф на камарата на съсловието, коментира пред„Труд", че предложението е неудачно. Именно нотариусите следят при сделките дали не е ощетен интересът на общината – дали са внесени данъкът по прехвърлянето и данъкът за автомобила. От няколко месеца столичните нотариуси са „вързани" електронно със Столичната община именно с тази цел - да се прекрати неплащането на данъка. Иначе разходите за гражданите според Танев не били високи.

Предложенията при Бобева са давани от министерства, агенции, общински, областни и работодателски организации. В следващите 2 седмици всички предложения ще бъдат обсъдени между ведомствата, след което ще бъдат внесени за окончателно приемане от правителството.

Има съгласие да се облекчи процедурата за издаване на винетни стикери на хора с увреждания, каза Бобева. До седмица ще бъдат представени още 40 мерки за облекчаване на режимите в строителството.

Поредната мярка на Бобева предвижда европейските здравноосигурителни карти, които сега се издават за 15 дни, да се правят за 1 ден.

„И сега има случаи, в които ги издаваме за по-малко от ден: примерно на студенти или на българи, които заминават по спешност", казаха от фирмата изпълнител. Тя разполага с възможност за подаване на документите онлайн, затова лесно срокът на издаване може да стане само ден.


Лекари потвърдиха опасностите в кръвните центрове
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Внедряването на съвременни методи за изследване на хепатит В, С и СПИН в кръвните ни центрове ще струва колкото годишното лечение на 10 пациенти с хепатит. Това съобщи вчера д-р Станимир Хасърджиев, председател на сдружението за борба с хепатита „Хепаеист" и на Националната пациентска организация.

Той реагира след разследване на „Труд", което показа, че българите, на които ще бъде прелята кръв, са изложени на риск от заразяване с трите заболявания. Причината е, че кръвните центрове откриват хепатит В, С и СПИН със серологични тестове по метода ELISA. Те обаче установяват трите болести чак между 4 и 8 седмици след заразяването. А ако в този период инфектиран дари кръв, лекарите няма как да разберат за заразата и дарената течност ще отиде във вените на нуждаещия се от преливане заедно с вирусите.

Затова в 60% от света (включително в целия ЕС без България) кръвта се изследва чрез молекулярнобиологични техники, които се наричат NAT, ТМА и PCR. Те откриват вирусите на хепатит В, С и СПИН до пет дни след заразяването. Изследването по трите методики се извършва от апаратура, която струва около 100 000 лв. Кръвните центрове у нас са пет, т.е. нужни са 500 хил. лв. за оборудването им с модерната апаратура. „За проблема се знае отдавна, но хематолози, хепатолози и гастроентеролози говорят за него само помежду си", добави д-р Хасърджиев. Той се възмути, че чак след материали в медиите се предприемат мерки за решаване на различни проблеми. „Ето, наскоро се актуализира бюджетът, здравното министерство има средства, с които да купи апаратурата, гарантираща сигурност при кръвопреливанията", каза още Хасърджиев.

„От 6 г. ВМА разполага с метода на изследване на кръвта PCR, защото приемаме много пациенти с хепатит и за трансплантации. Затова при кръвопреливане при нас няма нито един инфектиран с тези заболявания", каза ген. Стоян Тонев, началник на Военната болница. Той потвърди, че рискът при серологичните тестове в т. нар. скрит период на трите заболявания до 8 седмици е реален (б.р. - когато няма как да се установи заразата). Но трябва да се промени и медицинският стандарт, който поддържа методиката ELISA.

,Друг проблем е, че няма национален регистър на кръводарителите, а нашите военни болници имат единна информационна система още от 9 г. Щом дойде дарител, ние веднага имаме информация за кръвта му", каза още ген. Тонев.

Депутати от здравната комисия също заявиха, че ще съдействат за решаване на опасния проблем с апаратурата за кръвните центрове.


Кабинетът не посмя радикално да намали административното бреме
Част от предложените мерки са спорни и вероятно ще отпаднат под натиска на интереси и лобита
Екип на „Сега“

Гордостта на първите 100 дни на правителството - сериозно намаляване на административната тежест, е на път да се окаже набор от половинчати мерки, по които има разногласия между самите държавни институции. Немалка част от предложенията ще имат спорен ефект и вероятно няма да влязат в сила заради съпротива от страна на заинтересованите страни.

В сряда правителството разгледа поредната порция от 89 мерки, които са предложени от министерства, областни и общински администрации и от бизнеса. Кабинетът "Орешарски" става поредното правителство, което създава работна група за обсъждане на електронното правителство. Най-вече е-услугите могат да намалят административното бреме, но досега всичко, направено дотук, по-скоро е безхаберно пилеене на пари. Правителството прие още на 1 август първия пакет от мерки за намаляване на административното бреме, но те още не са реализирани.

"Всяка една мярка върви с аргументи. На първо място - дали е необходима и дали е свързана с европейски регулации. Третият критерий е свързан с ефекта от тази мярка - дали влияе неблагоприятно върху гражданите или върху бизнеса", коментира новия пакет вицепремиерът Даниела Бобева. Тя добави, че се оценява и ефектът на мерките върху бюджета. Именно опасността да намалеят приходите от различни такси и разрешителни вероятно ще предизвика сериозен отпор от ведомствата, което с половин уста призна и Бобева.

Най-много предложения има в социалната и в здравната сфера. Две сериозни мерки за облекчаване на работодателите се предлагат от Областна администрация-Кърджали и дирекция "Модернизация на администрацията" в Министерския съвет. Първата идея е при удължаване на работното време по производствени причини да отпаднат изискванията за уведомяване на Инспекцията по труда и за предварителна консултация с профсъюзите. Предлага се удълженото работно време само да се отчита в специална електронна книга. Това би създало повече възможности за гъвкава заетост, която рядко се прилага на нашия пазар. В момента работодателят е длъжен да издаде заповед 3 дни преди да удължи работното време, а в двудневен срок да уведоми Инспекцията по труда. На практика тази регулация не работи. За 2012 г. са констатирани над 27 000 нарушения на законодателството, свързани с работното време. Въпреки тези аргументи социалното министерство е против, тъй като смята, че данните в електронните отчети могат да се манипулират.

Министерството подкрепя, но само отчасти, второто предложение - извънредният труд да се отчита в трудовата инспекция веднъж годишно, а не два пъти както сега. Предлага се дори изискването за уведомяване да отпадне изцяло, но предложението вероятно ще се дискутира. Социалните експерти обаче не са съгласни да отпадне воденето на специална книга, както предлагат двете институции. Мотивът им е, че книгата позволява да се трупа архив и да се правят проверки назад във времето. За м.г. в страната са декларирани над 10 млн. часа извънреден труд. Самото МТСП предлага мярка, която облекчава работниците - да пускат онлайн с електронен подпис или по пощата заявление за служебно прекратяване на правоотношенията си.

Бизнесът, синдикатите и неправителствени организации предлагат да отпадне декларация 7 за здравното осигуряване. Тя се подава от хора, които сами се осигуряват за здраве - в тази категория влизат трайно безработни, които не са осигурявани от държавата, както и неработещи студенти, навършили 26 г. Липсата на декларацията автоматично лишава хората от здравни права, дори да са превели вноските си в срок. Документът се издава от НАП, а тя реално има информация кога започва и прекъсва осигуряването. Областната администрация и здравната каса в Стара Загора предлагат и европейската здравна карта да се вади за 1 ден, а не за 15. Областната администрация в Монтана предлага разрешение и на друг тежък проблем - да се увеличи на 1 година срокът на валидност на протоколите за лекарства, които се отпускат от НЗОК. Сегашното заверяване на 3 или 6 месеца затруднява пациентите, лекарите и аптеките, смятат експертите от Монтана. Предлагат се още облекчения при регистрация или пререгистрация на лечебни заведения за извънболнична помощ, както и облекчения при издаването на разрешително за откриване на аптека.

Друго ключово предложение в пакета е да отпадне нотариалната заверка при прехвърляне на собствеността на автомобили. Предложението е направено от Асоциацията на вносителите на автомобили, но едва ли ще бъде прието радушно от Нотариалната камара, тъй като е сериозен приход за нотариусите. В момента таксата се определя като процент от сумата, на която се продава автомобилът. За таксиметровите компании пък се предлага да се регистрират само в Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", а не и в общината, както е сега. Тук съпротивата ще е на общините, които ще бъдат лишени от приходи.

Министерството на образованието предлага лицензионните режими за центровете за професионално обучение и центровете за информация и професионално ориентиране да преминат в регистрационни. Предлага се също да се намали броят на документи, необходими за разкриване на центровете.

Икономическото министерство залага на съкращаване на документите, които в момента се изискват от фирмите по Закона за стоковите борси и тържищата, по Закона за енергетиката и др. Предлага се лицата, които се занимават с дялово разпределение и в момента се вписват в публичен регистър, да не предоставят документ за търговска регистрация и удостоверение за актуално състояние, а това да бъде грижа на министерството. Отпада и част от документите, нужни за вписване в регистъра на лицата, които се занимават с обследване за енергийна ефективност и сертифициране на сгради. Предложението засяга около 330 вписани фирми с около 1000 физически лица персонал. Други около 3500 фирми, които внасят опаковани продукти, няма да бъдат задължени да уведомяват за това Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.

Външното министерство предлага разрешение на проблема с бавното издаване на временни паспорти на закъсали граждани в чужбина. Според МВнР процесът би се ускорил, ако получат достъп до базата данни за личните документи на българските граждани на МВР. Така би отпаднала и дължимата до момента такса от 30 лв. по Тарифа №4 на МВР.




ГЕРБ измисли нова форма на вот на недоверие - "цялостен, но разделен на части"

Бойко Борисов обясни отстъплението си с критики на Реформаторския блок и във "Фейсбук"
ЛЮДМИЛ ИЛИЕВ

ГЕРБ спешно преразгледа решението си за вот на недоверие за цялостната политика на кабинета "Орешарски" в искане само за новосъздаденото Министерство на инвестиционното проектиране (МИП). Макар с половин уста Бойко Борисов призна, че това е ставало заради обвиненията, че цялостният вот ще гарантира спокойствието на правителството за следващата половин година. А обяснението, че "ако решим да искаме многократно такива, ще девалвираме вотовете на недоверие", вчера доби ново измерение - вотът "пак ще е цялостен, но разделен на няколко части". Борисов обясни разколебаването с негативни реакции на лидерите на Реформаторския блок и на участници във "Фейсбук" групата "Протестна мрежа". "От това, което чух снощи от Радан Кънев, че с пълен вот за 6 месеца обслужваме БСП, това е много тежък упрек към нас и не мога да го допусна. Меглена Кунева е казала, че е по-добре с няколко частични вота на недоверие да се работи и да не се дава този комфорт от 6 месеца. Обадиха ми се няколко души от "Протестна мрежа". Най-малкото, което ще направя, е да го премисля с колегите", обясни експремиерът в парламента. Така ГЕРБ си осигурява възможност да поиска нов вот, когато пожелае, без да спазва срока от 6 месеца.

След заседание на ПГ на ГЕРБ Борисов обяви какво очаква опозицията да научи. "Нека обяснят защо смениха първия министър и след това да кажат какво работиха четири месеца, защо харчиха държавни пари, сгради, секретарки, шофьори, командировки, начина на назначения, какво свършиха за четири месеца", разпали се Борисов. После обаче объркващо допълни, че "по всички политики на правителството ще има вот на недоверие". Според него ставало дума за "поне 7-8 теми". "Утре мислим да започнем с инвестиционното министерство, защото всъщност няма такова министерство. Почваме ги оттук и ще стигнем до международната изолация, в която Орешарски изпадна", обясни новата си мъглява тактика лидерът на ГЕРБ, без да стане ясно дали има предвид поредица от вотове. Възможността за това бе отхвърлена във вторник от Цецка Цачева, която заяви пред "Сега", че дългосрочната стратегия на партията не включва подобни действия.

Тълкувателно решение на Конституционния съд от 1992 г. пък казва, че ако един цялостен вот не сполучи, предложение за нов не може да се прави на каквото и да е основание за следващата половин година, освен ако става въпрос за извършено в същия период нарушение на основния закон. Въпреки това юристът Цецка Цачева твърди, че "няма никакъв проблем друга партия, например "Атака", да поиска вот на недоверие и да се обърне към ГЕРБ, за да обсъдят евентуални общи действия".

Допълнителен щрих в темата внесе по-рано депутатът от БСП Антон Кутев, който обяви, че правителството има "кредит за резки реформи до края на годината". Готвените от управляващите промени били свързани със Закона за обществените поръчки, субсидирането на лечебните заведения в малките населени места, промяната в пенсионната система и др. По-късно той разясни какво е имал предвид - ако тези реформи не се случат, натискът върху кабинета ще стане толкова голям, че няма да може да свърши работата си.
РЕАКЦИИ

Лидерът на БСП Сергей Станишев определи проформулирания вот на недоверие като служебен, тъй като ГЕРБ търсела "начини за самоизява". "Това личи в объркването на Бойко Борисов и на ГЕРБ във връзка с мотивите - беше за цялостна политика, сега ще търсят поводи за конкретна политика, очевидно търсят начини да се изявят като опозиция", коментира Станишев. Според водача на ДПС Лютви Местан ГЕРБ дори е закъсняла с вота, защото са "деструктивни от първата секунда" към правителството. "ГЕРБ отдавна загубиха ролята си на говорители на големия български парламент - на българските граждани. В този смисъл вотът на недоверие е естествен, разбираем, чист партиен акт на партия ГЕРБ", обобщи той.




Световната банка
Лекуват ни лошо в 193 болници

20% от пациентите били в клиника без нужда
Качеството и ефективността на здравеопазването в България са на лошо ниво, а броят на недоволните пациенти расте. Това сочат изводите в доклада на Св. банка за застаряването на населението. Той ще бъде официално представен в петък. Големият брой болници и тяхната разпокъсаност е една от основните причини за неефективните здравни услуги, казват експертите на Световната банка. Поне 13 пациенти на ден се изписват от малките болници за интензивни грижи в европейските страни с добре организирано здравеопазване. В България обаче броят на болните, които напускат клиниките, е по-малък от 13 в 193 лечебни заведения от 275, показват анализите на банката. Броят на преминалите пациенти е много важен не само за ефективността на болниците, а и за качеството на услугите в тях. То е толкова по-голямо, колкото повече пациенти лекуват медиците.

Освен броя на болниците проблем за страната ни се оказва и подборът на пациентите. 20% от хората, които са били хоспитализирани, не е трябвало да се лекуват в болница, а при специалист или джипи, категорични са от Световната банка.

Застаряването на населението у нас поставя нуждата от задължителна промяна на здравните грижи, смятат още от банката. Задължително е страната ни да създаде условия за продължително лечение. Сред другите мерки, които експертите предписват, са преструктуриране на болниците, въвеждане на селективно договаряне от страна на касата с тях, както и на ДСГ като модел на финансиране. Също така повишаване на нивото на квалификацията на джипитата и специалистите в извънболничната помощ. За да станат факт промените обаче, от Световната банка са категорични, че ни трябва силен лидер с ясна визия.

Мария Чипилева


Младите лекари срещу учене без изпит
Младите лекари у нас се обявиха против идеята на здравното министерство да отпадне входящият изпит за специализация. Според тях той е по-обективен критерий в едно класиране, отколкото успехът им от университета. Опасяваме се от навлизането на корупционни практики и писането на фалшиви оценки в университетите, се казва в писмо на Асоциацията за развитие на медицинската общност. Бъдещите доктори предлагат изпит да няма само за специалности, за които има малко кандидати. Младите лекари искат и да се отпускат повече места за специализация, както и договорите им с болниците да станат трудови.


Свръхдозата кортизол убива кожата и обърква сърцето
Стресът ни сбръчква

Подмладете се с до 1750 кал на ден и повече гъби, орехи и маслини
Порторож - София

Мария Чипилева

Стресът убива кожата. Това показват резултатите от проучване на д-р Махди Акбърдех от Бостънския университет в САЩ. Те бяха представени на 4-ия международен конгрес на Югоизточноевропейския медицински форум. На него имаше лектори от 30 държави, сред които и България.

Стресът е един от най-големите бичове за красотата и младостта. Това показват не само житейските ни наблюдения, но и научните изследвания на Бостънския университет.

Появата на бръчки е едно от преките следствия на влиянието на стреса върху кожата, казва д-р Махди Акбърдех. Причината за това са нервните команди, които получаваме в стресови ситуации да свиваме мускулите на лицето си.

Така се получават и първите нежелани линии около устата и очите. Освен това в моменти на стрес човек е склонен да употребява повече алкохол и цигари, за да се успокои. Точно тези токсични вещества обаче са основен източник на свободни радикали в организма ни, които водят до остаряването му, обяснява д-р Акбърдех.

Друга основна причина за повяхването на кожата при стреса е повишеното освобождаване на кортизол. Това е хормон, който се произвежда от надбъбречната жлеза в случаи на стрес. Той е много важен, тъй като регулира кръвното налягане, функциите на сърдечно-съдовата система, протеина, въглехидратите и мазнините в тялото.

Недостигът или излишъкът от този хормон обаче може да доведе до сериозни проблеми в тялото. При свръхпроизводството му в условия на стрeс той засяга катаболизма на лицевите мускули, както и синтеза на простагландини. Повишаването на нивата им разрушават капилярите на кожата, което пък намалява притока на кислород, обяснява

д-р Акбърдех. Повишеният кортизол оказва влияние и върху дължината на теломерите - краищата на хромозомите, а това намалява плътността на клетките в кожата. Стресът е пряко свързан и с появата на заболявания като псориазиса, екземите и албинизма, казва още д-р Акбърдех. Повишеният кортизол води и до увеличение на възпаленията в организма, до отслабване на имунитета и до унищожаване или намаляване на функциите на клетките.

Например нивата на серотонина и допамина стигат до тези, които са характерни за депресивни състояния. Въпреки че връзката между остаряването и стреса все още не е напълно изяснена, учените вече имат рецепта за намаляването на пораженията му.

Ако човек не успее лесно да се пребори с хроничното безпокойство, той може да промени навиците си. Добре е да наблегне на храни, които имат противовъзпалителен ефект като гъбите, маслините, рибата, орехите, канелата, джинджъра, съветва д-р Акбърдех.

Освен това е хубаво да се приемат до 1750 калории на ден вместо 2100 или 2500. След съвет с лекар човек може да ползва и хормонотерапия.

Междувременно учените обещават, че ще продължат да работят върху хапчета чудо, които да ни държат по-дълго млади, красиви и щастливи.

* Как нервите влияят на имунната система - четете в следващия брой за откритията на акад. Владимир Овчаров


ВМА с отделен бюджет, защото само 12% от пациентите са служители на Министерството на отбраната, 82% са цивилни граждани от цялата страна. Такова предложение е отправил в писмо до премиера министърът на отбраната Ангел Найденов.

Той ще настоява и парите за мисии зад граница да се извадят от общата бюджетна рамка, тъй като това са мисии на България, а не на МО.




Брюксел ще филтрира болниците ни

В ЕК и Световната банка пишат критерии за клиниките, за да работят с касата
Жулиета НЕДЯЛКОВА

Чиновници от Брюксел и експерти от Световната банка ще определят новите критерии, на които трябва да отговарят болниците ни, за да сключат договор с касата, съобщиха от здравното министерство за „Преса". Така от ведомството се надяват поне 1/3 от 360-те лечебни заведения, които в момента ползват НЗОК, да отпаднат от списъка. Според сега действащото законодателство касата е длъжна да сключи договор с всеки нов играч на пазара на здравни услуги.

Част от новите критерии всъщност ги има и сега - колко персонал трябва да има дадена болница, с каква апаратура да разполага, каква част от спешните случаи да може да поема и т.н. Според запознати тези изисквания ще бъдат завишени така, че голяма част от лечебните заведения да не могат да ги покрият и да отпаднат от пазара. Освен това ще бъде включен и нов измерител - качеството на предлаганата услуга и резултати от лечението. В момента показатели като брой усложнения и ниво на смъртност не се вземат предвид при сключването на договор с касата.

Критериите, които се подготвят заедно с наши експерти, ще залегнат в нов закон, който много ясно ще регламентира кой, къде и каква точно болница ще има право да открие, ако иска тя да ползва пари от здравни вноски. Държавата ще може да определя дали София например има нужда от поредна кардиологична или ортопедична клиника. Проектът за този закон трябва да е готов следващата година и да влезе в сила от 2015 г.

„Идеята е здравното министерство да каже: искате да строите болница? Става, но бъдете така добри тя да е в Ловеч и да е многопрофилна. Искате в София, добре, но столицата има нужда от легла за инфекциозни заболявания и педиатрична помощ", обясни д-р Иван Кокалов, председател на федерацията по здравеопазване към КНСБ. Според него лечебните заведения вече няма да са търговски дружества, а ще се регистрират като публични. Това означава, че независимо от собствеността си те ще бъдат разделени на две - такива, които ще работят без печалба, и болници, които ще могат да формират печалба. Първите ще получават допълнителна субсидия от държавата, докато вторите ще разчитат само на доходите си.


При фалит

Късаме с шефа по пощата
Работодателят сам ще решава дали да удължи трудовия ден

Вадим за ден здравна карта за ЕС, дипломите – вече и на чужд език
Пламена Тодорова

При фалит на работодателя вече ще можем да прекратим договора си с него по пощата. Това предвижда една от 88-те мерки за намаляване на административната тежест, които екипът на вицепремиера Даниела Бобева предлага на кабинета. Сега, ако работодател прекрати дейността си, но не може да бъде намерен на адреса на управление на фирмата, служителите му не могат да подадат предизвестие за прекратяване на трудовите си договори. Следват проверки на Главна инспекция по труда (ГИТ), НОИ и НАП. На финала работникът трябва да отиде лично до ГИТ, за да подаде заявление. Предложението на социалното министерство е с промяна в Кодекса на труда да се предвиди възможност служителят да подаде по пощата или с електронен подпис това заявление. Така „значително ще бъдат облекчени работниците, когато работодателят е недобросъвестен, както и когато адресът на управление е в друг град", посочват от МТСП. По данни на ведомството през 2011 г, в ГИТ са постъпили 250 искания за прекратяване на трудов договор, от които само 4 са одобрени и договорите са прекратени. През 2012 г. са постъпили 282 искания за прекратяване на трудов договор, от които 122 са одобрени и договорите са прекратени. Вчера парламентът окончателно одобри и друг текст, засягащ служители във фалирали фирми - заплатите, които ще получават при банкрут на дружеството, скачат от три на шест до 1200 лева всяка. Гъвкаво Друго предложение на МТСП е да отпадне дългият съгласувателен режим, ако работодател иска удължаване на работното време по производствени причини. Сега шефът трябва да мине през ГИТ и синдикатите, за да получи зелена светлина. С мярката „ще бъдат облекчени всички работодатели, на които се налага да удължават работното време по производствени причини и ще създаде много по-гъвкави условия на труд. За 2012 г. общо са били декларирани над 10 млн. часа извънреден труд", посочват от социалното министерство. Отпада и шестмесечното отчитане на положение извънреден труд. То ще става веднъж в годината. Високо При издаване на лиценз за организиране на хазартни игри ще продължават да се изискват имената и ЕГН-тата на ползвателите им от разстояние, но отпадат .постоянният адрес, номерът на документа за самоличност и др. Има и предложение за отпадане на регистрацията за извършване на таксиметров превоз пред общината и да остане такава само пред Автомобилна администрация. Отпада и декларация образец №7 за самоосигуряващите се лица, тъй като НАП може да вземе тези данни и сама. Така автоматично отпада и глобата за неподаването й, която започва от 500 лв. нагоре. Тя е „висока за безработните български граждани", пише в мотивите за предложението. Да се намали срокът за издаване на европейска здравноосигурителна карта от 15 дни на един, а валидността й да е 2 г., а не 1 г, както сега, е друга облекчителна мярка. Предлага се още дипломи за всякакъв тип образование да се издават и на други езици освен на български. Така ще се избегнат разходите на гражданите за преводи и заверки във външно министерство.




Пускат електронни търгове за лекарства
Първите електронни обществени поръчки ще са за лекарства. Това съобщи вчера вицепремиерът Даниела Бобева. Това ще стане, ако парламентът одобри промените в Закона за обществените поръчки. Електронните обществени поръчки са не само по-модерни, но и при тях ще се намали възможността от измами, смятат от бизнеса. От средата на октомври български студенти от други държави ще могат да кандидатстват за електронни стажове, съобщи още вицепремиерът. Бобева каза, че сега те не са могли да черпят опит в администрацията, защото нямало как да дойдат на интервюта в България.


Нова инвитро технология увеличава шанса за зачеване

Инкубатор като матка спасява ембриона от стрес
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Инкубатор със свойствата на матка спасява ембриона от стрес и му осигурява условия, максимално близки до тези в майчината утроба в първите дни след зачеването. Новата техника се прилага при метода инвитро. Това съобщи микробиологът Румен Димитров от Акушеро-гинекологичния център за асистирана репродукция „Димитров” в София, където технологията се прилага за пръв път и вече успешно.

Методът представлява нов начин за култивиране на човешки ембриони. Той на практика е устройство, което е конструирано по начин да имитира движенията на ресничките в маточната тръба. Така не само се повишава успеваемостта на зачеването чрез асистирана репродукция, но и се поддържа добро ниво на метаболитните процеси на оплодената яйцеклетка, докато тя бъде имплантирана в утробата на майката. По този начин ембрионът се предпазва и от вредните вещества, които сам отделя.

Суперинкубаторът е германска разработка и се ползва в страни, където

инвитро технологиите са от изключително висок клас, поясни микробиологът Румен Димитров. Екипът от лекари в българската клиника са минали специален курс на обучение и практика по прилагането му в медицинския университет в град Улм – Германия.

Досега т. нар. култивиране на ембриона е ставало също по високотехнологичен метод, но статично, без възможността той да се чувства в естествена майчина среда. По думите на Димитров чрез инкубатора имитатор лекарите приближават метода инвитро максимално до природния инвиво.

След като се осъществи оплождането на яйцеклетката в лабораторни условия, лекарите ги „култивират” в специално устройство. Имплантирането им в майката за износване на плода и раждане стане максимум до петия ден.

Съчетаването на изключително качествени методи и среди, които се използват вече в АГ центъра, и заедно с такава динамична система за култивиране на ембрионите увеличи реално шансовете за бременност, подчерта Димитров и припомни, че асистираната репродукция се поема от Националната здравноосигурителна каса.




В Канада

Произведоха кръв от кожа
Канадски учени произведоха кръв от човешка кожа. Новият метод дава шансове за лечението на редица болести, включително и онкологични. Това съобщиха от института „Макмастър” за изследвания върху стволовите клетки и рака в Хамилтън, Онтарио.

Методът ползва човешки кожни клетки, за да ги превърне в кръвни клетки със същия генетичен подпис. Процесът е улеснен, защото не се прибягва до сложни и противоречиви от етична гледна точка процедури, свързани с ембрионни стволови клетки, заявиха учените.

Смятаме, че в бъдеще ще можем да създаваме кръв по по-ефикасен начин, отбеляза ръководителят на изследването проф. Мик Бхатия. Перспективата на пациент да бъде прелята кръв, произлязла от собствената му кожа, дава надежди, че един ден при хората, нуждаещи се от кръвопреливания, няма да е нужно да се прибягва до използване на банки кръв от кръводарители. Според изследователите откритието ще даде възможност на пациенти, подложили се на химиотерапия, да понесат по-дълго лечение без сегашните прекъсвания, които позволяват на организма да се възстанови, но същевременно и дава „прозорец” на туморите да се активизират отново през това време. Откритието им позволява на базата на парче кожа с размери 4х3 см да се създаде достатъчно кръв за кръвопреливане, като се избегнат рисковете от инфекции.


Директорът на MБАЛНП „Св. Наум” проф. Иван Миланов:
Есенното равноденствие отприщва синдрома лъв-мишка

Близването на алкохол докарва мощно главоболие
Веса Георгиева

- Проф. Миланов, известно е, че на прехода към есента, около есенното равноденствие, което тази година ще настъпи на 23 септември в 0 часа и 18 минути, се отключва един от най-тежките типове главоболие. Колко трае рисковият период?

- Седмица преди есенното равноденствие и десетина дни след това се събужда така нареченото кластърно главоболие. Кластър на латински означава „грозд” - с други думи то се явява само в определен период от време и той най-често съвпада с равноденствието – есенно или пролетно. Тази година Слънцето ще премине през точката на есенното равноденствие на 23 септември, което слага край на лятото и начало на астрономическата есен в Северното полукълбо. При някои хора обаче биологичният часовник е малко „разместен”. Затова казваме, че най-мъчително и тежко главоболие – кластърното, се явява около втората половина на септември.

- Какво е характерно за този вид главоболие?

- Това главоболие е доста екзотично, защото се явява по-рядко от другите видове. Затова пък е най-силното познато на човечеството. Пристъпът идва с много силна болка. Дори според някои законодателства, ако болният докаже, че е извършил престъпление по време на пристъп, това се приема за смекчаващо вината обстоятелство. Пристъпите, въпреки че са силни, са сравнително кратки – траят около 40 минути.

- Къде боли най-много?

- Обикновено боли около очите и зад тях. Болката може да се разпространи в цялата половина на главата.

- Може ли да се обърка с пристъп на мигрена например?

- За разлика от мигрената при пристъп на кластърно главоболие окото сълзи и съответната ноздра се запушва. Това са така наречените автономни вегетативни симптоми, които придружават пристъпа на главоболие. Те са ориентир за лекарите. Заедно е това пристъпът се придружава от промени в настроението. Болният става много агресивен, възбуден е силно. И за разлика от тези с мигрена, които се крият на тъмно, лягат и се свиват в леглото, тези крачат нагоре-надолу и често са доста агресивни. Тези 2 признака обикновено насочват към кластърното главоболие. Вярно е, че кризата е кратка, но през деня може да има до 10 пристъпа, които идват през определен интервал от време. Най-често са 2-3 и обикновено настъпват по време на сън през нощта. Човек се събужда от страшно главоболие. Това продължава около месец и изчезва изведнъж до следващото равноденствие.

- Хранителният режим влияе ли и кое влошава състоянието?

- Храната не се отразява и смятаме, че няма отношение. Докато близването на алкохол, дори и половин бира, докарва страшен пристъп. Не говорим въобще за концентрат. Той съвсем влошава състоянието. Така че в този период болният не бива да близва алкохол. Другото ограничение е, че при криза не бива и да пуши.

- Защо?


- Допуска се, че тютюневият дим дразни една вегетативна структура в носа и по някакъв начин засилва пристъпа.

- А двигателна активност или спортът отразяват ли се?

- Двигателната активност не се отразява и няма отношение към този вид главоболие.

- Как може да се предпазим от пристъп и какво е лечението?

- Не можем да се предпазим. Няма профилактика, за разлика от другите типове главоболие. На практика, щом настъпи този период, болният трябва да мисли за лечение на пристъпа. Защото проблемът е, че кризата трае 40 минути и няма такова лекарство, няма такава таблетка, която да се изпие и да подейства толкова бързо, че да успокои болката. В чужбина се продават спрей, който се пръска в носа и намалява силата на болката. Най-доброто лечение е дишане на кислород, както в болниците се подава - със скорост 7-14 литра в минута. В Западна Европа в аптеките се продават малки бутилчици с маска, които могат да се вземат под наем. У нас това не се предлага. Кислородът обаче остава най-ефективното лечение.

- Мъже или жени са по-засегнати от този тип главоболие?

- Много по-често това главоболие засяга мъже. И по-рядко жени и то тези от „мъжки тип”.

- Бихте ли пояснил по-подробно за типажа – явно има такъв?

- В научната литература е описан психологичният портрет на човек, който е предразположен към този тип главоболие. Това е тип мачо, който пуши много и е любител на чашката. Външният му вид е доста решителен. И повечето жени, които са засегнати от този вид главоболие, отговорят на този портрет. Навремето този синдром носеше името „лъв-мишка”, защото човек в ежедневието си е силният лъв, а като получи пристъпите, става мишка и жена му го води в кабинета на лекаря за ръка.

- А ако човек живее в климатичен пояс, в който няма 4 сезона, например на тропика, ще получи ли този тип главоболие?

- Това е най-загадъчното главоболие. Причината още не е открита, не се знаят и механизмите, които го ръководят. Известно е, че мозъкът си има часовник - това са така наречените циркадни ритми. Ама как с такава точно той определя кога това да се случи и защо главоболието се отключва точно при смяната на тези два сезона, не е ясно. На това науката няма отговор. Няма разлика обаче в различните нации – значи главоболието съществува и там, където няма смяна на сезоните.


Съгласие” ще започне продажба на общи застраховки

Компанията доскоро беше здравен фонд, който получи допълнителен лиценз от КФН
Весела Николаева

Още една компания ще започне скоро да предлага общо застраховане – това е "Съгласие", която преди няколко дни получи допълнителен лиценз от Комисията за финансов надзор. Той позволява на компанията да сключва имуществени и няколко вида автомобилни полици без "Гражданска отговорност".

На дребно

"Съгласие" има намерение да вземе скоро лицензи и за задължителната автомобилна застраховка и да започне предлагане на продуктите си", обясни пред "Капитал Daily" председателят на съвета на директорите Милен Марков. Дружеството ще се ориентира по-скоро към продажбите на дребно и ще изгражда структура в цялата страна, добави Марков.

Допреди няколко месеца "Съгласие" беше здравен фонд, но се прелицензира като застраховател според новите законови изисквания. Това направиха и други здравни фондове, като получиха лицензи за продажба на здравни застраховки, а някои разшириха дейността си и с допълнителни имуществени и автомобилни полици. Според получените досега разрешения "Съгласие" ще може да застрахова имущество, товари, релсови превозни средства, да издава "Автокаско", както и "Обща гражданска отговорност".

Задължителен приход



Всички тези застраховки по правило дават доста малка част от общите премии в застраховането – по данни на Комисията за финансов надзор над 40% от всички приходи се дължат на задължителната автомобилна "Гражданска отговорност". При продажбите на дребно до индивидуални клиенти продуктът заема още по-голям дял. Голяма част от имуществените застраховки се сключват заради ипотечни кредити, а и кризата оказа сериозно влияние върху продажбите на всички видове полици.

Като здравен фонд "Съгласие" беше сред най-малките на пазара – към края на юни пазарният му дял беше 0.2%, с по-малко от 50 хил. лв. събрани премии за първото полугодие на тази година. Собственици на ЗД "Съгласие" са няколко компании, които са свързани с холдинга "Химимпорт". Най-голям дял в дружеството държи Тексим банк (49.75%), следван от "Холдинг Център" (25.65%), "Сила холдинг" (9.75%), пенсионна компания "Съгласие", "Финанс консултинг" и "Нова индустриална компания", всяко с дял от по 4.95%.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница