2. Демографско развитие и човешки ресурси 1 Анализ на демографското развитие на общината



Дата24.10.2018
Размер287.5 Kb.
#95051

2. Демографско развитие и човешки ресурси

2.1 Анализ на демографското развитие на общината


Населението на община Самоков през 2003г. наброява 40525 ч.1 – 15,3% от населението на областта.

Демографското развитие на общината преминава през няколко периода: до средата на 50-те години на 20 век населението непрекъснато нараства (фиг. 1); през периода 1957-1975 г се наблюдава колебливост в динамикат.; през периода 1976-2001 г. населението намалява с постепенно нарастващ интензитет. Намалението на броя на населението продължава и през последните години от 2001-2003 г. В сравнение с 1998 г. населението в 2003г. е намаляло с 1,4 хил.ч.

Фиг. 1



Центърът на общината – град Самоков е с тенденция на нарастване на населението до 1992 г., дължаща се на положително естествено възпроизводство и положителен механичен прираст. През последното десетилетие населението на града запазва числеността си почти постоянна с неголеми колебания в границите 26 - 27 хил.ч. През 2003 г. то е 26836 ч.

Селското население намалява непрекъснато още от средата на 40-те години на миналия век, като за периода 1946-2001 г. то е намаляло над 2 пъти. Намалението на селското население е характерно за всички села от общината. (табл. No.2). Темповете на намаление не са високи и се формират главно от отрицателно естествено възпроизводство и нарушената възрастова структура, а за изминалите периоди – и от висок отрицателен механичен прираст.

Измененията в броя на населението на общината са свързани и с промени в неговата възрастова структура. Наблюдава се застаряване на населението откъм основата на възрастовата пирамида - броят и делът на лицата под 15 г. постепенно намалява (табл. No 3). Увеличава се броят и делът на лицата в трудоспособна възраст, намалява делът на над трудоспособното население в резултат на законодателните промени във възрастовите граници на трудоспособната възраст след 2000 г. (фиг. 2). Характерно за възрастовата структура на градското население е високият трудов потенциал (63,3% - 17,3 хил.ч. от населението е в трудоспособна възраст). При селското население делът на старите хора е по-висок от този на населението в трудоспособна възраст. Очертават се три групи села:



  • с възрастова структура близка до тази на общината, но с по-висок дял на старите хора - 8 села, част от които са разположени в близост до град Самоков – (Широки дол, Продановци, Драгушиново, Доспей, Говедарци, Радуил, Марица, Клисура). Делът на населението до 15 г. в тези села е 10-20%, на контингентите от 15 до 65 г. – 55-65%, на населението на 65 и повече години – 20-30%. Фиг. 2





  • с възрастова структура, характеризираща се с нисък дял на младите хора (8-10%) и висок дял на възрастното население на 65 и повече години (около 30%) - 4 села (Маджаре, Мала църква, Бели Искър и Райово).

  • с влошена възрастова структура – останалите 15 села. В тези населени места делът на старите хора е много висок, като в някои населени места е над 50% от населението им (Шипочане, Рельово, Поповяне, Горни Окол, Долни Окол), а младите генерации и трудоспособните контингенти са с нисък дял.

Естественото движение е един от основните компоненти, оказващи влияние на динамиката на населението и неговата структура по възраст. През 2003 г. в община Самоков са родени 345 деца. За последните години броят на родените варира в диапазона 350-450 деца. Коефициентът на раждаемост (живородени деца на 1000 ч. от населението) през 2003 г. е 8,5‰ (табл. No.8, 8.1). Смъртността като един от основните елементи, формиращи естествения прираст е значително по-висока от раждаемостта. През 2003 г. в общината са умрели 720 ч. или 17,6 на 1000 ч. от населението. В сравнение с предходните години не се наблюдават големи изменения в общата смъртност на населението. Застаряването на селското население оказва влияние на по-високото ниво на общата смъртност.

Детската смъртност в общ.Самоков през 2003 г. е 14,5‰ – по-висока от средната за областта (13,5‰) и страната (12,3‰).

Естественият прираст зависи от равнищата на раждаемостта и смъртността. По-големият брой на умиранията, отколкото на ражданията предопределя отрицателният естествен прираст на населението на общината (-9,1‰ – 2003 г.), който е с по-висока отрицателна стойност в сравнение с този на областта (-8,6‰) и страната (-5,7‰). През последните години естественият прираст бележи тенденция на постепенно слабо нарастване на отрицателните стойности (фиг. 3). В град Самоков естественият прираст е близък до “нулев”. За периода той постепенно преминава от положителен в отрицателен (до 2001 г. е положителен, макар и минимален, а през 2002-2003 г. - отрицателен). За 2003 г. стойността му е –1,4‰. В селата на общината прирастът е –24,3‰ (средно за селата в областта и страната съответно –14,9‰ и –12,2‰), формиран от високата смъртност и ниската раждаемост.

През 2003 г. в общината са осъществени 645 заселвания и 930 изселвания. Механичният прираст е отрицателен (-305 ч.) (табл. No.5). В сравнение с предходни години механичното движение на населението на общината не се изменя съществено. Интензивността на миграцията е по-ниска от средните стойности на показателя за областта. Нето-миграцията е с отрицателно салдо за град Самоков и положително – за селата.

Важна качествена характеристика на населението е образователното му равнище. Структурата на населението по образование се наблюдава при преброяванията. Периодът между последните две преброявания (1992-2001 г.) е характерен с тенденция на абсолютно и относително нарастване на високообразованите лица, отнасяща се и за трите съставящи групата компоненти (висше, висше специалист и средно образование) Тенденцията е най-ясно изразена при населението с висше и средно образование. Преобладаващата част от лицата с високо образование са в центъра на общината – гр. Самоков, който традиционно е един от градовете в страната с високо образователно равнище на населението. В селата на общината най-голям е делът на населението с основно образование.. В селата най-голям е делът на населението с основно образование. Увеличение бележи броят (с над 500 ч.) и делът (от 1,9 на 3,3%) на неграмотните лица (табл. No.4, 4,1).

Фиг. 4



Разпределението на населението на общ. Самоков по етнически групи по данни от преброяванията показва, че основен етнос е българският – 42,3 хил.ч. или 88,7% от общото население на общината през 2001 г. Относителният дял на ромската (циганската) етническа група за годините 1992-2001 се изменя от 8,2% през 1992 г. на 10,2% през 2001 г. (всеки десети в общината е от ромската етническа група), а абсолютният брой - от 3749 на 4307 д. В сравнение с останалите общини от областта в община Самоков има най-голям брой на населението от ромската етническа група. Други общини с по-голямо население от ромската етническа група (1000 до 4000 д.) са Ихтиман, Ботевград и Елин Пелин. Този демографски показател дава отражение на другите демографски параметри, което е от значение за социалната интеграция на населението от тази етническа група. Делът на останалите етноси в общ.Самоков е малък (под 1%). (табл. No.6, 6.1). По населени места се наблюдава по-голяма диференциация главно по отношение на ромите, които са на територията предимно на град Самоков и селата Поповяне, Ковачевци и Марица. Основно вероизповедание в общината е източно-православното християнство, което обхваща 96% от общото население на общината. С мюсюлманско вероизповедание е 3% от населението, а 1% - с друго (табл. No.7, 7.1)

Индексът на човешко развитие, според Глобалния доклад за човешко развитие в РБългария на ПРООН (2002 г.), за община Самоков е на средно равнище. Обаче ролята на трите компонента на индекса за общината е различна. Най-голямо значение за формирането му има икономическият компонент. Висок е и здравният индикатор на индекса. В комбинираният образователен индекс с по-висока стойност е показателят за грамотността на населението, а с по-ниска стойност е коефициентът на записваемост в учебните заведения. По общ индекс на човешкото развитие община Самоков е на 17-то място в областта. От съседните общини на областта, Костенец е със средно равнище на индекса, а Ихтиман и Долна баня – с ниско. От съседните общини от други области с високо равнище са Столичната община, Перник, Белица и Рила, със средно – Радомир, а с ниско равнище на индекса – Сапарева баня и Якоруда. Различията със съседните общини отразяват значението на отделните компоненти при формирането на общия индекс на човешко развитие.
2.2 Икономическа активност, заетост, безработица

Икономически активните лица2 в общината са 19,4 хил.ч. Коефициентът на икономическа активност за общ.Самоков е 55,5% (съотношение между работата сила и населението на 15 и повече навършени години). Този показател за общината е по-висок от средния за областта (55,0%), Югозападния район за планиране (53,3%) и страната (49,2%), Промяната във възрастовата структура на населението оказва голямо влияние от демографски аспект върху изменението на броя и дела на икономически активното население и неговата структура.

Заетите лица са 15,5 хил.ч.3 (2003 г.). Коефициентът на заетост (съотношение между броя на заетите лица и населението на 15 и повече навършени години) за общината е 44,5% - по-нисък от средния за областта (49,3%), но по-висок от този за страната (42,4%). По-високата заетост на населението от общината се формира главно в нейния център. Разпределението на заетите лица по сектори на икономиката е следното:


  • първичен сектор (включващ икономическите дейности по НОК – Селско, ловно и горско стопанство; Рибно стопанство) – 4,3% от всички заети;

  • вторичен сектор (Добивна промишленост; Преработваща промишленост; Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия, газообразни горива и вода; Строителство) – 28,0%;

  • третичен сектор (включващ всички останали икономически дейности) – 67,7%.

В селското и горското стопанство, както и в услугите и туристическия сектор през отделните периоди от годината заетостта е различна поради влиянието на сезонни фактори. Тази неравномерност се проявява както в центъра на общината, така и в селата.

Динамиката в средногодишното равнище на безработица за 1999-2004 г. на общ.Самоков показва неравномерност. До 2002 г. се наблюдава непрекъснато нарастване от 16,77% през 1999 г. на 25,43% през 2002 г. За последните две години нивото на регистрираната безработица намалява като през 2003 г. средногодишното равнище е 20,68%, а към м.11.2004 г. – 19,87%. Средното равнище на безработица за годините 1999-2003 г. е значително по-високо от това за страната. Към ноември 2004 г. нивото на безработица в общ.Самоков е 1,7 пъти над средното за страната и 1,6 пъти над средното за областта. Регистрираните безработни в общината към м.11.2004 г. са 3859.

Делът на безработните млади хора (до 29 г.) е 35,3% (по-висок от средната стойност на показателя за областта – 29,1% и страната – 26,0%). Продължително безработните лица (с регистрация над 1 година) са 62,3%. Техният дял също е по-висок в сравнение с този в областта (49,8%) и в страната (53,8%).

Националните програми, по които се осигурява заетост на безработните лица в общината са: “От социални помощи към осигуряване на заетост”, включваща “Възобновяване и опазване на българската гора”, “Помощ при пенсиониране”, “Компютърно обучение на младежи до 29 г.”, “Обучение и заетост на лица с трайни увреждания”.



Фиг. 5
Чрез Фондация “Партньори - България” се осъществяват 4 бизнес-проекти в общината, със срок 1 г., финансови ресурси до 12 хил.лв (от Американската агенция за развитие). Те са: разсадник на декоративни фиданки (разположен върху частна земя), ягодова градина (на общинска земя), търговски обект, производство на брикети от дървесни отпадъци и суха паднала дървесна маса.

Проведената анкета за пручване на безработните лица показва, че основната част от анкетираните 50 д. са безработни поради преструктуриране или закриване на предприятия. Преминалите от тях курс на обучение са придобили допълнителни умения, които им дават по-големи шансове за започване на нова работа. Интерес за тях представляват придобиване на умения за работа с компютър, езиково обучение, счетоводни курсове. Основните начини за намиране на работа според анкетираните са чрез: бюрото по труда; приятели и роднини. Възнаграждението, за което биха започнали работа е около средното за страната. Услугите от бюрото по труда са предимно информация за свободни работни места и участие в курсове за обучение. Анкетираните безработни от различни възрастови групи, пол, образование и етническа група не изявяват желание да напуснат общината. Като най-перспективни сектори за развитие на икономиката в общината се посочват туризмът, търговията, услугите.


Изводи: демографско развитие, човешки ресурси

Анализите и оценките на състоянието на човешките ресурси на община Самоков, направени в аналитичната част дават възможност за определени изводи относно техните силни и слаби страни, представени чрез S.W.O.T. анализ.




Силни страни

Слаби страни

Наличие на демографски потенциал за развитието на общината

Намаление на общото и селското население с някои различия по населени места

Относително благоприятно демографско развитие на центъра на общината – град Самоков

Процес на застаряване на населението на селата

Положителен механичен прираст в селата

Отрицателен естествен прираст, значително влошен в селата

Нарастване на населението с високо образователно равнище

Високо равнище на регистрираната безработица – над средното за областта и страната

Възможности

Рискове/Заплахи


Високата икономическа активност на населението е фактор за осигуряване на по-висока заетост на работната сила в

Несъответствие между търсенето и предлагането на пазара на труда

Прилагане на национални програми за заетост и проекти на фондация “Партньори-България”

Сезонна заетост на населението




2 Данни на Агенцията по заетостта

3 Данни на НСИ

Каталог: plan za razv
plan za razv -> 4. 4 Спорт и младежки дейности
plan za razv -> Община самоков общински план за развитие 2007 – 2013 анализ на съществуващото положение
plan za razv -> 5. Урбанистично и устройствено развитие на територията 1 Населени места и селищни образувания
plan za razv -> Съдържание въведение профил на общината
plan za razv -> Съдържание І. Увод 5 ІІ. Анализ на икономическото и социалното състояние на общинат
plan za razv -> 1. Природогеографски и ресурсен потенциал 1 Природни условия и ресурси
plan za razv -> Дизарх” еоод проект за обсъждане
plan za razv -> Въведение приетият от Народното събрание Закон за регионално развитие през февруари 2004 г в съответствие с изискванията за планиране в ес отразява регламентите и поетите задължения на страната по Глава 21 по отношение стратегическите планови и програмни
plan za razv -> Програма за реализация на общинския план за развитие 2008 2015г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница