2 април 2009 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/6
Дата30.03.2017
Размер0.8 Mb.
#18109
  1   2   3   4   5   6
2 април 2009 г.
ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В.Стандарт 2

В.Новинар 5

В. 24 часа 8

В. 24 часа 8

В. 24 часа 8

В. 24 часа 9

В. 24 часа 9

В. 24 часа 10

В. 24 часа 12

В. Монитор 12

В. Монитор 13

В. Монитор 14

В. Монитор 14

В. Монитор 15

В. Монитор 15

В. Монитор 16

В. Монитор 16

В. Монитор 18

В. Монитор 18

В. Монитор 19

В. Монитор 19

В. Монитор 20

В. Монитор 20

В. Монитор 22

В. Труд 22

В. Труд 23

В. Труд 23

В. Труд 23

В. Труд 24

В. Труд 24

В. Труд 25

В.Труд 27

В. Дневник 27

В. Дневник 28

В. Дневник 28

В. Дневник 29

В.Дневник 31

В. Класа 33

В. Класа 33

В. Класа 34

В. Класа 35

В. Дума 35

В. Дума 35

В. Нощен труд 38

В. Пари 38

В. Сега 43





02.04.2009 г., с. 1
Киров “се появи” на първи април
Изчезването на крупния бизнесмен Киро Киров става още по-загадъчно. Навръх Деня на лъжата репортер на "Стандарт" получи есемес, пуснат през интернет. За него се твърди, че е подписан от Киро Киров, а текстът е лаконичен: "Следете си служебния мейл. Ще получите указания за връзка с Киров."


02.04.2009 г., с. 6
Киров “се появи” на първи април
СОФИЯ. Изчезването на крупния бизнесмен Киро Киров става още по-загадъчно. Навръх Деня на лъжата - 1 април, репортер на "Стандарт" получи кратък sms, пуснат през интернет. За него се твърди, че е подписан от Киро Киров, а текстът е лаконичен: "Следете си служебния мейл. Ще получите указания за връзка с Киров".

Полицейски експерти останаха изненадани от съдържанието. "Не прилича на майтап. Няма оценки, каквито би съдържал шеговит sms. Човек трудно би използвал подобна фразеология, като служебен мейл, ако иска да изкаже мнение", смятат те.

Междувременно стана ясно, че и вчера не е поискан откуп за Киров. "Никой не звъни на мобилните телефони на близките, макар те вече да са публична тайна. Семейството е все по-изнервено", коментираха разследващи. Според експертите този психологически подход се нарича "позиционно изчакване". То води до истерия. И когато ти се обадят, дори се чувстваш благодарен, обясниха полицаи. Те обаче също застъпват версията, че да няма отвличане също е много вероятно.


02.04.2009 г., с. 7
Продават апартаменти на безценица

в Бобов дол. Жилищата са по около 60-70 квадрата, а началните им цени са между 3500 до 7700 лева. Те ще бъдат предложени на търг на 14 април от обявената в ликвидация мина "Колош-БД". На тезгяха ще бъдат извадени над 100 домове. Повечето от тях се нуждаят от ремонт, но много софиянци вече са заявили, че искат да ги купят за родителите си.




02.04.2009 г., с. 7
Снимка на три колони - Студенти от Американс­кия университет в Благоевград започнаха пролетни­те ремонти и почиства­не на ВУЗ-а


02.04.2009 г., с. 9
БТК разпродава имоти в Бургас
Телекомът оставя на улицата 120 души в морския град
БТК ликвидира офисите си в Бургас и започва масови съкращения, алармираха вчера от кабинета на кмета на морския град Димитър Николов. Градоначалникът получил информацията за подготвяното закриване неофициално от служители на БТК. Според тях над 120 души ще бъдат съкратени в най-скоро време, а центровете на телекомуникационната компания ще бъдат окончателно закрити. От ръководството на монополиста вече са предупредили служителите си в морския град за подготвяната ликвидация на звеното. Кметът Николов изпрати вчера официално писмо до шефовете на БТК, в което ги моли да преразгледат решението си и да направят всичко възможно служителите да запазят работата си. Той предлага на изпълнителния директор на телекома Бернар Москени в прав текст съвместно сътрудничество между общината и компанията, за да се избегне масовото съкращение. Междувременно стана ясно, че БТК вече е обявила за продажба около 70 имота в Бургаска област, сред които и най-голямата офис сграда в центъра на морския град, която е с 16 000 кв. м площ. Според служители на компанията разпродажбата тече от близо два месеца. Половината от най-апетитните имоти вече били предварително договорени. На над 1 млрд. лв. са оценени всичките близо 2000 имота на БТК. Най-скъпо се продават 17 000 кв. м на столичната ул. "Гурко" 4. Телефонната палата в София е оценена от брокери на 3000 евро за кв. м. Така само за нея БТК иска поне 51 млн. евро. През септември 2008 г. общо събрание на БТК гласува отделянето на имотите в дружеството "БТК Имоти". Тогава Министерството на транспорта, собственик на "златната акция" в телекома, обжалва решението на общото събрание. Но срокът, в който правителството има контрол върху БТК чрез "златната акция", изтича през юни. През последните месеци пазарът на имоти беше ударен от световната криза. Но въпреки това цената само на имотите е в пъти повече от сумата от 230 млн. евро, за която през 2004 г. 65% от акциите на БТК бяха продаден на "Вива венчърс".

Елена ДИМИТРОВА



02.04.2009 г., с. 10
2000 фирми под данъчен прицел
Некоректни длъжници завличат хазната с 5,6 млрд. лв.
Над 2000 фирми попадат под прицела на данъчните в акцията за повишаване на приходите в хазната. Всяка от тези фирми дължи на бюджета над 5000 лв., а общите им дългове са на стойност над 580 млн. лв. Точно такава е сумата на ДДС-то, което хазната пък трябва да върне на бизнеса. Оказва се, че ако държавата успее да събере борчовете на тези некоректни 2000 фирми, ще може да се възстанови цялото ДДС към коректните дружества, без хазната да усети липсата на парите. Част от мерките на новия изпълнителен директор на Националната агенция за приходи Красимир Стефанов за повишаване на приходите в хазната са насочени именно към тези длъжници. В цялата страна инспектори влизат в офиси и магазини, за да опразнят касите на длъжниците. След такава акция длъжникът обикновено намира пари да се издължи. За да накарат длъжниците да си платят, данъчните искат отнемане на разрешителните им за оръжие, както и отнемане на задграничните им паспорти.

Големите длъжници към хазната са разделени в две групи. В първата влизат 8507 граждани и фирми с борчове над 5000 лв., като общите им задължения са над 5,6 млрд. лв. Но те нямат имущество и пари в банки, не се явяват в офисите на данъчните, след като бъдат повикани. Затова събирането на борчовете от тях е много трудно. В тази група влизат както предприемачи, които са фалирали и нямат възможност да си платят данъците, така и дедесари, които са участвали в схеми за източване на ДДС. Фирмите, които се регистрират специално за източване на хазната, често се прехвърлят на клошари без имущество и държавата не може да си събере парите.

Във втория списък с големи длъжници влизат 2018 фирми с борчове от 580 млн. лв. Те също не си плащат към хазната, нямат пари в банки, но имат имущество, върху което може да се наложи запор. Именно срещу тези фирми и граждани, които не се явяват при покана в данъчното, но развиват някаква дейност, са насочени стрелите от акцията на НАП за принудително събиране на борчовете.

Заради кризата, която вече се усеща в България, към големите длъжници са добавени над 100 фирми само за месец. А борчовете им надхвърлят 60 млн. лв. Сред новите длъжници има строителни компании и търговци на метали, които пострадаха най-много от кризата.



Стефан Кючуков


02.04.2009 г., с. 11
Икуест” търси пари за “Супер Боровец”
Ивестиционният фонд Equest Investments Balkans Ltd продава компании у нас, за да осигури пари за проекта "Супер Боровец", в който е мажоритарен акционер. Това съобщиха от листнатото на Лондонската борса дружество, написа investor.bg. Инвестицията в бъдещия най-модерен зимен център у нас е над 800 млн. евро. Equest предприе редица промени в управлението си, след като във фонда се включиха нови акционери. Това са Оманският държавен фонд, който заедно с Equest създаде дружество, с което взе 67% от проекта "Супер Боровец". Дялове в Equest е закупил и базираният в Милано инвестиционен фонд Kairos Investment Management Ltd. Целта на Equest е да се откаже от компаниите, които не са основни за дейността му. Така ще се подобри ликвидността и ще се съберат свежи пари за покриване на задълженията на фонда в условията на криза. Още през септември 2008 г. Equest обяви за продажба компанията за имоти Pelican. Нейна собственост са сградите на бившите столични кина "Сердика", "Изток", "Урвич", "Европа палас" и бившата фабрика "Родакар" във Варна. Фондът обмисля да намали или продаде дела си от 37,72% в застрахователната компания "Уника България" АД до 2010 г. От фонда съобщават, че ще "преоценят своите опции във връзка с инвестициите си" в "Авто Юнион". Компанията е дистрибутор на автомобили с марките "Алфа Ромео", "Мазерати", "Мазда", "Ланчиа", "Фиат", "Опел" и мотоциклети "Веспа", "Пиаджио" и "Гилера".


02.04.2009 г., с. 11
Оглеждат имоти, без да купуват
Четири пъти са се увеличили огледите за покупка на имот през първите три месеца на годината, сочи анализ на компанията за недвижими имоти "Бългериан Пропъртис". Всеки ден на пазара за продажба или наем в големите градове се предлагат десетки апартаменти, офиси и магазини. Но сделките са по-малко от първото тримесечие на на 2008 г., тъй като купувачите вземат решения по-бавно и изчакват най-добрата оферта. Реализираните сделки са предимно със заможни купувачи, които разполагат със собствен капитал и на цени като средните за 2008 г. Отстъпките от офертите са между 10-20%. За пръв път от 6 месеца насам през март броят на сделките с имоти е по-голям от предходния месец. Това е положителен сигнал, но не е повод за прекален позитивизъм и еуфория, коментират от компанията.

През първото тримесечие на 2008 г. двустаен апартамент в кв. "Лозенец" в София се е купувал за 100 000 евро. През 2009 г. същият апартамент се купува за 80 000 евро - с 20% по-малко.




02.04.2009 г., с. 14
Кушлев проверява Лупи 22 г. назад
Проверявали сме разходите на Александър Томов 22 години назад от настоящия момент до последната стотинка. Това заявиха за "Стандарт" от комисията "Кушлев" вчера. Това ще рече, че са проверявани дела и документи от времето, когато Лупи е бил икономически съветник на тогавашния премиер Георги Атанасов. Комисията "Кушлев" установи, че разходите надвишават с близо 5000 минимални работни заплати доходите на Томов и запорира имотите му. Парите, които бизнесменът е пръскал щедро през годините, са били за издръжка на семейството му, за покупки, пътувания в чужбина и самолетни билети, заявиха от комисията. Според член 17 от Закона за отнемане в полза на държавата на имуществото, придобито от престъпна дейност, хората на Кушлев имат право да поискат от Томов да им представи писмена декларация. "Ще връчим на Александър Томов декларацията през другата седмица", уточняват от екипа на проф. Кушлев. В декларацията Лупи трябва да опише своите и на семейството си имоти, влогове, произведения на изкуството, дялово участие в дружества, банкови сметки, източниците на средствата, основанията за придобиване на имуществото и за издръжка на семейството, задълженията към трети лица. Томов трябва да предостави на комисията документа в 14-дневен срок. Според закона, ако той подаде декларацията непълна или откаже да я попълни, до доказване на противното се счита, че недекларираното имущество е придобито от престъпна дейност.

Антония Кюмюрджиева



02.04.2009 г., с. 3
Увеличиха срока за получаване на заема за метрото
Увеличават с 2 години сроковете за разплащане на средствата за разширението на софийското метро, които бяха отпуснати като заем за страната ни от Япония през 2002 г. Това съобщиха вчера от правителствената служба.

Размерът на заема е за близо 13 млд. японски йени. Мотивите за увеличаването на срока са, че по този начин ще бъде гарантирано успешното финализиране на проекта. От пресслужбата инфорираха още, че според прогнозите строежът трябва да приключи в края на тази година, като правителството е длъжно по договор да се разплати с фирмата изпълнител в срок до 1 година след приключването на работата по обекта.




02.04.2009 г., с. 6
Постъпленията от ДДС намаляват заради кризата
Работещите на трудови договори са внесли повече пари в хазната от миналата година
Постъпленията от основния данък, който пълни хазната - ДДС, намаляват. През първите два месеца на годината от него са събрани с 60 млн. лв. по-малко отколкото през същия период на миналата година, което е спад с 4,5 процента, сочат данни на финансовото ведомство. Рискът да не се съберат достатъчно приходи в хазната от ДДС не е малък, коментираха експерти.

Към края на февруари данъчните и митниците са събрали 1.259 млрд. лв. от ДДС, а година по-рано сумата е била 1.319 млрд. лв. Основната причина за понижението е спадът на ДДС от внос. Импортът намалява сериозно, защото у нас вече се внасят по-малко суровини и материали за преработващата промишленост. Причината е икономическата криза.

Сред секторите, които са най-зле, са машиностроенето, строителството, електрониката и електротехниката. С 27 млн. лв. или с 14 процента по-малко са постъпленията от мита в сравнение с 2008 г., защото през януари и февруари у нас са внесени много по-малко автомобили в сравнение с миналата година.

Събираемостта при преките данъци - корпоративния и личните налози, е по-оптимистична. Отчита се нарастване на постъпленията с 10 процента. Работещите на трудови договори са внесли в хазната с 54 млн. лв. повече от миналата година, което е ръст от 30 на сто.

В момента основните критики на опозицията към управляващите са свързани с проблеми при събирането на данъци заради кризата и евентуалните проблеми, които биха възникнали заради липса на приходи в бюджета.

Данните показват, че излишъкът е 588 млн. лв. в края на февруари - почти същият, какъвто беше и към края на февруари миналата година. От тези пари неразплатените европейски средства са 287 млн. лв. В края на януари излишъкът беше 907 млн. лв.




02.04.2009 г., с. 13
Българинът чете кримки и поръчва пилешка супа и крем карамел
Вече не пуска телеграми, а чати в интернет и пише SMS-и
Пилешка супа, мешана салата, шницел или кашкавал пане, а за десерт – крем карамел. Това най-често си поръчва българинът, когато обядва или вечеря набързо в съседния ресторант. Чете изключително криминални романи, а когато подарява цветя, това са винаги карамфили. Този образ на средния български гражданин се оформя, ако се зачете човек в съдържанието на потребителската кошница, въз основа на която Националният статистически институт (НСИ) изследва инфлацията.

Потребителската кошница всъщност е въображаема „кошница”, пълна с най-разпространените стоки и услуги, за които хората обикновено харчат парите си. От хляба до плодовете и зеленчуците, от билета за градския транспорт или влака до цената на халба бира в кварталното заведение. От стойността на екскурзия в чужбина до покупката на играчка за детето. Подборът на стоките и услугите се прави въз основа на потреблението на домакинствата в рамките на една година, твърдят от статистическия институт.

Според статистиката най-предпочитаната безалкохолна напитка за българското домакинство е лимонадата в бутилка от 2 литра. Смята се, че мъжете продължават да отделят пари за билети за футболни мачове от професионалната лига, макар че кадрите от стадионите го опровергават. За жените нощниците вече са част от миналото и те предпочитат памучни пижами с дълги ръкави. Къси ръкави за лятото не са предвидени. Най-често избираните играчки за децата са топка от PVC, ролкови кънки и кукла „Барби”. За кучето пък се купува гранулирана храна.

Сигурно не са много хората, които взимат облекло и обувки под наем, но тази услуга също фигурира в потребителската кошница. От статистиците не остават скрити и онези домакини, които дават завесите на химическото чистене, както и поправката на ципове, чанти и обувки.

В края на всяка година въображаемата кошница и теглата на стоките, които са под надзора на НСИ, се актуализират. Въвеждат се нови продукти и услуги или се изключват вече остарели, които не се предлагат на пазара или се консумират по-малко. Това се прави, за да се получи по-добро и точно отразяване на потреблението на домакинствата.

Въз основа на наблюдението на цените на стоките и услугите в потребителската кошница се измерва индексът на потребителските цени - ИПЦ. Той показва изменението на цените спрямо базисен период, а оттам и каква е инфлацията. Той включва и изменението в различни потребителски такси - например за вода, за смет, за канализация, за технически преглед на лека кола, за издаване на международен паспорт и други.

Сред стоките, които нахлуха масово както във всекидневието, така и в потребителската кошница, са мобилните телефони и компютрите. Отпаднаха телеграмата и писмото. От потребителската кошница липсват и лакочистителят, ританките, дамските гуменки.

Извадени бяха и присъстващите доскоро такси за варене на ракия и мелене на зърно. Също така бяха премахнати и разходите, които домакинствата правят за наемане на строители, които да монтират или демонтират кранове в банята за 1 час. Релефните тапети, настолната лампа и кибритът също не фигурират в кошницата.

Видеото и дискетите направиха място на DVD-плейър и CD. MP3-плейърът замести стереоуокмена с радио, а дигиталните фотоапарати – фотолентите за проявяване с 36 пози.

Според експерти твърде възможно е заради икономическата криза у нас изпадналите от потребителската кошница капачки за буркани да се завърнат и да окажат влияние на инфлацията през следващата година. Макар че младите трудно ще седнат да варят зимнина като бабите си, по-евтино ще им излезе затварянето на буркани вместо покупката на готови консерви, коментират статистици.

Експерти очакват през следващата година домакинствата да отделят по-малко средства за купуването на мебели и други предмети за обзавеждане на жилището. Разходите за развлечения, свободно време и отдих са намалели още през тази година, като очакванията са те да са още по-ниски през следващата, смятат експерти.

С всяка година се актуализира и грамажът на някои продукти, като експертите се съобразяват с това, което търговците предлагат на пазара. Така например статистиците вече гледат цените на киселото мляко в кофички от 400 вместо 450 грама, на блокчета шоколад от 90 вместо 100 грама, обикновени бисквити от 200 грама вместо 1 килограм.

Стоките и услугите се регистрират в определени населени места, като по-голямата част от покупките на стоки и услуги се извършват в градовете. Над 65% от продажбите по цени на дребно за страната се осъществяват в 27 областни центрове, в които живеят 46% от общото население на страната. Именно в тези градове се регистрират цените на стоките и услугите от потребителската кошница, за да се изчисли индексът на потребителските цени.

Във всеки град статистиците подбират конкретните търговски обекти - супермаркети, универсални и специализирани магазини, кооперативни пазари, заведения за обществено хранене, фризьорски салони. В тях всеки месец се регистрира всяка отделна стока и услуга, цена и грамаж.

Всъщност статистическият институт измерва индексите на цените и инфлацията чрез две потребителски кошници. Малката кошница включва 100 стоки и услуги, които се потребяват от домакинствата със сравнително най-ниски доходи. Тя се формира по два основни критерия. В нея влизат стоки и услуги, без които е невъзможно нормално физическо и социално съществуване и такива, за които семействата заделят най-много пари от бюджета си.

Общият брой на стоките и услугите в голямата потребителска кошница за 2009 г. е 549 при 551 за миналата година. От нея са отпаднали или заменени стоки и услуги, които вече ги няма на пазара или се употребяват по-малко. Сред тях са лекарственият продукт гентамицин и дуомокс.




02.04.2009 г., с. 1
„Дано баща ми да е жив", моли се Иван Киров 5-и ден, откакто баща му е в неизвестност. Вече 6-о денонощие бандата не е поискала откуп за живота му. Вдясно - празният стол в кабинета на Киро Киров. Репортаж от офиса - на 10-а стр. Кан 6 Русия разкриват бан­дите - на 13-а стр.


02.04.2009 г., с. 4
На 1 април се появи списък с имоти за милиони
Станишев отрича да има на бюрото му такъв доклад, прокуратура и ДАНС твърдят, че не са пращали нищо
Списък на милионерски къщи бил на бюрото на Сер­гей Станишев, съобщи вче­ра „Фрогнюз".

Той бил предаден преди 3 дни от главния прокурор Борис Велчев и шефа на ДАНС Петко Сертов.

В него имало трима ми­нистри, 4 зам.-министри и 2-ма шефове на агенции, как­то и партийни функционе­ри. Нито един от 73-те имота в доклада не отговарял на доходите и платените данъ­ци от техните притежатели.

От екипа на премиера зая­виха, че такъв доклад не е получаван.

„Няма логика главният прокурор да праща на министър-председателя до­клад. Ако има такива досто­верни факти, то те ще бъдат разпоредени незабавно за проверка", обясни подчи­нен на Б орис Велчев вчера и категорично отрече главни­ят прокурор да е съставял каквото и да било тия дни. Според обвинителя целта на подобен списък била ме­диите да започнат да тълку­ват анонимните данни и да излизат имена.

"Няма такъв доклад, но това не значи, че всички факти в такъв списък са не­верни" , бе лаконичният ко­ментар от ДАНС.

Откъм данъчните допус­наха, че вероятно става дума за стари проверки, за които медиите са писали.

„Фрогнюз" предупрежда­ва, че не става дума за първоаприлска шега. Според агенцията 18 от замъците се водели на съпругите. Около десетина били записани на родители. Жена на 89 г. при­тежавала сериозен имот, в който живее синът й, дошъл в София преди 4 години от град, известен с първите фабрики. Собственикът на­правил подобрения за над 300 000 лева.

В тази история бе разпоз­нат строителният министър Асен Гагаузов, който прие вчера разказаното за първоаприлска шега.

"Нямам къща в София, а майка ми е на 72 г. и не е напускала Сливен", каза Га­гаузов и уточни, че живее в София от 8 години, а не от 4. Пошегува, че освен Сливен и Габрово бил град, изве­стен със стари фабрики. " Няма обаче министър", на­помни бившият кмет на Сливен. (24 часа)






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница